Molukkers dreigen met aanslag Rellen Den Bosch van minuut tot minuut Binnenland 'Ik heb mijn auto toch maar even weggezet' Neergeschoten man had stadionverbod Justitie aast op tv-beelden F-siders veroorzaken voor een ton schade in ArenA [iljoenste zwemdiploma uitgereikt iiwEGEiNAnouk van Lan gevelde (8) uit Terneuzen heeft za- dag in Nieuwegein het miljoenste zwem-ABC-diploma uitge- U gekregen van ex-zwemster Erica Terpstra. Initiatiefnemer I™ ide feestelijke uitreiking was de Nationale Raad van Zwem- iloma's (NZR). Omdat gemiddeld 40.000 kinderen per maand n zwemdiploma halen, kon de NZR onmogelijk bepalen wie 3ei jcies de miljoenste is. Een loting selecteerde vier kinderen per ta| ivincie. iberiaans meisje doodgereden e'{ Bij een ongeval op de A12 bij Ede is gisternacht een 16-ja- ineisje uit Liberia om het leven gekomen. Ze rende met haar ien een 32-jarige landgenoot over de snelweg. Het trio was de vlucht voor de politie, nadat de auto waarin ze als passa- rs meereden van de weg was geraakt. Het meisje werd ge- iept door een automobilist uit Bussum, die de voetgangers te topmerkte. De drie Liberianen reden mee met een 30-jarige ihemmer. eluidsw anden snelwegen helpen niet -haag Geluidswanden houden lawaai van de snelwegen chter tegen dan steeds is aangenomen, zo blijkt uit windtun- re Iproeven van onderzoeksinstituut TNO. Op sommige plaat- n werkt een geluidsmuur zelfs helemaal niet. In Nederland at nu 442 kilometer aan geluidswanden langs snelwegen. 10 wijt het aan de rekenmodellen die worden gebruikt om de - rwachte overlast te bepalen. Zo is in die modellen wel reke- ng gehouden met wind als 'drager van geluid', maar niet met •htstromen die rond de schermen suizen. Juist deze •htstromen zorgen ervoor dat verkeerslawaai over muren rdt getild. Daarbij, zo constateert TNO, zijn veel geluidswan- te laag. Gebouwen blijken vaak hoger te zijn dan de muren 'akker Dier en Lekker Dier fuseren sterdam Dierenbeschermingsorganisaties Wakker Dier en kker Dier fuseren. Daardoor ontstaat de grootste dierenbe- lermingsorganisatie tegen de bio-industrie. De naam van de - janisatie blijft Wakker Dier. Afgelopen jaar steunde Lekker er al acties en campagnes van de actiegroep Wakker Dier. Zo aj rd een juridische campagne gestart tegen boeren. Er werd j publieksvoorlichtingscampagne gestart met vele acties bij VI permarkten en er ontstond met hulp van Lekker Dier een in- netsite over de bio-industrie. De samenwerking verliep vol- is de organisaties dusdanig dat beide organisaties besloten iben vanaf 1 januari samen te gaan. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten 'Kerstoffensief moet Nederland bewegen tot actie Spoorwegpolitie en politiekorpsen in het land zijn deze week attent op gewapende acties van Molukkers. Ook de Binnenlandse Veiligheidsdienst is in verhoogde staat van paraatheid. Het verscherpte toezicht volgt op een aan kondiging van de splintergroepering Maluku Warchild, die 'een grote aanslag op de Nederlandse Spoorwegen' in het midden van het land aankondigt. den haag gpd Op de perrons zal onopvallend worden gesurveilleerd. Van ex tra bewaking door mariniers, zoals gebeurde ten tijde van de treinkapingen in De Punt en Wijster, is geen sprake. Met een brandstichting in het politiebureau van Lunteren, dat gisteren werd bestookt met mo lotovcocktails, is de onrust over Molukse acties toegenomen. De schade in het pand bleef be perkt tot twee gesneuvelde rui ten en een verbrande stoel. De daders troffen niet een deel van het politiekantoor, maar een bureauruimte van de