Tom Egbers: 'Door film wordt Mokone-legende groter' ZATERDAG 16 DECEMBE 'Ik had het gevoel dat ik het Almelo uit mijn geboortjeaar zag' ,,Dat Cruijffhet liefst met mij samenwerkt, is het grootste compliment dat je me kunt maken", zegt Tom Egbers (42), presentator van Studio Sport. Deze week gaat De Zwarte Meteoor'in première, een film die gebaseerd is op het boek dat Egbers schreef over de zwarte voetballer Steve Mokone. Een gesp^/bver zijn fantastische jeugd' bij Heracles, over Studio Sport en natiuirlijk over voetballer Steve Mokone, die hij bij het verschijnen van het boek in contact bracht met zijn tivee Almelose zoons. „Voor Mokone was die on tmoeting het mooiste moment van zijn bezoek aan Almelo. Heracles, met de klemtoom op de tweede lettergreep. Vroeger kreeg hij tientallen brieven overal vandaan - behalve uit Twente - dat hij de naam verkeerd uitsprak en dat de klem toon op de eerste lettergreep moest liggen. 'Meneer Egbers heeft rast niet op het gym nasium gezeten', was de algemene teneur. Tom Egbers heeft het uitgezocht, zelfs een boek van Erasmus er op nageslagen, maar het is toch echt zoals hij het zegt. Het is nog steeds zijn club en het zal dat ook tot zijn laatste snik blijven. „Waar ter wereld ik ook ben, het eerste waar ik naar kijk als ik een Nederlandse krant te pakken krijg, is hoe Heracles heeft gespeeld. Wat Ajax en Feyenoord hebben gemaakt, zal me dan worst wezen. Hij schatert: „Heracles, dat waren lovable losers. Ik heb daar zo'n fantastische jeugd ge had. Ik ben daar ook gevormd. Want vergis'je niet, er waren goede trainers. Jan Morsink, Klaas Westerhuis, Jan Verhaart, Joop Brand. Jan Morsink leerde je hoe je de veters in je schoenen moest doen. Niet kruiselings, maar overdwars, want in het geval van een gebro ken enkel konden ze de veters gemakkelijker doorknippen." - Je collega's bij 'Studio Sport' doen niet lullig dat je zo met Heracles dweept? „Nee. hoor. Althans ik merk er niks van. Zouden ze dat wel doen, dan zou me dat al leen maar fanatieker maken. Theo Reitsma is voor Telstar. En Mart Smeets is voor zich zelf." - Je hebt niets met FC Twente? „Weinig. Meer met Sportclub Enschede. Ik mocht een keer met mijn vader mee naar Sportclub Enschede - Feyenoord en vlak bij de spelerstunnel staan. Daar zag ik Coen Moulijn van dichtbij. In mijn ogen een reus achtige man. Ik was voor Feyenoord. maar Sportclub won met 2-0. Ik heb met FC Twente niet veel, omdat het 'zich altijd afzet tegen Heracles. Die naam ook. Met de naam FC Twente annexeer je het hele betaalde voetbal in Twente. Alsof er in Almelo geen betaald voetbal wordt ge speeld." Als jochie wilde hij maar één ding: links buiten van Heracles worden. Maar hij bracht het niet verder dan een wedstrijd in het tweede. Speelde met onder anderen Wim Meijer. „Wim Meijer was de Willy Dullens van zijn tijd. Een legendarische jongen. Trai ners die naar hem kwamen kijken, hadden nog nooit zoiets gezien. Die jongen kreeg op het veld een hersenbloeding. Pats boem dood. Zeventien jaar. Zijn naam komt terug in de film. De medespelers van Steve Moko ne dragen allen namen van jongens met wie ik in het pupillenelftal van Heracles heb ge speeld." Zijn eigen voetbalcarrière werd door hem zelf gesmoord, omdat hij zoveel andere din gen ook leuk vond om te doen, maar ook door de oom van Johan Cruijff. Egbers ver telt dat hij op zijn vijftiende geselecteerd was voor het Twentse jeugdelftal, dat een test wedstrijd in het Veldwijk-stadion in Hengelo zou spelen. „Bij de warming-up was er voor twintig spelers één bal en daar pielde de trai ner mee. Ik riep: 'Hé. geef die bal eens hier'. Dat soort brutaliteit was hij kennelijk niet ge wend. "Van welke vereniging ben jij', vroeg hij. "Van Heracles'. 'Oh. dat verklaart alles. Jij begint op de bank'. ..Ik zei: 'U kunt doodvallen', en liep regel recht het veld af. Mijn vader was kwaad: TVat doe je nou?' 'Weet je wat die vent zei over Heracles?'. 