Beiden Regio Woede over maatregelen Witte Singel Ue Stemming FNV Leiden heft zichzelf op Leidenaar wint verkeersprijs ^eg uit ijnstad 'Er staan meer coffeeshops bij scholen Oude glorie Kandidaten gezocht voor Pieternel Rolprijs )AC 16 DECEMBER 2000 11 De afdeling Leiden van de FNV heft zichzelf per 1 januari op. De opheffing is het gevolg van het'besluit van de verenigings raad van de FNV om de werk groepen van de bond - die zich bezighouden met uiteenlopen de zaken als belastingservice, verkeer en stadsontwikkeling en uitkeringsgerechtigden - op provinciaal niveau te organise ren. Het Leidse afdelingsbestuur heeft bedankt voor dat verzoek. „We hebben jarenlang in de werkgroepen overleg gevoerd met wethouders in de Leidse regio", zegt secretaris R. Zand vliet. „Daar ligt ons hart ook. Maar nu wordt er van ons ver wacht dat we bijvoorbeeld met een wethouder van Delft gaan praten over problemen in die stad. Terwijl de Leidse regio zelf zoveel problemen heeft. Boven dien, het afdelingswerk is vrij willigerswerk. Men kan toch niet van ons verwachten, dat we straks de hele provincie doorreizen?" De provinciale werkgroepen zullen de lopende zaken van het afdelingsbestuur overne men. Begin dit jaar nog vierde de afdeling, die zo'n 30.000 le den telt in Leiden en omgeving, haar honderdjarig bestaan. „FNV Leiden had een honderd jarige vakbondstraditie, die dra gen wij nu met pijn in ons hart ten grave", stelt Zandvliet. TIKIBAD WEER GEOPEND Kom deze winter voor een spectaculair dagje spetteren naar het tropische Tlkibad op Duinrell Voor jong en oud is het genieten van nu meer dan een kilometer glijbaan! De gloednieuwe donkere glijbanen met lichteffecten en superversnellingen zorgen naast alle andere spannende waterattracties voor volop extra actie en avontuur Het is niet nodig om overal op de Witte Singel de maxi mumsnelheid te verlagen naar dertig kilometer per uur. Een snelheidsbeperking voor één deel, het bochtige ge deelte tussen de Groenhovenstraat en de Gerrit Dous- traat, volstaat. Dat menen burgemeester en wethouders. Het wijkcomité Vreewijk is woedend over het nieuwe plan. LEIDEN ROBBERT MINKHORST B en W komen met een uitge breid pakket aan verkeersmaat regelen voor de Witte Singel, maar geven geen gehoor aan de uitdrukkelijke wens van de buurt: verlaag de toegestane snelheid van vijftig naar dertig kilometer per uur. Dat is onrea listisch, zeggen B en W. Boven dien zijn drempels, plateaus, verhoogde fietspaden en een andere belijning voldoende ver- keersremmend om de singel duidelijk veiliger te maken. Dat was ook de opdracht die de gemeenteraad vorig jaar aan de inmiddels opgestapte wet houder Van Rij gaf. In principe moest de snelheid op alle sin gels omlaag naar dertig kilome ter. Zou dat onmogelijk blijken, dan waren in ieder geval maat regelen nodig waarmee de ver keersveiligheid 'aantoonbaar zou verbeteren'. Het 'Herin richtingsplan Witte Singel' ligt vanaf aanstaande maandag vier weken ter inzage. B en W vinden dat het plan recht doet aan de motie. „Op het bochtige deel tussen de Groenhovenstraat en de Gerrit Doustraat gebeuren de meeste ongelukken, hoofdzakelijk door de onoverzichtelijkheid en de hoge rijsnelheden. Met behulp van fysieke maatregelen is het mogelijk de snelheid zo terug te dringen, dat een regime van dertig kilometer kan worden in gesteld. Een regime dat voor de politie handhaafbaar is." Dat geldt niet voor de rest van de singel. „Handhaving is daar slechts mogelijk door full time de snelheid te controleren. Bovendien is het terugbrengen van de snelheid tot vijftig kilo meter voldoende om de veilig heid te waarborgen. Drempels garanderen dat én zijn accepta bel voor busmaatschappij Con- nexxion en de hulpdiensten", aldus B en W. Woordvoerder F. Voncken van het wijkcomité Vreewijk is diep teleurgesteld. Volgens hem geven B en W geen uitvoering aan de motie van een jaar gele den. „Het uitgangspunt is ge woon: dertig kilometer op de singels." Voncken maakt zich kwaad over het feit dat de wijk buiten het verdere overleg over de Witte Singel is gehouden. Aanvankelijk had de buurt overeenstemming met ambte naren, en met Van Rij, over een verlaging van de snelheid