eiden teleurgesteld in minister Pronk Wethouder klaart 'bollenklus' in Park Rusthoff zelf De directeur van de omgekeerde integratie Duin Bollenstreek Noordwijkerhout: Tij keren met luxe huizen Voorhout wil grondige renovatie Boekenburg Neem een proefabonnement, "J WEKEN VOOR 41,00 BEL 071-5128030 [eddingsboten in actie voor leeg vlot in«iiK/NOORDWUK Reddingsboten van de stations Katwijk, JÓrdwijk, Scheveningen en Ter Heijde van de Koninklijke Ne- Klandse Reddingsmaatschappij (KNRM) zijn zaterdagmorgen „negen uur uitgerukt. Op de Noordzee, een mijl uit de kust jiScheveningen, was een reddingsvlot aangetroffen door een userend vaartuig. Het vlot bleek overboord te zijn geslagen jieen kustvaarder, die 's nachts vanuit Rotterdam was ver- jkken en Den Helder als bestemming had. Er zaten geen op enden op het vlot. De kustvaarder heeft het reddingsvlot indaag uit Scheveningen opgehaald. 'erkeersles voor tieners ofnstreek Verkeersles voor jongeren van twaalf tot en met httien jaar van rijopleiders in plaats van docenten. Met dit in heeft de werkgroep gedragsbeïnvloedende projecten RPV „in- en Bollenstreek de Ted Jansen Award voor regionale pro- d-en werkgroepenverkeersveiligheid gewonnen. Naast de ard zelfheeft de werkgroep tienduizend gulden gekregen om iplan verder te ontwikkelen. ierstviering Valkenburgse ouderen itfNBURGVanavond zijn alle ouderen van Valkenburg van srte welkom om de kerstviering in het verzorgingshuis Rijn- eide bij te wonen. Het kerstverhaal wordt verteld en Valken- irgs Harmonie geeft een optreden. De viering begint om vijf „en eindigt om zeven uur. [ieuw postkantoortje op 'Bosplein' rwuK» Het postkantoortje aan de Koningin Julianalaan in wijk aan den Rijn sluit op 30 december definitief zijn deu- n De winkel Post en de Rest stopt met ingang van die datum „postagentschap. Bewoners van Katwijk aan den Rijn moe- „dan een maand lang naar het hoofdpostkantoor aan het ljuwplein in Katwijk aan Zee. Daarna kunnen ze eind januari begin februari terecht in een nieuw postagentschap op het splein. Dat wordt gevestigd in de huidige lichtdrukkerij van it Meys, tussen slager Guyt en supermarkt Lidl. SASSENHEIM MARGRIT TIBBOEL Bollen planten in Park Rust hoff? De leden van de Jeugd Natuurwacht en de leden van Tjarda lieten het zaterdagmor gen rond half twaalf, op een en keling na, massaal afweten. Wethouder Wagemakers, die de eerste bol zou planten, was daarentegen wèl van de partij. En het bleef niet bij die éne kro- kusbol. „Dan doe ik het zélf wel." Wagemakers maakte er niet veel woorden over vuil, trok een kistje bollen naar zich toe en begon aan de klus. „Die bloeiende border zal me komend voorjaar niet ont gaan", moet ze gedacht heb ben, terwijl ze haar schep reso luut het drassige gras in duwde. En zo liep, wat aanvankelijk be doeld was als een louter officië le handeling en een oproep aan de jeugd om tot actie over te gaan, voor de wethouder uit op een uurtje ploeteren. Met als toeschouwers een schare een den die, uit de vijver gekomen, de witte bolletjes beschouwden als een welkome aanvulling op het brood dat de Sassenheimse jeugd hen dagelijks toewerpt. De voortvarende wethouder, iedere kans op assistentie aan grijpend, schakelde ook haar echtgenoot in, die - niets ver moedend - de verrichtingen van zijn vrouw kwam gade slaan. Perplex liet hij zich een spade in de hand stoppen om vervolgens zijn bijdrage te leve- wouw, kunt u er daar langs de ren aan de verfraaiing van het Gouverneurlaan ook wat neer park dat zijn echtgenote zon zetten?" richtte een voorbij- warm hart toedraagt. „Me- gangster zich tot de ijverige 1Iers hebben geen vertrouwen