Misdaadtop succesvoller dan gedacht Buitenland Kerstboom Haider in Vaticaan zet heel Italië op stelten 2001 miljard voor lichtdingen nodig Britse ministers spreken niet over de grens Zeldzame demonstratie van fbi Bush naarstig op zoek naar nieuwe ministers Gore maakt swingend eind aan stemmenstrijd ©AG 16 DECEMBER 2000 fmoordsite inspireert Koreanen Twee Zuid-Koreaanse studenten hebben zelfmoord ge- id door gif in te nemen, nadat ze op een website hadden en hoe ze dat moesten doen. De politie zei gisteren dat ze leeft kunnen achterhalen welke site de studenten hadden een, omdat er te veel pagina's zijn die dit soort informatie i. Het drama voltrok zich in een hotel aan de Zuid-Kore- kust. Een van de studenten had psychische problemen, ld volgens de politie in september al geprobeerd zelf- •d plegen. De andere student had grote schulden door ikken op paarden. oer van Ceausescu overleden •est De broer van de in 1989 geëxecuteerde Roemeense tor Nicolae Ceausescu is donderdag overleden. Andruta isescu stierf op 76-jarige leeftijd aan leverkanker. Hij was ilang het hoofd van de beruchte geheime dienst Securitate. naast was hij ook chef van de buitenlandse spionagedienst Andruta Ceaucescu kreeg in 1989 vijftien jaar cel wegens eplichtigheid aan volkerenmoord. Bovendien heeft hij bij jlksopstand in 1989, die tot de val van zijn broer leidde, be- ïtot het schieten op demonstranten. Hij wordt verant- delijk gehouden voor de dood van duizenden mensen. io troggelt echtpaar miljoenen af jURG Een stel uit Beieren heeft een Zwitsers echtpaar liefst 26 miljoen gulden afgetroggeld. De bedriegers, een iv van 59 jaar en haar 44-jarige metgezel, gaven zich uit artsen en ontvingen het geld voor medicijnen en onder- De vrouw stelde vorig jaar haar metgezel voor aan het c jaar, waarvan de man ziek was. Volgens haar was haar paan een farmaceut die op de nominatie stond voor een ilprijs. De neparts wilde de man wel behandelen, nam hem i af en injecteerde hem met zout water. Voor deze 'medicij- en het onderzoek rekende hij in totaal 26 miljoen. Daarvan g 19 miljoen over. inse moordenaar is justitie te slim af Met medewerking van de 66-jarige gepensioneerde hauffeur Emile Louis zoekt de Franse politie sinds donder- ïaar de lijken van zes vrouwen. De man heeft bekend dat ;n tussen 1977 en 1979 om het leven heeft gebracht. Louis er alle belang bij mee te werken. Als de lijken worden ge en, is er sprake van moord en is de termijn verstreken binnen hij voor de rechter kan worden geroepen. Normaal in Frankrijk tien jaar. Nu is Louis in staat van beschuldi- gesteld wegens ontvoering en gevangenhouding van de ven. Dat misdrijf verjaart niet, zolang de lijken niet zijn ge en. Daarvoor kon hij dus wel voor de rechter komen. boorteplaats eert Stalin met beeld In de geboorteplaats van Josef Stalin staat sinds gisteren, 47 jaar na diens overlijden, weer een standbeeld van de i-dictator. Het beeld, dat sinds Stalins dood in 1953 in een igplaats had gelegen, werd onthuld op het centrale plein iori in Georgië. De terugkeer van 'vadertje Stalin' is een ini- fvan de plaatselijke communisten, die vinden dat de 21ste 'de eeuw van de terugkeer van het stalinisme' moet wor- „De mensen zijn de wanorde zat, en daarom gaan wij een ve samenleving opbouwen", zei leider Pantelejmon Geor- ?van de Georgische communistische partij bij de onthul- plechtigheid. itand Noord-Ierse protestanten Ni Drie protestantse paramilitaire organisaties in Noord- ïd hebben besloten de strijdbijl te begraven. Dat meldt de i omroep BBC. De vijandelijkheden tussen