op de hele singel. Onder Hillebrand verdween dat plan in de prul lenmand. „In de politiek heet zoiets voortschrijdend inzicht", aldus Voncken. „De normen schuiven steeds op. Wij ervaren dat als onbetrouwbaar." „Uiteraard tekenen we hier tegen bezwaar aan", zegt Vonc ken. „En wij niet alleen, ook de acht basisscholen in de omge ving van de singels zullen dat doen. Dit strookt niet met de procedure. In overleg met de buurt zou een plan gemaakt worden." Eind augustus kon digde Hillebrand aan dat hij wilde afzien van een maxi mumsnelheid van dertig kilo meter overal op de Witte Singel. Sindsdien is er geen overleg meer geweest, zegt Voncken. itg, Wijkontwikkelings den-Noord, Aalmarkt, II (polder, Leiden Cen- stapel dossiers op het arfvan wethouder Ron Hil- wordt steeds hoger. Hij i in het werk, net als uitgedunde legertje nfren. sJobleem is dat zo'n beet- ftvan zijn tijd op g sen buiten de gemeen- n. Hij bouwt met zijn van Amsterdam, Den Haag en Rotter- de Deltametropool. Jogleraar Dirk Frieling, elijk vader van het plan ^andstad om te zetten in ropool, hem ervan ertuigd dat Leiden in Idstad kan uitgroeien legangspoort van inter- itale verbindingen' zich opgesloten. Op 25 ïouderskamer hangt ttegrond van Leiden ïuur maar een satelliet- Europa. Als wethouder h en ligt de wereld aan 31 'ieltje gaat af. De piloot elikopter meldt dat hij lop het dak van het h Jwhuis en klaar is voor tnaar Amsterdam, lebrand moet zijn voor ngrijke overlegronde, van de Vereniging tropool zijn nog lang econfereerd over de e wereldsteden als Mi jden, Parijs en Berlijn kunnen worden g Hillebrand bedenkt nl [navond raadsvergade- Hij grinnikt als hij nhet kneuterige stads mat op de agenda staat, niet lang meer of de d benoemd de diri- het Deltametropole erzoek blijft de wentel- n later boven een aan- panden in Leiden de angen. Hij heeft nog ewaar hij de bewoners moet laten. Onder hem in eindeloze rij blik Van der Sande?" - Nieuwe belastingplannen? Ik weet van geen nieuwe belas tingplannen. ,,'k Heb ze toch hier op mijn bureau liggen." - Nou, ik ken ze niet. 'k Heb mijn bakje op het stadhuis van daag nog niet geleegd, weet u. 't Was wat laat gisteravond, dus ik ben vanmorgen wat langer blij ven liggen. En toen moest ook de hond nog worden uitgela ten." Verschrikkelijk. Zoiets wens je je ergste vijand niet toe. Raads lid op snelheid afgetroefd door journalist. Deemoedig gebogen hoofd, schaamrood op de ka ken. 't Zal je maar gebeuren. En het kan nog erger. De wet houder presenteert de plannen en je leest er pas 's avonds over in de krant. In de krant! Terwijl je toch pretendeert voortdu rend de vinger aan de pols van de samenleving te houden. Op aandrang van vooral Geert - sema behoort dit probleem binnenkort tot het verleden. De gemeente heeft besloten alle 39 Leidse raadsleden van een elek tronisch notebook te voorzien. Voor de somma van 100.000 gulden (maar dat zal naar goe de Leidse traditie straks wel an derhalf keer zo veel blijken te zijn) worden de volksvertegen woordigers met modern speel goed op de digitale snelweg ge zet. Zodat de gemeente hen alle informatie - notulen, nota's, rapporten en besluiten - een voudigweg kan mailen. Dat levert straks heel andere gesprekken op. „Dag meneer Geertsema, met Jan van het Leidsch Dagblad. Wat vindt u van de nieuwe be lastingplannen van wethouder Van der Sande?" - Ja, die ken ik, die zit ik hier net op mijn laptopje te lezen. „En, wat vindt u ervan?" - Tsja, dit zullen wij toch eerst maandagavond in de fractie moeten bespreken. Ik zou zeg gen: belt u dinsdagochtend nog eens terug." Zo is de wereld weer een klein beetje beter geworden. De vooruitgang is niet te stuiten. TEKST: WIM KOEVOET en AAP RIETVELD TEKENING: MAARTEN WOLTERINK zich door het verkeersriool dat Willem de Zwijgerlaan heet. Hij krabt zich op zijn achterhoofd. Een lullig tunneltje in zijn eigen stad lukt al niet, hoe moet dat dan straks met de zweeftreinen waarmee'de inwoners van de Deltametropool binnen een half uur elke gewenste plaats van bestemming moeten kun nen aandoen? Zijn bestuurlijk medewerker wijst hoofdschud dend in de richting van het sta tionsgebied, zeg maar de toe gangspoort van de