Cohen burgemeester Amsterdam Brugman -W Babylijkje belandde bij afvalverwerker grootste partij Binnenland Provincies krijgen de regie over inrichting van Nederland VAN TIL PROUDLY PRESENTS vantiPifflEK )AG 16 DECEMBER 2000 902 status aparte voor St. Maarten ot yRCj Het eilandsbestuur van St. Maarten wil nog vóór de anse parlementsverkiezingen van 2002 een status aparte het Koninkrijk der Nederlanden. De Antilliaanse rege- alle eilandsbesturen, op Bonaire na, zijn hiermee giste- [oord gegaan. Met het uitstappen van St. Maarten drei- Nederlandse Antillen uiteen te vallen. De verwachting is m Curasao en Bonaire voor een status aparte zullen opte lt ba, het kleinste Antilliaanse eiland, wil het liefst een pro- bi iran Nederland worderi. St. Eustatius kiest ervoor om deel lAntillen te blijven. de Leeuw terug op Radio 3FM )jA> Paul de Leeuw begint 15 januari weer met de pre- e van het Radio 3-programma De Leeuw wordt wakker. d aandagochtend kmipt hij, net als jaren geleden, weer de microfoon. Van zijn terugkeer was al weken sprake, eVara heeft het gisteren officieel bekendgemaakt. De werkdagen zijn Rob Stenders en Fred Siebelink de pre- pren. tl deelt vluchten met Malev il fEEüi Met ingang van 1 januari slaat de KLM de handen bi net de Hongaarse luchtvaartmaatschappij Malev. De K :happijen gaan de vluchten tussen Schiphol en Budapest a| den onder gezamenlijke vluchtnummers. Volgens de >1 aat het om een zogenoemde codeshare-overeenkomst met andere maatschappijen is gesloten. De KLM heeft hi s enkele concurrenten al eerder belangstelling getoond aandeel in de Hongaarse staatsluchtvaartmaatschappij K [erven. De codeshare-overeenkomst betekent volgens lordvoerder echter niet dat de KLM ook daadwerkelijk ie d zal uitbrengen. en beroven casino van fiches iurg Inbrekers hebben gistermorgen voor zo'n 800.000 aan fiches (jetons) gestolen uit het Holland Casino in iburgse Valkenburg. De dieven forceerden een aantal fels in de speelzaal. De politie denkt dat er twee daders die vervolgens op de fiets naar het centrum van Valken- jn gevlucht. Ondanks de inzet van een speurhond raakte lie het spoor bijster. ;tronische handtekening erkend ig» De elektronische handtekening komt wettelijk gelijk aaan de handgeschreven handtekening. Dit betekent dat pakten en contracten nu bijvoorbeeld ook via internet i worden afgesloten. De partijen hoeven daardoor niet erkelijk meer bij elkaar te komen, om dit te regelen. Dit et kabinet gisteren besloten. Het wetsvoorstel regelt aan ;isen de digitale krabbel moet voldoen om betrouwbaar De techniek moet zodanig zijn dat de handtekening aan ;naar is verbonden en identificatie mogelijk is. 'ging tegen Grijze Wolven In Rotterdam komen morgen honderden mensen om te demonstreren tegen de extreemrechtse Turkse Wolven en het geweld dat zij gebruiken. De betogers her- Cafer Dereli, een man van Turkse afkomst, die vorige aterdag in Rotterdam werd doodgestoken bij een treffen linkse en rechtse Turkse jongeren. Farah Karimi, Tweede lid van GroenLinks en SP-europarlementariër Erik Meijer toegezegd te spreken. a geld voor zorgkantoren iG_ï De 31 zorgkantoren mogen aan de slag met de meer 00 initiatieven die zij hebben bedacht om extra thuis- en nzorg te leveren. Staatssecretaris Vliegenthart van volks- Iheid heeft gisteren van het kabinet het groene licht ge- om hier de komende twee jaar 1,2 miljard aan te beste- zo de wachtlijsten in deze tak te bekorten. Door de n kunnen naar verwachting 47.000 mensen extra aan arden geholpen: 34.000 door extra gerealiseerde plaatsen eens 13.000 mensen die sneller kunnen doorstromen gewenste vorm van zorg. Zij krijgen nu bijvoorbeeld irg maar