aanhangers van UVF en het Red Hand Commando hebben sinds augustus even mensen het leven gekost. De leiders van de drie groe- varen gisteren in Belfast bijeen. Meer dan tweehonderd ge- i besloten te vluchten om aan de strijd te ontkomen. In ;ezamenlijke verklaring erkennen de leiders dat 'onze ge- ischap pijn en lijden is toegebracht'. Ze zweren dat er opnieuw zal worden gevochten tussen de groepen onder- heiding tweeling niet strafbaar' üLï Het overlijden van het zwakste meisje van de drie iden geleden in Manchester gescheiden Siamese tweeling liet het gevolg van een strafbaar feit. Dat vindt de lijk- jwer die tot taak had de doodsoorzaak van het als 'Mary' ude meisje vast te stellen. Hij zei gisteren dat hij de wette- Df ethische aspecten van de zaak niet in overweging hoefde men, omdat de rechters zich daar eerder al over hadden gen. De streng katholieke ouders van de tweeling waren te lle operatie. Artsen stelden dat zonder opereren beide ies zouden sterven. Maar de medici beseften ook dat het ste meisje bij scheiding zou overlijden. De rechtbank ide de artsen, en gaf toestemming voor de operatie. duw valt of springt uit vliegtuig Een medewerkster van Hewlett-Packard is uit een uig van het computerbedrijf gevallen of gesprongen toen lestel op 600 meter boven de regio Sacramento in Califor- Aangenomen wordt dat de vrouw dood is. Haar li- m is nog niet gevonden. Kort nadat het toestel donderdag cramento was opgestegen, maakte het op een andere haven van de stad een voorzorgslanding, omdat een bran- lampje in de cockpit erop duidde dat de deur niet op slot 'adat de deur was nagekeken vertrok het toestel weer. En- ninuten later viel of sprong de vrouw uit de nooduitgang. lerikanen zijn massaal te zwaar IA» Van de volwassen Amerikanen is 61 procent te zwaar, procent zelfs ronduit dik. Dat staat in een onderzoek van enter for Disease Control and Prevention, een Amerikaan- erneidsorganisatie voor de volksgezondheid. Het onder- werd in 1999 gehouden, en richtte zich op 1.615 Amerika an boven de twintig. Ze werden op lengte en gewicht be- De Amerikanen worden ook steeds zwaarder. Dat komt een combinatie van te veel calorieën en te weinig bewe- aldus de onderzoekers. Naar schatting 40 procent van de ikanen beweegt niet. Daarnaast eten ze weliswaar minder producten, maar wel grotere hoeveelheden daarvan. ihcr, de VN-vluchtelin- janisatie waarvan Ruud fs in januari de baas zegt volgend jaar bijna liljard gulden nodig te om de circa 23 miljoen ingen en 30 miljoen widen te kunnen helpen. slechts twee procent 't bedrag door vaste bij- wordt gedekt, moet de 'men uit eenmalige toe gen van vooral de Wes- Sjden. Inhcr heeft de afgelopen diverse bezuinigingen voerd, maar daarvan is ns bereikt. „We kunnen ?rder snijden, want dan le essentie van ons werk zei de voorganger bbers, Sadako Ogata, gis teren in Genève bij de presenta tie van haar laatste begroting. Van de benodigde miljard dollar gaat meer dan een kwart naar Afrika onder de Sahara. Zo moest de Unhcr bijna veertig miljoen dollar extra aan het budget toevoegen voor onver wachte vluchtelingenhulp in Angola en Eritrea. De recente ontwikkelingen in het onrustige Guinee Conakry heeft de vluch telingenorganisatie nog niet kunnen meenemen in haar plannen voor het volgend jaar. Tweede belangrijke post is de Balkan, waar de Unhcr ver wacht bijna 140 miljoen dollar uit te moeten geven. Omgere kend per vluchteling staat de Balkan bovenaan: daar geeft de Unhcr 120 dollar per vluchte ling uit, in Afrika 'kost' een vluchteling35 dollar. Premier Kok heeft volgens The