stad, die wordt geblokkeerd door een met fietsenkadavers bezaaide vlakte. Naast de Kamer van Koophandel lijkt een bom te zijn ingeslagen. De wethouder laat zich nog even naar de Meelfabriek vliegen. Ook al zo'n stenen bruidsbed dat van mo- numentenstad Leiden een be nauwde veste maakt. Successen, denkt Hillebrand wel eens, kan hij alleen maar buiten de gemeentegrenzen boeken. De ambtenaar belt met de laptop in op het RIS, het raadsinformatiesysteem en downloadt het bericht dat vliegveld Valkenburg in een nieuwbouwwijk mag worden veranderd. Hillebrand balt zijn vuisten en ramt zijn medewer ker op de schouders. Yesü! Met wilde armgebaren maakt hij de piloot duidelijk dat hij genoeg heeft van het sightseeing van zijn eigenlijke werkterrein. Wegwezen uit Leiden, beter nog: weg uit Rijnstad. Een grijns verschijnt op zijn gezicht. Wat verheugt hij zich op high five die hij straks met zijn colle ga's van Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Utrecht mag maken. Dat is nog eens wat an ders dan een interpellatie van Cor Vergeer, Margje Vlasveld of Daan Sloos. Notebook Het is de nachtmerrie van alle Leidse raadsleden: dat ze een verslaggever aan de telefoon krijgen die hun mening vraagt over een nota, een rapport, een besluit of een affaire, waarvan zij het bestaan niet kennen. Als we WD'er Alexander Geertse ma mogen geloven is dat heel erg. „Dag meneer Geertsema, met Jan van het Leidsch Dagblad. Wat vindt u van de nieuwe be lastingplannen van wethouder De verkeersveiligheidsprijs van Zuid-Holland, de Ted Jansen Award, is dit jaar toegekend aan Leidenaar R. Pesant. De uitrei king van de prijs in de categorie Particulieren en Vrijwilligers vond plaats in het provincie huis in den Haag. Pesant werd beloond voor zijn niet aflatende inzet als ver- keersouder voor de verbreding van de Dolle Minabrug in de Stevenshof. „Ik vind het na tuurlijk geweldig dat ik als het ware een beloning van de ge meente krijg, terwijl ik een mil joen gulden uit hun zak geklopt hebt", is Pesants reactie. Hij doelt daarmee op het besluit van Leiden de brug te gaan ver breden. Pesant mag het geld dat hij krijgt, 2500 gulden, naar eigen voorkeur besteden. De Ted Jansen Award is ge noemd naar de voormalige voorzitter uit Noordwijk van het Provinciaal Overleg Verkeers veiligheid Zuid-Holland. Hij is bedoeld als een waardering voor mensen en organisaties, die zich in bijzondere mate hebben ingezet om op verschil lende manieren bij te dragen aan een verkeersveilig Zuid- Holland. Prijzen waren te win nen in de categorieën gemeen ten en waterschappen, scholen, particulieren en regionale werkgroepen. tificatie interview De Jong In een interview met de Leidse huisarts Herman de jat afgelopen donderdag in de krant verscheen, is gemeld opvolger een Nederlandse arts was die net uit Nepal Dat is onjuist. Het betrof hier een vervanger voor korte erigens kan de kop boven het artikel 'Elke huisarts ver zinkend schip' gelezen worden als 'elke huisarts in Ne- stopt met zijn praktijk'. Daar is uiteraard geen sprake houdt weer fractie-spreekuur Het maandelijkse fractie-spreekuur van de WD vindt igavond 18 december plaats tussen 19.30 en 20.30 uur reede verdieping van het stadhuis. Doel van het spreek- •idenaars de gelegenheid te geven zaken onder de aan- van de WD-fractie te brengen of toelichting te vragen op ien besluiten. Tijdens het spreekuur zijn de fractievoor- een fractielid en een fractieassistent aanwezig. Om node- achten te voorkomen, wordt geadviseerd uw bezoek aan digen bij gemeenteraadslid Greetje van Gruting: 071- 66 Akademie-onderzoekers in Leiden De Leidse universiteit krijgt er volgend jaar zes jonge zoekers bij dankzij de Koninklijke Nederlandse Akademie etenschappen. Van de negentig aanvragen voor het zoge- fellowship-programma heeft de KNAW er 37 gehono- M „Leiden heeft ongeveer 10 procent van de markt in han- üs eenzesde van het aantal toewijzigen is een mooie sco- lus de woordvoerder van de universiteit. De onderzoe rijgen geld voor drie jaar. Daar doet de KNAW nog twee wanneer de universiteit ze vervolgens een baan garan- tma bezoekt 70-jarig huwelijksfeest leiden De Stochemhoeve begint weer op een