r Constantijn is broer voor c Gesprek van de Dag Belgen zijn beste spellers J MAANDAG 18 DECEMBER 2000 ^L^ommentanr Koninklijke verloving De aankondiging van een koninklijke verloving is afge lopen zaterdag uitgelopen op een tenenkrommend media-evenement. De monarchie is van ons allemaal, dus heeft iedereen het recht globaal op de hoogte te worden gebracht van het reilen en zeilen van de leden van het koninklijk huis. Toch heeft het iets gênants dat Constantijn en Laurentien voor de verleiding zijn ge zwicht om bijvoorbeeld details over het aanzoek pu bliek te maken. De bloemenzee werd Laurentien te veel en de tranenstroom werd Constantijn te veel. Het past allemaal prima in een soapserie, maar het kan na tuurlijk nooit het antwoord zijn op de vraag naar meer openheid aan het hof. Ook sommige media lieten zich niet van hun beste kant zien. De wijze raad van Constantijn - „speculeren doe je op de beurs" - werd vrijwel terstond in de wind geslagen. Her en der doken dit weekeinde op niets ge baseerde conclusies op over wat er achter deze verlo ving schuilgaat. Want natuurlijk was in werkelijkheid niets wat het leek te zijn. Waarom zou een stel dat el kaar al jaren kent en ook al geruime tijd samenwoont, gaan trouwen? Waarom zou er nog geen huwelijksda tum zijn vastgesteld? Waarom voor een huwelijk parle mentaire goedkeuring gewaagd? En waarom zouden Constantijn en Laurentien Willem-Alexander willen helpen bij de uitvoering van zijn koningschap? Het tweetal zou nog geen trouwdatum hebben geko zen om ruimte te geven aan Willem-Alexander en Maxima voor het geval ook dit tweetal binnenkort be sluit te gaan trouwen. Twee koninklijke huwelijken in een jaar worden kennelijk niet voor mogelijk gehou den. Ook zou het paar alleen parlementaire goedkeu ring hebben gevraagd omdat nu al vaststaat dat kroon prins Willem-Alexander wil afzien van de troon om met Maxima te kunnen trouwen. Het schijnt niet mogelijk te zijn dat dit tweetal uit eigen beweging voor deze niet geheel ongebruikelijke beze geling van hun relatie kiest en net zoals tante Margriet en oom Pieter bereid is hand- en spandiensten te ver lenen aan het staatshoofd. Speculeren doe je inder daad maar beter op de beurs. YeleWsie Geen televisie Het is puur radio. Maar we krijgen het al elf jaar op te levisie. Het Groot Dictee der Nederlandse Taal. School meester Philip Freriks die een verhaaltje voorleest met de meest onmogelijke zinnen, en een Eerste Kamer vol bekende en onbekende Nederlanders die dat zitten op te pennen. In de marge van het dictee gebeuren nog wel wat dingen die enigszins boeiende televisie opleveren. Mits je er met een welwillend oog naar kijkt. Bart Chabot die op zo'n raar aluminium stepje het Binnenhof op komt. Zanger Rick de Leeuw van Tröckener Kecks, die zijn haar uit zijn gezicht veegt en vertelt dat bij het schrijven van de naam van zijn band nog weieens wat fouten zijn ge maakt. Freriks die zijn bril opzet. Juryvoorzitter Henk Vonhoffdie de spelregels opleest. En dan heb je het wel gehad. Dan zien we alleen nog de puntjes van de tong en horen we nog slechts de krassen de vulpennen. Freriks maakt het de deelnemers heel wat gemakkelijker dan de hoofdonderwijzer van de lagere school waar Wil zijn jeugd versleet. Die las de zin een keer in zijn geheel voor en een keer in delen. Freriks leest eerst dat hele zot te dictee, dan elke zin in zijn geheel, dan twee keer de zin in delen en aan het eind nog eens het hele dictee. En dan die zinnen! Vroeger bracht een postiljon pakketjes met roodge kleurde lak gedichte litanieën in een onverbiddelijke ca dans op verafgelegen locaties; later verbeidden