afdeling buurtbeheer die in hetzelfde pand is ondergebracht. Boven het kantoor woont een gezin. Niemand raakte gewond. Zowel het openbaar ministe rie (OM) als de Nederlandse Spoorwegen en het Korps Lan delijke Politie Diensten (KLPD) reageren terughoudend op de Molukse dreigementen. Woord voerder Van Beek van het KLPD meent dat reizigers deze week geen gevaar hoeven te duchten. Maluku Warchild, een afsplit sing van de actiegroep People Against Genocide (PAG), spreekt in een verklaring van een 'kerstoffensief, dat Neder land moet bewegen iets te on dernemen tegen de opgelaaide burger- en godsdienstoorlog op de Molukken. De groepering eiste eerder de verantwoorde lijkheid op voor de brand die woensdag uitbrak in een trein wagon op het Amstelstation in Amsterdam. Twee conducteurs raakten daarbij gewond. Begin deze maand gooiden onbeken den molotovcocktails naar een trein op het traject Arnhem- Eist. Maluku Warchild claimt ook deze aanslag. Indonesiëkenner Schulte Nordholt van de Universiteit Twente is dit weekeinde met de dood bedreigd door PAG. De naam van Schulte Nordholt staat op een dodenlijst die cir culeert binnen de PAG. Dit heeft het Tweede-Kamerlid Van Middelkoop (GPV) gisteren be vestigd na een gesprek met de woordvoerder van PAG. De Molukse regering in bal lingschap zit in de maag met de incidenten. „Met deze vormen van ge weld lossen we het geweld op de Molukken niet op", stelt de Amsterdamse advocaat Watti- lete, lid van de RMS-regering. Wattilete zegt geen bemidde lende rol te kunnen spelen. „Ook wij weten niet wie de mensen achter deze actiegroep zijn. Ze zijn eenvoudig niet tra ceerbaar." Kok gaat door den haag gpd Minister-president Kok wil nog wel een periode doorgaan als premier. „Ik ben nog niet klaar, voor mijn gevoel", aldus de premier. Kok gaat er niet bij voorbaat vanuit dat die rol in een derde paars kabinet ligt. Een coalitie met het CDA sluit hij niet uit. Kok deed zijn uit spraken in het tv-programma Buitenhof. Hij wees erop dat hij de beslissing om lijsttrekker te worden niet alleen neemt. „Zo'n beslissing neem je in sa menspraak met mensen uit de partij en uit mijn eigen omge ving. Het kan zijn dat de partij zegt dat er betere mensen zijn om het karwei voort te zetten." Kok gaf aan dat hij alleen lijst trekker wil worden als er nog een rol is weggelegd voor hem. den bosch gpd De 31-jarige Pierre Bouleij die zaterdag door een politieman werd neergeschoten, was een van de ruim zeshonderd leden van de supportersclub FCDB. „Een trouwe supporter", ty peert Gerard van Bakel, mana ger veiligheid bij FC Den Bosch, het slachtoffer. „Een echte sup porter, uit en thuis." Een supporter ook met een stadionverbod. Door de KNVB opgelegd na ongeregeldheden tijdens de Uitwedstrijd tegen Vi tesse in januari van dit jaar. Bouleij zou een steward in el kaar hebben geramd. Vriend Fons Kohier ziet dat anders: „Pierre kreeg in het stadion een klap van een steward van Vites se. Pierre sloeg terug, gelijk had hij." Een rustige, hardwerkende jongen, zo omschrijft hij 'Boe- lie', zoals zijn vrienden hem noemden. Kohier en Bouleij, Zuid-Nederlands kampioen boksen zwaargewicht in 1995, troffen elkaar regelmatig in café 't Huukske. Het ontmoetings punt voor de leden van FCDB. Dat is overigens niet de officiële supportersclub van FC Den Bosch. „Dat zijn wij", zegt Dan ny Bader, penningmeester en vice-voorzitter van de suppor tersclub FC Den Bosch. De leden van FCDB bezoeken de uitduels de laatste tijd met een auto-combi. Dat is een toe gangskaart voor de wedstrijd gecombineerd met