Opkomst en ondergang van de uitzet Peperdure afdankertjes worden schaars goed Trends Mooie dozen voor de kerst DINSDAG 19 DECEMBER 2000 REDACTIE RIEN POLDERMAN 023-51 Niet weer weg te krijgen glitter- tjes en veel rood-, goud- en zil verkleurige persmappen. Tradi ties vieren hoogtij in de decem bermaand, zelfs als het om mo derne geurtjes gaat. De geurtjes zijn weer in kerstverpakkingen gestoken en daarvan wordt uit gebreid melding gemaakt. Iede re zichzelf respecterende eau de toilette laat zich in een doos draperen samen met een ander verzorgingsproduct. Zoek uw lievelingsgeur maar uit. Christian Dior komt met drie kleuren sieradencoffrets, heel luxe doosjes, van glanzend vi nyl. De dozen zijn versierd met de kleuren van Dior: goud voor I'adore, geel voor Dolce Vita, en oranje voor Dune. De luxe ver pakkingen bevatten 50 ml eau de toilette, J'adore doet er een navulbare tasspray bij en Dolce Vita qn Dune 100 ml body lo tion en 50 ml body glittering gel. De cadeauverpakking komt zo op 119 gulden. Parfums Lanvin ontwikkelde zelfs speciaal voor de decem bermaand de damesgeur Arpè- ge 2000, een gelimiteerde editie van ongeveer duizend exempla ren. Na de kopnoten van berga mot, oranjebloesem en kam perfoelie ontwikkelt de geur zich in een boeket van iris. roos, jasmijn en ylang-ylang. Het slotakkoord bestaat uit san delhout. vetiver en patchouli, gezoet met een beetje vanille. Iedere flacon is met de hand genummerd en voorzien v an een begeleidend velletje perka ment papier waarop Erik Halley wordt geïntroduceerd. Dat moet natuurlijk wel betaald worden: 595 gulden. Voor de rijke liefhebber dus. Cacharel heeft natuud jaar ook weer geschefl^^ kingen bedacht. Anaïs^Haïs Noa en Eau D'Eden hebben een set met 50 ml eau de toilette, gel douche en bodymilk voor 82 en 88 gulden. Anaïs Anaïs en Noa zijn ook in een andere ge schenkverpakking te koop: eau de toilette met zeep voor 49,95 en 59,50 gulden. Voor de lief hebbers van Loulou is een een blauwe geschenkverpakking met eau de parfum (30 ml) en zeep voor 54,50 gulden. De vrouwen kunnen wat terug doen door voor de mannen ge schenkverpakkingen van Nemo en Cacharel pour L'Homme te kopen Het cadeau van de nieu we kruidige geur Nemo bevat 100 ml eau de toilette, gel dou che en deodorant voor 120 gul den. De verpakking met Cacha rel pour L'Homme bevat 50 ml eau de toilette en een deodo rant voor 85 gulden. Ralph Lauren doet ook mee. Zowel de geuren Romance en Polo Sport voor mannen als Sa fari voor vrouwen zijn in een mooie doos gevlijd. Romance voor vrouwen bevat eau de par fum en body moisturizer voor 129 gulden. Voor mannen zijn er twee dozen: één met eau de toilette en deodorant en één met eau de toilette en after sha- vegel. Ze kosten 115 en 149 gul den. Safari (voor vrouwen) ver koopt voor 135 gulden een set met eau de parfum, body milk en douchegel. Polo Spoii heeft voor mannen een volle doos met eau de toilette, deodorant, after shave en douchegel voor 109 gulden. Voor vrouwen is er eau de toilette en een vochtre- gulerend verzorgingsproduct (109 gulden). Paloma Picasso heeft als kleur altijd rood. dus dat is makkelijk. Een kerstboom van ringetjes in rood en zwart op de luxe doos, een eau de parfum en bodymilk erin en hij gaat voor 135 gulden de winkeldeur uit. Van Giorgio Armani zijn er twee geschenksets. De set van Acqua di Gio bevat een eau de toilette, een bodymilk en een douchegel (92 gulden). De set van Acqua di Gio pour Homme bevat 100 ml eau de toilette, after shave balm en een douchegel en kost 124 gulden. Minder luxe maar ook veel mil der geprijsd zijn de artikelen van Coty. The healing garden stopt een paar producten (sho wer puff: zo n nylon spons, showergel, bodylotion en eau de toilette spray) in een rieten mandje en plakt daar een prijs kaartje