Leiden Regio Leidse Cees is al in kerststemming Wantrouwen over enquête Pancras-Oost Politiek verdeeld over maximumsnelheid op Witte Singel 'ortaal voorkomt jist verloedering' F?*? Fanatieke vaders en charmante dames Peper verlaat SP-fractie - NPAG 18 DECEMBER 2000971 ebroken neus bij vechtpartij Bij een vechtpartij op de 2de Binnenvestgracht heeft een arige Leidenaar zondagochtend vroeg een gebroken neus elopen. De man was met een 25-jarige en 20-jarige plaatsge in een jolige bui geweest, en reageerde in het voorbijgaan rat opmerkingen uit een groep van ongeveer tien jongeren, jeling werd er vanuit de groep op hen ingeslagen. De jonge- gingen er na de vechtpartij vandoor. Het slachtoffer moest laten behandelen in het LUMC. :eks inbraken in Leiden Inbrekers hebben het afgelopen weekeinde spullen ge uit zeven verschillende woningen. In de meeste gevallen men de daders de huizen binnen door de voor- of achter open te breken. In een geval bestaat het vermoeden dat de eker het huis binnendrong met een valse sleutel. De buit uit roningen - gelegen aan de Bronkhorststraat, de Rijnsburger- de Rijnstraat, Willem de Zwijgerlaan, Veerhuis, Condor - t en Lorentzkade - varieert van stereo, video en televisie, tot kpas en rijbewijs. LEIDEN ROBBERT MINKHORST PvdA en WD in Leiden steunen het voorstel van burgemeester en wethou ders om op een beperkt gedeelte van de Witte Singel een maximumsnelheid in te voeren van dertig kilometer. B en W hebben genoeg maatregelen in pet to om de veiligheid voor het verkeer op de singel te verbeteren, redeneren zij. D66 en CDA zijn sceptisch. Na een jaar zijn B en W tot de slot som gekomen dat het verlagen van de snelheid op de Witte Singel onrealis tisch is. Alleen op een klein gedeelte is het mogelijk. Het herinrichtingsplan voor de singel heeft een uitgebreid pakket aan maatregelen in petto: drempels, plateaus, deels verhoogde fietspaden en betere belijning moeten de weg overzichtelijker en veiliger ma ken. Het plan ligt sinds vandaag ter in zage. Het is nog onduidelijk of het voor stel van B en W voldoende politieke steun krijgt. Zo wil coalitiepartij D66 eerst de uitkomsten van de inspraak afwachten, voor de partij haar oordeel geeft. ,,Als ik er nu al een mening over heb", zegt fractieleider Welling, „waar voor heb ik dan de inspraak nog no dig?" CDA noemt het voorstel 'mager', maar zegt er op voorhand geen 'nee' tegen. De woordvoerders van Groen- Links, de SP en LWG/De Groenen konden vanochtend geen commentaar geven. Welling heeft het idee dat de discus sie over de herinrichting van de Witte Singel nog om een belangrijk punt draait, en dat is 'waar de gemeente straks de 30 km-bordjes neerzet'. „Over de fysieke maatregelen zijn de wethouder en de buurt het eens. Dit is in ieder geval een plan dat de veilig heid verbetert. Het is de vraag of het dat voldoende doet. Ik hoor graag nog de argumenten van alle partijen." „Het is geen slecht plan", reageert Michiels van Kessenich van het CDA, „maar het is een wel heel erg zuinige uitleg van de motie van vorig jaar." De strekking van die motie luidde dat de snelheid op alle singels in principe omlaag moet van 50 naar 30 kilometer per uur, tenzij dat onmogelijk is en an dere maatregelen de verkeersveiligheid aantoonbaar moeten vergroten. „De motie bood de wetiïouder alle ruimte, maar dit is niet erg ambitieus. De be woners zijn de ervaringsdeskundigen. Als zij straks zeggen: