Foreholte profiteert van gedwongen rust aturnus krijgt dik klop wout Nijgh wint bokaal Sport AZC in prestigestrijd langs HZC/De Robben e Goede ongenaakbaar Z en Crescendo ordig in afwerking Korfballers Sporting Trigon behouden ook tegen Rohda ongeslagen status IBAL JOSEPHINE HAMMING mannen van Saturnus ver dik van Animo (25-17). De enaars speelden te lang en voorzichtig, terwijl zij meestal van hun snelle spel «ten hebben. In het eerste [tier zorgde de thuisploeg al een voorsprong van onge- vier punten. Daardoor zij de hele wedstrijd ei- jjk niet meer in gevaar (14- rust). turnus werd ongeduldig de langdurige aanvallen de tegenstander en gaf in eigen haast de bal vaak E[ dig weg. Daardoor kreeg no meteen weer scorings- ;en. Aanvallend liet de uit Leiden, die Marcel !ei nvenhuis moest missen, i,j volledig afweten. Volgens y ier Peter Barreveld ver- wden de spelers veel te veel ia'i [lkaar en daardoor vielen er en seconden voor het einde de wedstrijd verloor Rijn- ek van Vires et Celeritas 25). De teams waren gedu- e de eerste helft nagenoeg i sterk (11-12). In de laatste ira g minuten stond Rijnstreek met 16-20 voor, om ver ens de wedstrijd alsnog uit len te geven. Alphenaren misten te veel en en zij lieten in hun ver ging af en toe zo veel ruim- at V et C er gewoon door kon lopen. Rijnstreek- li Erik Joustra is teleurge- zijn team staat tweede het verschil met DES, dat eerste staat, is met zes punten aanzienlijk. Saturnus 2 gaf de wedstrijd tegen Wings door tijdstraffen weg (21-23). De Leidenaars dachten voor de rust nog te kunnen winnen (12-10), maar in de tweede helft kregen zij zo vaak 'twee minuten' voor grof spel dat zij eigenlijk voortdu rend in ondertal speelden. De Hagenaars kwamen, mede door veel strafworpen, steeds dich terbij. Toen Saturnus aan het einde twee rode kaarten kreeg, was de strijd verloren. Vrouwen Hermes won dankzij een aantal verrassende doelpunten van OASE (13-11). De teams had den nog niet eerder tegen el kaar gespeeld. Hermes maakte daar slim gebruik van door ge varieerd en tactisch aan te val len. Daardoor namen ze een 7- 4 voorsprong. De vrouwen uit Oud Ade pasten hun tactiek in de tweede helft aan en dat wierp zijn vruchten af. OASE wist nu gelijke tred te houden met Hermes, maar dichterbij komen was te veel gevraagd. Snelkwiek en Stompwijk- /Fairplay (24-18) leken bij aan vang even sterk, maar al gauw leek de thuisploeg de wedstrijd te overheersen. Dankzij een aantal pittige aanvallen van de Stompwijksen was het verschil in de rust toch niet zo groot (10-8). In de tweede helft speel den de Rotterdamsen veel feller en daardoor wonnen ze wed strijd uiteindelijk gemakkelijk. WATERPOLO DIRK KLOOS In de waterpolohoofdklasse stond de laatste wedstrijd van het eerste competitiedeel op het programma. AZC duelleer de met HZC/De Robben om de eerste plaats in de hoofdklasse A. De Alphenaren wonnen ge makkelijk met 17-9. Die eerste plaats leefde nog wel bij AZC, alhoewel kwalifi catie voor de kampioenspoule al een feit was. Teammanager André de Jeu dacht dat de oor zaak daarvoor vooral te vinden was in het uitduel tegen de Hil versummers. „Daar hebben we na een zeer fysieke wedstrijd verloren. Dat wilden we toch wel even rechtzetten. Omdat de scheidsrechters nu beter optraden tegen de keiharde overtredingen van De Robben was het eigenlijk een makkelij ke wedstrijd." AZC had in de beginfase nog wel wat moeite met De Rob ben. De ploeg van Robin van Galen probeerde AZC het spe len onmogelijk te melken met een harde press, vooral op de vleugels. In de tweede periode kwamen de Hilversummers zelfs nog op een 3-4 voor sprong. In tegenstelling tot de uit wedstrijd liet AZC zich niet meeslepen in het harde spel. Al in de tweede periode had AZC de punten op zak. Onder aan voering vein de met scherp schietende Chris