Economist maar zelden tolk nodig LONDEN ANP Britse bewindslieden zwijgen het liefst over hun talenkennis. Het weekblad The Economist kreeg bij een peiling van veel ministers geen antwoord op de vraag welke buitenlandse talen ze beheersen. Het blad concludeert dat de Britse ministers geen talenwon deren zijn in tegenstelling tot hun collega's op het continent, vooral in Noord-Europa. Dat komt waarschijnljk door de ei landmentaliteit en door slecht onderwijs, aldus het blad. The Economist kreeg van alle benaderde Duitse bewindslie den antwoord. Slechts één Duitse minister erkende dat hij alleen maar Duits spreekt: Wal ter Riester van sociale zaken. Van de Britten erkenden vice- premier John Prescott en mi nister van landbouw Nick Brown openlijk dat ze geen en kele buitenlandse taal beheer sen. Prescott spreekt volgens The Economist trouwens een hoogst eigenaardige en per soonlijke variant van het En- gels. Minister van buitenlandse za ken Robin Cook zwijgt in alle talen op de vraag of hij iets an ders dan Engels spreekt. Het zelfde deden de ministers van binnenlandse zaken, financiën, onderwijs en die van handel en industrie. Premier Blair spreekt relatief gezien een aardig woordje over de grens, namelijk Frans. Hij heeft op vakantie in Toscane ook wat Italiaans op gepikt. Nog vijf andere Britse bewindslieden spreken Frans of 'een beetje Frans'. De Duitse bewindslieden zijn begaafd waar het gaat om talen. Met uitzondering van Riester spreken ze allemaal Engels. Voor bondskanselier Schroder en minister van buitenlandse zaken Fischer is dat overigens de enige buitenlandse taal. De rest beheerst minstens twee vreemde talen. Minister van financiën Eichel spreekt nog (oud-) Grieks en Latijn. Hij kan zo communice ren met zijn collega van land bouw, Karl-Heinz Funke. On- Washington De straat voor het Witte Huis in Washington was gisteren het toneel van een hoogst ongebruikelijke demonstratie. Meer dan honderd FBI-agenten betoogden er zwijgend tegen mogelijke gratie voor de gevangen indianenleider Leonard Peltier. Hij wordt verantwoor delijk gehouden voor de moord op twee FBI'ers in 1975, onder wie Jack Koler, wiens portret werd meegevoerd. De twee waren in een indiaans reservaat op zoek naar twee overvallers, toen ze werden gedood. Advocaten van Peltier hebben een gratieverzoek ingediend, waarover de pre sident zich moet buigen. De FBI-agenten werden gedood tijdens een inval in een indianenreservaat in South-Dakota. Peltier, veroordeeld tot tweemaal levenslang, heeft altijd gezegd onschuldig te zijn. Wegens het vermeende racistische karakter van zijn rechtszaak kreeg het incident destijds ruime internationale belangstelling. foto ap hillery smith garrison WASHINGTON ANP-Rtr De komende Amerikaanse president Geor ge W. Bush zal naar verwachting in het weekeinde de eerste namen bekendmaken van nieuwe ministers. Voormalig chefstaf van de Amerikaanse strijdkrachten Colin Powell bijt waarschijnlijk vandaag het spits af als nieuwe minister van buitenlandse za ken, de opvolger van Madeleine Albright. Bush heeft haast, omdat hij voor zijn in auguratie op 20 januari de nieuwe regeer- ploeg en duizenden andere functies moet hebben ingevuld. Extra aandacht ging gisteren uit naar de Democratische senator John Breaux. Bush zou Breaux in de ploeg willen opnemen als nieuwe minister van energie. De toelating van een of meer Democrati sche bewindslieden moet tegenwicht bie den aan het flinterdunne mandaat van de Texaanse gouverneur. Bush sprak gisteren met Breaux, en volgens de toekomstige president wil de Democraat