fl Geloof Samenleving h'f n li f :1 jni 1 'Niet omdat het moetmaar omdat je hart het ingeeft Ton ophoesten als multiculturele daad van inburgering ZATERDAG 16 DECEMBER 2000 VANDAAG ^Vandaag 286 jaar geleden, op 16 december 1714, werd in Engeland George Whitefield (1714-1770) geboren. Hij zou één van de meest vooraan staande leiders worden van het methodisme. Dat is een protestante kerk waarin alleen de Heilige Schrift, de apostolische geloofsbelijdenis en innerlijke beleving als leidraad in het leven worden aanvaard. De 'Methodist Church" heeft wereldwijd tegenwoordig ongeveer 25 mil joen aanhangers en bracht het Leger des Heils en de vele Holiness Churches in de VS voort. Zestien december is tevens de sterfdag van Adelheid de Hei lige (931-999), Duits keizerin, dochter van Rudolf II van Bourgondië en vrouw van Lotharius II van Italië en later van keizer Otto 1. Vanaf 983 was zij regentes voor haar kleinzoon Otto III. 1 Vandaag 13 jaar geleden, op 17 december 1987, stierf kardinaal Bernardus Johannes Alfrink (geb. 1900). Begin jaren zestig was Alfrink lid van het presidium op het Tweede Vaticaanse Concilie en fungeerde hij als één van de woordvoerders van de progres sieve vleugel. Hij stond bekend als een vernieuwer en voor stander van de oecumenische samenwerking met andere kerken. Maar hij bleef tegelijkertijd altijd loyaal aan Rome. Luxemburgse en Duitse rooms-katholieken eren vandaag de heilige non Jolanda van Marienthal (1220-1283). Ze breidde haar klooster in Marienthal uit, richtte een biblio theek in en verwierf kostbare relikwieën. Leider katholieken Oekraïne overleden kiev Kardinaal Miroslav Ivan Ljoebatsjivski, geestelijk leider van de vijf miljoen katholieken in de Oekraïne, is op 86-jarige leeftijd overleden in zijn woonplaats Lviv. De kardinaal bracht als balling 44 jaar in Rome door nadat Sovjetdictator Stalin de Grieks-Katholieke Kerk in 1946 had verboden. De kerk heeft pa de onafhankelijkheid van Oekraïne in 1991 haar wettelijke sta tus had. De Grieks-Katholieke Kerk is lang een centrum geweest van het Oekraïens nationalisme. Nadat Stalin de kerk had ver boden, werden haar bezittingen in beslag genomen en werden duizenden priesters en gelovigen naar Siberië verbannen. Sluiers shoppen voor einde Ramadan 1 4 n 'sm kuala lumpur Een vrouw bekijkt de jurken en hoofddoeken op een bazaar in Kuala Lumpur. Tijdens de heilige vastenmaand Ramadan biedt de markt een uitgebreide selectie aan ritueel voesel, kleding, gebedsmatten en andere religieuze artikelen. Het is in Maleisië, net als in veel andere islamitische landen, ge bruikelijk het naderende einde van de Ramadan kort na de kerst uitbundig te vieren. Dat gebeurt met het ld al-Fitr, het verbre ken van het vasten. Veel moslims steken zich daarbij in het nieuw. foto afp jimin lai Kerstgroepen in Noordwijkerhout noordwukerhouïRondom de kapel van de Rijngeestgroep lo catie Noordwijkerhout (voorheen St. Bavo) aan de Langevelder- weg 27 worden vanaf vandaag circa tweehonderd kerstgroepen tentoongesteld. De expositie duurt van 16 december tot en met 1 januari 2001. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 13.00 tot 16.00 uur en op tweede kerstdag en nieuwsjaarsdag van 11.00 tot 17.00 uur. Eerste kerstdag en 31 december is de expositie gesloten. De toegangsprijs bedrag 2,50 gulden. Kinde ren hebben gratis entree. