voert actie voor ilige Vronkenlaan 'Leiderdorp is door het oog van de naald gekropen Leerlingen Rijnlands klussen voor goed doel Groene Delta College zamelt geld in tegen zinloos geweld Regio moten Als eerbetoon aan de in januari overleden wet- Piet den Hartog van Voorschoten heeft Aeltsje Sierksma lilderij 'De Roos van Voorschoten' gemaakt. De rode roos lievelingsbloem van de oud-PvdA'er. De Voorschotense naar heeft een roos geschilderd, vastgehouden door een and en omringd door groene handen. De groene vingers roos in leven. Astrid den Hartog nam het schilderij liddag in de raadzaal in ontvangst en zal het een plaatsje de kamer waar haar man altijd werkte. FOTO HENK BOUWMAN stgeest verbrandt kerstbomen toch est De jaarlijkse kerstboomverbranding in Oegstgeest woon door. Justitie kondigde begin deze maand welis- Detes aan, maar dat is voor wethouder Steens (Leefbaar ;est) geen reden om haar plannen te wijzigen. „Ik heb en dat justitie alleen waarschuwt en niet optreedt. Dus aniseren weer gewoon een kerstboomverbranding." Ge in die kerstbomen verbranden zijn op grond van de wet jeheer in overtreding. In plaats van verbranden moeten iten oude kerstbomen versnipperen'. Zoeterwoude dringt in motie aan op groene Grote Polder zoeterwoude De Grote Polder, een on derdeel van het Groene Hart, moet groen blijven. De gemeenteraad van Zoeterwoude gaat daar bij de provincie Zuid-Holland weer eens op aandringen. Dit keer doen de raadsle den dat via een motie die is ingediend door het CDA en wordt gesteund door Progressief Zoeterwoude en de WD. Burgemeester en wet houders bieden de motie dinsdag aan aan de gede puteerden Norder en Vis ser, met wie zij in Den Haag overleg plegen over het verdiept aanleggen van rijksweg A4, het indu strieterrein Grote Polder en de groene Grote Pol der. De partijen zijn bang dat de provincie het aan leggen van een bedrijven terrein in een deel van de Grote Polder mogelijk maakt. Hele dag in touw voor ziekenhuis in Albanië ebaan is het. Nog even en er vallen doden. Zo erg Dlgens de Socialistische Partij (SP) gesteld met de l( orpse Vronkenlaan. De partij, die bij de komende iteraadsverkiezingen een voet aan de grond wil in Leiderdorp, voert momenteel actie tegen de verkeerssituatie' op de Vronkenlaan. iudynihofgens maar naar de radio." Directeur Westmaas van de Gomarusschool maakt zich wel zorgen over een*-mogelijke af sluiting van de Laan van Ou derzorg, maar niet zozeer over de huidige situatie „Door de af sluiting bij de Van der Valk Boumanweg is het heus wel wat drukker geworden op de Vron kenlaan. Maar je moet het nu ook weer niet overdrijven." De toegenomen verkeers drukte heeft volgens bewoon ster Gihaux slechts deels te ma ken met de afsluiting van de Splinterlaan en de instelling van eenrichtingsverkeer op de Van der Valk Boumanweg „Het is hier een soort sluiprou te. Maar het wordt ook drukker omdat steeds meer moeders hun kinderen met de auto van school halen." Die klacht heeft ook W. Karstel. „Die mobiele moederbrigade is echt ver- isten vrezen dat de si- der verergert, als het ar afsluiting van de Ouderzorg doorgaat. 31 SP'er Xander de Boer gemeente hoe dan ook len treffen, of de Laan erzorg nu wel of niet gesloten. Want het is /aarlijk zat, menen de n. Dat heeft te maken nte afsluitingen in het nlaan-bewoonster M. indt dat de SP de hui- 'j, eerssituatie 'een beetje q; „Natuurljk is de weg - stiger op geworden. Ik L r sinds 1977 en heb de ^aan van een rustige ■n veranderen in een ^Verkeersweg. Maar dat voor bijna alle wegen land. Luister 's mor- schrikkelijk. Daar hebben ze ook in de zijstraten last van. Die moeders blijven maar rondjes rijden. En denk maar niet dat ze met kinderen in de auto voor zichtig rijden. Ze rijden gerust zeventig." Toch bespeurt Karstel wel de gelijk een toename van het ver keer op de Vronkenlaan door de verkeersmaatregelen op on der meer de Van der Valk Bou manweg. „Overdag gaat het wel. Maar in de spits kun je hier