2i In de portemonnee gepakt ZATERDAG 16 De overheid geeft fikse subsidies op de aankoop van zuinige apparatuur. foto cpd robin utrecht In de strijd tegen alcohol wil minister Borst de accijns op alcohol verhogen en op frisdrank verlagen. Deskun digen vragen zich af of dergelijke prijsprikkels werken. foto gpd cees zorn Overheid zet burgers door prijsbeleid naar zijn hand Accijnsverhogingen op sigaretten hebben niet veel uitgehaald. Er wordt nog steeds op grote schaal gerookt. Den Haag heeft een nieuwe hobby: prijsbeleid. Op steeds meer terreinen probeert de overheid de calculerende burger via heffingen en premies tot ander gedrag te bewegen. Zo vergroent en verfrist het belastingsysteem, strooit de overheid met kortingen op zuinige vaatwassers, ijskasten en cv- ketels en staan tol- en kilometerheffing in de steigers. Maar de vraag is of het allemaal veel uithaalt. Hoogleraar Stevens: Naarmate we met zijn allen rijker worden, zijn steeds ruigere maatregelen nodig om het gewenste resultaat te boeken. Nieuws van de laatste paar dagen. Zui nige auto's moeten tweeduizend gul den goedkoper worden; ideetje van de PvdA. Er komt een hogere korting op zonneboi lers; voorstel van het ministerie van economische zaken. Zwavelarme diesel wordt voor iedereen acht cent per liter goedkoper. Al iets langer bekend: de ecotax gaat per 1 januari weer omhoog. Minister Borst (volksgezondheid) wil de accijns op frisdrank verlagen, die op alcohol verhogen. Premier Kok omarmt het voorstel als 'een verfrissing van de ac cijns'. Financiën bezweert: beleggen in natuur en kunst blijft fiscaal aantrekkelijk. De overheid sleutelt en knutselt aan de prijzen als nooit tevoren. Wenselijk gedrag van de burgers wordt beloond met premies. Wie bij zijn aankopen het milieu ontziet, rekent bij de kassa honderden, soms duizenden guldens minder af. Maar wie het milieu belast moet de portemonnee trekken vol gens het principe 'de vervuiler betaalt'. De grootste particuliere vervuiler - de auto - wordt helemaal in de tang genomen. Het bezit wil de overheid goed koper maken door verlaging van de wegenbelas ting. Het gebruik duurder, eerst met tolpoortjes, la ter met een kilometerheffing. Ambtenaren en politici in Den Haag rekenen zich suf. Welke heffingen en premies leiden tot het gewenst effect? En wat zijn de gevolgen voor de koopkracht? Het duurder maken van energie mag er niet toe leiden dat bejaarden met alleen een pensioen in een tochtige woning hun gasrekening niet meer kunnen betalen. Maar het verlagen van de belastingen, mogelijk dankzij de inkomsten uit de ecotax, mag het inkomen van de goed geïsoleer de rijken ook niet te veel opkrikken. Er zijn lastige grensgevallen. Moet het hebben van cruise control in de auto wel of niet fiscaal worden gestimuleerd? En is de forse toeslag op de wegenbelasting voor dieselauto's nog wel te rijmen met de zuinige en behoorlijk schone dieseltech niek van de laatste jaren? De ambtenaren op het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu breken zich daar het hoofd over, want begin volgend jaar moet het wetsvoorstel 'Schoon, sül en zuinig' naar de Tweede Kamer. Prijsprikkel Het heeft even geduurd, maar de overheid denkt inmiddels de zwakke plek van de burger te kennen: zijn portemonnee. Decennia lang werden belastin gen en premies geheven voor een relatief overzich telijk doel: inkomensherverdeling, sociale verzeke ring en vooral het vullen van de schatkist. Voor het in het gareel houden van de bevolking was er wet en regelgeving. Maar zo overzichtelijk is het niet meer. De overheid deed een stap terug, de calcule rende burger wist zich steeds beter aan de orde nende hand van het rijk te onttrekken. Zo werd een subtieler alternatief geboren: de prijsprikkel. De Rotterdamse hoogleraar fiscale economie L. Stevens: „De overheid slaagt er steeds slechter in het gedrag