kwekers weg voor latuur en recreatie Vlphense bibliotheek woekert met ruimte Alkemade wil beter plan medisch centrum Meerkreuk Sportclubs in Alkemade willen geld voor onderhoud Rijn Veenstreek Marco Pantani moet Groene Hart op de wereldkaart zetten Kwekers in de weer voor kerststukjes Nieuwe boek-aan-huis-dienst [ERDAG 16 DECEMBER 2000 - [eer zwemplaatsen Wijde Aa nfiFARENDSVEENDe tijdelijke zwemplaats in de Wijde Aa bij elofarendsveen wordt definitief. Ondanks enkele bezwaren omwonenden besloten burgemeester en wethouders van eniade dat onlangs. Binnenkort bespreken ze nog drie ande plaatsen die geschikt zijn voor de aanleg van zo'n zwem- u[s: de Galgekade, de Noorderhemweg en de Noordkade in elofarendsveen. Als B en W akkoord gaan met die voorstel- worden die plekken voor de zomer aangelegd. elstraf voor woninginbraken .maag/alphen aan den run Voor vijf woninginbraken, drie au- jiefstallen en een truc om dubbel statiegeld te innen heeft de sagse rechtbank een 29-jarige Alphenaar gisteren veroordeeld ilil [een celstraf van tien maanden plus vijf maanden voorwaar lijk. De straf is lager dan de eis van officier van justitie. Zij derde een verblijf in de gevangenis van twintig maanden dq ijrvan acht voorwaardelijk. De meeste inbraken hadden vorig «rplaats in woningen in Alphen en Gouda. De dader kwam eds binnen door met een schroevendraaier een bovenlichtje o.( forceren. De buit bestond uit creditcards, bankpasjes, mobie- lelefoons en een fotocamera. Bij de Cl000 in Alphen legde de an een lege krat op de transportbord en trok deze na het at? jnnen met een paraplu terug om dubbel statiegeld te innen. iperimenten in Ter Aar, Liemeer en Nieuwkoop ekers langs de Paradijsweg in Ter Aar gaan de komen- jaren plaatsmaken voor natuur en recreatie. Het gaat het zuidelijke deel dat grenst aan de Langeraarse sen. Elders op de kilometerslange tuindersweg ma kassen plaats voor open teelt en verrijzen er nieuwe derne kassencomplexen. Het gaat hier om een proef- ject. Twee andere experimenten om de glastuinbouw nieuwe impuls te geven, hebben gelijktijdig plaats in meer en Nieuwkoop. experiment waartoe de liincie heeft besloten, vloeit uit een plan van Alkema- lacobswoude, Liemeer, wvkoop en Ter Aar en be ken instanties om de glas- ibouw in de regio te moder- ren. Het zogenoemde inte- ontwikkelingsplan glas- bouw is al zo'n vijf jaar Het houdt in dat oude kas- tü! gebieden verdwijnen. Kwe- uit die gebieden kunnen vestigen op een nieuwe zoals langs de Amstel in Amsterdamse architect sleutelt aan eenmalige wielerronde amsterdam tim brouwer de koning De Italiaanse topwielrenner Marco Pantani moet in 2002 de grenzen van het Groene Hart voor eens en voor al tijd vaststellen. De Amsterdamse ar chitect Maarten Kloos tipt de roem ruchte klimgëit, door fans liefkozend Olifantje genoemd, als winnaar van een door hem bedachte nieuwe wie lerkoers. Bij de rondrit om het Groene Hart gaat het Kloos niet alleen om de winnaar, maar meer nog om de naamsbekendheid van het gebied tus sen Amsterdam, Utrecht, Gorinchem en Rotterdam. Kloos lanceerde zijn ambitieuze plan bij de uitreiking van een architec tuurprijs van 50.000 euro, die hij begin deze maand op het Rotterdamse stad huis kreeg. Als 'Amsterdammer in Rot terdam' greep hij de gelegenheid om de nadruk op het Groene Hart te vesti gen. ,,Want dat bindt beide steden", zegt Kloos gedreven. „Alleen beseft bijna niemand wat het Groene Hart inhoudt. Zelfs mensen uit Leiden- Noord