liever in de se naat blijven. Als Breaux de senaat toch zou verlaten, krijgen de Republikeinen er overigens een meerderheid. De huidige verhouding in de Senaat is vijftig Republikeinse tegen vijftig Democratische zetels. Na een eventueel vertrek van Breaux zal de huidige Republi keinse gouverneur van Louisiana zeer waarschijnlijk een partijgenoot benoemen voor de vacante zetel, waarna de Republi keinen een meerderheid van 51 tegen 49 zetels krijgen. In het geruchtencircuit vlie gen de namen voor andere posten ook al rond. Zo zouden oud-senator Dan Coats uit Indiana eri John McCain in de race zijn als nieuwe minister van defensie. McCain legde het eerder dit jaar af tegen Bush in de strijd om de Republikeinse nominatie. De huidige Democratische minister van financiën Summers blijft mogelijk op zijn post, hoewel ook oud-bankdirecteuren Walter Shipley (Chase Manhattan) en John Hennesy (Credit Suisse First Boston) hoge ogen zouden gooien. Don Evans, die de Re publikeinse verkiezingscampagne leidde, is naar verluidt de belangrijkste kandidaat voor de post van minister van handel. derwijsminister Bulmahn spreekt een woordje He breeuws en minister van fami liezaken Bergmann Russisch. De Duitse ministers van econo mische samenwerking en die van onderwijs spreken beiden behalve Engels ook Frans, Itali aans en Spaans. Premier Koks talenkennis is ook aanzienlijk beter dan die van zijn Britse collega Blair. Hij spreekt Engels, Frans en Duits, aldus zijn woordvoerder. Kok spreekt deze talen bij alle ge sprekken in Europees verband. Alleen bij hele moeilijke en ge voelige onderhandelingen haalt hij er soms een Franse tolk bij. NEW YORK AP Enkele uren nadat Al Gore in een veelgeprezen televisietoe spraak tot de Amerikaanse be volking zijn verkiezingsneder laag had aanvaard, vierde hij op verrassende wijze feest om het einde van de zeldzaam lange en spannende strijd om de stemmen luister bij te zet ten. De villa van de vice-presi dent in Washington was woensdagavond het toneel voor een grote party, die tot in de kleine uurtjes duurde. Dat meldden Amerikaanse kran ten gisteren. De bijeenkomst was welis waar in gepaste rust begon nen, maar één van de geno digden, popster Jon Bon Jovi, besloot rond middernacht en kele collega-rockers alsnog uit te nodigen. En toen barstte het feest pas goed los. Bon Jo vi, Tom Petty en Stevie Won der hebben de hele nacht mu ziek gemaakt. Gore, wiens stijve harken- imago hem tijdens zijn verkie zingscampagne parten speel de, deed zijn jasje uit, dronk bier met de sterren en swing de dat het een lieve lust was. Zijn vrouw Tipper leefde zich ondertussen uit op de drums. Ook regisseur Rob Reiner, model Naomi Campbell en hiphopper Wyclef Jean waren present. In de Siciiiaanse hoofdstad Palermo hebben 121 landen gisteren een VN-conventie tegen transnationale georga niseerde misdaad ondertekend. Opvallend was dat een fiks aantal bank- en belastingparadijzen zich bij de on dertekenaars schaarde. De vice secretaris-generaal van de VN, de Italiaan Pino Arlacchi, zei mede daarom dat de driedaagse VN-conferentie een ongedacht succes was geworden. ROME HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Landen als Zwitserland, Cy prus, de Seychellen, Liechten stein en Monaco zijn voor speurders naar de financiële bronnen van de internationale maffia vaak een bron van erger nis, omdat hun banken geen inzage willen geven in beta lingsverkeer of rekeningen van verdachte personen. Daaraan komt nu een einde, omdat de ondertekenaars van de Conven tie zich verplichten tot het ope nen van de boeken