Bush wil Democraat in kabinet opnemen Laatste kans! Buitenland ekenfout kan verdrag in Nice onderuit halen Het paard is mank, verder gaat het goed KT Sg:| EU-ministers willen geen enge foto's op rookwaar Chirac zegt niets van smeergeldzaak te weten kke reizigers betalen dubbel AMf.ELESLuchtvaartmaatschappijen mogen van dikke reizi- 5 eisen dat ze voor twee personen betalen. Dat heeft een erikaanse rechtbank bepaald in een zaak die door de zeker kilo zware Cynthia Luther was aangespannen. Luther voer- aan dat Southwest Airlines haar had beledigd en gediscrimi- >rd door van haar te eisen dat ze gezien haar postuur ook de stoel*haast haar zou betalen. Hoewel Luther stelde dat linnen de leuningen van haar eigen stoel had gepast, oor- lde de rechtbank dat de vliegtuigmaatschappij het recht ft het dubbele tarief te eisen als de kans groot is dat een pas ier te veel beslag legt op de plek van zijn of haar buurman. 'ahid gewaarschuwd voor aanslag jRTA Onafhankelijkheidsstrijders in de Indonesische pro- Ie Atjeh hebben president Wahid gewaarschuwd voor een gelijke aanslag op zijn leven als hij volgende week het onrus- gebied bezoekt. De waarschuwing staat in een brief van de .eging Vrij Atjeh (GAM). De aanslag zou kunnen worden ge- egd door 'hardliners' die niet aan de beweging zijn verbon- i, aldus het schrijven. De Australische televisiezender ABC >ft een en ander gisteren gemeld. Bij diverse incidenten in At- zijn de afgelopen dagen elf doden gevallen. •ansman bekent zeven moorden erre De 66-jarige Emile Louis uit het Zuid-Franse Draguig- heeft gisteravond bekend dat hij zeven verstandelijk gehan- apte vrouwen tussen de 17 en 29 jaar heeft vermoord. De ge- isioneei de buschauffeur pleegde de moorden ruim twintig r geleden. Dat heeft de opbare aanklager in de stad Auxerre ;end gemaakt. De dader heeft de vrouwen voor hun dood sueel misbruikt. Tussen 1977 en 1979 verdwenen in totaal elf isjes uit de buurt van Auxerre. Destijds werd de buschauf- it, die dagelijks verstandelijk gehandicapten naar school cht, al verdacht. Wegens gebrek aan bewijs is hij toen echter gelaten. TA pleegt opnieuw moord elona De Baskische terreurorganisatie ETA heeft gisteren ïieuw een gemeenteraadslid vermoord van de Volkspartij de Spaanse premier Aznar. De 45-jarige Francisco Cano d in een voorstad van Barcelona bijna vier uur lang met een n in zijn auto langs diverse bouwprojecten die hij als aanne- r begeleidde. Kort nadat een collega uit de auto was gestapt, lodeerde de bom. Cano raakte zwaar gewond en overleed la- in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. assagraf met Serviërs gevonden reb» Kroatische forensisch experts hebben gisteren achttien »n in een massagraf gevonden. Het gaat waarschijnlijk om arische Serviërs die in 1991 na een slachtpartij bij de frontli jn de stad Gospic zijn geëxecuteerd. Dit heeft het Kroatische sbureau HINA gemeld. Volgens HINA zijn de lichamen ge- den op een kerkhof in Debelo Brdo (Midden-Kroatië) naar leiding van een opgravingsverzoek van onderzoeksrechter ina. Deze leidt het eerste onderzoek door een Kroatisch ge- itshof naar oorlogsmisdaden die zijn begaan door Kroaten. ■lg bekent brandstichtingen 5sel Een 30-jarige man uit Antwerpen heeft bekend dat hij 'branden heeft gesticht namens het Dierenbevrijdingsfront, gens justitie in België is het onderzoek naar het front daar- in een stroomversnelling terecht gekomen. Het Dierenbe- dingsfront wordt verantwoordelijk gehouden voor een reeks slagen op vleesverwerkende bedrijven en fast-food-restau- ts. De