VELÜWE Toerisme Stoffig imago, maar geen kamer te krijgen C H il N pieck VAN KOKEN IN BELGIË TOT OPERA IN PRAAG RDAG 16 DECEMBER 2000 Volgens de jongste cijfers van de Stichting Continu Vakantie Onderzoek (CVO) heeft de Veluwe in 1999 zijn positie als populairste vakantiebestemming van Nederland verloren aan de Noordzeekust. De oorzaken van de teruggang zijn niet echt duidelijk. Trok de mooie zomer van vorig jaar meer mensen naar zee? Of krijgt de Veluwe een te stoffig imago? Een onderzoek in het land van wagenwielen, pannenkoekenhuizen en boswachter schnitzels. Een dommelige sfeer heeft deze zondagmiddag bezit genomen van café-restaurant 'Rust een Weinig'gelegen tegenover de ingang van Nationaal Park De Hoge Veluwe. De wind drukt natte herfstbladeren vast aan het raam. Grauw, druilerig weer, maar desondanks verza melt zich een rij ongeduldig verkeer voor het park. Binnen lijkt niemand van plan een wei nig te rusten, men neemt alle tijd voor pannenkoek en appel gebak. De bediening, in vesten met bloemmotief, harmonieert met de afgemeten keurigheid van de zaal. Twee mantelpakken, een knal rood en een mosgroen, nemen plaats voor het raam. Streng ge stileerde, zilvergrijze kapsels worden op orde gebracht. „Ge zellig, gezellig. Wat wil je drin ken, Hanna. Ik neem Spa rood. Jij ook? En dan een pannen koekje? Maar als je wat anders wilt...een uitsmijtertje, een omelet? Okay, doen we gewoon een pannenkoek. Spek? Appel? Gember? Appel dan maar? Of naturel. We doen naturel, goed doorbakken. Ober!!" Een bezoeker in blazer met sportémbleem klopt zijn pijp uit en deelt mee: „Ik werd dus wakker met een pols van twee honderd. Als de wiedeweerga naar het ziekenhuis. Nachtje gebleven. En nou heb ik er een hoop pillen bij. Maar alles on der controle hoor, met m'n bonkie-bonkie." Bijna alle ta fels zijn bezet en de gesprekken gaan over kwalen en geruchten van kwalen. De serveerster maakt melding van een tennis arm. En achter ons zegt een vrouw langzaam en luid: „Ik heb zo'n bewondering voor jou, Lida. Voor hoe je ermee om gaat, Lida. Mateloze bewonde ring." Ruig Aan hét keurige, uitgestreken gezicht van 'Rust een Weinig' zie je niet meer af, dat het vroe ger een ruig reizigerscafeetje is geweest. De uitspanning heeft gezelschap van twee hotel-res taurants: 'Herberg De Boer'n- kinkel' en 'Buitenkist'. Deze rei ziger kan voor twee week endnachten in december alleen nog terecht in 'Buitenlust'. En dat na een speurtocht over de hele Veluwe. Pensions zijn ge sloten en hotels volgeboekt of onttakeld wegens verbouwing. Lang leve de vakantiespreiding. Ook in 'Buitenlust' is het druk. Maar het publiek is wat rijker geschakeerd. Rugzakgasten, wandelaars, motorrijders, be zoekers van de Hoge Veluwe, gevlucht voor het weer. Vier mannen en drie vrouwen zijn uit Hellevoetsluis en Rockanje gekomen om in 'Buitenlust' een weekend 'lekker uit de bol te gaan'. Cees Spanjersberg uit Rockanje vertelt, met fraai Rot terdams accent: „We zijn fami lie. Elk jaar een uitstapje. Vorig jaar Achterhoek, nu de Veluwe. Een ander lid van het gezel schap schraapt de keel en ver kondigt: „Die moeder van ons, jongens, die heb het niet ver keerd gedaan. Of heb ik het mis? Gaan we lekker stappen, vanavond in Hoenderloo? 'Buitenlust' en 'De Boer'nkin- kel' hebben beide een lange historie, waarin ze van eenvou dig pension zijn uitgegroeid tot wat zij nu pretenderen te zijn: gemoedelijke ontmoetings plaatsen voor een breed pu bliek. 