dit is niet genoeg, dan moet je daar echt heel serieus naar luisteren." „Ik vind het een goed plan", laat PvdA'er Van der Veen weten. „Het komt tegemoet aan wat we in de motie hebben afgesproken. Het belangrijkste is niet de plek van de 30 km-borden, dat is het aantal maatregelen waarmee het verkeer wordt afgeremd. En dat ge beurt op de hele Witte Singel." De Lange van de WD zegt: „Het gaat ons primair om de verkeersveiligheid op de plekken waar de situatie het gevaar lijkst is. Dat is de lange bocht en daar worden hele concrete maatregelen ge nomen, zodat het ook daadwerkelijk onmogelijk wordt om harder dan der tig kilometer te rijden." „Dit is echter niet wat de buurt wil", merkt het onafhankelijke raadslid Sloos op. „Er wordt geen rekening ge houden met haar belangen. Dat vind ik een kwalijke zaak." Van As (Chris tenunie/SGP) heeft nog geen oordeel over het voorstel, maar het valt hem wel op dat de wijk zich in de steek ge laten voelt. „Ik vind het heel zorgelijk dat Vreewijk in al die maanden hier verder niet meer in is gekend. Het lijkt keer op keer dat de gemeente daarin tekortschiet. Langzamerhand zouden we onze les toch moeten hebben ge leerd." enigheid over verhuur sloopwoningen WIM KOEVOET teur J. de Greef van wo- iüchting Portaal houdt bij stuk met de tijdelijke uur aan studenten van flats Hoge Mors. De flats wor ker drie jaar gesloopt. Met irhuur aan studenten doet al juist iets voor de wijk. il voorkomen dat de buurt n neerwaartse spiraal te- komt", zegt De Greef. is dan ook niet van plan te iten voor de politieke uitgeoefend door SP-frac- orzitter Vergeer en volks- estingswethouder Hille- i (PvdA). Beiden zijn onge- met het feit dat Portaal onttrekt aan het woning- ijzingssysteem. Hillebrand linnenkort met De Greef dit onderwerp praten. Greef weet al precies hoe ch gaat verweren. Hij wijst dat Portaal niet recht- ks aan de studenten ver maar met tussenkomst le Stichting Leidse Studen- ïisvesting (SLS). En hij een convenant van de ente en de universiteit n beide partijen elkaar be- zich te zullen inspannen huisvesting van de tijdelijk iden verblijvende studen- Je zou kunnen zeggen", De Greef, „dat de univer- haar deel van de overeen- t met de gemeente naleeft it contract dat de SLS met ïeeft gesloten. En de ge- ute op haar beurt houdt aan de afspraken door ons limte te gunnen deze wo- n tijdelijk aan studenten rhuren. Maar kennelijk ziet ilitiek dat anders." Greef denkt dat hij de ouder ervan kan overtui- dat de afspraken met de neer voordelen dan nade- lieden. „In een woning- ilex dat een sloopbestem- krijgt, zijn toch al niet veel igzoekenden geïnteres- Het zijn juist de kans ten op de woningmarkt ïun toevlucht zoeken in woningen. Ik heb het over ype huurder dat niemand als zijn buren ziet. Ik dat iedereen beter af is als er mensen komen te wonen voor wie deze huizen een prima oplossing zijn, die zich ervan bewust zijn dat alles eindig is. Ook onze eigen huurders, die voorlopig nog zijn aangewezen op de bewuste flatwoningen." SP'er Vergeer is allesbehalve overtuigd. „Ik vind dit echt van de gekke. Portaal zet zelf de ver loedering van de wijk in gang door sloopplannen te maken buiten de bewoners om en door in de tussentijd het onder houd te beperken tot het wind en waterdicht houden van de woningen. Dat Portaal deze woningen wil slopen, kon ie dereen al ver van tevoren zien aankomen. Het lage onder- houdspeil wijst daar al