Themadagen stapelen zich op Meer dan prakken Ziekendag liet gezond meer Hoofdluis te lijf Anti als drijfveer TkHHhHH Aandacht weggetrokken ZATERDAG 16 DECEMBER 2000 landelijke open kloosterdagen, de Annie MG Schmidtdag, dag van de gevangenen, landelijke voetpadendagen, nationale luizendag, nationale atspeeldag, dag van de daklozen.... Het is jlink dringen op de jaarkalender. even, en 'de dag van de themavrije dag' moet in het leven worden geroepen om tenminste één keer per jaar rust te hebben. De agenda van de themadagen van dit jaar. door ILSE THOONSEN Januari Jubeljaar Vaticaan Wereld wiskundig jaar Jaar van het carrousel Jaar van de ouderen 27. Wereld-lepradag 29. Aardappel achtdaagse Februari 1. Begin nationale isolatie weken (tot einde v/d maand) 5. Marktdag 12. Begin van het sterrenkijkweekeinde 28. Internationale RSI bewustwordingsdag 29. Wereldburgerdag Razend enthousiast zijn ze bij het Nederlands Instituut voor Afzetbevordering van Akker bouwproducten (NIVAA). Die aardappelachtdaagse, dat is een succes. Dus komt er in de toe komst ook een 'uiendag'. Het NIVAA staat tenslotte niet voor niks in de volksmond bekend als het 'aardappel- en uienbureau', meent promo tiemanager Madelinde Daane. Met de aardappel kan je meer dan prakken bij groenten of vlees. Dat is volgens Daane de gedachte die tijdens de acht daagse wordt uitgedragen. „Je hoeft niet per se een Indische rijsttafel te maken als je je vrien den een bijzonder gerecht voort wilt zetten. De aardappel is op zich wel bekend, maar moet met zijn tijd mee. Er is veel concur rentie van producten als maca roni, rijst en tarwe." Bijna vijf jaar geleden werd de achtdaagse geïntroduceerd, met als uitgangspunt een campagne in de eerste week van februari. Daane: „We brengen een berei dingswijze onder de aandacht, bijvoorbeeld via recepten in ver- pakldngen of op de toon bank van win kels." Daarbij komen nog de nodige com mercials op tv en in bladen, waardoor de kosten flink oplopen. Het NIVAA trekt 'meer dan een ton' uit voor pieperpromo tie, schat Daane. „We meten na de acht daagse ook het effect. We vragen consumenten bijvoorbeeld of ze de aardappel lekker of gezond vinden en of ze ermee kunnen variëren. Daaruit blijkt dat onze acties aanslaan. Zo vond eerst 71 procent van de mensen dat er met piepers valt te variëren, te genover 84 procent né de acht- Maart 3. Wereldgebedsdag 8. Internationale vrouwendag 13. Begin van de week vande psychiatrie 15. Begin van de boekenweek 19. Landelijke open kloosterdag 21. Internationale dag ter bestrijding van racisme en discriminatie 22. Waterdag 24. Boomfeestdag 25. Scoutingdag 29. Anti-agressiedag 7. Wereldgezondheidsdag 10. Begin van de week van gehandicaptensport 15. Begin museumweekend 15. Begin van de kampeerdagen 18. Begin van de bioscoopdagen 20. Secretaressedag 22. Aardedag 23. Werelddag van het boek en van het auteursrecht 23. Begin van de hersenweek Nationale boomfeestdag. Scholie Rijn. i werden dit jaar betrokken bij aanplant in het nieuwe Utrechtse stadsdeel Leidsche FOTO ARCHIEF ANP De themadag is als verschijnsel verre van nieuw. Zo bestaat de boomplantdag sinds 1919, werd dierendag in 1930 geïntrodu ceerd en de molendag in 1973 uitgeroepen. De dag van de arbeid maakt een goede kans op de titel 'oudste the madag': die stamt uit 1890. In die periode, eind negen tiende eeuw, liggen volgens volkenkundige Eveline Doel man ook de wortels van de themadag als fenomeen. Doelman doet onderzoek naar de feestcultuur voor het Meertensinstituut, een bureau voor onderzoek en docu mentatie van de Nederlandse taal en cultuur. Doelman koppelt het ontstaan vein themadagen aan de toename van belangengroeperingen in die tijd.