'Ik ben nog niet klaar bij Arsenal' Paul Haarhuis tennist nog zo graag Pele of Maradona? Bergkamp gevleid door belangstelling van Ajax, maar de Nederlandse competitie is 'wel een stappie terug Toekomstige Davis Cup-coach stelt beslissing om te stoppen uit Haarhuis heeft laten ichemeren dat zijn :re op z'n eind loopt, ts weinigen zullen ,1 dat het succes van 'l-jarige tennisser zijn irong vond in een Ég Amerikaans avon- iei je van twee Brabantse rs. Over wat Haarhuis, iu met de Australiër Dn Stolle in het India- angalore zijn laatste e lubbel speelt, na zijn eid als speler moet doen hoeft niemand zitten. Hij is unaniem :en tot ideale Davis captain én geknipt als swaard edwin alblas 'nt Frederik Maris nog? in aan wie Paul Haarhuis lien wel zijn imposante lan dankt. Als hij zijn je Haarhuis niet had ge- isiasmeerd voor een lang lol-avontuur in de Ver- Staten, was het met de :arrière van de inmiddels ge toekomstige Davis iptain niets geworden, ers waren ze, met een diploma op zak. Tennis- >k, met een meer dan ge ld talent. „Maar ik was Brabants talent, II lationale belofte", nuan- l| laarhuis. „Het talent was t geval niet genoeg aan- om mijzelf te kunnen ren om hard te trainen." voetbalde liever en werd wee keer gevraagd door naar een opleiding tot etballer zou het gezin nis te veel ontwrichten irom kwam het er nooit 'SV wds tenslotte een uit de buurt en zijn ou- adden, met nog drie kin- thuis, zeker geen tijd om i'eral naartoe te brengen, etste daarom altijd naar nisbaan. Bovendien, zegt bescheiden, moeten zijn Oavaliteiten van toen niet overdreven. In hem is Paul Haarhuis: „Mijn beste maatje is sowieso mijn vrouw. En mijn beste vrienden komen niet uit het ten nis." FOTO CPD ROLAND DE BRUIN geen international verloren ge gaan. Toevallig bleef hij in het ten nis 'hangen'. Doe eens gek, doe eens anders, redeneerde vriend Frederik en hij stelde Haarhuis voor om een jaartje in de Ver enigde Staten te gaan studeren. Een vrijbrief voor een jaartje tennissen en genieten. Haar huis zag er wel iets in, op voor waarde dat ze een school von den, die hem op grond van zijn tennistalent een beurs zou ver schaffen. „Want de dollar- was toen bijna vier gulden en mijn vader zei niet, hup, hier heb je veertigduizend gulden en maak jij maar lekker plezier." Dat de twee vooral uit waren op een 'tennisvakantie', bleek wel uit de locatie van het handjevol aangeschreven scholen. Stuk voor stuk in de zonnige delen van Amerika: Miami, California en Hawaï. Haarhuis: „Die plek ken hadden we op de landkaart uitgezocht. Dat was toch wel het droomscenario." Het werd de laatste optie, het in een iets minder tropisch klimaat ge huisveste Armstrong State Col lege. Maris werd na een jaar te ruggeroepen door zijn ouders. „Ze vonden het belangrijker voor hem dat hij in Nederland zou gaan studeren." Pa en ma Haarhuis waren minder dwin gend en lieten hun zoon de keuze. Die had inmiddels zijn draai wel gevonden. „Elke dag trainen, daar werd ik echt beter van." Na twee jaar verhuisde Haarhuis naar de Florida State University. In de zomers toetste hij zijn progressie in de Neder landse toernooien. Bij die gele genheden bleek dat hij veel leeftijdgenoten was voorbijge streefd. Ook toen hij in dat cir cuit tweede eindigde achter wij len Menno Oosting, een top 100-speler, liet hij zich niet ver leiden tot een snelle overstap naar de profs. Haarhuis maakte de vier jaar in Amerika vol en kwam terug als econoom, die daarna het goed betalende profcircuit indook. „Zonder die beslissing om naar Amerika te gaan was het mij absoluut niet gelukt." Haarhuis handhaafde zich ja ren in de mondiale