meer in politiek Leidse wethouder Hillebrand noemt de Vijfde Nota es noch vis'. Hij vindt het spijtig er in de Vijfde Nota iwelijks concrete keuzes worden gemaakt. „Dat dt overgelaten aan gemeenten en provincies. Dat ïktleuk, maar je blijft als regio afhankelijk van de keu die in de gebieden naast je worden gemaakt. Ik zie ongecontroleerde verstedelijking die de afgelopen wen heeft plaatsgehad, hiermee niet verdwijnen. Die zes moet het rijk maken. Dat dat niet is gebeurd, is gemiste kans." de Duin- en Bollenstreek met elkaar gaan praten. „Het is met ons of zonder ons, zo simpel is het." De wethouder is, zoals hij eerder duidelijk maakte, geen voorstander van bouw in het noordelijke deel van de Bollen streek. Liever ziet hij huizen OIGVAN VOORPAGINA ivethouder, die een maand den al waarschuwde dat de volop wil bouwen in Bollenstreek, vindt het nu 5 tijd dat de Leidse regio en verrijzen bij Rijnsburg, dicht bij het stedelijke gebied. Leiden hoeft voor dat idee niet op medewerking uit de Bollenstreek te rekenen. Daar is burgemeester Buddenberg, portefeuillehouder ruimtelijke ordening van de bollengemeen- ten. duidelijk over. Volgens hem valt er met de Bollenstreek alleen te praten over het sneller volbouwen van de open plek ken binnen de al bij het Pact van Teylingen vastgestelde dorpscontouren. Mits de ge meenten wel de vrije hand krij gen en niet langer worden ge hinderd door de jaarlijks vast gestelde woningbouwaantallen, een voornemen van Pronk uit de Vijfde Nota. „Maar zeker in het buitengebied wordt abso luut niet gebouwd. En als de minister dat toch wil, dan krijgt hij echt een hele zware dobber aan ons. Wij hebben altijd nog het Pact van Teylingen dat door iedereen, de natuurorganisa ties, de bollensector, de ge meenten, de provincie en het hoogheemraadschap, wordt onderschreven. Als hij daar te genin wil gaan, wens ik hem veel succes." Buddenberg wijst erop dat het Pact op dit moment wordt geëvalueerd. Dat moet in het voorjaar klaar zijn en is wat hem betreft het antwoord van de Bollenstreek op de Vijfde Nota. Buddenberg wijst erop dat het nu om de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening gaat. „Als je kijken wat er van die vier voorgangers terecht is geko men, dan ben ik uiterst scep tisch." Het betoog van Buddenberg wordt onderstreept door de bollentelersorganisatie WLTO. Die voorziet grote problemen door bebouwing van de bollen- gronden. Regiovoorzitter M. Zandwijk vermoedt dat er klap pen gaan vallen onder de telers. „Dit is verschrikkelijk", spreekt Zandwijk zijn teleurstelling uit. „Ik dacht dat we met het Pact van Teylingen duidelijke af spraken hadden gemaakt. De combinatie tussen bollen en toerisme loopt bijvoorbeeld uit stekend. Pronk slaat nu het fun dament onder de bloembollen- Durk Kooistra een jaar aan het hoofd van de Willem van den Bergh iDWUK ANTON DIEDRICH vereld van de zorg veran- Het streven van de rege- is zoveel mogelijk mensen Jt nu toe hun tijd in een in- v-.ï ing doorbrachten een 'e samenleving te la- verwerven. Bij de Willem den Bergh in Noordwijk eren ze dat ook. En ook H rsom. 