Bos niet bang voor chaos bij belastingherziening Woningwet veranderde aanzien van Nederland Binnenland Een arm om de schouders van Molukkers' B0UCHER0N Medicijn in verkeer verradelijk gevaarlijk [DAG 16 DECEMBER 2000 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Staatssecretaris van criticaster tot eindverantwoordelijke as 'op de grens van het betamelijke' maar het is jecretaris Wouter Bos (financiën) uiteindelijk toch het nieuwe belastingstelsel is in recordtempo |e Tweede en Eerste Kamer behandeld en goedge- en kan dus per 1 januari 2001 van kracht worden. deskundig ambtelijk apparaat. Het gaf meteen een hele andere kijk op het belastingplan. „Op het ministerie had ik inzage in de voorbereiding van wetsvoor stellen. Ik zag hoeveel varianten er door de ambtelijke molens gaan voor er een definitief voorstel uitrolt. Dat is informa tie waar je als Kamerlid eigen lijk nauwelijks weet van hebt." De verantwoordelijkheid die hij nu draagt voor het stelsel heeft Bos in de debatten van het af gelopen jaar erg voorzichtig ge maakt. Hij beseft dat zijn uit spraken over de interpretatie van fiscale regels straks een rol kunnen spelen bij rechtszaken. „Soms was ik in het debat graag wat losser geweest, maar ik mocht absoluut geen fouten maken." Bos is tevreden over het nieuwe belastingstelsel zoals het er nu fUNS uwe stelsel heeft sinds jerakkoord van 1998 amers bedolven onder lier en langdurige debat- ar in de nacht van dins- vvoensdag viel het laat- rd in de Eerste Kamer, alleen maar ontzag uit- u voor het werk van de entariërs. Zelf startte hij Tede-Kamerlid voor de debatten over het belastingstelsel, maar in ijaar van 2000 kwam hij it vertrek van minister iawat heen-en-weer-ge- la linnen het kabinet zelf taatssecretariaat van Fi- i terecht, icaster werd Bos eind- ,-oordelijke, maar wel m eund door een groot en ligt. Het is uiteindelijk minder eenvoudig dan beoogd, maar het is in zijn ogen wel recht vaardiger dan het huidige sys teem. „Arbeid wordt goedkoper en het gebruik van milieu en energie duurder. En heel be langrijk is dat werken loont, vooral als de overstap van een uitkering naar een baan wordt gemaakt." Vrijwel iedereen gaat er per 1 januari 2001 op vooruit, varië rend van soms wel 8 procent voor minimumloners tot 2 a 3 procent voor de middengroe pen. Bos kan echter niet uitslui ten dat er ook kleine groepen, vooral vermogende, burgers zijn die erop achteruit gaan. Dit is vooral het gevolg van het schrappen van een groot aantal aftrekposten. Maar veel zorgen maakt Bos zich niet over deze groep, omdat het bij deze bur gers gezien hun financiële situ atie veelal ook de bedoeling was om ze iets meer te laten be talen. Nog niet iedereen is tevreden. Musici bijvoorbeeld vinden dat adequate regelingen ontbreken voor de kosten die ze voor hun werk maken en die ze niet op hun werkgevers kunnen verha len. Bovendien bleek afgelopen week dat ook Kamerleden en in hun kielzog staten- en gemeen teraadsleden, reden tot onge rustheid hebben. Zij hebben geen officiële werk gever en die moeten zij voor declaraties van onkosten in het nieuwe belastingstelsel wel hebben. De vraag is vervolgens of volksvertegenwoordigers zich als zelfstandig ondernemer laten registreren of dat zij 'in loondienst' gaan bij het Rijk. Bij de eerste optie wacht de volksvertegenwoordigers een administratieve rompslomp omdat bonnetjes van onkosten bijgehouden moeten worden. Bij de tweede optie loert een staatsrechtelijke kwestie: mag een volksvertegenwoordiger, weliswaar fictief, betaald wor den door de organisatie die hij moet controleren? Twee weken voor de invoering van het be lastingstelsel zorgt deze kwestie voor de nodige onrust bij Ka merleden. De Tweede Kamer verzocht Bos afgelopen week een oplossing te bedenken. Het zijn van die onvoorziene si tuaties waarvan Bos er nog wel een aantal verwacht. Vooral als eind januari iedereen zijn loon- strookje ontvangt, houdt de Be lastingdienst rekening met een stroom telefoontjes van men sen die denken dat ze bena deeld zijn. „Belastingen bepa len natuurlijk niet als enige de inhoud van het loonstrookje, laat staan de koopkracht", rea geert Bos. De staatssecretaris zegt wijze lessen geleerd te hebben van het 'collectieve