Nieuwe neus of maagdenvlies? Hongaren maken alles Horeca in Jakarta gaat gebukt onder moslimbendes elfs Django Reinhardt mocht Zwitserland niet in Buitenland idiër ontwikkelt Simputer voor de armen Oude banden vernieuwen 'Afrikaan eerder dan Columbus' :RDAG 16 DECEMBER 2000 Hordes medische toeristen trekken naar Sopron en Boedapest iblanca was ooit de hoofdstad van de plastische chi- je. Mannen uit de hele wereld vloegen er heen om rouw weer huiswaarts te keren. Thailand biedt bad- >n tegenwoordig de mogelijkheid een strandvakan- combineren met een neuscorrectie of een borstin- I. Maar er is misschien geen land ter wereld dat zo medische toeristen heeft als Hongarije. n»cees van zweepen spondent or Pap is een plastisch chi- jie vroeger nog wel eens bijkluste in Oostenrijk, tegenwoordig hoeft hij daartoe niet meer te verla- 'ap heeft in Sopron een ijk met drie behandelka- Hij verwijdert er rimpels, vet weg en verkleint flap- ient een laatje en graait in een doos met sili- ïballonnen. „Een belang- eel van mijn werk bestaat vergroten van borsten", thij. „Oostenrijkse bor- or Pap gaat dus niet meer irken in Oostenbrijk, de •nrijkers komen tegen- naar hem toe. De me- e professie heeft hem windeieren gelegd. Zijn ren is dat niet ontgaan, dochter is inmiddels ook rg, zijn zoon studeert om herapeut te worden, een stadje met amper 0 zielen heeft Sopron een zingwekkend groot aantal jassen. Patiënten kunnen •r laten kneden, injecteren, ren, bestralen en ampute- laar bovenal: ze kunnen op elke straathoek hun kiezen laten trekken, boren en vullen. Sopron telt vierhonderd tand artsen, een op elke 150 inwo ners. Het middeleeuwse stadje is dan ook strategisch gelegen. „We nen is een half uur met de auto, twintig minuten als het verkeer meezit", zegt tandarts Fodor Zsuzsanna. „Maar we hebben ook klanten uit Nederland, Duitsland en Italië." Zsuzsanna biedt haar patiënten meer dan alleen een luxueuze behandelstoel. Als de kroon is geplaatst, kunnen de patiënten een maaltijd nuttigen in haar exquise restaurant, een baantje trekken in haar stijlvolle zwem bad, staal pompen in haar mo derne fitnessruimte en de nacht doorbrengen in haar vierster- renhotel. En als zij al deze dingen hebben gedaan, zijn ze nog minder kwijt dan in Oostenrijk voor de kroon alleen. De tandarts-hote lier-uitbater: „Wij rekenen hier voor een kroon 2.500 shilling (400 gulden). In Oostenrijk ben je al gauw 13.000 shilling (2.080 gulden) kwijt". Hongaarse tandartsen profiteren van de omstandigheid dat hun Oos tenrijke collega's tot de duurste van het continent behoren. Sopron telt liefst vierhonderd tandartsen, een op elke 150 inwoners. Maar ook een Nederlandse toe- ten in een van Zsuzsanna's 62 rist spaart gemakkelijk 500 gul- elegante kamers. den uit, genoeg voor drie nach- De tandarts had al enige jaren foto cpd cees v ilhiharald doornbos inig geld voor een com- In India is een alternatief ht: de Simputer. Voor nog 200 dollar (500 gulden) koper een min of meer ardige computer. De ma- is alleen kleiner dan de ikelijke exemplaren en de en de bellen zijn er af jld. Bangalore, de hoofdstad idia's Silicon Valley, ont- Ide Simputer is niet alleen impele computer'. Vol le bedenkers geeft de af- g precies de kem weer: e, Inexpensive en Multi- üge oftewel: Simpel, coop en Meertalig, precies wat ze nodig heb- een land als India. Van miljard inwoners leven n 300 miljoen onder de ute armoedegrens, wat ent dat ze dagelijks moe- ndkomen van één gulden nder. Tegelijkertijd is India omputerland bij uitstek iet worden met een bloei- IT-sector. Alleen al dit jaar leg de omzet in de Indiase uterbranche 6,3 miljard Voor het jaar 2008 wordt mzet verwacht van rond miljard dollar, rilden een computer