tijden op. Er valt gewoon meer te ver dienen op duurdere com plexen, dat is het hele verhaal. Bewoners worden voor vol dongen feiten gesteld, vindt Vergeer. „Zij zijn helemaal niet ontevreden over de huizen. Dus wie Portaal ook een plezier denkt te doen met de plannen, de bewoners horen daar niet bij." Het steekt de SP'er dat de gemeente 'haar regisseursfunc tie niet opppakt'. „Want niet al leen de bewoners worden met voldongen feiten gepresen teerd, de gemeente moet toe zien hoe haar eigen toewij zingssysteem met voeten wordt getreden." Vergeer vindt het ontbreken van een 'huisvestingsbeleids plan' een kwalijke zaak. Hij heeft al eens vaker gezegd dat een wethouder zonder zo'n plan beter kan opstappen. Dat was nog in de tijd van PvdA- wethouder Van Rij. „Ik dring er bij zijn opvolger Hillebrand nu ook op aan veel zorgvuldiger om te springen met de zogehe ten kernvoorraad sociale wo ningen, woningen dus met hu ren tussen de 500 en 600 gul den. Er is en blijft een groep aangewezen op die kernvoor raad. Ik vind dat een complex pas een sloopbestemming mag krijgen als de huidige bewoners zekerheid hebben over hun toekomstige huisvesting.' Is die zekerheid er niet, dan moet er gewoon onderhoud worden ge- NK debatteren voor middelbare scholieren in Leiden LEIDEN THOMAS ERDBRINK Debatteren is populair. Op tv discussiëren de deelnemers van programma's als Het Lagerhuis en Silo 36 er lustig op los. Op middelbare scholen is het debat tegen woordig een keuzevak. De universiteit Lei den zag daar een interessante mogelijkheid om zich te profileren. Daarom werd afgelo pen zaterdag in het statige Academiege bouw voor de derde keer het Nationaal Kampioenschap debatteren voor middel bare scholieren gehouden. Het ging er hard aan toe. „Ik had fruit mee moeten nemen om naar ze te gooien", zegt een boze Nijme- gensupporter. Nee, de debaters van het Leidse Stedelijk Gymnasium zijn niet po pulair bij hun tegenstanders van het Nij meegse Canisius College. Als enigen zijn de Leidenaars getooid met stropdas of gekleed in mantelpak. Als enigen worden ze bege leid door een fanatieke vader. Terwijl de Leidenaren zich in een lokaal voorbereiden op het debat zit Tilleke Brand (17) te kniezen op de gang. „Ze pikten de zaal gewoon in", zegt Tilleke verontwaar digd. „Wij moeten ons maar buiten voor bereiden", klaagt de Nijmeegse scholiere. „We vegen de vloer met ze aan", besluit ze. Meer dan honderd scholen hebben zich dit jaar aangemeld voor de debatwedstrijd, slechts 32 kunnen er deelnemen. Deze ge lukkigen gaan niet onvoorbereid de strijd in. De universiteit heeft het Nederlands De bat Instituut ingehuurd om de leerlingen de fijne kneepjes van het discussiëren in het openbaar bij te brengen. Na een serie van drie voorrondens zijn er uiteindelijk 16 scholen overgebleven. In een van die voorrondes is het hele maal fout gelopen tussen Leiden en Nijme gen. Nijmegen won een van de debatten, maar Leiden vocht de beslissing aan. Te vergeefs. Daarom is er volgens beide partij en vandaag sprake van 'een beslissende slag'. Helaas voor Nijmegen moeten zij een onmogelijke stelling verdedigen: 'Vooraf gaand aan de Tweede-Kamerverkiezingen dienen alle lijsttrekkers een maand in het Big Brotherhuis te zitten.' Terwijl de jury de door Nijmegen en Lei den tijdens het debat bedachte pro's en contra's afweegt, staan de zelfverzekerde gymnasiasten al te glunderen op de gang. „Dat hebben