subtop, won daarentegen slechts één ATP-toernooi en beleefde aan de zijde van Jacco Eltingh het ene na het andere succes. Een paar apart. Nu in letterlijke zin. Ze zijn in die periode geen 'dik ke maatjes' geworden. „Maar als ik echt iets nodig heb kan ik Jacco altijd bellen. En hij mij. Mijn beste maatje is sowieso mijn vrouw. En mijn beste vrienden komen niet uit het tennis. Maar van sommige spe lers, mijn huidige partner San- don Stolle bijvoorbeeld, weet ik zeker dat ik over vijf jaar nog contact met ze heb. Maar die zit dan wel aan de andere kant van de wereld." Daar zullen ze Haarhuis nog wel eens zien. In de hoedanig heid van Davis Cup-captain bij voorbeeld. Dat hij na 2001 aan daan. „Ik heb aangegeven dat ik het prima naar mijn I zin heb. Ik wil het wel uitzingen hier. Of dat een, twee of drie jaar wordt, zie ik wel. De club en ik zit ten op één lijn, het ziet er goed uit voor de toekomst. Maar als Wenger zou vertrekken, verandert dat mis schien de zaak. Ja, hij is belangrijk voor mij. Je weet nooit niet of je ooit nog zo'n trainer terugkrijgt. Aan het eind van mijn carrière heb ik geen zin meer om weer helemaal opnieuw te beginnen met een trainer, om weer aan eikaars werkwijze te wennen. Het kost elke keer weer tijd. Kijk naar het Nederlands elftal en Louis van Gaal. Goede spelers en een goede coach, maar toch is er een periode nodig om de chemie te vinden. Ik zit daar niet meer op te wachten. Ik heb nu een trainer met visie, die elk jaar in de top wil spelen en prijzen wil winnen. Hij is de ideale coach." De honger die Wenger heeft, is ook bij de speler nog niet verdwenen. „Ik ben nog niet klaar bij Arsenal. Ik wil nog iets moois neerzetten. Mijn naam is dit jaar een paar keer gevallen bij Ajax. Er zijn al mensen ge weest die probeerden te lobbyen voor mijn terug keer. Je mag best weten dat dat me streelt. Ik denk er ook wel eens aan. Dan filosofeer ik een beetje over hoe het zal zijn. Leuk, terug bij je oude club, terug naar Nederland en al je familie na zoveel jaar weer in de buurt. Maar als ik dan verder denk, zeg ik: ik wil hier helemaal nog niet weg. Arsenal en Engeland zijn top. Met alle respect voor de Nederlandse competi tie, als je uit de Engelse Premier League stapt doe je naar Nederland wel een stappie terug, hè? Dat hoef ik niet van mijzelf. Ik voel dat ik nog een tijd op het allerhoogste niveau meekan." Het lichaam is fitter dan ooit. Bergkamp weet nu dat zijn besluit om af te haken bij Oranje de juiste is ge weest. „Ik voel dat ik fysiek beter in elkaar steek dan twee jaar geleden. Toen had ik om de haverklap blessures en duurde het drie of vier weken voordat ik was hersteld. Daar werd ik gek van. Als ik zo door moet, dacht ik toen, houd ik het niet lang meer vol. Voor mij zijn de periodes van rust die nu rond inter lands heb heel belangrijk. Na de eerste wedstrijd van Nederland wist ik al dat ik de juiste beslissing had genomen. Ik ben nog een keer teruggeweest voor die huldiging in de Arena, maar daarna wist ik soms am per dat er een interland was. Zat ik lekker thuis." Bergkamp kijkt met voldoening terug op zijn carrière als international. „Natuurlijk blijf ik altijd het gevoel houden dat we in 1998 wereldkampioen en in 2000 Europees kampioen hadden moeten worden. Maan dag kreeg Nederland die prijs van de FIFA in Rome. Dat verbaasde me echt. Kennelijk hebben we toch iets moois gebracht. Leuk om op je lijstje bij te schrijven, maar het had dit jaar natuurlijk een ande re prijs moeten zijn. Na het WK in Frankrijk hoorde ik in Engeland al dat wij het beste voetballand waren op dat toernooi. Op EURO 2000 hadden we, zeg ik