dorpe lingen reikhalzend de lokale postbode, die er niet tegen opzag in weer en wind de langverivachte schrijfproduc- ten - als ware hij een mecenas - in geëmailleerde brie venbussen neer te vlijen. Eén keer 'met' te weinig dacht Wil nog. En verder dacht hij alleen maar: wat een onzin! Maar ja, dat krijg je waarschijnlijk al snel als niet deelnemende kijker. Dat Dictee heeft het overigens inmiddels wel geschopt tot landelijke nieuws. Nog nooit zoveel fouten, meldt de radio. Nelleke Noordervliet beste 'bekende Nederlander'. Jaja. Wil vindt het allemaal geweldig, dat gekeutel met de ra riteiten der Nederlandse taal. Maar om nou te zeggen dat het televisie is... wil buys De boom in Schrijfster Nelleke Noordervliet, de beste v dictee na. d Het elfde Groot Dictee der Nederlandse Taal is een Belgisch feestje geworden. De Kortrijkse le raar Frans Jacques Verhaeghe werd met slechts zes fouten de winnaar. Zijn landgenoot, politi cus Vincent van Quickenborne, was met zeven tien fouten de beste prominente speller. Dat het Nederlands een van de moeilijkste talen ter wereld is, werd zaterdag in de vergaderzaal van de Eerste Kamer in Den Haag weer duide lijk. De zestig deelnemers maakten in totaal 2274 fouten. Daarmee werd het record van vo rig jaar verpulverd. Toen bleef de teller staan op 2060. „Een oefening in nederigheid", zo om schreef oud-minister van defensie Relus ter Beek het Dictee. Ter Beek, die met 49 fouten ruim boven het ge middelde van 37 uitkwam, zei de tekst 'door trapt' te vinden. „Ik voel me alsof ik zestien uur gewerkt heb", aldus de huidige Commissaris van de Koningin in Drenthe. De deelnemers hoorden de door Philip Freriks gedicteerde tekst vol ongeloof aan. Een mogelijke verklaring voor de Belgische zege was het feit dat de tekst doorspekt was met van oorsprong Franse woorden, zoals crapaudtje en a propos. Thema dit jaar was De brief, maar de inhoud, een verhandeling over de teloorgang vein de handgeschreven brief als gevolg van de kom van e-mail, was de meeste deelnemers in hii i concentratie ontgaan. De talenknobbels waren veelal goed voorbei lf richting Binnenhof gekomen. Ook presentai ce/actrice Daphne Deckers had van te voren het Groene Boekje nog bestudeerd, maar nu te desondanks 46 fouten in het volgens haai 'tekstuele geëikel'. „Ik heb vooral de simpeli dingen fout gedaan." Het dictee wemelde van de instinkers. Valki len dit jaar bleken vooral woorden die al dai niet een tussen-n hebben, zoals boordevol, apenstaartje en zotteklap. Ook het gebruikv een lange- of korte 'ei' veroorzaakte veel tw „Het viel niet mee", verzuchtte Olympisch! keykampioen Stephan Veen, die 'niet ontev den' was met zijn resultaat. „Het was leuko een keer mee te doen." Van de bekende Nederlanders waren de Rot damse columniste Carrie en schrijfster Nelli Noordervliet de besten. Zij overtraden de re van het Groene Boekje respectievelijk 24 en keer. anp» U'iist'lijk maar spuit zijn opkomende ergernis pas als hij de loodzware blauwspar een kwartier met gestrekte armen voor zich uit heeft gehouden terwijl zijn echtgenote probeerde er de mand onder te schui ven. ,,Dit werkt dus niet, zoals ik gelijk al zei", zegt hij Met zijn vingers van de ene hand om het veel te kleine randje van de pot en zijn al bij de polsen bloedende andere hand rond de stam, draagt hij het gevaarte steunend naar het huis, waar her 'kerstboom-in-pot-drama' wordt voortgezet op de plavuizen vloer van de open keuken. 