„Toen kreeg de emancipatie van allerlei groepen vorm, zoals de verzuiling, de vrouwen- en de arbeidersbeweging." Be langengroepen willen aandacht voor hun thema, en een eigen dag uitroepen is één van de middelen die hen daar voor ter beschikking staan. „Ze willen bewustmaken, de publieke opinie beïnvloe den, discussie op gang brengen, op vergeten groepen wij zen", somt Doelman op. „Om hun doel te bereiken ont plooien ze activiteiten, voeren pr en werven leden. Daar bij horen vaste rituelen zoals vergaderen, nieuwsbulletins verspreiden of het organiseren van jaarlijkse manifesta ties. En hieruit ontstaat soms de organisatie van een the madag. Die kan uitgroeien tot een traditie, en zelfs in sa menwerking met zusterorganisaties in het buitenland tot een Europese of wereldthemadag." Het aantal 'dagen in het teken van' neemt toe. Doelman legt een verband met de steeds kleiner wordende rol van de overheid. „De verschuiving van verantwoordelijkhe den naar particulieren, de toenemende emancipatie en democratisering lijken de belangrijkste factoren. In een samenleving die steeds complexer wordt, hoeft deze op komst van groepen en 'dagen in het teken van' niet te verbazen." Doelman signaleert behalve een komen, ook een gaan van themadagen. Sommige dagen zijn in de loop der ja ren een stille dood gestorven, zoals de burgerdag die in de jaren zestig werd gevierd. Op die dag kregen nieuwe kiesgerechtigden uitleg over het functioneren van bij voorbeeld gemeenteraden. De nationale schoonmaakdag verdween van het toneel wegens een reorganisatie bij be denker Stichting Nederland Schoon. Soms verandert het karakter van een themadag na ver loop van tijd. „Tradities leven zolang ze een functie heb ben. Maar functies veranderen of vervagen. Er zijn dagen die van 'dag van aandacht' overgaan in een feestdag voor de commercie", schetst Doeleman. „Een voorbeeld daar van is moederdag. Ook de invulling van een dag veran dert al naar gelang de geest van de tijd. Zo hebben bij voorbeeld de activiteiten op dierendag sinds de jaren dertig, zich ontwikkeld van het meenemen van huisdie ren naar school, via de keuring van huisdieren naar het houden van open huis door dierenasiels." Met verbazing ziet de volkenkundige hoe de kalender met themadagen volloopt. „De commerciële lijken het te gaan winnen van de sociale en idealistische dagen. Dat is een ontwikkeling die niet is tegen te gaan. Iedereen mag ze uitroepen. Of dat inflatie betekent? Het is wel goed dat je met weinig moeite mensen kan mobiliseren als je er gens actie voor wilt ondernemen." 1. Dag van de arbeid 3. Wereld astmadag 3. Dag van de strandjutters 6. Internationale anti-dieetdag 8. Internationale Rode Kruisdag 9. Dag van Europa 12. Dag van de verpleging 12. Wereld ME-dag 13. Landelijke fietsdag 13. Molendag 20. Annie MG Schmidtdag 20. Metrologiedag 20. Begin kinder- boerderijweekeinde 24. straatspeeldag 24. Voorleesdag 25. Afrikadag 26. Aids Memorial Day 26. Hortusdag 25. Internationale Hanzedagen (t.m. 28) 31 Anti-rookdag 13. Begin van de oogmeetweken Juni 4. Dag van de vermisten 5. Wereldmilieudag 19. Begin van de maag-, lever- en darmweek 24. Roze zaterdag Juli 1. Begin van de Gay Pride Week 1. Dag van de architectuur 9. Dag van de gevangenen 0. RK-wereldjongerendag 5. Dag van de vuilnisman een ziekte of er is wel een dag voor geprikt. Mocht er toch kwaal over het hoofd zijn ge- i, dan biedt de algemener ikende nationale ziekendag ;omst. Maar misschien niet meer. De ziekendag wordt zijn voortbestaan bedreigd, enlijk wil organisator De Zon- iloem er na zesentwintig jaar laf. de eerste jaren werd er tij- is de nationale ziekendag een tiale kerkmis voor zieken en landicapten gehouden, die op visie kwam. Omdat lokale inebloem-afdelingen, ver eg- en ziekenhuizen op