ponsorin orsowagen 7 'Bollen kunnen verplaatst worden' springtij Meer kans op huurhuis voor Katwijkse jongeren Duin Bollenstreek USpi ddK iZoiets als dit heeft Sassenheim nog nooit gehad' Den Helder blij met 'Valkenburgers' Leiden verliest strijd tegen Driestar Neem een proefabonnement BEL 071-6128030 WEKEN VOOR/41,00 :RDAG 16 DECEMBER 2000 1 -r Jongerenwerker Mike van Oyen begint vol goede moed in Fascinus Bloemencorso van de Bollenstreek wordt komend Njopnieuw groter. In plaats van de zeventien praalwa- van afgelopen jaar, rijden er in april vrijwel zeker J jaar meer mee. Voorzitter Buddenberg van het bloe- 4 corso heeft er zelfs goede hoop op dat er in 2001 la tig wagens meerijden bij het thema 'Dansend de :ld rond'. Een nieuwtje is dat de sponsors van de wa- inspraak krijgen bij het ontwerp van 'hun' wagen. m IHEIM/BOLLENSTREEK SMAKMAN u toe bestond er volgens enberg nauwelijks een re- ussen het bedrag dat een vagen kost - tussen de 25 000 gulden - en de bijdra- lan de sponsors. Een aan nemende gemeenten en lisaties, zoals de Keuken- etaalt al sinds jaar en dag dan de kosten van de ei- iraalwagen. Dat gebeurt Lfdrage in de overige kosten een vorm van subsidie de kwekersverenigingen, kosten van een wagen elf kunnen opbrengen. Idenbergs eigen gemeente ïheim en de gemeente I' om, die samen een praal- laten rijden, betaalden toe veel minder dan de samen 10 mille per re )ie twee gemeenten gaan "ingang van volgend jaar e volle mep betalen voor n raalwagen. ruil voor hun bijdragen Jn de sponsors met ingang !n et komende jaar inspraak tontwerp van hun wagen. u toe kregen de sponsors gember kant-en-klare ont- in voorgeschoteld, maar 1 er alleen schetsen voor- „Maar voor wat, hoort aldus Buddenberg. De 'rijs: sponsors hebben ieder een schets gekozen die een bepaal de dans uitbeeldt. Zij kunnen daar eigen accenten aan toe voegen." Zo heeft de gemeente Lisse, die een uitwisseling heeft met de Japanse gemeente Tonami, gekozen voor een Japanse dans en de wagen wordt uitgevoerd in de kleuren van de beide zus- tergemeenten. Midden januari moet het hele proces zijn afge rond en worden de definitieve ontwerpen voor het corso 2001 gepresenteerd. Met de gemeente Noordwijk wil het corsobestuur nog één keer om de tafel. De badplaats is er nog altijd verbolgen over dat - in elk geval tot en met 2002 - Haarlem het eindstation van het corso is, terwijl vroeger de wagens 's morgens in Haar lem op pad gingen en 's avonds op de Noordwijkse boulevard stopten. Dat leverde gedurende het hele corsoweekeinde veel extra bezoekers aan Noordwijk op. Om die reden heeft Noord wijk de bijdrage aan het corso flink verlaagd. Het corsobestuur hoopt Noordwijk toch nog op andere gedachten te brengen. Ook zonder eindstation te zijn profiteert Noordwijk als toeris tengemeente van de Bollen streek bij uitstek van het bloe mencorso, denkt Buddenberg. SASSENHEIM SJAAK SMAKMAN Langer open, vaker de straat op en veel meer activiteiten. Al is Mike van Oyen pas een halfjaar in dienst, de jongerenwerker van Fascinus heeft plannen in overvloed voor het Sassenheim- se jongerencentrum dat van avond met een tot diep in de nacht durend feest wordt ge opend. Van Oyen heeft er zin in. In Leiderdorp, waar de ge boren en getogen Lissenaar tot zijn komst naar Sassenheim werkte, kon volgens hem nooit wat. „Alleen in verkiezingstijd zeiden de politici dat er nu toch echt eens wat zou moeten ge beuren, maar vervolgens ge beurde er dan weer vier jaar lang niks." Wat dat betreft is Sassenheim een ander verhaal, vindt hij. Niet alleen een splinternieuw onderkomen dat alle mogelijk heden biedt, maar ook geld voor twee (parttime) jongeren werkers en een beheerder. Als zijn collega Amerike Hoek in ja nuari weer van de partij is en een beheerder is aangesteld, kan het jongerencentrum écht beginnen, zegt de zoon van ac teur Cees van Oyen - bij velen beter bekend als de tweede Pi- po de clown. Nu zijn de openingstijden van Fascinus nog beperkt tot de donderdag-, vrijdag- en