SER unaniem voor nieuw zorgstelsel 'In zee met Riedel, de sterkste die er is' Economie Koninklijke torens langs snelweg Degussa grote concurrent DSM met Britse aankoop Vakbondsplaza dwingt FNV tot samenwerking SP-positie in Europa jense spoorwegen ook in Railion Qij» De Deense spoorwegen gaan meedoen aan Railion, de itschappij waarin NS en Deutsche Bahn hun goederenbe- ien hebben ondergebracht als zelfstandige dochteronderne- - (gen. De Denen nemen een belang van twee procent en igen hun goederendivisie DSB Gods als dochtermaatschap- n. Met de komst van de Denen wordt de aandelenverhou- in Railion: DB 92, NS 6 en DSB 2 procent. De Deense deel de is van groot strategisch belang. „Het maakt een effectieve linding naar Scandinavië mogelijk, want Denemarken heeft ebetekenis voor de transitverbindingen naar Zweden", al- de concernleiding. Het Deense spoorbedrijf heeft een jaar- iet van 220 miljoen, telt circa 700 werknemers en beschikt r2.300 goederenwagons en 38 locomotieven. sprek schoonmaak-CAO hervat mik» Vakbonden en werkgevers in de schoonmaak gaan indag weer met elkaar aan de onderhandelingstafel zitten te praten over een nieuwe CAO voor de 200.000 werkne- s. Eerder deze week braken de werkgevers, verenigd in de ncheorganisatie OSB, het overleg plotseling af. Na intern be ll heeft de OSB de bonden uitgenodigd het opnieuw te pro- en. Grootste twistpunt is volgens FNV Bondgenoten de htdagen bij ziekte. Een zieke schoonmaker krijgt de eerste verzuimdagen niet betaald. De vakbonden willen hier van- stuurt verkeerde afschriften nter Duizenden klanten van ABN Amro in Overijssel en derland hebben deze week de rekeningafschriften van ande- tensen in de bus gekregen. Oorzaak is een defect in een sor- machine, waardoor er met 20.000 enveloppen iets mis ging. en al in Deventer werden de bankfilialen gisteren over- met mensen die de verkeerde afschriften terug kwamen igen. „Zo'n chaos heb ik nog nooit meegemaakt," aldus irdvoerder van der Waal. Veel klanten maakten hun post svermoedend open, omdat die immers aan hen gericht was. ter het eerste vel gingen afschriften van anderen schuil. De k heeft alle klanten, die verkeerde afschriften ontvingen een f gestuurd met het verzoek deze terug te zenden. l|V wil verbod verf met oplosmiddel rden FNV Bouw wil een algeheel verbod van verf met veel ismiddelen. Uit onderzoek op bouwplaatsen blijkt dat schil- ibedrijven zich goed aan de verplichting houden om bij bin- schilderwerk watergedragen verf te gebruiken. De bond de tijd nu rijp om die verplichting verder door te voeren. ;ens FNV Bouw hebben schilders recht op gezonde werk- tandigheden, zowel bij binnen- als buitenwerk. Daarom wil rakbond voorkomen dat schilders langer blootgesteld wor- aan 'gif, zoals ze de oplosmiddelen noemt. De bond ver- ht vanuit de schildersbranche veel steun voor dit plan. Om aatste twijfel over de kwaliteit van verf op waterbasis weg te len, pleit FNV Bouw voor nader onderzoek. etaal haalt ook vutters terug jaagVutters in de metaal en technische bedrijfstakken nen weer aan het werk. Hun uitkering wordt niet gekort, rkgevers en werknemers in de Stichting Vervroegd Uittreden aal en Technische Bedrijfstakken zijn het hierover eens ge- den. Het gaat om 8.000 ouderen, die werkten bij elektro nische bedrijven, in de goud- en zilvernijverheid, installa- edrijven en metaalbewerkingsbedrijven. Zij kunnen desge- stper 1 januari 2001 aan de slag. De metaal en technische rijfstakken kampen met personeelsgebrek. Bovendien is er behoefte aan ervaring en kennis. Deze week besloot IM, het pensioenfonds voor de gezondheidszorg, met in- ;van volgend jaar