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Kamperveen, G. Boer, kand. te Stolwijk. Lemmer (nadere beslissing). GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Elspeet en te Rotter dam-Zuid, A. Vermeij te Zwijn- drecht. Facelift voor sociaal gezicht van dekenaat Leiduinen Het sociale gezicht van de rooms-katholieke kerk in Leiden en de Bollenstreek behoeft een facelift. De wil om mensen in nood te helpen is er best wel, maar in de praktijk komt het voor dat veel parochies geld oppotten of het eerder naar de derde wereld brengen dan in de eigen omgeving weggeven. Deken Hans Ammerlaan en zijn rechterhand Truus Wüts willen dat veranderen. Ammerlaan: „Katholieken noemen het verhaal van de barmhartige Samaritaan belangrijk. Maar dat moet dan in de praktijk wél blijken." "E if) noordwukerhouï* afke van der toolen De beleidsnota van het bisdom Rotterdam over de diaconie, Wanneer hebben wij U gezien?, stelt: „De diaconie moet van de marge van het kerkelijk leven opnieuw in het hart ervan wor den geplaatst." Mankeerde er zo'n honderd jaar geleden niet veel aan het diaconale gezicht van de katho lieke kerk, een recent rapport van sociaal-wetenschappelijk onderzoeksinstituut Kaskr toont een heel ander beeld. Deze So ciale Kaart van het dekenaat Leiduinen signaleert dat er voor diaconaal werk geen 'achter ban' is in de Leiduinse paro chies. Een mentaliteitspro bleem, stellen de onderzoekers. De parochies zijn naar binnen gekeerd, teveel op liturgie, ver kondiging en catechese gericht, en aan diaconie komt men wei nig toe. Vanwaar nu deze inhaalslag? Ammerlaan: „Dat heeft alles te maken met een stukje bezin ning over de vraag waar we als kerk voor staan. Zijn we niet te veel met onszelf bezig? Diaco nie behoort tot het hart van de kerk, van het christen zijn. Zo staat het ook in de recente nota van het bisdom over diaconie. 'Die-en-die doet niets aan het geloof betekent in de praktijk te vaak: Die gaat niet naar de kerk. Zó is dat versmald. Terwijl geloven ook is met het verhaal van de barmhartige Samaritaan onder je arm de straat opgaan. De diaconie was van oudsher een ontzettend belangrijke taak in de katholieke kerk. Maar wat is er gebeurd? Er is sociale wet geving ontstaan. Daardoor is de rooms-katholieke diaconie op de achtergrond geraakt; het is overgenomen door de over heid." Wüts: „Men denkt: het is niet meer nodig. En als je al van goede wil bent, dan weet je de weg niet. De aard van de noden is ook veranderd. Vluchtelin gen, daklozen, waar zitten die? De caritatieve instellingen van de parochies hebben geld ge noeg, maar ze weten vaak on voldoende hoe ze het kunnen besteden." Protestanten doen het vaak heel wat beter doen. Wat kunnen zij wat de rooms-katholieken niet kunnen? Ammerlaan: „De hervormde en gereformeerde kerken hebben die voeling wel weten te behou den. Ten eerste ligt het aan hun organisatie; zij hebben er een apart ambt voor, de diaken, die de opdracht heeft om op dit vlak attent te zijn. Daarnaast is het zo dat de rooms-katholieke kerk vroeger volop pastoraal personeel had, dat dit op zich nam. Als gelovige hoefde je er zelf niks aan te doen. Die grote De heilige Laurentius, patroon van het bisdom Rotterdam waar ook Leiduinen onder valt. Hij was een geestelijke met een warm hart voor de diaconie. Hij stierf in de derde eeuw na Christus als diaken de marteldood in Rome. illustratie archief bisdom rotterdam groep personeel is echter weg gevallen." Maar de aanstelling van een de kenaal diaconaal werker, die dit gat zou kunnen vullen, kwam een tijdje terug niet van de grond. Wüts: „Het rapport wijt dat aan een gebrek aan solidariteit van de 'buitenparochies' met die in de Leidse binnenstad, en ik denk dat dat waar is. Er vindt vanuit de dorpen een 'export' plaats van de problemen naar Leiden, maar je bent als dorpen geneigd dit niet te zien. Je ziet het niet omdat je de mensen niet ziet. Die dekenaal diaco naal werker moest mede dooi de 'buitenparochies' betaald worden, maar ik heb begrepen dat ze er niet genoeg geld voor over hadden." Ammerlaan: „We gaan er nu opnieuw voor om die aanstel ling alsnog gerealiseerd te krij gen. De taak van zo'n diaconaal werker zal dan zijn te stimule ren dat men