nog steeds, met twee vingers in de neus de Italianen moeten verslaan." Houdt hij er een kater aan over? „Nee, dat ook weer niet. Ik denk dat ik als international toch mooie in terlands heb gespeeld. Zoals ik bij Arsenal ook niet elk jaar een hoofdprijs heb gewonnen maar wel elk seizoen het publiek heb vermaakt. De schoonheid, de uitstraling en de erkenning betekenen voor mij meer dan 'silverware'. Over tien jaar moeten mensen kunnen zeggen dat ze naar het Arsenal van Dennis Bergkamp zijn wezen kijken. Dat streelt me echt veel meer." het hoofd staat van de Neder landse tennisploeg is bijna bo ven alle twijfel verheven. Eerst moet hij het hoofdstuk als speler nog afsluiten. Maar praat hem niet van een afscheid en pin hem al helemaal niet vast op een datum. Op een dag is het genoeg. „Die beslissing neem ik het liefst pas na mijn laatste wedstrijd. Tot die tijd wil ik lekker bezig zijn en nog van het tennis genieten. Ik ben in de laatste maand wel acht keer van gedachten veranderd en in één week wel vier keer. Dan had ik het schema voor volgend jaar al gemaakt, besloot de vol gende ochtend te stoppen en pakte een dag later weer het schema erbij. Nee, ik ben geen twijfelaar, maar ik wil nog zo graag. Was dit een jaar zonder succes geweest, dan zou de knoop doorhakken een stuk makkelijker zijn." Nu neemt hij vooral als vader en hoofd van een gezin dat be sluit. „Als ik geen kinderen had gehad, zou geen haar op mijn hoofd er aan hebben gedacht om te stoppen. Maar mijn prio riteiten zijn daardoor anders komen te liggen. Ik heb er ook geen moeite mee om die reden te stoppen." Haarhuis is geen vader ge worden om het gezin weken lang achtereen de rug toe te ke ren. En het alternatief, het kroost meenemen, is een slo pende onderneming. „Het is nu met én zonder kinderen veel moeilijker om te reizen." Eerst kwam Daan en nu is er ook dochter Ella. „Bovendien heb ik het gevoel dat de kinderen ook toe zijn aan meer regelmaat." Hij verheugt zich op de dag waarop hij Daan naar school brengt, om daar te worden ge confronteerd met nieuwsgierige kinderen die hem zullen vragen 'of ik werkloos ben, omdat ik de enige papa ben die zijn kind om kwart voor negen naar school brengt'... Haarhuis: „Ik verkeer in de omstandigheid dat ik die din gen zelf kan bepalen. Ik kan ook wachten op de leuke dingen die op me afkomen, want ik ben 34 en ga straks echt niet in alle ge zondheid op mijn kont zitten." Pele en Maradona werden maandag beiden gehuldigd als speler van de eeuw. Dat was een compromis nadat er controverse was ont staan tussen de aanhangers van de twee grootheden. Pele stond eerste op de FIFA-lijst - opgemaakt aan de hand van een stemming onder officials, bondscoaches en journalisten - waar Cruijff op plaats vijf eindigde. Marado na won de internetverkiezing die Van Basten als zesde afsloot. Maar wie is nou de beste? De in Chili woonachtige Leidse oud-interna tional Wim Rijsbergen die in de jaren zeventig met Pele bij New York Cosmos voetbalde en in het Nederlands elftal met Cruijff: „Pele zie ik niet zo vaak meer, maar als we el kaar zien, praten we altijd even bij. Hij was niet alleen de beste aanvaller aller tijden, maar na zijn loopbaan werd hij pr-man en ambassadeur voor het voetbal in Amerika. Hij was een uit hangbord en een groot voorbeeld en in dat op zicht wint hij sowieso van Maradona. Ik vond Cruijff, Maradona en Pele alledrie geniale voet ballers. Je hebt natuurlijk altijd het probleem bij zo'n verkiezing dat je verschillende tijdperken met elkaar moet vergelijken. Over Van Hane- gem wordt gezegd dat hij in het moderne voet bal niet mee zou komen vanwege