geen kant op. Dat is erger ge worden sinds de afsluiting." Volgens de SP zou het helpen als de gemeente bijvoorbeeld de streep midden op de weg doortrekt zodat auto's niet meer kunnen inhalen. Een an dere suggestie is om stoplich ten met een drukknop aan te brengen bij oversteekplaatsen. De SP heeft naar eigen zeggen inmiddels ruim duizend hand tekeningen verzameld tegen de mogelijke afsluiting van de Laan van Ouderzorg en vóór verkeersmaatregelen. Deze wil de partij dinsdag 19 december aanbieden aan verkeerswet houder Molkenboer. oegstgee5t ane pieter wisse „Nigeria is enorm rijk. Er is veel olie. Alleen de verschillen tus sen rijk en arm zijn heel groot. De ziekenhuizen zijn er volgens mij wel goed. Maar ik ben er al acht jaar niet geweest." Dit zegt de veertienjarige MB (spreek uit op zijn Engels: Embee) uit Ni geria, leerling aan de interna tionale afdeling van het Rijn lands Lyceum in Oegstgeest. Met de hele school was zij gis teren in touw om geld in te za melen voor een ziekenhuis in Lezhë, Albanië. Het ziekenhuis gebouw moet nodig worden opgeknapt, er zijn dringend ex tra bedden nodig op de kinder afdeling en ook moet er meer personeel worden opgeleid. MB doet enthousiast mee aan het project, maar ze denkt wel dat ontwikkelingshulp te vaak ook alleen dient om het gewe ten van het rijke westen te sus sen. ,,Aan de andere kant kun nen ze het geld goed gebrui ken", vindt MB. Op deuren en prikborden in het Rijnlands hangen al enige tijd foto's waarmee de leerlingen op in dringende wijze met enkele van de wantoestanden in het Alba nese ziekenhuis worden gecon fronteerd. Foto's van een zwaar vervuilde en verouderde opera tiekamer en een andere van een familie, zittend op het bed van een patiëntje bij gebrek aan ruimte. „In de eerste plaats gaat het om de hulpverlening", zegt J. de Jong, lid van de werkgroep Steun Ontwikkelingssamenwer king Oegstgeest, de organisatie die er mede verantwoordelijk voor is dat het geld in goede handen komt. „Die mensen hebben geld nodig en daarvoor zorgen wij. Je moet daar een ontwikkeling op gang brengen. Ook heel belangrijk is natuurlijk dat je kinderen in Nederland bewust maakt van die wel vaartsverschillen. Je moet ze le ren begrijpen hoe die verschil len tot stand komen, zonder er een oordeel over te vellen." Kelly, Sabrine en Amber aan het werk voor het ziekenhuis in Albanië. Vorig jaar werd op het Rijn lands een soortgelijk project opgestart voor aidspatiënten in Thailand. Daarmee werd in een paar uur zo'n twintigduizend gulden opgehaald. Dit jaar ver wacht men een soortgelijk be drag op te halen. De gemeente Oegstgeest heeft beloofd voor elke verdiende gulden ook nog eens een rijksdaalder bij te leg gen. „De manier van inzamelen is uniek. Dat is ook het geheim van het succes", zegt Jacques Fonville, docent en mede-orga nisator van het project. „We ge ven leerlingen een paar uur vrij. In ruil daarvoor moeten ze aan de slag. Hoe ze maar willen. Dat blijkt heel effectief te werken. In korte tijd veel geld." Op alle mogelijke manieren werden de vrije uurtjes door de leerlingen nuttig gemaakt. De De Kempe- naerstraat werd opgevrolijkt met livemuziek. Tegelijkertijd werden eigengemaakte koekjes verkocht. „We hebben met z'n elven bijna driehonderd gulden opgehaald", zegt Anne Floor. Anderen gingen auto's wassen. Ook in en om de school werd geld verdiend. Charlotte en Ky- lee verkochten lootjes. Lennart en Sander ruimden de kantine op. „Voor vijf gulden, maar het is in elk geval iets", zegt Lenn art. John zocht het dichterbij huis. Hij maaide het gras en wiedde het onkruid in zijn ei gen achtertuin. „Ja echt waar! Ik heb niet een ochtendje rustig thuis gezeten. Twintig gulden verdiend." Anastasia Egorova uit Rusland, twaalf, vertrouwt er niet op dat alle jongens echt hun handen uit de mouwen hebben gestoken. „This is a la zy American guy", zegt ze, ter wijl ze lachend haar vriendje FOTO HENK BOUWMAN aankijkt. Sabrine, Kelly en Amber wa ren