Heideman in stijl naar winst in zesdaag Vier keer goud voor Rosolino Mart Smeets kapittelt zijn collega's van Studio Spori Heel België fluit Groenendaal uit Sport Janny Zonderland wint tweedaag Nationale sprinttop achten MAANDAG 18 DECEMBER 2000 Jury sluit Maier uit van reuzenslalom val D'isere Hermann Maier is door de jury gisteren uitgesloten van de reuzenslalom, tellend voor de wereldbeker. De Oosten rijkse skiër bleef voor de start langer dan de vooraf aangegeven tijd op de piste. De skiërs mochten tot kwart voor negen het parkoers inspecteren. Maier bleef op de berg. Hij kreeg een boe te van ruim 30.000 gulden en mag woensdag in Bormio ook niet aan de volgende wereldbekerwedstrijd meedoen. Ook werd er een klacht bij de politie ingediend omdat Maier pistewerkers in gevaar zou hebben gebracht. Gunstige loting handbalsters Boekarest Het Nederlands vrouwenhandbalteam heeft giste ren in Boekarest gunstig geloot voor het WK 2001 in Italië. De ploeg trof Wit-Rusland. De thuiswedstrijd is in het weekeinde van 19 en 20 mei, de uitwedstrijd een week later. Het Hongaarse vrouwenteam heeft bij het EK handbal in Roemenië de titel ver overd. De ploeg van bondscoach Lajos Mocsai versloeg in de fi nale Oekraïne met 32-30. Dat gebeurde in de verlenging. Na de normale speeltijd was het26-26. Villafuerte zevende in wereldbeker dessau Trampolinespringer Alan Villafuerte is tijdens de finale van de wereldbeker in Dessau als zevende geëindigd. De Zoe- termeerder kreeg een jurybeoordeling van 37,40 punten. De Rus German Knitsjev was de beste in de individuele wedstrijd. Massimiliano Rosolino heeft tij dens de Europese titelstrijd kor- tebaanzwemmen in Valencia de toon gezet. De Italiaan, goed voor een gouden plak op de Olympische Spelen van Sydney op de 200 meter wissel, zege vierde op vier onderdelen. De Slowaakse Martina Moravcova was bij de op drie nummers het sHRT Nadat Rosolino donderdag had toegeslagen op de 400 me ter vrij en de 200 meter wissel voegde hij er in het weekeinde goud aan toe op de 200 meter en de 1500 meter vrij. Op de langste afstand verbeterde de Italiaan zaterdag met zijn tijd van 14.36,93 het achttien jaar oude Europese record van de Rus Vladimir Salnikov met een marge van 0,67 seconden. Zijn winnende tijd van gisteren op de 200 meter was 1.44,63. Roso lino evenaarde het recordaantal gouden plakken, dat Jana Klot- sjkova uit de Oekraïne in de voorgaande editie van de EK kortebaan veroverde. In het spoor van Rosolino won de Duitser Thomas Rup- prath drie nummers. Hij maak te deel uit van de winnende Duitse ploeg op de 4x50 meter wissel en was individueel het sterkst op de 100 en 200 meter vlinder. Ook was er drie keer goud voor de Zweed Stefan Nystrand (50 en 100 m vrij en edward swier De laatste keer dat Richard Groenendaal in het openbaar huilde, was eind januari. In zijn woonplaats Sint-Michielsgestel werd de Rabo-coureur, al dan niet met hulp van zijn Belgische ploegmaat Sven Nys, wereld kampioen. Een dag om nooit te vergeten. Ook België, crossnatie bij uitstek, weet het nog. Als de dag van gisteren zelfs. De afge lopen maanden kreeg Nys, gis teren de winnaar in de wereld- bekerveldrit van Zolder, keer op keer de rekening gepresenteerd. En Groenendaal was gisteren aan de beurt. Vele duizenden Vlamingen floten de Brabander (die vijfde werd) een uur lang venijnig hard uit. En dus bra ken, nadat de zwart-wit geblok te finishvlag was gevallen, de tranen bij Groenendaal weer eens door. Groenendaal brieste van woede, gooide zijn fiets tegen de grond, vervloekte het pu bliek. Toch al niet vrolijk door een lekke band in de slotronde, die hem een zekere podium plaats kostte, kon hij zijn emo ties niet langer de baas. ,,Ik snap er niets van. Dat mensen