'Omgekeerde inte- heet het - overigens niet aal originele - plan van zorgcentrum. Durk itra, sinds een jaar direc- staat er helemaal achter jn enthousiasme is niet te leren. Niet alleen over dit ook over de rest van zijn igekeerde integratie. De m van den Bergh wil men- onder handicap laten wo- ip het terrein dat nu nog is ihouden aan mensen een handicap. Kooistra is overtuigd dat dat lukt. lan in rijen", roept hij uit. eerste publicatie van het in de jubileumkrant (het intrum bestaat iets meer 5 jaar) kwamen er al vijftig ies van mensen die wel ge- sseerd zijn. Het is natuur - !n prachtige omgeving om pen." ïrlopig is het nog niet zo- lat ook daadwerkelijk ge ld gaat worden aan omge- „q le-integratiewoningen. als het aan Kooistra ligt, dat niet lang meer. „Op 1 oment wonen 900 mensen anent op de Willem van j1® Bergh. Binnen zeven jaar we dat terugbrengen )0. Natuurlijk zijn erbij )l3i liet in een gewone woon- terecht kunnen. Maar oor gaan we bijvoorbeeld een gebouw neerzetten «laats voor 121 man." Dat ia" plan is hard op streek, en 3cai plan wil de directeur vast sta 111261 geven voor de hui- jjke >or niet-gehandicapten. itie 1 maken van bouwplan- Re het overleggen met ge- igl leen provincie, dat is alle- Durk Kooistra. „De samenleving heeft zichzelf en de gehandicapten tekort gedaan door ze weg te moffelen." maal niet nieuw voor Kooistra. Jarenlang was hij gemeentese cretaris,' de laatste achtjaar in de gemeente Haarlemmermeer. „Een bijzondere gemeente", vindt Kooistra, „met de dyna miek van Schiphol, een uitge strekte oppervlakte, het bou wen van 20.000 woningen als Vinex-gemeente. Maar ik stond voor de keus: wil ik de rest van mijn leven blijven wachten tot Utrecht vacant is, of wil ik iets anders. En het werd iets an ders." Bij de Willem van den Bergh vroegen ze iemand die niet uit de zorgsector kwam, maar wel ervaring had met een verande rende organisatie. Kooistra sol liciteerde. En nu is hij sinds een jaar de gedreven aanvoerder van een groot team van 1.600 man, en eindverantwoordelijk voor een bedrijf met een begro ting van 110 miljoen gulden per jaar. „Het managementteam is min of meer hetzelfde. Maar vroeger zat ik aan de andere kant van de tafel: als gemeente secretaris sprak ik met instellin gen en nu vertegenwoordig ik een instelling." Waar zijn 'amb- tenarenverleden' vooral bij kan helpen, denkt Kooistra, is het veranderen van de beeldvor ming. „Bij de zorgsector heerste over de rijksoverheid een beeld van 'die zitten daar in hun grote flats te bedenken wat goed voor ons is'. En bij de overheid 'die instellingen zitten veilig wegge borgen achter de duinen'. Het is natuurlijk enorm gechar geerd, maar door mijn ervaring kan ik een rol spelen om dat te verhelpen. We staan namelijk voor dezelfde zaak: goede zorg voor gehandicapten." De integratiepolitiek van het ministerie laat dat niet hele maal blijken. „Ze bieden maar een paar smaken: de gehandi capten moeten van het terrein af, het moet in groepen van zes, enzovoorts. Maar ik zie nu dat FOTO DICK HOGEWONINC de werkelijkheid veel gescha- keerder is. Er zijn heel veel cli ënten die niets liever willen dan zo normaal mogelijk wonen, maai- er zijn er ook voor wie dat helaas niet is weggelegd." Kooistra begint sneller te pra ten naarmate het onderwerp dichter bij de bewoners komt. „Het eerste idee als je een ge handicapt kind krijgt, is: ik wil het zo Icing mogelijk thuis hou den. Daarom moeten wij ook zorg aan huis bieden. Daar naast hebben we de 'midweek arrangementen', zodat de ou ders een paar dagen wat ruimer kunnen ademhalen. En we zijn net begonnen met een nieuw wethouder. Wagemakers staak te terstond haar activiteiten om de Sassenheimse uit te leggen dat haar verzoek wellicht in de toekomst ingewilligd zal wor den „Maar voor vandaag zit 't er even niet in." De 'bolplantactie' was een eerste initiatief van de onlangs in het leven geroepen begelei dingscommissie 'revitalisatie Park Rusthoff, die een advise rende rol gaat spelen bij de uitr voering van de plannen van landschapsarchitecten Boschs en Slabbers om het park op nieuw allure te geven. De orga-f nisatoren hielden het zaterdag' toen duidelijk werd dat de