'Kerstboom- direct-in-mand' is te gemakkelijk, heeft zijn vrouw ondertussen bedacht. Er moet een plastic zak om de pot omdat vorig jaar bij het water ge ven liters vocht over het parket stroomden. Het eerste plastic tasje dat ze om de pot probeert te schuiven terwijl hij met gestrekte armen weer aan 'kerstboom-met-kluit-heffen' doet, is te klein. Net als het tiveede en het derde tasje. „Kap nou maar met die tasjes", maakt de hevig zwetende man resoluut een einde aan poging vier. Van die paar druppels water op je vloer ga je echt niet dood. Als de boom in de mand staat, staat ie scheef. En moet er dus weer uit. Trekken aan de stam. Mop peren, steunen. Dan weer in de mand. Nog scheef. De mand is wat te hoog voor de pot, constateert hij, waardoor de onderste takken de boom naar opzij duwen. De man maakt weer een sprintje in de regen om zijn zaag te halen. Of hij gek gewor den is, wil zijn vrouw weten. Dit is juist het mooi ste stuk van de boom Met zijn handen in een ra deloos gebaren naar de grijze hemel geheven, loopt hij weer naar de schuur voor houtblokken om de bodem van de mand op te hogen. Zijn 'Je kunt hier nooit iets vinden, in dit rothuis' draagt ver. Met de blokken stijf op de bodem geklemd, staat de boom recht. Dan volgt het laatste staaltje 'kerst- boom-met-kluit-in-mand-heffenom het ding op een tafeltje te zetten. Dat is het laatste wat ik er aan doe", snauwt de man, terwijl hij de schram men op zijn handen en polsen en zijn besmeurde broek (opgelopen toen hij de modderige pot op het stukje van schuur naar huis op zijn knie liet steu nen) overziet. Dat blijkt een misrekening. De boom moet er weer af omdat hij het puntje voor de piek nog niet heeft bijgepunt. Dan weer op het tafeltje. En er weer af omdat hij de piek er alleen op krijgt als de boom op de grond staat. Alleen de lichtjes nog, de rest doen wij wel, sust zijn vrouw als ze hem ziet worstelen met twee rij en lampjes waarvan de snoeren in een Gordiaanse knoop zijn geraakt. Nog maar één keer moet de boom van het tafeltje omdat de lichtjes niet door de ruimte tussen de piek en het plafond kurtnen worden getrokken. Wat begon als een wonder is weer uitgelopen op de jaarlijkse ruzie rond de kerstboom, bedenkt de man, als hij met veel te zware voetstappen de trap naar zijn werkkamer op stampt. Hij had het kunnen weten. Echte kerstverhalen beginnen niet met een won der. Ze eindigen ermee. De vakbond voor filmacteurs heeft de actrice ELIZABETH HURLEY een boel bijna 250.000 gulden opgelegd. Dea heeft meegewerkt aan een parfumrec ondanks een Hollywood-staking tegen teerders. Hurley verklaarde teleurgesl zijn, maar zal de beslissing niet aan v Ook zei zij met op de hoogte te zijn ge van de staking. Hurley werkte in oktol aan een reclamespot voor parfummert Lauder. De acteurs staakten omdat zi niet eens waren met de vergoeding vo medewerking aan reclamespots. Een 73-jarige Britse JUWELIER zat gen gevangen in zijn eigen kluis. Hij zijn honger met een rantsoen van rozij biscuitjes die nog in zijn jaszak zaten, man werd opgesloten in de kluis toeni len deur naar de gewelfkelder van zijn op het Britse eiland Wight met een kla ter hem dichtsloeg. De lokale krantenv per sloeg uiteindelijk alarm toen de ju niet meer langskwam om zijn dagelijk: krant op te halen. De politie heeft den uiteindelijk uit zijn benarde positie be De juwelier verkeert in goede gezondb De 26-jarige KARIN heeft het Net 5-programma EXPEDITIE R< SON gewonnen. Karin werd afgelopen zomer samen met 15 lot ten op een onbewoond eiland in de Stille Oceaan achter gelate dere week moest een van de deelnemers het eiland verlaten. K bleef uiteindelijk na 47 dagen 'survivalen' over. Tweede Kamei blij met verlovi De verloving van prins stantijn met de dochter minister Brinkhorst van landbouw zal geen prol men opleveren in de Hs