echte boerderij te lij ken. De uit 1835 stammende hoeve is in april van dit jaar gesloopt, omdat de fundering slechht was. De boerderij is in hoog tempo her bouwd en begint, nu ook de rietdekkers aan de slag zijn gegaan, haar oude glorie terug te krijgen. De Stochemhoeve wordt vanaf komend voorjaar bestierd door bewoners en leiding van de Hooge Burch uit Zwammerdam, een centrum voor mensen met een verstandelijke han dicap. De boerderij is zo aangepast dat de bewoners er makkelijk uit de voeten kunnen. De poldercamping, waarvan de Stochemhoeve deel uitmaakt, is dit jaar al in gebruik genomen, foto hielco kuipers van de gemeente aan, en het opgelegde verbod om nog lan ger softdrugs te verkopen. Mol wil zijn coffeeshop in de Heren straat open houden totdat hij een andere plek, binnen de sin gels, heeft gevonden. De ge meente staat alleen daar ver koop van softdrugs toe. Advocaat Drenth wees de commissie erop dat Leiden ten minste twee coffeeshophou ders, in de Morsstraat en op de Korte Mare, een vergunning heeft verleend terwijl dat, vol gens hem althans, niet had ge mogen. Le Palais en Goa zitten in de nabijheid van een school. Volgens de regels is dat verbo den. Drenth heeft ook zijn twij fels bij de rechtmatigheid van de vergunning voor de coffee shop in de Lange Scheistraat. „Als de een wel een vergunning krijgt en de ander niet, is dat willekeur", zei Drenth. De advocaat verweet de ge meente verder dat die onduide lijke criteria hanteert. De com missie was dat met hem eens en vroeg ambtenaar E. Pluyter om opheldering. Er is verwar ring over hoe de gemeente be paalt of een coffeeshop binnen een straal van 150 meter van een school staat. De commissie vroeg Pluyter om aanvullende informatie. Tot die tijd houdt zij de zaak aan. De ambtenaar kreeg nog twee opdrachten van de commissie mee. Hij moet uitzoeken of Goa en Le Palais ten onrechte een vergunning hebben gekregen. Verder staat in de verordening over het coffeeshopbeleid dat een verkooppunt niet in de buurt van een schoolgebouw mag zitten. De commissie weet niet wat de gemeente onder een schoolgebouw verstaat. Ze wil van Pluyter weten of dans en sportscholen daar ook onder vallen. mijter Hl Ai'. USTeN.SINCZ <tW HAVE fUrfs/TV of ■me now: wo OUD w LI fee TO BE MAVO!? OOR delta- V METKoPOLE? L OtLTA-TMD Leiden is op zoek naar kandida ten voor de jaarlijkse emanci patieprijs, de Pieternel Rolprijs. Het thema dit jaar is '2001: een Odyssee, emancipatie in man- nenbolwerken'. Daarbij is spe ciaal aandacht voor mensen die een rol spelen in wouwen emancipatie in 'mannenberoe pen', zoals brandweer en poli tie, maai" ook in technische be roepen en besturen. Mensen die vinden dat Leid se wouwen, mannen of organi saties een belangrijke rol heb ben gespeeld 'op dit gebied kunnen hun voordracht sturen naar de gemeente, onder ver melding van Odyssee 2001, Postbus 9100, 2300 PC Leiden. Een jury onder leiding van wet houder Buijing beoordeelt de inzendingen. De prijs bestaat sinds 1993. Vorig jaar is ze niet uitgereikt omdat er te weinig aanmeldingen waren. Zeker twee coffeeshops in Lei den staan in de buurt van scho len, en de gemeente staat dat toe. Dat stelt advocaat P. Drenth van eigenaar E. Mol van coffeeshop Bebob. Bebob is een vergunning voor vestiging in de Doezastraat geweigerd, omdat zich op die plek binnen een straal van 150 meter twee scho len bevinden. „Dat is wille keur", aldus Drenth. Drenth en Mol stonden giste ren voor de commissie voor be roep- en bezwaarschriften. Daar vochten ze de afwijzing VANDAAG in deze krant circa 160 VACATURES U vindt de baan die bij u past in Zeventig jaar zijn ze getrouwd, de heer Rosenberg en uw Rosenberg-Koenen. Om dat mee te vieren kjvam bur- Postma gisteren op bezoek in verzorgingshuis Rijn t. De heer Rosenberg, geboren in PoerbaSinga (Indone- mewouw Rosenberg-Koenen, geboren in Willemstad )1 ao), hebben tot 1945 in Indonesië gewoond. De heer Ro- gwas daar elektricien en mewouw Rosenberg-Koenen rouw. De twee wonen al 55 jaar in Nederland, waarvan eiden. Het echtpaar heeft één dochter, drie kleinkinderen achterkleinkinderen. foto mark lamers

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13