eiden Regio van provincie voor sanering Laat de bulldozer morgen maar komen L 'Wethouders zitten elkaar in de weg' Tien miljoen ergeer zag breuk ooit aankomen Veertien tips over verkrachtingszaak Parkeren met Leidens Ontzet Nachtwake voor het leven eenzame zaak ISDAG 19 DECEMBER 2000 Ian met benen in snijmachine N» Een 18-jarige Leidenaar is gistermorgen met beide be- in een snijmachine van een fabriek aan de Zaaibergweg op justrieterrein Roomburg gekomen. Het ongeluk gebeurde en de man pakken schuim met een snijmachine in plakken in het snijden was. Het slachtoffer raakte ernstig gewond aan »ide benen en is naar het LUMC gebracht. Personeel van een umahelikopter verleende assistentie. De Arbeidsinspectie elteen onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. 'rouw dronken achter het stuur Een 49-jarige automobiliste uit Leiden botste gisteroch- nd rond negen uur op de Langegracht op een andere auto die lorhaar voor het rode stoplicht was gestopt. De politie rook :ohol en liet de vrouw een blaastest afleggen. Zij bleek 1,75 imille alcohol in haar bloed te hebben terwijl 0,5 is toege- an. De politie heeft haar rijbewijs ingenomen. [otorrijder breekt been Door nog onbekende oorzaak raakte een 29-jarige mo- rijder uit Leiden gisterochtend op de Maresingel de controle ;r zijn voertuig kwijt. Hij raakte een paaltje, viel en brak zijn en. De man is naar het LUMC vervoerd. !ursus over eetstoornissen Maatschappelijk Werk, de GGD en vrouwengezond- idscentrum Hara houden een cursus voor meisjes en vrou- >n die zich zorgen maken over hun eetgedrag. Aan de orde men de oorzaken en gevolgen van eetstoornissen en de mo- lijkheden er iets aan te doen. De cursus duurt zeven weken, gint op woensdagavond 17 januari in Hara en kost 50 gulden. CDA heeft stevige kritiek op Leids college Akkoord over terrein oude gasfabriek herman joustra Dat het Leiden financieel en economisch voor de wind gaat is prachtig. Maar dat het de stad zo goed gaat is zeker niet de ver dienste van het huidige college. Sterker nog: ondanks het gebrekkige functioneren van burgemeester en wethouders staat Lei den er rooskleurig voor. De positieve balans die laatst op kon worden gemaakt, was het gevolg van de verkoop van de aandelen Bouwfonds - goed voor zo'n vijftig miljoen - en de alge hele economische situatie in Nederland. Meer niet. „Het college slaat zich flink op de borst, maar het is door zaken van bui tenaf dat het zo goed gaat." Die pittige kri tiek uitte CDA-raadslid T. van Dijk gister avond tijdens zijn toespraak op een partij vergadering in café-restaurant Einstein. Tijdens die vergadering blikten de con fessionelen terug op het afgelopen politieke jaar in de Leidse politiek. Op hun eigen rol in de oppositie, maar dus ook op de rol van het zittende college. „Dat werkt te weinig als team", zei Van Dijk. „De individuele wethouders zijn er op uit om te scoren, om morgen in de krant te komen. Ze zitten el kaar in de weg, het college is net als het ambtelijk apparaat verkokerd." In dat verband blikte Van Dijk nog eens terug op de stadhuisaffaire die de wethou ders Van Rij en Vos de kop kostte omdat zij de gemeenteraad niet tijdig hadden geïn formeerd over de overschrijdingen in het project. „Die beliepen toen tien miljoen en inmiddels twaalf, dertien miljoen." Het ge drag van Van Rij en Vos is voor Van Dijk il lustratief voor de manier van denken en doen van het college. „Het was minachting van de raad." Dat de ploeg na het vertrek van Van Rij, Vos, en later Baaijens, intussen drie nieuwe gezichten telt, heeft nog niets aan het functioneren veranderd, meent de CDA'er. Ook op een ander punt verschilt het