Bush stelt belang Amerika voorop h Buitenland Hevige veldslag rond bezoek Haider aan belegerd Vaticaan Popocatepetl roert zich Overleg Midden-Oosten lijkt meer dan het is Belgisch vlees mogelijk duurder door 'BSE-tax' laten moeten op foto Mbeki vuren ba ontkent komst Montesinos jTAD De Arubaanse immigratiedienst zegt dat de ge- voormalige chef van de Peruaanse geheime dienst, Vla- Montesinos, niet op het eiland is. De regering van Costa i eerder dat Montesinos onder de valse naam Manuel io Rodriguez op 23 november naar Oranjestad zou zijn deen. Aruba ontkent dat echter ten stelligste. Montesinos er meer aangeklaagd wegens schendingen van de men- hten, corruptie en handel in wapens en drugs. Hij geldt de sterke man achter het bewind van ex-president jri. Na diens vertrek is Montesinos spoorloos verdwenen. ilims houden huis in Javaanse stad rta Een grote groep moslims heeft zaterdagnacht een van vernieling getrokken in een pretpark en een aantal de stad Surakarta. Zij zien de gelegenheden als broed en van 'onzedelijk gedrag' zoals prostitutie en drugsge- Ongeveer honderd agenten keken machteloos toe hoe X) extremisten vernielingen aanrichtten. De daders zou- d zijn van de fundamentalistische beweging Laskar Jihad, kachter de 'heilige oorlog' tegen de christenen op de Mo- izegt te zitten. ietpartijen in Atjeh: twaalf doden tceh In de opstandige Indonesische provincie Atjeh is [erdag opnieuw tot confrontaties gekomen tussen het re- ileger en de rebellenbeweging Vrij Atjeh (GAM). De f' irtijen hadden plaats vlak voor het omstreden bezoek jident Wahid morgen aan de regio brengt. Volgens oog- ;n vielen er zeker twaalf doden. Een groep soldaten liep hinderlaag bij het vliegveld van de hoofdstad Banda Daarbij zouden drie militairen zijn gedood. Elders wer- k cgen burgers doodgeschoten. isburg Zuid-Afrikaanse soldaten hebben afgelopen ■eweigerd op doelwitten te schieten waarop foto's van ent Mbeki en andere zwarte leden van de regering waren iracht. Dat meldde de krant Sowetan Sunday World giste- inister van defensie Lekota heeft een onderzoek gelast ;t incident, dat zich dinsdag voordeed in Pretoria. De in- ur die de soldaten opdracht gaf op Mbeki te schieten, nmiddels ontslag genomen. Italianen verongelukt in Alpen lie Negen alpinisten en een skiër zijn gisteren in de Itali- Alpen verongelukt. Oorzaak van de ongelukken was een ijslaag die zich op de bergen had gevormd. In de buurt rgamo kwamen vier alpinisten om. En van hen maakte delijke val toen hij een in moeilijkheden verkerende vilde redden. De drie anderen verongelukten vervolgens or één toen ze probeerden elkaar te redden. Elders vielen ns vijf mensen dood. De skiër verongelukte toen hij een pklom om een afdaling te gaan maken. ring kan helft Teheran vernielen' De Iraanse hoofdstad Teheran wordt bedreigd door er zware aardbeving. Die zou meer dan een miljoen men- tleven kunnen kosten en 60 procent van de stad wegva- at zegt professor Nateghivan het aardbevingsinstituut in. Teheran, dat 10 miljoen inwoners heeft, ligt op een 'a iantal breuklijnen in de aardkorst. Volgens Nateghi zijn dschokken in het gebied daarom altijd zeer hevig. Rond In heeft zich gemiddeld eens in de 158 jaar een zware be- mrgedaan. Nateghi maakt zich nu ernstige zorgen, omdat ste beving in 1830 was. De spanningen in de aardkorst zich daardoor lang kunnen opbouwen. 