Anglicaanse kerk bestrijdt kerstman met sinterklaas Geloof Samenleving Doodse stilte in geboortekerk fl DINSDAG 19 DECEMBER 2000 VANDAAG ^Vandaag 110 jaar geleden, op 19 december 1890. werd Klaas Schilder geboren: de Neder lands gereformeerd hoogleraar theologie die aan de wieg stond van de Gereformeerde Ker ken in Nederland (Vrijgemaakt). Een kerk die ontstond in 1944 als gevolg van een conflict binnen de Gereformeerde Kerken over de opvatting van doop en genadeverbond. Schilders beroep op vrijmaking van synodale besluiten op dit gebied leidde tot de oprichting van deze 'vrijgemaakte kerken.'. Hij stierfin 1952. Op 19 december is het ook de heiligenfeestdag van paus Urbanus V uit de veertiende eeuw. Hij resideerde in het Franse Avignon maar wilde graag Rome weer het centrum van het christendom maken. Kerken betalen opvang militairen den haag Militairen die een geestelijke oppepper nodig heb ben. komen elkaar vanaf vandaag tegen in Huize Beukbergen in de provincie Utrecht. Staatssecretaris Van Hoof (Defensie) heeft vandaag het nieuwe tehuis geopend. Het complex vervangt de afzonderlijke humanistische, joodse, protestantse en rooms-ka- tholieke centra. Het landgoed bij Zeist omvat zes gebouwen, waaronder het hoofdgebouw, een slaapgebouw en een kapel, en circa twintig hectare bos en park. Het ministerie van Defen sie heeft 7,5 miljoen gulden uitgetrokken voor de verhuizing. Het centrum wordt gefinancierd door kerken. De bezoekers kunnen zich er een missie of oefening bezinnen op hun profes sionele leven en aanverwante ethische vraagstukken. Tune 'herdertjes' meer dan Ajax-leus katwuk 'Daar hoorden zij d'engelen zingen' is het thema van de dienst maandag 25 december in het Maranathacentrum aan de Poolster in Katwijk. De dienst, die om tien uur 's morgens begint, heeft echter weinig van doen met de tegenwoordig ra zend populaire Ajax-tune. Voorganger ds. B. H. Weegink wil door dit thema te kiezen als zielenherder zijn 'schaapjes' in en buiten de kerk als het ware terugloodsen naar de engelenzang in Lucas 2 in het Nieuwe Testament. De boodschap daarin be tekent 'meer dan de tune op het voetbalveld', aldus de predi kant. Aan de dienst, die om kwart voor tien begint met samen zang, werken mee organist Diederik Schuitemaker en de trom pettisten Nadine Varkevisser en Jan Krijgsman. Ook gasten zijn welkom, meldt de dominee. Jonge meisjes bestuderen heilige koran 'Link tussen pakjesfeest en christelijke oorsprong herstellen' Ook de cadeaus van de kerstman komen via de schoorsteen. Illustratie uit het Britse kinderboek Father Christmas van tekenaar Raymond Briges. foto gpd sidon Twee zeven jaar oude meisjes zijn druk bezig de koran te bestuderen, het heilige boek van de moslim. De twee wonen in Sidon in het zuiden van Libanon. Ook voor hen is het Ramadan, de periode dat vrome moslims niet drinken, eten, roken en vrij en tussen zonsopgang en zonsondergang. De twee jongedames zijn gekleed in witte gewaden, die ze speciaal aan doen voor het gebed. De Ramadam is eind november begonnen en duurt dit jaar tot en met 27 december. foto ap* mohamed zatari BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepbaar: mw. A.C.J. van Waard-Pieterse uit Leiden. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Valkenburg (ZH), H M. van den Bosch, kandidaat uit Kampen, die dit beroep heeft aangenomen. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt: voor Emmeloord, J.C. Buijs te Maarssen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Rilland-Bath, AJ. Gunst te Benthuizen. Aangenomen: naar Elspeet. A. Vermeij te Zwijndrecht. die be dankte voor Klaaswaal en Rotter- dam-Zuid. Zoals wel vaker binden ook dit jaar christenen de strijd aan met de wel zeer wereldlijke kerstman. Ditmaal in Groot-Brittan- nië, waar leiders van de Anglicaanse Kerk Sint Ni- colaas in ere willen her stellen. Het is hun een doorn in het oog dat steeds meer mensen het kerstfeest niet meer asso ciëren met de geboorte van Jezus Christus, maar met een tük, uit de Ver enigde Staten geïmpor teerd mannetje dat in zijn arrenslee met belachelijk dure cadeaus komt aan zetten. londen harm harkema correspondent De kerstman is in feite een ern stig verbasterde uitvoering van Sint Nicolaas, de beschermhei