trauma' van de zogenoemde loonstrookjescri- sis in 1998. Ook toen beloofde het kabinet iedereen verbete ring van de koopkracht, maar vergat dat die koopkracht niet alleen door het kabinet wordt bepaald. Voorlichting is daarom de ko mende maanden het speerpunt van de Belastingdienst met spotjes op radio en televisie, advertenties in dag- en week bladen en talloze folders. Bo vendien is de capaciteit van de Belastingtelefoon al sinds sep tember uitgebreid van 50 naar 150 telefoonlijnen, met uit Staatssecretaris Bos (rechts) en minister Zalm van financiën bij de behandeling van de nieuwe Belastingwet in de Tweede Kamer. foto wfa fred steenman schieters tot 250 lijnen. Gemid deld komen daar dik tiendui zend telefoontjes per dag bin nen. Bos houdt ondanks alles reke ning met een druk begin van 2001. Hij zal best een aantal keer ter verantwoording wor den geroepen, zo is de ver wachting. Zo pessimistisch als een aantal belastingdeskundi gen die deze week nog waar schuwden voor grote chaos, is hij echter niet. „Er zijn kwetsbare groepen, vooral mensen die weinig of geen ervaring hebben met de Belastingdienst. Mensen in de bijstand met kinderen moeten bijvoorbeeld zelf een kinderkor ting aanvragen. Het is vaak moeilijk om deze groep te be reiken. We hebben de sociale diensten de ruimte gegeven in het begin soepel op te treden. Moeilijk bereikbaar zijn ook niet-verdienende partners die straks recht hebben op een ei gen heffingskorting. We liepen bijvoorbeeld tegen het feit aan dat enkelen van die groep geen eigen bankrekening bezitten." Bos is ervan overtuigd dat de Nederlander in grote lijnen weet wat er op hem afkomt per 1 januari 2001. „Volgens mij weet iedereen dat hij er waar schijnlijk op vooruit gaat. De aard van de Nederlander is ech ter ook zo dat hij het eerst wil zien en dan pas gelooft. En dat lijkt me eigenlijk wel terecht." Jaar 2001 in teken van eeuwfeest lucht, groen en ruimte waait over naar Nederland. Het eerste tuindorp 't Lansink verrijst in 1911 in Hengelo. Onder de Wo ningwet maken de tuindorpen een stormachtige ontwikkeling door. Ze worden vaak dicht bij fabrieken gebouwd, waardoor industriëlen gemakkelijk over arbeidskrachten kunnen be schikken. Zo krijgt Utrecht zijn tuindorp Elinkwijk, Rotterdam Vreewijk en Heyplaat. Ook Zwijndrecht, het Groningse Ha ren, Enschede en de Zuid-Li- murgse mijnstreek nemen dit idee over. Befaamd is het Amsterdamse Betondorp en niet alleen als ge boorteplek van Johan Cruyff. Dit 'rode bastion' wordt het pa radepaard van de sociaal-de mocratie. Wie er woont, rekent zich tot de elite. Geen arbei derswijk in Nederland die ooit zoveel talent voortbrengt: schrijvers, kunstenaars en intel lectuelen. Grote na-oorlogse nieuwbouw wijken en later de stadsvernieu wing krijgen nog steeds onder de Woningwet gestalte. Pas aan het eind van de jaren tachtig keert het tij en vermindert de overheid haar financiële be trokkenheid bij de volkshuis vesting. Woningbouwvereni gingen privatiseren, projectont wikkelaars nemen de markt over en de vraag naar koopwo ningen is naar grote hoogte ge stegen. Waarschijnlijk in 2004 moet er een einde aan de Woningwet komen. Staatssecretaris Remkes van volkshuisvesting wil de wet vervangen door een Woonwet. Die regelt dan slechts de positie en rechtszekerheid van burgers en de taken van overheid en woningcorporaties. De Amster damse wethouder van volks huisvesting Duco Stadig be stempelde dat bij de openings manifestatie van de jubileum festiviteiten rond de Woning wet al als 'modieus gedoe'. „De wet heeft bewezen een solide frame te hebben dat de afgelo pen eeuw diverse aanpassingen kreeg. Laten we verstandig om gaan met het verleden en de oude dame een verjongings kuur geven." MAASTRICHT DANNY VERBAAN Om hen te beschermen tegen malaria kregen de Nederland se VN-militairen die enkele ja ren geleden naar Cambodja werden gestuurd een kuurtje lariam. Een geneesmiddel dat, zo dacht iedereen, wel effec tief is, maar na het slikken van de tabletten geen verontrus tende bijwerkingen kent. Dat pakte anders uit, want tot ieders verrassing begonnen zich onder de militairen in eens tal van verkeersongeval len voor te doen. Het Instituut Hersenen en Gedrag van de Rijksuniverstiteit Maastricht deed