vutters in ziekenhuizen en andere instel- en aan de slag te laten gaan. In het spoorbedrijf, het onder en in andere sectoren bestaan soortgelijke regelingen. nsumentenbond zet NS onder druk haag De Consumentenbond heeft van NS onmiddellijke ipensatie geëist voor vertragingen die reizigers oplopen, wil de bond dat de geplande tariefsverhoging voor het nvervoer volgend jaar niet doorgaat. Als de NS niet op de ei- ingaan, wil de Consumentenbond maandag beginnen met publieksactie op de stations om reizigers te mobiliseren. De cte aanleiding voor het initiatief van de bond is de dreigen- taking van 21 december. Gevreesd wordt voor een chaos, endien heeft de Consumentenbond genoeg van de grote ragingen en overvolle treinen. erkonderbrekingen veer opgeschort iBURGDe werkonderbrekingen door het personeel op de dienst tussen Rozenburg en Maassluis zijn voorlopig van de Dat is de uitkomst van het overleg dat de vakbonden FNV dgenoten en CNV Bedrijvenbond en de eigenaar Doeksen isport van de veerdienst. Op hoofdlijnen hebben zij over stemming bereikt over een sociaal plan, dat noodzakelijk nadat de provincie Zuid-Holland het veer wilde verzelfstan- :n. Het gaat onder meer om een onregelmatigheidstoeslag, regeling voor de lagere functies en mogelijkheden tot ver gde uittreding. Bij de veerdienst werken 40 mensen. ijs vat olie zakt onder 26 dollar De prijs van Brent-olie is voor het eerst sinds 8 mei on- de 26 dollar beland. Op de olietermijnmarkt in Londen dvoor een vat (159 liter) 25,15 dollar betaald, een dollar der dan de dag ervoor, toen er al 1,44 dollar van de prijs af De prijsdaling is veroorzaakt door Irak, dat zijn olie-export t hervat. Ook het milde winterweer in Europa heeft de vraag olie verminderd, waardoor de voorraden weer groter zijn orden. De olieprijs daalt al enige tijd. In oktober stond die op 35 dollar, het hoogste niveau in tien jaar. am pen krijgt in 2002 'zeehaven' IlLt In Kampen begint komend voorjaar de aanleg van de 50 miljoen gulden kostende Zuiderzeehaven. Vanaf eind moeten zeeschepen de Hanzestad kunnen bereiken. Kam- wil de havenstad van Noord-Nederland worden en ver- htdat de nieuwe haven tussen de 1.500 en 2.000 arbeids- tsen oplevert. Toestemming voor de aanleg van de 66 hec- grote haven wordt dinsdag gegeven. Zwolle, Kampen, IJs- ïuiden en de provincie Overijssel ondertekenen dan een sa- iwerkingsovereenkomst. De oplevering van de industrieha- valt samen met het moment waarop het IJsselmeer en Ke ieer moeten zijn uitgebaggerd. Via de Afsluitdijk is Kampen bereikbaar voor zeeschepen met.een laadvermogen tot Oton. rhuurbedrijven Athlon samen De Athlon Groep, actief in autolease en -verhuur chadeherstel, voegt zijn verhuurbedrijven AXXI Autover- r en Hiltermann Rental Service samen. Bij het nieuwe be komen 65 mensen te werken. Het krijgt tien vestigingen en teen vloot van 4.000 auto's. Het hoofdkantoor komt in Am- dam. ternetprovider Superweb failliet Internetaanbieder Superweb meldt op zijn site dat Ie dienstverlening heeft moeten staken en dat het faillisse- it is aangevraagd. De provider kende vele problemen. Het ijf wilde internet aanbieden tegen een vast bedrag en zon- telefoontikken. Maar bij introductie, in oktober vorig jaar, het al mis. Er waren niet genoeg telefoonlijnen omdat leve- ier Eneco meer lijnen verkocht dan hij kon leveren. Er kwa- 1 meer dan 6.000 klachten binnen. Superweb eiste een scha- rgoeding van 150 miljoen. Achteraf werd de zaak geschikt, r later riep de Consumentenbond op geen abonnement te len totdat de provider de zaak op orde had. Onduidelijk is of n doorstart komt en of abonnees hun geld terugkrijgen. Belangrijke