Samen feesten christenen en moslims nog brug te ver Geloof &cSamenleving Roermond zet lek( in bij begrafenisse IGpO-personeel mort over benoeming van directeur Maria als Afrikaanse negerin Eerste Henri Nouwenp voor manuscript Sub I Theoloog pleit voor meer ruimte in kerl MAANDAG 18 DECEMBER 2000 VANDAAG ^Vandaag 21 jaar geleden, op 18 december 1979, ontnam paus Johannes Paulus II de Zwitsers rooms-katholiek theoloog Hans Küng (geb. 1928) de kerkelijke bevoegdheid om theologie te doceren. Küng staat bekend als één van de meest radicale en omstreden voorvechters van de innerlijke vernieuwing van de rooms-katholieke kerk on van de hereniging van de kerken. De Universiteit van Tubingen maakte daarop het Instituut voor Oecumenische Theologie los van zijn kerke lijke binding en handhaafde Küng als directeur en hoogle raar aan dat instituut. In de jaren tachtig heeft Küng zich toegelegd op de bestudering van andere wereldgodsdien sten en hun relatie met het christendom. De rooms-katholieke heilige van 18 december heet Gatia- nus (vierde eeuw). Hij stichtte de Franse stad Tours en werd haar eerste bisschop. De kathedraal van Tours is op zijn re lieken gebouwd. Kinderdienst in jeugdhuis Rijnsoever katwuk In Katwijk-Rijnsoever worden de kleinsten tussen 6 en 12 jaar maandag Eerste Kerstdag om tien uur 's morgens ver wacht in het jeugdhuis De Poolster naast de Maranathakerk voor een speciale kerstdienst. Bij een feest hoort iets extra's, kondigt dominee B.H. Weegink aan. Wat dat is, wil hij nog even geheim houden. Aan het eind van deze kinderdienst gaan de jongens en meisjes naar de Maranathakerk, waar tegelijkertijd een dienst voor ouderen wordt gehouden. Eis drie jaar tegen kardinaal Napels lagonegroTegen de aartsbisschop van Napels, kardinaal Mi- chele Giordano, is zaterdag een gevangenisstraf geëist van drie jaar. De bisschop zou betrokken zijn bij woekerpraktijken en zou zich omgerekend 1,23 miljoen gulden uit kerkfondsen heb ben toegeëigend. Volgens de aanklagers heeft de kardinaal zo'n 1.97 miljoen gulden verstrekt aan een bende van zijn broer die zich bezig houdt met woekerrentes. Tegen een neef van de bis schop, die ook bij de bende zou zijn betrokken, is twee jaar cel geëist. Giordano staat bekend om zijn preken tegen woeker praktijken. Hij houdt vol dat hij onschuldig is, maar hij zei za terdag dat hij de eis had verwacht. Het Vaticaan heeft geen commentaar gegeven op de beschuldigingen. Een groot deel van het perso neel van de interkerkelijke or ganisatie voor ontwikkelingssa menwerking ICCO heeft bij het bestuur geprotesteerd tegen de wijze waarop H. Brüning is be noemd tot directeur projecten. De medewerkers hebben niets tegen de persoon van Brüning maar hekelen het feit dat een open selectieprocedure ont brak. Met de benoeming van Brü ning, vice-voorzitter van de vakcentrale CNV, is de ICCO- directie per 1 februari weer compleet. In 1999 leidden ver schillen van inzicht over de toe komst van de organisatie tot Vanwege priestertekoit in Limburg ruswuk* anp Top interkerkelijke organisatie weer compleet het opstappen van algemeen directeur J. van Es en adjunct directeur H. van Dijk. Voorzitter mr. P. Lodders-Elf- ferich van ICCO bevestigde vrij dag de ontvangst van een peti tie van ruim honderd van de 130 personeelsleden. Belang rijkste klacht is dat het bestuur zich niet heeft gehouden aan de vastgestelde selectieprocedure. Omdat al duidelijk was dat Brüning beschikbaar was en uistekend bij de vastgestelde profielschets paste, vond het bestuur een 'tijdrovende en kostbare procedure' niet nodig. Het steekt de medewerkers ook dat door de snelle keuze voor Brüning geen vrouwelijke kan didaten in beeld zijn geweest. Kerst en het islamitische suiker feest vallen dit jaar bijna sa men. maar weinig kerken en moskeeën grijpen die gelegen heid aan om samen iets op touw te zetten. „Het is voor christenen en moslims nog een brug te ver om die feesten te koppelen", denkt missionair predikant H. IJzerman uit Rot terdam. Het suikerfeest (id al-fïtr), dat de vastenmaand ramadan af sluit, begint dit jaar op 27 de cember, de dag na Tweede Kerstdag. Een rondgang langs ingewijden in de christelijk-isla- mitische dialoog levert slechts