Boot en Tjerk Kramer stond er halverwege een 8-4 voorsprong op het sco rebord. In de tweede wedstrijd helft kwam de zege niet meer in gevaar. Topscorers bij AZC waren Boot en Kramer met elk vier treffers. Na de winterstop komt AZC uit in de kampioenspoule. Tus sen de zes sterkste ploegen van Nederland zal minimaal een vierde plaats behaald moeten worden om verder te gaan voor het kampioenschap van Neder land. Behalve de overwinning op De Robben is ook het weer voorzichtig meespelen van Jou- ri Stoffels een opsteker voor de Alphenaren. Voor LZ 1886 stond er niets meer op het spel. De Leide naars konden zich niet meer voor de kampioenspoule plaat sen. Tegenstander HZ/Zian was al zeker van een plek bij de eerste zes teams. De wedstrijd liet er géén twijfel over bestaan wie op dit moment de betere ploeg is. De Hagenaars hadden alleen in de eerste periode eni ge moeite met de equipe van Wim Siera (1-1). Na de tweede periode (5-1) bestond er geen twijfel meer over de uitslag. Zi- an won uiteindelijk met 10-5. De doelpunten van LZ kwamen op naam van Marko Kerkvliet (2), Michiel Schrama (2) en Wouter Naber. LZ 1886 is nu veroordeeld tot het spelen bij de onderste zes ploegen. Als de Vijf Meibadbe- woners gevrijwaard willen blij ven van degradatiepolo zullen zij zich bij de bovenste twee moeten spelen. In de slotronde worden zij dan ingedeeld in de poule die beslist over plaats vijf tot en met acht. In de strijd om de beker bij de vrouwen bereikte De Zijl/LGB de volgende ronde. De Leidse vrouwen wonnen in het thuisbad met 8-4 van de re serves van UZSC uit Utrecht. Swift Arnhem met 23-16 verslagen ■jki ut Nijgh heeft de Piet Keij- '<j* Bokaal op zijn naam ge- :ven. De Katwijker ont- te op de Haagse Uithof in otfase uit de greep van het :on. In de laatste ronde de- eerde hij weg van zijn me- ïchter, Perry de Vreede uit fi' ister. Nijgh beloonde zich- voor zijn doorzettingsver- HJ, sn om terug te komen na slepende scheenbeenbles- de combiwedstrijd voor li- ehouders en veteranen be- |3' den Voorschotenaar Jos j e e De Vreede tot de st actieve rijders. De Vreede het ook die drie ronden voor het einde een laatste po ging waagde. Nijgh was de eni ge die bij hem kon aanpikken. De moegestreden favoriet uit Monster moest passen, toen zijn concurrent in de laatste toer een tempoversnelling plaatste. Achter De Vreede fi nishte Dohle als derde. Marleen Elsgeest versloeg in de strijd bij de dames Nel Ver kade (Monster).- Samen met plaatsgenote Kelly van Gaaien wist zij, enkele ronden voor de finish, aan te sluiten bij de Hoogmadese. Gerard Nijgh was de snelste bij de jeugd vanaf 16 jaar. Hij rekende in de finale af met Leidenaar Jilles Kinkel en Jan van der Knaap uit Honse- lersdijk. LEN RODENRUS nne de Goede heeft ook de i nde wedstrijd van de inter- :ompetitie op haar naam ireven. Het 16-jarige talent iwift reed afgelopen zater- al in de eerste ronde weg haar veel minder sterke urrentes. week eerder, toen de 0 van RCMD de Coureur iet programma stond, liet 23 oeterwoudse verstek gaan ege trainingswedstrijden de Poolse grens. Ze werd de in een afvalkoers en elde daar goed van „Mijn ïaamste concurrente, Anja Reinders, was er dit keer niet", aldus de renster. Hazerswoude- naar Piet Smits jr. finishte in Berkel en Rodenrijs als derde in de A-klasse. Harm Bronkhorst won de ne gende wedstrijd voor elite-ren ners en neo-amateurs in de veldritcompetitie van RTV De Bollenstreek. De coureur uit Nieuw-Vennep bleef gisteroch tend verrassend lijstaanvoerder Peter Reitsma (Hillegom) en de Leidenaars Wobbe van den Kie- boom en Robert Rutgrink voor. Ton van Eijk uit Hillegom en Sebastiaan Langeveld (Lisse) zegevierden respectievelijk bij de veteranen en nieuwelingen. Rinus Rondberg sprak er in augustus al schande van. De twee hoogste divisies van het vrouwenhandbal lagen de afgelopen drie weken stil, omdat de internationals zich bij bondscoach Bert Bakker moesten melden voor een trainingskamp. Ook het bescheiden Foreholte, dat slechts op het een na hoogste niveau uitkomt, werd daar de dupe van. Wel lieten de Voorhoutse vrouwen gisteren zien dat ze de gedwongen rustperiode nuttig hebben be steed. In de Gaasbak werd overtuigend gewonnen van Swift Arnhem: 23-16. 