Agenda met muziek en internet Zoektocht naar het ontvoerde meisj Rex 6000: is nu ook de kleinste volwassen Multi Media Lannoo pakt uit voor Kerstmis ZATERDAG 16 DECEMBER 2000 160 SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAK Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Kweekinrichting; 7. thans; 8. bouwland; 10. automerk; 11. devoot; 13. onderwereld; 15. wisselgebruik (It.); 17. noodzakelijk; 18. stad in Frankrijk; 19. verbindingsstuk; 21. benodigdheden; 25. voegwoord; 26. alcoholische drank; 27. persoonlijk vnw.; 30. rondtrekkende volkszanger. VERTICAAL: 2. Persoonlijk vnw.; 3. bootje; 4. muzieknoot; 5. Engelse lengtemaat; 6. sneeuwhut; 8. bijwoord; 9. boksterm; 11. draadrichting; 12. Zwitsers rauwkostgerecht; 14. bijbelse naam; 16. bevel; 18. beroepsspeler; 20. lellebel; 22. landbouwwerktuig; 23.treksluiting; 24. voegwoord; 28. dwarsmast; 29. compactdisc. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 1. Afweer; 4. wenen; 5. ergo; 7. aster; 8. som; 9. wikken; 10. stroop. Verticaal: 1. Aansteker; 2. Wener; 3. enig; 4. waanwijs; 6. oom; 8. snap. HET WEER 'Echte vrieskou' blijft nog even weg 'Waar niets is, verliest de Keizer zijn recht' ofwel eerst zullen Rusland en zijn buursta ten volgestouwd moeten worden met vries kou wil het ook in onze streken serieus kunnen gaan winteren. Het creëren van een koudereservoir lijkt zich volgende week, onder regie van een hogedrukgebied boven Scandinavië, inderdaad te gaan vol trekken. Ondertussen heerst lagedruk op de Atlantische Oceaan en krijgt ook het zuidwesten van Europa met depressies te maken. Daardoor gaat de wind vanaf dins dag uit richtingen tussen oost en zuidoost waaien. De oostenwind transporteert relatief koude luchtmassa's naar onze omgeving. 'Echte vi ieskou' kan ons niet bereiken daar het tijd kost om een voorraadje Russische vrieskou op te bouwen. De middagtempe- raturen komen medio volgende week uit op 4-5 graden en 's nachts schommelt het kwik rond het vriespunt. Later in de week wordt vanuit het zuidwesten een poging tot verzachting gedaan. Dat zou aan de voor avond van kerst kunnen uitlopen op stij gende temperaturen en regenkansen. Het weerbeeld wordt vandaag nog ge kenmerkt door enkele buien. Zo af en toe is er ook zonneschijn. De west tot noordwes tenwind is matig, in het noordelijk kustge bied nog enige tijd krachtig. De tempera tuur loopt vanmiddag op tot 6-7 graden. Dankzij een rug van hogedruk is het mor gen rustig en droog weer. Alleen tijdens de ochtend kan er plaatselijk nog een1! bui vallen. Verder af toe zon maar oc' kenvelden. Tijdens het afgelopen etmaal is hef '1 lijk buiig geweest. In Den Haag-Zuid KI gisterochtend al 18 mm op gevang "a Hoofddorp 5 mm en hier en daarv^ "Ie gel waargenomen. De temperaturenj Isi uiteen tussen maximaal 5,6 op de w tl ven Maastricht en 8,6 graad op Vliel® Isi onze regio werd het in Bloemendal an Valkenburg 8,2 graad. In Zaandam b® so de gemiddelde temperatuur tussen 5' december 10,3 tegen normaal 5 g treem zacht dus. De Schat van de Maya's en Dodelijke Chocolade waren twee succesvolle titels van Lannoo in de reeks TKKG (vier jeugdige speurders met de namen Tim, Kasper, Karen en Gijsje). Wie weieens naar een politieserie op tv kijkt weet dat de heren recher cheurs bij het opsporen van personen vaak gebruik maken van tekeningen, die op een computer worden samenge- steld aan de hand van getuige- verklaringen. Dat nu kun jij ook doen met TKKG 3, de zogenoemde Identikit. Een aardig doe- programma voor 39,50 gulden en voor kinderen "vanaf 8 jaar. Wie dat onder de knie heeft kan zich onmiddellijk storten op deel 4 van de reeks: Verraad bij TKKG. Het succesvolle kwartet komt on der druk te staan als kennelijk iemand een wig probeert te drijven in de hechte samenwerking door Karin van diefstal te beschuldi gen. Het is de aanzet tot weer een heerlijk avontuur van de vier speurders. Prijs: 49,50 gulden. Lannoo pakt behoorlijk uit in de laatste weken van het