van 29,99 gulden op. Voor veel minder geld wel een echt heerlijk geurtje dus. GERDA DOUMA Ook een set scheergerei hoor de vroeger bij de uitzet. De uitzet als statussymbool heeft afgedaan. Hij werd ooit ge kocht vóórdat de trouwdag daar was, maar vrouwen ko pen geen stapels linnengoed meer. Ze hebben een hekel aan strijken en slapen onder een dekbed. Een prachtig klas siek voorbeeld van een luxe linnenuitzet is te zien in het streekmuseum Crimpenerhof in Krimpen aan de IJssel. Zes tafellakens met een ingewe ven blokjespatroon. En 36 ser vetten. Zes lakens. Twaalf kus senslopen. Achttien badstof handdoeken en achttien bad stof washandjes. Dat was in 1947, op het moment dat ze trouwde, de linnenuitzet van de moeder van drs. Sanny de Zoe te, kunsthistorica en specialist in antiek huishoudtextiel. Het is een blaadje in de wind; bijna niets in vergelijking met de uitzet van Emüie Brantjes, die in 1913 trouwde met een ju rist van de NS. Al ruim voor haar huwelijk begon ze met het samenstellen van haar uitzet. Ze had ten slotte zoveel onder delen dat de inventarisatie vele bladzijden in beslag nam. Ook De Zoete heeft alles tot en met de laatste centimeter geno teerd: tien ontbijttafellakens met 72 vingerdoekjes, negen andere tafellakens met zestig servetten, 72 lakens en zestig kussenslopen, 234 keukendoe ken en 126 handdoeken. Apart linnengoed was er voor het per soneel. Voor haar eigen fijn lin nen bovenlakens betaalde Brantjes zeven gulden vijftig per stuk. Het eenvoudige laken voor de dienstbode kostte twee gulden. Ook tijdens haar huwe lijk heeft ze linnengoed bijge- kocht. Toen ze in 1967 over leed, waren er nog honderd \ingerdoekjes. Nu, in 2000, zijn die spullen nog steeds in haar familie in ge bruik, herkenbaar aan het inge- borduurde monogram. Zulk linnengoed is iets bijzonders geworden, antiek met verza- melwaarde voor liefhebbers. Maar bijna niemand die nog weet wat een vingi Linnenuitzet op een stapel in het streekmuseum Crimpenerhof. FOTO GPD JACQUES ZORGMAN een klein linnen of katoenen servetje voor bij het ontbijt. Alle servetten die nu te koop zijn, hebben doorgaans het formaat van zo'n vingerdoekje. De meeste mensen grijpen tegen woordig trouwens naar papie ren servetten: lekker gemakke lijk. Je gooit ze weg; gelukkig niks te wassen. De hang naar gemak betekende het eind voor de uitzet. Vrijwel alle vrouwen hebben de uitzet, de stapels huishoudtextiel die al vóór het huwelijk werden vergaard, de deur uit gedaan. Niemand koopt nog een uitzet. Hij is antiek in twee betekenis sen: ouderwets en uit de tijd, maar tegelijkertijd antiek als zeldzaam object uit vervlogen tijden. De Zoete is een verza melaar. Ze ging voor de bijl toen ze, al lang en breed vol wassen, een damasten hand doek met een ingeweven Ju- gendstil-patroon in handen kreeg. Ze studeerde af op het achttiende- en negentiende- eeuwse linnengoed van kasteel Twickel. Zelf behoort ze tot die categorie vrouwen die in de jaren zestig en zeventig de ondergang van de uitzet hebben veroorzaakt: anti-huishouden, dwars. „Die onzin, daar doe je niet aan mee. Dat hadden veel vrouwen over zich. Zelf heb ik, nadat ik zelf standig was gaan wonen, tot mijn dertigste nooit een sloop gestreken". In 1971 sloot de laatste grote fa brikant van huishoudtextiel zijn deuren. Dat kwam niet alleen door rebellerende vrouwen, ook de stijgende loonkosten waren daar debet aan. En het verdwijnen van alle passagiers vervoer per schip, want ieder een nam ineens het vliegtuig. In de lucht is kunststof koning; geen tafellaken te bekennen. Maar schepen waren uitgerust met stapels linnen, want voor alle maaltijden werd gedekt. Men liet zelfs speciale ontwer pen maken door bijvoorbeeld Chris Lebeau, die voor de Eind- hovense fabrikant Van Dissel werkte en ook