we gewonnen", weet Jona than Ruff (19). Vorig jaar deed hij ook al mee. Eindfinalist is lij toen niet geworden. Dit jaar heeft hij echter een nieuwe partner, een bij wie het debatteren met de paplepel is ingegoten. Dat is Merel van Geest (16). Ze kijkt trots naar haar vader die twintig jaar voor D66 in de gemeenteraad van Al phen aan den Rijn heeft gezeten. „Hij is coach en tevens mijn vader", legt Merel uit. De coach kan trots zijn, want de jury be sluit inderdaad dat Leiden heeft gewonnen. De Nijmeegse meisjes kijken zuur. Revan che voor het Gymnasium. Met één gewon nen veldslag is de eindoverwinning echter nog niet behaald. Er kan maar één school kampioen worden. In de pauzes tussen de debatten wordt met angst en beven gespro ken over scholengemeenschap Nehalennia uit Middelburg. Het team dat iedereen ver slaat, dat improviseert, helder formuleert en - belangrijk - erg charmant is. Dit wonderduo, Mila Bouwense en Mar- loes Pleite (allebei 17), heeft zojuist zijn vierde debat gewonnen en is daarmee ze ker van een finaleplaats. De Leidenaren ho pen met drie overwinningen en één verlo ren debat hun tegenstanders te worden, maar verliezen op punten van een jongens team uit Bovenkarspel. Dat het debatkampioenschap toch al voor een groot deel wordt gedomineerd door vrouwen, onderstrepen de Middel burgse dames nog maar eens door de jon gens uit Bovenkarspel te verslaan. Als ze la ter met bloemen en een reischeque staan te stralen om hun overwinning, overleggen ze wat ze met hun reisgeld gaan doen: „Lekker op vakantie! Met elkaar! En tijdens schooltijd!" Geen leraar die daar tegenop kan debatteren. de flamboyante levens- idel van Cees Goekoop lijkt ir geen einde te komen. De die in december 1998 zijn jemeesterschap van Leiden isselde voor een pensioen, tweer eens in de schijn- pers. Onberispelijk gekleed reert Leidse Cees in het de- ibernummer van het glossy \Avantgarde. Voor de goe- irde, we hebben het over 'urgervader Cees Goekoop liet over Leidse Kees, de ger van het levenslied, tafel in restaurant Le Gara- Amsterdam verkeert bon- iiit Goekoop in gezelschap - v van een andere gedistingeerde heer en twee op barbiepoppen gelijkende dames. 'Goe' is klaar voor het kerstdiner, met een glas kir royal voor zijn neus en het schaaltje olijven binnen handbereik. Onder de kop 'Ca fé Society, groots en meesle pend genieten', brengt hef blad een hommage aan de welbe kende eetgelegenheid voor de society in de hoofdstad. De zaak is mede zo bekend omdat kookgek Joop Braakhekke de eigenaar is. Goekoop is in Leiden nog im- mer geliefd. Zijn prestaties aan de borreltafel of het diner zijn De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad vermaard, maar ook in de raadzaal stond hij zijn manne tje. Zijn speeches uit de losse pols zijn ongeëvenaard. Even als zijn belangstelling voor het zwakke geslacht. Die laatste re putatie maakt hij in Avantgarde weer helemaal waar. Uitgedost in een smoking van Hugo Boss is de voormalige eerste burger van Leiden gezeten naast Elvi ra. Deze dame is voor de fees telijke gelegenheid gekleed in een rode pailletten-jurk ge kocht op de Albert Cuyp-markt en draagt goudkleurige en strass sieraden van Zipper. Naast Elvira zit de met een paar volle lippen uitgeruste Angelique in een rode zijden enkellange strapless avondjurk van Escada Couture. Het kleed moet een slordige 7300 gulden kosten. Dat geld had Elvira be ter kunnen