politiek. Integendeel, hi aanstaande echtpaar kr de welgemeende feliciti van alle grote partijen ii Tweede Kamer. Constai en Laurentien Brinkhor zullen zonder veel deba lementaire goedkeuring gen voor hun huwelijk De voorbereidingen vo< parlementaire goedkeu beginnen op zijn vroegs 15 januari, als de Tweer mer terugkeert van rece Eerste en Tweede Kami stellen dan gezamenlijk commissie in met parle tariërs die de anteceder van Laurentien Brinkho zal onderzoeken. „Brink horst lijkt ons een uitsti de schoonvader voor de prins", aldus CDA-Kam Hillen. Melkert en Dijkstal gave terdag al aan dat de Pvd de WD zullen instemm met een huwelijk. Ook! het CDA leven geen bez ren en bij D66 is Kamer Scheltema zonder meer getogen. „Het is een let en ik wens ze alle goeds Mijn fractie moet nogo eel een standpunt bepa maar ik zie niet dat iem tegen zal zijn." indruk bij hun eerste gezi lijke openbare optreden f reerden het spervuur van gen handig en gevat. Een lijksdatum is nog niet bi maar het paar streeft nai gens midden volgend jai is nog niet besloten waai stantijn en Laurentien ga nen. De prins weet nogi waar hij na zijn studie ko werken, maar hij sluit ee in het buitenland niet uit voorlopige ambitie? „D< ken en ons richten op hl ge, prille geluk." gpd Huwelijk jongste zoon Beatrix komt als verrassing De verrassing was groot toen zaterdagochtend een koninklijk huwelijk werd aangekondigd. Niet Willem-Alexander, maar zijn jongste broer Constantijn zal als eerste zoon van koningin Beatrix en prins Claus in het huwelijk treden. Op Huis ten Bosch stelde de 31-jarige Constantijn zaterdag zijn drie jaar oudere toekomstige bruid Laurentien Brinkhorst voor. Het paar trouwt midden volgend jaar. Onder een minutenlang salvo van klikkende fotocamera's be trad het prille koppel, geflan keerd door beide ouderparen, de hal van paleis Huis ten Bosch. „Ik heb in Laurentien een vrouw gevonden die intelli gent en sterk is, en die een warm hart heeft", zei Constan tijn tegen de massa verslagge vers, fotografen en cameraploe gen die zich in het woonpaleis hadden verzameld. „Ik ben blij u te laten kennismaken met de ze fantastische vrouw." „Hij is niet objectief hoor", grapte de bruid in spe daarop gelaten. Laurentien Brinkhorst is de dochter van landbouwminister Laurens Jan Brinkhorst. Hij en zijn vrouw Jantien behoren al tientallen jaren tot de intieme vriendenkring van Beatrix en Claus. „We hebben een hele fij ne schoondochter gekregen, waar we heel trots en heel ge lukkig mee zijn", zei koningin Beatrix. Na een stevige omhel zing verdwenen de ouders, om de pers de ruimte te geven Con stantijn en Laurentien te onder vragen. Natuurlijk werden zij bestookt met vragen over Willem- Alexander en toespelingen op zijn eventuele huwelijk met Maxima Zorreguieta. Het zou toch voor de hand liggen dat hij als eerste trouwt? Volgens Con stantijn, na zijn broer Johan- Friso derde in de lijn van troon opvolging, hebben die zaken niets met elkaar te maken. En afspraken daarover bestaan er al helemaal niet. „Een verloving is zo'n belangrijke gebeurtenis. Laurentien en ik hebben met elkaar een afspraak gemaakt." Het paar vraagt toestemming voor hun huwelijk aan het par lement, volgens Constantijn een 'natuurlijke keuze'. „Ik ben opgegroeid binnen het konink lijk huis en met de verantwoor delijkheden die daarbij horen." Constantijn vergeleek de positie van Laurentien en zichzelf met die van prinses Margriet, die Beatrix intensief bijstaat. „Ik wil in de toekomst alle mogelijkhe Het verloofde paar poseert samen met hun ouders voor de pers. foto anp ed oudenaarden den openlaten om mijn broer waar dan ook te steunen