7. In scorend opzicht lieten vooral Kim Geerlings en routi nier Elly Spreeuw zich gelden, maar misschien wel de belang rijkste rol was weggelegd voor Foreholte-doelvrouw Anita Reumann. Op de spaarzame momenten dat de verdediging het liet afweten, voorkwam Reumann met katachtige refle xen dat Swift dichterbij kwam. Daarbij kwam nog dat paal en lat Foreholte gunstig gezind waren. De ruime marge halverwege en het ontbreken van aanvoer ster Henriëtte Leonard (ziekte) waren voor Rondberg aanlei ding om een aantal jonge talen ten een kans te gunnen op het hoogste niveau. Tessa Borst, Lindsay Willemen en Anne Wil- lemse lieten een goede indruk achter. Alledrie scoorden, Wil- lemse uit een strafworp die ze zelf forceerde. Tegelijkertijd werden achter in de teugels wat gevierd en dat zorgde ervoor dat Swift af en toe simpel tot scoren kwam. Vooral op de rechtervleugel - de zone die Willemse geacht werd te verdedigen - vielen grote ga ten. Daar wilde Rondberg niet te lang bij stil staan. „Ik ben enorm tevreden over die jonge meiden. Natuurlijk laten ze wel eens een steekje vallen, maar dat konden we nu makkelijk hebben. Het hoort allemaal bij het groeiproces." Waar dat proces eindigt, durfde Rondberg niet te zeg gen. „Ik richt me op een plek bovenin de middenmoot. Dat moet mogelijk zijn. Misschien kunnen we op termijn zelfs wel weer in de eredivisie spelen. Maar het is de vraag of men dat bij deze club wel wil." Foreholte - Swift Arnhem 23-16 (14- 7), Doelpunten Foreholte: Ellie Spreeuw (6), Kim Geerlings (5), Esther van Velzen en Peggy van Drongelen (3), Patty Warmerdam (2), Tessa Borst, Daphne Hoek, Lindsay Willemen en Anne Willemse (1). VOORHOUT MAARTEN DEKKER Ondanks de verrassend ruime zege op Swift (de Arnhemsen stonden tot dit weekeinde slechts een puntje achter op Foreholte) kon Rondberg het na de wedstrijd niet laten om nog even terug te komen op de door hem zo verfoeide competitie stop. „Een paar clubs hebben dit aan het begin van het sei zoen onderling afgesproken en de andere moeten dat nu alle maal maar slikken. Het gevolg van al die weekeinden vrij is dat we nu rond de feestdagen een overvol programma hebben. Zo moeten we op de zaterdag voor Kerstmis om kwart over acht spelen in Valkenburg. Limburg, wel te verstaan. Ik vind dat je dat niet kunt maken. Er is een grens aan wat je van amateur sporters kunt verlangen." De 23-16 overwinning maak te gisteren veel goed voor Rondberg en zijn team. De Voorhoutsen hadden een moei zame start van de competitie (vijf punten uit zeven duels) en de wedstrijdloze weken bleken achteraf nuttig om die magere reeks te doorbreken. Rondberg: „We hebben ontzettend hard getraind. Er waren dagen bij dat sommigen een kwartier na de training nog niet eens in staat waren om te gaan douchen, zo kapot zaten ze." Die noeste ar beid betaalde zich uit tegen Swift. Foreholte maakte vanaf het beginsignaal een fellere, fittere indruk dan de ploeg uit Arn hem, door Rondberg bestem peld als een gelijkwaardige te genstander. Tot 5-5 leek dat een goede inschatting, maar daarna drukte de thuisploeg resoluut door (10-5). Coach Jan Lentjes van Swift probeerde die opmars nog te stuiten door een time out, maar die opzet slaagde niet. Na 10-7 liep Foreholte uit naar dubbele cijfers bij rust: 14- MICHEL VAN GENT ■78 y's bieden in het algemeen spanning dan goed spel. Zi fóchtmeting tussen stadge- ifjn KZ Leiden en Crescendo