'Buitenlust' bestond op 6 december veertig jaar, 'De Boer'nkinkel' begon al in 1932, onder de naam 'Zomerlust'. Het heeft twee sterren, 'Buiten lust' drie en die extra ster kwam er alleen omdat een kleine hou ten balie voor de ontvangst werd geplaatst - een balie die nooit in gebruik is, want ieder een komt boeken aan de bar. Varkenshaasje Eigenaar Hendrik Radstaat (65) begon het etablissement in 1960; nu heeft zoon Robert Radstaat (37) de leiding. Klein zoon Raymond (11) tapt al bier, zusje Desiré (7) doet de afwas, oma Tiny Radstaat verzorgt het ontbijt en schoondochter Karin doet de kamers. In 'onze exclu sieve serre' waar lunch en diner worden uitgeserveerd, scoort het varkenshaasje hoog. Net als de 'wildmedaillons', de bos wachterschnitzel, het stoof- peertje en de rabarber in een potje. Radstaat senior draait er niet omheen:Als er wordt ge zegd dat de Veluwe wat truttig is en oubollig, dan zeg ik: dat willen de mensen nu eenmaal. Ze komen voor de pannenkoe ken en schnitzels. Jongeren zie je hier minder. Voor hen is er niet zoveel te beleven." hotel 'De Boer'nkinkel' hangt vol landbouwwerktuigen, opgezette dieren en FOTO CPD Hotel 'De Boer'nkinkel' telt acht kamers. Het interieur hangt vól landbouwwerktuigen, opgezette dieren en rood koper. Ook de menukaart bewijst, en kele frivoliteiten daargelaten, eer aan de Veluwse traditie. Ei genaar Theo Bosman (25) nam het acht kamers tellende hotel vorig jaar over, samen met zijn zus Martine. „Ik had er gewerkt als leerling en toen ik hoorde dat het te koop kwam heb ik er meteen werk van gemaakt. 'De Hoge Veluwe' is natuurlijk de grote trekker, maar het is, mer ken we na dit voor ons eerste jaar toch al het hele jaar druk. De kamers zijn bijna altijd be zet." De Veluwe een stoffig imago, weinig flitsend? Theo doet er het zwijgen toe. „Ach, wat moet ik daarop zeggen... Ik krijg hier allerlei soort mensen, en als ze die pannenkoek en die schnit zel nou lekker vinden... Ik ge loof niet dat het imago iets af doet aan de toeristische aan trekkelijkheid. Als er al iets is dat daaraan afbreuk doet, dan is het de toename van het ver keer." Aan de kassa van het Nationaal Park zit mevrouw Hols. Ze werkt al 21 jaar in het park, waarvan de laatste elf jaar als cassière. Ja, het wordt steeds drukker. In de zomermaanden maar ook op winterse zonda gen. Achthonderdduizend be zoekers waren er vorig jaar, abonnementhouders niet mee gerekend. Honderd witte fiet sen staan er vlakbij haar kassa, en soms zijn ze allemaal weg. De ruim vier kilometer naar het Bezoekerscentrum - architecto nisch prachtstuk - levert behal ve de mooie, natte natuur nau welijks verrassingen op. Geen wildzwijn of hert te zien. Die liggen en hangen in de gelagka mer van 'Buitenlust'. Stram he laas, en in niet meer levende lij ve. Ook traditie op de Veluwe. DIRK DE MOOR REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Tiber Op de Tiber in Rome gaan tussen het Tiberina eiland (midden in de stad) en het Foro Italico (waar in 1960 de Olympische Spélen plaatsvonden) weer veerboten varen. De dienst wordt uitgevoerd door vier schepen die ongeveer zeshonderd passa giers per uur kunnen vervoeren. De initiatiefnemers, de broers Pietro en Giovanni dall'Oglio kondigen hun nieuwe rondvaart- project aan op de website www.romulusetremus.com. Popeye In het Maritiem Museum in Rotterdam wordt vanaf vandaag (16 december) tot en met 16 september volgend jaar een ten toonstelling gehouden