speciale parkeerkaarten voor vijftig au to's die op een centraal punt moeten verzamelen en onder politiebegeleiding naar het sta dion gaan. Dat doen ze omdat geen enkele busmaatschappij deze groep supporters wil ver voeren. Bader: „FCDB beleeft het voetbal anders. Die leden zijn wat fanatieker. Ze noemen ons de breinaaldenclub." Branden markeren het slagveld in Den Bosch. den bosch gpd Wat zaterdagmorgen begon als een burenruzie, liep volledig uit de hand en eindigde in het overlijden van de 31-jarige Pierre Bouleij. „Hier in de Hambaken heeft het al lang niet meer zo blauw gezien van de juten." Met de fiets of op luid ronkende scootertjes razen ze .door de poorten en brandgangen van de Hambaken. Er is wat ge beurd in de wijk. Tientallen jochies spoeden zich naar de plek des onheils. Het is even na één uur op de zaterdagmiddag en ineens is er overal politie. Op het Wielsem, bij het winkel centrum en op de Sint-Teunis- laan in de Bossche wijk De Hambaken, staan tientallen wa gens, soms met draaiende mo tor. „Het heeft hier al lang niet meer zo blauw gezien van de juten", zegt een van de jochies. Op de Trompet zijn inmiddels tientallen buurtbewoners bij een. nieuwsgierig geworden door de ME-busjes, rode linten en politiehonden. Ze praten, over de twee beschadigde hui zen aan de overkant en vooral over de politiewagen die wordt weg getakeld. De ramen zijn er uit en de motorkap zit onder de deuken. „Ik was aan het werk toen ik in eens twee schoten hoorde", vertelt een overbuurvrouw. „Ik heb even gekeken, maar er was maar weinig te zien. Even later was het ineens hommeles. Een mannetje of tien bedreigde wat agenten, sloeg met bouwpuin en een ijzeren staaf ramen in en schreeuwde. De schrik zat er goed in. Zodra het kon, heb ik mijn auto weggezet." De technische recherche wordt het werken onmogelijk ge maakt. Agenten twijfelen er zelfs even over hun vuurwapen te gebruiken, maar krijgen de situatie met hulp van pepper- spray onder controle. De groep weet te ontkomen, maar de po litie heeft enkelen herkend als harde-kernsupporters van FC Den Bosch. De ME wordt inge schakeld om de zaak verder te controleren. Op de steeds voller stromende Trompet wordt inmiddels druk gediscussieerd over wat er ge beurd moet zijn rond de twee woningen. Dat het allemaal uit de hand gelopen is en zo ver schrikkelijk triest is geëindigd, daar is iedereen het over eens. Het begon met een burenruzie, bevestigen ook burgemeester Rombouts en korpschef Van Hoorn achteraf. Bouleij had al maanden ruzie met zijn buur man, die juist die morgen aan het verhuizen was. Toen Bouleij weer kwam treiteren en zijn buurman zelfs met de dood be dreigde, is de politie gebeld. De aangekomen agenten pro beren de ruzie tussen beide bu ren op straat te sussen, maar dat lukt moeilijk. Uiteindelijk komt Bouleij met hulp van twee toegesnelde agenten en veel duw- en trèkwerk weer in zijn huis terecht. Daar verschuilt hij zich achter een deur. W. Don kelaar, een in de buurt wonen de vriend, komt aanlopen en biedt zijn hulp aan. „Plotseling komt Bouleij met een groot mes in de hand weer tevoorschijn", reconstrueert burgemeester Rombouts. Volgens de burge meester vyorden drie agenten weggeduwd maar struikelt de vierde. „Er stond daar een klei ne koelkast in een soort nis. De agent viel achterover en voelde zich daarbij ernstig bedreigd door Bouleij. De agent lost daarop twee schoten." Donkelaar, die eerst nog pro beerde te bemiddelen, was ge tuige van de schietpartij. „Bou leij opende de deur en riep 'En nou allemaal mijn huis uit'. Vrijwel