van de burgers door ge- en verboden te beïnvloeden. Dus probeert men de samenleving te sturen door middel van de fiscaliteit. Maar dat heeft een belangrijke schaduwkant. Je zegt in feite tegen de burgers: laat je gedrag bepalen door je portemonnee. Doe dat wat je zelf financieel het best uitkomt. Het leidt tot politieke onverschillig heid. De burger pakt de zakjapanner en vergeet waar de belastingen eigenlijk voor bedoeld waren: voor het financieren van het algemeen nut. Je be taalt belastingen voor de samenleving die we met zijn allen willen. Dat ideaal komt onder druk." Volgens Tweede Kamerlid Kees Vendrik (Groen- Links) kan de overheid moeilijk anders. De Euro pese interne markt legt de Nederlandse staat aan banden. „Het zou natuurlijk het eenvoudigste zijn om vuile en verspillende cv-ketels en benzineslur- pende auto's gewoon te verbieden. Maar dat mag van Brussel niet. Daardoor kun je nu nog ketels met de techniek van de jaren zestig kopen, geïm porteerd uit Oost-Europa. Om hoogrendementke tels toch aantrekkelijk te maken, worden ze gesub sidieerd en wordt tegelijkertijd het aardgas door de ecoheffing duurder gemaakt." Haagse logica Dit belonen en straffen van burgers heeft zijn eigen Haagse logica. Heffingen mogen niet worden op gelegd om de schatkist te spekken, legt PvdA-fisca- list Ferd Crone uit. „De opbrengsten moeten in hun geheel weer naar de burger worden terugge sluisd in de vorm van belastingverlaging, subsidies en positieve prikkels. Bovendien kun je beter hef fingen leggen op dingen die je niet wilt, zoals ro ken, dan op dingen die je wel wilt, zoals werken." Wat Crone betreft mogen heffingen verder alleen worden ingevoerd als de burger een alternatief heeft. „Brandstof mag je duurder maken omdat mensen hun huizen kunnen isoleren, zuinige ke tels kunnen kopen en de auto voor korte ritten kunnen laten staan. Tegelijkertijd investeren we in alternatieven, zoals een beter openbaar vervoer." Deze Haagse logica heeft inmiddels flinke geld stromen op gang gebracht. Het paarse kabinet in casseert vijf miljard gulden uit allerlei milieuheffin gen. Dat geld wordt - ook bij de komende belas tingherziening - weer teruggegeven in de vorm van lagere lasten op arbeid. Voor milieusubsidies al léén al is volgend jaar 500 miljoen beschikbaar. In Den Haag twijfelt niemand er aan dat deze bedra gen de komende jaren steeds verder zullen stijgen. Veel overzichtelijker wordt het er allemaal niet op. Blijkens een recent onderzoek begrijpt de ge middelde burger er weinig meer van. De belastin gen gaan omhoog én omlaag en Zalm roept dat ie dereen er per 1 januari in koopkracht op vooruit gaat. „Volgens een Telegraaf-enquête voelt tachtig procent van de burgers zich genaaid", zegt Kamer lid Vendrik. „De koopkracht gaat er echt op voor uit, maar het is lastig uit te leggen. Er wordt snel geprotesteerd als de belastingen omhoog gaan, maar tegelijkertijd willen weinig mensen weten hoe het echt zit. Als het onderwerp fiscus ter spra ke komt, zie je de mentale luiken meteen dicht gaan." Tolpoortjes Centrale vraag is: leidt het masseren van de porte monnee van de burgers ook tot het gewenste resul taat? PvdA-milieuminister Jan Pronk wees er in de marge van de mislukte klimaatconferentie op dat de overheid wel erg veel kaarten op het prijsbeleid zet. Als de burger zich te weinig van alle heffingen en premies aantrekt, kan Nederland volgens Pronk de in klimaatverdragen beloofde terugdringing van de C02-uitstoot wel op zijn buik schrijven. Hetzelfde geldt voor de tolpoortjes en het rekeningrijden. Als de automobilist die negeert, staat over een paar jaar heel Nederland in de file. Prijsprikkels werken soms, maar lang niet altijd, is de overtuiging van Peeter Verlegh, universitair docent consumentengedrag te Rotterdam. „Con sumenten letten op het prijskaartje bij het maken van een keuze, dat