bekend werd met ontwerpen van Leerdams glas. Wie met eigen ogen wil zien hoe de linnenuitzet eruit be hoort te zien, kan momenteel terecht in het streekmuseum Crimpenerhof in Krimpen aan den IJssel. De Zoete heeft daar een deel van haar verzameling als tentoonstelling ingericht, tussen het mooie boerenantiek in dit museum. Er staat een prachtig kabinet met alle sta pels linnengoed 'zoals het hoorde'. Voordat het erin werd gelegd, werden de planken be kleed met linnen lopers, die een beetje overhangen en waarop een gedicht is geborduurd: 'Hou de linnenkast net Tel nauwkeurig het goed, 't Is de roem van de vrouw met het Hollandsche bloed En mocht daar na jaren Een leegte ontstaan Vul dan wat ontbreekt Toch maar vlijtig weer aan Die passie voor de linnenkast is weg, constateert De Zoete. „Als je in een Engels warenhuis komt, zie je zalen vol serviezen, maar bij het huishoudtextiel zijn er maar drie theedoeken te koop. Dat is tegenwoordig het beeld. Ik ken rijke mensen die heel lelijke theedoeken hebben. Men is tegenwoordig niet meer gewend daar aandacht aan te besteden. Je kunt er geen imago meer mee opbouwen. Vroeger was de linnenkast de trots van de huisvrouw, maar dat is volle dig verdwenen. Er zijn nog wel oudere vrouwen die alles nog heel mooi hebben, en bij som migen van hen kom ik veel thuis. Hun kinderen willen al dat prachtige linnengoed niet, en dat gaat die vrouwen aan het hart". Het merkwaardige is dat het verschijnsel 'uitzet' zich eeu wenlang heeft kunnen handha ven, en dan ineens in de tweede helft van de twintigste eeuw van het toneel verdwijnt. Hoe oud de gewoonte is om voor het huwelijk linnen te kopen, is onbekend. Op zeventiende- eeuwse schilderijen is de uitzet al te zien. Het Rijksmuseum in Amsterdam heeft ook prachtige poppenhuizen waarin hij pro minent aanwezig is. Zo is er eentje van Petronella Dunoit, de dochter van een rijke zeven- tiende-eeuwse Amsterdamse familie, die het linnen speciaal voor dat poppenhuis liet we ven. De servetjes dragen haar initialen. Ook bij haar huwelijk was er een lijst van alles wat ze in bracht. Het linnengoed staat bovenaan. In totaal had ze der tien items, en pas onderaan komt het poppenhuis. ,,\Vij zouden zeggen: dat fantasö poppenhuis hoort bovenaa Maar nee, het linnengoed ii veel belangrijker. Petronella schreef zelfs de versleten se vetten op", zegt De Zoete. Hoe belangrijk linnengoed blijkt ook uit het cadeau da Staten-Generaal in 1611 w aan de echtgenote van deo ste zoon van Willem van Oi jes, Philips Willem. „Ze hee Eleonora van Bourbon, prii van Condé, woonde tijdelijl Breda, en haar moeder enz ter kwamen logeren. De Sta Generaal moest die vrouwe ontvangen. Omdat Haarleni toentertijd een wereldberot de damaststad was, kreeg d burgemeester daar de opdr tafellinnen voor hen te kop In drie dagen tijd lukte hetl achthonderd meter tafellak en stof voor 2100 servetten; te schaffen. De dames geen sieraden, geen schilde en, geen zilver, nee, ze linnen. Dat was toen een a deau waarmee je kon impoi Het was een groot cadeau, twaalfduizend gulden waai Ter vergelijking: een goede ver verdiende tweehonderd gulden per jaar. Ómdat De Zoete de uitzetti weer een beetje nieuw leva wil blazen, heeft ze nu zelfi gentijds moderne damastet doeken laten ontwerpen. Zi heel trots op haar eigen pro in het bijzonder op de doel waarin is ingeweven: 'Voor dijen, na het vrijen'. De vroegere dames die dei beheerden, zouden waarsc lijk ter plekke van hun gaan als ze zo'n tekst in hui linnenkast zouden aantreft Maar alles wordt anders, linnengoed dus ook. ELS KEMPER Informatie: 'Linnenuitzet op pel', tentoonstelling in Crimp hof, Krimpen aan de IJssel, opend dinsdag tot en met 2 van 14.00 tot 17.00 uur, ook« Tweede Kerstdag, telefoon 51.48.66. Het uiterst dunne fotomodel