'Oh', reageerde mijn vader, 'kom dan maar mee naar huis'. Toen was het goed." Die trainer, zegt hij lachend, was Arend van der Wel, de oom van Johan Cruijff en oud-speler van Sportclub Enschede. „Twin tig jaar later werd ik na afloop van een wed strijd van Heracles door hem met de auto naar het station gebracht. Hij kon zich het voorval niet meer herinneren." Engels „Mijn vader, die slager was, is vrij jong ge storven; ik was 14. In het begin realiseer je je niet de volle impact van wat het betekent dat hij er niet meer is. Pas later besef je hoe be langrijk hij voor je was. Mijn moeder was En gelse. Ze had mijn vader na de oorlog leren kennen toen ze met haar klas Nederland be zocht en bij mijn opa en oma logeerde. Ze zijn vrij jong getrouwd. Na de dood van mijn vader is ze hier blijven wonen.sMaar ze is al tijd door en door Engels gebleven. Thuis werd ook Engels gesproken." Egbers was, behalve een redelijk voetbal ler, een goed gitarist. Speelde onder meer in de band Lapland. En hij maakte de laatste tweeënhalf jaar, tot het eind, deel uit van de befaamde Mister Booboo's Steel, String Brass Band. „Het was,mijn tragiek", zegt hij, „dat ik de opvolger was van Peter Tiehuis. Dat was een geweldige muzikant die alles Tom Egbers: „Heracles, dat waren lovable losers. Ik heb daar zo'n fantastische jeugd gehad. Ik ben daar ook gevormd. foto marcel israel- kon spelen wat hij wilde. Zijn vertrek was doodjammer. Toen ze me vroegen, dacht ik: 'Dat lukt me nooit.' Ik ben toen als een beze tene gaan oefenen en repeteren om me het niveau eigen te maken. Ik heb er een prach tige tijd gehad." De journalistiek leek hem wel wat - 'onder geen beding een baan van negen tot vijf - en hij solliciteerde zich ongans, maar kwam nergens aan de bak. Uiteindelijk kon hij te recht bij Twente Intiem, een huis-aan-huis- blad met een populaire inslag. Zijn eerste in terview was met Theo Laseroms, de trainer van Heracles. Hij vertrok na zeven maanden, want hij wilde naar de School voor Journalistiek in Utrecht en dan met name de afdeling televi sie. Koos Postema, gecommitteerde bij zijn eindexamen, vroeg hem vanwege zijn inte resse voor sport en zijn mooie stem voor het radioprogramma Langs de lijn, maar hij wei gerde. „Postema verklaarde me voor gek. Hij had gelijk. Ik kreeg nota bene een vaste baan aangeboden in een tijd dat er nauwelijks werk was. Maar ik wilde zo graag bij de tv." Twee weken later belde Kees Boerhout, de baas van Studio Sport, hem na een tip van Postema voor de functie van presentator. „Krankzinnig natuurlijk dat je vanuit het niets wordt gevraagd. Ik had op elk voorstel ja gezegd, ook als ze me hadden gevraagd als leerling-redacteur. Ik heb eerst stage gelopen bij Het Journaal. Daar zag ik Rien Huizing en Marijn de Koning in het echt. Grote namen van de tv. Ik durfde bijna niet tegen ze te praten." Hij is nu - even onderbroken door een kort uitstapje naar Veronica - vijftien jaar presen tator van Studio Sport. Egbers deelt 'enigs zins' de groeiende kritiek dat het programma onderhand saaie, voorspelbare, slaapver wekkende tv is geworden. Een uitzendfa- briek, zoiets als Eurosport, waar te weinig journalistiek wordt gewerkt. Het heeft ook te maken, zegt hij, met de explosieve groei van het aantal uren zendtijd, zonder dat daar ex tra mankracht tegenover stond. „En zo slecht doen we het nou ook weer niet." - 'Na Elven' is niet best. „Als journalist baal ik ervan nu iets diploma tieks te moeten zeggen: Na Elven is onder een ongelukkig gesternte begonnen. Het is nog lang niet wat het zou moeten zijn. Het zou een aardig programma kunnen worden als we de mensen er maar voor hebben en niet, zoals nu, alleen de poppetjes die vertel len wat er op het filmpje te zien is en die een gesprekje houden. Maar dan moet de redac tie wel worden uitgebreid." Hij beaamt dat hij zich wel eens afvraagt of hij dit werk tot zijn 65e wil doen. „Ik zou het niet zo willen als Mart Smeets, die bijna niet van het scherm te branden is en die van eve nement naar evenement holt. Ik vind het be langrijk om ook van tijd tot tijd mijn kinde ren te zien." Het blijft lange tijd stil na de vraag of hij niet gestreeld is door de opmerking van Jo han Cruijff, gedaan in een interview, dat de