meteen daama werd er geschoten", zegt hij, achteraf. Ook de nabestaanden van Bou leij zijn het niet eens met het verhaal van Rombouts. Volgens hen is er nooit gewaarschuwd voordat de schoten vielen. Volgens de politie wordt Bouleij van dichtbij getroffen in zijn bovenlichaam en wordt zwaar gewond per ambulance naar het Groot Ziekengasthuis ver voerd, waar hij even later over lijdt. „Enkele agenten hadden daar de grootste moeite om de inmiddels meegekomen familie in bedwang te houden", zegt korpschef Van Hoorn. Als tegen drie uur het rondslin gerende bouwpuin en glas scherven op de Trompet weer zijn opgeruimd, druipt het pu bliek langzaam af. „Spannend hé", fluistert een jochie tegen twee vriendjes. den bosch* gpd brengen, zullen we niet schro men ze op te eisen." SBS6 heeft onder protest al beelden afgestaan. Volgens een woordvoerder heeft het geen zin te weigeren. „De ervaring leert dat je dit soort zaken altijd verliest." Bij de rellen van het afgelopen weekeinde is voor miljoenen guldens schade aan gericht. Van bedrijvengebouw het Muntelbolwerk in het cen trum van de stad is een vleugel volledig uitgebrand. Alleen al hier wordt de schade op 1,5 miljoen gulden geschat. Verder zijn tientallen (winkel) ruiten in gegooid, en auto's, abri's en te lefooncellen vernield. Justitie in Den Bosch onder zoekt of de beelden die televi sieomroepen zaterdagavond hebben gemaakt van de onge regeldheden ir» de stad bruik baar zijn voor de opsporing van verdachten. Als de beelden kunnen leiden naar personen die ernstige misdrijven hebben gepleegd, zullen de opnamen worden opgeëist. Dat heeft hoofdofficier van justitie Creamer gisteren aange kondigd. „We zijn daar terug houdend in, maar als de beel den ons bij de verdachten van ernstige misdrijven kunnen AMSTERDAM ANP Ajax-aanhangers van de zoge noemde F-side hebben gister avond voor 100.000 gulden schade aangericht in de ArenA tijdens de wedstrijd Ajax - FC Twente. Gesneuvelde ramen van een fanshop leverden de grootste schadepost. De politie arresteerde een supporter. Een groep van ongeveer hon derd F-siders wilde verhaal ha len op supporters uit het vak boven hen. Die zouden bier en een reclamebord naar beneden hebben gegooid. De aanwezige mobiele eenheid wist de harde kern van Ajax-aanhangers te gen te houden, maar kon de vernielingen niet voorkomen. Nadat de ME een charge had uitgevoerd, keerde de rust aan vankelijk terug in de ArenA, al dus een politiewoordvoerder. Maar na de wedstrijd werd het opnieuw onrustig. Een groep van ongeveer veertig Ajax-aan- hangers ging op zoek naar de Twente-aanhang. De politie 'voerde enkele charges uit en verrichtte vijf ar restaties wegens openlijke ge weldpleging. den bosch gpd Zaterdag 08.38 uur: De meldkamer van de politie in Den Bosch krijgt een telefoontje van een bewoner van de Trompet (in de wijk De Hambaken), die zich met de dood bedreigd voelt door zijn buurman, Pierre Bouleij. 8.52: De eerste surveillancewagen is ter plaatse, twee agenten proberen de ruzie met een gesprek voor de deur van de woning op te lossen. 8.58: Bouleij verzet zich hevig, een tweede surveillancewagen wordt opgeroe pen. Met wat dim'- en trekwerk be landt Bouleij in zijn eigen huis, ge volgd door de vier agenten. 9.15: De man heeft zich verschanst achter een deur, een vriend van Bou leij komt bij de buitendeur kijken en biedt hulp aan. 9.25: Bouleij opent de deur en loopt met feen groot mes richting de agenten in het halletje. Drie agenten worden weggeduwd, de vierde loopt achteruit en valt over een koelkastje in dé hal. In zijn val voelt hij zich dusdanig bedreigd, dat hij twee keer schiet. Bouleij wordt getrof fen in zijn bovenlichaam en per am bulance afgevoerd. 