die graag iets extra's willen is de ziekendag verworden een dag waarop zieken en ge- idicapten een bloemetje krij- verzucht voorlichter René ers van De Zonnebloem, ij zijn er niet meer van ge smeerd. Het gebaar van Jemen voor de zieken' is er gzaam ingeslopen, maar dat niet wat we willen. Het zou i zo moeten zijn dat zieken bloemetje overhandigen aan mensen die aandacht aan hen en." Een meisje op controle bij de GGD Den Haag, die op de nationale luizendag haren kamde en voorlichting gaf. FOTO ARCHIEF ANP Brrr, luizen. Alleen al er over praten veroorzaakt jeuk. Toch zou er vaker over de hoofdluis gesproken moe ten worden, vindt Joke van Wieringen van het Utrechtse Wilhelmina Kinderziekenhuis. Dus kwam er dit jaar een nationale luizendag. „We hebben daar alle televisiezen ders mee gehaald. De hoofdluis is bespreekbaar gewor den. Zodra er op het achtuur-journaal grapjes over wor den gemaakt, is het taboe er af." Van Wieringen werd dit jaar ingezet voor het project Luis te lijf, waar de luizendag onder deel van uitmaakte. Op de dag gaven plaatselijke GGD-afde- lingen informatie over hoofd luis en de bestrijding ervan. Van Wieringen: „Veel ziekten hebben we onder controle, maar er is nog steeds geen goede oplossing voor hoofdluis. De dag was bedoeld om aan te geven dat luis een groot probleem is waar mensen 'gek' van worden. Je wordt niet ziek van ze, maar mensen ervaren het als vies." Onnodig, benadrukt Van Wieringen. Want het krijgen van de kriebeldieren heeft niets met slechte hygiëne te maken. „Het is meer een sociaal dan een medisch pro bleem. Veel mensen schamen zich en lopen er niet mee te koop dat zij of hun kinderen luis hebben. Maar als je dat niet zegt, kan je anderen besmetten. We hebben al heel wat gewonnen als mensen er over durven praten." 1. Begin van de groene maand 8. Kanker-herdenkingsdag 8. Begin van de week van het leren 9. Begin open monumentendagen 10. Ziekendag 11. Begin van de week van de panda 12. Gebed- en boetedag 15. Begin van de week van het platteland 16. Begin weekeinde van de 19e eeuw 16. Alleen-staandendag 19. Begin van de week van het landschap 21. Tuinontwerpdag 22. Begin van de week van de dagbladbezorger 24. Autoloze dag 24. Wereld hartdag 23. Begin van de junior museumweek 24. Begin van de voetpadendagen 24. Begin internationale reflexologieweek 29. Dag tegen het geweld 30. Begin van de jeugd natuurweek Dagen vóór iets zijn er in over vloed. Maar dagen tégen iets zijn dun gezaaid. Zoals de niet- winkeldagen de anti-dieetdag. De niet-winkeldag is overge waaid uit Canada. Daar werd hij in 1992 bedacht door ene Ted Dave die de Buy Nothing Day uitriep, tegen het haast grenze loos consumeren om hem heen. In Nederland werd deze dag in 1995 overgenomen door Omslag, een Eindhovense werkplaats voor duurzame ontwikkeling. De niet-winkeldag valt in Ne derland op de laatste zaterdag van november. „Er heerst in de ze tijd vlak voor kerst een enor me koopwoede", verklaart Dick Verheul van Omslag. Op de dag zelf worden mensen via affiches en straattheateracts opgeroepen om te 'consuminderen' voor een beter milieu. Verheul is in zijn nopjes met de afwijkende naam van de themadag. „Daarmee kun je opvallen. Het is in deze wereld bijzonder als je iets niet doet, dat moetje altijd uitleggen. De naam alleen al wekt verbazing." Ook de Nederlandse Obesitas Vereniging heeft de keuze ge maakt voor een anti-dag: de an ti-dieetdag. Achter de keuze voor de vaste datum 6 mei zit een droevige reden, attendeert Janny Weijenberg van de vereniging. „Op die dag pleegde een meisje in Engeland zelfmoord omdat ze zichzelf met maatje 40 te dik vond. Een Engelse ex-anorexia- patiënt was zo verontwaardigd dat ze 6 mei tot anti-dieetdag be noemde. Wij hebben