■I v Britse dominee John Mosey volgt Lockerbie-proces op de voet 235 ZATERDAG 16 DECEMBER 2000 - T :,r John Mosey's eerste impuls was zijn laarzen aan te trekken en een rugzak om te gorden om zelf in Lockerbie te gaan zoeken. Hij besloot het over te laten aan de 'professionals'. archieffoto 'Meer als waarnemer dan als Helga's vader' Als volwaardig ingezetene gidst John Mosey ('Zestig, maar ik voel me negentig') door Zeist. „Daar links, dat mooie landgoed, is Huis Vollenho- ve. Nog steeds particulier bezit." Hij speelt op dezelfde golfbaan in de omgeving als twee van de drie Schotse rechters in het Loc kerbie-proces. Hij preekt in kerken in Zeist, Woudenberg, Hilversum. Een flat in een 'niet zo nette buurt' is tijdelijk toevluchtsoord. Toffees meegebracht van huis. Aan de muur een kleurenprint van het uitzicht uit zijn cot tage in Worcestershire, met troostende bij beltekst. Want: „Niemand anders zal ons helpen." De nacht van Lockerbie was de 'langste en donkerste' van Mosey's leven. Even na zeven uur explodeerde vlucht PanAm 103 boven Schoüand, de 259 passagiers van het toestel en elf mensen in Lockerbie kwamen om het leven. „Die arme mensen", dacht Mosey nog toen hij om negen uur de eerste beelden zag van de vuurzee. 's Middags had hij de negentienjarige Hei- ga, 'nanny' voor een jaar in de Verenigde Staten, afgezet op vliegveld Heathrow. Zelfs toen het PanAm-logo op de televisie ver scheen, drong het nog niet tot hem door. „Je realiseert je niet dat Schoüand op de weg naar Amerika ligt. Maar mijn vrouw wist het meteen." Religieus gevoel 'Nee, nee, nee!' Helga's jongere broer Mar cus had het uitgeschreeuwd. 'Helga. Helga, Helga!' Daarna verdoofde stilte. En gebed. „Er zijn mensen die dit soort dingen overle ven zonder enig religieus gevoel", zegt Mo sey. „Maar hoe ze dat redden, is mij een raadsel." Troost kwam van de hechte kerkge meenschap. Twee uur na het nieuws hadden zo'n veertig gelovigen zich verzameld in Mo sey's huiskamer, in één maand ontving de familie meer dan zeshonderd telefoontjes. Brieven en faxen kwamen binnen van mis sieposten over de hele wereld. Mosey preek te tijdens de kerstdienst terwijl de tranen over zijn wangen stroomden. „Nu moesten we bewijzen of alles waarvan we hadden ge zegd dat we het geloofden waar was, of al leen maar een spel.' Maar Gods gratie en goedheid waren meer waard dan we ooit voor mogelijk hadden gehouden." 'Bijna high' werd Mosey van het praten over Lockerbie en zijn dochter. Sommige be zoekers meden het onderwerp. „Dat was het slechtste wat ze konden doen. Degenen die ons het meest hielpen, waren degenen die ons aan het huilen brachten. Die gaven ons een klein stukje van Helga terug." Een vriend en zijn vrouw trokken voor een week bij de Mosey's in. „Ze maakten thee en sandwi ches, thee en sandwiches, thee en sandwi ches. Dat was ónze therapie." Tot vijf keer toe moesten de Mosey's een of ficiële beschrijving van Helga opstellen. Poli tiediensten leken langs elkaar heen te wer ken, informatie bleek verdwenen in de krochten van een nieuw computersysteem. „We hoorden helemaal niets." Mosey's eer ste impuls was zijn laarzen aan te trekken en een rugzak om te gorden om zelf in Locker bie te gaan zoeken. Hij besloot het over te la ten aan de 'professionals'. Later bleek dat Helga al op 22 december was geïdentificeerd. Ze was een van de eerste passagiers die uit het toestel werden geslin gerd, ze zat bij de plek waar de vliegtuigromp in tweeën scheurde. Maar haar lichaam werd Zijn auto laat hij vanwege de strenge ingangcontroles liefst buiten de hekken van Kamp van Zeist. „Ze halen elke golfbal uit je tas.Op 21 december 1988 verloor de Britse dominee John Mosey zijn dochter Helga bij de bomaanslag op een Amerikaanse Boeing 747 boven het Schotse Lockerbie. Twaalf jaar later volgt hij in Nederland het proces tegen de twee Libische verdachten van de aanslag voor het speciale Schots gerechtshof op de voormalige luchtmachtbasis. Maar hij voelt zich meer waarnemer dan 'vader van „Het is surrealistisch, soms moet ik mezelf echt voorhouden waarom ik hier ben. pas de 25ste gebor gen. „Ze lieten haar daar drie nachten -naakt achter met de vossen en de wezels, terwijl ze naar baga ge zochten." Voor