jaar. Bij voorbeeld met een nieuwe aflevering van Mimi, die dit keer een boom wil redden. Die boom, een oude eik, dreigt geveld te worden door Dagobert Depp, de rijke erfgenaam van een groot woud. Een man dus met veel geld, maar met zaagsel in het hoofd. Mimi kan de boom redden door tien kleurenfoto's te verzamelen van boom bewoners. Leuk getekend en zeer educatief. Omdat de kerst dit jaar extra lang duurt met een compleet week einde voorafgaande aan de echte kerstdagen is de kans dat kinde ren zich gaan vervelen groot. Waren er vroeger de dikke winterboeken van Donald Duck, nu kan er toepasselijk worden gespeeld met het Winterspel van Pettson en Findus het succesvolle duo van Lannoo. De mooie teke ningen van Sven Nordqvist (het duo is Zweeds van orgi- ne) zijn net zo mooi als de spelletjes vermakelijk zijn. Creativiteit en behendigheid zijn een vereiste. Het Winter spel kost - evenals Mimi - 49,50 gulden. Denda gaat verder met de succesvolle Max. De eerste drie delen zijn al samengebracht in een verzamelset en nu ligt Max en de Pi raten in de winkel. Een rustige vakantie met om Pong aan de Twaalbenerücust wordt ruw onderbroken als kapitein Zeiloor op duikt. Het gevolg een spannend, maai- ook grappig avontuur op een piratenschip. Een spel voor stoere knullen en meiden van 4 tot 8 jaar. Prijs: 39,95 gulden. Alweer een nieuw product dat inspeelt op de Pokemon hype? Ia, maar wel 'het eerste educatieve spel op een unieke mini cd-rom voor pc en mac.' Daarmee heeft het Amstelveense bedrijf TLC Domus een primeur. De 10-delige serie PokeROM staat op mini- schijfjes, waarvan het net is of er aan de boven- en onderkant een stuk is afgesneden. Die tien deeltjes horen bij elkaar, maar het is niet noodzakelijk ze allemaal aan te schaffen. Elk van de deeltjes wordt gedomineerd door een andere Pokemon: Pikachu, Eevee, Squirtle, Charmander en hoe ze ook allemaal mo gen heten. De basis is van allemaal hetzelfde: je moet als Pokémon Master eerst de Pokémon bevrijden, waarna hij in het reservaat komt. Daar komen ze allemaal na installatie en het spelen van het openingsspel. Dat is een soort educatieve memory. Niet de klassie ke, maar eentje, waarbij op het eerste niveau bijvoorbeeld het cij fer 9 past bij het sommetje 8+1. Elke cd-rom kan op vijf niveaus worden gespeeld, zeg maar van groep drie tot en met zeven. Is de memory eenmaal opgelost, dan ligt er een kleurplaat voor die geprint kan worden en kan er een quiz worden gespeeld met algemene vragen en uiteraard over Po kémon. Het aardigste is om de quiz met meerdere te spelen. Dat namelijk kan bepaald worden wie de echte Pokemon Master is. Min.systeemeisen: Pentium 100, Windows 95/98,16 (liever 32) Mb ram, 2x cd-romspeler en (optioneel) een printer. Prijs per deel: 14,95 gulden. We staan er niet dagelijks bij stil, maar eens moeten er geen vlieg tuigen zijn geweest en was van ruimtevaart in het geheel geen sprake. Twee onderwerpen die de jeugd (vooral jongens) zeer aan spreken. Maar hoe werkt dat nu allemaal? Wie bouwde het eerste vliegtuig en wat heeft het - inmiddels afgeschreven - Russische ruimtestation MIR voor betekenis gehad? TLC Domus brengt over deze onderwerpen de eerste twee delen uit in de serie 'Alles wat je wilt weten overt. Het zijn complete naslagwerken met vèel foto's, gesproken tekst en video, bedoeld voor jongeren tussen 7 en 14 jaar. Het aardige van de serie is dat, wanneer meerdere delen op de pc staan, er onderling geswit- ched kan worden. Opvallend is de verpakking. Niet langer in de bekende vierkante jewelbox, maar in een doosje van dvd-for- maat. Past dus niet in een stan daard cd-rekje, maar daar vin den ze wel iets op. De prijs bedraagt 29,95 gulden 4F Per ^en Pentium en 32 Mb ->^S|Bïk2—i Ram is een vereiste. Pocket PC op Jornada van HP en iPAQ van Compac: Twee maanden geleden stond op deze pagina een recensie van de REX 5000, de kleinste or ganiser ter wereld. Vergeleken met andere organisers kwam die links en rechts wel het een en ander tekort, bijvoorbeeld bij het invoeren van tekst. 