lige van kinderen. De Wereld wijde Anglicaanse Gemeen schap in Londen is nu een actie begonnen om deze link tussen het pakjesfeest en zijn christe lijke oorsprong te herstellen. De kerstman (overigens niet voor niets Santa Claus genoemd) moet weer St Nicholas gaan he ten en zich weer in zijn oor spronkelijke tabberd aan de kinderen gaan vertonen. Net als in Nederland en België dient het feest volgens de Angli canen op 5 of 6 december, de feitelijke verjaardag van de hei lige, gevierd te worden. Het mes snijdt dan aan twee kan ten. Het pakjesfeest hervindt Relieken in Nieuwe Kerk amsterdam anp In de Nieuwe Kerk in Amster dam is tot en met 22 april de tentoonstelling 'De Weg naar de hemel' te zien. Het gaat om zogenoemde 'reliekenover blijfselen van rooms katholieke heiligen uit vooral de Middel eeuwen. Een deel van de relie ken is afkomstig uit musea, maar er zijn ook objecten uit de schatkamers van kerken. 'De Weg naar de Hemel' is samengesteld door oud-direc teur H. van Os van het Rijksmu seum. In de Nieuwe Kerk staan vooral reliekhouders te zien: beelden, doosjes en hangers waarin onder meer haren, tan den en stukjes huid van heili gen bewaard worden. In het Catharijneconvent in Utrecht is tegelijkertijd een tentoonstel ling die in het teken staat van de verering van deze relieken door gelovigen. De grootste reliekhouder in Amsterdam is de schrijn van de bethlehem Het zonlicht 'streelt' zachtjes over het heilige Apollinaris. Deze stelt peinzende gezicht van de Grieks-Orthodoxe 'vader' een anderhalve meter lang ver- Neofitos. In zijn kerk, die volgens de overlevering is guld huis voor en stamt uit de gebouwd op de plek waar Jezus van Nazareth is ge- 14de eeuw. boren, is weinig te doen sinds de strijd tussen de Is- iets van zijn christelijke oor sprong en de kerstdagen kun nen weer in het teken staan van het kindeke Jezus. Heel goed idee, vindt de aarts bisschop van Canterbury: ,,Sint Nicolaas en zijn legende beli chamen het christelijke mede dogen en de christelijke opoffe ring en vrijgevigheid". De huidige kerstman met zijn rendieren en zijn arrenslee is een Amerikaans fenomeen, maar vindt zijn oorsprong in het Sinterklaasfeest zoals dat vroeger in Nederland werd ge vierd. Nederlandse kolonisten namen het in de zeventiende eeuw mee naar Nieuw Amster dam (het huidige New York) waar het werd overgenomen door de Engels sprekende meerderheid, die de naam Sin terklaas verbasterden tot Santa Claus. In de loop van de achttiende en negentiende eeuw verhuisde de goedheiligman van Spanje naar de Noordpool en verwisselde hij zijn paard voor een slee met rendieren. In die tijd kreeg hij ook een buikje, trok hij kabou terkleren aan en kwam hij niet meer begin december langs, maar rond de kerstdagen. Dan was er ook nog een Britse kerstman, die lange tijd door het leven is gegaan als Father Christmas. Dat was vanouds een feestvierende zuiplap, en waarschijnlijk heeft Santa Claus daar zijn rode neus aan te dan ken. Echt beroemd werd Santa Claus pas toen hij in de jaren dertig van de vorige eeuw door een illustrator van het Coca Co la-concern in zijn huidige vorm werd gegoten en ging figureren in reclamecampages van de frisdankenfabrikant. Toch heeft Santa Claus zijn af komst niet geheel verloochend. Want hoe brengt hij zijn ca deaus bij de kinderen? Via de schoorsteen. En ook in Groot- Brittannië (en de Verenigde Staten) weten de kinderen niet geheel zeker of Santa Claus niet stiekempjes hun huisje pas seert. In menige Britse tuin staan de zer dagen dan ook bordjes met teksten als 'Please Santa Claus, don't forget this house.' Soms wordt zelfs (zeer on-Engels) de gebiedende wijs gebruikt: 'San ta. stop here.' De bisschop van Durham zei al: „Sint Nicolaas en Kerstmis gaan over het plezier van het geven, maar veel kinderen den ken dat het over het plezier van het krijgen gaat." WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Rustig weer en vrijwel overal droog. Soms wat zon. In het noorden en midden overdag matige tot strenge vorst, langs de zuidelijke kusten maxima rond het vriespunt. Zweden: Wolkenvelden, plaatselijk mist maar soms ook zon. Vrijwel overal droog. Overdag op veel plaatsen lichte tot matige vorst. Alleen in het zuiden iangs de kust