zater dagavond. Maar daar moeten snel de zondagmiddag en een of twee doordeweekse midda gen bij komen. Dan kunnen ook de skaters - pal voor het jongerencentrum staat een quarterpipe - en leerlingen van het op een steenworp afstand gelegen Rijnlands Lyceum over dag binnenlopen voor een kop koffie en een praatje. Toch is Van Oyen niet onte vreden. Ondanks de beperkte openingstijden trekt het cen trum al een paar honderd be zoekers per week. Daar zitten al wat nieuwe gezichten bij verge leken met de groep die in het oude pand aan de Oosthaven kwam. Bij het openingsfeest kon niet eens iedereen naar binnen, en de finale van de Grote Prijs van de Bollenstreek, waarbij de beste popgroep van de streek wordt gekozen, komt er nog aan. En als het centrum straks meer uren open is en Van Oyen de straat op kan, zal Fascinus zeker meer bezoekers gaan trekken, denkt hij. Het zal wennen zijn voor de Sassenheimse jeugd, denkt hij. „Zoiets als dit heeft Sassenheim eigenlijk nooit gehad. Ik denk dat veel jongeren nog niet eens weten dat er zo'n centrum als dit is." Maar door gewoon op de jongeren op de hangplekken af te gaan en met ze te praten, denkt Van Oyen ze snel genoeg warm te krijgen. „In Leiderdorp heb ik gemerkt dat dat gewoon goed werkt." Hij denkt ook dat alle groepen er een onderko men kunnen vinden: „Het is hier een klein dorp. Iemand heeft dan misschien wel een andere huidskleur, maar je kent hem ook van de voetbalclub of hij zit bij je op school. Dat voor komt spanningen tussen groe pen". Fascinus moet niet alleen vóór de jongeren worden, maar ook dóór de jongeren, bena drukt hij. „Deze tent is er voor hen. Zij moeten de ideeën aan leveren voor wat hier moet ge- beuren. Het is absoluut niet de bedoeling dat wij hier dingen gaan doen en dat zij maar moe ten zien of ze dat leuk vinden, j Jongeren kunnen zelf meestu ren in wat hier moet gebeu- j ren." Een aantal jongeren doet dat al. Van Oyen kan rekenen op tussen de twintig en vijfentwin tig vrijwilligers die onder meer bardiensten doen en activitei- I ten organiseren. De afgelopen tijd zijn er al een aantal pop groepen geweest, een paar ca- beratiers en een theatervoor stelling. Muziek zal hoe dan ook een belangrijke plaats blij ven innemen in het centrum, j zoals in alle jongerencentra. Als drummer van onder meer de popgroep Isis heeft Van Oyen j veel contacten in de muziekwe- reld en kan hij vrij gemakkelijk popgroepen in Fascinus rege len. Het feit dat hij zeif popmuzi kant is, heeft nog een tweede voordeel: hij komt vaak in an dere jongerencentra. „Dan zie ik wat daar goed en fout gaat. Daar leer ik veel van en ik doe de nodige ideeën op." Een van die ideeën is om in Fascinus ook een internetcafé- te beginnen. Maar dat stuit voorlopig nog op financiële problemen. Een redelijke twee- dehands-pc kost al snel dui zend gulden, en je hebt er toch al meteen een paar nodig. Maar duor her en der wat fondsen aan te schrijven, lukt dat mis-1 schien wel, denkt hij. DEN HAAG'HANS JACOBS VERVOLG VAN VOORPAGINA Pronk over plannen van kabinet: De Bollenstreek is het visite kaartje van toeristisch Neder land. Elk jaar trekken tiendui zenden buitenlanders naar de tulpenvelden tussen Leiden en Haarlem. Het kabinet heeft gis teren besloten de streek aan te wijzen voor woningbouw. Al leen op die manier blijft er in de toekomst genoeg ruimte om de )f maakt eind aan telefoongesprek^01;1 van do ""e™het n r o .r westen van het land op te van gen. Betekent dit het einde van de Keukenhof? Minister Jan Pronk (VROM) schrikt van de vraag: „Onzin. We gaan natuurlijk niet de hele Bollenstreek volbouwen. Maar bollen kunnen worden ver plaatst. De bollenteelt kan ook <n ilefoongesprek dat een 30-jarige Hillegommer vrijdagnacht :n uur voerde, werd onverwacht en wreed beëindigd, toen lobieltje van achteren uit zijn hand werd gerukt. Toen hij bt aarna omdraaide, kreeg hij ook nog een stomp in het ge- De roof vond plaats in de Passage in Hillegom. De dader met de gsm weg in de richting