diaconaler gaat denken én handelen." Waarom zou het nu wel luk ken? Ammerlaan: „We hebben nu dit rapport. We gaan bijeenkom sten organiseren om elkaar voor een nieuwe visie te win nen. Daarna kan een praktische vertaalslag plaatsvinden." Kan de top van het bisdom het niet gewoon opleggen Ammerlaan: „Je kan het wel op leggen van bovenaf, maar dan gebeurt er vervolgens niets. Op het gebied van gezag is daar voor teveel fundamenteel ver anderd." Wüts: „Bovendien, als je het diaconale werk tot het hart van je kerk wil maken, dan kan je het niet dwingend voorschrij ven. Je moet het niet doen om dat het moet, maar omdat je hart het ingeeft." In hoeverre is deze hernieuwde aandacht voor de diaconie een vorm van overlevingsstrategie van de kerk? Wüts: „Een overlevingsstrategie zit hier niet achter. Zeker niet." Ammerlaan: „Maar wil je als kerk toekomst hebben, dan kan je niet zonder, dat is wel zo." Wüts: „Je hebt die kerk toch niet om samen gezellig te co coonen?" Professor De M 'Geen theoli mogelijk zoi hebreeuwse kampen anp Geen theologie zon breeuws, zei de hoogleraar dr. J.C. gisteren in zijn afschei ge. Het hebreeuws plicht vak staat bij de gische opleidingen druk. Een theoloog Oude Testament eet uitleggen zonder ten de beginselen van breeuws te kennen, Moor. Hij was sinds 1971 raar aan de Theo Universiteit Kampen vakken hebreeuws, sche oudheden, 5 talen en cultuurgeso van het Nabije Oostei De Moor illustree stelling aan de hand bijbelgedeelten met niem grammaticaal waarvan de lezer van derne bijbelvertaling flauwste vermoeden I ben. Toch kan zo'n de uitleg radicaal den. Wie het hebreeuws plicht onderdeel van logische opleiding breekt met een refo sche traditie van b honderd jaar, zei D Luther zag al in dat es tige theologische reds om op de grondtaks bijbel terug te grijpen De Moor noemdi factoren waardoor breeuws onder dn Vanuit de behoefte 11 ,t denten te trekken ho meeste theologische teiten en faculteiten algemene variant in geroepen. Die varians neert naast de zog/ klassieke opleiding men geen Grieks, Hebreeuws hoeft te Een Koerdische familie uit Zevenaar heeft een ton subsidie gevraagd aan de gemeente. De fami lie zit - samen met een andere familie - gevan gen in een cyclus van moorddadige wraaknemin gen. Het gaat om eerwraak. De eer van een vrouwelijk familielid is geschonden <- en daarmee de eer van de familie - en de eer kan alleen hersteld worden als de schender en zijn familie een bloedig lesje Jlr* wordt geleerd. In de strijd zijn al vier mensen ver- moord. De Koerdische familie wil dat er Zeen eind komt aan de moordpartijen over en weer. De behoefte aan wraak hoeft niet uitsluitend te worden bevre- digd door mensenleven. Ook financiële QQ genoegdoening is een mogelijkheid. Die mogelijkheid onderzoekt de Koerdische X familie. Om verder bloedvergieten te voorkomen wil ze de familie waarmee ze oorlog voert honderdduizend gulden bieden. Zelf heeft de Koerdische familie dat niet. LL Daarom heeft ze bij de gemeente aange- klopt. Die heeft al eerder bemiddeld. De gemeente wil niet met het geld over de brug komen. Wat kan ze anders doen? Eerwraak strookt totaal niet met de Ne- derlandse mentaliteit en het Nederland- <se rechtsgevoel. Moet de burger van Zevenaar dokken om mede-ingezetenen van allochtone herkomst te weerhouden van verder barbaars ge drag? Nee toch? Nee. Een ton subsidie voor dit soort zaken kan echt niet. Maar misschien had het 'nee' iets minder categorisch kunnen zijn door er een 'oprot-premie' van te maken. De gemeente had kunnen zeggen: we betalen, want een mensenleven - ongeacht om wie het gaat - is ons veel ge(d waard, maar we verbinden daaraan de voorwaar de dat iedereen die bij de eerwraak betrokken is geweest teruggaat naar Turkije, inclusief de aanhangende familie. Immers, de