een verrassende ontdek king. „We konden geen direct verband leggen met de onge lukken", zegt wetenschapper ErikVuurman, „maar waar schijnlijk was er wel een indi rect: lariam heeft effecten op het centraal zenuwstelsel. Je kunt gedesoriënteerd raken, bent er met je gedachten niet bij." Erg verraderlijk, omdat de gebruiker dat niet door heeft. Hij voelt zich goed, maar kan spontaan een black out krijgen. „Ook gaan men sen hallucineren of krijgen psychotische aanvallen. Uit onverwachte hoek kun je ef fecten krijgen op je geestesge steldheid." Het is maar één voorbeeld van hoe gevaarlijk medicijnen zijn in het verkeer. Misschien zijn medicijnen zelfs gevaarlijker dan alcohol of drugs. Daarbij weet iedereen immers van te voren dat het niet verstandig is om ermee achter het stuur te gaan zitten. Van genees middelen zijn de risico's ech ter veel minder bekend. Zelfs bij bepaalde pilletjes tegen hooikoorts - met name de ou dere middelen - is het oppas sen geblazen. „Wij doen hier al jaren tests met proefpersonen die na het gebruik van diverse soorten medicijnen in een auto de weg op gaan", aldus Vuur- man. „Zo letten we op slinger gedrag en op de afstand die wordt bewaard tot andere weggebruikers." Vorige week luidde de ver keersveiligheidsorganisatie 3VO de noodklok. De organi satie dringt aan op een wette lijke regeling tegen het ge bruik van medicijnen die het rijgedrag beïnvloeden. Ook wil 3VO dat huisartsen beter voorlichten over de gevaren. De gele en rode waarschu wingsstickers op de verpak king bevatten slechts een standaardtekst die al dertig jaar dezelfde is, waardoor er nauwelijks nog acht op wordt geslagen. Of zo n vermelding is vereist wordt bepaald aan de hand van een officiële test, maar ook daar plaatst de we tenschapper vraagtekens bij. Als een fabrikant een middel geregistreerd wil krijgen, moet het eerst worden onderzocht op eventuele bijwerkingen. Vaak gebeurt dat met jonge vrijwilligers die gezond zijn, geen overgewicht hebben en goed hebben geslapen. Maar in de praktijk kunnen mensen die de middelen nemen ziek zijn of oud. Of slikken ze het na een dag hard werken een of twee glazen bier." Die ge ringe hoeveelheid alcohol hoeft geen risico's met zich te brengen. Maar in combinatie met medicijnen kunnen on verwachte effecten optreden. De grootste gevaren schuilen in de antidepressiva en de middelen tegen angst. En na tuurlijk in drugs als xtc, speed en - vooral in combinatie met alcohol - marihuana. „Wie xtc of speed heeft genomen, voelt zich super en denkt ten on rechte dat hij of zij juist beter kan rijden." De politie heeft nog geen ap paratuur om weggebruikers te controleren en voor veel me dicijnen zijn geen vaste regels te geven. Afhankelijk van ge zondheid, leeftijd en het ge bruik van andere middelen, kan iedereen op een eigen manier op reageren. Toch heeft Vuurman nog een ge ruststellende mededeling: „Een aspirientje kan geen kwaad." Morgen begint actie 'Nederland leeft mee VONK gaat er in Nederland ots gebeuren, verwacht Kruizinga, voorzitter Jactiecomité 'Nederland met de Molukkers'. erste publicaties over de 5 ke actie ontvangt hij da- p ientallen e-mails en te- fles. Dat is nog maar het kant tv-spotjes met be- lederlanders die de ac- promoten, liggen bij al- siezenders klaar voor ing. ga, afkomstig uit Am- hem en hoofd maatschappelijk werk bij een christelijke stich ting in Ede, is voorzitter van het actiecomité. Het gaat om een initiatief van het bestuur van de stichting Stedenbanden Neder- land-Indonesië. Het comité roept de Nederlandse bevolking morgen fysieke solidariteit en betrokkenheid te tonen aan Molukse medeburgers. „Breng op deze dag een bezoek aan de Molukse gemeenschap en wees bij hen in hun kerk of moskee. Je hoeft niets te zeg gen, neem desnoods een kaars mee of een bloem, zoals we ook doen bij andere uitingen van zinloos geweld", licht Kruizinga toe. De ruim 60.000 Molukkers in Nederland lijden onder het dra- Sauna kopen WWW. starline.nl ma dat zich op de Molukken af speelt. De godsdienst- en bur geroorlog heeft al aan zo'n vier duizend mensen het leven ge kost. Ruim een half miljoen mensen zijn op de vlucht, on der wie familieleden en vrien den. Het comité wil niets afdoen aan het belang van