3nado's eisen levens in zuiden VS ictqnBij zware tornado's in de Amerikaanse staat Ala- zijn afgelopen weekeinde twaalf doden gevallen. Twee :n worden vermist, en zo'n vijftig anderen raakten ge- Vooral de stad Tuscaloosa werd zwaar getroffen. Alle do- vermisten vielen daar. De storm was volgens hulpdien- ergste in de streek in zeventig jaar. Tornado's treffen na normaal eerder in de zomer en de herfst. De stormen t weekeinde waren pas op het laatste moment voorspeld, oor werden veel mensen verrast. Intussen kampt het n-Westen van de VS met extreme kou en sneeuwval. nazi's mishandelen Afrikanen urt Neonazi's hebben dit weekeinde op diverse plaatsen island buitenlanders mishandeld. In Minden in rijn-Westfalen sloegen twee tieners zaterdag een Afri- asielzoeker, waarna ze werden opgepakt. In het Beierse drchen terroriseerden zo'n twintig neonazi's Afrikaanse lezoekers. In Dortmund marcheerden zaterdag zo'n drie- rd neonazi's. Een bijeenkomst van 120 neonazi's in Sten- Saksen-Anhalt werd door de politie verboden. Na een ille- ptreden van skinheads in het oostelijke Zschopau werd de gwaar het concert plaatsvond doorzocht. Daarbij vond itie grote hoeveelheden pistolen, mitrailleurs en munitie. fr zwart Brits jongetje neergestoken wpton Twee Britse vrouwen van 21 en 17 jaar oud zijn it van beschuldiging gesteld wegens poging tot moord op rart jongetje. De 13 jaar oude Danny Herbert werd don- ;avond met een mes toegetakeld in het Engelse Litt- pton. Het kind werd vrijdagochtend zwaargewond op gevonden. De politie spreekt van een racistische daad. werd meerdere malen gestoken. Zijn toestand is ernstig, stabiel. De Britten zijn nog altijd niet bekomen van de lop het tienjarige Nigeriaantje Damilola Taylor, vorige Het kind bloedde op straat dood na in zijn been te zijn en. De politie moest gisteren drie jongeren vrijlaten die n ondervraagd in verband met deze steekpartij. Benoeming Powell en Rice keuze voor ander buitenlands beleid De komende Amerikaanse president George W. Bush is bezig zijn buitenlands beleid vorm te geven. Met de be noeming van de gepensioneerde zwarte generaal Colin Powell tot minister van buitenlandse zaken en zijn ver trouwelinge Condoleezza Rice tot nationaal veiligheids adviseur geeft de opvolger van Clinton duidelijk aan wel ke koers hij wil varen: de buitenlandse politiek moet de Amerikaanse belangen dienen. heden tijdens de verkiezingen. De benoeming van Powell viel goed bij de Republikeinen én Democraten in de Senaat. Ook de belangenorganisatie voor zwarte Amerikanen (Na- acp) complimenteerde Bush met zijn keuze voor Powell. Na- acp-voorzitter Kweisi Mfume WASHINGTON ANP-Rtr-DPA Met de benoeming van twee zwarten in één etmaal op be langrijke posten maakt Bush bovendien een gebaar van ver zoening naar de zwarte Ameri kanen, van wie velen boos zijn over vermeende onregelmatig- waarschuwde echter dat zijn woede over de gang van zaken bij de verkiezingen nog lang niet is geluwd. Politieke analisten zien vooral de komst van Rice als een aan wijzing dat de Amerikaanse buitenlandse politiek verande ringen zal ondergaan. Zij is voorstander van een verster king van de Amerikaanse strijd krachten, die volgens haar on der Clinton in een 'dodelijke neerwaartse spiraal' zijn te rechtgekomen. Zij is net als Po well een voorstander van het controversiële 'raketschild', dat de VS moet beschermen tegen aanvallen van 'schurkenstaten' als Irak. George W. Bush (links) en zijn tweede man Dick Cheney flankeren de nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Colin Powell. foto reuters ronald martinez Zowel Powell als Rice hamer de meteen op de noodzaak van een harde aanpak van dat land. Rice meent verder dat de nieu we Amerikaanse buitenlandse politiek eerder de nationale be langen moet dienen dan de 'humanitaire' of die van de 'in ternationale gemeenschap'. Daarom wilde zij ook de Ameri kaanse troepen terugtrekken uit de Balkan. Bush, die door het weekblad Time is uitgeroepen tot 'Persoon van het Jaar', reist vandaag naar Washington, waar hij overleg zal voeren over de overgang van het Democra tische naar het Republikeinse bewind. Hij zal ook gesprekken voeren met kandidaten voor andere posten in zijn kabinet. Bloedbaden in Algerije kosten tientallen levens algiers afp Tientallen