als een (in ternationaal) justitieel onder zoek wordt ingesteld. Boven dien verbiedt de Conventie het openen van anonieme bankre keningen of onder valse naam. Overigens zal het nog gerui me tijd duren voordat de Con ventie internationale rechts kracht krijgt. Eerst dienen de parlementen van tenminste veertig VN-landen het verdrag te hebben geratificeerd. Dat kan in de genoemde landen nog problemen geven, zo werd in de wandelgangen van de conferentie opgemerkt. Een tegenvaller was dat het aantal ondertekenaars van twee bij de Conventie horende pro tocollen die mensenhandel en - smokkel strafbaar moeten ma ken beperkt bleef tot tachtig. Onder de niet-ondertekenaars bevinden zich verschillende landen (Marokko en Oekraïne bijvoorbeeld) waar bendes dik verdienen aan illegale immigra tie of handel in vrouwen en kin deren die tot prostitutie worden gedwongen. „We mogen tevre den zijn met dit resultaat, maar we moeten wel naar de toe komst kijken: er is nog heel veel werk te doen", zei de Neder landse ambassadeur in Italië, Christiaan Kroner in zijn toe spraak tot de conferentie. Hij memoreerde dat de VN begin volgend jaar ook gaat onder handelen over een Conventie tegen corruptie. Nederland zal een actieve bijdrage aan de tot standkoming van dit VN-ver drag leveren met de organisatie van een 'Global Forum on Figh ting Corruption', van 28 tot 31 mei te houden in Den Haag. De^e bijeenkomst van weten schappers en experts zal ge volgd worden door een confe rentie op ministersniveau. Tot de landen die gisteren in het geheel niet tekenden, be hoorde Suriname. Aan het be gin van de conferentie had jus titieminister Korthals nog opge merkt dat een Surinaamse handtekening fikse winst zou betekenen voor de lopende za ken tegen de Surinaamse ex- president Bouterse. De conferentie eindigde ove rigens met een 'komische noot'. Tot hun ergernis moesten de Italiaanse gastheren toegeven dat de eigen maffia fiks had ver diend aan het gloednieuwe pa leis van justitie waar de VN- conferentie werd gehouden. Ook bij de opknapbeurt die Pa lermo ter gelegenheid van de conferentie kreeg, zijn maffiose bedrijven betrokken geweest. Een onderzoek naar deze prak tijken is gaande. ROME HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De Romeinse politie is op oor logssterkte gebracht, en het Va ticaan is gisteren veranderd in een belegerde vesting. En dat allemaal voor één politicus uit Oostenrijk: Jörg Haider. Aan het hoofd van een 250 mensen tel lende delegatie draagt de gewe zen voorman van de extreem rechtse FPÖ vandaag als gou verneur van de provincie Karin- thië een 35 meter hoge kerst boom aan de paus over. Italië staat op stelten over deze ontmoeting tussen vreemdelin genhater Haider en een kerk vorst die preekt dat alle mensen voor God gelijk zijn. Pessimisten voorspelden giste ren een veldslag tussen Haider- fans van het extreemrechtse Forza Nuova en Haider-haters van een fiks aantal linkse groe peringen. Beide kampen de monstreren op hemelsbreed 150 meter afstand van elkaar op twee pleinen, even buiten het Vaticaan. Het heeft protesten geregend tegen het Vaticaanse 'eerbe toon' aan de omstreden Oos tenrijker. De joodse gemeen schap, organisaties van verzets strijders en oorlogsslachtoffers, actiegroepen tegen racisme en vreemdelingenhaat en politieke partijen putten zich uit in af keurende verklaringen. Steevast wordt de vraag gesteld: waarom moet de kerstgedachte gevierd worden met een denneboom uit Haiders Karinthië. Het Vaticaan voerde tal van ar gumenten aan. Zo werd gewe zen op de 'boomtraditie': sinds 1982 