le den van de Jeugd Natuurwacht en Tjarda écht niet kwamen op dagen, na een uurtje voor ge zien. Alle krokussen zaten in de grond, maar de blauwe druifjes die bij de ingang van het park 'gepland' waren zullen wellicht' met hulp van de plantsoenen- dienst op de plek van bestem- ming komen. Ria Faber van de betreffende 1 commissie over de teleurstel- lende opkomst van de Sassen- J heimse jeugd: „Het was eenl beetje kort dag. We hebben dit plan zo'n anderhalve week ge-1 leden bedacht. Misschien was het niet genoeg bekend. Maar in ieder geval zijn we nu écht begonnen met het mooi maken van het park en daar is het uit eindelijk allemaal om begon- teelt weg. De grond die we nu hebben, is nodig om te kunnen draaien." Volgens J. Zwetsloot van de stichting Hou 't Bloeiend, een organisatie die zich inzet voor behoud van de bollenteelt in de Bollenstreek, was het voorspel baar dat de Vijfde Nota de Bol lenstreek als een woonlocatie zou aanwijzen. „In de Vierde Nota waren ze dat ook al van plan. Toen hebben we door het Pact van Teylingen af te sluiten, de zaak kunnen redden. Het zal nu een kwestie van de mouwen opstropen worden. Aangezien alle neuzen in de Bollenstreek in dezelfde richting staan, kan er genoeg tegengas worden ge geven." Bewoners keren gemeente de rug toe NOORDWUKERHOUT project, deeltijdwonen. Je hoeft een kind dus niet meteen onder te brengen in zo'n intramurale instelling", zegt Kooistra, terwijl hij met zijn handen een muur tje uitbeeldt. „Want vergeet niet, je krijgt van de ouders hun kind tóéver- trouwd. Dat is niet niks. En dat motiveert mij enorm. En iets anders, dat me misschien nog wel meer motiveert, is zien hoe het hier gaat. Daar staan kinde ren van net 20 jaar, de leeftijd van mijn eigen kinderen, zo'n groep te regeren! Ik was laatst in een woning op het terrein en ik kreeg toch een schop tegen mijn been, gewoon omdat ik er niet op bedacht was, niet weet hoe het er soms aan toe gaat. En zij weten het, kunnen het en staan er dagelijks tussen. Daar heb ik enorm respect voor, voor de manier waarop die jonge mensen ermee omgaan. „Je loopt hier het risico van betutteling", vervolgt Kooistra. „En de samenleving heeft zich zelf en de gehandicapten tekort gedaan door ze weg te moffe len." Dat is ook een reden voor de omgekeerde integratie. Kooistra is met een delegatie in Veldhoven gaan kijken, waar een dergelijk project al aan de gang is. „Daar woonden gehan dicapten naast ouderen. Die ouderen stonden hun tuintje te schoffelen en namen de tuin van de gehandicapten meteen ook maar even mee." Niet dat hij in eerste instantie aan oude ren als medebewoners denkt, er zijn veel meer mogelijkheden. „Bijvoorbeeld kunstenaars. We hebben hier zo'n grote groep artistiek begaafde bewoners, dat we daar eventueel iets mee kunnen." „Hoe dan ook, wat het ook wordt, ik wil het proces onom keerbaar maken", zegt Kooistra vurig. „Daarom wil ik meteen burgerbouw meenemen in de plannen voor die 121 nieuwe plaatsen. En daarom wil ik ook iets slopen, een verouderd ge bouw, om te laten zien dat het niet meer is terug te draaien." Om Noordwijkerhout leef baar te houden, moet de ge meente de komende jaren flink extra bouwen. Er moe ten met name huizen komen voor starters, ouderen en mensen die luxer willen gaan wonen in een twee-onder een-kapper of een vrijstaand huis. De laatste categorie kan vooral aan zijn trekken ko men in de nieuwbouwwijk Mossenest-2. Starters en ou deren moeten vooral in het centrum terecht kunnen door de ruim zestig geplande nieuwe appartementen en 'rugzak'woningen, de door stroming naar Mossenest-2, het verbeteren van bestaande huurwoningen en