stap op weg naar ziektekostenverzekering voor iedereen Kroonleden en sociale partners in de Sociaal-Economische Raad hebben gisteren una niem geadviseerd over een nieuw stelsel voor de ziektekosten. De angel vormde steeds de waarborg door de overheid van een financiële dekking voor de minder draagkrach- tigen. Die is er door een compromis op het laatste moment uit gehaald. den haag anpbinetten zich bij economisch FNV om de huisarts in elk pak- zwaar weer niet aan de belofte ket verplicht op te nemen, is Partijen waren het al langer van reparatie zouden houden, niet gehonoreerd. Maar de eens over de opzet van het Nu partijen op het laatste mo- huisarts behoudt zijn verwijs- nieuwe stelsel. Maar vooral het ment wettelijke verankering functie: iedereen die specialisti- CNV maakte bezwaar tegen de daarover hebben afgesproken, sche hulp nodig heeft, moet reparatie van de inkomensge- kan iedereen zijn handtekening eerst langs de huisarts voor een volgen via de belastingen. Het zetten. verwijskaart. Daardoor wordt CNV was bang dat komende ka- De wens van het CNV en de volgens de SER niet getornd aan de centrale plaats van de huisarts in de gezondheidszorg. De SER spreekt van een his torisch compromis, omdat voor het eerst een algemene verzeke ring voor iedereen - zieken fondsleden en particulier verze kerden - met steun van zowel werkgevers (ook de verzeke raars) als werknemers op stapel staat. Steeds weer struikelden pogingen het huidige stelsel te veranderen in een basisverze kering, met name op de inko- Amsterdam Statig en robuust staan deze drie koninklijke torens Beatrix, Juliana en Wilhelmina aan de westrand van de snelweg A10, de weg van Zaanstad naar Schiphol, in het Amsterdamse stadsdeel Slotermeer. De drie, voorzien van opvallend groene daken, vormen een verrassende verschijning tussen de vele recht-toe-recht-aan gebouwen langs deze weg. De markante torens zijn een ontwerp van de bekende architect Care! Weeber. Beatrix en Juliana (de twee linkertorens) worden gebruikt door het GAK, Wilhelmina door onder meer een makelaarskantoor. FOTO ANP ROBBERT SLAGMAN Record aantal kerstpakketten is luxer en duurder dan ooit den haag anp Dit jaar nemen meer werk nemers dan ooit een kerst pakket mee naar huis. De pakketten zijn luxer en duurder, verwacht het Cen traal Bureau Levensmidde lenhandel (CBL). Super- marktpersoneel is volop aan het inpakken om het recordaantal van naar schatting 4,75 miljoen stuks op tijd klaar te hebben. Volgende week krijgt on geveer elke vierde Neder lander een kerstverrassing mee naar huis met een ge middelde waarde van 65 gulden. Daarmee overtreft werkgevend Nederland zichzelf. Vorig jaar was het gemiddelde 60 gulden. De ze eerst kerst van het mil lennium leveren de pakket ten naar verwachting een omzet van 310 miljoen op. In 1999 kochten bazen 4,5 miljoen kerstverrassingen met een totale waarde van 270 miljoen. De pakketten hebben weinig meer met de weihnachtsstol, chocolade en paté van doen. Werkne mers krijgen tegenwoordig eerder een exclusief espres so-apparaat, wijnkoelers of gezelschapsspellen. Ook zijn Aziatische- en Zuid-Amerikaanse landen- paketten ongekend popu lair. De doos heeft daarbij zijn beste tijd gehad als ver pakking. De traktaties zitten vaker in manden, koffers of zinken emmers. FRANKFURT ANP/DPA Het Duitse chemiebedrijf De gussa neemt de Britse branche genoot Laporte over voor 5 mil jard gulden. Daarmee steken de Duitsers DSM naar de kroon als 's werelds belangrijkste produ cent van zogenoemde fijnche- micaliën (katalysatoren en pro ducten voor de geneesmidde len- en de voedingsindustrie). Degussa