ZATERDAGS BIJVOEGSEL Luchtgevecht op Schiphol ZATERDAG 16 DECEMBER 2000 t - MONTAGEFOTO ROW PICHEL Goedkope vliegreizen nemen hoge vlucht De stemming is meer dan goed aan boord van easy- Jetvlucht nummer 207 van Londen naar Amsterdam. Het is vrijdag ochtend, maar voor het bonte gezel schap jongeren is het weekeinde al be gonnen. Opvallend veel passagiers dra gen een petje of een muts. Waar de reis naartoe gaat? Een domme vraag. „Naar coffeeshop the Bulldog natuurlijk", zegt een bleke Engelse jongen. Het tripje is zo goedkoop dat zelfs armlastige jongeren als hij geld over houden om bij de stewardess een blikje bier van vijf gulden te kopen. „Cheers." Deze budgetreizigers hebben geen be langstelling voor dure parfumerie-arti kelen op Schiphol. Niet See Buy Fly, maar See Smoke Fly lijkt hun motto. Met een scherp oog voor de doelgroep prijst het Amsterdamse hasjmuseum zich aan met een grote advertentie in het in- flight-magazine van easyjet. Vroeger waren vliegreizen exclusief voorbehouden aan de rijken. Maar dat is lang geleden. De laatste decennia laat ook Jan Modaal zich per charter naar zijn vakantie-adres vervoeren. Met de opkomst van prijsbrekers als het Britse easyjet is vliegen pas echt gemeengoed geworden. Rugzakkers hoeven niet meer te liften, want zij kunnen voor een habbekrats per vliegtuig naar het bui tenland. De luchtvaart begint een laagd rempelige vorm van openbaar vervoer te worden. 'Robin hood' In Nederland is de slag om de goedkoop reizende passagier nu ook in alle hevig heid losgebarsten. De Griekse easyjet- oprichter Stelios Haji-Ioannou wil met Schiphol als nieuwe strategische basis het Europese vasteland gaan veroveren. De huidige bestemmingen Londen, Li verpool en Genève worden begin janua ri uitgebreid met Nice, Edinburgh en Belfast. Meer volgt. Vijf jaar geleden werd Haji-Ioannou gezien als een verwende miljonairszoon die'met geld van zijn vader mocht hob- byen met vliegtuigen. Maar inmiddels vormt zijn easyjet een heuse bedreiging voor de gevestigde luchtvaartmaat schappijen. Stelios heeft geen enkele moeite met het imago van 'Robin Hood van de luchtvaart' dat sommige media hem hebben aangemeten. In zijn filoso fie bevecht hij namens de consument lagere prijzen in een markt met arro gante, inefficiënte ondernemingen. Stelios heeft succes. Easyjet maakt winst en groeit met 25 procent per jaar. De vloot van twintig Boeings 737 wordt uitgebreid met nog eens dertig toestel len. Beleggers hebben vertrouwen in de jeugdige tycoon, die ook bouwt aan een wereldwijd imperium van internetcafés en autoverhuurbedrijven. Easyjet haal de recentelijk met" een gedeeltelijke beursgang vele honderden miljoenen guldens op. De koers van het aandeel is sinds de introductie gestegen. Afbraaktarieven Het Nederlandse Transavia Airlines wil niet achterblijven en gooit het roer radi caal om. Onder de noemer Basiq Air gaat de KLM-dochter vanaf maandag eveneens vliegen tegen afbraaktarieven. Het is oppassen geblazen voor de Ne derlandse chartermaatschappij, want behalve easyjet knagen ook de nieuw komers DutchBird en Hapag Lloyd op Schiphol aan de positie van Transavia. De Transavia-top heeft miljoenen uit getrokken voor een reclamecampagne. Een enkele reis Nice gaat slechts 63 gul den (exclusief luchthavenbelasting) kos ten, zo luidt de blijde boodschap. Dat was aanvankelijk zelfs een paar gulden goedkoper dan easyjet. Inmiddels heeft Stelios pesterig de prijzen verder ver laagd tot zestig gulden voor een enkeltje Nice. Het wordt druk op de terrasjes in de Zuid-Franse stad. Transavia biedt verder Barcelona aan voor een habbekrats (vanaf 85 gulden) en is daarmee easyjet een stap voor. Beide rivalen broeden nu op meer zon- bestemmingen. Deskundigen verwach ten een run op de goedkope vluchten. Ook low-budget-reizigers en gezinnen kunnen straks voor een paar dagen overwippen om pootje te baden in de Middellandse Zee. Een huisje huren op Texel of in Otterlo kan altijd nog. Zonder franje 'No frills', ofwel 'zonder franje' is het nieuwe modewoord in de luchtvaart. Geen kranten, kussens of maaltijden aan boord. „Als je wilt eten, ga je maar naar een restaurant", stelt easyjet dwars. De beenruimte is krap, zoals in de economy-class van andere maat schappijen. En op de Londense lucht haven Luton van easyjet moet je met een beetje pech door de regen naar de vliegtuigtrap lopen. Op alle fronten houdt easyjet de kos ten laag. Er is een