10.00: In het Groot Ziekengasthuis wordt de dood van Bouleij vastge steld. De politie zegt grote moeite te hebben de opgetrommelde familie in bedwang te houden. 10.45: Bij de wo ning aan de Trompet zijn acht agen ten begonnen met het technisch on derzoek. Plotseling worden ze gecon fronteerd met enkele vrienden en buurtbewoners van het slachtoffer. Twee politiewagens worden totaal vernield, enkele woningen bekogeld. Enkele agenten overwegen te schie ten, maar uiteindelijk lukt het ze om met hulp van pepperspray de orde weer iets te herstellen. De relschop pers ontkomen, maar de politie heeft wel enkele 'hardekemsupporters' van FC Den Bosch herkend. 11.30: De ME van regio Brabant- Noord wordt opgeroepen om te assis teren in de wijk Hambaken. Op stra tegische punten houdt de politie in- en uitgaand verkeer in de gaten. 12.00: Een twee ME-ploeg wordt op geroepen. Burgemeester Rombouts neemt op de Trompet poolshoogte. 13.00: Hoewel de politie het overlij den van Bouleij volledig los ziet van FC Den Bosch, komen er wel duidelij ke aanwijzingen binnen over op han den zijnde ongeregeldheden rond de om 19.00 uur geplande wedstrijd FC Den Bosch-VW. Plaatsvervangend korpschef Karg van de politie en offi cier van justitie Appels worden bij el kaar geroepen voor overleg met Rom bouts. 16.00: Rombouts besluit de wedstrijd te verbieden en laat dat via een pers conferentie aan de pers weten. De in middels aanwezige ME wordt als standby achter de hand gehouden, om te assisteren bij eventuele ongere geldheden in de (binnen)stad. Ook in de Hambaken wordt extra gesurveil leerd. 17.50: Een groep relschoppers trekt richting de Markt, waar met stenen de ramen van het stadhuis worden ingegooid. Onder luid geschreeuw trekt de nog groeiende groep via de Markt naar de Hinthamerpromenade, waar winkelruiten met stenen en ijze ren buizen worden vernield. De ME drijft de groep weg uit het centrum en vraagt bezoekers van restaurants bin nen te blijven. 18.45: De groep vlucht richting Graafseweg, een langsko mende auto wordt in brand gestoken. Bussen van de ME houden halt en wachten op versterking, om de groep te isoleren. Op het hoofdbureau van politie wordt een crisiscentrum inge richt, met hoofdofficier van justitie Craemer en korpschef Van Hoorn. 19.15: De groep loopt terug richting Hintamereinde en wordt voor de brug geconfronteerd met de ME'ers. Er worden stenen gegooid, een twee de auto wordt in brand gestoken. Na dat de ME versterkt is, worden de rel schoppers teruggedreven de Graafse weg op. Halverweg volgt opnieuw een confrontatie en wordt traangas ge bruikt. 20.00: De ME wil de groep in sluiten, maar beseft dat er niet vol doende sterkte is. ME-korpsen van de regio's Limburg-Noord en Gelder land-Zuid worden opgeroepen, In af wachting daarvan besluit de ME zich terug te trekken richting centrum. Drie helikopters houden het gebied vanuit de lucht in de gaten. 20.30: De inmiddels deels uit elkaar gevallen groep relschoppers begeeft zich weer richting Muntelbolwerk, waar nog steeds de brandende auto's staan. Ra men worden ingegooid en er ontstaat op twee plaatsen brand. Elders wordt een verbindingswagen van televisie zender SBS6 vernield. 20.45: Twee brandweerwagens arriveren, maar kunnen door de mensenmassa de brand niet bereiken. De ME ver schijnt opnieuw, en ontruimt het eer ste deel van de Graafseweg. De groep relschoppers wordt teruggedreven. 