kiest het pausdom de leve ranciers voor de op het Sint Pieterplein op te stellen kerst boom door middel van het lot. Die 'loterij', een pauselijk initia tief, vindt om de drie jaar plaats. Haiders provincie won in 1997 de hoofdprijs, dus de Oostenrijkse boom mocht het kerstfeest van het Heilige Jubel jaar optuigen. Vaticaan-vriendelijke media wezen erop dat het fenomeen Haider in 1997 nog niet aan de politieke hemel was versche nen. Maar ter linkerzijde werd betoogd dat de kerk een andere oplossing had moeten kiezen toen Haiders FPÖ in de rege ring kwam, en Europa tot een - in september beëindigde - boy cot van Oostenrijk besloot. Volgens kardinaal Sodano, de 'minister van buitenlandse za ken' van het Vaticaan, was dat echter niet nodig. „Wie bij ons aan de deur klopt is welkom", liet hij weten. Maar Sodano had buiten de waard gerekend. Hai der, bijna in de vergetelheid ge raakt, liet de door het Vaticaan geboden kans op publiciteit niet onbenut. Woensdag veeg de hij in een interview met het dagblad Corriere della Sera de vloer aan met Italië's 'gene reuze immigratiepolitiek'. Daarover ontstond groot tu mult. President Ciampi zette zich af tegen Haider, de Oos tenrijker sloeg terug met de op merking dat Ciampi nu een maal 'links' was, en werd daar in bijgevallen door rechtse poli tici die het staatshoofd van par tijdigheid beschuldigden. Giste ren - Haider was net in zijn ho tel bij de Sint Pieter gearri veerd - liet de regering woe dend weten dat zijn opmerkin gen over Ciampi 'onacceptabel' waren. Het gekrakeel dwong het Vati caan tot pogingen om wat puntjes op de i te zetten. Don derdag legde de pauselijke woordvoerder uit dat er geen sprake is van een privé-audiën- tie, maar van een 'pastorale ontmoeting' tussen de paus en de delegatie uit Karinthië. En de paus zou van die gelegenheid gebruik maken om meneer Haider te wijzen op de nood zaak van 'respect voor mense lijke en christelijke waarden. Haider had intussen ook al ge roepen dat de paus zijn ideeën over immigratie deelt. Dat nu, zo zei de woordvoerder, was niet waar. En om elk misver stand uit de weg te ruimen, werd de tekst van de pauselijke boodschap voor Wereldvredes- dag (1 januari) alvast gepubli ceerd. Daarin veroordeelt Jo hannes Paulus nationalisme, vreemdelingenhaat en racisme. Links noch rechts in Italië was overtuigd. „De paus zegt dat al le mensen gelijk zijn, bla, bla, bla", schamperde Umberto Bossi, de demagogische leider van de rechtse Lega Nord, een partij die Haiders opvattingen over immigratie deelt. Even de magogisch waren donderdag de demonstranten die span doeken meedroegen waarop de paus, Haider, Bossi en opposi tieleider Berlusconi vertegen woordigers van het 'Vierde Rijk' werden genoemd. Het blijft onduidelijk wat de Va ticaanse staat, toch niet onbe dreven in stille diplomatie, heeft doen besluiten om de 'an tichrist' Haider binnen zijn grenzen te laten. „Ik denk dat ze wraak wilden nemen. Zo van: jullie stonden verkoop van de morning after- pil toe, wij nodigen Haider uit", meende een vertegenwoordiger van een actiegroep van homo seksuelen. Tijdens de betoging van don derdag zongen zijn vrienden op de wijs van een Heidi-liedje: Haider, Haider, je huisje staat in de bergen, de flikkertjes van Rome zeggen je gedag'. Van daag zullen de strijdliederen een stuk grimmiger klinken. De omstreden kerstboom van Jörg Haider op het plein voor de Sint Pieter. Vandaag draagt de Oostenrijker de kerstgift van Karinthië over aan de paus. foto ansa luciano del Castillo

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7