voor 400 Belgische frank (een slordige 25 gulden, red.) naar hier komen om alleen maar boe tegen mij te roepen. Ik ben met mijn beroep bezig, zal dit waar schijnlijk moeten accepteren, maar zeer doet het wel." Sven Nys schoot zijn ploeg maat verbaal te hulp. Hij ver oordeelde het gedrag van zijn landgenoten nadrukkelijk. „Dit heeft onze sport niet nodig, het is toch geen voetbal. Ik vond het echt schandalig. Ze weten niet wat ze doen. Als ik hier niet had gewonnen, hadden ze mij ook weer afgemaakt. Ik ben im mers, met Richard in mijn wiel, HENK STOUWDAM Mart Smeets is boos. En niet zo'n klein beetje ook. Hij kapittelt collega's die vorige week de vuile was van Studio Sport buiten hingen. Het bekendste gezicht van het NOS-sportprogram- ma zegt het 'oeverloze, slappe geouwehoer' op de redactie meer dan zat te zijn. „Wat er de laat ste dagen over Studio Sport is geschreven, doet mij pijn." De kritiek die doorsijpelde in de pers komt er op neer, dat medewerkers van Studio Sport over de kling worden gejaagd en dat de leiding geen oog heeft voor de noden op de werkvloer. Het bewijs zou worden geleverd door mensen - on der wie Annet van Trigt en oud-hoofdredacteur Peter Kloosterhuis - die zijn vertrokken. En door mensen - onder wie de huidige hoofdredacteur Gio Lippens en presentratrice Dione de Graa^f - die overspannen thuis zitten. De oorzaken zouden zijn: de Stalinistische manier van leiding geven door hoofd NOS Sport, Martijn Lindenberg, en de buitensporige werk druk als gevolg van een uitpuilende sportkalen der dit jaar met mega-evenementen als Euro 2000 en de Olympische Spelen in Sydney. Smeets kwalificeert het geklaag van een aantal collega's als onvolwassen gedrag. „Dat heb ik ze ook gezegd. Wie problemen met iemand heeft, moet dat recht in z'n gezicht zeggen en er niet mee naar buiten lopen. Nu wordt de indruk ge wekt dat het bij Studio Sport een klerezooi is. En al zou dat zo zijn, dan houd je nog je kop." Natuurlijk begrijpt Smeets dat een druk jaar spanningen met zich meebrengt. Maar dat geeft niet altijd reden tot klagen. Integendeel, zou hij zeggen. Er viel immers ook te genieten van mooie sport. En de vermoeidheid die dat tot ge volg kan hebben, noemt hij een momentopna me. Smeets: „Wie moe is, moet gaan slapen, dan ben je een dag later uitgerust. Denk je dat ik nooit moe ben?" Het is niet voor het eerst dat er over onrust op de burelen van Studio Sport wordt bericht. Wordt Smeets dat niet eens zat? Nimmer een vertrek overwogen? Er mag worden aangeno men, dat de anchorman van Studio Sport pro bleemloos elders onderdak kan vinden. Maar deze veronderstelling is aan Smeets niet besteed. „Ik denk er niet aan", klinkt het op straffe toon. „Ik werk al 27 jaar voor Studio Sport en heb geen zin om mijn bestaan te laten afhan gen van de subversieve kritiek van een stelletje „Ik weet het. ik ben een sta-in-de-' Tom Egbers, Humberto Tan, Toine vair perstraten en Edward van Cuilenborg. Diey J graag de nummer één worden. Geen probl dat mag, maar bewijs het dan. Laat zien i [V beter bent. In dat geval doe ik een stapje i moeiteloos. Maar blijf niet roepen, doe iets „Man, ik zie nog steeds meer sportwedsti dan al die jongeren, hoor. En zo lang je nif ter bent: houd je kop, doe je best en zorg ei dat je een vakman wordt. Ik tart al die jo om het beter te doen dan ons oudjes, en da doel ik ook Theo Reitsma, Evert ten Napel, Poelman, Jan Stekelenburg, Jean Nelisse Q Harry Vriend." „Ik zeg dan: toon het maar, kom maar, maar." Topdrukte tijdens Greenery Six estafette). Zeldzaam was de uit slag van de 50 meter school, die drie winnaars in dezelfde tijd (27,11) opleverde: de Duitser Warnecke, de Italiaan Fioravan- ti en de Tsjech Malek. In totaal werdén zes Europe