Volgeplamuurde sound van Skik biedt te weinig afwisseling Cocktail/Cultuur& Kunst Harry Mens lokt 300 man naar Noordwijk Comeback voor zanger Pieter van Egmond Business Een avond vol leuke kerstmuziek in Noordwijk Ketelhuis gaat zeker nog een jaar door Mannenkoor Vox Humana bren, het publiek in kerststemming Club blij, Sterbus blij MAANDAG 18 DECEMBER 2000 redactie: Miep Smitsloo-De Graaff en Paul de Tombe telefoon: 071-535 64 84. De Lissese makelaar/ project ontwikkelaar/ tv-presenta- tor Harry Mens wist afgelopen week zo'n 300 ondernemers naar Noordwijk te lokken. De Hotels van Oranje - ook de pleisterplaats van zijn wekelijk se tv-uitzending - vormden het decor voor het Business Class -symposium met de klinkende titel 'Ondernemen en beleggen in 2001". Waar de congresgangers tegen betaling van 1000 gulden voluit konden netwerken en (nog) wijzer worden van kopstukken als Maurice de Hond (Newco- nomy). opiniemaker Pim For- tuyn en de oprichter van vlieg maatschappij Easyjet, de Griek Stelios Haji-Ioannou. Het symposium trok tal van beken de gezichten. Wassenaarder Hans Breukhoven bijvoor beeld, vergezeld van zijn Con nie/ Vanessa, advocaat Gerard Sprong en tal van landelijke captains of industry. Uit onze eigen regio waren Hotel Oran je-directeur Charles de Boer en oud-gedeputeerde Ted Jan sen present. Laatstgenoemde vond het symposium boeiend en nuttig. „André van Eerden van IMG heeft altijd een heel Een dikke 200 vrienden, be kenden en mede-bankbe- stuurders waren komen opdra ven om de comeback van Pie ter van Egmond als klassiek zanger mee te maken. De Oegstgeestenaar, groot gewor den in 'de bloemen', gaf een concert in een volle Stadsge hoorzaal. Echtgenote Ankie had het allemaal voor hem ge regeld. .Aanvankelijk zouden we het concert in De Waag ge ven, maar laat die nou al snel te klein blijken! Toen zijn we maar naar de Stadsgehoorzaal uitge weken." En daar glorieerde het echtpaar Van Egmond. Ankie duwde Pieter langzaam richting optredens, „want an ders komt er^^flkvat van". En zo stond de n^Jmet het sono re basgeluid voor een zaal vol bekenden. Hetgeen hem aan vankelijk stikzenuwachtig maakte. Ze waren er allemaal: mede-Rabobestuurders Eric van Hartingsveldt en René de Jong. Flora-bestuurder Gerrit Ravensbergen (,,Ik heb nog bij Pieter in de klas gezeten"), de dochter en echtgenote van ma kelaar BasProper, notaris An neke Klein Lankhorst, Bernard Cohen van Eurotransplant, tour Leiden liet zijn gezicht zien. Waarschijnlijk kwamen ze niet Pieter van Egmond in een Stadsgehoorzaal vol vrienden en bekenden, geflankeerd door echtgenote Ankie (rechts) en pianiste Reinild Mees. foto mark lamers allemaal voor de Winterreise' van Schubert, maar zaten ze de 'rit' puur voor de bebaarde Oegstgeestenaar uit. Tennisle- raar Irfan Aytug, ook niet per se liefhebber van een klassiek con cert, kwam omdat hij Ankie's dochter Anouk Sterk onder zijn hoede heeft. Anouk behoort tot de top-500 van de tennisvröu- wen ter wereld. En Ankie glori eerde, natuurlijk. MUZIEKRECENSIE ROBERT MEUER Noordwijkse Kerst-scratch; met het Noordwijkse Music all in orkest en 250 zangers en zangeressen. Gehoord: Grote of Sint Jeroenskerk, Noordwijk. zaterdag 16/12 Je brengt zo'n 250 zangers uit verschillende koren bij elkaar. Dan stel je een orkest samen dat bestaat uit muzikanten uit zo'n 20 verschillende andere orkesten. Vervolgens bedenk je een alternatief kerstrepertoire, je oefent één keer en gaat dan meteen in de kerk in Noord- wijk-Binnen met de hele groep een super optreden uitvoeren. Het Noordwijkse Music all in orkest kreeg dat voor elkaar. Onder leiding van inspirator en organisator Michel de Haas, zo als Marcel Schot, de