nieuwe college niet van het voorgaande, zei Van Dijk. De wethouders hebben het nog steeds hoog in hun bol. „In het college heerst een cultuur van ambities en plan nen." In de praktijk komt daar echter bitter weinig van terecht, zo stelde hij. „Wat je zegt moet je ook kunnen waarmaken." De mooie financiële en economische cij fers vormen daarom een 'schijnwerkelijk heid'. Het college worstelt met een slecht imago in de regio, door het gedweep met de ideeën over Rijnstad en de Deltametro pool. De gemeente heeft flinke personeels problemen. En ook de stad zelf heeft nog tal van onopgeloste problemen, betoogde hij, zoals de lange wachtlijsten in de zorg, het onveilige leefklimaat' en het feit dat er te weinig politie op straat is. „Het college ziet die problemen wel, maar men slaagt er niet in ze op te lossen." Volgens het CDA is het onder meer zaak voor góede opvang te zorgen voor dak- en thuislozen en drugsverslaafden. „De men sen bij elkaar zetten. Te streven naar meer sociale cohesie." '■voorman teleurgesteld in Peper ;n» robbert minkhorst geen enkel moment heeft ievoorzitter Vergeer van de »emerkt dat fractiegenoot er zich ongelukkig voelde in partij en er weg wilde. Gis- n liet Peper burgemeester ima weten dat hij zich aan- bij het onafhankelijke did Sloos. „Dit komt voor als een donderslag bij hei- hemel." i weet echt niet wat voor een rol heeft gespeeld om te gaan", zegt Vergeer, tuurlijk heeft Piet wel eens ek gehad op zijn werk. Als aar niet tegen kan, moet je de politiek in gaan. Maar de relatie zodanig is ver gheld dat hij niet meer kan tioneren, daar was volgens geen sprake van. Ik heb it van hem kritiek gehoord de politieke lijn van de frac- of op het werk dat hij in de imissie kon doen. Ik snap I k vind het heel jammer, rook niet passen", vervolgt er. Peper maakt zich dig aan kiezersbedrog, de SP-voorman. „Mensen ben bij ons een contract ge- H nd dat bepaalt dat de zetel ™de SP is. Het zou ook niet ten kunnen. Die zetel de SP. Als hij vindt dat hij iet meer hoort, moet hij die aan iemand anders ge- Maar Vergeer staat mach- os. „Staatsrechterlijk gezien mag hij dit doen." „Ben ik kwaad? In de eerste plaats ben ik heel erg teleurge steld. Dat een collega zoiets flikt... Kwaad, nee, daar ken ik hem te goed voor. Ik heb ook altijd goed met hem kunnen opschieten. Hij laat ons in de steek. En als ik nou wist waar om..." Peper verklaarde gisteren on tevreden te zijn over de manier waarop de SP-fractie hem de afgelopen jaren behandelde. Met name dit jaar ging het slecht, maakte hij duidelijk. „Er werden me, buiten me om, zo veel dingen ontnon^en dat ik het op het laatst gewoon niet meer wist." Peper schuift aan bij een raadslid dat de SP eer der de rug toekeerde, in 1998. Samen met Sloos vormt Peper de fractie van De Leidse Partij. Sloos zei gisteren dat de SP Pe per 'politiek dood had ge maakt'. „Dat is gewoon niet juist", reageert Vergeer vol veront waardiging. Peper kreeg vol doende ruimte in de fractie, zegt de SP'er. „De portefeuille ouderen zit in de commissie OWZE. Daar zit Hans van Dam namens ons. Maar als het over ouderen gaat, is Piet onze eer ste woordvoerder. En dat ligt nou net een beetje gevoelig. Er is wel eens kritiek op hem ge weest doordat hij op momen ten dat het er toe deed, het ge luid van de SP-fractie niet liet horen." leiden De parkeergarage aan de Hooigracht/ir. Driessenstraat/Mid- delstegracht heeft een behoorlijke gedaanteverwisseling ondergaan. De garage, die vooral is bestemd voor publiek dat dicht bij de Haar lemmerstraat wil parkeren, heeft onder meer langere parkeervakken gekregen, betere trappenhuizen en liften. Bovendien is de voetgan