voldoende bewijs voor stelling. Beide ploegen ten hard, maar waren i? uit slordig in de afwerking, gemiste strafworpen vva- ran het bewijs. KZ Lei- toonde aanvallend uitein- iets meer variatie en zui- iid en dat bleek net genoeg een 12-11 overwinning, wel KZ Leiden als Crescen- 3-6 ïgon met invallers aan hun onderlinge treffen in de alcompetitie. Bij de eerste waren Patricia Derksen tl) en Joost Kwestro (ziek) ig, terwijl bij de tweede Belt (ziek) ontbrak. Bo- ten raakte Crescendo bij 5- twintig minuten spelen, iMeijers kwijt met een en sure. Dat was een ingrij- verlies, want zij is één van putters die moeten profi- tvan het afvangen van Ed- V, 'an der Kraan. Deze tactiek ot het incident al één doel- opgeleverd. Haar vervang- ■jjj Nathalie Brouwer scoorde Haar dat is van een debu- de juniore misschien te levraagd. Leiden breidde na het uit- 1 van Meijers meteen haar •prong uit door goals van 3 Akse en Didier Caron (7- 4 rust). Crescendo kwam in de ze fase niet verder dan een ge miste strafworp, maar haakte na de pauze toch weer aan door toedoen van Wijnand Alberts en Arno Kooloos (7-6). Trainer Peter Bierens van KZ Leiden had deze ontwikkeling wel voorzien. „Crescendo kan gigantisch goed terugkomen in een wedstrijd. Die ploeg heeft zoveel lengte: er gaat een heer onder de paal staan en de rest kan aanleggen. In dat opzicht misten wij Joost Kwestro, al heeft Steven Kalkman het tegen Edwin van der Kraan goed ge daan. Maar in de slotfase zie je toch dat wij moeite hadden om de rust te bewaren. Gelukkig liep het nog net goed af." Zes -minuten voor het einde kwam Crescendo op gelijke hoogte door Nisja Verweij, de vervangster van Jenny Belt, en Carmen Zitman (10-10). Goals van Arwin Akse (2) en opnieuw Zitman betekenden 12-11, waarna er nog anderhalve mi nuut was te gaan. Bierens zette schutter Mark Zierikzee in om een beslissing te forceren. Het betekende voor Zierikzee zijn rentree na ruim drie maanden blessureleed, maar hij kwam njet meer aan een schot toe. Arno Kooloos was aan de andere kant nog dichtbij de gelijkmaker. Zijn schot schoot uit de mand het veld weer in. Deze afsluiting was typerend voor Crescendo. Lucienne Bastiaans van KZ Leiden speelt de bal af op Brenda van Leeu- „Wij hadden vandaag genoeg afvang onder de paal, maar als niemand de bal erin gooit, houdt alles op. Op zo'n mo ment zie je dat je gewoon te weinig schutters in je ploeg hebt", aldus verliezend coach FOTO TACO VAN DER EB Rob van der Berg. KZ Leiden - Crescendo 12-11 (7-4). Doelpunten KZ Leiden: Arwin Akse (6) Didier Caion (3). Steven Kalkman (2) en Ed Dubbeldeman. Doelpunten Crescendo: Wijnand Alberts (4), Car men Zitman (3), Nisja Verweij, Johan Baak en Arno Kooloos. KORFBAL MICHEL VAN GENT Na vijf speelronden is Sporting Trigon nog altijd in het bezit van een honderd procent score. De formatie van Peter Schallen- berg behaalde tegen Rohda een afgetekende 24-17 overwinning. Zij legde de basis voor dit resul taat in de eerste helft met een sterk schot en dito afvang. Maarten van Vliet (3), Sander de Haas (2), Mirjam Duin, Christina Verbrugge en Alfred en Arnoud Lambooy bouwden na 4-3 tot de rust een 13-7 voorsprong op. De bezoekers uit Amsterdam probeerden met fysiek spel tegengas te geven, waarbij zij zelfs de mand van de paal af wierpen. Na de pauze was Trigon beduidend minder scherp, maar de marge bleef op z'n minst vijf punten. Peter Schaüenberg kondigde na de wedstrijd aan dat hij de club aan het einde van het sei zoen verlaat. De Amsterdam mer zegt dat hij 'toe is aan een nieuwe uitdaging'. Op geruch ten dat hij terugkeert naar zijn oude club Rohda wilde Schal- lenberg niet ingaan. De trainer is bezig aan zijn derde seizoen bij de Leidse korfbalvereniging, die vorig jaar in de zaal uit de hoofdklasse degradeerde. TOP verspeelde zijn eerste punt in dit