maxima rond het vriespunt. Finland: Wolkenvelden en droog. Maxima uiteenlopend van -2 in Helsinki tot -11 graden in het noorden. Denemarken: Wolkenvelden, plaatselijk mist en dinsdag nog een enkele bui. Verder droog en soms wat zon. Middag- temperatuur dalend tot rond het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Meest bewolkt en af en toe regen of motregen. Soms een stevige zuid oostenwind. Maxima van 6 graden in het noorden tot 10 in het zuid westen. België en Luxemburg: Eerst veel bewolking maar meest droog. Toenemende oostenwind. Woensdag ook wat zon. Middag- temperatuur dinsdag rond een graad of 6. Woensdag iets lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Meest bewolkt en met name in Bre- tagne nu en dan regen. In de ooste lijke departementen woensdag ook af en toe zon. Middagtemperatuur van 4 graden in het oosten tot 11 in net zuiden van Bretagne. Zuid-Frankrijk: In de Pyreneen en in het zuidoos ten droog en perioden met zon. El ders bewolkt en af en toe regen. Middagtemperatuur tussen 5 en 14 graden. Spanje: Wisselvallig met wolkenvelden en af en toe regen. Maxima uiteenlo pend van een graad of 12 in het binnenland tot 18 aan de zuidoost kust. Portugal: Onbestendig met overwegend veel wolken en van tijd tot tijd regen. Maxima aan zee omstreeks 15 gra den, landinwaarts iets lager. Mallorca, Ibiza, Menorca: Geleidelijk meer bewolking en kans op een bui. Middagtemperatuur rond 17 graden. Marokko: Geleidelijk onbestendig met wisse lend bewolkt weer en kans op een bui. Maxima meest tussen 18 en 23 graden. Tunesië: Veel zon en droog. Maxima aan zee om en nabij de 20 graden. Madeira: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur onge veer 18 graden. Canarische Eilanden: Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Maxima tussen 19 en 22 graden. Duitsland: Eerst vrij rustig weer met hier en daar zon en vooral in het zuiden een winterse bui. Dinsdag in het noordoosten plaatselijk mist. Woensdag meer wind. Middagtem peratuur tussen -1 en +4 graden. Oostenrijk: Met name in het noorden enkele winterse buien, maar op sommige plaatsen ook zon. Middagtempera tuur in de meeste dalen nog net iets boven het vriespunt. Zwitserland: Perioden met zon en meest droog. Alleen in de dalen soms meer be wolking. Maxima in de dalen tussen 3 en 8 graden. Tsjechië en Slowakije: Vrij rustig weer met afwisselend wolken en wat zon. Op sommige plaatsen ook een winterse bui. Mid dagtemperatuur dalend naar iets onder het vriespunt op woensdag. Hongarije: Vrij rustig weer met kans op mist. Verder op ae meeste plaatsen droog en soms wat zon. Geleidelijk kou der met op woensdag maxima rond het vriespunt. Italië: Perioden met zon, vrijwel overal droog en nauwelijks wind. In het noorden kans op mist. Maxima uit eenlopend van 5 graden in het noorden tot 17 graden in het zui den en op Sicili. Corsica en Sardinië: Droog en rustig met zonnige perio den. Maxima rond een graad of 16. Griekenland en Kreta: Af en toe zon maar met name in het zuiden ook een enkele bui. Op de Egesche Zee een aanwakkerende noordenwind. Middagtemperatuur uiteenlopend van 10 graden in het noorden en 17 op de eilanden in het zuiden. Malta: Zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 18 gra den. Turkije en Cyprus: Wisselend bewolkt met af en toe zon, maar ook enkele buien. Maxi ma varirend van 10 graden rond de Dardanellen tot tegen de 20 graden aan de zuidkust en op Cyprus. WOENSDAG 20 DECEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08 46 Zon onder 16.28 Maan op 02.42 Maan onder 14.05 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.15 23.55 10.48 23.28 Laag 07.04 19.20 6.45 19.01 bewolkt s, onweer W warmtefront regen sneeuw V koufront opklaringen hagel L lagedruk mist windrichting H hogedruk 19 zonnig temperatuur 1000 hecto pascal Warschau waar bew. V/enen zwaar bew. Zünch zwaar bew. Buenos Aires onbewolkt Casablanca onbewolkt Johannesburg half bew. Los Angeles half bew. 33 24 0.0 29 19 0.0 23 10 00 26 13 0.0 24 11 0.0 De jeugd gaat ten onder. Geen wonder met zoveel gewelddadig speelgoed. Ze zouden er beter aan doen de kruisiging na te spelen in plaats van de Powerrangers. Een serie over religie op internet. Jezusje spelen www.toysfromheaven.com