ma- aarmee de massa's in kkelingslanden als India ng krijgen tot het informa- perk", zegt Swami Mano- et brein achter de Simpu- iet deze computer kun je temet op. Dat is essenti- det de simpele computer het in de toekomst voor 'olking op het platteland lijk worden om kennis te met de wondere wereld IT. In de over het alge- zeer arme gebieden bui ten de steden is de computer bij lange na nog lang geen ge meengoed. Voor eenvijfde van de pjrijs van een gwone computer kunnen scholen, bedrijfjes en hulporga nisaties straks een Simputer ko pen. Een telefoonlijn, nodig om op het internet te komen, is er op het platteland vaak wel. Volgens Monohar is het proto type na twee jaar ontwikkelen bijna klaar. „Kijk", zegt hij, „de Simputer is geen volwaardige PC, maar wel een stuk krachti ger dan een palmcomputertje." Met een klein schermp en een klein toetsenbord is de Simpu ter overigens niet geschikt om veel tekst te verwerken of om foto's te bekijken. Wel is het makkelijk om op het internet te komen en kan er zonder pro blemen worden gesurfd. Om de Simputer, die volgend jaar in de verkoop komt, zo toe gankelijk mogelijk te houden voor de doelgroep wordt het programma van de eerste Sim puter geleverd in het Kannada, de lokale taal in de regio Banga lore. Later volgt een Engelstali ge versie. Of de Simputer uit eindelijk ook in een Nederland se variant beschikbaar komt, weet ontwikkelaar Manohar nog niet. „Misschien geen slecht idee." moonsan Na de oorlog van 1950-'53 werden alle banden tussen Noord- en Zuid-Korea radicaal ver broken. Tegenwoordig wordt gewerkt aan herstel van de betrekkingen. Zo zal op bescheiden schaal weer treinverkeer tussen Noord en Zuid op gang worden gebracht. Daartoe maken Zuid-Koreaanse mili tairen momenteel een stuk jaren ongebruikt spoor vrij in de stad Moonsan. Het spoor loopt over de Brug van de Vrijheid naar de gedemilitariseerde zone tussen de beide Korea's. foto afp een kleine praktijk in het Pan- nonia Hotel, toen dat na de val van het communisme door de bamako anp De West-Afrikaanse keizer Abu- kari II, die in de veertiende eeuw het machtige Mali-rijk be stierde, zette twee eeuwen voor Columbus voet op Amerikaanse bodem. Dat staat in een later deze maand te verschijnen boek van de Malinese weten schapper Gaoussou Diawara. Abukari zou in 1311 vrijwillig afstand hebben gedaan van de troon en met tweeduizend schepen op ontdekkingstocht zijn gegaan. Hij vertrok vanaf de kust van het huidige Gam bia. In 1312 zou hij in Brazilië aan land zijn gegaan nabij het huidige Recife. „We zeggen niet dat Abukari II de eerste was die de oceaan overstak. Er zijn bewijzen dat de Vikingen al veel eerder in Amerika waren, en ook de Chi nezen", benadrukt Tiemoko Konate, leider van een onder zoek naar het leven van Abuka ri. De Malinese geschiedkundi gen baseren zich onder meer op Egyptische geschriften over de reis van Abukari, aldus de Britse BBC. Konate onderzoekt ook me dedelingen van Columbus zelf over zwarte handelaren die hij in Amerika aantrof. Chemische analyses van gouden speerpun ten die Columbus vergaarde, wijzen naar West-Afrika als plaats van herkomst van het edelmetaal. Een belangrijke bron voor verder onderzoek zijn de tradi tionele verhalenvertellers van West-Afrika. Zij geven de ge schiedenis generaties lang mondeling door. Opvallend ge noeg zijn er weinig verhalen over Abukari. staat te koop werd gezet. „Om mijn praktijk te behouden, moest ik het hotel wel kopen", zegt ze schaapachtig. Vandaag is hotel een geheel gerestau reerd wonder van classicisme, waar de groten der aarde volgaarne neerstrijken. Wat het echter uniek maakt, zijn de me dische faciliteiten. De geëerde gast kan er zijn was laten doen, maar ook zijn gebit of