heel tevreden met hun klus. In de bloemenwinkel van de moeder van Kelly in Noordwijk moesten ze tegen vijftien gul den per uur kerststukjes ma ken. In zware storm en regen fietsten ze gisterochtend naar Noordwijk. Toch staan de drie meisjes nog steeds volledig achter het doel van de actie. „Als je ziet hoe rijk wij hier zijn en hoe makkelijk we het heb ben. Niet normaal. Daar moet je bij stilstaan en proberen er wat aan te doen", zegt Kelly. Opbrengst voor voorlichting op scholen oegstgeest» reerde kaarsen, kerststukjes en -koekjes aan de man. „Ze hebben de producten gemaakt in zelf opgerichte bedrijfjes", zegt een van de organisa toren van de actie, docente P. Kluts. Bezoekers konden ook hun huisdieren laten keuren. „De winst van de actie gaat naar de Stichting tegen Zinloos Geweld, die het geld on der meer gebruikt voor voorlichting op scholen." De opbrengst van de verkoopactie was gister avond nog niet bekend. Leerlingen van het Groene Delta College in Oegstgeest hielden gisteren een inzamelingsactie ten bate van de Noordwijkse Stichting tegen Zin loos Geweld. Tal van zelfgemaakte producten werden 's middags tijdens een markt verkocht aan ouders en buurtbewoners. Ruim 200 leerlingen uit de eerste en tweede klas van de school brachten onder meer gedeco- Victor Molkenboer blikt terug op 'A4-wondertje' prikbord in de werkkamer van de Leiderdoi'pse Houder Victor Molkenboer hangt een vergeeld ibericht uit 1998. 'Verkeersplan moest Rijksweg - vegmoffelen'. Het artikeltje gaat over het nooit 51 oerde 'luchtkasteel' van architect Bleeker, om 'ai ngen over de Wassenaarse Rijksstraatweg te n' n. 'Dat moet verdorie beter kunnen', dacht de lorpse PvdA-bestuurder toen hij dat las. En dat blijkt nu ook. door Eric Went p heeft een lange ver- pi inelbak tot voorbij de 'versierd', en hoeft grote offers voor te De Bloemerd blijft de de Munnikenpolder n blijven en de ge- loeft 'slechts' 30 mil- Den aan de extra kosten gen. Een groot succes >r Molkenboer, die af- naandagavond als een d ingehaald in de Lei raadszaal. Daar alle lof toegezwaaid m politieke vrienden én len. nstige akkoord is de van een geheimzinnig delingsproces tussen eries van verkeer en en VROM, de pro- n^|uid-Holland, Leiden, Zoeterwoude. handtekeningen nog Dzijn, kan er niet veel gaan. Toch heeft het Molkenboer tot het gespannen of de e dans om de miljoe- zou aflopen. Zijn slot- Leiderdorp is door -)(in de naald gekropen. -1 dun draadje, meer ïigenlijk niet, de toe- Jte in Rijkswaterstaat om op zoek te gaan naar nalisatie van de ver- 05 )rtebak'. Die belofte lerdorp in april 1998, or planologische me- aan de verbreding van de A4. Alleen GroenLinks was daar toen tegen. Deze frac tie vond dat Leiderdorp eigen lijk 'nee' hadden moeten zeg gen, en het gevecht met Rijks waterstaat had moeten aan gaan. „Maar met procederen waren we nooit zover geko men", redeneert Molkenboer nu. Grote vraag is hoe dat dunne draadje in twee jaar tijd is uit gegroeid tot een akkoord waar alle A4-partijen blij mee zijn. Volgens Molkenboer komt dat door de baanbrekende manier waarop de verschillende groe pen met elkaar onderhandeld hebben. „We hebben ons steeds heel goed in eikaars standpunten verdiept. Dat was broodnodig, omdat we allemaal met een wantrouwige achter ban te maken hadden. En we hanteerden een werkwijze waarbij we niet dachten in be lemmeringen, maar in kansen. Je kan ondeiweg veel hobbels verzinnen waarom iets niet lukt, maar het is veel beter om te bedenken waarom iets wel kan. Op die manier, en vooral stapje voor stapje, was het voor ieder van ons mogelijk om de eigen wantrouwige achterban langzaam steeds rijper te ma ken voor de verlengde tunnel- bak." Dat was vooral hard nodig bij Rijkswaterstaat. „Daar heerste traditioneel een gesloten cul tuur. Zo van: we moeten een „Wel halen en niet brengen, dat zit niet meer in het Poldermodel." stuk infrastructuur maken, we trekken een lijn en we voeren het uit. Maar tijdens dat onder