voorzitter van de organiserende Stichting Projectorkest Noordwijk hem in zijn openingswoord noemde, genoot het publiek afgelopen zaterdagavond in een bomvolle kerk van het eerste Noordwijkse Kerst Scratch concert. „Doordat er weinig was geoefend, zou het spannend worden", zei Michel de Haas. En, zeker aan het be gin van de avond was dat merk baar. Veel nerveus gelach, heen en weer lopende mensen en in strumenten die nog snel even worden gestemd. En dan is het zo ver. Iedereen neemt zijn plaats in, smokings naast spijkerbroeken en avond jurken naast coltruien. Gekleur de schijnwerpers gaan aan, de lichten uit, en dan klinken de eerste tonen. Het begin van een avond vol gewoon leuke kerst muziek. Populaire nummers, zoals John Lennon's 'War is over', George Michael's 'Last Christmas' en Jona Lewie's 'Stop the cavalry' waren op een plezierige manier opnieuw gearrangeerd. Maar ook kerst- klassiekers als 'White Christmas en 'Santa Claus is coming to town' waren in een nieuw ar rangement uiterst plezierig om aan te horen. Het publiek be loonde het gelegenheidsorkest met een verdiende staande ova tie, waarop koor en orkest rea geerden met een spontane toe gift. De uitvoering van dit eerste Noordwijkse Kerst Scratch Con cert zou hef begin kunnen zijn van een jaarlijks terugkerende traditie, want het was een avond om niet te vergeten. 'James Dean' Parijs overledi" Het in Nederlandse films ge specialiseerde theater het Ke telhuis in Amsterdam gaat in elk geval nog een jaar door. Dat zei directeur Alex de Ron de gisteren. Hij kreeg dit weekeinde te horen dat het Amsterdams Fonds voor de Kunst het Ketelhuis volgend jaar 53.000 gulden subsidie geeft. Samen met de 65.000 gril den die hij de komende vier jaar structureel van de ge meente krijgt, de 25.000 gul den incidenteel van het Cobo- fonds van de omroepen en de zelf binnengesleepte 190.000 gulden aan sponsorgelden is het mogelijk „om volgend jaar op halve kracht door te gaan". Om volledig terug te keren naar de doelstelling -creëeren van een platform voor Neder landse film- en televisiepro ducties- is nog 150.000 gulden subsidie nodig. De Ronde hoopt dat het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Weten schappen alsnog bijspringt. Eerder gaven zowel de Raad voor Cultuur als de Amster damse Kunstraad een negatief advies voor de Kunstenplan- periode 2001-2004. De Am sterdamse cultuurwethouder Bruines vreesde dat een subsi die in een 'bodemloze put' zou verdwijnen. Maar zij werd vorige week teruggefloten door de gemeenteraad. Deze besloot alsnog structureel geld toe te kennen. Tientallen acteurs en film makers gaven eerder in een brief aan staatssecretaris R. van der Ploeg en wethouder Bruines aan dat het 'unieke' Ketelhuis moest blijven be staan. Onder hen bevonden zich Jeroen Krabbé, Monique van de Ven, Matthijs van Heij- ningen, Bumy Bos, Frans Weisz, Johan van der Keuken en Theo van Gogh. Instellin gen als het Rotterdams Fonds voor de Film, het Nederlands Film Festival en de Neder landse Film- en Televisieaca demie ondersteunden het ini tiatief ook. De Franse acteur en n Gerard Blain, die vanwi uiterlijk en opstandige de James Dean van Pari f genoemd, is gisteren op ge leeftijd in de Franse stad overleden. Als acteu te Blain met de Franse! kers Francois Truffaut Luc Godard en Claude Blain speelde al op 1 K leeftijd een rol in de kli Les Enfants du Paradis fy hij brak pas echt door in v ren '50 in films van Julia vier en Chabrol. In 1958 deed Blain ra Le Beau Serge van Chabi jc, film over de gedesillusia jeugd van na de oorlog.li daarop speelde hij in L( ins. Later regisseerde hij won twee Gouden Luip op het filmfestival vanLc De eerste in 