zijn ogen. Het Pannonia heeft de beschik king over vier tandartsen, een oogarts, een fysiotherapeut en een acupuncturist. Aan de overkant van de straat kan Jozsef Toka zich daarmee niet meten. Maar ook deze jeugdige tandarts heeft zijn schaapjes wel op het droge. To ka, zoon van een internist, was dertien jaar geleden in Sopron de eerste tandarts die een pand kocht om daar een praktijk in te vestigen. Vandaag is het een kleine multinational geworden. Op de eerste verdieping boort Toka met twee andere tandart sen, die bij hem in dienst zijn, kiezen uit. Op de tweede ver dieping produceren 25 technici vullingen, jackets en andere hulpgoederen. En op de begane grond bevindt zich zijn Papa Joe's Saloon Bar, een groot res taurant waar gewaardeerde klanten en gasten gratis kunnen lunchen. De nog jeugdige Toka zegt: „Wij rekenen eenachtste van wat tandartsen over de grens vra gen. maar bieden dezelfde of een hogere kwaliteit. Negentig procent van mijn klanten komt uit Oostenrijk, de rest uit Zwit serland en Duitsland. Ik heb klanten die zes uur rijden om zich bij mij te laten behande len". Hoewel Sopron erg strategisch is gelegen, is deze oude stad niet de enige die uit de ruif eet. Boedapest pikt met zijn goede vliegverbindingen ook de nodi ge graantjes mee. Plastisch chi rurg Tibor Balajthy, die praktijk houdt in een sjiek deel van de hoofdstad, heeft een visite kaartje in twee talen: Engels en Duits. Zijn clientèle komt vrij wel uitsluitend van buiten de landsgrenzen. Het meeste van zijn werk is van het type dertien uit een dozijn: facelifts, borstvergrotingen, neuscorrecties. De meeste bui tenlandse klanten komen bij hem, omdat dat goedkoper is. Maar sommigen komen, omdat ze in eigen land niet terecht kunnen. Tibor Balajthy: „Ik krijg geregeld ontmaagde meis jes uit Arabië en het Verre Oos ten die weer maagd willen wor den, zodat ze kunnen trouwen. Een van mijn specialiteiten is het opnieuw inzetten van een maagdenvlies". Of de dokter ooit 'nee' zegt? „Ik weiger verzoeken als die wor den gedaan onder druk van een ander. Een tijdje terug had ik een echtpaar in mijn praktijk, waarvan de man wilde dat zijn vrouw grotere borsten kreeg. Terwijl hij het woord deed, keek zij verlegen naar de grond. Na verloop van tijd begreep ik waarom. Niet alleen wilde hij grotere borsten, hij wilde er te vens een soort ventiel in. Hij moest in staat zijn die borsten leeg te laten lopen, als hij 's ochtends van huis ging. „Dat verzoek heb ik geweigerd." jakarta theo haerkens correspondent Moslimbendes maken het de horeca in Indonesië moeilijk. Uitgaansgelegenheden wor den aangevallen omdat er al cohol wordt geschonken, om dat er wordt gegokt of omdat kortgerokte vrouwen er op zichtig lonken naar gefortu neerde heren. Sinds het begin van de vastenmaand is de ter reur verhevigd. Het is donderdagavond en stil en donker bij de Salsa-club in Kemang, een rijke buurt in Zuid-Jakarta. Salsa was het af gelopen jaar het onstuimig kloppende hart van de Latijnse muziek die als een orkaan over Zuidoost-Azië trok en ook In donesië in zijn greep kreeg. De club trok zelfs een danser en danseres uit Cuba aan om mo dern en rijk Jakarta op muziek van Ricky Martin en Jennifer Lopez het Zuid-Amerikaanse ritmegevoel bij te brengen. Daaraan kwam het afgelopen weekeinde plotseling een einde. Om kwart voor elf zaterdag avond stormden zo'n honderd met knuppels, stenen en sa moeraizwaarden uitgeruste mannen de zaak in om die bin nen tien minuten volledig te vernielen. Ramen, spiegels en glazen tafels gingen aan digge len. Stoelen en banken werden kapot geslagen, evenals flessen drank en een koffiemachine. De cd-speler werd meegenomen. De 150 gasten stonden als aan de grond genageld, evenals