ze het liefst met hem de wedstrijdanalyses doet. „Heeft hij dat echt gezegd? Dat is zo ongeveer het mooiste compliment dat je me kunt maken." Hij maakt er geen geheim van een matelo ze bewondering voor Cruijff te hebben. „Een van de aardigste mensen die bij Studio Sport werken." Toen zijn zoon werd geboren, ver telt hij, stuurde hij alle collega's en mede werkers, en dus ook Cruijff, een kaartje. „Drie weken later in Turijn, vlak voor het be gin van de wedstrijd Juventus - Ajax - 80.000 mensen op de tribune, driehonderd fotogra fen langs de lijn - interview ik op Louis van Gaal. Het gesprek is klaa is er opwinding. De zee fotografen een. Alsof Mozes met de staf de heeft beroerd. Wie komt er aan? 0 een plastic tasje in de hand. 'Hé To wel trots zijn op je zoon, hier heb| deautje.' Ik was er zeer door neerd." Zwarte Meteoor De film De Zwarte Meteoor, ge boek dat hij schreef over de zwa Afrikaanse voetballer Steve Mokoi het seizoen 1958-1959 Heracles maakte, is prachtig geworden, zegt! geen pure voetbalfilm. Aan het sc een aantal verhaallijnen toegevoegd Er is veel gefilmd op locatie in Al: der meer op het voormalige Heraclt De sloop van de tribunes was voor uitgesteld. Op zaterdagmidda moesten de opnames van voet! worden gestaakt omdat een grote wolk de hemel verduisterde. Ensd getroffen door de vuurwerkramp. Over de sfeertekening in de film het meest opgetogen. „Er is heel op details. Alles klopt. Echt heel neel. Ik had het gevoel dat ik zat naar het Almelo zoals het was in ht ik ben geboren." Steve Mokone kende hij alleen ui al lyrische verhalen van zijn rade Een opmerkelijke verschijning, ee dere voetballer. 'Half Almelo liep ui; te zien spelen', 'Heracles won tot 'Elk schot van hem was raak', ware gelde uitspraken thuis. Door het bo over hem schreef en nu ook doo wordt de legende steeds groter, „Maar hij kon natuurlijk wel voetb heeft na Heracles nog bij Torino in ste Italiaanse afdeling gespeeld. Da een sterspeler. Voor mij was Mokon uit een ongeschreven jongensboek - Werd er niet op hem neergekeken Jaren vijftig. Een neger. „Niet dat ik heb gehoord. In de ki bewonderend over hem geschrev het gebeurde wel met beschrijving van je nu zou zeggen: 'Dat kan maal niet'. 'De koffie kleurige kroe zijn kwieke negerbeentjes', dat sooi gen. Het mag dan beeldend beschi er zit toch iets in van 'gut, gut, moriaantje eens'. Mokone was eern te man. Hij had, als het om vrou een eh..„ laten we zeggen, Afrikaan over wat wel en niet kon. Hij liet din uit Zuid-Afrika overkomen; die half jaar in Almelo gewoond. Maar te hem niet om met deze of gene N se vrouw aan de haal te gaan." Egbers vertelt dat Mokone bij eer Almelose', die verloofd was en op van trouwen stond, een tweeling Twee jongens, die inmiddels 41 jaa; die jaren was dat natuurlijk een schande. Een Nederlandse die tw kindjes baart. Een tropische verrass het uitkwam, vluchtte de vrouw westen van het land. Mokone wist heeft jarenlang brieven aan haar maar die bleven onbeantwoord." Voorafgaand aan de verschijninj boek, waarvan Mokone het eerste t in ontvangst nam, liet hij affiches met de tekst: De Zwarte Meteoor 1 naar Almelo. „Ik ben ze zelf op ei met een kwast en een emmer lijm," in het centrum van Almelo gaa Kwam er een vrouw op me af. Ze I een tijdje gevolgd, zei ze, maar me ven aanspreken. 'Is het waar wat Komt hij terug?' Ze was familie va' zoons van Mokone. 'Ik denk dat hun vader graag willen zien'. Ik hel contact gelegd. Voor Mokone was moeting het mooiste moment var zoek aan Almelo." Huisman Egbers is getrouwd met de zanger; Janke Dekker, die de hoofdrollen v de musicals Evita en Matahari. M speelt ze in Antwerpen zeven weki een met het Ballet van Vlaanderen sical The higher man. - Leuk voor de kinderen, papa en vaak weg. „Het is veel passen en meten. Ik br het enigszins kan zelf naar school ook weer op. En we proberen zov lijk gezamenlijk te eten. En als avonds beiden niet zijn, is er een deeltijd werken? Dat kan helaas nif werk dat ik doe. En om nou huisini den, nou nee." RINDERT PAALMAN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 50