moeten eigenlijk naar een verpleeghuis. e baby was twee dagen oud >am Het jongetje dat dinsdag levenloos werd gevonden ardaan in Amsterdam blijkt ongeveer twee dagen te heb- leefd. De politie is nog altijd op zoek naar de moeder van dje en de twee zwervers die het lijkje vonden. Het jonge- eg een grijze damestrui, was gewikkeld in een deken en 1 in een plastic boodschappentas van Albert Heijn. Het vertoonde geen sporen van geweld. De zwervers vonden d aan het einde van de middag. Ze waarschuwden on- lijk de politie, maar zijn daarna niet meer gezien. is de PvdA voorbij ge- als grootste partij, zo een peiling van het NI- pdracht van het tv-pro- i 2Vandaag. De PvdA bij de veriaezingen 45 akte bij een vorige pei- irhet NIPO in septem- r 43 en komt deze week tndervraging met 41 uit "ij de WD is daarente- stijgende lijn te zien :etels in de Kamer, naar peiling van september 42 nu. 'DA, dat in de Tweede 29 zetels heeft, komt in ig op 30 zetels. D66 zakt rtien naar negen zetels, de vierde plaats nu la- GroenLinks, dat een laat zien van elf naar zetels. De Socialisti- rtij komt van vijf op zes 'e drie kleine christelij- ijen, samen nu goed it zetels, halen er ook in ig acht. Wim Kok is onbetwist de fa voriet van de Nederlanders, als gevraagd wordt wie premier moet wórden in het volgende kabinet. De huidige eerste mi nister krijgt in de peiling 28 procent achter zich, en ligt daarmee ver voor op zijn be langrijkste rivaal, WD-fractie- leider Dijkstal. Die mag van zes procent premier worden. PvdA-fractievoorzitter Mel- kert is derde met drie procent, en blijft daarmee De Hoop Scheffer (CDA), Rosenmöller (GroenLinks) en Wiegel (WD) net voor. Van de ondervraag den heeft vijf procent op dit moment geen voorkeur, en ruim eenderde is er nog niet uit wie de meest geschikte minis ter-president zou zijn. Drie op de tien mensen vindt de huidige paarse coalitie een goede, terwijl bijna een kwart voorstander is van een cen trum-linkse coalitie, waarvan CDA, PvdA en D66 deel uitma ken, eventueel aangevuld met GroenLinks. VAN 11.00 TOT! 7.00 UUR KEUKENS t BADKAMERS Hoofddorp, Kruisweg 78Sc GPD Geassocieerde Pers Dien 'De rillingen lopen over mijn rug' „De rillingen lopen over mijn rug als ik er aan denk hoe ik mij moet waar maken als nieuwe burgemeester van Amsterdam. Uiteraard vind ik het een buitengewoon eervolle benoeming, maar het is een van de zwaarste be stuurlijke functies van Nederland. Ik moet mijn tanden er in zetten. Ik sta enorm onder druk." Dat zei de kers vers benoemde burgemeester lob Cohen gisteren in zijn toekomstige ambtswoning. amsterdam gpd De ministerraad stemde giste ren in met de benoeming van de 53-jarige staatssecretaris van justitie tot burgemeester van de hoofdstad. Premier Kok zei ge mengde gevoelens te hebben over de benoeming. „Amster dam krijgt de burgemeester die de stad wenste, maar het kabi net raakt een goede collega kwijt." Volgens Kok was nie mand in het kabinet tegen de voordacht van Cohen. „Wel hadden alle ministers dezelfde gemengde gevoelens als ik." Direct na de benoeming reis de Cohen naar de hoofdstad om zijn komst toe te lichten. Cohen werd geboren in Haar lem, studeerde in Groningen en woonde lange tijd in Maas tricht. Hij 'voelt zich geen Am sterdammer', maar zei wel ge fascineerd te zijn door de veel zijdigheid van de hoofdstad. „Ik vergelijk de stad met hutspot: hier wonen zoveel verschillen de mensen bij elkaar en de sfeer is zeer tolerant. Tegelijker tijd moet je er als bestuurder wel voor zorgen dat je de boel bij elkaar houdt. Dat was het adagium van Joop den Uyl, ooit wethouder in Amsterdam. Ik zie dat als een van mijn belang rijkste taken." De