weten soms niet dat zij er mid denin wonen." De architect weet dat beroeps- en belangstellingshalve als geen ander. Kloos heeft op zijn beurt weer minder verstand van wielrennen. Wel fietst hij graag en geniet hij van televisiebeel den van de Tour de France en de Giro d'Italia. Die registratie bracht hem van de zomer op het idee om een wieler koers rond het Groene Hart te houden. Met een rechtstreeks televisieverslag van start tot finish en deskundig land schappelijk commentaar staat de 'groene long van de Randstad' volgens hem in één keer op de kaart. „Waarom weet wel iedereen wat Central Park in New York is en het Vondelpark in Am sterdam, maar kent niemand het Groene Hart?" Om het begrip voor het landelijke gebied tussen de grote steden in West- Nederland te vergroten, mikt Kloos op een eenmalige wielerwedstrijd in het voorjaar van 2002. Geld is volgens hem geen probleem, want hij denkt in een halfjaar 2 miljoen gulden los te krijgen bij belanghebbende partijen, zoals ge meenten, provincies en ministeries. Daarnaast sterken reacties van wieier- kenners als bondscoach Gerrie Knete- mann, organisatoren Peter Bonthuis en Herman Brinkhof (uit Leiden) hem. „Ik heb louter positieve geluiden ge hoord. Alleen kost het moeite om een gaatje te vinden op de overvolle inter nationale wieleragenda." Aan dat laatste is volgens Henk van Beusekom van de Koninklijke Neder- landsche Wielren Unie (KNWU) wel een mouw te passen. Hij benadrukt dat hij het plan nog rtiet kent, maar acht het onwaarschijnlijk dat Kloos toppers als Pantani, Lance Armstrong, Jan Ullrich en Michael Boogerd strikt voor een zijn wielerkoers. „Wij kennen een indeling in categorieën", aldus Van Beusekom, „waarbij nieuwe wed strijden onder aan de lijst beginnen. Niet iedereen kan zomaar Pantani aan de start krijgen. Met onze indeling be schermen wij zulke veelgevraagde ren ners tegen een overbeladen program ma." Ook zonder publiekstrekkers als Pantani ziet Kloos mogelijkheden voor een wielerevenement, dat hij overi gens niet zelf wil organiseren. De grote namen heeft hij vooral nodig om de televisie te lokken. Maar als alternatief voor een wedstrijd met wereldtoppers heeft hij een Elfstedentocht-achtige opzet achter de hand met een handje vol toppers die om de geldprijzen strij den en een hele meute recreanten. De route neemt bij de architect („Ik weet zeker dat minister Pronk mijn idee omhelst") al vaste vormen aan. Zo beschouwt hij Nieuw-Vennep als ideale start- en finishplaats en rijdt het peloton in zijn visie tegen de klok in. Zijn draaiboek stuurt Kloos dezer da gen naar allerlei instanties. „In deze periode van bezinning is het goed als zij hun licht hierover laten schijnen. Het zou fantastisch zijn als die ronde om het Groene Hart er komt. Als we niet weten wat het inhoudt, wordt het nooit wat met het gebied. Helemaal volbouwen omdat het niets bijzonders is of scherpe grenzen voor bebouwing trekken." mrmarieta kroft Nieuwveen. De oude kassen maken plaats voor woningen en bedrijven die geld opleveren om de plannen te bekostigen, maar ook natuur en recreatie. De Ter Aarse wethouder Jon ker van agrarische zaken is blij dat er eindelijk iets gebeurt. Het plan ligt al bijna twee jaar bij de provincie en het Rijk. „Het was tot voor kort angstvallig stil", zegt Jonker." „Ik denk dat ze dachten dat de Rijnstreekge meenten op zo'n manier veel huizen wilden bouwen." Hoe veel huizen er nodig zijn om de kosjen enigszins te kunnen dra