minimaal aantal ste wardessen aan boord. Na de landing moeten zij het toestel zelf schoonma ken. Dat scheelt behalve geld voor een schoonmaakploeg ook kostbare tijd. Het toestel moet weer zo snel mogelijk de lucht in, want alleen met vliegen kun je geld verdienen. Volgens topman Stelios zijn de toe stellen van easyjet gemiddeld twaalf uur per etmaal in de lucht, en dat is veel langer dan bij de concurrentie. Alleen zo kan een maximaal rendement wor den gehaald uit de dure vliegtuigen. Easyjet vliegt alleen met nieuwe toestel len omdat die betrouwbaarder zijn en weinig onderhoud nodig hebben. Een andere manier om de kosten te drukken is het uitschakelen van de reis bureaus, want die slokken volgens easy jet alleen maar commissiegelden op. Al bijna tachtig procent van de boekingen gebeurt-rechtstreeks via internet. Tic kets? De reiziger krijgt alleen een code. Bij de incheckbalie ligt een plastic in- stapkaart klaar, in het vliegtuig moet zelf een zitplaats worden gezocht. Easyjet is niet altijd goedkoop. De al lerlaagste tarieven gelden alleen voor tickets die geruime tijd voor de vlucht zijn geboekt. „We belonen de reizigers voor vroege boekingen. De dag voor vertrek betaal je soms tien keer meer", zegt Ray Webster, uitvoerend topman Uitivaaien op de boulevard van Nice. Flaneren in Barcelona, shoppen in Londen. Het traditionele weekendje Veluwe of Texel krijgt steeds meer concurrentie, nu de vliegmaatschappijen easyjet en Transavia een prijzenoorlog zijn begonnen. Leuk voor de consument, maar vakbonden en milieubeweging voorzien problemen. onder Stelios. Hij ziet helemaal niets in last-minute-aanbiedingen met forse kortingen, zoals die van de KLM. „Dan verstoor je de relatie met de klant." Origineel is easyjet niet, want het Amerikaanse Southwest Airlines en het Ierse Ryanair voerden het lag'e-kosten- concept al eerder in. Het brutale Rya nair klom daarmee in tien jaar op van een kwakkelend vliegbedrijfje tot Euro pa's snelste groeier en meest winstge vende luchtvaartmaatschappij. Op de beurs is Ryanair al twee keer zo veel waard als de KLM. Ryanair zegt te vliegen zonder enig marktonderzoek te verrichten. De lage prijzen lokken meestal voldoende pas sagiers naar goedkope, afgelegen vlieg velden. Wordt er geen winst gemaakt, dan stopt Ryanair met de verbinding. De wilde Ieren overwegen ook op Ne derland te gaan vliegen, maar er is nog geen vliegveld gevonden dat goedkoop genoeg is. Achterhoedegevecht Critici stellen dat maatschappijen als de KLM en Transavia niet in staat zijn om met succes lage-kostenvluchten uit te voeren. De overheadkosten en dure CAO's zouden dat onmogelijk maken. Transavia verdiende vorig jaar niet meer dan elf gulden per stoel, dus het zal een hele toer worden om winst te maken met veel lagere tarieven. Volgens de Amsterdamse luchtvaart adviseur Alexander ter Kuile is de KLM- dochter bezig met een achterhoedege vecht. „Transavia krijgt het nog heel moeilijk. Iedereen heeft deze ontwikke ling al j^ren geleden zien aankomen. Maar een lage-kostenmaatschappij kun je alleen opzetten als je met niets be gint, zoals easyjet en Ryanair. Eigenlijk doet Transavia niet veel meer dan een derde klasse introduceren." Ook de vakbonden hebben hun beden kingen. FNV Bondgenoten vreest dat de arbeidsvoorwaarden onder druk komen te staan omdat de kosten omlaag moe ten. „Wij zitten daar natuurlijk niet op te wachten", aldus bestuurder José Smeets. „De consument heeft voordeel bij deze concurrentieslag, maar de werknemers in de luchtvaart absoluut niet." Mario Lander van de Vakbond voor Nederlands Cabinepersoneel voorziet een hogere werkdruk aan boord. „Het zal een race tegen de klok worden. Met minder personeel moet meer worden gedaan. En ze moeten straks ook een kopje koffie afrekenen waarbij een pas sagier met een briefje van honderd be taalt." Gepensioneerd hoogleraar lucht- en ruimterecht Henri Wassenbergh heeft eveneens twijfels over de plannen. „Transavia is misschien vijf gulden goedkoper dan easyjet. Maar hoe ver kun je daarmee gaan? De kerosine is duur en in Nederland het personeel ook. Je krijgt dan al gauw het verwijt van oneerlijke concurrentie." Easyjet herinnert Transavia graag nog even aan de spelregels voor een eerlijke strijd: alle overheadkosten moeten wor den meegerekend, verborgen subsidies door moeder KLM zijn taboe. Stelios verwacht niet dat Transavia hem het le ven echt zuur zal kunnen maken. „Zij