enkele plaatselijke initiatieven rond die tijd op. Gereformeerden zien weinig in rapport Jezus utrecht anp De gereformeerde synode heeft geen behoefte aan een aanvul lend rapport over de betekenis van Jezus. De kerkvergadering verwierp afgelopen vrijdag een voorstel van een synodelid om met een vervolg te komen op het geschrift 'Jezus Christus, onze Heer en Verlosser', het eerste gezamenlijke rapport met een belijdend karakter van de Samen-op-Wegkerken. Diaken J. van de Mheen uit Apeldoorn pleitte voor een aan vullend rapport om daarin de universele betekenis van de komst van Jezus zo goed moge lijk onder woorden te brengen. Vooral het diaconale aspect daarvan (inzet voor armen) en het feit dat Jezus gerechtigheid in de wereld bracht, zijn vol gens hem maar zeer beperkt uitgewerkt in het SoW-rapport. Daardoor geeft dat geschrift een onvolledig beeld van de Je zus, aldus Van de Mheen. De diaken kreeg veel kritiek op zijn voorstel. Volgens enkele synodeleden zou een nieuw rapport suggereren dat het SoW-geschrift tekort schiet. An deren wezen erop dat het schrijven van een rapport tot extra werkdruk leidt voor de ar beidsorganisatie van de drie kerken, die toch al overbelast is. In de Rotterdamse wijk Bloemhof heeft de Turkse jon gerenvereniging Birlik het wijk- pastoraat uitgenodigd voor een iftar-maaltijd op Eerste Kerst dag. Met een iftar-maaltijd bre ken moslims tijdens de rama dan elke dag de vasten. In Arn hem organiseert een groep ker kelijke jongeren al op dinsdag een 'viering van licht en vrede'. Daarvoor zijn niet alleen mos lims maar ook joden, hindoes, boeddhisten en taoïsten uitge nodigd. In Zwolle bezorgen kerkleden op 27 december een persoonlijke groet bij moslims aan huis. Als een 'kerstkaart van een goede bekende' geeft die uitdrukking aan gevoelens van persoonlijke verbondenheid, al dus predikant E. van Veldhui zen. Dit initiaüef van het Zwol se Podium van Kerken bestaat overigens al sinds 1992. In de Haagse Schilderswijk vindt opnieuw een multicultu reel lichtfeest plaats, maar dat is weinig religieus. Ex-voorzitter A. Mohamedajoeb van het Haags Islamitisch Platform droomt al jaren van een geza menlijke maaltijd met gelovi gen van verschillende religies aan het einde van de ramadan, maar heeft dat idee nog niet kunnen realiseren. Hij wijt het uitblijven van religieuze initia tieven rond kerst en suikerfeest mede aan de 'organisatorische zwakte' van de moslimgemeen schap. Diverse moskeeën en islami tische organisaties hebben in de loop der jaren wel de ge woonte ontwikkeld om üjdens de ramadan speciale iftar-maal- tijden te organiseren waarvoor ze lokale politici, bestuurders, welzijnswerkers en vertegen woordigers van andere gods diensten uitnodigen. IJzerman, gereformeerd pre dikant voor het oudewijkenpas- toraat in Rotterdam-Delfsha- ven, bespeurt een zekere geslo tenheid bij moslims en christe nen in de voor hen zo belangrij ke maanden december en ra madan. „Ramadan neemt de moslims zo in beslag dat ze niet ontvankelijk zijn voor de kop peling met een christelijk feest. En de kerken zijn te zeer bezig met de sfeer rond advent." roermond anp noordwukerhout» Aandachtig bekijkt deze be zoekster een beeldengroepje uit Frankrijk. Het is een van de tweehonderd kerstgroepen die dezer dagen bij de kapel van de psychiatrische instelling Rijn- geestgroep, locatie Noordwijkerhout (de voormalige St. Bavo) tentoongesteld staan. Het gaat om kerst groepen uit de verzameling van pastor Wijnker, die lange tijd in de psychiatrie werkzaam is geweest. Wijnker, inmiddels met de VUT, heeft er een hobby van gemaakt kerstgroepen uit de hele wereld te ver garen. Op de expositie in Noorwijkerhout zijn dan ook beeldengroepjes uit alle werelddelen te zien. De plaatselijke cultuur is vaak goed in de beelden terug te zien; een Maria uit Afrika is ook echt Afrikaans, net zoals een Jozef uit Colombia er echt Colombi- aans uitziet. De tentoonstelling is zaterdag onder grote belangstelling geopend door burgemeester Andel van Noordwijkerhout. De kerstgroepen zijn nog tot en met 1 januari aan de Langevelderweg 27 te zien, elke middag van 13.00 tot 16.00 uur. Afwij kende openingstijden op de kerstdagen en oud en nieuw: tweede kerstdag