inzamelingsac ties, zoals 'Samen voor de Mo lukken' met gironummer 2911. „Maar is meer nodig: power, betrokkenheid. Wij willen Ne derlanders de gelegenheid ge ven Molukse medeburgers een hart onder de riem te steken. Geef ze een hand, leg een arm om de schouder en luister naar hun verhalen. Ik weet dat veel mensen hun betrokkenheid willen tonen, maar ze weten vaak niet hoe." Om zoveel mo gelijk Nederlanders te mobilise ren, heeft het comité promi nenten weten te strikken voor een tv-spotje. Onder andere minister Van Boxtel van min derhedenbeleid, actrice Wiete- ke van Dort, dominee Nico ter Linden, IKV-voorzitter Mient Jan Faber en enkele Tweede- Kamerleden verlenen mede werking. «THEA VAN BEEK der van veel latere wet- zo wordt de uit 1901 da- Woningwet wel ge- Sindsdien werden in ind 6,5 miljoen wonin- ouwd, waarvan ruim 2,3 in de sociale huursec- honderdjarig bestaan Voningwet wordt vol ar in heel Nederland ge in der mensen - en an- igen wij de woningen in uit de minder gegoe- niet noemen - staan len ten achter bij de i, die ten verblijve voor ren zijn afgezonderd.' en bittere conclusie die nklijk Instituut van In- in 1855 aan koning II rapporteert. De ste- Zjlen uit door een ware rhuizing die vanaf het nd op gang is gekomen, nten stampen in die tijd g len sloppen uit de 2 )e kwaliteit is vaak zo at ze al tijdens de bouw elkaar storten. In wat d blijft, huizen grote ge- f in eenkamer- of kelder en, in tochtige kamer vlieringen of krotten. In in en sloppen heerst ar- ziekte en verpaupering, ieën liggen voortdurend ler. Voor het eerste le is eenderde van de igen al gestorven, merende rapport aan Het zal nog bijna vijftig ren voor de overheid rantwoordelijkheid Pas in 1901 wordt de ;wet door de Tweede tangenomen. De wet zal id zijn voor de manier in Nederland wordt ge en gewoond, iten moeten voortaan rordeningen opstellen ite huizen onbewoon- :klaren. Ook moeten ze - lingsplannen maken, de 'er van de tegenwoordi- immingsplannen. Het it ophalen van huisvuil lakken van overlast, zal milieuwetgeving lei- In de Amsterdamse Van Beuningenstraat staan de eerste complexen die zijn gebouwd in het kader van de Woningwet. De huizen golden begin vórige eeuw als 'ware paleisjes'. foto cpd iris loonen den. Zonder Woningwet zou sociale woningbouw er nooit zijn geweest en heel andere kwaliteit van bouwen opleve ren. Een van de eerste woning bouwcomplexen die onder de nieuwe Woningwet wordt ge bouwd, staat in de Amsterdam se Staatsliedenbuurt. De 28 wo ningen aan de Van Beuningen straat zijn een ware revolutie, want ze hebben geen bedste den meer en geen alkoven. De huizen hebben aparte slaapka mers en een eigen privaat dat niet meer in de keuken staat. Uit het hele land komen be langstellenden naar deze 'halve paleizen' kijken. Het woonblok is gebouwd door de woningbouwvereniging Rochdale, eind negentiende eeuw opgericht door gemeente ambtenaren. Nederland telt in die periode tientallen van deze verenigingen, die zich vaak ten doel stellen arbeiders te verhef fen en fatsoenlijke huizen voor hen te bouwen. Woningen met bijvoorbeeld hoge vensterban ken, die het onbelemmerd naar buiten kijken tegengaan. Arbei ders moeten immers lezen en studeren. De nieuwe huizen vereisen ook 'beschaafd woongedrag', want een woning is om in te wonen. Dus mag de was niet meer aan de straatkant hangen, dient de douche niet als opslagplaats, zijn kostgangers verboden, evenals werken aan huis. De huur moet op tijd betaald zijn en het huis hoort 'ordentelijk' te zijn. Lang niet iedereen is in staat zo te leven. Om te leren wonen, doet de woningopzichteres haar intrede. Rond 1930 telt Nederland 111 van deze vrou wen. Streng controleren ze of huurders zich fatsoenlijk gedra gen en niet rondhangen in de kroeg. Wie zich onaangepast blijft gedragen, wacht deporta tie naar aparte woonoorden voor 'niet-nette gezinnen'. Ver blijf in deze woonscholen is 'vrijwillig'. Wie weigert, wacht de straat of een krot. De Engelsman Ebenhaezer Ho ward is de bedenker van tuin dorpen. Zijn filosofie van licht, PARIS arortson juweliers Grote Houtstraat, 47-49 2011 SC HAARLEM Tel.: 023/532.19.15 Stalen Kast en Armband Verwisselbare Armband vanaf 4.200 nlg

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5