)PORT Feyenoord mist dynamisch duo Bij Ter Leede wordt weer luid gezongen ockeybond benadert ellaart voor Oranje Cruijff ook afwezig bij sluiting eeuwfeest Ajax In de HERHALING (JNDAG 18 DECEMBER 2000 fitte anjers voor Figo in Barcelona lORiD» Bij zijn tweede bezoek aan Barcelona dit seizoen daal- nzatêrdag witte anjers neer op Figo. De verrassing was af- mstig van de fans van Espanyol. Vorig seizoen kwam de ster Portugal uit voor Barcelona. Bij de wedstrijd Barcelona - il Madrid in Nou Camp twee maanden geleden daalden arwerk, stenen en zelfs mobiele telefoons neer op het hoofd n Figo. De aanhang van Barcelona voelde zich verraden door aanvaller. De supporters van Espanyol waren van mening ter iets rechtgezet moest worden. Vandaar de regen van lemen, die per stuk 2,50 gulden kostten. In totaal kochten de is voor 15.000 gulden in. Real won de wedstrijd tegen Es- Inyol zaterdag met 2 -1 Lhnson/Norval winnen wereldtitel 'alore De Amerikaan Don Johnson (links) en de Zuid-Afri- an Piet Norval hebben in Bangalore de wereldtitel voor dub- ls veroverd. In de finale van het met twee miljoen gulden ge leerde evenement versloeg het koppel de plaatselijke favorie- nLeander Paes en Mahesh Bhupathi in drie sets. Het verzet a de Indiërs was gebroken na de eerste set, die ze in de tie- eakmet 10-8 verloren. Daarna trokken Johnson en Norval de tij met 6-3 en 6-4 naar zich toe. De Indiërs stonden vorig jaar kin de finale en verloren toen van het koppel Lareau/O- ien. Donderdag speelden de finalisten in de groep ook tegen aar. Toen waren Paes en Bhupathi te sterk. foto ap rmstrong doet gewoon mee aan Tour york» Mark Gorski, directeur van de Amerikaanse wieler- legUS Postal, heeft in New York de deelname van Lance mstrong aan de komende Ronde van Frankrijk bevestigd. w ance en ploegleider Johan Bruyneel hebben mij verzekerd dat 1 inplannen niet zijn veranderd. Zij willen samen ook in 2001 Tour winnen", liet Gorski weten. Armstrong, die de Ronde Frankrijk de laatste twee keer won, dreigde vorige week met n boycot van de Tour. De Amerikaan ergerde zich aan de j. nhoudende beschuldiging dat zijn ploeg zich van doping he inde in de laatste edities van de Ronde van-Frankrijk. „Niets ïwaar", benadrukte Gorski. «Mond wil onafhankelijke controle Drievoudig Tour de France-winnaar Greg LeMond een onafhankelijke dopingcontrole in de wielersport. Vol de Amerikaan moet een samenwerkingsverband van ver- ïillende onafhankelijke instituten alle dopingtesten gaan uit eren en sanctioneren. „Het vertrouwen van het publiek moet rden teruggewonnen na de talrijke dopingaffaires van de te tijd." iit Bellaart is de voornaam- kandidaat om opvolger te den van Maurits Hendriks bondscoach van het Neder- kj' Ise mannenhockeyelftal. De dj* lige coach van Klein Zwit- r.1E ind is drie weken geleden l'e; (de hockeybond KNHB be- De onderhandelingen in een afrondende fase. 'j* ice-voorzitter van de KNHB ISI® s Formsma zei zaterdag: tv" streven naar een drieman- ap voor de begeleiding, een -r-i maandag (vandaag, 1L' tvvee van de drie namen )rz end te kunnen maken." Afi\>ezigheid Bosvelt en Pciauwe breekt ploeg op tegen Groningen Koploper Feyenoord verspeelde gisteren door een 1-0 nederlaag tegen FC Groningen een riante uitgangsposi tie voor de winterstop. En de Rotterdamse ploeg moet met al zijn 'kneusjes' zijn hart vasthouden voor de laat ste klus van het jaar, woensdag tegen Vitesse. groningen marcel van der kraan De blessurecrisis van de afgelo pen dagen kreeg een bijna dra matische wending. Na het afha ken van Bosvelt, Kornejev, To- masson en Leonardo (vergun ningsproblemen), raakte zater dagmiddag ook Paauwe gebles seerd en werden Van Gobbel en Laybutt geveld door buikgriep. David Connolly had door een griepaanval sinds vrijdag niet meer gegeten en verscheen in Groningen met koorts in het veld. Onder normale omstandig heden was de Ierse spits thuis gebleven, maar hij wilde na zijn rentree niet zo snel uit de basis verdwijnen. Gelet op zijn fysie ke gesteldheid leverde Connolly een acceptabele prestatie. Dat kon van het duo Jochemsen/De Visser, dat de