1970 voorz :i buut Les Amis en de tw 1999 voor zijn gehele werk. In 1987 maakte 1 Pierre en Djemila nogi werking van Romeo en Zijn laatste film, So Be in 1999 in Frankrijk bracht. MAARTEN BAANDERS Kerstconcert door Rijnlands Chnstelijk Mannenkoor Vox Humana o.l.v Sander van Marion. Gehoord: 16/12 Stadsge hoorzaal, Leiden. In een lange rij kwamen de le den van Vox Humana binnen en met hun kaarslicht brachten zij meteen de sfeer van het kerstconcert in de zaal. Hun stemmen klonken eerst ge dempt, maar wonnen aan kracht en, eenmaal opgesteld op het podium, lieten de man nen op volle sterkte enkele kerstliederen horen. Alle aan wezigen in de stampvolle zaal werden bij deze opening be trokken. Het publiek zong 'Ere zij God' en het koor liet zijn partij als een zacht stralende krans eromheen klinken. Een gezelschap van alleen mannen heeft vanzelfsprekend een donker timbre. Toch wist het koor een gedempt soort lichtheid te bereiken, ook in de serieuze werken van Bach. Erg mooi werd de vredige kerstnacht opgeroepen in 'Still ist die Nacht' van Heinrich Pfeil en terwijl die zachte muziek nog in je hoofd nazoemde, kwam er een vitaal en helder gezongen 'Gloria' van Schubert achteraan. Het was één van de vele momenten waarop Vox Humana een feestelijke glans bereikte. Aan Margaret Roest (sopraan) en Sander Heutinck (bas-bari ton) had Vox Humana uitste kende solisten. Roest paste goed bij het koor met de war me, diepe klank van haar stem. Vooral haar nobele vertolking van Francks 'Panis Angelicus' ontroerde. Heutinck klonk ge voelig en betoverend met zijn rijke klank. Het opvallendste progamma- punt vormde muziek uit de Kerstcantate 'Bethlehem' van de Engelse componist John Henry Maunder (1858-1911). Het was muziek met een grote verhalende kracht. Vooral Mar garet Roest voelde dat uitste kend aan in de partij herdersjongen. Op haai 11 heldere klank antwoort J koor krachtig met een 'Ere zij God'. Mooi dramatisch R Heutinck daarna de op weg naar Christus' kr zag de eenzame, lanf van koning Balthasar Prachtig klonk daarbij de 1 sche koorpartij: een 0 voortstappende karavaa 3 geleid door de ster, koe 1 naar de stal. Tekenend f 0 dramatische lading vas muziek was het moment op het licht van de stern heldere sopraanklank dos Na een zoet en zorg zongen passage over op weg naar de pasgebo zus, volgde een indruk® de climax. De feestelijke gels straalden een grote ling uit en daarmee brai Humana het publiek mooie stemming om c dagen in te gaan. Van links naar rechts: Harry Mens, duidelijk verhaal over beleggen en beleggingsresultaten. Advo caat Sprong maakte de zaal een beetje nerveus omdat hij uitleg de dat het fenomeen voorken nis al heel snel plaatsvindt: een Hans Dijkman (Korn Ferry), Ted Jansen behoorlijk diner van een bank directeur en 'n ondernemer gaat al een beetje in die rich ting.. Pim Fortuyn is altijd heel dui delijk. ,,Het symposium was (oud-gedeputeerde), Bram Mol (Hotels van Oranje) en Maurits van Uhm ontspannen en niet al te tech nisch. En netwerken kan nooit kwaad." In de wandelgangen was de kri tiek en de lof voor Harry niet van de lucht. Zo heeft hij van zijn uiterst commerciële tv-programma (RTL, zondag ochtend 11 uur) een succes we ten te maken. Het gelijknamige blad ligt maandelijks in de schappen en op internet is een Een drankje en een hapje gaat er bij de leden de Busi ness Club Leiden, een preten tieloze club van ondernemers, altijd wel in. Per slot van reke ning eten borrelen de heren (nee, geen dames) al eens in de maand met mekaar en dat doen ze al zo'n 12,5 jaar. Maar het geestrijk vocht werd dit keer aangeboden door Betsie Korbee van de Stichting Ster bus. De stichting, die ouderen en