Twiggy. De kle ren die ze aanhad zijn nu een fortuin waard Voor the rich and famous' is het al een paar jaar bon ton om gezien te worden in tweede hands goed. We hebben het hier'dan natuurlijk niet over af- dragertjes uit de legerdump, maar over vintage: tweede hands (haute) couture. Actrices als Demi Moore, Winona Ryder en model Kate Moss vertonen zich op party's en premières te genwoordig in een tweede hands avondjapon van Yves Saint Laurent uit de fifties, een Gucci cocktailjurkje uit de se venties of een flitsende Halston uit het vroege discotijdperk. Kans dat twee filmsterren el kaar op een feestje tegen het lijf lopen in exact dezelfde desig nerjurk is uitgesloten als je vintage draagt. Dat is een groot voordeel. Maar, er zit ook een grote dosis romantiek achter de vintagekleding. Een heuse Gi- venchy japon uit de fifties zou wel eens gedragen kunnen zijn door legendarische actrices als Audrey Hepburn, Grace Kelly of de rondborstige Jane Mansfield. En wie voelt zich nou niet gra cieus in een New Look jurk van Christian Dior uit eind jaren veertig. De ruisende, uitwaaie rende rokken en de wespentail les van deze creaties maken van iedere vrouw een prinses. En in een mini Mary Quantjurkje uit de sixties heeft het model Twig gy misschien nog wel rondge huppeld. Elke zichzelf respecterende hot shot laat haar styliste tegen woordig op zoek gaan naar vintage. Van Winona Ryder, Ka- te Moss en Demi Moore is be kend dat ze vintagekledingstuk ken verzamelen. Andere beken de vintageliefhebsters zijn bij voorbeeld actrices Meg Ryan, Jennifer Tilly.en Alyssa Milano. Ook enfant terrible Courtney Love gaat vaak gekleed in vinta ge. De vintagetrend bestrijkt een periode van meer dan vijftig jaar. Van een Christian Dior van vlak na de Tweede Wereldoor log, via een Coco Chanelman- telpakje van eind jaren vijftig tot een Jackie Kennedydracht uit de sixties en de sjieke disco- look van Halston uit de seven ties. Ook vintage uit de jaren tachtig is populair. Wie een Vi- vienne Westwood op de kop kan tikken uit de tijd dat zij nog tot punkrock-designers pur sang werd gerekend, kan de ko ning te rijk zijn en ook de gla- moureuze haute couture uit de eighties toen de supermodellen aan hun zegetocht begonnen, is helemaal hot. Een korset inclu sief torpedo-bh (bekend ge maakt door Madonna) van Jean Paul Gaultier is haast even hip als een ingetogen sober ge kleurd 'careergirl-kostuum', in clusief schoudervullingen van Calvin Klein, Giorgio Armani of Ralph Lauren. Toch zijn er ook wel trends te ontwaren binnen het vintage- gebeuren. De mode van Emilio Pucci is bijvoorbeeld heel erg hip op dit moment. Hij voorzag in de jaren zestig sluike zijden jurken en dito broekpakken van kleurrijke haast psychedelische patronen. Ook het eerder ge noemde Halston is erg popu lair. Het merk Halston maakte in de jaren zeventig de disco- look chic. Dit merk maakte de hotpants met de lange jas er over tot mode-item nummer 1 en ook de sluike jurk met spa- ghettibandjes werd geïntrodu ceerd door Halston. Veel bezoekers van de legenda rische disco Studio 54 in New York droegen niets anders dan Halston en ook nu is het een must onder the rich and fa mous. De prijs is trouwens geen voor deel om te vallen op tweede hands haute couture en desig nerspul. Vintagemode is name lijk peperduur. Op de Ameri kaanse internetsite www.pie- ceunique.com worden vintage stukken te koop aangeboden voor prijzen waar de gewone mens stijl van achterover slaat. Als je de waar vanuit Nederland wilt bestellen, moet je ook nog betalen voor de verscheping en dat kan behoorlijk aantikken. Wie op deze site 'vintage' aan klikt, ziet meteen dat een dikke portemonnee een vereiste is. Het goedkoopste artikel is een oerlelijke, maar superhippe Gucci Monogramblouse uit de