van het Henri Dunantplein. heel goed terecht in Noord- Holland. We hebben nu een maal ruimte nodig in dit deel van het land. Ik stond daarbij voor de keuze om die ruimte te zoeken in het Groene Hart of daarbuiten. Het Groene Hart is voor mij geen optie, dus moes ten we elders kijken. De buffer zones die we nu hebben komen dan in aanmerking. Vliegveld Valkenburg is daar een voor beeldvan." Regering en koningin moeten voortaan wat eerder van huis als ze met het vliegtuig weg wil len. De sluiting van het marine vliegkamp is omstreden. Pronk: „Ik betreur het dat we Valken burg moeten sluiten. Het is na tuurlijk ook een natuurgebied, omdat het is afgeschermd. Bij de toekomstige bebouwing moeten we daar rekening mee houden. Ik heb mooie plannen gezien en het rijk zal als eige naar van de grond zeker zijn in vloed doen gelden op de ont wikkeling. Ik verwacht niet dat de overplaatsing op veel weer stand zal stuiten in Den Helder. Het is goed voor de werkgele genheid, maar er is tijd nodig om De Kooij geschikt te maken. Daarom trekken we ook tien jaar uit voor de ontruiming en verhuizing van Valkenburg. Dat geeft ook voldoende tijd aan dacht te geven aan de gevolgen voor het personeel." Welk deel van de Bollenstreek wil hij nog meer opgeven? De Rijnsburgse kassen lenen zich ook goed voor verplaatsing. De minister stelt in de nota dat ver ouderde glastuinbouw kan worden gesaneerd. Pronk: „Het rijk wijst geen bouwlocaties aan. Dat is de taak van de pro vincies en de gemeenten. Wij geven alleen de richting aan. De komende vijf jaar moet om alle steden en dorpen een grens ge trokken zijn. Daarbinnen mag worden gebouwd, daarbuiten in principe niet. De gemeenten moeten over die contouren overigens wel overleg voeren met de buren, en de provincie stelt de grens uiteindelijk vast." Het Groene Hart wordt ver sterkt als nationaal landschap. Wie bepaalt de grenzen, en waar mag nog worden ge- bouwd? Pronk: „De grenzen van de het Grt ene Hart worden door het rijk vastgesteld. We' trekken er het komende jaar' een mooie grens omheen. Dat' hoeft overigens niet precies de zelfde grens te zijn als nu. Mis-1 schien dat het gebied wat klei- ner wordt. Aan de randen in de buurt van de steden is het rom melig en kan misschien worden gebouwd. De Grote Polder hoort daar in elk geval niet bij. Ik ga niet én Valkenburg én die polder volbouwen. De nieuwe grens is hard en die zullen we'1 streng bewaken. De laatste ja-1 ren is dat niet gebeurd. Er is slap gehandhaafd." week vol geheimen, geheime naam van kunstwerk in Lisse, oor een onoplettend raadslid werd gegeven. Het geheim an de Vijfde Nota itelijke Ordening, dat een al maanden wist, naar nu officieel is elekt. En de geheime men van Daan IJdo in hout, waar we alleen naar kunnen raden. iu dat je iets geheim wil in. De bijnaam van een beeld bijvoorbeeld. Om- vindt dat de officiële (Meisje van Lisse of iets ijks) zo mooi is. Of omdat bijnaam, die we dus nog liet gaan noemen, nogal ers vindt. öe je dan? Je verbiedt ie- om vanaf nu die bij- te gebruiken. Als het over eld op de hoek van de weg en de Westelijke teg in Lisse gaat, hebben over het Meisje van Lis- vensgrote blote barbie- laalt de kleine zeemeer- in Kopenhagen het na- niet bij. iet Meisje van Lisse is b eemeermin, het is maar n een meisje. En in Lisse n ze heel weinig bijzon- ïwone meisjes gehad. Lo- lat een historisch bijzon- e[ wroon meisje wordt aan- d door de Lissenaren, als over het Meisje hebben, yi vaar staat zij nou voor? vi neester Van Zon is het liet (denken wij). De ;e| rouw van de eeuw in Lis- misschien? Weet nog Jtwas? ,li lere Lissenaren herinne- v h nog wel iemand. Alleen we daar de naam niet emen. Die naam, de éch- D n van het Meisje, is ta- gemeenteraadsleden izich keurig aan dat ta- edie ene. van Zoest zat weer even Natuurlijk! Burgemeester An Hommes was iedereen al een stap voor. Ze verlaat Valkenburg en vertrekt naar 's Gravezande. Een dorp dat voorlopig niet op de nominatie staat om heringedeeld te worden. Of