het eerst klinkt ver bittering. „Dat heeft ons niet echt gehol pen." In het voorjaar van 1989 werden de Mosey's door een boer meegenomen naar de plek waar Helga was gevonden. „Ik zocht naar een spoor, een deuk, ge plet gras. Maar er was natuurlijk allang niets meer te zien." Helga was muzikan- të, ze speelde piano, viool en blokfluit en zou na haar jaar Amerika haar conservatori umopleiding beginnen. Maar haar grootste passie was zingen, de reden voor haar week je thuis was de uitreiking van een prijs die ze als mezzosopraan had gewonnen. Boven het sinaasappelsap hadden Mosey en Helga die morgen haar toekomst besproken. „Ze wilde staan in het Scala in Milaan, in de Metropoli tan in New York en in Covent Garden in Londen." In de chaos van verbouwingswerkzaamhe den op Heathrow had ze haar tas neergezet en was naar haar vader teruggerend, had haar armen om hem heengeslagen. „Ik wou dat ik me kon herinneren wat ze toen zei. We hadden een fijn jaar gehad. De jaren daar voor waren stormachtig. Een tienerdochter met een Victoriaanse vader, die zei: 'Haal die troep van je gezicht!' Ik herinner me dat ik tegen haar zei: 'Ik hou van je Helga, al lijkt dat niet altijd zo. En vergeet niet je moeder te bellen'." Op aandringen van de bevriende begrafe nisondernemer ('Als ik je kon verbieden te kijken, zou ik het doen') bleef Helga's kist dicht. „Soms vraag tk me wel af of ik niet toch had moeten kijken. Denk: 'Je hebt niet eens je eigen kind willen zien'." Maar een jaar na Lockerbie ontving Mosey van de poli tie een strookje papier, het autopsierapport. Helga's schedel was gebroken, haar kaak ontbrak. „Feitelijk was de helft van haar ge zicht verdwenen. Ik las het rapport thuis voor en kwam toen bij de passage: 'Hersens ontbreken'. We keken elkaar aan. Toen zei mijn zoon: 'Typisch Helga' en schoten we al John Mosly over het Lockerbie-proces: „We zijn dankbaar voor ieder krui vertellen over de dood van onze dochter." foto meltje dat ons iets kan gpd marc van der kort lemaal in de lach. Dat brak de spanning." Horloge Helga werd even buiten Lockerbie begraven bij de kerk van Tundergarth, waar de cockpit van vlucht PanAm 103 neerkwam en nu een klein herdenkingscentrum is ingericht. Het enige wat de Mosey's van de Schotse politie hebben teruggekregen, waren koperen arm banden die ze twee weken eerder voor Helga uit Thailand hadden meegebracht, stukken leer van haar pilotenjack, haar sweater die nu met scheur en al door haar moeder wordt gedragen en het plastic horloge dat ze bij een pompstation had gekocht. „Het bandje was gebroken maar het heeft nog twee jaar gelo pen. Een goedkoop horloge was sterker dan een mensenleven." De recherche kwam om Helga's vingeraf drukken. „Ze \nroegen of ze vrienden had in het Midden-Oosten. Wij snapten er helemaal niets van. Wat had dat met ons te maken? Helga was geen misdadiger maar een slacht offer. Natuurlijk begrijpen we achteraf dat ze haar wilden uitsluiten van het onderzoek. Maar ze hadden bet ons toen moeten uitleg gen." De daders werden al snel gezocht in Arabische kringen. „De Amerikanen schreeuwden om wraak. Een bom op de Ara bieren! Maar ik zat 's ochtends vroeg om vijf uur aan Helga's bureau en dacht: als ik ook wraak wil, ben ik niet beter dan de daders." 'Overwint het kwade door het goede' was de tekst uit het Nieuwe Testament die Mo sey's levensmotto werd. Met giften die na de aanslag binnenstroomden, zette hij een christelijk kinderte huis op in het noor den van de Filippij nen. Een deel van compensatie die de nabestaanden acht jaar na Lockerbie ontvingen van Pan Am werd vastgezet in het 'Helga Mosey Memorial Fund' dat projecten steunt voor kinderen in de Derde Wereld. „Elke keer wanneer ik het tehuis bezoek, besef ik dat veel van deze kinderen dood zou den zijn als mijn dochter nog zou le ven",. zegt Mosey. „Op deze manier winnen we het van de 'aartsterrorist': Satan." Toen in 1991 een pressiegroep van Britse nabestaanden werd opgericht, wilde Mosey er niets van weten. „Ik dacht: dat is niets voor ons." Maar toen hij een half jaar later toch een bijeenkomst bezocht van UK Fami lies Flight 103 vond hij een nieuw doel: het achterhalen van de waarheid. Mosey is ervan overtuigd dat Lockerbie een