gen, moet uit het experiment blijken. Het pilotproject moet bovendien uitwijzen, hoeveel compensatie tuinders krijgen voor hun grond als het natuur wordt. Grond met de bestem ming glastuinbouw is immers meer waard dan grond dat de bestemming natuur krijgt. De politiek bespreekt de pi- lotprojecten in januari. Dan ne men ze ook een besluit of ze de opdracht voor de uitvoering van het experiment aan de Grontmij of aan WLTO Dienst verlening verstrekken. Degene die de opdracht krijgt, moet in april een uitvoeringsplan klaar hebben. Ook worden de kwe kers in januari geïnformeerd. Hoeveel geld er voor het project beschikbaar is, zegt Jonker niet omdat de opdracht nog moet worden gegund. In elk geval subsidieert de provincie de helft van het bedrag en de ge meenten Ter Aar, Nieuwkoop en Liemeer en de Rabobank de rest. boskoop In de weken voor Kerstmis werken Boskoopse kwekers zich uit de naad. Zij knippen duizenden takken met bessen van de ilex verti- cilata, die gewild zijn in kerststukjes. Een groot deel van de bessentakken is bestemd voor de export naar Duitsland. foto wfa Voetbalverbod na vechtpartij derde elftal Zwammerdam zwammerdam Het derde voetbalelftal van Zwammerdam mag dit weekeinde niet in actie ko men. Naar aanleiding van ongeregeldheden in de wed strijd van Zwammerdam 3 tegen Schoonhoven 3 legde de KNVB beide elftallen een speelverbod op. Tijdens de wedstrijd van afgelopen za terdag raakte een dertigjarige Zwammerdammer buiten bewustzijn bij een vechtpar tij 37-jarige man uit Schoon hoven. De politie verhoorde de Schoonhovenaar. De mo lestatiecommissie van de voetbalbond hoort beide be sturen maandagavond. Naar aanleiding daarvan bepaalt zij of zij het speelverbod handhaaft. Een woordvoer der van het voetbaldistrict West IV zegt dat het speel verbod voortvloeit uit het rapport van de scheidsrech ter. Het was de woordvoer der niet bekend dat ook de politie zich met de zaak be- j moeit. rsoneel staat extra vroeg op om te helpen met verbouwing fN aan den run valt Jannie van Vugt uit r rol. „Wat een vakwerk van schrijvers, hè", roept zij bo le herrie van drilboren uit een geïnteresseerde voor- anger. genblikkelijk herstelt de di al eur van de Alphense biblio- fkhaar fout. „Ik bedoel na- lijk van die schilders. Nu al ije zien hoe mooi het hier dl als de verbouwing achter ng is." oude wetering janneke de jonge De gemeente Alkemade wil dat er snel meer duidelijkheid komt over het plan voor een medisch centrum aan de Meerkreuk in Oude Wetering. Burgemeester en wethouders stelden archi tect J. van Rijn daarom een ter mijn tot 1 januari volgend jaar, maar wethouder Nagtegaal wil de termijn verlengen als dat een beter plan oplevert. Architect Van Rijn heeft de afgelopen tijd veel verschillen de schetsen en voorstellen aan de gemeente voorgelegd, aldus Nagtegaal. Een jaar geleden ging het om een plan voor drie huisartsenpraktijken, twee fy siotherapeuten en een tandarts. Daarboven zouden eventueel woningen kunnen komen. Sindsdien zijri de ideeën her haaldelijk aangepast, zo stelt de gemeente. Sinds kort wordt er zelfs gesproken over een groter plan, waarbij er plek is voor meer medische diensten. Wet houder Nagtegaal wil daarover echter niets loslaten, omdat hij de plannen prematuur vindt. Juist vanwege dat nieuwe idee wil de wethouder wel soe peler zijn met de deadline van 1 januari. „We hebben die datum genoemd omdat we duidelijk heid willen. Gaat het door of niet, dat is de vraag. Maar net op