Algerijnen zijn afge lopen weekeinde omgekomen bij drie aanslagen door gewa pende groepen. Bij een slacht partij in het internaat van een technische school in Medea werden zaterdagavond negen tien leerlingen en twee bewa kers doodgeschoten. Gisteravond omstreeks acht uur schoten gewapende man nen in Tenes vijftien inzitten den van een bus dood. Zeven passagiers liepen verwondin gen op. Een uur later werden in Khémis Miliana vijf burgers doodgeschoten. De aanslag op het internaat is volgens getuigen het werk van de fundamentalistische terreur groep GIA. In Algerije zijn al meer dan 100.000 mensen om gekomen sinds de fundamenta listen in 1992 hun terreurcam- pagne lanceerden. ROME» HANS GELEUNSE correspondent De omstreden Oostenrijkse politicus Jörg Haider mocht zaterdag in het Va ticaan de paus ontmoeten, en dat heeft Rome geweten. De pauselijke au diëntie, later op de dag gevolgd door het ontsteken van de lichtjes in de door Haiders provincie Karinthië aan geboden kerstboom, werd een surrea listische vertoning. Temidden van traangaswolken, fascistische en racisti sche leuzen van pro-Haiderbetogers en een anti-protestgolf van linkse poli tici, de joodse gemeenschap en linkse demonstranten vielen tientallen ge wonden. Dat het Vaticaan met de visi te van Haider in de maag zat, bleek uit het weren van de pers bij de ontmoe ting met de paus. Het dagblad Corriere della Sera meldde gisteren uit 'be trouwbare kerkelijke bron' dat het Va ticaan Haider had verzocht om de kerstboomdelegatie niet persoonlijk te leiden. De Oostenrijker zou dit botweg hebben geweigerd. Eerder had het Vaticaan verklaard dat de paus van de gelegenheid gebruik zou maken om de xenofobe Oostenrij ker te wijzen op menselijke waarden, en op het feit dat voor God alle men sen gelijk zijn. Dit 'protest' tegen Hai ders denkbeelden over immigratie en het nationaal-socialisme bleek zater dag neer te komen op overhandiging van de tekst die de paus op Wereldvre- desdag 1 januari zal uitspreken. Daar in worden nationalisme en racisme af gekeurd, en wordt gepleit voor de rechten van minderheden. Volgens Haider zelf had de paus hem 'zeer hartelijk verwelkomd'. Maar in de Italiaanse media werd gisteren ge schreven over een 'zeer koele ontmoe ting', waarbij het contact tussen paus en Haider tot het minimum beperkt werd. Om dit mogelijk te maken, cir kelden zaterdag politiehelikopters bo ven de Sint Pieter. De kerkstaat was bovendien door de op oorlogssterkte gebrachte politie omsingeld om te voorkomen dat betogers de plechtig heden zouden verstoren of Haiders veiligheid in gevaar zouden brengen. Het geweld barstte zaterdagmiddag kort, maar in alle hevigheid los toen duizenden communistische en anar chistische betogers probeerden het politiekordon te doorbreken. Bij het treffen vielen ongeveer dertig gewon den. De politie trad meedogenloos op. Joodse winkeliers in het centrum van de stad schakelden zaterdag de ver lichting in hun etalages uit. Haider vond dat wel lollig: „Dat deden ze na tuurlijk om energie te besparen", zei hij. Het linkse dagblad La Repubblica maakte gisteren korte metten met het Vaticaanse argument dat Haider niet kon worden geweerd omdat de kerst boomceremonie al drie jaar geleden was geregeld. Ongeloofwaardige non sens, zo vond delaant. „Een voor be gin volgend jaar afgesproken bezoek van de paus aan het Italiaanse parle ment is door het Vaticaan afgezegd, met als enige verklaring dat het niet goed uitkwam. Zo'n reden kan wel worden gebruikt tegen het Italiaanse parlement, maar niet tegen de gouver neur van Karinthië? Ga toch weg!", oordeelde een woedende commen taarschrijver. mexico-stad De Mexicaanse vulkaan Popocatepetl heeft gisteren gloeiende brokken lava en een duizend meter hoge stoom- en aswolk uitgespuwd. Wetenschappers heb ben de bewoners aangeraden de omgeving