gersingang aan de Hooigracht volledig vernieuwd en zijn er nieuwe betaalautomaten geïnstalleerd. Maar de meest opvallende verande ring is het interieur v^n de garage. De acht parkeerdekken zijn be schilderd met vrolijk ogende decoraties. Het thema van de schilderin gen is het Leids Ontzet. Ze moeten bezoekers ook helpen om de weg naar hun parkeerplek snel terug te vinden. Het schilderwerk en voor zieningen als borden, afvalbakken en dergelijke zijn ontworpen door Stad Kunst uit Den Haag en uitgevoerd door kunstenares Jenny Melissen. De vernieuwde garage wordt morgen officieel geopend door wethouder Schultz Van Haegen van economische zaken. FOTO HENK BOUWMAN het aan de Doctor Lelylaan Zafcent, is er twee keer sprake wateroverlast. Eén keer uit hemel en één keer uit de nd. Lekkages, optrekkend ht en schimmels en pisse- ien op de muren zijn het Itaat. De 84-jarige me luw W. van der Burg weet er es van. Tot overmaat van np zakte zij nog niet zo lang eden door de tegels op haar atsje omdat de grond eron- was weggespoeld. Het zijn iar een paar voorbeelden het ongerief in en rond arbenedenwoninkje. „De is moeten worden gesloopt", nkt het dan ook beslist. „Als aan mij ligt, mag de bulldo- morgen komen." woont al 25 jaar in dezelfde flat. Een omstreden flat omdat hij samen met de woonblokken aan de Diamantlaan en Onyx-, Amethist- en Granaathof op de nominatie staat om te worden gesloopt. Woningstichting Por taal ziet geen heil meer in re novatie van de 300 woningen. Dat is bij een aantal bewoners in het verkeerde keelgat ge schoten. Zij kondigden acties tegen de voorgenomen sloop aan. De grootste grief van de bewoners is dat ze niet in ken nis zijn gesteld van iets wat zonder hun instemming is be sloten. Daarnaast is er weinig begrip voor de handelwijze van Portaal om de woningen nog voor de sloop tijdelijk aan stu denten te verhuren. Mevrouw Van der Burg kan het ng De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraatïigt, is het symbolische middelpunt van de stad standpunt van haar medebe woners wel billijken maar dat laat volgens haar onverlet dat de huizen tegen de vlakte moe ten. „Ik zit hier al acht of negen jaar met lekkages. Vorig jaar met Kerstmis regende het bin nen net zo hard als buiten. Stonden de planten op de ven sterbank onder water. Renova tie heeft geen zin meer." Omdat zij op de begane grond woont, heeft ze twee keer last van regenwater.Als het naar beneden komt natuurlijk, maar ik heb ook nog eens last van optrekkend vocht omdat de grond hier verzadigd is." Door de vochtoverlast heeft zij het altijd koud en is ze al jaren bij een fysiotherapeut onder be handeling wegens gewrichts klachten. Volgens Van der Burg zijn de afgelopen 25 jaar alleen de hoogst noodzakelijke repara ties aan de flats uitgevoerd. „Verder is er sprake geweest van geen of nauwelijks onder houd." Dat verwijt is overigens niet aan Portaal gericht. „Wo ningbouwvereniging Leiden is daar verantwoordelijk voor." Helemaal ongeschonden komt Portaal er in haar ogen echter ook weer niet van af. „Ik heb mijn conclusies al getrokken en ben op zoek naar andere woonruimte. Dat doe ik alleen, want er is niemand die mij daarbij helpt. Maar weet u wat het oneerlijke is? De studenten die hier dan tijdelijk moeten komen, krijgen bij vertrek een verhuispremie, terwijl ik hier 25 jaar woon en riiijn verhui zing helemaal zelf moet beta len. Dat valt toch niet uit te leg gen?" eric-jan berendsen Leiden en de provincie Zuid-Holland hebben hun con flict bijgelegd over de sanering van het terrein van de ou de gasfabriek in Leiden-Noord. De provincie betaalt tien miljoen gulden van de kosten, tot grote tevredenheid