gebruiken om eens naar een goede visagiste te stappen. Tussen de veel te zwaar opgemaakte ogen en jurk draagt zij een halsband van Daniel Swarovski. De aan steker en overige strass siera den zijn van Zipper, de dia manten ring is van Van Lyp- pens en de zilveren enveloptas van Laura Dols. De eveneens in smoking gehulde Pim comple teert het gezelschap en heeft een glas whisky met ijs voor zich op tafel staan. De foto spreekt voor zich. Twee heren in bonus die het er eens lekker van nemen. Heeft Goe koop soms plannen om een carrière in de modellenwereld De ex-burgemeester van Leiden, Cees Goekoop (links), verkeert in aangenaam gezelschap in het Amster damse restaurant Le Garage. FOTO PAUL BERENDS/AVANTGARDE te beginnen? Goekoop himself licht een tipje van dé sluier op. „De productie van de reporta ge was in handen van mijn dochter Marije die aan styling doet. De foto's zijn inderdaad in Le Garage genomen maar er is geen gebruik gemaakt van professionals. Pim is een vriend van me, een huisarts, en de dames die met ons aan tafel zitten ken ik niet. Ook niet na de reportage. 'Goe' zou die kans ook niet krijgen. Want wat blijkt? Eén pagina verder zit ook zijn eega Marian aan de dis. Met een ge- plisseerde sjaal van Issey Mya- ke en top en juwelen uit eigen bezit, deelt zij de tafel met Kees. Niet haar geliefde echtge noot maar een jongeman ge kleed in T-shirt en jeansjack. En zo zal Leidse Cees nooit ge kleed gaan. ERIC-JAN BERENDSEN 'Portaal wil alleen maar geld verdienen Bewoners van Pancras-Oost wantrouwen het onderzoek dat woningcorporatie Portaal heeft gedaan naar de wen sen rond renovatie en sloop in het buurtje. Dat bleek za terdag tijdens een bewonersmiddag in het wijkcentrum aan de Groenesteeg. Volgens de bewoners van Waard- gracht, Oranjegracht en omgeving is het onderzoek vooral bedoeld om de sloopplannen te steunen. Verte genwoordigers van Portaal bleven er zaterdag op hame ren dat ze plannen alleen doorzetten als er voldoende draagvlak voor is. LEIDEN HERMAN JOUSTRA Ze deden enorm hun best, de vertegenwoordigers van advies bureau OTB, om de resultaten van het bewonersonderzoek in de buurt van de Oranjegracht en de Waardgracht zo goed mogelijk naar voren te brengen. De vertegenwoordigers van Portaal, dat het bureau de op dracht had gegeven het onder zoek uit te voeren, deden hun best met uitleggen dat ze toch beslist het beste voor hadden met hun huurders. Maar ver schillende toehoorders, die za terdag waren afgekomen op de officiële presentatie van de re sultaten, hoorden de verhalen met groot wantrouwen aan. Ze stelden de ene kritische vraag na de andere en vonden slechts zelden dat ze een bevredigend aantwoord kregen. De huurders zijn vooral onte vreden over het onderhoud door Portaal, zo was uit het on derzoek gebleken. De huizen kampen met vochtproblemen, als gevolg van bouwkundige ge breken. Driekwart van de huur ders ziet heil in renovatie. Ruim veertig procent van de respon denten voelt wel wat voor sloop van een aantal huizen, terwijl ongeveer dertig procent dat niet ziet zitten. Hoe zit het nou met eventue le huurverhogingen na de ge plande renovatie of zelfs nieuw bouw, wilden sommige aanwe zigen weten. En of ze in het ge val van nieuwbouw de garantie konden krijgen dat ze terug konden keren. „Want mis schien hebben we dat recht wel, maar kunnen we het sim pelweg niet meer betalen. Om dat dan de huren opgetrokken zullen