de ver koop van een aantal huur huizen. Dat stellen burgemeester en wethouders in hun be leidsvisie stedelijke vernieu wing. Hoewel Noordwijker hout zich presenteert als het 'hart van de Bollenstreek', is de werkelijkheid minder rooskleurig. Het winkelcen trum kwakkelt, jongeren trekken weg en het inwoner tal van de gemeente daalt. Voor het centrum liggen er inmiddels concrete plannen: voor meer dan dertig miljoen gulden moeten er in het cen trum winkels en woningen bij komen. Zo hoopt de ge meente meer mensen binnen de gemeentegrenzen te hou den en Noordwijkerhouters te verleiden hun boodschap pen (weer) in het centrum te komen doen. Nu ervaren de Noordwijkerhouters het win kelcentrum als dermate be perkt en ongezellig dat ze naar omliggende gemeenten uitwijken. Dat maakt het voor ondernemers niet aan trekkelijk om veel te investe ren en dat versterkt weer het gevoel dat je beter je bood schappen elders kunt doen. Om het vertrek uit de ge meente te beperken, wil de gemeente van Mossenest-2 een luxere woonwijk maken voor mensen die ruimer wil len wonen. Zo blijft deze koopkrachtige groep behou den voor de gemeente. Niet onbelangrijk, want het ge middelde inkomen in Noord wijkerhout is nu al lager dan in de meeste buurgemeen ten. Achter verzorgingshuis Munnekewey moet in Mos senest-2 een complex met aanleunwoningen komen, want daaraan is in Noordwij kerhout een groot gebrek. De gemeente hoopt zo een mechanisme in werking te zetten waarbij veel relatief goedkopere koophuizen vrij komen, zodat starters in de gemeente blijven. Om aan hun wensen tegemoet te ko men, praat de gemeente mo menteel ook met woning bouwvereniging Sint Antoni- us van Padua over de ver koop van duurdere huurhui zen, waarvoor minder inte resse is: als mensen toch veel geld moeten uitgeven, kopen ze tegenwoordig liever een huis. Ook praten gemeente en woningstichting over het splitsen van dure huurwo ningen in twee goedkopere huizen, die dein worden op geknapt en beschikbaar ko men voor ouderen. In de eer ste helft van 2001 hoopt de gemeente spijkers met kop pen te kunnen slaan. VOORHOUT MAARTEN RITMAN De gemeente Voorhout en wo ningbouwvereniging Trias wil len de wijk Boekenburg grondig aanpakken. Directeur H. Bergs- ma van Trias kijkt in samen werking met de gemeente naar de mogelijkheden. „De ge meente heeft een conceptplan voor de wijk. Ik vraag me alleen af of dit plan ver genoeg gaat. Daarom heb ik vorige week voorgesteld om op onze kosten een onderzoek te laten doen naar de mogelijkheden voor de ze wijk." Verdere details wil Bergsman niet geven. In het ontwerpplan richt de gemeente zich onder meer op de trottoirs, de verlichting en het groen. De stoep zal op nieuw worden aangelegd, met hier en daar een aanpassing. In het hart van de wijk, waar geen auto's komen, zal een nieuwe bestrating komen. De bomen worden uit de grond gehaald en in bakken gezet. Verder moeten er volgens het ontwerpplan meer parkeerplaatsen en meer lantaarnpalen komen. „Maar, we zijn nog niet aan een con creet voorstel toe", zegt hoofd openbare werken Hollander. In ieder geval zullen de boomstronken die nog in de stoep staan, al snel worden ge rooid. „Die bomen waren wel. gekapt, maar die stronken lig gen er nog. Het plan was om ze met de aanpak van Boekenburg meteen mee te nemen, maar uit voorzorg gaan we de stronken toch al weg halen. Mensen kun nen erover vallen en zich beze ren. Achteraf gezien hadden de stronken na de kap ook al ver-| wijderd kunnen worden, maar! dat is niet gebeurd. Daarom doen we het nu, als een inhaal- klus", legt Hollander uit.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21