maakte gisteren be kend een bod op Laporte uit te brengen van 697 pence per aandeel in contanten, 17 pro cent meer dan de slotkoers op de Londense effectenbeurs van donderdag. De directie van het Britse bedrijf beveelt de aan deelhouders aan dat te accepte ren. Met het opslokken van La porte resteert Imperial Chemi cal Industries (ICI) als het enige grote chemiebedrijf in Groot- Brittannië dat nog zelfstandig Laporte was 118 jaar onaf hankelijk. Het bedrijf heeft 2.300 werknemers in twaalf lan den. De grootste fabriek staat in Teesside in het noordoosten van Engeland. Laporte boekte vorig jaar een omzet van 3,4 miljard gulden. Door het afsto ten van belangen buiten de fijn- chemie, is dat bedrag meer dan gehalveerd. Het huidige Degussa is ont staan door een samengaan van de chemiedochters van de eer der dit jaar gefuseerde conglo meraten Veba en Viag. Die heb ben de naam E.ON aangeno men en richten zich vooral op de energiesector. Degussa heeft 64.000 werkne mers en een jaaromzet van 31 miljard gulden. Het bedrijf is bezig activiteiten met een om zet van 11 miljard en 20.000 werknemers af te stoten omdat ze niet passen in de fijnchemie- strategie. Toekomst sapbedrijf Hoogesteger rooskleurig door overname de winst het afgelopen jaar zo goed als nihil was. Hoogesteger sluit niet uit dat zijn fabriek straks ook andere dan de eigen merken vruchtensappen ('eigen receptuur') gaat produceren. „We hebben wat capaciteit over." Al ruim anderhalf jaar was er belangstelling voor de fruitsap- producent. „Hoe goed we het ook doen, onze producten zijn geen A-merken. Dat zijn Goudappeltje en Appelsientje wel. Maar dan praat je over marketing. En eigenlijk is deze overname ook een marketing- verhaal. Er staat straks een heel sterk bedrijf achter onze pro ducten." Riedel is een dochter van zui- velcooperatie Friesland Cober- co. Het bedrijf is marktleider in fruitsap, maar niet in vers ge perst sap waarin Hoogesteger weer sterk is. „Voorlopig zal er niet zo veel veranderen. Wij gaan door waar we mee bezig waren, vers fruitsap produceren en salades maken. De werkgele genheid loopt geen enkel ge vaar. Door onze groei zullen er eerder mensen bijkomen." zwanenburg ed blaauw Op oudejaarsdag verdwijnt, na bijna dertien jaar, de zelfstan digheid van Hoogesteger. De Zwanenburgse producent van vers fruitsap is ingelijfd door marktleider Riedel, bekend van Goudappeltje en Appelsientje. Volgens directeur Bert Hooge steger is zijn bedrijf bewust in zee gegaan met 'de sterkste in de branche'. Om de continuï teit van ons bedrijf te waarbor gen hadden we geen betere partner kunnen treffen." Fruitsappen van Hoogesteger worden gedronken in bedrijfs kantines, cafe's en restaurants, in de businessruimte van KLM- vliegtuigen en door leden van het Koninklijk Huis. „In de ho reca zijn wij marktleider. Daar kent iedereen de fruitsappen van Hoogesteder. Maar daar buiten? Ik denk dat weinigen weten dat wij bij voorbeeld ver se vruchtensappen voor het AH-huismerk leveren." Bert Hoogesteger (43) is op richter van Hoogesteger Fresh Specialist. Het bedrijf houdt zich naast het produceren en Directeur Bert Hoogesteger „We leveren aan café's en restaurants, maar ook aan het Koninklijk Huis." FOTO UNITED PHOTOS DE BOER R08 HENDRIKS leveren van verse fruitsappen bezig met het vervaardigen van salades. „In de verhouding tachtig tegen twintig procent. Feit is dat wij in een groeimarkt zitten. In ons eerste jaar werk ten we met een mannetje of vijf, zes. Nu werken er circa ne gentig mensen. Ook de omzet, nu zo rond de 27 miljoen gul den, is explosief gestegen. En dat vraagt om explosieve inves teringen." In Zwanenburg verrees een splinternieuwe fabriek. Deze investering leidde er wel toe dat mensafhankelijkheid van de premies. Zowel werkgevers als werkne mers heboen de Tweede Kamer daarom gewaarschuwd dit 'broze evenwicht' waar moge lijk in stand te houden. 