dat moment kwam er een groter plan. We moeten het er niet te snel doordrukken. Als het beter kan, wil ik daarop wachten. Die deadline is niet heilig." Van Rijn bestrijdt echter dat hij met een wisselende groep medici om de tafel zit. „Ik praat al jaren met een vaste groep", aldus de Veense architect. Hij noemt de deadline voor zijn plan 'achterhaald' en is verder niet bereid meer los te laten over zijn plan. Volgens hem ligt er allang een deugdelijk bouw plan. Nagtegaal is dat niet met hem eens. In het oorspronkelijke plan zouden de medici bepaalde fa ciliteiten, zoals wachtkamers, delen. Als voordeel noemden betrokken artsen destijds dat patiënten zo'n centrale plek ge makkelijk kunnen vinden erj dat de plaats goed bereikbaar iq voor ambulances. Bovendien hebben enige artsen op hun huidige stek geen uitbreidings mogelijkheden. Aanvankelijk wilde Alkemade de bouw van het medisch cen trum koppelen aan een op knapbeurt voor de wijk rond de Europaweg. De gemeente zou de opbrengst van de grondver- koop gebruiken om de wijk op nieuw te bestraten, er nieuwe prullenbakken en verlichting té plaatsen en een nieuw trap veldje aan te leggen. Gemeente secretaris Kerkhof laat weten dat de twee plannen inmiddels van elkaar zijn gescheiden, on der meer omdat het bouwplan voor het medisch centrum op zich laat wachten. „In het we gen-beleidsplan voor volgend jaar maken we ruimte voor dié wijk", aldus Kerkhof. Dit bete kent overigens niet dat de we gen in 2001 worden gereno veerd. ruftnte beter. Dat betekent niet dat de kasten uitpuilen, maar wel dat we inleveren op loop ruimte en onze eigen kantine. Maar daardoor sparen we weer plaats uit voor andere vertrek ken, zoals een uitleenruimte voor de jeugd en het nieuwe in- ternetterras op de bovenverdie ping." Gaande de verbouwing beseft de directeur steeds beter dat 'haar' bieb meer is dan een af- haal-Chinees voor boeken, tijd schriften en banden. „De bieb heeft ook een sociale functie. Er zijn mensen die hier dagelijks een krantje komen lezen. Die moeten dat ritueel nu weken lang missen. Als zij zich maan dag bij de officieuze herope ning melden (de officiële volgt later), kunnen zij óp onze kos ten een kop koffie krijgen in de nieuwe kantine. Want die heb ben we bewust gepland, bij het internetterras, inclusief gekwa lificeerd horeca-personeel. Over een jaar kijken we of dit experiment aanslaat." Na een uur praten in haar ge- improviseerde werkkamer is Van Vugt terug bij haar stiel: plannen maken. Want een bi bliotheek-directeur anno 2000 doet meer dan de bibliothecaris van weleer. Zij heeft het druk met regelwerk, kastenplannen en personeelszaken. „Dat is ook het voordeel van zo'n verbou wing: ik raak weer eens een boek aan. Nog een paar rekken op hun plaats zetten en je kunt zien hoe mooi de blauwe vloer is. Die haalt zelfs het grauwe plafond op, waarvoor we geen geld meer hadden om dat op te kalefateren." Ondanks haar enthousiasme over de verbouwing beseft Van Vugt dat die slechts tijdelijk soelaas biedt. „Ik denk dat we hiermee een jaar of vijf vooruit kunnen. Maar vroeg of laat bar sten we weer uit onze voegen. Het aantal leden - zo'n 30 a 35 procent van de inwoners - groeit met de stad mee, al neemt het op dit ogenblik niet toe. Daarnaast beschikken we over 90.000 banden (boeken, cd's, dvd's, video's), waarvan er gemiddeld 30.000 in omloop zijn en er dus 60.000 tegelijk in de bibliotheek staan." Voor een grotere behuizing vestigt Van Vugt haar hoop