subsidie zonder meer betalen is een premie op eer wraak, een premie op volstrekt on gewenst gedrag. Als het zo gemakkelijk is geld te ver dienen (door de gekwetste familie), c.q. publiek geld te laten weggeven (door de kwetsende familie) ont staan het gevaar dat het aantal eer- wraak-gevallen uiteindelijk alleen maar toeneemt. Om dat tegen te gaan, zouden de strijdende families wel degelijk zelf een prijs moeten betalen; voor goed terug naar Turkije. Dat kan natuurlijk helemaal niet volgens het Ne derlandse rechtssysteem. Ons rechtssysteem gaat niet uit van collectieve misdaden; misdadigers zijn bij ons individuen die op hun eigen gedrag worden beoordeeld en gestraft. En dat is maar goed ook. Maar het maakt het vinden van een af doende antwoord, juridisch en maatschappelijk, op misdaden die om culturele redenen worden gepleegd - zoals eerwraak - tot een ingewikkelde zaak. De rampzalige consequenties van het denken in termen van eerwraak staan klip en klaar beschre ven in het bijbelstuk van deze week, Genesis 32: 4-36:43. Tussen het beroemde ver haal van Jacob die met de engel vecht en het verhaal over hoe Jacob van God zelf de nieuwe naam Israel krijgt, zit de vertelling gepropt over de verkrachting van Dina. Sjchem, een Kanaaniet uit de gelijk namige plaats, verkracht de enige dochter van Jacob. Maar is niet al leen een overweldiger. Hij houdt zo veel van het meisje dat hij Jacob laat vragen of hij haar mag trouwen. Jacob zegt geen 'ja', geen 'nee', hij zwijgt. Hij wacht tot zijn zonen, die blijkbaar niet elke nacht naar huis terugkeren, uit de velden met de kudden zijn teruggekeerd. Alle zonen zijn des duivels over de verkrachting, maar dat laten ze niet merken aan Chamor, de vader van Sjchem. Chamor schildert de voorde len van een binding tussen Jacobs familie en de inwoners van Sjchem. Jacobs zonen horen hem aan en noemen dan een voorwaarde; alle inwo ners van Sjchem moeten worden besneden. Anders dan je zou verwachten hebben de inwo ners van Sjchem daar totaal geen probli mee. Ze laten zich besnijden nadat Cha hen in nog veel mooiere kleuren de voo van een pact met Jacob heeft uiteengez Jacobs zonen willen helemaal geen pac len eerwraak. Twee van hen, Simon en Levi slachtten nen van Sjchem af; die zijn verzwakt do snijdenis, die een fluitje van een cent is acht dagen oude baby (de joodse traditi een pijnlijke aangelegenheid bij oudere en mannen. De overige broers halen al de kudden, de kinderen en de vrouwen buit. De moderne commentator W. Gunthei vindt de reactie van hun vader daarop I helemaal niks. Jacob is namelijk slecht! voor zijn eigen hachje en dat van zijn fi op zijn sterfbed vervloekt hij Simon en 'werktuigen van geweld', want 'hun tot heftig en hun woede te onverzettelijk. Met andere woorden, gevangen in hun en hun versie van de waarheid - „We ki ze zuster toch niet als een hoer laten bi len" - verliezen zij de menselijke verho uit het oog en vermoorden mensen die daan hebben, maar toevallig een bindi met de schender van de eer. Dat was t( is nu zo in Zevenaar. Als de Turkse en 1 gemeenschap het geld nu eens ophoes een multiculturele daad van inburgerii een oplossing? WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Zaterdag nog bewolkt en af en toe sneeuw. Daarna vooral in het zui den droog en ook wat zon. Maxi ma dalend naar -10 graden in het noorden, in het zuiden tot rond het vriespunt. Zweden: Meest bewolkt en van tijd tot tijd wat sneeuw, in het zuiden meest regen. Middagtemperatuur in het zuiden net boven het vriespunt, in het noorden dalend tot -10 graden. Denemarken: Veel bewolking en perioden met regen. Zondag geleidelijk droog en misschien wat zon. Middag- temperatuur ongeveer 4 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: In Ierland en Schotland nog kans