se records en drie wereldre cords scherper gesteld. De we reldrecords kwamen louter bij Zweden terecht. Het meeste geld ging naar Klotsjkova, die van de internationale federatie ruim 200.000 gulden kreeg voor haar prestaties in de laatste vier toptoernooien. Ze heerste als gewoonlijk zowel op de 200 als de 400 meter wissel. Het aandeel van de Neder landers bij afwezigheid van de sterren Pieter van den Hoogen- band en Inge de Bruijn bleef beperkt. Suze Valen greep op de 50 meter rug net naast de medailles. Stefan Aartsen ein digde in 1.57,04 als zesde op de 200 m vlinder. Ewout Holst bereikte twee fi nales. Op de 100 meter vrij werd hij achtste in 48,38, bijna een seconde achter de Zweedse winnaar Nystrand (47,56). Holst sloot de EK af met de vijfde plek op de 50 meter vrij (23,87). De talentvolle Sander Ganzevles smaakte het genoegen het re cord op de 100 meter rug van de gestopte Marcel Wouda over te nemen.. Via een evenaring van 54,75 kwam de junior in de halve finale tot 54,65. Dat was evenwel niet voldoende voor een plek in de eindstrijd. Jan Maarten Heideman heeft zijn uitzonderlijke sprintkwaliteiten ten volle benut om voor de derde opeenvolgende keer The Greenery Six op zijn naam te schrijven. De Oldebroe- ker won gistermiddag in Utrecht de laatste, 150 ronden tellende marathon. Hij passeerde daardoor in het klassement de verras sende Fransman Cedric Michaud, die als leider vijf dagen in het spruitjespak reed. Het tweetal behoorde met andere favorieten voor de eindzege, zoals Wou- bruggenaar Henk Ange- nent, tot de beeldbepalen de kopgroep van negen. Wat voorafgaand aan de zes daagse door Frans Overdevest, secretaris van het organisatie comité, was voorspeld, werd vorige week bewaarheid. Een recordaantal bezoekers kwam op het schaatsevenement af. Ook de finale aan de Mississip- pidreef was goed voor onge bruikelijk grote publieke be langstelling. Naast twee volbe- pakte tribunes bevond zich ge heel rondom het kunstijsovaal van De Vechtsebanen een haag van toeschouwers. Voor goud haantje Heideman was deze entourage een extra stimulans. „Wat is er nu mooier dan voor het oog van zoveel mensen te winnen", sprak de montere Gelderlander kort na zijn zege toer. Alle kanshebbers verschenen Jan Maarten Heideman voert het peloton aan in Utrecht. in de Domstad aan het vertrek. Opmerkelijk, want het was on zeker of Peter de Vries van start zou gaan. De Bional-rijder uit Oranjewoud viel zaterdag in de pelotonsprint om de vijfde plaats. Hij raakte met zijn hoofd het ereschavot en liep een fikse wond op die gehecht moest worden in het ziekenhuis. Ar nold Gaasenbeek (Maarssen) boekte op de Haagse Uithof zijn eerste zege op kunstijs. De schaatser, die vorig seizoen tij dens de Alternatieve Elfsteden tocht in Finland meerdere be vroren tenen opliep, versloeg zijn medevluchters Hans van de Wetering, Remco Holtrop en Piet Kleine, die donderdag won. Angenent tekende gisteren voor de eerste serieuze ont snapping. De nummer drie in het klassement wist dat hij het in een harde finale zou afleggen tegen rassprinters als Heide man en Michaud. „Alleen weg komen; dat was mijn enige kans." Angenent plaatste met nog 93 ronden te gaan een tem poversnelling. Zijn oude trai ningsmaat Ruud Borst, wer kend voor ploeggenoot Heide man, dichtte vier ronden later het gat. De nummers één en twee in het klassement initieer- foto anp raymond rutting den zelf de beslissende ont snapping. Vijf collega's spron gen aanvankelijk mee, twee pik ten later aan. Onder anderen de zeer actieve Warmonder René Vegeer deed nog een vruchtelo ze poging om in de buurt van de kopgroep te komen. Een stunt leek in de maak, toen Angenent vlak voor de aansluiting wegsnelde en solo het peloton wilde passeren. Maar