en nieuwjaarsdag is de ten toonstelling open van 11.00 tot 17.00 uur; eerste kerstdag en met oudjaar is ze dicht. FOTO HENK BOUWMAN Drugsdominee Visser op symposium in Rotterdam: Nieuwe predikant Valkenburg Samenleving zonder God koerst af op ondergang' alkenburg Predikant B. Brunt is gistermor gen bevestigd in de Nederland se Hervormde Kerk in Valken burg. Voorganger was ds. J.B. Alblas. Na de bevestiging zongen de kinderen van de zondagsschool de nieuwe dominee toe. Mid dags ging ds. Brunt voor de eer ste keer voor bij de Hervormde Gemeente van Valkenburg. In de kerk bevond zich een afvaardiging uit Ilpendam en Watergang, de vroegere ge meente van ds. Brunt, maar ook de voormalige dominees Vermeulen en Kamp waren naar de intrededienst gekomen evenals een burgerlijke afvaar diging van de gemeente Valken burg in de persoon van wet houder H. van der Nagel en N. van der Horst. Dominee Brunt heeft zich met zijn gezin gevestigd in de pastorie aan het Middenjoght 8 in Valkenburg. rotterdam anp „Een samenleving die ervoor kiest zonder de God van de bijbel te leven, voorspel ik de totale ondergang." De Rotterdamse pre dikant dr. Hans Visser, bekend van zijn in zet voor drugsverslaafden in de Pauluskerk, is overtuigd van de uniekheid van God. „Dat is inderdaad buitengewoon exclu sief." Op een symposium in diezelfde Pau luskerk over de vraag of God een noodzaak is, schetste Visser zaterdag zijn gedachten over andere religies en over het humanis me. Enkele weken geleden vierden hindoes hun Divalifeest in dezelfde kerk. „Met zo'n juffrouwgod en mensen die een kaarsje aansteken. Ik vind dat prima hoor, maar zelf zal ik dat niet doen." „Als gelovige heb ik dan wel iets tegen de hindoes te zeggen, hoe verdraagzaam ik ook ben." Visser zei er geen enkel pro bleem mee te hebben als niet-religieuze humanisten bij hem in de Pauluskerk wer ken. „Maar voor mezelf vind ik dat onvol doende." In de natuur komt volgens hem geen barmhartige God naar voren. Hoewel er liefelijke kanten aan de natuur zitten, is het daar toch vooral rampspoed, vreselijke ziekten, elkaar naar het leven staan. De na tuur geeft geen aanleiding om in God te ge Binnen afzienbare tijd heeft Limburg niet genoeg priesters meer om begrafenissen te lei den. Het bisdom Roermond werkt aan een beleid, waarbij ook leken mogen voorgaan. Er zal dan geen eucharistieviering meer zijn, maar een gebeds dienst. Dat heeft een woord voerder van het bisdom vrijdag bevestigd. Begrafenissen, vooral de voorbereiding ervan, slorpen steeds meer tijd op voor de priesters, aldus zegsman M. Be- melmans. „Je ziet dat door sa menvoegingen de parochies steeds groter worden, terwijl het aantal priesters afneemt". Sommige priesters hebben wel honderd begrafenissen per jaar. Dat zijn er twee per week. Begrafenissen zijn niet te plan nen, komen altijd onverwacht, waardoor hetgeen je wel ge pland hebt, naar een ander tijd stip verschoven moet worden. Vooral het voorbereiden van een begrafenis kost veel als het bezoek aan de het maken van het hijlt „Er dreigt een situatie E( staan waarin priesters anders meer tijd hebl voor begrafenissen." meimans. De woordvoerder ver ,j nergens geschreven s een begrafenis met i moet worden gevierd. in Limburg erg venv weest in een tijd dai priesters waren. Een dienst zonder priester I ter net zo zinvol zijn als E) charistieviering. Nu al v avondwake vaak door li g daan." Overigens benadrukt d mans dat de inzet van begrafenissen pas in komst zal toenemen, al s lang het aantal priest !f verder afneemt. „Nu li vooral winst door de t j5 leken in de voorbereid! aE bij familiebezoek en bij 3j ken van prentjes." Gevecht tegen traditionele RK-opvattii voor Sub Rosa. Het is haal van een strijd tu dochter en haar traditk moeder. De auteur zi prijsuitreiking dat ze dood van haar moedei haal eenvoudig 'moes utrecht anp De eerste Henri Nouwen Ma nuscript Prijs is zaterdag toege kend aan mevrouw L.MA van Meulekom uit Rotterdam voor de roman Sub Rosa. De twee jaarlijkse prijs van 5.500 gulden is een initiatief van de Stichting Henri Nouwen. De stichting achter de prijs wil de belangstelling voor het werk van de in 1996 overleden Nederlandse priester en auteur stimuleren. Nouwen, die