als hij daarom vraagt." Constantijn vervult net als zijn broer Johan-Friso tot nu toe echter zelden officiële verplich tingen. „Het betreft hier een bewuste keuze van de jongere generatie die het deze leden van het koninklijk huis mogelijk maakt hun leven en loopbaan naar eigen inzicht in te rich ten", zo luidt de officiële verkla ring van het hof. Constantijn echter heeft zich in de schaduw van zijn moeder en broer kennelijk wel degelijk voorbereid op koninklijke ta ken. Bij de aankondiging van zijn verloving met Laurentien Brinkhorst werd al druk gespe culeerd dat als Willem-Alexan der onverhoopt mocht afzien van de troon, niet Johan-Friso, maar Constantijn zijn taken zal overnemen. Johan-Friso, die woont en werkt in Londen is veel introverter en voelt zich zichtbaar minder op zijn gemak bij openbare verplichtingen. Maar de carrières van Constan tijn en Laurentien krijgen voor lopig voorrang. Laurentien Brinkhorst werkt voor een gere nommeerd communicatiebu reau in Brussel en Constantijn hoopt deze week zijn manage mentopleiding in Frankrijk af te ronden. 'Tijntje', zoals Beatrix haar jongste liefkozend noemt, volgde na zijn vwo-examen ta lencursussen in Frankrijk en Italië. In 1988 meldde hij-zich in Leiden om rechten te studeren. Na zijn studie in 1995 kreeg Constantijn éen stageplaats op het Brusselse kantoor van Euro pees commissaris Hans van den Broek. Hij was medewerker van de eurocommissaris tot diens aftreden in 1999. Begin vorig jaar begon de prins een opleiding aan het European In stitute of Business Administra tion (Insead) in het Franse Fon- taineblue. Ook zijn oudere broer Johan-Friso heeft deze prestigieuze managementoplei ding gevolgd. De twee kennen elkaar al van kinds af aan, de liefde bloeide vijf jaar geleden op in Brussel toen Constantijn als assistent van Van den Broek werkte. Het huwelijksaanzoek was 'roman tisch, hoewel ik niet van dat woord hou', zei Laurentien. „Hij had mij met een list uit kantoor gelokt en toen ik thuis kwam was mijn huis één bloe menzee. Nadat ik was opge houden met huilen, heb ik 'ja' gezegd." De sociaal vaardige Constantijn en de hoogopgeleide prinses in spe maakten een ontspannen Een wonder, denkt de man in de zwarte jas. Aan het eerste paadje van het eerste tuincentrum dat hij bezoekt staat de kerstboom van zijn dromen. De ideale maten, de juiste structuur. Breed be neden en als een piramide symmetrisch toelo pend in een rechte punt voor de piek. Om de jaarlijkse 'ruzie rond de kerstboom te vermij den is zijn vrouw niet meegegaan. Vorig jaar was een ramp. Zeven tuincentra afgelopen, waar het aanbod bestond uit exemplaren die emit zagen of ze na de traditionele kerstboomverbranding weer nieuwe scheuten hadden gevormd. Maar nu ligt de hele dag die hij dit keer had uitgetrok ken voor weer zo'n troosteloze gang langs sparrenwederverkopers, plot seling als een onverwacht cadeautje voor hem open. Nou ja, niet helemaal open, want de kerstboom die hij in het schuurtje had gezet om pas over een week te wor den opgetuigd, moet er diezelfde middag nog uit omdat vrouw en kinderen er met dit regenachtige weer echt voor in de stemming zijn. Door een hevige plensbui holt hij zonder jas naar de schuur achterin de tuin, waar hij met een schaar het net losknipt waarmee de han delaar de boom kort daarvoor in een rollade heeft veranderd. Misschien kunnen we hem hier gelijk in de rieten mand zetten oppert zijn vrouw, die hem is nagelopen. „Heb ik in de kamer die iep niet. Hij vond het direct al geen goed idee, in de kleine ruimte tussen de fietsen en de speelgoedtractor,

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2