internationals Paauwe en Bosvelt verving, niet worden gezegd. Omdat ook Tininho een off-day had tegen de Leonardo van het hoge noorden en Ebi Smolarek niet dezelfde klasse kon tonen als tegen Ajax, werd Feyenoord voor het eerst in deze competi tie overtroefd. Dat Paauwe en Bosvelt hun stempel hebben gedrukt op het spel van Feyenoord, is bekend. Wat men nog niet wist, maar wel vreesde, is dat ze samen langzamerhand onvervangbaar zijn. De andere middenvelders van Feyenoord kunnen niet meer aan hun niveau tippen. Omdat Paauwe en Bosvelt een cruciale rol hebben binnen het systeem van Van Marwijk, is de nood aan de man als andere spelers dezelfde taken moeten uitvoeren. Zij beschikken immers niet over de 'power', de agressiviteit en het vermogen om over te genstanders heen te walsen. Toen de spelers en de techni sche staf van FC Groningen de opstelling van Feyenoord onder ogen kregen, wisten zij dat er een mogelijkheid was voor een forse stunt. Daarbij durfden de Groningers zelfs del6-jarige spits Arjen Robben op te stel len." FC Groningen dicteerde met name op het middenveld de strijd. Feyenoorders Jochem- sen, De Visser en Van Vossen konden op inzet geen verwijten worden gemaakt, maar zij kon den niet aantonen dat Van Marwijk in de eerste helft van het seizoen 2000-2001 verkeer de keuzes heeft gemaakt. FC Groningen proefde al in de openingsfase dat er tegen Feyenoord met een beetje geluk iets te halen was. De jonge Ar jen Robben en Joost Broerse waren dicht bij een treffer en op slag van rust raakte de Brazi liaan Hugo via de vuisten van Jurek Dudek de kruising van paal en lat. Feyenoord kwam alleen door een kopbal van Fer ry de Haan een keer in de buurt bij doelman Beukenkamp, die Magnus Johansson en Groningen-trainer Jan van Dijk omhelzen elkaar. De Zweedse speler was matchwin naar in de wedstrijd tegen Feyenoord. op de lijn hulp kreeg van Hugo. Na rust zag De Haan ook een vrije trap gekeerd door de Gro ningse keeper. Nadat David Connolly de vuisten van Beu kenkamp nog een keer had ge test, leek de strijd gestreden. FC Groningen en Feyenoord ver zoenden zich met een gelijk spel, Jochemsen en De Visser kregen op het middenveld de steun van invaller René van Dieren, die Peter van Vossen af- Bellaart was begin jaren tach tig bondscoach bij Jong Oranje vrouwen en werkte als assis- tent-trainer en later als mana ger in het begeleidingsteam van het Nederlands mannenhoc keyelftal. De KNHB wil met de nieuwe man in principe doorgaan tot en met de Spelen van 2004 in Athene. Michel van den Heuvel, de coach van Oranje Zwart, wordt genoemd als tweede kan didaat voor een plaats in het driemanschap. Maurits Hendriks heeft een nieuwe baan. De 39-jarige Am sterdammer is door de Pakis taanse hockeybond aangesteld om coaches voor de nationale ploeg te gaan opleiden. den haag Darter Raymond van Barneveld is er niet in geslaagd het er een leuke troostprijs. Hij gooide in het toernooi negentien keer volle World Top Darts-toernooi op zijn naam te schrijven. De Hagenaar bak (180 punten). Dat was de beste persoonlijke prestatie. Daarmee (links) moest gisteravond voor eigen publiek in de finale zijn meerdere kreeg hij 118 liter bier van de hoofdsponsor, gelijk aan zijn lichaams- erkennen in Martin Adams (rechts). De Brit verdiende met zijn succes- gewicht. volle titelprolongatie een bedrag van 6600 gulden. Voor 'Barney' was foto anp Raymond rutting Sassenheimers na winst op Scheveningen op tweede plaats gveningen chris hartman kleedlokaal van Ter Leede tte na de met 2-1 gewon- wedstrijd tegen Schevenin- bijkans uit zijn voegen. Iers en begeleiders zongen volle borst het clublied en iden elkaar uitgelaten op de Duders. Het was ook niet zo orü ireen overwinning die Ter Je behaalde. Door de winst de ploeg van Arie Lagen- 'P naar de tweede plaats las de ranglijst. Bovendien na- de Sassenheimers in de om de tweede periodetitel oppositie over over van •rdvvijk. "k Lagendijk straalde. „We ivazfn op schema", meende de ,De doelstelling is dit oen bij de eerste vijf te ein- vas t Als je bij het aanbreken de winterstop tweede staat, ern