lang in Amerika heeft gewerkt, heeft ruim dertig boeken over spiri tualiteit geschreven. Hillary Clinton zei vorig jaar een fan van hem te zijn. De prijs is bedoeld voor een manuscript waarin op een ei gentijdse en aanstekelijke wijze het thema spiritualiteit aan de orde wordt gesteld. Ook moet het boek bijdragen aan 'het herkennen van God in deze tijd'. Kennelijk gold dat vooral er voor de Belgische orthopedagogiek Katr uit Deurne. Haar ba Koemi - de woorden v (meisje sta op) tot dei dochter van Jaïrus - is" thentieke relaas van di K waarop de auteur zo T een geestelijk volwaï evenwichtig leven. Ki )Q verlamd toen ze 12 was tijd waarop de dochter rus werd genezen. In totaal heeft de jur nuscripten ontvangen, rij Lannoo geeft in elk bekroonde werk uit e schijnlijk nog enkele scripten. loven. Het besef van medemenselijkheid komt niet voort uit de natuur, aldus Visser. „Wij stoten ons hoofd tegen een betonnen muur van willekeur, maar wij geloven in de God die wij hebben leren kennen in de mens Jezus van Nazareth. Hij doet ons kie zen voor solidariteit en medemenselijk heid." De hervormde predikant van de Laurens- kerk in Rotterdam, T.R. Noorman, noemde God 'de nodige overbodige'. Alles wat ge nade is. komt van God. Zonder geloof, hoop en liefde zou het leven geen leven zijn. Maar daar kun je niet van leven, aldus Noorman. amsterdam anp Voor de gemiddelde kerkganger staat de christelijke traditie voor het geheel van leerstellingen, leefregels en rituelen. Geloven is dan het beamen van dit ge sloten geheel. Maar in de bijbel is de traditie juist een open, zij het nooit onbegrensde ruimte. Dit betoogde de Amsterdam se hoogleraar systematische theologie prof.dr. J.Th. Witvliet afgelopen vrijdag in zijn af scheidscollege. Witvliet was eerst redacteur bij d te Sinds 1977 is hij verboi m de theologische faculte a; Universiteit van Am sinds 1987 als hooglera De exclusieve beteik aan Jezus Christus i Zoon werd toegekendfci het zicht op het unieke y van zijn verschijning, mogelijkheid om daai gang te krijgen, is te! bij de eerste vijf boeke It Hebreeuwse bijbel, de WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Rustig weer en vrijwel overal droog. Soms wat zon. In het noorden en midden overdag matige tot strenge vorst, langs de zuidelijke kusten maxima rond het vriespunt. Zweden: Afwisselend opklaringen en wolken. Langs de oostkust kans op een win terse bui, verder droog. In het zuiden minima rond net vriespunt, elders overdag matige en hier en daar stren ge vorst. Finland: Half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog. Maxima uit eenlopend van -4 in het zuiden tot - 11 graden in het noorden. Denemarken: In het zuidwesten eerst nog enkele winterse buien. Verder droog en soms wat zon. Middagtemperatuur dalend tot rond het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Maandag af en toe zon, maar hier en daar ook regen. Dinsdag verder toe nemende bewolking en van het zui den uit meer neerslag en een aan wakkerende wind. Maxima van 3 gra den in het oosten tot 11 in Zuidwest- lerland. België en Luxemburg: Flinke wolkenvelden en af en toe re gen, in de Ardennen ook kans op sneeuw. Maandag maxima rond een graad of 3, dinsdag van het zuidwes ten uit langzaam minder koud. Noord- en Midden-Frankrijk: Meest bewolkt en nu en dan regen, in de hogere streken in het oosten ook sneeuw. Maxima van 3 graden in de oostelijke departementen tot 11 in het zuiden van Bretagne. Zuid-Frankrijk: In het zuiden droog en zonnige perio den. Elders bewolkt en af en toe re gen, in de Alpen sneeuw. Grens van sneeuwval oplopend tot boven 1200 meter. Middagtemperatuur tussen 5 en 14 graden Spanje: Zonnige perioden. In het westen, en eerst ook in het noorden, wolkenvel den en regen, vooral dinsdag. Maxi ma uiteenlopend van een graad of 12 in het binnenland tot 18 aan de zuid oostkust. Portugal: Bewolkt en perioden met regen. In het zuiden eerst nog wat zon en droog. Maxima aan zee omstreeks 15 graden, landinwaarts iets lager. Mallorca, Ibiza, Menorca: Rustig en droog weer met zonnige pe rioden. Middagtemperatuur iets oplo pend tot rond 17 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden. Dinsdag later op de dag in het noorden