van de vulkaan, op 65 kilometer van Mexi- co-Stad, te verlaten omdat een echte uitbarsting tot de mogelijkheden behoort. De druk in de 5.336 meter hoge vulkaan is flink opgelopen. De laatste keer dat mensen vanwege een mogelijke uitbarsting moesten vertrekken was in 1994. Toen kwam de vulkaan voor het eerst sinds 1927 weer tot leven. De laatste catastrofale uitbarsting deed zich 800 jaar terug voor. foto reuters daniel acuilar AD bloemendaal één punt tegengesproken, daarmee in feite aangevend dat de rest correct is weergegeven. Dat ene punt geldt de sta tus van de Tempelberg in Oost-Jeruza lem. •Volgens Al-Hayat is Israël bereid de Pa- lestijnen 'directe, soevereine toegang' tot het moskeeëncomplex te geven, via delen van Jeruzalem die onder de toe komstige Palestijnse staat zullen vallen. Israël zegt dat het niet verder wil gaan dan de Palestijnen 'de facto beheer' te geven over de berg, dus geen soevereini teit, waarbij in het vredesverdrag moet worden aangetekend dat de plaats van groot historisch belang is voor het jood se volk. Ook binnen het Palestijnse be stuur ontkent men de lezing van Al- Hayat. Daar zegt men eenvoudig dat de toekomst van de Tempelberg nog steeds onderwerp is van onderhandelingen. Als de rest van het verhaal in Al-Hayat klopt, dan is Israël nu bereid 95 procent van de bezette Westelijke Jordaanoever in het kader vameen vredesverdrag te ontruimen. Ter compensatie van de vijf procent die het wil annexeren (met 80 procent van de Israëlische kolonisten), zou de Palestijnse staat nog eens 3 pro cent van het oppervlak van de Westoe ver krijgen, maar dan uitbetaald in Isra ëlisch grondgebied. Het gaat daarbij waarschijnlijk om een deel van de wes telijke Negev-woestijn, dat grenst aan de Gazastrook. Wat de Israëliërs de Palestijnen afgelo pen juli in Camp David hebben gebo den, is nooit bekendgemaakt - er staat helemaal niets van op papier - maar naar verluidt was het 88 procent van de Westelijke Jordaanoever. Volgens Al-Hayat willen de Verenigde Staten en Israël dat Arafat in ruil voor concessies op de Tempelberg akkoord gaat met het in een vredesverdrag onge noemd laten van het 'recht op terug keer' van de in 1948 gevluchte Palestij nen. Het lot van de vluchtelingen zou pas later onderwerp moeten worden van onderhandelingen tussen de nieuwe Pa lestijnse staat en Israël. In dat overleg zou 'een mechanisme' moeten worden ontworpen dat de Palestijnen 'hun in 1948 verloren rechten teruggeeft', zoals Al-.Hayat het vaag aanduidt. Israël zou verder van de Palestijnen verlangen dat ze zwart op wit verklaren dat hun con flict met Israël voorbij is, en dat ze ver der geen aanspraken koesteren. Het kan zijn dat Israël en de Verenigde Staten de bovenstaande voorstellen steunen, maar dat wil nog niet zeggen dat de Palestijnen er oren naar hebben. Het is voor Arafat heel moeilijk naar de onderhandelingstafel terug te keren, zelfs als hij dat graag zou willen De nu al tien weken woedende Aksa-intifada - met bijna driehonderd Palestijnse do den - heeft zijn volk immers niet be paald mild gestemd. Arafats ster is juist gerezen doordat hij wat hem in Camp David is geboden resoluut van de hand heeft gewezen, en in plaats daarvan nu Israël confronteert. De radicale oppositie, met inbegrip van de fundamentalistische groepen, is ster ker dan ooit. Bij begrafenissen van 'mar telaren' in de Palestijnse gebieden klin ken spreekkoren tegen het onderhande len met 'Israëlische kindermoorde naars'. De Islamitische Jihad heeft Arafat maar vast gewaarschuwd dat hem het zelfde lot wacht als Barak als hij tot on derhandelen zou overgaan. Dat wil zeg gen dat hij heel snel 'ex-president' zou zijn. Arafat zal pas naar de onderhandelings tafel willen terugkeren als hij de Palestij nen kan voorhouden dat hun Aksa-intif ada iets tastbaars heeft