'Het is een goed recht van het parle ment zich ermee te bemoeien, maar liever niet in dit geval', vatte FNV-voorzitter De Waal samen. Vooral de vraag of min der draagkrachtigen zich ook goed kunnen verzekeren, riep voortdurend discussies op. Zo wel CNV als FNV schaart zich echter achter het compromis, omdat toekomstige stijgingen van de ziektekostenpremies tot evenredige aanpassingen van de heffingskorting zullen lei den. De Waal gaf daarmee ook een hint aan de PvdA, die steeds ha mert op inkomenssolidariteit. Die solidariteit is in feite inge bouwd binnen het door de SER geadviseerde systeem, vindt hij. heiloo* anp De FNV-bonden gaan de ko mende jaren intensiever sa menwerken. Het besluit van de vakcentrale en enkele grote bonden om samen in een vak- bondscentrum in Woerden te gaan zitten, heeft de discussie over samengaan een nieuwe impuls geven. De FNV denkt eraan om bij voorbeeld de huisdrukkerijen en de ICT- en personeelsafde lingen van de verschillende bonden samen te voegen. Ook de beleidsmedewerkers moeten veel meer met elkaar optrekken. Al jaren spreekt de FNV in tern over een ongedeelde vak beweging zonder bonden maar met vakgroepen. Leden zijn lid van de FNV en hun belangen worden behartigd door de vak groep FNV Metaal of FNV Zorg. De droom van een ongedeelde vakbeweging is een stap te ver gebleken. Voor het credo 'sa men doen wat samen kan', lij ken de bonden nu de handen op elkaar te krijgen. Abvakabo- voorzitter Vrins, traditioneel ge brand op zijn onafhankelijke positie, sprak op het fusiecon gres van zijn bond met FNV Kiem gisteren lovend over het nieuwe denken. „Ik ben blij dat we in FNV-verband niet meer kritiekloos spreken over de ene ongedeelde FNV, maar over een organisatie die samenwerkt, waar het goed en effectief is." FNV-voorzitter De Waal: „Het lijkt mij zinvoller eens na te gaan aan welke eisen de vakbe weging vandaag en zeker in de toekomst moet voldoen. We moeten geen massief blok wor den maar herkenbaar zijn voor mensen in de bedrijfstakken." Vrins ziet in Woerden een fraai vakbondscentrum verrij zen met twee grote gebouwen waarin in de ene de Abvakabo met bevriende bonden (onder wijs. defensie, politie) zit en in het andere pand FNV Bondge noten met andere marktbon- den. „En in het midden een weliswaar klein gebouw waar de vakcentrale z'n intrek neemt." In 2004 moet het vak bondsplaza in Woerden in ge bruik zijn. ECONOMIE WIJZER En iedereen maar klagen dat de Europese top in Nice geen suc ces was. Wat zou dan een suc ces hebben betekend? Dat Ne derland nog meer autonomie had opgegeven dan in dit ak koord? Dat de bureaucratische machine in Brussel nog meer te zeggen zou krijgen? Dat de gro te landen zich nog meer macht hadden toegeëigend? Misschien hebben Kok en Benschop het juist wel goed gedaan door dwars te gaan liggen. Wat de berichten uit en over Nice ons willen doen geloven, is dat die Europese trein in be weging is en in beweging moet blijven, anders gaat het niet goed. Vraagje in je on schuld wat dan niet goed gaat, dan krijg je een vaag antwoord. Zoiets van: zo moet het en het kan niet an ders. Inspirerend is dat antwoord geenszins. Het helpt ook niet dat een Benschop of een Kok daar dan zo vermoeid bij kijkt. Geef mij dan maar Tindemans, de voormalige Belgische premier, die de afgelopen twee zonda gen met enthousiasme in het programma Buitenhof over dat