'Maar', was het verweer, 'er is een nieuwe versie op komst'. Omdat producent Xircom sponsor was van het evene ment, werd voor de lancering de Playboy Party gekozen. Te midden van alle zeepsterren, die Nederland rijk is en enkele playmates zag de verbeterde versie van 's werelds kleinste organiser het levenslicht. Ter plekke was een demonstratie niet echt succesvol, en omdat dergelijke feesten (ja, Wille- brord Frequin was er ook) het daglicht niet helemaal kunnen verdragen, moesten we wach ten met de echte test tot na het moment waarop Tanja Jess had bewezen waarom zij de decem- ber-cover siert van het befaam de mannenblad. De prestaties van de REX 6000 zijn indrukwekkend voor een apparaatje van die omvang. Het is namelijk niet groter dan een creditcard, ietsje dikker en past - inclusief het etuitje - pro bleemloos in het zakje van een overhemd. Maar ook in het PC card-slot van een laptop, waar door een dockingstation over bodig is. Voor wie een gewone desktop-pc gebruikt is die er wel. In twee versies: serieel en usb. wel de e-mailfunctie heeft, maar zonder aanhangsels. Met het Pocket PC-systeem kan dat wel, omdat de apparaatjes ook beschikken over Word en Excel, twee veel gebruikte program ma's van Microsoft. Beide zijn uitgeklede versies van de pro gramma's voor de gewone pc, maar hebben voldoende func tionaliteit. Het schrijven van tekst kan op twee manieren: via een toetsenbordje op het scherm en de zogenoemde sty- luspen. Dat laatste is verreweg de beste oplossing, want handschrift herkenning is in de computer wereld waarschijnlijk nog een groter probleem dat spraakher kenning. Tikken is derhalve de beste oplossing, al geldt dat al leen voor beperkte teksten, want het éénvinger-systeem is behoorlijk vermoeiend. De Pocket PC-gestuurde hand heids kunnen nog veel meer. Het zijn - door de Windows Media Player - muziekdoosjes voor MP3-bestanden, er zit een opnamefunctie in en via een modem kun je er mee internet ten via WAP. Kortom: een com plete computer voor in de (bin- nen)zak en...het is ook nog ge woon een agenda. JAN VAN DER NAT In bijna elk huishouden staat tegenwoordig een personal comj Maar wat doen we er mee en wat kunnen we er mee? In denj PC Wijzer elke week een onderwerp voor de thuiscomputer; Vragen en suggesties kunt u sturen naar: internetredactie@damiate.hdc.nl Windows Millennium (3 en slot Een veelgehoorde klacht is dat compu terspellen meestal door mannen voor mannen worden gemaakt. Een hoop ge weld en een gespierde mannelijk held, waar de vrouwelijke 'gamer' zich moeilijk mee kan identificeren zijn inderdaad de ingrediënten van veel actiespellen. Toch zijn er onderhand aardig wat vrouwelijke computerhelden opgestaan, zoals Lara Croft, die wel weer een spectaculair uiter lijk hebben meegekregen dat met name die mannelijke spelers erg zal aanspreken. In het avonturenspel Baldur's Gate II, Sha dows of Amn, lijkt de vrouw weer de on dergeschikte positie te hebben gekregen. Een boosaardige tovenaar heeft de vrien din van de speler meegenomen en die moet snel worden gered, anders valt zij ten prooi aan allerlei nare magische experi menten. Een positief punt is dat de speler net zo goed een mannelijke als een vrouwelijke identiteit kan aannemen. Het is namelijk mogelijk om een afbeelding van jezelf in het spel in te voeren, en daar nog eigen toepasselijke geluiden aan toe te voegen. Bijvoorbeeld een strijdkreet, die weerklinkt als de speler een drieste aanval inzet. Daarbij avonturiert de speler niet alleen, maar in een team, en er kan worden geko zen uit een breed scala aan strijders en magiërs. En daarbij zitten ook diverse vrouwen die hun mannetje staan. Desge wenst kan een geëmancipeerde speelster dus vijf vrouwen meenemen om alle mon sters in het spel te verslaan, de diverse op drachten uit te voeren en het meisje te redden. Baldur's Gate II van softwarehuis BioWare is een fraai