van milieuwethouder Pechtold. kosten van de sanering zijn vastgesteld op dertig miljoen gulden. Zowel Leiden als Zuid-Hol land toont zich tevreden met het resultaat. „Eindelijk en ge lukkig". luidt de reactie van wethouder Pechtold. „Er waren uiteenlopende onderzoeken met lage en vrij hoge schattin gen van de kosten. Er viel voor al die onderzoeken wat te zeg gen, maar één keer moet je be ginnen. Het duurde te lang." Leiden heeft het terrein hard nodig om een begin te maken met het wijkontwikkelingsplan Leiden-Noord, een miljoenen project dat de wijk aanzienlijk moet verbeteren. Het uiteindelijke bedrag scheelt niet veel van wat de provincie aanvankelijk had ge boden, laat een woordvoerder weten en daarom is ook Zuid- Holland gelukkig. „Tien miljoen is een zeer reëel bedrag. Het komt goed overeen met de prestaties die Leiden ervoor moet leveren." „Het wordt een nette sanering", zegt Pechtold in reactie daarop. „Zeer verant woord." Leiden moet nu in de weer met energiebedrijf NUON. Dat bedrijf moet ook tien miljoen bijdragen. „Ik hoop dat de on derhandelingen met NUON sneller gaan dan die met de provincie", zegt Pechtold. „Het belangrijkste is dat we op die plek snel aan de slag kunnen. De plannen zijn al heel erg leiden robbert minkhorst Juist over de bijdrage aan de sa nering ruzieden de bestuurders het afgelopen jaar. De menin gen over de kosten en over de wijze van saneren verschilden. Een onderzoeksbureau had de gemeente voorgerekend dat het inpakken en deels opruimen van de ernstige verontreiniging (volledig afgraven is onbetaal baar) 39 miljoen gulden kost. Leiden claimde op grond van eerdere afspraken 13 miljoen van de provincie. Zelf zou het ook 13 miljoen betalen en het restant moest komen van de NUON, de vroegere gebruiker van het terrein. Zuid-Holland weigerde. Het kon allemaal beduidend goed koper (voor ruwweg 24 miljoen) en de woningen die er na de schoonmaak worden gebouwd, leveren meer op dan Leiden dacht. De provincie wilde 10,5 miljoen betalen, en Leiden diende tot maximaal 2,5 mil joen gulden terug te betalen als de kosten meevielen. Zuid-Hol land droeg de gemeente verder op om 'meer te profiteren van de mogelijkheden die dit ter rein biedt'. Het gaat om een ge bied dat grofweg ligt tussen de Langegracht, de Koningstraat en de plek van het voormalige slachthuis. Beide partijen hebben water bij de wijn moeten doen om tot een akkoord te komen. Leiden krijgt tien miljoen gulden, zon der verdere voorwaarden. De De politie Hollands Midden heeft gisteren 14 tips gekregen over de verkrachting van een 26-jarige Leiderdorpse vrouw in de Breestraat tijdens Leidens Ontzet. De meldingen kwamen binnen naar aanleiding van het televisieprogramma Opsporing Verzocht. Een woordvoerster van de politie kan nog niet zeg gen of de tips bruikbaar zijn. De Leiderdorpse is in de nacht van 2 op 3 oktober ver kracht door een groepje 'stu dententypes'. Opvallend was dat het misdrijf plaats had ter wijl nog een groot aantal feest gangers o|d straat was. Vrijwel niemand bleek de verkrachting echter te hebben gezien. Zelfs twee voorbijrijdende agenten moet het zijn ontgaan. Hele maal verwonderlijk was dat niet. Het groepje mannen - in de leeftijd van 20 tot 25 jaar - schermde het slachtoffer volle dig af. De vrouw is bovendien vrij klein. Verder, zo bleek giste ren nog eens tijdens de tv-uit- zending, moet de verkrachting heel kort hebben geduurd. Van geslachtsverkeer is trou wens geen sprake geweest, liet een politiewoordvoerster giste ren doorschemeren. Wel heb ben vier van de jongens haar 'zeer grof betast'. Zo erg zelfs dat dat juridisch gezien als ver krachting geldt. Niet alle man