toene mende kans op een bui. Maxima meest tussen 18 en 23 graden. Tunesië: Veel zon. Aan de zuidoostkust eerst misschien nog een bui, verder droog. Maxima aan zee om en nabij de 20 graden. Madeira: Half tot zwaar bewolkt en kans op en kele buien. Middagtemperatuur on geveer 19 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden. Vooral in het noor den later een toenemende kans op enkele buien. Maxima tussen 20 en 24 graden. Duitsland: Vrij rustig weer. Soms zon en vooral eerst nog af en toe een winterse bui. Middagtemperatuur overwegend tus sen -1 en +3 graden. Oostenrijk: Hier en daar zon en vooral m het noordoosten nog kans op enkele win terse buien. Middagtemperatuur in de meeste dalen nog net iets boven het vriespunt. Zwitserland: Wolkenvelden en met name in het westen en noorden enkele winterse buien. Grens van sneeuwval oplo pend tot boven 1000 meter. Vooral in het zuidoosten ook zon. Maxima in de dalen tussen 3 en 8 graden. Tsjechië en Slowakije: Vrij rustig weer met afwisselend wol ken en wat zon. Op sommige plaat sen ook een winterse bui. Middag temperatuur dalend tot rond het vriespunt op dinsdag. Hongarije: Vrij rustig weer met kans op mist. Verder op de meeste plaatsen droog en soms wat zori. Middagtempera tuur dalend tot rond het vriespunt op dinsdag. Italië: In het midden en zuiden eerst enkele buien, in het noorden kans op mist. Ook af en toe zon. Maxima uiteenlo pend van 5 graden in het noorden tot 17 graden in het zuiden en op Sicili. Corsica en Sardinië: Rustig weer met zonnige perioden. Maandag eerst misschien nog een bui, verder droog. Maxima omstreeks 16 graden. Griekenland en Kreta: Af en toe zon en daarnaast enkele buien. Op de Egesche Zee een aan wakkerende noordenwind. Middag temperatuur uiteenlopend van 10 graden in het noorden en 17 op de eilanden in het zuiden. Malta: Zonnige perioden en eerst nog kans op een bui. Middagtemperatuur on geveer 18 graden. Turkije en Cyprus: Wisselend bewolkt met af en toe zon, maar ook enkele buien. Maxima vari- rend van 10 graden rond de Dar- danellen tot tegen de 20 graden aan de zuidkust en op Cyprus. DINSDAG 19 DECEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.46 Zon onder 16.28 Maan op 01.28 Maan onder 13.46 Weerrapporten 18/12, 07.00 u Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus licht t Dublin Frankfurt Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen LasPalmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta motregen w 3 half bew. nw l licht bew. zo 2 zwaar bew. z3 licht bew. n 1 zwaar bew zw2 zwaar bew. nw Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.16 22.45 9.49 «22.18 Split licht bew Laag 06.07 18.04 5.48 17 .45 Stockholm half bew bewolkt onweer warmtefront regen sneeuw y koufront aék opklaringen 4k hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur mm luchtdruk in, 1000 hecto pascal Warschau regen Wenen regen Bangkok licht bew Buenos Aires licht bew. Casablanca licht bew Johannesburg licht bew. Los Angeles half bew. 1 4.8 New Orleans onbewolkt 2 0.0 New York zwaar bew 32 23 0.0 31 22 5.5 16 7 0.0 25 18 0.0 23 11 0.0 10 0.2 7 0.0 -3 0.2 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen7 Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19 30 uur en Zaterdag 10 00-12 00 uur 071-5128 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H Schneider (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 92' ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag v 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENlty Maandag t/m vrijdag v 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen I v betaling. VERZENDING PER POP Voor abonnementen di worden verzonden geldt een toesl* aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSf Voor mensen die moeilijk lezen,! hebben of blind zijn (of e leeshandicap hebben), is van het regionale nieuws Dagblad op geluidscassette besc informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectw i ar»t- 0 INTERNET: «.leidschdagblad.nl redactie. Id@damiate hdc.nl E K N H U I Z Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond? feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijrioord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14