vervolg op deel I dat inmiddels een klassieker is geworden. Het gaat we derom om een behoorlijk moeilijk rollen spel, veel gecompliceerder dan het popu laire Diablo II bijvoorbeeld, maar ook met veel meer diepgang. Het gaat immers om een spel dat is gebaseerd op het klassieke bordspel Advanced Dungeons Dragons. Bij het spel zit een dik boekje dat wel even doorgenomen moet worden om enig be grip te krijgen van de vele mogelijkheden. Zo zijn er meer dan 300 spreuken beschik baar. De wereld van Baldur's Gate is bo vendien enorm groot. De zogenaamde 'Zwaardkust' wordt bevolkt door honder den monsters, die bestreden moeten wor den, en duizenden neutrale spelfïguren waarmee interactie mogelijk is. Het spel bevat een verhaallijn die leidt naar de boze tovenaar, maar er zijn talloze mini-op drachten die daar niets mee te maken heb ben maar de speler wel extra ervarings- punten opleveren. Het kost zelfs de erva ren avonturiers vele weken om een derge lijk spel uit te spelen. Shadows of Amn is weer wat mooier dan ren. Behalve dan voor de cen trale agenda op de redactie. Er is natuurlijk een groot verschil tussen de (goedkope) apparaat jes, die in elke speelgoedzaak tegenwoordig voor een paar tientjes te koop zijn en de handheldcomputers, die in de meeste gevallen dik boven de duizend gulden kosten. De afgelopen maand kregen we de kans om twee van die hand heids aan een test te onderwer pen en daarbij bleef het natuur lijk niet bij de agenda- en adressen/telefoonnummers functie. De Jornada van Hewlett Packard en de iPAQ van Com paq gebruiken allebei het Poc ket PC-systeem van Microsoft, de nieuwste versie van het be sturingsprogramma voor zak computers. Het verschil zit 'm vooral in het uiterlijk. De Jorna da ziet er deftig, bijna klassiek uit, terwijl de iPAQ een veel 'cooler' uiterlijk heeft. Maar het gaat natuurlijk om wat ze kunnen. Wel, de agenda en het adressenbestand zijn ui teraard prima in orde. Gemak kelijk in gebruik en zowel op de handheld zelf als op de pc bij te werken. Een eenvoudig doc kingstation zorgt voor de ver binding tussen beide pe's, waardoor gegevens van links naar rechts en vice versa kun nen worden gestuurd. Dat geldt ook - als u dat wilt - voor de e- mail, inclusief attachments. Daarin zit een verschil met de al wat klassiekere Palm, die De Rex is op zich een van de oudstê organisers, maar pas met deze versie kan en mag Xir com zich meten met de con currenten. Die moeten vooral worden gezocht in de hoek van de Palm en aanverwante pro ducten. Op een paar punten wint de Rex het zelfs van de standaard Palm. Bijvoorbeeld met het 'on-screen' toetsen bordje. De cijfers en letters staan bij elkaar, hetgeen bij de Vanzelfspre kend is er vol- doende ruimte voor alle adressen, tele foonnummers, afspraken, enz. Daarmee is de Rex 6000 een complete organiser met een he leboel extra's en heeft het appa raatje een volwassen plaats in genomen in de wereld van de binnenzakcomputertjes. Als er nog iets te wensen over is, dan is het een via het dockingsta tion oplaadbare energiebron. Nu werkt de Rex op twee lithi- umbatterijen, die overigens bij actief. Vaak gaat het omp: gramma's die op de achte grond opopvallend actief; zoals een regelpaneel voo; videokaart, een antivirusp gramma of iets dergelijks,; alles uit, en is Windows al zelf actief, dan lukt het op van het oude systeem pro- bleemloos." Het formatie van de harde schijf vindt! nen niet altijd een goede) omdat veel gebruikers zie; realiseren dat ze dan al hu standen kwijt zijn. Bij Kuenen leverden oude 'drivers' geen problemen; noch bij de gewone upgtg vanaf Windows 98, nochfe schone installaties op eenl harde schijf. ,,Ik heb het ij dat legale, professionele s ware meestal geen probiet geeft. Slecht geschreven p gramma's kunnen altijdp men opleveren." Niek Kuenen is het nietee met de constatering dati! nium vooral geschikt is vu ervaren gebruiker. „Juist varen man kan ernstig inj problemen komen. Diefe immers flink