is duidelijk. In beginsel is het duurder maken van een product dus een goede manier om het gebruik terug te dringen. Maar er spelen ook andere factoren. Neem imago en uit straling. Nederlanders drinken meer Coca Cola dan 3ES-cola bijvoorbeeld, hoewel het tweede merk toch een stuk goedkoper is. Gewoontevor ming drukt ook een zwaar stempel. Wie altijd zijn kinderen met de auto naar school brengt, zal niet zomaar de fiets pakken als benzine twee cent duurder wordt. Mensen kiezen bijna blindelings voor voortzetting van ingesleten gedrag." PvdA'er Crone gelooft nog heilig in het prijsbe leid, mits verstandig toegepast. „Je hoort soms be weren dat de prijsverhogingen op roken en autorij den niets hebben uitgehaald, want we roken nog steeds en staan nog steeds met zijn allen in de file. Maar dan vergeet men dat het autorijden al dertig jaar niet meer dan tien procent van het inkomen kost. De prijsstijging is dus ingehaald door de in komensstijging. Relatief is ook het roken weinig duurder geworden. De jeugd rookt al veel, maar als sigaretten nog maar een knaak per pakje zouden kosten rookte ze zich helemaal gek." GroenLinkser Vendrik heeft zijn twijfels. „Heffin gen werken, als je ze maar hoog genoeg maakt. Maar ik heb bedenkingen bij de wildgroei aan sub foto hans van weel sidies, het gefrut op de vierkante millimeter wat je daar soms ziet. Daar zijn we gewoon geld aan het weggooien." Doorgeschoten Hoogleraar Stevens, een van de geestelijke vaders van de grootscheepse belastingherziening die per 1 januari in werking treedt, meent dat Den Haag bij het gesleutel aan de prijzen is doorgeschoten. Hij vreest dat belasting te pas en te onpas wordt inge zet voor allerlei kortademige beleidsdoelen. Het re sultaat is ingewikkelde detaillering en een verdwij nend besef dat belastingheffing iets met een recht vaardige lastenverdeling te maken heeft. „Neem de verfrissing van de accijnzen die Borst heeft aangekondigd. Denkt zij nu echt dat we meer fris gaan drinken omdat het een dubbeltje goedko per wordt? Tegenwoordig wordt het prijs- en fis caal beleid overal op losgelaten. Nederland stimu leert zelfs de filmindustrie via de fiscus. Waarom gebeurt dat niet gewoon via de begroting van Rick van der Ploeg?" Op zijn eigen gedrag hebben alle financiële maatregelen van het rijk een beperkt effect gehad, meent Stevens. Dat heeft meer met zijn levenshou ding dan met zijn inkomen te maken, zegt hij. „Ik leid voor mezelf een niet duidelijk financieel ge dreven leven." Glimlach. .Anders was ik als fisca list niet voor de Erasmusuniversiteit gaan werken." De snel toenemende welvaart in Nederland dreigt volgens Stevens wel het prijsbeleid van de overheid te ondergraven. De honderdduizenden automobilisten met een leasewagen en tankpasje van de zaak maken zich geen zorgen over de ben zineaccijns. Echt vermogende Nederlanders zal het gemanipuleer met prijzen ook worst zijn. „Naarmate wij met zijn allen rijker worden, zijn steeds ruigere prijsmaatregelen nodig om resultaat te boeken. Uiteindelijk kan dit leiden tot een twee deling in de samenleving. Gewone burgers die echt moeten plussen en minnen, tegenover hele volks stammen die het zich financieel kunnen veroorlo ven zich niets van de heffingen aan te trekken." Toch is alle hoop nog niet verloren. Volgens de hoogleraar is er een precedent van een succesvolle prijsmaatregel, reeds daterend uit de zeventiende eeuw. De Russische tsaar Peter de Grote zocht in zijn tijd aansluiting bij het Westen en vond dat de Russische mannen zich daarvoor vaker en grondi ger moesten scheren. Hij voerde geen verbod in op het dragen van een baard - wat in een autoritair re gime gebruikelijk zou zijn - maar lanceerde een baardenbelasting. Stevens: „De baarden vlógen er af. Het kan dus wél!" PAUL KOOPMAN PEET VOGELS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 48