op een bui, in de bergen mogelijk met sneeuw. Verder perioden met zon en meest droog. Middagtem peratuur tussen 4 en 9 graden. België en Luxemburg: Af en toe zon, maar ook kans op een bui, in de Ardennen mogelijk met sneeuw. Middagtemperatuur dalend tot 4 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen of buien, in de ho gere streken in het oosten ook sneeuw. Middagtemperatuur van 7 graden langs Het Kanaal tot net boven nul de oostelijke departe menten. Zuid-Frankrijk: Aan de Cote d'Azur zaterdag droog en zonnige perioden en in het Rhhnedal waait de Mistral. Verder meest bewolkt en af en toe regen, in bergstreken sneeuw. Middagtemperatuur tussen 5 en 12 graden Spanje: In het noorden bewolkt en perio den met regen. In het midden en zuiden droog en geregeld zon. Maxima uiteenlopend van een graad of 8 in het binnenland tot 18 aan de zuidoostkust. Portugal: Perioden met zon en droog. Zon dag in het noorden meer bewol king en kans op wat regen. Maxi ma van ongeveer 7 graden in het noorden tot 16 in het zuiden. Duitsland: Meest bewolkt en vooral zaterdag van tijd tot tijd buien, in hogere streken vanaf zo'n 500 meter met sneeuw. Middagtemperatuur in het laagland rond een graad of 5. Oostenrijk: Vrij veel bewolking en van tijd tot tijd buien, vanaf zo'n 700 meter sneeuw. Maxima in de dalen om streeks 3 tot 8 graden, zondag wat lager. Zwitserland: Af en toe zon, maar ook steeds kans op wat regen, vanaf zo'n 700 meter sneeuw. Maxima in de d^len omstreeks 5 graden. Italië: In het zuiden zaterdag nog kans op een bui. Verder droog en gere geld zon. Maxima in het noorden rond 6 graden, elders 12 tot 16 graden. ZONDAG 17 DECEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.44 Zon onder 16.27 Maan op 00.00 Maan onderl3.06 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.11 20.25 7.44 19.58 Laag 03.35 15.45 3.16 15.26 MAANDAG 18 DECEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.45 Zon onder 16.28 Maan op 00.11 Maan onderl3.27 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.16 21.34 8.49 21.07 Laag 04.36 16.45 4.17 16.26 Weerrapporten 15/12, 07.00 u Eindhoven regen Den Helder zwaar b< Rotterdam regenbu Twente regen Vlissingen regenbu Maastricht zwaar tx Aberdeen zwaar tx Athene licht be\ Barcelona zwaar tx Berlijn regen Cyprus licht bew. Dublin licht bew. Frankfurt zwaar bew. Genève zwaar bew. Helsinki zwaar bew Innsbruck regen Istanbul half bew. Klagenfurt regen Kopenhagen regenbui Las Palmas onbewolkt Lissabon zwaar bew. Locarno zwaar bew. Londen licht bew, 7 6 13.0 25 16 0.0 16 10 4.0 bewolkt onweer V warmtefront regen opklaringen hagel y koufront lagedruk 1* mist zonnig 19 windrichting temperatuur hogedruk luchtdruk in 1000 hecto pascal 13 7 24.3 6 -1 40.0 16 10 12.0 Buenos Aires licht bew. Casablanca onbewolkt Johannesburg licht bew LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) REDACTIE A- Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden Advertenties: 071-5j*j j™. Familieberichten: 023- 531/ 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 53155 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag v< 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEf Maandag t/m vrijdag van 8.30g: 071-5143 545 ABONNEMENTE) bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging het automatisch afschrijven van Ir abonnements- geld, ontvangen f betaling. VERZENDING PERK Voor abonnementen die per post worden verzonden geldt een tori aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CAS! Voor mensen die moeilijk lezer» hebben of blind zijn (of eei leeshandicap hebben), is ei van het regionale nieuws u Dagblad op geluidscassette bes informatie 0486-486486 1 (Centrum voor Gesproken Lectil K E N H U I ongeva1.lendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14