gean nexeerd, zo u wilt. Dat duurt nog wel een notaatje of vijf. Maar terwijl ze hier nog trots wordt geïnterviewd voor een bord met 'grensbewaking', is dat toch net iets waar ze niet in is geslaagd. Ook al had ze toch de beschikking over een aardig batterijtje militairen. Als die de bouw van al die huizen - laat staan de opheffing van Valkenburg - niet kunnen voorkomen, wat moetje dan nog? Het zinkende schip verlaten, zoals kapitein An. En niet als laatste, zoals het hoort, maar als eerste. Benieuwd wie haar volgen. foto frans roomer niet op te letten. Hij moest even kwijt dat het jammer is dat het Meisje door de Lissenaren bij haar bijnaam wordt genoemd. Zo'n mooi kunstwefkje - want het Meisje is best een lekker Wijf van Lisse - verdient toch beter dan de naam van een of andere dron ken over straat zwalkende Lis- sese. Jammer hè, zei Johan, dat ie dereen het heeft over Gele Naa tje. De burgemeester verborg haar gezicht in haar handen. Het Meisje is een vrouw gewor den. Dankzij Johan, die met een flinke zwaai de doos van Pan dora open gooide en de geest uit de fles liet. Vaarwel Meisje. Hallo Naatje. Vliegkamplaan Via de F-16 kom je binnen, eer ste stoplichten links: de N747 op. Dan tweede rechts - Luite- nant-ter-Zeeweg, is dat - en he lemaal uitrijden. Daar zat vroe ger een voetbalcluppie, MVKV. Dat heette heel vroeger Marine Vlieg Kamp Valkenburg, maar ja, sinds d'r geen vliegtuigen meer zijn... Hoe dan ook, best een mooi wijkje geworden hoor, de Fok- kerwijk. Vrienden van me wo nen op het Uiverplein. Leuke, ruime appartementen. Alleen die Spinweg, daar mag wel eens wat aan gedaan worden. Maar ja, da's het oudste stukje na tuurlijk. M'n man zegt nog: heb je die gaten bij de Orionstraat gezien? Erg hè? Nou meid, daar zak je gewoon tot je enkels on der het asfalt als je niet uitkijkt. Je zal d'r maar lopen met je rol- lator. Hoe dan ook, aan het einde van die weg kom je op een rotonde. Niet rechtuit gaan, dan kom je in de arme buurt. Daar kun je niet rustig parkeren. Een kennis van me is op de Bijlmerweg een keer overvallen door drie jon gens. Ze had niks bij zich, ge lukkig, maar je schrikt tóch. Maar ja, dat komt ervan hè, in zo'n nieuwbouwwijk is er voor de jeugd zo weinig te doen. Driekwart pakken, die rotonde. Dat is de Spirit of St. Louis- straat. Dan ben je er bijna. Volg je 'm nog? Aan het einde ligt het Enola Gayplein. Grote ravage is dat nu. Lijkt wel of ze d'r een bom hebben laten vallen, maar ze zijn nog volop aan het bou wen. De tweede rechts, dan ben je er. Dakotakade 117. Dat is twee hoog. Best een leuk uitzicht, hoor. En Jan Pronk heeft de flat nog zelf geopend. Met een grote botte bijl het lint doorgehakt. Snippergroen Daan IJdo heeft een nieuw idee. Voorhout is van plan om kleine stukjes grond met struikgewas te verkopen aan burgers, die op die manier een metertje aan hun tuin kunnen toevoegen. Daar willen al die Voorhouters natuurlijk gelijk een hek omzet ten en een schuurtje op bou wen. Maar dat mag pas als in het echte bestemmingsplan keurig is geregeld dat het geen groen maar tuin is geworden. En omdat Voorhout dat wel licht pas over tien jaar doet, mogen ze op hun nieuwe aan winsten voorlopig wel plantjes neerzetten, maar nog geen tuinhek. En dan breekt de hel los na tuurlijk. Want een bestem mingsplanwijziging betekent in Voorhout al gauw jarenlang kla gen door Jan en alleman bij el ke instantie die er maai' iets met te maken heeft. Dat weet Daan als de beste, dus heeft hij een beter idee. We gaan gelijk bij el ke verkoop het huidige bestem mingsplan wijzigen. Dan heb ben de kopers de ellende met klagende buren maar achter de rug en weten ze waar ze aan toe zijn. 