de Elfstedentocht van 1997 strandde in de uitgewaaierde groep, ploeggenoten zaten evt 'e op te letten, anders licht iets ingezeten. Ven heb ik vijftig ronden de had om mijn teleurstel ni verwerken. Want met ji als Heideman en Micha de ik natuurlijk niet oi pen. Het tempo werd da hoog gehouden, dat meer wegkomt. Dit j ne meest slopende zesdaaj ik heb meegemaakt, geen goede benen meer niets extra's in huis. Boi letten ze erg op me; ik h< stant een paar gasten kont." Na de eerste van vij er ronden, die de vluchters en ten afleggen, sprintte R Meggelen weg. Hij tallen meters en leek de tende marathon te ga nen. Maar uiteindelijk Angenent hem in, die i zijn kansen op het podii speelde. Met nog 300 meter te sen zette Heicjeman aan siotherapeut uit Olf" stond de koppositie af. Michaud (tweede), Jei Vries uit Sint Nicolaasg 6| de) en Peter de Vries bleven de moegestredei |e, nent voor. Die werd daardoor vierde plaats in het eini ment verwezen, maakt mij niets uit", re; g Angenent laconiek. „Vo er werd ik tweede in de zes zonder een wedstrijd tej r Ik had deze week lies keer gewonnen, dan op het podium gestaan maar voor één ding: Winnaar Nys: 'Het is toch geen voetbal' naar Erwin Vervecken gereden. Maar, als ik niet achter een Belg aan mag rijden, dan kan ik be ter niet starten. We zijn met zo veel Belgen voorin tegenwoor dig." Groenendaal, schamper: „De mensen zouden mij inder daad dankbaar moeten zijn. Ben ik hier niet, dan heb je geen wereldbekerwedstrijd. Dan rijden er alleen maar Bel gen voorop." Aanvankelijk was dat ook het geval. De wedstrijd in Zolder, een testcase voor het WK veld rijden van 2002, kende namelijk een valse start. Letterlijk. De renners waren te snel weg, wer den teruggefloten en vervolgens vlot weer op pad gestuurd. Niet alleen stond daardoor een man als Wim de Vos plotseling op de eerste startrij, Groenendaal werd bijvoorbeeld danig opge houden. „Er stonden nog jury leden tussen de renners toen het startschot klonk. Ik kwam niet weg, ze reden in m'n wiel en ik viel bijna om." Als 24ste draaide Groenendaal pas het veld in. Met hulp van zijn land genoten Gretinus Gommers, Camiel van den Bergh, Gerben de Knegt en in laatste instantie de met de eersten vertrokken De Vos bereikte hij niettemin binnen vier ronden het front. Daar voerde Erwin Vervecken lang het bewind. Toen Nys en Groenendaal zich in de zevende ronde bij de leider voegden, nam het boegeroep alleen maar toe. Groenendaal: „Ik zat daar met vijf, zes Belgen. Het was niet aan mij het initiatief te ne men, toen Sven ging, was het mij prima. Hij is ploegmaat, bo vendien geen concurrent voor de wereldbeker." Groenendaal reed in de slot fase nog weg bij de concurren tie, maar een lekke voorband (niet de enige materiaalpech deze dag), wierp hem terug. „Ik Janny Zonderland heeft tijdens The Greenery Six (zesdaagse voor A-rijders) voor de tweede achtereenvolgende keer de tweedaagse voor vrouwen gewonnen. De schaatsster uit Sint Ni- colaasga doorbrak daarmee de hegemonie die de zussen Smit dit seizoen aan de dag leggen. Zonderland, levenspartner van ex-Leiderdorper Ruud Borst, finishte afgelopen zaterdag in Den Haag als tweede achter Marjanne Smit. Gisteren deden Greta Smit (Rouveen) ei0j ta Smit-Huizebosch (Loozen) er alles a het spruitjespak in de familie te houden, de overwinning op De Vechtsebanen gi óe rassend naar Danielle Bekkering uit Den Marjanne Smit (vijfde) kwam in de spri plaats tekort voor de eindzege. De Hoogmadese Esther van der Saint het laatste rechte stuk. Nederlanders naast podium bij wereldbekerwedstrijden NAGANO ANP had hier graag nog tweede ge- den respectievelijk tweede en worden. Het boegeroep van de derde, Groenendaal vijfde. Zijn mensen stimuleerde me