overstap van staatssecre taris van justitie naar de burge meesterspost in Amsterdam heeft voor Cohen ook een be langrijke privéreden. „Mijn vrouw is ernstig ziek Ze heeft multiple sclerose. In mijn func tie als staatssecretaris was het leven voor ons beiden te ver moeiend. Ik denk dat ik de zorg voor mijn vrouw beter met het burgemeesterschap kan combi neren. Zowel gemeenteraadsleden als scheidend burgemeester Pa- tijn reageerden verheugd op de komst van Cohen. De alom lo vende kritieken - hij is intellec tueel, heeft veel bestuurlijke er varing, is open en innemend, maar tegelijkertijd ook ratio neel - drukken zwaar op Cohen. „Ik zie er tegenop om aan al die eigenschappen te blijven vol doen." Waarschijnlijk zal PvdA-frac tievoorzitter Melkert maandag bekend maken wie Cohen op volgt als staatssecretaris. Dit weekeinde overlegt hij daarover scheveningen De Europese Commissie heeft gisteren bekend gemaakt dat de Nederlandse vissers volgend jaar nog maar 78.000 ton schol uit de Europese wateren mogen vissen. Het tongquotum is vastgesteld op 19.000 ton. Het Productschap Vis noemt de beperking biologisch onnodig en vreselijk voor de vissers. Op de foto vissers in de Scheveningse ha ven boeten hun netten. foto anp wim vlechaar groningen gpd Het Academisch Ziekenhuis Groningen (AZG) heeft in 1996 een babylijkje ter verbranding aangeboden aan een doch teronderneming van Afvalverwerking Rijnmond (AVR). Aan de ouders werd verteld (en schriftelijk meegedeeld) dat het kind in het crematorium van Gro ningen was gecremeerd, en dat de as was verstrooid. Pas onlangs heeft de moeder vernomen wat er werkelijk met haar kind is gebeurd. Volgens de advocate van de moeder heeft het AZG een strafbaar feit ge pleegd. Het ziekenhuis heeft de moeder 5.000 gulden aangeboden ter compen satie. In ruil daarvoor dient de vrouw een verklaring te ondertekenen waarin zij zich verplicht af te zién van een even tuele rechtszaak. De moeder weigert dit. Op 3 januari 1996 beviel de vrouw in het AZG van een tweeling. Eén kind kwam kerngezond ter wereld, het tweede le venloos. De bevalling was uiterst ge compliceerd en de moeder bevond zich lange tijd in kritieke toestand. Het leven loze kind kreeg zij nooit te zien. De ou ders gaven toestemming het lichaampje ter beschikking te stellen voor weten schappelijk onderzoek. Daarmee deden zij afstand van het lichaam. De verklaring die zij hiervoor onderte kenden, bevatte echter tal van fouten: de datum van geboorte klopte niet, de naam van het kind was niet vermeld en er werd verwezen naar een wet (op de lijkbezorging) die al jaren niet meer van kracht was. Nooit gaven de ouders toe stemming voor een crematie, die ook in strijd zou zijn met hun geloofsovertui ging. Wetenschappelijk onderzoek vond - zo bleek later - nooit plaats. Pas dit jaar ontstond duidelijkheid. Op 2 maart liet het hoofd van de afdeling Pa thologie schriftelijk aan de moeder we ten dat het lichaam is overgebracht naar het crematorium van Groningen, 'al waar crematie en verstrooiing van de as heeft plaatsgevonden'. De brief had als aanhef 'bewijs van crematie'. Op 6 juli liet de directeur zorgfaciliteiten van het AZG weten dat de verklaring ten onrechte was afgegeven. Excuses wer den aangeboden. Het crematorium liet echter weten dat het stoffelijk overschot nooit is aangeboden, en informeerde het ziekenhuis dat alleen een crematori um een 'bewijs van crematie' kan afge ven. Het ziekenhuis bood daarop aan de kos ten te betalen van een symbolische be grafenis. De moeder hechtte hier waarde aan om het verlies van haar kind te ver werken. De vraag wat er met het li chaampje is gebeurd, bleef echter onbe