zijn." Garanties kon Portaal niet ge ven. „Maar wij zijn er absoluut niet op uit om de mensen te besodemieteren", zo zei een vertegenwoordiger. „Wij zijn er voor de lagere middeninko mens, wij hebben geen winst oogmerk." Met andere woor den: Portaal was en is er voor de huurders. Tal van aanwezigen twijfel den aan die boodschap. Zij hadden sterk het idee dat de woningstichting het onderzoek had opgezet als ondersteuning voor de plannen die ze al lang had: sloop en nieuwbouw. Du re nieuwbouw voor de huur ders welteverstaan. „Waarom vraagt u in de enquête of we een tuin en een veel grotere woning willen? Natuurlijk wil len we dat. Alleen is dat voor ons niet meer te betalen. Maar het antwoord gebruikt u om uw zin door te drijven", zo klaagde een aanwezige. En een andere bewoner: „Portaal wil alleen maar geld verdienen." Een vertegenwoordiger van Portaal probeerde aan het eind van de presentatie de onrust nog te sussen. „Dit onderzoek telt mee in de ontwikkeling van de plannen voor de wijk. Als we met een plan komen moet dat wel genoeg draagvlak hebben. En er zijn drie partijen die daar iets over te zeggen hebben: Por taal, de gemeente en de huur ders. De huurders moeten er voor voelen. Er is inmiddels een bewonerscommissie gefor meerd die mee moet helpen de scenario's te ontwikkelen." Wat dan precies 'genoeg draagvlak' was wilde iemand nog weten. Hoeveel procent van de huur ders voor de plannen moesten zijn. „Dat kan ik niet zeggen", antwoordde de man van Por taal. LEIDEN ROBBERT MINKHORST Raadslid Piet Peper keert de SP de rug toe en sluit zich aan bij de onafhankelijke fractie van Daan Sloos. Samen gaan de twee verder onder de naam De Leidse Partij. Peper heeft van middag zijn overstap aan bur gemeester Postma gemeld. Peper is ontevreden over de manier waarop hij de afgelopen jaren binnen de socialistische fractie is behandeld. Hij kreeg nauwelijks speelruimte van fractieleider Cor Vergeer en de anderen, maakt Peper duidelijk. „Ik kan mijzelf niet zo uitleven in de politiek als ik van tevoren had gedacht. De vriendschap tussen de SP en mij is geslon ken. Ik had het idee dat ze me wilden lozen." Peper miste collegialiteit, loy aliteit en respect. „Ze hebben me zo beschadigd dat ik af stand heb moeten nemen. Zo als het ging, was het onhoud baar. Er werden me, buiten mij om, zoveel dingen ontnomen dat ik het op het laatst gewoon niet meer wist." Peper voelt zich al een jaar ongelukkig bij de SP. In zijn brief aan de burgemeester meldt hij slechts dat hij 'om persoonlijke redenen geen deel meer wil uitmaken van de frac tie'. „Ik vind het heel jammer. De SP is een hele fijne partij. Met het landelijke beleid ben ik het ook helemaal eens. Alleen zoals het in Leiden gaat, gaat het fout." Het raadslid, kapper in ruste, schuift aan bij Sloos omdat hij 'onafhankelijk is, en toch links'. „Ik ben socialist. Bij hem kan ik me thuisvoelen en krijg ik meer vrijheid." Sloos ontvangt Peper met open ar men. Hij verliet zelf in 1998 de SP, ook uit onvrede en na een breuk met Vergeer. „Ik vind het fantastisch dat hij komt. Hij kwam bij de SP niet uit de verf. Hij is erg geïnteresseerd in ou deren en zorg, maar kreeg die portefeuille niet bij de SP. Ze hebben hem daar politiek dood gemaakt." I Vliet Hardy Schuttersveld 9 Postbus 953 2300 AZ Lelden Tel. (071)568 58 50 Fox: (071)522 51 51 E-mall: vllet.hardy@planet.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13