die datum twee jaar geleden overgeno men." Op die dag wordt tijdens een bijeenkomst een minuut stil te gehouden voor de dodelijke slachtoffers van afvalpogingen. Weijenberg: „Ons doel van de dag is, om mensen er van te weerhouden op allerlei onver antwoorde diëten te gaan. Je wordt bestookt met allerlei kuren en een slankheidsbeeld waar je aan moet voldoen. In 1999 - we ten we - lieten drie mensen het leven bij een maagbandoperatie. Dat je een afvalpoging met de dood moet bekopen, gaat te ver." Oktober 1. Begin van de week van de toegankelijkheid 1. Begin van de wereld missiemaand 1. Begin van de wijnweek 1. Internationale ouderendag 2. Begin van de hepatitisweek 2. Begin van de week van de toegankelijkheid 4. Dierendag 4. Dag van de warme bakker 4. Begin van de week van het studeren in het buitenland 5. Dag van de leraar 6. Begin van de brandpreventieweek 7. Begin van de wereld borstvoedingweek 7. Internationale dag van het kind 7. Wereldmissiedag 7. Begin van de kinderboekenweek 7. Begin van de wetenschaps- en techniekweek 8. Groene grensdag 11. Luizendag 14. Politiedag 15. Begin van de vredesweek 16. Wereldvoedseldag 16. Internationale dag van de witte stok 21 Grootouder-kleinkind natuurdag 21. Galerie weekend 22. Jeugd theaterdag 24. Europese obesitasdag 25. Begin van de week van de lingerie 28. Dag van het oor 30. Begin van de week van de buitenschoolse opvang November 1Begin van de maand van de kinderrechten 1. Wereld veganisme dag 4. Begin van de week van de chronisch zieken 6. Begin van de open naturistische zwemweek 9. Multiple sclerose dag 9. Internationale dag tegen facisme en anti-semitisme 10. Dag van de mantelzorg 11Dag van het chronisch zieke kind 12. Begin van de migrantenweek 14. Wereld diabetesdag 16. Internationale dag van de tolerantie 17. Dag van de daklozen 20. Internationale dag van rechten van het kind 24. Wereld aktiedag tegen armoede en vervuiling 25. Internationale niet winkeldag 25. Ecokidsdag December 1. Wereld aids-dag 3. Internationale dag van de gehandicapten 7. Vrijwilligersdag 10. Internationale dag van de rechten van de mens 10. Internationale gedenkdag voor gestorven kinderen 14. Dag van het mobiel bellen 18. Internationale dag van solidariteit met migranten 20. Internationale vluchtelingendag 29. Internationale dag van de biodiversiteit Januari 2001 Europees jaar van de talen Jaar van de vrijwilliger Je prikt een datum, organiseert een gezellige ontwerpwedstrijd voor basisscholieren en zoekt publiciteit met een enthousiast persbericht. Alle ingrediënten lij ken aanwezig om de metrologie dag in de schijnwerpers te krij gen. Maar soms is alle moeite te vergeefs, merkte pr-medewerker Claudia Mulder van het Neder lands Meetinstituut. „Onze metrologiedag kreeg af gelopen jaar toch wat minder aandacht in de media", conclu deert Mulder droogjes wanneer ze terugblikt op het evenement. „Het probleem was dat de dag samen viel met de Enschede- ramp en de periode dat prins Bernard in het ziekenhuis lag. Het is ook logisch dat dat be langrijker was, hoor." Afgelopen 20 mei was de eer ste keer dat de metrologiedag werd gevierd, ter ere van de 125ste verjaardag van de meter. In 1875 ondertekenden zeven tien landen de Meterconventie, waarmee de officiële standaard- maat van honderd centimeters werd geïntroduceerd. „Metrologie is heel belangrijk, maar niet zo bekend", verklaart Mulder het nut van de dag. „Mensen weten vaak niet hoe groot de invloed van metrologie op hun dagelijks leven is. Meten en wegen spelen overal een rol." Mulder zit dan ook vol ambitie om dat uit te dragen. „We willen er naar toe dat mensen weten dat 20 mei metrologiedag is, net als 4 oktober dierendag."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 53