X-mannen en ninja's van Maïs. Volautomatische vechtrobotten des doods. Supersoakers met een straal die door glas snijdt. Power rangers die klaar staan hun tegenspelers met beweegba re klauwen te vermorzelen. Het zijn moeilijke tijden voor ouders met verantwoorde lijkheidsgevoel. Er bestaat zelfs een electrische stoel van speelgoed compleet met veroordeelde. Haal je het fa tale handeltje over dan mompelt het poppetje 'haha, is dat alles, is dat alles'. Al het speeltuig in de winkels lijkt wel gericht op het ont ketenen van leed. Om hieraan een tegenwicht te bieden, levert de christelij ke internetfirma Train up a child actiefiguurtjes van bij belse figuren. Via de website Traimipachild.com is dit speelgoed online te bestel len. Niet alleen van Jezus bestaat een actie-figuurtje, maar ook van Maria, Salomo, Mo- zes en David. Voor mensen die de dingen graag letterlijk nemen, verkoopt de firma een actiefiguurtje van een engel, compleet met vleu gels. Adam is ook verkrijgbaar. Deze eerste mens is afge beeld met een degelijke len dendoek in plaats van een vijgenblad, w^nt daar gaan die kinderen maar weer aan pulken. Eva is zelfs in een soort pantservormig oerbad- pak geklonken, om de kin dertjes zo min mogelijk op te winden en te schaden. Het actiefiguurtje Job komt compleet met gescheurde kleren en duidelijk zichtbare etterende absessen, getrouw Job 2:7: „De Heere sloeg Job met boze zweren, van zijn voetzool af tot zijn hoofd schedel toe." Opmerkelijk is het feit dat al le figuurtjes, van Adam tot Jezus, zowel in een blanke als een negroïde versie lever baar zijn. Een andere chris telijke e-commerce speel goedleverancier, de Ameri kaanse firma Toysfroi heaven.com voert dezelfj bijbelfiguurtjes, maar di )E uitsluitend de blanke versii |g Behalve de actiefiguurtjes li jai vert dit bedrijf een complei kunststof Golgotha, waan je de figuurtjes tegen elkai m| kan laten vechten, bijvou iei beeld Jezus tegen Goliath, met z'n allen tegen Job. Deze schedelplaats, de ni derlandse vertaling van Go iel gotha, van plastic is geschj voor kinderen tussen de 4 de 9 jaar. Handig is dat jet drie kruisen los kan halen, de plastic heuvel bevia zich een grafkamertje m N een wegrolbare plastic stee 8' „Help je kind met het nasp|el len van het lijdensverhaal e adverteert Toysfromhean n enthousiast, „maar speel a de Bergrede na, en de wekking van Lazarus. Hao t leiding bijgeleverd." Het assortiment bestaat slist niet alleen uit actit X guurtjes. „Hot items bij ki deren zijn ook videosj len", waarschuwt de s „Helaas zijn de meeste b van destructief voor het h en de ziel." Toysfromheav verkoopt daarom een se alternatieve spellen. In Sp tual Warfare neem je heli tegen de machten van Sat In Exodus moet je een u verkoren volk het land uiti den. De speelgoedfirma voert tekst van Efeziërs 6:13- hoog in het vaandel: „Nee daarom de wapenrust! Gods, om weerstand te kit pp' nen bieden in de boze di Stelt u dan op, uw lenden omgord met de waarhei Voor maar 24 dollar kan ouder zijn kind een volled plastic Wapenrusting Gc cadeau doen, inclusief Pantser der gerechtigheid een Schild des geloofs, e Helm des heils Zwaard des geestes. silvan schoonhoven raëli's en de Palestijnen weer is opgelaaid. Toeristen zijn in geen velden of wegen te bekennen, terwijl in deze tijd in de aanloop naar Kerstmis normaal ge sproken vele buitenlanders het Palestijnse stadje aandoenfoto ap peter dejong DAVID GOLIATH MOSES O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres Postbus 54,2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen t. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot I) 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot li 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging v het automatisch afschrijven van hel abonnements- geld, ontvangen 1,-1» betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bin worden verzonden geldt een toeslag»» aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTElf Voor mensen die moeilijk lezen, sledfw hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een sameni van het regionale nieuws uit het Le«J ]e Dagblad op geluidscassette beschikt! K E N H U I Z E -2 00 13 00 8 00 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14