21.30: De inmiddels met ruim drie honderd man aanwezige ME probeert met traangas en een aantal hekken de relschoppers in te sluiten. Die ver spreiden zich langzaam in de Graaf- sewijk. 22.00: De branden zijn inmiddels on der controle. Toegangswegen tot de Graafsewijk worden afgesloten, een kordon van ME'ers zorgt dat niemand de wijk in of uit kan. Op het crisiscen trum wordt de situatie voorzichtig als 'onder controle' bestempeld. 23.00: Aanvoerder Fred van der Hoorn van FC Den Bosch en clubvoorzitter Bert Kersten proberen met gesprekken op het Muntelbolwerk de gemoederen te bedaren. Op wat kleine incidenten na, keert vrij snel daama de rust weer terug in de wijk. De meeste relschop pers en toeschouwers vervolgen hun weg. De wijk blijft wel hermetisch ge sloten. 1.00: Omdat de situatie volgens het crisiscentrum voldoende onder con trole is, wordt het aantal ME'ers in de Graafsewijk langzaamaan afgebouwd. Wel wordt extra gesurveilleerd in de binnenstad, en blijft de ME paraat. Zondagavond breken opnieuw onlus ten uit. Circa honderd jongeren beko gelen tweehonderd ME'ers met stoeptegels, stenen en brandbom men. Ook worden ruiten ingegooid. Om 2.00 uur meldt de politie 'de zaak volledig onder controle' te hebben. „1 emonstratie ouders bij kinderopvang jj8 iiedam Verontruste ouders hielden vanochtend een demon- atie bij de omstreden Schiedamse kinderopvang Honki Ponk. verklaarden de vestiging aan de Schiedamseweg symbolisch '!a 'besmet gebied'. De verhouding tussen het bestuur van de 11 ideropvang en de ouders van de kinderen die erop zitten, tai ikte begin deze maand ernstig verstoord. Directrice M. van or ilferen bleek de bemchte zelfbenoemde 'iatrosoof (natuur- 31 ïeeskunige) De Kok te hebben ingeschakeld als adviseur. Een geling van hem bleek na een machtswisseling het enig over- bleven bestuurslid te zijn. Het overgrote deel van de ouders 04 udt nu de kinderen thuis. Afgelopen donderdag eisten 230 'w ders die bijeen waren voor een ouderavond unaniem het ver- kvan beiden. epagenten beroven Chinese toeristen jk sterdam Zes Chinezen zijn gisteren in Amsterdam van hun d beroofd door een groepje nepagenten. De toeristen namen n verkeerde afslag op de ringweg AIO. Daar werden zij aange- uden door een groepje mannen in burger die zeiden van de litie te zijn. De nepagenten controleerden de paspoorten en t geld van de Chinese toeristen. Na afloop van de controle ;ek het geld verdwenen. Om hoeveel het gaat, wil een woord- 111 erder van de politie niet kwijt. De Chinezen vermoeden dat nepagenten van Oost-Europese afkomst zijn. protest tweede pier Scheveningen ihaag» De plannen voor een tweede pier bij Scheveningen e' epen al in een vroeg stadium protest op. Het Scheveningse itform Rust aan de Kust heeft schriftelijk bezwaar aangete- e' id bij het gemeentebestuur. Dat laat een studie doen naar de albaarheid van deze extra wandelpier. Er is ook een handte- lingenactie begonnen tegen het plan. De tweede pier is het 0 est in het oog springende onderdeel van het Masterplan )a ïeveningen-Kuststrook. Dit moet onder meer de bereikbaar- m id van Scheveningen verbeteren en het bedrijfsleven en het risme stimuleren. Rust aan de Kust meent dat een tweede ;r het dorpse karakter van Scheveningen nog verder aan zal Nu Douglasbon t.w.v. 40,- bij Motorola T180 Allin prepay Dutchtone heeft vanaf 13 november een heel verleidelijk aanbod: een Motorola T180 Allin prepay pakket inclusief 50,- beltegoed en Douglasbon t.w.v. 40,- voor slechts 129,- (zolang de voorraad strekt).

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3