opgeleverd, bij voorbeeld onmiddellijke erkenning door Israël van een Palestijnse staat in de in 1967 bezette gebieden. Het probleem is natuurlijk dat Barak het Palestijnse lei derschap 'geen beloning wil toekennen voor het gebruik van geweld'. Dat er nu weer op hoog niveau wordt gepraat ter wijl de intifada doorgaat, vindt hij op zichzelf al een grote concessie. Duits bedrijf vindt nieuwe snelle test Vrouw die uit vliegtuig sprong was Nederlandse sacramento anp-gpd De vrouw die donderdag boven California op 700 meter hoogte uit een vliegtuigje van haar werkgever Hewlett-Packard sprong, blijkt een 31-jarige Ne derlandse. Hoewel in eerste in stantie onduidelijk was of het om een ongeval of om opzet ging, gaat de Amerikaanse poli tie er nu van uit dat ze zelf moord heeft gepleegd. Volgens collega's leed de vrouw al een poos aan een ernstige depres sie. Het tweemotorige vliegtuig had wegens een ogenschijnlijk kapotte deur in de Califomi- sche hoofdstad Sacramento een noodlanding moeten maken tij dens een korte vlucht naar San Jose, ten zuiden van San Fran cisco. Een lampje in de cockpit had aangegeven dat de deur niet goed sloot. Toen echter bleek dat er niets met de deur aan de hand was, besloot de bemanning de vlucht voort te zetten. Drie minuten later wist de vrouw de deur open te krij gen en sprong zij naar buiten. Pogingen van een medepassa gier haar nog tegen te houden, hadden geen succes. Om nog onverklaarbare rede nen is het de drie andere passa giers niet gelukt de piloten tij dens de vlucht en daarna er van te doordringen dat een van de reizigers er onderweg was uit gesprongen. Daarom duurde het in totaal bijna anderhalf uur voordat de politie werd inge licht. Als gevolg daarvan heeft het tot vrijdagmiddag, 21 uur na de zelfmoord, geduurd voor het stoffelijk overschot in een weiland werd aangetroffen. Door collega's en onderzoe kers werd er afgelopen week einde op gespeculeerd dat de vrouw het de afgelopen tijd te druk had gehad met haar werk. Bovendien zou zij erg aan de omstandigheden in Amerika hebben moeten wennen. Ze werkte sinds een halfjaar als docente bij Hewlett-Packard. brussel-berlun anp-gpd De Belgische regering denkt aan de invoering van een belas ting op vlees om de extra kos ten van het verwerken van dier lijk afval te betalen. Resten van geslacht vee mogen voorlopig niet meer als diermeel in vee voer worden verwerkt, vanwege de bestrijding van de gekke- koeienziekte (BSE). Het vleesaf- val moet worden verbrand. Dat kost komend jaar naar schat ting 385 miljoen gulden. De heffing zou ook kunnen dienen om de 165 miljoen gul den kostende BSE-tests mee te betalen. Daarmee worden de kosten van de strijd tegen BSE doorgesluisd naar de Belgische consument. Minister Brink horst van landbouw kreeg vrij dag 350 miljoen gulden om de in Europees verband afgespro ken BSE-maatregelen, met na me de tests, in Nederland te be kostigen. Een Duits farmaceutisch be drijf heeft intussen een snelle test voor BSE ontwikkeld, die binnen een halfjaar op de markt kan zijn. De test kan bij nog levende dieren vaststellen of ze al dan niet besmet zijn, en kan daardoor noodslachtingen voorkomen. Nu kan BSE nog al leen na slacht worden vastge steld. Producent Vetmedica zegt dat een test ongeveer 170 gulden per koe gaat kosten, 50 gulden minder dan het testen van een dood dier nu. In Duitsland is de rund vleesmarkt na het ontdekken van een eerste BSE-geval vrijwel ingestort. De nieuwe vinding komt helaas te laat voor een boer uit Beieren op wiens be drijf ook BSE is geconstateerd. Hij moet zijn 84 koeien naar het abattoir brengen. Dat lot wacht waarschijnlijk ook de veestapel van twee andere Beierse boe ren. Ook daar zou de gekke- koeienziekte zijn uitgebroken. Danish Design Titaansterke argumenten

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5