vrese- grootste tegenstrever in de we- lijk om door te zetten." De sterk reldbekerstrijd, Mario de Cler- teruggekomen Tsjech Petr cq, had ook met materiaalde- Dlask - kanshebber op het WK fect te stellen en raakte verder in Tabor - en Bart Wellens wer- achterop. Groenendaal leidt na Sven Nys gaat als eerste over de finish in Zolder, foto reuters yves herman vier wedstrijden met 205 pun ten. Wellens (173), Vervecken (150) en De Clercq (148) volgen op gepaste afstand. „Doe ik on danks alle trammelant toch nog goede zaken", zei Groenendaal met een grijns. De Nederlandse sprinttop heeft nog wel wat werk te verzetten de komende weken. In de aanloop naar het nationaal kampioen schap, eind december in Heerenveen, en het WK in januari, constateerden Andrea Nuyt, Marianne Timmer, Jan Bos en Erben Wennemars in Azië dat de buitenlandse concurrentie een flinke stap voor ligt. De Nederlanders bleven tijdens twee Aziatische wereldbekerweekeinden (Seoul en Na gano) naast het podium. In Nagano maakte op zijn thuisbaan de Japan ner Hiroyasu Shimizu indruk op de 500 meter. Beide races won hij overtuigend. Op de kilometer was de Noor Adne Söndral in het weekeinde voor iedereen te sterk. Jan Bos noteerde slechts op zaterdag een rede lijke klassering op de 1000 meter (zesde) en giste ren was oud-ploeggenoot Wennemars met de vijfde plaats op de lolometer de beste Nederlan der. Voor Bos en Wennemars hoeven de wedstrij den in Azië niet zo nodig. Lange vliegreizen, het overwinnen van tijdsverschillen; het komt de prestaties van een sporter niet echt ten goede. Toch had Bos na zijn matige optreden in Seoul vorige week iets willen rechtzetten. De DSB- sprinter slaagde er in de M-Wave in Nagano niet in. Sinds zijn overstap van SpaarSelect naar DSB en de daarbij behorende ruzies heeft hij zijn ech te vorm nog niet gevonden onder de begeleiden de handen van Leen Pfrommer. Shimizu was op de kortste afstand een klasse apart. Gisteren bleef hij net iets boven de grens van 35 seconden (35,10). Daarmee zette het Ja panse sprintsieraad wel een baanrecord neer. Bos slaagde er niet in de grens van 36 seconden te slechten. Wennemars lukte dat zaterdag met 35,90 wel. „Ik moet hier veel te veel nadenken op het ijs. Ik kan wel roepen dat ik volgend) !|e niet meer kom, maar natuurlijk zal ik er staan", aldus de Nederlander van SpaarSf t Shimizu gaf twee keer wereldkampioen Wotherspoon het nakijken en nam de le het wereldbekerklassement over van dt dees. „Hij rijdt absurd hard", zei Wee over zijn Japanse collega. Natuurlijk, de' is zijn thuisbaan, maar hij rijdt gewoon conde rapper. Ik sta er zelf over twee we weer, want ik voel me gewoon goed. Azii ter niets voor mij." Bij de vrouwen kon Andrea Nuyt haa optreden van Seoul geen vervolg geven. enkele dagen voor de wedstrijden in Nag van mijn maag, kon nauwelijks meer i binnenkrijgen. Dan verlies je kracht, moet ik dichter bij de top zitten." Nuyt zag op de 500 meter de Canades na LeMay-Doan schitteren. Op het sprintnummer lijkt ze onverslaanbaar, haar vier afstandszeges in negen dagen, is momenteel een klasse apart. Maar als i en geen last heb van slappe benen, weer." Nuyt lijkt kort voor het NK in elk geval re doen dan Marianne Timmer. De twe olympisch kampioene was in Seoul en niet op dreef. Gisteren bleef ze op de 50 aan de kant. „Een lichte liesblessure", ga van 't Oever als verklaring. Op de 1000 nu digde ze als twaalfde. Timmer is vroeg in zoen meestal zoekende. Dit jaar is het ders. Op de kilometer was zaterdag de Japai Sanmiya iedereen te snel af. Wereldk. Monique Garbrecht moest drietiende toegeven. Sanmiya's landgenote Aki Toni raste gisteren de concurrentie. Opnie Garbrecht tweede.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 32