jehet gewoon goed." do at Ter Leede voor de winst Houtrust was gekomen, >za toe de ploeg reeds in de 'kis tongsfase duidelijk. Alan ■eboi 'pfens mikte de bal net Liktf het Scheveningse doel en ijke Beltman schoot uit een ote dijke hoek naast. Omdat Scheveningen voor eigen i Hek iets wilde laten zien, de dde eerste helft veel vertier. Beide teams hanteerden een hoog tempo en speelden met drie spitsen vol op de aanval. Het meeste gevaar van Ter Leede kwam van^ de rechter vleugel, waar de snelle Beltman directe tegenstander Jim Chari- té nog wel eens te vlug af was. In de twintigste minuut glipte Beltman er opnieuw langs. Zijn voorzet stelde Hicham Rbii, op nieuw op het middenveld ge posteerd, in staat de score kop pend open te'breken. Een ster ke periode van Ter Leede volg de. Hoogtepunt was een schot op de kruising van Campfens. Dat ook Scheveningen kwali teit in huis heeft bleek in de 32ste minuut. Via een slim steekpassje bereikte Cees Thies Michel van Deene. Die maakt Carlo van Zeist (midden) maak te tegen Sche veningen de tweede Ter Leede-treffer. archieffoto mark lamers alleen voor Thomas Waasdorp geen fout: 1-1. Gesterkt door deze goal bleef Scheveningen aandringen. Jef frey Rutten stuitte van dichtbij op Waasdorp en Björn Raven schoot volkomen vrij voor de zelfde Waasdorp naast. Een hoekschop van Beltman, die eerder met een voorzet onbe doeld de lat raakte, ging vooraf aan het tweede doelpunt van Ter Leede. Op slag van rust werkte Carlo van Zeist de bal over de doellijn. Na de wisseling van speel- helft moest Ter Leede het doen zonder Marcel de Jong. Dennis Kramer was zijn vervanger. Hij ging op het middenveld spelen. Mark Jansen nam de positie van De Jong over. De inwoner van Zevenhoven kreeg daar te maken met Patrick Petrici. Al snel kreeg Jansen na een tackle op Petrici geel van scheidsrech ter Van Waveren. Toen Jansen in een ongevaarlijke situatie nogmaals een sliding maakte en Petrici met veel gevoel voor theater opnieuw onderuit ging, trok Van Waveren voor de tweede keer geel. Jansen later: „Die eerste kaart was misschien terecht, maar die tweede was dat absoluut niet. Achteraf had ik die situatie ook anders moe ten oplossen. Ik had gewoon geen sliding moeten maken. Maar goed, het gebeurt en dan voel je je behoorlijk schuldig. Want je team moet verder met tien man." Lagendijk reageerde door Campfens naar de kant te halen en Martin de Louw op te laten draven als derde bewaker van Petrici. Met nog 21 minuten op loste. Van Marwijk: „Ik zag dat er riiet veel meer inzat dan een 0-0." Uit het niets haalde de Zweed Magnus Johansson bij een vrije trap van dertig meter nog een keer op goed geluk uit. Tot ver bazing en verbijstering van de hele Feyenoord-bank vloog de bal achter Dudek in de kruising: 1-0. Van Marwijk vond de zege dik verdiend. „Ik vind het flauw om me te verschuilen achter foto gpd wolter kobus blessures. Dit Feyenoord hoort ook een bepaald niveau te ha len. Maar dat is niet gebeurd." FC Groningen: Beukenkamp; Elshot, Allach (66. Paul Janssen), Van de Looi en Johansson; Leonardo (90. Maximia- no). Gregoor van Dijk. Broerse en Van den Herik; Robben (88. Alberda) en Hugo. Feyenoord: Dudek; Emerton. De Haan, Van Wonderen en Tininho (58. Rzasa); Jochemsen, Smolarek en De Visser (85. Somalia); Kalou, Connolly en Van Vossen (74. Van Dieren). amsterdam Johan Cruijff is woensdag de grote afwezige bij het slotfeest van Ajax' 100-jarig bestaan. In de Arena wordt de erewedstrijd Ajax - Panathinaikos gespeeld. Op dat moment zit Ajax' groot ste voetballer in Spanje op de tribune bij Barcelona - Alavés. Het jaar 2000 duikt onder in de geschiedenisboeken van Ajax. De resultaten in het jubi leumjaar vallen tegen, de aan hang morde, trainers en direc teuren verdwenen of werden ontslagen. Maar de grootste ne derlaag bezorgde Johan Cruijff zijn club. De beste ontbrak al in maart bij de festiviteiten. En ook nu zal hij verstek laten gaan. Cruijff en Ajax beleven in hun onderlinge relatie ook al geen topjaar. De oud-voetballer lijkt nog steeds niet over de aanstel ling van coach Co Adriaanse heen. Ajax