die de titel 'Alle Haaien' heeft meege kregen. De kreet - beroemd gemaakt door Popeye de Zeeman - dekt een expositie waarin bezoekers worden geconfronteerd met getekende beroemdheden als Kapitein Rob, Kappie en ui teraard Popeye. Maar ook striphelden die aanzienlijk minder met de zee te maken lijken te hebben als Kuifje, Douwe Dab- bert, Suske Wiske en Asterix Obelix maken hun opwach ting. Op de tentoonstelling wordt onder meer uit de doeken ge daan of de navigatie-instrumenten die Kuifje gebruikte wel echt bestaan en waar de tekenaars van Kapitein Rob en Franka (zo goed als de enige vrouw in deze stripwereld vol mannen) de inspiratie vandaan haalden bij het tekenen van de vaak zeer natuurgetrouwe achtergronden. Het Maritiem Museum aan de Leuvehaven is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zon- en feestdagen van 11.00 tot 17.00 uur. Gesloten op le Kerstdag, Nieuwjaarsdag en Konin ginnedag. Informatie: telefoon (010).413.26.80 en/of internet www.mmph.nl Campinggids Onder de titel 'Het perfecte buitenleven' verscheen bij het Noord-Nederlands Bureau voor Toerisme (NNBT) in Drachten nu al de campinggids 2001 voor Groningen, Friesland en Drenthe. De brochure geeft een overzicht van alle kampeerter reinen in de drie noordelijke provincies inclusief adressen, websites, specialiteiten, aantal plaatsen enzovoort. De gids is gratis en kan worden opgevraagd bij het NNBT, Postbus 330, 9200 AH Drachten of op telefoonnummer (0900).9222 (1 gulden per minuut). SnowPlaza Informatie over ruim 450 wintersportplaatsen in Europa, de Verenigde Staten van Amerika en Canada kan tegenwoordig worden opgevraagd op www.SnowPlaza.nl. De site, opgezet door de Ski Atlas, biedt naast de panorama-kaarten van de verschillênde skigebieden ook een overzicht van de prijzen van bijvoorbeeld skipassen en -lessen alsmede actuele informatie over het weer, de sneeuwhoogtes en evenementenlijsten. Web- cams zorgen het komende seizoen voor live-beelden van een groot aantal populaire bestemmingen. Dominospel In NEMO (tot voor kort bekend als newMetropolis) aan het Oos terdok in Amsterdam nadert een interactieve expositie over de grondbeginselen van de natuurwetenschap zijn voltooiing. Op de tentoonstelling kan de bezoeker zelf experimenteren met al ledaagse verschijnselen als beeld, licht, zwaartekracht en ge luid. Deze natuurwetenschappelijke fenomenen zijn zo vorm gegeven dat ze zelfs voor de grootste leek zichtbaar worden. Zo toont een 'dominospel' dat een beweging van iemand uit het publiek een enorme kettingreactie teweeg kan brengen. Bak stenen vallen naar beneden, touwtjes branden door en de show wordt afgesloten met een bal die pardoes de zaal inrolt. Van de zeventien nieuwe natuurkundige objecten staat nu meer dan de helft opgesteld. De rest volgt nog voor de kerst. Winterland Rondom kerst en nieuwjaar zal de Amsterdam ArenA voor de tweede keer worden omgetoverd tot een Winter Wonderland. En net als tijdens de première vorig seizoen - toen er 82.000 bezoekers werden geteld - zullen de ijsbaan (met een opper vlakte van 1000 m2) en de 46 meter lange 'tube' (voor zowel sledes als autobanden) ongetwijfeld de drukbezochtste attrac ties worden. Verder is er een winterkermis en treden er tijdens het evenement regelmatig artiesten op. Wonder Winterland duurt van 24 december tot en met 7 januari en is dagelijks ge opend. u M Zelf een pesto in elkaar draaien, tarama- salad maken of een tapernade fabrice