wraakactie was voor ofwel een Amerikaanse bombardement op de Libische hoofdstad Tripoli of het neer halen van een Iraans lijnvliegtuig door het Amerikaanse oorlogsschip USS Vincennes. „Mijn dochter is vennoord vanwege het Amerikaanse buitenlandse beleid in het Mid den-Oosten, de Amerikaanse agressie." Volgens Mosey waren de Amerikaanse en Britse overheden gewaarschuwd voor de aanslag en hebben zij informatie onder het tapijt geveegd. „Terroristen plaatsen bom men aan boord van vliegtuigen. Dat is wat terroristen nu eenmaal doen. Hoe verkeerd ook, dat is hun ding. Daar moeten we niet verbaasd over zijn. Maar we zouden meer in tegriteit moeten kunnen verwachten van on ze regeringen. Het is duidelijk dat veel men sen veel meer wisten dan ze zeggen." Als de regeringsleiders zich niet hoeven te verant woorden voor hun daden of juist gebrek aan daden, zegt Mosey, is democratie een 'zieke grap'. Negen jaar heeft de groep strijd gevoerd voor de berechting van de twee Libiërs: poli tici werd met brief na brief, media-campag ne na media-campagne de kop gek gezeurd en zelfs de Libische leider Khadafi kreeg be zoek. Mosey werd boegbeeld en vaste woordvoerder, met ex-huisarts en lotgenoot Jim Swire. Samen bestieren ze nu in Zeist hun Nederlandse huishouding, samen zitten ze in de rechtszaal. 'De tweed jasjes', wordt het duo in Kamp van Zeist gekscherend ge noemd. Flexibiliteit Drie jaar geleden stortte Mosey in en kwam een onderdrukt posttraumatisch stresssyn droom aan de oppervlakte. „Ik verloor mijn baan, mijn salaris, mijn gezondheid." Nu geeft het hem, zo keert Mosey opnieuw het slechte ten goede, de 'flexibiliteit' om het proces zelfbij te wonen en alle informatie uit eerste hand te horen. Het is beknibbelen op het kleine vaste inkomen dat geïnvesteerd PanAm-geld hem oplevert. Hij heeft korting bedongen op vliegtickets, weet de goedkoop ste parkeerplaats bij het station van Amers foort, deinst er niet voor terug de Zeister po litie per brief te smeken hem een parkeer boete kwijt te schelden. „Natuurlijk spelen we op sympathie. Maar we hebben ook iets groots achter ons: Lockerbie." Het proces in Kamp van Zeist ervaart hij als 'surrealistisch'. „Ik zit er meer als een waarnemer, als lid van een pressiegroep die er negen jaar had voor heeft gewerkt, dan als Helga's vader." Het is nu achteroverleunen en toekijken, de zaak ligt in handen van het Schotse rechtssysteem. „Het is zo interes sant. Soms moet ik mezelf in herinnering brengen wat mijn echte betrokkenheid is. Dat het niet een zuiver politieke en academi sche exercitie is." Met Lockerbie verdween voor Mosey de 'droomwereld' van vertrouwen in het sys teem. „Maar als we weer mensen willen ver trouwen, dan is dit misschien de beste plek om te beginnen. Het voelt als een eerlijk pro ces. Misschien zijn we nog steeds naïef, maar ik denk het niet. Het is geen proces dat politiek wordt gemanipuleerd. De manipula ties speelden zich ervoor af. De Schotse poli tie heeft grondig en eerbaar werk gedaan en de aanklagers doen hun werk zo eerlijk mo gelijk, zo eerlijk als een advocaat maar kan zijn." 'Monopolie' 'Treurig' vindt Mosey het wel dat de aankla gers zich zien als de vertegenwoordigers bij uitstek van de nabestaanden. „Ze denken dat ze het monopolie op mijn belangen heb ben. Maar wij willen de waarheid en die kan net zo goed van de verdediging komen als van de aanklagers." Mosey is verre van overtuigd van de schuld van de Libiërs. Hij is de enige van de nabestaanden die in Kamp van Zeist praat met de familieleden van de Libische ver dachten. „De Amerikaanse nabestaanden hebben me daarvoor op mijn kop gegeven. Zeiden: "Waarom praat je tegen dat tuig, het zijn allemaal terroristen'." Maar, zegt Mosey, het gaat hem er niet zo zeer om dat deze twee mensen worden op gesloten, dat is een kwestie voor de wet. Waar het wel om gaat, is dat de modder op de bodem van de vijver wordt losgewoeld en nieuwe informatie naar de oppervlakte drijft. „Het Schots gerechtshof is de beste plek om uit te vinden of die informatie klopt of niet. We zijn dankbaar voor ieder kruimeltje dat ons iets kan vertellen over de dood van onze dochters." MARJOLIJN DE COCQ

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 51