nen hebben aan de verkrach ting meegedaan, benadrukte de politie opnieuw. Een aantal le den uit het groepje maande de anderen de vrouw te laten gaan. Volgens de politie ging het om in totaal twaalf man nen. Eerder was er steeds spra ke geweest van een groepje van tien. Een van de belagers heeft een litteken boven zijn wenk brauw en is door de vrouw in een wang gebeten. Het initiatief kwam vanuit Woon-, Zorg- en Dienstencentrum de Robijn aan de Robijnhof zelf. De behoefte bestond bij een groot deel van het personeel aan het volgen van een cursus zelfverdediging en agressiebe- heersing. Want laten we eerlijk zijn, de agressie tegen personeel neemt ook in bejaardencentra toe. Niet al leen komen er wel eens ongenode gasten binnen, maar ook familieleden van bewoners worden steeds mondiger en soms agressief omdat ze vinden dat pa of ma niet snel genoeg wordt geholpen. Daarom heeft ambtenaar en ex-sportschoolhouder Aad van der Luit de afgelopen tien weken in de Robijn het personeel geleerd van zich af te bijten. De cursus bestond uit een deel 'fysiek' waarin onder meer gre pen werden geoefend die in de vechtsport worden toegepast, zodat een verpleeghulp weet te reageren als hij of zij bij de kleren of bij de keel wordt gepakt. Overigens droegen de cursisten tijdens de lessen hun ge wone kleding en geen judopak. Daarnaast werd er aandacht besteed aan het jezelf 'neerzetten.' Hoe ga je om met verbaal geweld en hoe kun je zelfvezekerder overkomen? Er werd vooral geoefend te reageren op een grote mond. „Niet schrikken als iemand tegen je tekeergdat. Je niet laten afbluffen", aldus Van der Luit. „Het personeel moet reageren in de trant van: wie bent u dat u tegen mij een grote mond durft te hebben?" In totaal 36 personeelsleden van de Robijn hebben de cursus gevolgd. .FOTO HENK BOUWMAN voorbijganger zullen zijn pro test niet hebben vernomen. Klokke half elf had de eenza me demonstrant toch een ver haal te vertellen. Over die dronkaard die langskwam en vervelend deed. en door een andere voorbijganger verma nend werd toegesproken, die en passant Vuuren vertelde dat 'zijn kind' in de kliniek aan het Kort Rapenburg was 'ver moord'. En dat alleen, verheft Vuuren zijn stem, omdat de Abortuswet de vrouw het al leenrecht heeft gegeven over het toekomstige leven te beslis sen. Staat hij hier niet een achter hoedegevecht te voeren, zo in zijn eentje? Vuuren vindt van niet. „Het ligt natuurlijk ook aan de organisatie." In Utrecht wordt de Schreeuw om Leven- kar door een grote enthousias teling getrokken, weet hij. „Daar staan er vanavond wel twintig." Nog een uurtje blijft hij hier staan, en dan voert ook zijn spoor daarheen. Want in je eentje demonstreren is toch een stuk minder gezellig. afke van der toolen Een dikke jas, een rokende fak kel en een handvol foldertjes van Schreeuw om Leven. Een wat sneue eenpersoonswake was het, gisteren op het Kort Rapenburg. Alex Vuuren, na zijn studie in Leiden alweer een tijdje elders woonachtig, was voor de gelegenheid naar zijn oude woonplaats teruggekeerd om daar twintig jaar Abortus wet te herdenken. Helemaal in zijn uppie. Tja, peinsde hij dap per in de late avondkou. „Zoiets is nu eenmaal een kwestie van volharden." De 'Nachtwake voor het Le ven' vond gisteravond plaats bij de abortusklinieken in veertien gemeenten. De kliniek aan het Kort Rapenburg is trouwens al weer een tijdje geleden ver huisd, weet ook Vuuren. „Maar dit is natuurlijk wel de histori sche plek om in Leiden deze wake te houden." Hoe het ook zij. anderen dan de antikiaak- wacht die nu de oude kliniek bewoont en een incidentele

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13