de tientallen personeelsleden. Teges Prita Soraya, die met haar echtgenoot de dagelijkse lei ding heeft van Salsa, is nog steeds verontwaardigd. „De sterke drank stond vanwege ra madan uit het zicht en van on zedelijk gedrag is bij ons geen sprake. Er is altijd veel licht en geen gerommel. Jong en oud komen hier over de vloer, zelfs een enkele dame met een jilbab een moslimhoofddoek. Om gevoelens van belijdende moslims te ontzien, sloot Salsa net als veel andere bars en res taurants vanwege de islamiti sche vastenmaand ramadan de poort stipt om middernacht. Helemaal vrijwillig was dat niet; er zijn het afgelopen jaar al tal van etablissementen aangeval len door losgeslagen meutes die zich beroepen op Allah. „Dat vind ik nog het ergste", zegt Soraya, die zelf ook islamiet is. „Als je iets slechts doet, moetje niet de naam van Allah gebrui ken." De ellende begon vorig jaar, na dat een soortgelijke bende het kantoor van de gouverneur van Jakarta was binnengedrongen en eiste dat de hoogste stadsbe stuurder het totale nachtleven zou stilleggen. In plaats van de politie op de intolerante dwin gelanden af te sturen, ging de gouverneur binnen een kwar tier door de knieën. Veel onder nemers namen het zekere voor het onzekere en sloten hun deuren 's avond eerder of hiel den het zelfs helemaal voor ge zien. Hoewel het Front van Bescher mers van de Islam openlijk toe geeft verantwoordelijk te zijn en met verdere terreur dreigt, is er nog nooit iemand aangehou den. De politie, die zich onder anderen door Salsa gretig laat voorzien van eten en drinken, komt steevast te laat als er iets loos is. Ze volstaat met 'overleg' met de bendes, die volgens sommige ondernemers bereid zijn tegen flinke betaling af te zien van hun desastreuze ac ties. Er zijn ook andere aanwijzin gen dat er meer aan de hand is. In Salsa namen aanvallers eerst een slok voordat ze flessen drank stuk sloegen. In een an der muziekcafé namen ze de duurste drank juist mee. Een personeelslid van Salsa meent dat jaloerse concurrenten op de golven van het moslimgeweld van de laatste tijd eigen belan gen veilig trachten te stellen. En president Abdurrahman Wahid, nooit verlegen om een com plottheorie, vermoedt politieke motieven, omdat in Kemang zo veel rijke buitenlanders wonen. Al met al zit de horeca met de handen in het haar. „We moe ten wel onze 150 mem perso neel betalen en bovendien krij gen die voor Idul Fitri, het sui kerfeest, een extra bonus. Nu we geen inkomsten hebben, is dat wel een probleem", zegt Soraya. De schade aan de in boedel schat ze op enkele tien duizenden guldens. „Maar de uiteindelijke schade is groter. Sinds enkele maanden hebben we minder klanten omdat veel mensen niet meer durven ko men. Nu zijn we dicht en als we in januari weer open gaan, moet ik maar afwachten of mijn klanten nog durven. Ik kan naatuurlijk honderd bewakers neerzetten, maar dan is het toch niet leuk meer om uit te gaan?" Zigeuners in oorlog nog minder welkom dan joden ricus prof. Jean-Francois Bergier, die in op- tvan de Zwitserse regering 's lands oorlogsver- onderzoekt, heeft zijn landgenoten opnieuw haamrood op de kaken bezorgd. Niet alleen in de oorlogsjaren het gros van de joodse vluch- en de toegang tot het neutrale Helvetia gewei zigeuners kwamen er helemaal niet in. sterfelijke jazzguitarist Django Reinhardt was •edelijk 's werelds beroemdste zigeuner. Des- iks werd hem, zoals alle Roma, tijdens de oor- l tweemaal toe de toegang tot Zwitserland ge- rd. Reinhardt keerde terug naar Parijs en wist dog te overleven. Maar dat gold niet voor tien- nden naamloze zigeuners die ook aan de Zwit- [rens werden teruggestuurd. De meesten deel- Untermenschen het lot van de joden in witz. Jtreden