zitten sleutel aan het register van Wind en kan voor grote verrass komen te staan." Alle geb: kers zouden er volgen Kus beter aan doen om eerste de handleiding goed te Ie; evenals de aanwijzingent; scherm. „Dat is beter dan op OK te rammen om zos mogelijk alles te installers: Maar ja, Nederlanders en! leidingen, dat gaat zelden goed." Bij Microsoft komen overi lennium weinig klachtent nen. „De reacties zijnove gend positief', meldt woe voerder Sander de Koster, je er rekening mee houdti procent van de gebruiken echt deskundig is op hetf van Windows valt het ergt met de problemen die bijt1 helpdesk worden gemeld I betere ondersteuning die: besturingsprogramma ze! biedt blijkt in veel gevallet doende." De verkoop van lennium verloopt naar we „Het is veruit ons best vei pende product in deze fee maand", aldus De Koster. het eerste deel en er is niet eens een 3D-kaart voor nodig om al die visuele pracht op het scherm te krijgen. Wie het eerste spel met plezier heeft gespeeld zal zich in deel twee zeker niet ver velen. Het spel is min der geschikt voor be ginners, maar die kun nen wellicht aan de hand van een veteraan meelopen in het spel; daar zijn dan wel twee of meer computers voor nodig. Zes men sen kunnen maximaal samenwerken in het spel, dat daarmee heel dicht de oorspronkelijk opzet van Dungeons Dragons benadert: dat is namelijk een groepsge beuren. Min. systeemeisen: Pentium II233 Mhz, 32 Mb Ram, Windows 95/98/ME. Prijs: 99 gulden. Beschikbaar gesteld door Infogrames. herhalen. Zo lang duurde het namelijk destijds ook, eer de computer de authentieke schrijfmachine had vervangen. U zou nu eens iemand die veel tekst verwerkt (een journalist bijvoorbeeld) moeten vragen om een stuk te tikken op een schrijfmachine. Gewoon dus zonder correctiemogelijkheden (behalve zo'n witkwast) en an dere geneugten van een door snee tekstverwerkingsprogram ma op de pc... Zo zal het dus vermoedelijk ook gaan met de elektronische agenda, zoals we de apparaat jes, die natuurlijk veel meer in hun mars hebben, maar even zullen blijven noemen. Toegegeven, het is even wennen, maai" persoonlijk heb ik het papier al vol ledig afgezwo- Windows Millennium blijft een besturingssysteem dat tegen strijdige reacties oproept. Uit nieuwsgroepen op internet blijkt dat er meestal twee kam pen zijn: de tegenstanders, die het een hopeloos instabiel sys teem vinden, en de voorstan ders, die Millennium als de zo veelste verbeterde versie van Windows omarmen. Er zijn di verse reacties gekomen op de vorige twee PC-Wijzers, maar het meest uitgesproken was die van Windows-liefhebber Niek Kuenen. Volgens Kuenen is van Millennium met enig geduld wel degelijk een perfect draai end systeem te maken. Hij zou het moeten kunnen weten, want hij heeft het besturings systeem op acht verschillende computers losgelaten. Kuenen heeft de ervaring dat het wel degelijk mogelijk is de oude Windows 98-bestanden in Millennium op te slaan. Met behulp van die bestanden kan de gebruiker desgewenst naar het vertrouwde Windows 98 te rugkeren. „Als de PC vastslaat bij het bewaren van de oudere versie van Windows dan is er meestal nog een programma Onlangs stond er op de eco nomiepagina van deze krant een verhaal over het gebruik van papieren en elektronische agenda's. Het 'ouderwetse pa pier' schijnt weliswaar wat ter rein te verliezen, maar acht van de tien mensen laat zo'n elektronische ding links liggen of keert na een dappere po ging terug naar een gewone agenda. Het zou aardig zijn dat onderzoek normaal gebruik een half jaar mee gaan. Maar het zou geen verbazing hoeven te wekken, wanneer dat bij i volgende versie opgelost zou zijn. Het zou wel eens de laatste stap kunnen zijn om van de Rex een 21e-eeuwse David te maken, die met succes de Goli- aths aan kan. De Rex 6000 kost 420 gulden en met dockingstation 499. Voor de usb-versie betaalt met 40 gulden extra. Meer info: www.rex.net

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 40