op de gemeente. „Als over vijf of zes jaar de centrumplannen aan de andere kant van de Ou de Rijn af zijn, komen er mis schien mogelijkheden. Nu is de gemeente, die het pand aan ons verhuurt, niet al te scheutig voor haar lezers. Alphen betaalt jaarlijks 28 gulden per inwoner, terwijl het gemiddelde in verge lijkbare plaatsen op 43 gulden ligt. Als huurder moeten wij voor de verbouwing drie ton op tafel leggen. Gelukkig hebben we daarvoor een spaarpotje, want ik zou het niet te verko pen vinden om voor de verbou wing de tarieven voor onze le den te verhogen." Meningsverschil veroorzaakt uitstel privatisering alphen aan den run Vrijwilligers van de Alphense bibliotheek gaan boeken brengen bij mensen die aan huis gekluisterd zijn. De boek-aan-huis- dienst gaat in januari van start als voldoende vrijwilligers zich hebben gemeld. De bibliotheek koppelt vrijwillige boekbezor- gers aan lezers die door ouderdom, ziekte of handicap niet in staat zijn om boeken af te halen. De coördinatie is in handen van mevrouw Brokamp: 0172- 475771. janneke de jonge De gemeente Alkemade en vier sportclubs verschillen van me ning over de manier waarop de privatisering van de voorzienin gen gestalte moet krijgen. De clubs willen, als zij een onder deel in hun bezit krijgen, daar bij ook geld ontvangen voor het eerste noodzakelijke onder houd. Gemeentesecretaris Kerkhof houdt het er op dat er een me ningsverschil is over de over dracht. Door dat meningsver schil haalt de gemeente de deadline van 1 januari 2001 in elk geval niet meer. Eerder dit jaar maakte de ge meente afspraken met de voet balclubs Alkmania, DOSR en ROAC '79 en met Hockeyclub Alkemade. De afspraken gingen over de renovatie en herstruc turering van de sportvelden. Met het onderschrijven van die afspraken beloofden de clubs zich tevens te verenigen in een onderhoudsstichting, die de sportparken beheert. De ge meente is dan niet langer ver antwoordelijk voor de parken. Volgens Kerkhof zijn er destijds algemene richtlijnen vastge steld. „Nu blijkt dat er verschil van inzicht is over die algemene afspraken." Alkmania-voorzitter Bouw meester beaamt dat er destijds algemene afspraken zijn ge maakt. „Maar wij hebben er steeds op gewezen dat de ge meente ook naar al die andere items moet kijken. Onze ballen- vangers bijvoorbeeld zijn al zo'n vijftien tot twintig jaar oud. Ze zijn aan vervanging toe. Voordat wij overgaan in een stichting, willen we dat dat ge regeld is. Dit geldt ook voor za ken zoals de verlichting. Als dat naar ons toekomt, moet er ook een bijdrage voor het onder houd bij." Volgens Bouwmeester zijn er al wel afspraken over de kleed r kamers gemaakt, maar DOSR' voorzitter Elstgeest bestrijdt dat. „Als we de kleedkamers moeten overnemen, moet ook daar een bedrag tegenover staan", aldus Elstgeest. Hïj maakt zich met name zorgeft om de twee kleedkamers die DOSR heeft neergezet. „Het zou natuurlijk oneerlijk zijn als we daarvoor geen geld krijgen. Dan krijg je een scheef beeld." De twee voorzitters gaan er van uit dat er al snel een oplos sing komt, bij voorkeur volgen de week maandag als er weef een bijeenkomst is met de clubs en de gemeente. Kerkhof laat weten dat burgemeester en wethouders 'een dezer weken' uitspraak doen over een lijstje met geschilpunten. „Zij beslis sen dan wat wel en wat niet wordt overgedragen." Daarna duurt het nog enige tijd voor de stichting een feit is. WÊÊKM

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19