had zijn advies gene geerd - Cruijff en Van Gaal/Adriaanse, dat botert niet - en dat betekende een flinke deuk in de relatie. Cruijff zegde direct zijn adviseurschap op. Hoewel voorzitter Michael van Praag de scherpe kantjes van het pijnlijke conflict er nog wel af kreeg - Cruijff duikt nog wel onregelmatig op bij de leden raadsvergaderingen - maar de oud-voetballer mijdt nog wel alle officiële gelegenheden. Barcelona - Alavés heeft voor Johan Cruijff natuurlijk wel een pikant tintje. Jarenlang speelde en trainde hij Barcelona. Bij de tegenpartij speelt nu Jordi, zijn zoon. Ajax - Panathinaikos, woens dagavond, vormt het sluitstuk van de jubileumfestiviteiten. De helden van toen moeten weer worden samengebracht om Ajax' eerste gewonnen Europa Cup-finale, in 1971 op Wem bley, nog eens over te doen. Daarna komen de huidige teams nog een keer in de ring voor een vriendschappelijke wedstrijd. Naast Cruijff ont breekt ook Johan Neeskens. De oud-middenvelder zit woens dag als trainer van NEC op de bank in Tilburg, voor het com petitieduel tegen Willem II. Over het meedoen van andere helden van toen is nog geen ze kerheid. de klok schakelde Schevenin gen over op een systeem met vier spitsen. Yasin Asrih, tegen ARC als invaller goed voor twee doelpunten, nam naast Rutten plaats in het centrum van de aanval. Omdat Scheveningen weinig anders wist te bedenken dan de bal hoog voor de pot te gooien, verloor Ter Leede nim mer de controle over de strijd. Van Zeist heerste in de lucht en ook de andere verdedigers kwe ten zich uitstekend van hun taak. Toch ontstonden er in de tweede helft kleine kansjes voor Rutten, Petrici en Ron Cramer. Gelukkig voor Ter Leede zocht het drietal het doel op de ver keerde plaats. De Sassenhei mers kregen na de pauze ge noeg ruimte om te counteren, maar konden de bal voorin niet vasthouden. Alleen Jansen stichtte een keer gevaar. Kort voor zijn uitsluiting kopte hij de bal na een corner van Beltman via de bovenkant van de lat over het Scheveningse doel. La gendijk: „Na de rode kaart van Jansen was het voor ons een kwestie van overleven." Ter Leede: Waasdorp: De Jong (47. Kramer), Van Zeist, Bloemheuvel, Honsbeek; Jansen, Rbii, Langeveld; Beltman (95. Ruwaard), Campfens (69. De Louw), Kalkenia. De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Volleyballer en Oegstgeestenaar Peter Blangé zet de rellen in Den Bosch in de herhaling. „Hu et verbaast me telkens weer waar mensen in een groep toe in staat zijn. In Den Bosch was het nu naar aanlei ding van de dood van een voetbalsupporter. Maar hoe erg dat ook is, het mag toch geen vrijbrief zijn om maar al les te gaan doen wat God verbo den heeft? Ik vraag me keer op keer af hoe zo'n situatie nu precies kan uitbreken. Zelfben ik een keer midden in het kampi oensfeest van Ajax te recht geko men. In Am sterdam kwam ik een restau rant uit en ineens stond ik oog in oog met een paar van die stoeptegelgooien de types die zich fans noemen. Die agressie, die woede, ik snap niet waar het vandaan komt. Ik heb vroeger in mijn opvoeding meegekregen dat bepaalde dingen niet mogen. Tegen woordig lijkt het alsof alles ge oorloofd is. Het is het aloude verhaal van vervagende nor men en waarden. Ik heb wel de indruk dat het de laatste jaren steeds erger wordt en dat het iets typisch Nederlands is. In Italië heerst er wel grote rivali teit tussen supportersschares, maar het loopt nooit uit op een massale vechtpartij. Ik herinner me bijvoorbeeld het kampi oensfeestvan Feyenoord dat compleet uit de hand liep, tenvijl daar toch vaders met kinderen op hun nek in de massa stonden. Waarom hier wel en verder nergens? Dat maakt het voor de poli tiek ook zo moeilijk om maatre gelen te nemen. Ik hoop in ieder geval dat de sport hier niet aan kapot gaat. Sport mag nooit het slachtoffer zijn. In Den Bosch is de voetbalwedstrijd die gepland stond verboden door de burge meester. Logisch, maar het is op een be paalde manier ook toegeven aan het geweld. Raddraaiers denken dan dat ze alles naar hun hand kunnen zetten."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23