gehandicapten door Leiden vervoert, was namelijk dolblij met de gift van welgeteld 11.700 gulden voor de aan schaf van een elektrische rol- stoellift. En de Businessclub was op haar beurt happy dat er voor het geld een goede be stemming was gevonden. Het geld is afkomstig van de jaar- MUZIEKRECENSIE HANS KEUZERS Concert Skik met Daniël Lohues, zang, gi taar, Maarten van der Helm bas, Marien Davers, drums, Marco Geerdink, gitaar, zang; gezien: 17/12. LVC, Leiden. Met het vierde album 'Overal en nergens' lijkt Skik een nieu we weg in te slaan. Het dialect is ingeruild voor het Neder lands, de teksten reiken wat verder dan het kleine Drentse leed van het platteland en het mengelmoesje van muziekstij len is teruggebracht tot de over zichtelijke blues en rock. Daniël Lohues, zanger en frontman van de Drentse formatie heeft er zaterdag zichtbaar zin in. Hij maakt bij binnenkomst een die pe buiging voor het publiek en zegt met Jiskefet-achtige tong val: „Wij zijn dus van Skik." Het titelnummer zet de toon voor het optreden: een venijnig inge zet bluesje, aangevuld met een lekkere slide van gitarist Marco Geerdink. Lohues zit op zijn praatstoel, met „Is God ook in de zaal?" probeert hij de zaal uit te da gen. „Een ander p.r.-bureau lijkt me zeer gewenst voor de man van boven", aldus Lohues. Het is het intro van 'Wie het weet mag het zeggen', een vol vet aangezet rocknummertje met een gelikte teeny-bopper-solo in het mid den van het nummer. De re freintjes van Skik zijn regelrech te one-liners en muzikaal zo catchy dat ze na een keer horen makkelijk kunnen worden mee gebruld. Daar moeten we het qua teksten dan ook nadrukke lijk mee doen, want het band geluid van Skik mag dan prima afgesteld staan, de coupletten zijn nauwelijks in de brij te ont waren. Bijna elke song van Skik wordt zo volgeplamuurd dat je snakt naar wat afwisseling. Ein delijk wordt er bij het couplet van 'Hoe kan dat nou' wat gas teruggenomen en geeft de man achter de knoppen Lohues wat extra volume. Het is een ver ademing in de set. Met 'Over stilte en lawaai' kijkt de groep over de grenzen heen en is er een licht cajun-uitstapje. Daniël Lohues komt tegen woordig bij de frontman van Cuby the Blizzards, Harry Muskee over de vloer. Daar zal die waarschijnlijk een kleine blues-tik van hebben overge- Daniël Lohues had zichtbaar zin in het optreden in het LVC. foto taco van der eb houden. Volgend jaar gaat Lo hues een aantal keren met Cu by op tournee en hij oefent al vast bij 'Tomme Tomme'. Vet ter dan vet klinkt de langgerekte bluessolo in het midden van het nummer en eerlijk is eerlijk die staat zonder enige twijfei. Of het Skik-publiek daar nou op zit te wachten is een tweede. Juist de nadruk op de bluesstijl zou Skik in de toekomst nog wel eens kunnen opbreken en wat meer afwisseling lijkt gebo den. speciale Business Cla Harry: timmert, wek je nu ee gunst en bewondering praten in elk geval over Betsie Korbee met 'haar' vrijwilligers, die met de Sterbus zieken en gehandicapten door Leiden vervo "j. foto markl lijkse contributie, waarvan de helft naar dit soort doelen gaat, legt clublid Victor Wijnands uit. En medelid Chris Ver- plancke: „We vinden het fijn om een goed doel dicht bij huis te vinden. Per slot van re kening verdienen we het ook allemaal in deze regio." Die borrel ,was al geweest, maar afgelopen week kon de Cocktail-fotograaf de vrijwilli gers van de Sterbus op de plaat zetten. „Want ook zij verdie nen het om eens in het a tje te worden gezet. 7i 1 hen kan die bus sowies draaien", zegt Betsie K e.De stichting beschikt m in vijf busjes, waarvan er rolstoeltoegankelijk zijn.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 22