't Kost even wat tijd en wat ambtelijke manuren, maar dan heb je ook wat. Hij blijft verrassen die Daan. Wel hele woonwijken zonder officieel bestemmingsplan uit de grond stampen. Maar dan opeens puriteins doen over elke vierkante meter snippergroen. Mensen kunnen veranderen. Ach ja. Da's politiek, hè. ANTON DIEDRICH GERARD BAAS ROZA VAN DER VEER HANS JACOBS Het afscheidsfeest van burgemeester Hoeksema van Den Helder kreeg gisteravond een onver wachte uitsmijter met de mededeling van het kabinet dat de marineluchtvaartdienst binnen tien jaar wordt overgeplaatst van Valkenburg naar vliegkamp De Kooij. „Fantastisch nieuws", stamelde een perplexe Hoeksema, die de afge lopen jaren juist veel marinetaken uit de kop van Noord-Holland heeft zien verdwijnen. „Grandioos", vond ook wethouder Stegers van economische zaken. „We zullen de situatie rond De Kooij moeten gaan bekijken en plan nen gaan maken", aldus Stegers. Het gemeentebestuur van Den Helder heeft er nooit een geheim van gemaakt dat de Val kenburgers' met hun Orion patrouillevliegtui gen welkom zijn. De Kooij kan ze echter op dit moment niet ontvangen. De landingsbaan is bijvoorbeeld te kort, en ook andere voorzienin gen ontbreken. Defensie heeft altijd gezegd dat overplaatsing veel geld zou kosten, juist vanwe ge de nodige aanpassingen op De Kooij. „We gebruiken het komende jaar om te kijken wat er allemaal nodig is, en hoe het financieel moet worden geregeld," zei minister Pronk (VROM) gisteren bij de bekendmaking van de kabinets plannen. KATWUK PETER BLOK Katwijkse jongeren maken in de toekomst meer kans op een huurhuis. Wethouder J. van der Plas (SGP/GPV van woon ruimteverdeling staat niet on welwillend tegenover een voor stel van D66/Gemeentebelan- gen om in het vervolg een maximale leeftijdsgrens aan be schikbare huurhuizen voor starters op de woningmarkt te koppelen. Hij vraagt de wo ningbouwverenigingen binnen kort of zij daarmee akkoord kunnen gaan. D66/ Gemeentebelangen wil dat in de toekomst een deel van de huurwoningen die bestemd zijn voor starters op de woning markt uitsluitend worden toe gewezen aan jongeren tot 24 jaar, zo laat fractievoorzitter Slings weten. „Daarmee krijgen jongeren die vaak jarenlang trouw inschrijven ook eens een keer een kans." Volgens Slings zijn jongeren slachtoffer van het huidige toe wijzingssysteem. „Het valt voor Katwijkse jongeren die op zich zelf willen gaan wonen niet mee om dat te realiseren. Met de huidige prijzen van koop huizen is het voor de meesten niet haalbaar een huis te kopen. Daarom willen ze huren, maar dat kan ook niet, omdat oudere starters op de woningmarkt inl het huidige systeem voorgaan. Je moet als jongere jarenlang elke twee weken de woonkrant napluizen en je woonbon instu- ren En dan maar weer afwach- ten. En meestal tevergeefs." De oudste inschrijver gaat in het huidige toewijzingssysteem voor. Dat betekent dat geschei den mannen en vrouwen voor gaan boven jongeren. Dat komt volgens Slings regelmatig voor. Zo zijn er de laatste keer vol gens haar drie huizen toegewe zen aan 'startende' Katwijkers die zijn geboren in 1947, 1950 en 1969. LEIDEN WIM WEGMAN Leiden heeft bij de Raad van State bakzeil gehaald in het conflict over de reformatori sche school de Driestar. De ge meente verzette zich tegen de komst van de school en vooral tegen de kosten die ze ervoor moet betalen. Volgens het stadsbestuur zitten er maar zes leerlingen uit Leiden op de voortgezette school en komt het merendeel van de leerlin gen uit de Bollenstreek - waar gemeenten niets hoeven bij te dragen. De Raad van State heeft gisteren bepaald dat Leiden het geld gewoon moet betalen. De Driestar kost Leiden een paar ton aan huisvestingskosten. Wat de overwegingen zijn ge weest voor de Raad van State om het bezwaar van Leiden af te wijzen, weet wethouder Buij- ing (onderwijs) nog niet pre cies. De gemeente hield al reke ning met een slechte afloop. Bij de behandeling van de zaak,> twee maanden geleden, meldde het ministerie van onderwijs ah dat Leiden volgens de wet vol-1, ledig verantwoordelijk is voor; de kosten. Desondanks zette Leiden de zaak door. Buijing:! „Zowel de Driestar als wij wil den een principiële uitspraak' hebben. Die ligt er nu en daar moeten we mee leven."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21