zijn traag heid. Dat bestrijd ik, want Van Hanegem dacht ook altijd een paar stappen vooruit. Puur statis tisch, bekeken is het niet vreemd dat Pele heeft gewonnen. Daar ben ik het dan ook wel mee eens. Hij heeft nu eenmaal de langste staat van dienst, met onder meer drie gewonnen WK's. Niets op aan te merken." Willem van Hanegem in het Algemeen Dag blad: „Voor mij is er maar één voetballer van de eeuw en dat is Maradona. Ik heb Pele ook meegemaakt, een gewel dige speler. Maar Maradona kon buiten zijn enorme kwaliteiten ook een elftal beter laten spelen. Fenomenaal. Het Lh WK van 1986 won Maradona bijna in zijn uppie. In zijn eerste jaar bij Napoli VI stond er geen geweldig elftal, maar hij II maakte de club toch kampioen van Ita- J lië. Ja, er wordt gezegd dat Maradona door zijn latere leven geen voorbeeld- functie vervult. Maar wij beoordelen hem toch als voetballer? Het is verve- lend wat er met hem is gebeurd, maar voor de rest hebben we daar geen Uj boodschap aan." Ruud Paauw, sporthistoricus en voormalig adjunct-hoofdredacteur van deze krant: „Zoals zo vaak bij dit soort gelegen heden is niet verder teruggekeken dan ongeveer 25 jaar. Daarvoor waren er ook hel den. Wat te denken van de Uruguayaan Andra- de die een WK en twee olympische toernooien won, toen nog het belangrijkste voetbalevene ment. Of de Italiaanse mitrailleur Piola of Stan ley Matthews. Het gaat om een individuele be- UI oordeling en dan vind ik het een verkeerde on derbouwing om alleen te kijken naar het aantal gewonnen WK's. Als je dus in een mindere ploeg speelde of in een minder land, kom je niet in aanmerking. Voor mij had Cruijff het moeten zijn. Pele was een geweldige aanvaller, maar meer niet. Cruijff heeft, zeker in zijn na dagen, bewezen dat hij ongeveer elke positie meester is. Hij zag de bedrading van het spel zo goed. En Maradona valt voor mij sowieso af omdat je toch ook in je persoonlijk leven een man van statuur moet zijn." Wim Eradus, van de gelijknamige Leidse keepersschool: „Ik ben inderdaad geen keeper op een van beide lijsten tegen gekomen. Eigenlijk is dat een beetje schandalig. De Rus Lev Yashin hoort er toch echt bij. Zeker bij de beste tien. Het zegt toch wat over hoe er in de wereld nog altijd te gen keepers wordt aangekeken. Het is en blijft een ondergewaardeerde positie. En in de toe komst zie ik ook niet zo snel bij soortgelijke ver kiezingen keepers opduiken. Vroeger waren keepers persoonlijkheden met een eigen stijl. Tegenwoordig moeten ze, zeker in Nederland, allemaal mee kunnen voetballen. Het zijn risi coloze ballenstoppers geworden." De 20-jarige Noordwijkse NEC-speler Mike Zonneveld, te jong om zelfs Van Basten be wust te hebben meegemaakt: „Van Pele weet ik inderdaad niet meer dan wat verhalen. Maradona zou mijn keuze zijn omdat ik van hem nog wel wat videobeelden heb gezien. Ach, zo'n verkiezing kan mij niet boeien. Wat ik zou doen als ik zelf een keer word genomineerd voor Talent van het Jaar of zo? Gewoon, er een gezellige avond van ma ken." TEKST LOMAN LEEFMANS archieffoto rtr FOTO AP Alleen van de allergrootsten hangt een schilderij aan de witte wanden van Arsenals nieuwe trainingscomplex aan de noordrand van Londen. Het portret van Dennis Bergkamp is er ook te bewonderen. Hij is is als vanzelfsprekend toegetreden tot een illuster gezelschap bij de Gunners. Hoe lang kan het Engelse publiek nog genieten van de man, die Oranje al vaarwel zei en bij zijn club tegenwoordig vaker dan hem lief is op de bank plaatsneemt? Na maanden verbreekt Bergkamp het stilzwijgen. „Ik ben hier nog niet klaar. Ik wil nog wat moois neerzetten met Arsenal." door