ren en vervolgens smikkelen van het goede uit eigen keuken. Na de maaltijd wacht geen vaat of chaos in de keuken, maai' een luxueus hotelbed even over de grens in Antwerpen. Het is een van de vele ideetjes voor een weekend weg uit de nieuwe 'KortWeggids 2001' van NS Travel. Zoals de naam al zegt, staan er in deze gids geen exotische reizen maar dicht bij-bestemmingen die zich lenen voor een tripje van enkele dagen. De brochu re is dikker geworden en completer. NS Travel wil niet meer volstaan met het aanbieden van de reis en de accommo datie alleen. De organisatie legt steeds meer nadruk op complete arrangemen ten. Reisjes waarbij maaltijden, bezoek aan theater of museum, een wandelrou te of korting op drankjes of hapjes zijn inbegrepen. Zo hoefje voor die paar da gen je weg niet zelf te zoeken. Een voorbeeld daarvan is de kookwork- shop van restaurant 'De 14 Smaken van de Midi' in Antwerpen in combinatie met een verblijf in hotel Ibis. Een arran gement dat je alleen of samen kunt doen, maar dat zich ook prima leent voor een uitje met vrienden of het be drijf. Tal van andere bestemmingen in België krijgen ruimte in de gids. Niet zo verwonderlijk, want één op de drie Ne derlanders die op stap gaat voor een korte vakantie, reist naar België. Lekker dichtbij en toch buitenland. Vorig jaar waren Nederlandse toeristen goed voor 7,5 miljoen overnachtingen bij onze zui derburen. In de gids van NS Travel worden de kor te vakanties opgesplitst in drie catego rieën: steden, actief en ambiance. In die laatste categorie ligt het accent op lekker genieten en je laten veiwennen in het sfeervolle decor van landhuis, slot of kasteel. Actief is bedoeld voor mensen die wandelend of fietsend erop uit wil len in het bos, op de hei of aan het strand. Veel België, zoals gezegd, maar ook minstens zoveel eigen land en een groot aantal bestemmingen in Duits land. Tevens zijn er - zij het in mondjes maat - trips naar Italië, Frankrijk, Enge land, Luxemburg, Denemarken, Tsje chië, Oostenrijk en Zwitserland in de brochure opgenomen. Terug van weg geweest zijn de TreinRondreizen in Zwitserland. In de 'KortWeggids' staan er twee. Wie dat te weinig vindt, kan bij NS Travel nog de 'TreinRondreizenbro- chure' aanvragen; antwoordnummer 4340, 3500VE Utrecht, tel. 030-2977.299. De 'KortWeggids 2Ö01' ligt vanaf nu bij het reisbureau. MIRJAM VAN TWISK In Hattem bezocht ik jaren geleden het Anton Pieckmuseum Van het bezoek staat ine vooral één ding bij. De anekdote van een gids die vertelde dat Pieck als jochie van een jaar of drie in huilen was uitgebarsten omdat hij de regen niet kon tekenen. Hoe je ook over het werk van Pieck denkt, hij was een geniaal tekenaar. Zoals de naam van Rembrandt synoniem is voor een bepaald licht, zo is-en dan ben je echt beroemd - de naam van Pieck synoniem vooreen bepaalde sfeer. Ik moest daar aan denken toen ik laatst door Heusden liep. Zal drs. P. dat plaatsje voor ogen hebben gehad toen hij dichtte (ik citeer drie van de zes coupletten): 'Het is een dorp/Niet ver van hier/Een boerendorp/Aan een ri vier/Het is niet groot/En vrij obscuur/Maar het heeft een naam)En een bestuur. Er is een school/Een harmonie/Een bankfiliaal/Een kerk of drie/Een com munist/Een zonderling/En zelfs een zang-/Vereniging. De dag verkwijnt/En waakzaam gaan- /Nu overal/De lichtjes aan/Dan is het knus/Dan is het rustiek/Een mooie klus/Voor Anton Pieck.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 29