van de Zwitsers was hardvochtig, maar inde ring zou dat eigenlijk niet moeten wekken, nmigratieverbod voor Roma-zigeuners dateer- tit het begin van de twintigste eeuw en werd 1972 opgeheven. „Andermaal een zwarte blad- nonze oorlogsgeschiedenis", zo reageerde een Ivoerder van de federale regering. „Dat ook an- Vest-Europese landen zigeuners weerden, doet "ets aan af." Met name Nederland en Italië lie- naf het begin van de jaren dertig geen zigeu- oe, en elders waren ze ook nauwelijks welkom. Europa's meest verguisde nomadenvolk kent - in te genstelling tot de joden - geen stamland. Het is ook vaak onderling verdeeld en daardoor altijd een hand zame prooi voor discriminatie en onderdrukking ge weest. Zelfs nu is het aantal zigeuners in Europa niet duidelijk vast te stellen. Sommige etnologen houden het op vier miljoen, maar volgens Roma-leiders zijn het er meer dan tien miljoen. Schattingen van het aantal door de nazi's geliquideerde zigeuners varië ren van 250.000 tot anderhalf miljoen. Onduidelijk is altijd gebleven waar de zigeuners van daan komen. In het Frans worden ze wel aangeduid als les gens du voyage, reizende lieden van wie de oorsprong onbekend is. In Roemenië, waar de mees te Roma woonden, dachten de boeren ooit dat ze op de maan waren geboren. Andere Europeanen meen den (ten onrechte) dat zigeuners uit Egypte stamden - vandaar de Engelse benaming gj'psies. De meeste historici, onder wie ook professor Bergier. houden het er nu op dat ze omstreeks de zevende eeuw als metaalbewerkers of kunstenaars uit Voor- Indië naar het Westen zijn getrokken. Maar ook daar zijn ze bij gebrek aan zitvlees nooit ingeburgerd of welkom geweest. Uit het 110 pagina's tellende rapport van de commis sie van Jean-Francois Bergier blijkt dat al in 1906 een Zwitserse wet van kracht werd, die immigratie van zi geuners verbood. Pas in 1972 werd deze afgeschaft. Zwitserse zigeuners, de zogeheten Jenisch, kwamen er niet veel beter af. In een poging tot gedwongen as similatie werden zigeunerkinderen bij hun ouders weggehaald en, zelfs na de oorlog nog, in tehuizen of bij pleegouders geplaatst. Minder dan honderd jaar geleden werd in Zwitserland - en trouwens ook in Zweden - zelfs 'eugenetische' sterilisatie toegepast. Dat gebeurde omdat 'het gedragspatroon van zigeu ners niet strookte met de maatschappelijke orde', al dus het rapport van Bergier. Zwitserse banken hebben geen 'slapende bankreke ningen' van zigeuners achtergehouden, zoals ze met joodse rekeningen wel deden. De verklaring voor dat verschil is simpel, aldus Bergier: zigeuners hadden geen geld. „Beter gesitueerde Roma wantrouwden banken en gaven de voorkeur aan sieraden of goud. En daar wisten de nazis wel raad mee." Al voor de publicatie van Bergiers rapport had de Zwitserse regering besloten ook nabestaanden van de 'zigeuner-holocaust' te laten delen in de Zwitserse compensatiebetalingen. Het opsporen van rechtheb bende zigeuners bleek weliswaar een heksentoer, maar inmiddels zijn toch enkele tonnen uitgekeerd aan nabestaanden in Oost- en Midden-Europese lan den. Bergier zegt te hopen dat zijn rapport bijdraagt aan een beter begrip voor en een menswaardiger behan deling van de zigeuners in het moderne Europa. De Europese Commissie is wel bereid een stap te zetten, maar is huiverig voor de eis van de International Ro many Union dat zigeuners als 'natie' worden erkend. Gevreesd wordt dat dit een aanmoediging zou zijn voor Basken, Corsicanen en andere weerbarstige groepen om ook die status op te eisen. oii_arang Met een geel lint heeft de politie de voordeur van danscafé Salsa in de Jakartaanse wijk Kemang 'verzegeld'. foto gpd theo haerkens

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9