Europa praat. Ik deel zijn me ning niet dat een groter Europa beter is, maar krijg bij hem de indruk dat het ergens over gaat, en dat hij weet waar het om moet gaan. Bij Kok en Benschop krijg ik die indruk niet. Dat zij nu opko men voor het Nederlands be lang vind ik toevallig goed. Maar wat ze met dat Europa willen, zou ik niet weten. En ik betwijfel ten zeerste of zij dat zelf wel weten. Die trein moet door maar over de bestemming valt blijkbaar niets te zeggen. Nee, een alternatief is er niet. Kok en Benschop vinden mis schien dat de trein best even wat langzamer kan rijden. Mis schien, want duidelijk zijn ze niet. Weet u wat mij vooral dwars zit? Zij. onze vertegenwoordi gers, lijken er van uit te gaan dat zij weten wat goed voor ons is, voor ons de burgers dus. Roept iemand van ons dat die euro toch geen goed idee is, of dat die uitbreiding alleen maar problemen gaat geven, dan brommen ze hoogstens wat en gaan gewoon door. Ik ken men sen die vinden dat zij veel ver der moeten gaan met de over dracht van onze soevereiniteit, en dat hun doel een groot soci aal en democratisch Europa zou moeten zijn. Daartegen over staan mensen, waaronder ik. die vinden dat dit Europa veel te ver gaat met zijn supra nationale constructies. Laat ik op die laatste kritiek even door- ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus universiteit gaan. Neem dat overleg in Nice. Zit je op die trein en geloof je dat die trein alleen maar vooruit kan, dan zul je moeten geloven in een efficiënter bestuur van de Unie. Dat betekent bijvoor beeld dat Nederland het recht op een veto moet opgeven, met als gevolg dat we toe moeten zien hoe de meerderheid in Eu ropa straks vindt dat wij moe ten meebetalen aan steun voor Italiaanse gepensioneerden (omdat die Italiaanse pensioe nen niet gedekt zijn), dat onze koffieshops dicht moeten, of dat onze euthanasiewet in strijd is met de Europe se grondwet. Besluit de meer derheid dat Euro pa een handels oorlog met de VS moet aangaan, dan zullen wij ons daar bij moe ten neerleggen. Natuurlijk ge beurt dat niet di rect, maar we ge ven ons over aan een structurele verandering. Het gaat er om wat de nieuwe structuur mogelijk maakt. Een ander probleem is dat een geloof in democratie - en dat moeten de sociaal-democraten Kok en Benschop nog steeds hebben - onherroepelijk bete kent dat Nederland inbreng verliest. Kok en Benschop ha meren erop dat we met ons zestien miljoen groter zijn dan België en daarom meer gewicht moeten hebben in de Europese raad (waar de ministers de be sluiten nemen). Dat is ook zo. Maar zouden ze consequent zijn in die redenering, dan zou den we minder dan 4 percent mogen inbrengen want dat is ons gewicht in het totaal. Duits land zou iets van 23 percent moeten hebben en zou met Frankrijk en Engeland het abso lute overwicht hebben. Denk maar eens aan het overwicht dat de Randstad heeft in de Ne derlandse politiek. Nee, als we echt op de demo cratische toer gaan komt Ne derland niet meer in het ver haal voor. In het Europese par lement gaan we overigens terug naar 25 zetels, nog géén 4 per cent van het totaal. Dat bete kent dat we een positie krijgen zoals die van de SP in het Ne derlands parlement. Terecht liggen Kok en Ben schop dwars. Maar hoe houden ze dit vol? De logica van dat grote Europa is dwingend. De verleiding is wellicht groot er als burger in te berusten. U en ik kunnen zich evenwel ook mengen in de discussie. Die kans heeft u vandaag in Felix Meritis, Keizersgracht 324, Am sterdam. U kunt ook deelne men aan de discussie op www- .forumdemocratie.nl.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11