seventies. Voor ongeveer vijf honderd gulden kun je de nieu we eigenares worden van dit gedateerde stuk. Een eenvoudig Speels versierd spijkerpax uit de opstandige jaren zeventig. ARCHIEFFOTO Yves Saint Laurent zomerja ponnetje met ruches uit de ja ren tachtig moet zo'n duizend gulden opbrengen. Voor een originele Halston avondjapon uit de seventies moet wat die per in de buidel worden getast: meer dan tweeduizend gulden kost de overigens wel schitte rende creatie in donkerblauw. Een Azzedine Alaia, zeer popu lair mode-ontwerper in de ja ren tachtig, gaat voor zo'n twaalfhonderd piek over de toonbank. Saillant detail is dat actrice'Sigourney Weaver in precies zo'n doorzichtige witte jurk opdook op de première van de film Alien begin jaren tachtig. Zij droeg er destijds een opvallende bh en slip onder met panter-patroon. Niet alleen oude haute couture en designerkleding valt onder de naam vintage. Ook bijvoor beeld authentieke Levi's spij kerbroeken uit de jaren vijftig, originele T-shirts met namen van popgroepen uit de seven ties en old school Adidasschoe- nen uit de jaren tachtig zijn su- perhot. Of wat dacht je van pla teauzoolschoeisel zoals David Bowie die droeg in zijn Ziggy Stardust-periode of echte bow lingschoenen uit de fifties. Alle maal aangemerkt als vintage, geliefd bij modellen, acteurs, actrices en ander hip volk en dus met bijbehorend prijskaart je. In Nederland is vintagemode nog niet erg hot. Er zijn dan ook nog geen pure vintagewinkels te vinden in ons land. Daarvoor moet je toch echt naar de Ver enigde Staten, Londen of Parijs, waar de vintagestores als pad destoelen uit de grond schie ten. Maar trendsetters niet ge treurd. In de legio tweede handszaakjes die ons land rijk is vind je de mooiste afdrager- tjes voor de fractie van de prijs Lange mantel met bijbehorende wijde broek uit 1973. ARCHIEFFOTO die je er in Amerika voor be taalt. Misschien hangt er dan geen Yves Saint Laurentlabel aan, maar met een mooie fifties baljurk ben je tegenwoordig wel de koningin op menig hip feest je. Even wat winkeltjes of vlooi enmarkten afschuimen en wie weet stuit je toch nog op een heus vintagestuk. Wellicht nog een last-minute tip voor de ko mende feestdagen?! MACHTELD LEISTRA Hulp bij opzeggingen voor vergeetachtigen Een proefabonnement op een tijdschrift en hetl maatschap van de boekenclub hebben één ding meen: je komt er moeilijk weer van af. Veel aboi menten moeten maanden van tevoren worden gezegd. Als dat niet gebeurt, ligt al snel de accep voor een volgende jaargang in de bus. Het lidmi schap is dan weer automatisch verlengd en een later speelt hetzelfde probleem. Voor boeken-ei platenclubs geldt meestal hetzelfde. Wie op tijd geet op te zeggen, moet weer maandenlang verj boeken en cd's bestellen. Twee handige jongens uit Hoogeveen bedachta een manier om deze ergernissen te voorkomen, een website (www.opzeggingen.nl) kan iedereen zich bij hen inschrijven. Na betaling van een vaï drag (13,85 gulden per opzegging) neemt het be de gegevens van lopende abonnementen overe onthoudt wanneer het eind van een lopend coU of abonnement nadert. Als het tijd is om op te zeggen, krijgt de klant richtje thuisgestuurd. Bij dat bericht zit bovendi een kant-en-klare opzeggingsbrief, die alleen no maar ondertekend en opgestuurd hoeft te wordi Volgens een van de initiatiefnemers J. Anneveldi moet opzeggingen.nl een soort 'handelende worden. Het idee van het bedrijf is volgens Anneveldt oni staan uit eigen ergernissen: „Ieder huishoudenl het probleem. Je wordt ergens voor een jaar lidv je weet dat je het op tijd weer moet opzeggen. M als het erop aankomt, vergeet je dat weer net zo hard. En voor je het weet ben je drie jaar en veel gemis en geld verder." Anneveldt en zijn collega H. Oelen zijn in de eer plaats