MARCEL VAN DER KRAAN lemel is blauw en de scherpe decemberzon hittert op de motorkap van Bergkamps blin- pbolide. Het wagenpark verraadt de status van >rren bij Arsenal. De fraaie 500 SEC van Duitse lij heeft een nog fraaier nummerbord: nummer ;B. Het is een van de spaarzame momenten pp de Britse voetbalfan iets van de rijkdom bij etballer waarneemt. Dennis Bergkamp is en een 'hero' op Highbury, maar is na vele jaren je miljoenen nog immer dezelfde bescheiden ner tien. Wie ooit de naam 'leeman' heeft be- is nooit doorgedrongen tot de ziel van de spe- fant achter de harde kaaklijn en de koele blik en warm mens schuil. Een voetballer die res- leeft voor de beslissingen van zijn coach, die [van de rust sinds hij international af is en die liet meer drukt maakt om het beeld dat zijn cri- inhem willen schetsen. [schreven Engelse kranten dat hij in een com- eivedstrijd ondermaats had gepresteerd en dat ui Raak lag bij de desinteresse van de speler. 16 amp had zijn ogen al gericht op de Champions ie-wedstrijd van Arsenal in Moskou. De Neder ig rzuchtte, beet alleen op zijn eigen website a pan zich af. „Dan ben je als journalist dus heel jezig. Want als je na al die tijd nog niet weet r. met Arsenal niet naar Moskou vlieg..." rote publiek heeft evenmin weet van wat zich iden achter de schermen afspeelt. De Franse n ger Arsène Wenger heeft voor miljoenen zijn K ie met landgenoten uit de nationale ploeg ver- a Na Thierry Henry volgde deze zomer Silvain t d voor vijftig miljoen gulden. Wenger heeft er- dat geen mens zestig tot zeventig wedstrijden ïzoen kan spelen en laat zijn sterren roteren, elke topclub dat doet. iBayern München, in de Champions League, i nnis Bergkamp op de bank. Gepasseerd heette e Ie Nederlander wist beter. „Ik had op zaterdag Ie competitie een basisplaats gehad. Ik rekende igenlijk op een wisselbeurt. Wenger zou nu een u weer de kans geven. Maar toen ik op dinsdag, gvan de wedstrijd, binnenstapte hoorde ik dat est spelen. Een hamstringblessure verhinderde v' fenger zei: 'probeer dan in de warming-up of at. Kan ik je altijd nog laten invallen'. Maar het liet, daarom bleef ik de hele wedstrijd langs de 'j n lergkamp was het een duidelijk signaal waar ;(j üshoort in de hiërarchie bij Arsenal. „Ik heb lang neergelegd bij wat de trainer wil. Hij van een rotatiesysteem. Hij heeft meerdere elers en die wil hij om de beurt inzetten in de pions League, de competitie en de beker. Maar nij is juist de afgelopen weken gebleken dat ik ste waarde ben voor Wenger." ■liezen en schrijven met de Fransman. Ze heb-- ■zelfde, droge humor, dezelfde visie op voetbal elfde zakelijkheid die gewenst is in de top. - trainer was, zou ik op dezelfde manier wer- s Wenger. Ik zou geen Van Gaal of Beenhakker m zijn. Wenger verwerkt alles binnenin, is psy- >isch sterk en komt heel relaxed over. Hij is in- nt en kan goed met elke situatie omgaan. Ik zie an mijzelf in hem terug. We kunnen het goed i samen. Er is een verschil: ik zal nooit trainer n. Ik vind het nog steeds heerlijk om elke dag len en te spelen. Maar om twee uur rijd ik uis en ben ik klaar. Dan ben ik bij m'n gezin. Wenger is hier elke dag tot vijf uur. Hij werkt kei hard. Als hij naar huis gaat, bekijkt hij wat video's van spelers of tegenstanders en als het lukt pakt hij 's avonds nog een wedstrijdje mee. Ik kan dat niet. De enige video die ik 's avonds nog opzet, is een lekkere speelfilm." Het aanblijven van de Franse coach is bepalend voor de toekomst van Bergkamp bij Arsenal. De club heeft hem een voorstel voor contractverlenging ge

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 37