zaalseizoen als ge volg van het 19-19 gelijkspel te gen KOAG. De Sassenheimers verloren na een goede opening (4-1) de greep op hun tegen standers door onzorgvuldig verdedigen. KOAG raakte rond de pauze zelfs even vier punten los (7-11 en 8-12). Jeroen van der Wolf (3), Marion Broekhui zen, Tim van der Horst, Arnoud Kok (2), Judith Kok en Stanley Lardé maakten 19-17, met nog drie minuten te gaan. In de slotfase was de verdediging we derom te gretig, zodat zij nog twee dure tegentreffers incas seerde. In de eerste helft leek Fiks op weg naar een afgetekende over winning op IJsselvogels. Iris Strooker, Henrik Hooimeijer, Jelle Hooimeijer, Theo Vreeken (2), Marleen Boomgaard en Sa- co de Visser zorgden immers voor een 10-6 ruststand. Kort na rust viel Vreeken uit, omdat hij na een duw tegen de paal een ribblessure had opgelopen. Zijn ploeggenoten leken nadien al het zelfvertrouwen kwijt, ge let op de zwakke manier waar op er geschoten werd. Alleen Jelle Hooimeijer, die ook verde digend sterk speelde, had nog eens succes, zodat het slechts 11-11 werd. Pernix toonde zich bedui dend meer gedreven dan Tem po en dus won de Leidse ploeg terecht van de Alphense tegen stander met 19-13. Raymond Boerrtian (4), Christian Lind- hout (2), Irene van der Burg, Saar Karstens en Eveline Roest brachten in amper twintig mi nuten een 9-3 stand op het sco rebord. Dit bleek het grootste verschil tussen de twee streek genoten. De Leidenaars konden in de tweede helft (rust 11-7) niet langer op snelheid aanvallen, aangezien de Alphenaren over gingen op achterverdedigen. De bezoekers hadden echter geen schot om nog terug te komen in de wedstrijd. Elmer Veenman maakte pas na vijfentwintig mi nuten de eerste veldgoal na rust, nadat Margriet Lemkes, Suzanne Zeilstra en Edwin Vis ser eerder uit strafworpen en een vrije bal hadden gescoord (16-11). Daarom was de zeven tiende goal van Huig S'choon- derwoerd drie minuten voor tijd meteen beslissend. Madjoe behaalde de eerste zege in de tweede klasse ten koste van Woudenberg: 19-15. De Rijnsburgers legden de basis voor dit wapenfeit tussen de 20ste en 40ste minuut. Jos Star (3), Remco van de Meeberg (2), Marloes Schoneveld, Willeke Sloos, Marco Ravensbergen en Hanne Veldman zetten in deze periode de 4-6 achterstand om in een 13-8 voorsprong. Boven dien had trainer Peter Star een gelukkige hand van wisselen, want invallers Arenda Heems kerk en Hanne Veldman kwa men allebei snel tot scoren. De Danaïden hield met ach terverdedigen lijstaanvoerder Phoenix lang in toom. De for matie van Rob van der Spelt kon met deze tactiek de achter stand tot maximaal twee pun ten beperkt houden (2-0, 3-1,6- 4 rust, 7-7), maar drie individu ele defensieve fouten op rij be tekenden 10-7. Dat bleek door slaggevend voor het eindresul taat: 15-10 verlies. Ame Heij- man (3), Barbro Heijman en Martijn van der Meer (2) waren als enigen meer dan eens tref zeker. Qua schot en conditie bleek Velocitas beduidend beter dan DES, zoals na rust duidelijk werd. Elsbeth de Mooij, Marjan Snatersen, Remco Glasbergen (2), Iwo Nelson en André van Wallinga scoorden, terwijl de verdediging nauwelijks kansen weggaf. Dat betekende dat de voorsprong van de Leiderdor pers van 7-6 (rust) tot 15-8 groeide, waarmee de winst ver zekerd was: het werd 18-11. Fluks kreeg bij Excelsior Paal Centraal voor het eerst dit zaal seizoen behoorlijke tegenstand. De lijstaanvoerder van de vier de klasse moest zo'n 23 minu ten lang de thuisclub in haar buurt dulden (5-6). Ramses Duindam (2), Alexandra Braun en Frank van Meijgaarden zorg den voor de beslissende door braak naar 5-10. Daarna hiel den de Noordwijkers hun voor sprong routineus in stand, maar de marge van vijf punten was de kleinste tot dusver: 14- 19 eindstand.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 31