handelingsproces kregen wij in eens met een hele andere ploeg mensen van dit ministerie te maken. Met jonge, ambitieuze mensen, die wel oog en oor hadden voor een betere oplos sing. Dat zijn dan van die mee vallers die je onderweg zomaar tegenkomt. Bovendien kregen we de unieke kans om in de ge heime keuken van Rijkswater staat te neuzen. Zo konden we zelf vaststellen dat de bereken de meerkosten van 174 miljoen een reële schatting zijn." Toen was volgens» Molken boer al 'zo klaar als een klontje' dat Rijkswaterstaat die meer kosten nooit helemaal alleen zou betalen. „Tijdens de eerste benen-op-tafel-sessie werd dat onomwonden gezegd. Wel ha len en niet brengen, dat zit niet meer in het Poldermodel. Ik wil wel iets betalen aan verbeterin gen die jullie op het oog heb ben, maar dan moeten jullie zelf ook bijdragen, is de nieuwe policy van Tineke Netelenbos richting lagere overheden." Bij de discussie over de Bloe merd ging het daarom bijna he lemaal mis voor Leiderdorp, analyseert Molkenboer. „Daar zijn we als gemeenschap door het oog van de naald gekropen. FOTO MARK LAMERS Toen werd van verschillende kanten plotseling weer heel hard geroepen dat het niet de taak van Leiderdorp is om dat geld bij te leggen. En dat gaf een hoog afbreukrisico. Na tuurlijk vind ik in principe ook dat het Rijk moet betalen, maar ik weet ook dat er dan geen geld op de plank komt. We moesten als Leiderdorp juist la ten zien dat we de bereidheid hadden om alles in te zetten en te onderzoeken, en helemaal niets uit te sluiten. Dat past in het halen-en-brengen-model. En juist die bereidheid om alles bespreekbaar te maken, heeft er uiteindelijk voor gezorgd dat ze zich bij VROM en Rijkswater staat achter de oren zijn gaan krabben, en hun bijdrage fors verhoogd hebben. Toen is het Leiderdorpse dilemma eigenlijk pas goed in hun belangstelling gekomen." Dat is dus niet te danken aan de D66-raadsleden Veugen en Veldstra en WD'er Kanters, die niet konden instemmen met een stedenbouwkundig onder zoek naar woningbouw op de Bloemerd. „Daarmee hebben ze zich buiten de discussie ge plaatst", vindt Molkenboer. Maar ook de Initiatiefgroep Verontruste Burgers had het onderhandelingsproces onbe doeld de nek om kunnen draai en. „Heel anders dan Comité Doesbrug en de Belangenver eniging A4-HSL, had deze groep helemaal niets in de ach terzak zitten. Ga maar naar het Rijk, en kom niet in mijn ach tertuin, was zo ongeveer hun motto. Op het laatste moment hebben ze en passant ook nog even de verdiepte tunnelbak in hun eisenpakket opgenomen. Maar zij zijn daarvoor nooit voor een keuze gesteld." Uiteindelijk heeft Leiderdorp toch nog van de Intitiatiefgroep en alle andere maatschappelij ke onrust kunnen profiteren. „Dat heeft de functie van kata lysator vervuld. Al die handte keningenacties en brieven aan het adres van minister Pronk hebben zeker een rol gespeeld bij het onderhandelingsresul taat. Maar dat alleen was nooit genoeg geweest. Als we als ge meentebestuur niet de bereid heid hadden getoond om heel ver te gaan voor die verdiepte bak, dan was het nooit gelukt." Dat het uiteindelijk niet tot een dramatische ontknoping is gekomen, en Leiderdorp zowel de Bloemerd als de Munniken polder groen kan houden, noemt Molkenboer al met al nog steeds 'een klein wonder tje'. „Ik heb ooit eens tegen Don Mac Gillavry van Groen Links gezegd, dat er gaandeweg een proces altijd dingen gebeu ren, die anders lopen dan je vooraf gedacht had. Dat is de tijd in je voordeel uitleggen, zei hij toen. Maar zo werkt het nu eenmaal. Procedures verande ren, mensen veranderen, cijfers veranderen. Je kan het van te voren bijna niet bedenken. Mis schien dat ik er nog eens een boek over ga schrijven. Want zo gaat het niet alleen bij bestuur lijke zaken, maar ook in het le ven zelf. Ik word wel eens een eeuwige optimist genoemd. Nou, dat ben ik ook. Sterker nog: het is mijn levensfiloso fie."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17