weten toch niet hoe ze de vliegtuigen moeten vullen", zo verklaarde de Griek afgelopen week op een symposium in Noordwijk. Een blunder heeft Transavia volgens hem begaan door de goedkope dienst Basiq Air te noemen. „Dat spellen ze met een 'q'. Niemand kan dat op inter net vinden." En de slag om de goed koop reizende passagier zal naar zijn overtuiging vooral op internet worden uitgevochten. Buzz In Groot-Brittannië vliegt het publiek al langer goedkoop met een andere KLM- loot. Onder de naam Buzz heeft de KLM daar de strijd aangebonden met de goedkope nieuwkomers. Buzz is ge vormd met tien toestellen van dochter KLM UK, maar volgens manager John Strickland is er. meer gedaan dan het overschilderen van de toestellen. „Het aantal werknemers is teruggebracht en de overheadkosten zijn gedaald." Strickland denkt dat Buzz meer te bieden heeft dan de concurrentie, om dat er tegen betaling extra's mogelijk zijn als een volledige maaltijd aan boord of een verblijf in business-classlounges op vliegvelden. In navolging van Rya nair heeft Strickland wel alle markton derzoeken in de prullenbak gekieperd. „Ik luister nu gewoon naar de klanten. Ze kunnen ons e-mailen", zo klinkt het nog wat onwennig uit de mond van een man die kort geleden nog zwoer bij stu dies en prognoses. Buzz zit echter nog dik in de verliezen en het duurt nog zeker twee jaar voor dat er quitte kan worden gespeeld. On dertussen heeft de KLM een oogje laten vallen op Go, de eveneens verlieslijden de lage-kostenmaatschappij die moeder British Airways te koop heeft gezet. Door Buzz en Go samen te voegen, zou de KLM een concurrent van for maat kunnen vormen in de strijd tegen easyjet en Ryanair. Maar volgens de KLM is het zover nog niet. Dat een pros pectus van Go is opgevraagd, wil niet zeggen dat de KLM ook een bod zal doen, zo heet het officieel op het hoofd kantoor in Amstelveen. British Airways heeft de buik vol van de 'geen franje'-luchtvaart. Als vanouds gaat de maatschappij zich weer op het vervoer van goedbetalende zakenreizi gers richten. De koerswijziging is een triomf voor Stelios Haji-Ioannou, die er van overtuigd is dat British Airways dochter Go alleen heeft opgericht om zijn avontuur met easyjet te doen mis lukken. De stormachtige ontwikkelingen zul len hoe dan ook leiden tot veranderin gen bij de KLM-groep. De KLM zelf blijft zich waarschijnlijk richten op wereld wijd vervoer met speciale aandacht voor zakenreizigers en overstappers. Volgens een veelgehoord scenario zal Transavia zich daarbij ontwikkelen tot een echte lage-kostendochter. De zwaar verlieslijdende halve doch ter Martinair zou dan geheel door de KLM worden ingelijfd. Door de toege nomen concurrentie op Schiphol heeft Brussel er waarschijnlijk niet langer be zwaar tegen als de KLM de overige helft van de Martinair-aandelen koopt van Nedlloyd. Martinair wacht vervolgens een ingrijpende sanering. Milieugrenzen Met lede ogen ziet de milieubeweging de opkomst van het lage-kostenvliegen aan. „Het gaat om slim ondernemer schap dat nieuwe markten aanboort", stelt luchtvaartspecialist Kees Kodde van Milieudefensie vast. „Maar een toe name van het aantal vluchten heeft wel negatieve gevolgen voor het milieu. De milieugrenzen van Schiphol zullen nog meer gaan knellen." Kodde noemt de stunttarieven ab surd. „Het weekendje Ardennen wordt straks een weekendje Nice. Die lage prijzen zijn alleen maar mogelijk omdat de luchtvaart in feite wordt gesubsi- deerd. Kerosine is vrijgesteld van ac cijnsheffing en over vliegtickets-wordt geen BTW betaald. Dat moet nodig op politiek niveau worden aangepakt. Je moet wel heel erg idealistisch zijn als je nu nog de trein pakt." Al met al lijkt de hoge vlucht van de goedkope luchtvaartmaatschappijen onstuitbaar. Ryanair denkt dat alleen een groot ongeluk met een lagekosten- maatschappij de opmars kan stuiten. Het publiek zou dan kunnen gaan gelo ven dat vliegen met de Ryanairs en easyjets minder veilig is. Maar de veilig heid staat volgens deze maatschappijen bij hen evenhoog in het vaandel als bij de duurdere concurrenten. Professor Wassenbergh vreest echter dat de veiligheid wel degelijk in het ge ding komt. „De maatschappijen onder- bieden elkaar. Dat gaat ten koste van de veiligheid en de zorg. Ik zou niet durven te zeggen dat het nu al onveilig is, maar dit is een riskante ontwikkeling." RICHARD MOOYMAN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 45