eigenaren van een schoonmaakbedrijf. Di combinatie met dit nieuwe internetbedrijfje ligt niet echt voor de hand. Anneveldt: „Klopt, maai moet met je tijd meegaan natuurlijk. Daarom zij als nevenactiviteit een webdesignbedrijfje bi nen, als een soort hobby. Opzeggingen.nl is weer uit voortgekomen." Een vergelijkbaar initiatief als opzeggingen.nl isi vinden op www.laat.mij.weten.com. Op dat adie kunnen internetters gratis belangrijke data invoi Op het aangegeven moment - en dat kan ookpï over zes jaar zijn - krijgt de gebruiker een herini» ringsmailtje. Makkelijk is ook dat een bepaalde datum meteei voor zes jaar tegelijk ingevoerd kan worden. Op' manier hoeft niemand de komende zes jaar dus meer een trouwdag of verjaardag te vergeten. Mi het internetadres hetzelfde blijft natuurlijk. NATHALIE STRIJKER» ■HHHi 2 3 4 5 6 7 HET WEER Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevu'd Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1 het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1. Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1. Toegankelijk - boerenroos - mening; 2. knol - zoogdier - wapenschouw 3. turfland - naast - van elkaar; 4. zode - springloop - druk; 5. tocht - rivier in Frankrijk - verwering. 6. insect - altijd - apparaat om de lichtsterkte v.e. lamp te veranderen; 7. vogel - gebroken graan - heester; 8. mannetjesgans - anti - rank en teer 9. ontkenning - naaldboom - griezel; 10. rondrit - reisweg - terug Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Mis, 5 log; 7. energie; 8. ale; 9. nis; 11. kreet; 14. ka; 16. ar; 17. alt; 18. gal; 19. om; 20. al; 22. print; 25 aai; 27. iep; 29. contant; 30. men; 31taf. Verticaal: 2. lel; 3. snek; 4. arme; 5. lint; 6. oei; 8. alk; 10. sar; 12 retor; 13. eggen; 15. aam; 16. ala; 19. ora; 21; lip; 22. pion; 23. iets; 24. tint; 26. ace; 28. eta. Kans op eerste nachtvorst De verschillen in ons land zijn tijdens het afgelopen etmaal een stuk groter gewor den. In het noorden en noordwesten kre gen opklaringen de overhand. Dat leidde gistermiddag vanaf het Noordzeekanaal raar het noorden toe in enkele uren zonne schijn. Plaatsen als IJmuiden en Beverwijk beleefden daardoor een vrij zonnige mid dag. Elders wist de bewolking zich te hand haven. Tijdens de nacht kon het kwik dank zij de opklaringen tot beneden het vries punt zakken. Op de vliegbasis Leeuwarden werd een laagste temperatuur van -4,4 graad gemeten. In onze regio bleef het be wolkt en onderschreed het kwik het vries punt niet. Met 0,4 graad kwam het duinsta tion van Bloemendaal overigens wel dicht bij nul. Terwijl het in het zuiden zaterdag avond al licht vroor. De Bilt zondagavond de eerste vorst noteerde, zitten de KNMI stations Bloemendaal, Valkenburg en Schiphol dus nog op de eerste vorst te wachten. Er is echter een reële kans dat het de komende nacht wel gaat lukken. Wol kenvelden van een zwak warmtefront zijn aan oplossing onderhevig en bovendien circuleren rond een krachtig hogedrukge- bied, dat zich van Scandinavië naar Polen beweegt, tamelijk droge en vrij koude luchtmassa's. Daardoor kan het kwik de komende nacht tot net iets onder nul da len. Morgen wordt opnieuw droog weer verwacht met geregeld zon en middag peraturen tot 4 graden. Door het aantn ken van de oostenwind, aan de kustn* lijk windkracht 6, doet het echter gradi kouder aan. Op donderdag en vrijdagl het droog met geregeld zon. In de nacÈ ochtend is er kans op lichte vorst, in tk middag wordt het 3 tot 4 graden boven Tijdens het lange kerstweekeinde gaaK temperatuur eerst iets omhoog maar fl op een zachte kerst uitdraait is tameüj1 zeker. Aan de oostflank van een hogi gebied boven Groenland stromen nam koude luchtmassa's naar het zuiden. 1 -edr

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10