antwoord. De moeder ging opnieuw op onderzoek uit en ontdekte tot haar ont steltenis de ware toedracht: het lichaam is aangeboden aan een dochteronderne ming van de AVR, het bedrijf Savin in Dordrecht, dat als enige menselijke res ten afkomstig uit ziekenhuizen mag ver nietigen. Gesproken wordt over 'emotio neel afval'. De advocate van de vrouw stelt dat het AZG heeft gehandeld in strijd met de wet op de lijkbezorging. Een lichaam moet óf gecremeerd worden in een cre matorium óf worden begraven. Ze he kelt ook de 'onzorgvuldige wijze' waarop de moeder is behandeld en de wijze waarop het ziekenhuis de gemaakte fou ten wil afkopen. met de andere regeringsfracties en met minister van justitie Korthals. Meest waarschijnlijke kandidaat is PvdA-Kamerlid El- la Kalsbeek. Behalve een nieuwe burge meester krijgt Amsterdam be gin volgend jaar ook een nieu we hoofdofficier van justitie. Het kabinet heeft ingestemd met de overplaatsing van de Rotterdamse hoofdofficier De Wit naar de hoofdstad. Hij volgt Vrakking op. Het parket Am sterdam is voor De Wit geen onbekend terrein. Hij was in de jaren tachtig al officier van jus titie in de hoofdstad. 'Peper moet geen minister willen worden' den haag anp Volgens premier Kok is het on waarschijnlijk dat oud-minister Peper ooit nog minister wordt. „Hij moet wel drie keer uitkij ken om dat nog te wensen." Premier Kok liet gisteren in een persgesprek na afloop van de ministerraad doorschemeren dat Peper waarschijnlijk nooit meer terugkeert in een kabinet. Maar Kok vindt het vooral aan Peper zelf om te bepalen wat hij verder met zijn loopbaan wil. Peper heeft, volgens Kok, een zware tijd achter de rug. De oud-burgemeester zou de afge lopen tijd vooral bezig zijn ge weest met het 'bij elkaar zoeken van bonnetjes en het aflopen van verhoren'. „De man heeft de afgelopen negen maanden niet kunnen ademen." Het openbaar ministerie (OM) besloot deze week geen strafrechtelijke vervolging in te stellen tegen de oud-minister van binnenlandse zaken en oud-burgemeester van Rotter dam. Peper kwam vorig jaar ernstig in problemen nadat een rel losbarstte over onjuiste en slorigde declaraties die hij zou hebben ingediend in de perio de dat hij burgemeester was van Rotterdam. In maart moest hij door de affaire aftreden als minister van binnenlandse za ken. Kok vindt dat Peper door de beslissing van het OM 'van een blaam is gezuiverd'. Hij erken de dat de reputatie van zijn par tijgenoot nog steeds is bescha digd. Maar dat mag er volgens Kok niet toe leiden dat Peper geen baan meer kan vinden. 'Maxima nam deel aan jacht' apeldoorn anp Maxima Zorreguieta heeft giste ren deelgenomen aan de hof jacht bij paleis Het Loo in Apel doorn. De vaste vriendin van prins Willem-Alexander was vermoedelijk in gezelschap van koningin Beatrix. Dat zegt woordvoerder Koffeman van Stichting De Faunabescher ming. De Rijksvoorlichings- dienst (RVD) wilde geen mede delingen doen, omdat het een privé-aangelegenheid betrof. Koffeman benadrukt dat de waarnemers van De Faunabe scherming de koningin zelf niet hebben gezien, maar haar auto en aanhangwagen wel. Leden van de actiegroep hebben nog geprobeerd Maxima te volgen in haar Audi, maar de beveili ging versperden de weg. -w Molukkers eisen treinbrand op ruswuk anp De Molukse splintergroepering Maluku-warchild heeft gisteren de verantwoordelijkheid opge ëist voor de brand woensdag in een treinwagon op het Amstel- station in Amsterdam. Daarbij raakten twee conducteurs ge wond. Ze ademden rook in toen ze het brandende rijtuig ingingen, op zoek naar mogelijk nog aanwezige passagiers. Woordvoerder Reawamw van de Molukse actiegroep People Against Genocide (PAG) zegt dat Maluku-warchild de brand stichting bij hem via een fax heeft opgeëist. De splintergroe pering kondigt in dit bericht verder een 'kerstoffensief aan. Van welke aard dat offensief zal zijn, is onduidelijk. Maluku-warchild lijkt een af splitsing te zijn van PAG. Rea- waruw heeft al eerder gewaar schuwd dat radicale Molukkers harde acties aan het voorberei den waren. Die zijn ontevreden met de op stelling van de Nederlandse re gering over de gewelddadighe den op de Molukken. Ze willen dat het kabinet de gebeurtenis sen daar kwalificeert als 'volke renmoord'. den haag gpd Het kabinet heeft besloten om zich voortaan zo min mogelijk te bemoeien met het aanwijzen van natuurgebieden in Nederland. Het wordt aan de provincies overgelaten om gebieden aan te wijzen waar niet mag worden gebouwd. Dit blijkt uit de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening die minister Pronk (volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieu) begin januari naar de Tweede Kamer zal sturen. Het kabinet heeft drie 'nationale landschappen' aangewezen: het Groene Hart, de Hoeksche Waard en Noord-Hollands Midden (Waterland, Beemster, Purmer, Schermer, Wormer en Jis- perveld). Hier komen strengere regels voor het bouwen van huizen en wegen. Daarnaast over weegt het kabinet ook het Limburgse Heuvel land, een deel van het Rivierengebied en een deel van de Zeeuws-Hollandse Delta als natio naal landschap aan te wijzen. Er komt geen absoluut verbod op woningbouw in het Groene Hart. Het kabjnet vindt dat het bijvoorbeeld in de Bollenstreek en de regio Rot- terdam-Zoetermeer-Gouda mogelijk moet blij ven de bevolkingsgroei op te vangen. De PvdA heeft al gezegd dit onbespreekbaar te vinden. Het Groene Hart wordt een 'gigastad' als de strikte bescherming er daadwerkelijk vanaf wordt gehaald, zo vreest directeur Van den Big- gelaar van Natuur en Milieu. Buiten het aanwijzen van nationale landschap pen wil het kabinet zich niet bemoeien met de ruimtelijke ordening. De provincies krijgen tot 2005 de tijd om zelf 'groene lijnen' te trekken waarbinnen geen nieuwe huizen, wegen of spoorlijnen mogen komen. Ook intensieve vor men van landbouw en recreatie zijn daar ver boden. Deze groene lijnen blijven in ieder geval tot 2015 gehandhaafd. Gemeenten krijgen de komende vijf jaar om aan te geven waar ze tot 2015 nog huizen willen bouwen of bedrijfsterreinen en sportvelden wil len aanleggen. Deze plannen moeten worden goedgekeurd door de provincie. Die moet de gemeentelijke plannen ook op elkaar afstem men, zodat bijvoorbeeld niet ieder dorp in een gebied een groot industrieterrein aanlegt. In de Tweede Kamer is zeer wisselend gerea geerd op de kabinetsplannen. VVD en CDA zijn blij dat het kabinet zo veel mogelijk ruimte laat voor gemeenten en provincies. Pronks eigen partij, de PvdA, is echter ontevreden. Volgens vice-fractievoorzitter Duivesteijn biedt het plan te weinig bescherming tegen de oprukkende bebouwing. De partij wil dat rond de steden een zone wordt aangewezen waar wel mag wor den gerecreëerd of nieuwe landbouwbedrijven mogen komen, maar geen woonwijken of be drijventerreinen. Ook D66 is bang dat Neder land straks te vol wordt gebouwd. VIADIMIR KAGiEW De Kagan New York Colection neemt een aantal inmiddels klassieke ontwerpen van deze beroemde Duits-Amerikaanse kunstenaar opnieuw in (gelimiteerde) productie. Wat tot voor kort verzamelobjecten en museumstukken waren, brengt Van Til thans binnen het bereik van de oprechte liefhebber. Getrouwe replica's uit Kagan's meest productieve jaren, tussen 1945 en 1960! 2 Eigen parkeerterrein DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3