Antwerpenaar werd in oktober gearresteerd toen hij beerde de auto van een Antwerpse rechter-commissaris in nd te steken. iderzoek 'neonazi-moord' gestopt ;den Het onderzoek naar de 'neonazi-moord' op de 6-jarige ;ph uit het Oost-Duitse Sebnitz is stopgezet. Na ondervra- van 230 getuigen zijn geen aanwijzingen gevonden dat drie dachten ook maar iets met de dood van de jongen te maken iben. Woordvoerder Claus Bogner van het openbaar minis- e in Dresden heeft dat gisteren laten weten. De moeder van slachtoffer beweerde dat haar zoontje in een vol zwembad ir neonazi's was verdronken en dat de misdaad door bijna inwoners van het kleine plaatsje aan de Tsjechische grens d verzwegen. Ze zei ook getuigen te hebben gevonden. Later ?k dat ze die geld had gegeven voor hun getuigenis. inter treft NoortJ-Amerika iyork Delen van de Verenigde Staten en Canada liggen plat ir hevige sneeuwval en ijzel. Het barre winterweer heeft in de il aan zeker elf mensen het leven gekost, onder meer door teersongelukken als gevolg van gladheid. Gisteren zaten iderdduizenden huizen en bedrijven in Arkansas en Texas der stroom nadat elektriciteitsleidingen waren geknapt on- het gewicht van de ijzel. Tennessee, Oklahoma, Illinois, tsas, Indiana en Missouri kregen sinds dinsdag tientallen timeters sneeuw te verwerken. In de Canadese provincie ario stortte gisteren het dak van een winkelcentrum in on- het gewicht van de sneeuw. Er vielen enkele gewonden. f arrestaties in Damilola-zaak den» In de jacht op jongeren die tweeënhalve week geleden iet Zuid-Londense Peckham het tienjarige Nigeriaanse jon- eDamilola Taylor zouden hebben doodgestoken, heeft de itie gisteren elf arrestaties verricht. Het gaat om jongeren in eeftijd van twaalf tot zestien jaar. Hoofdinspecteur David nutt denkt de daders en getuigen nu te pakken te hebben, elf hingen vaak samen op straat rond in de buurt waar Da- ola de dood vond. SELHETTY VAN ROOU de rook rond de Europese in Nice is opgetrokken, dat het Franse EU-voor- rschap een fout heeft ge kt die het hele akkoord on- tii kan halen. In de voorlo- tekst van het Verdrag van staat een verkeerd getal, door krijgen de grote lan- meer mogelijkheden een lit te blokkeren dan de re isleiders na vier dagen zaam onderhandelen, ien bedoeld. De vergissing I maandag in Nice al opge- tt. maar de Fransen heb- er toen over gezwegen, zaak kwam aan het licht t het ontwerpakkoord in Dop van de week naar de pese hoofdsteden was ge- td. In een bijlage van het 'erpverdrag staat in per- Dges en cijfers uitgedrukt eel stemmen er nodig zijn ten besluit in de Europese sterraad aangenomen te en. Ook wordt aangegeven eel stemmen er nodig zijn een besluit te blokkeren, er zware druk van vooral de Belgische premier Verhof- stadt werd in de nachtelijke uren in Nice cijfermatig vastge legd dat de drie grote landen •Duitsland, Frankrijk en Groot- Brittannië altijd minimaal één middelgroot land nodig hebben om een besluit te blokkeren. Door de fout in het ontwerp verdrag zouden de 'grote drie' echter al genoeg hebben aan de steun van een klein land. Dat geeft de grote landen meer macht en het zou bovendien betekenen dat Luxemburg of, na toetreding, een piepklein staatje als Malta een sleutelpo sitie verwerft. De vijftien ambassadeurs bij de EU van de lidstaten moeten volgende week proberen een oplossing voor het gerezen pro bleem te vinden. De komende dagen wordt de ontwerptekst van het Verdrag van Nice door de juristen van de lidstaten tot zeven cijfers achter elke komma bestudeerd. De woordvoerder van de Belgische premier Ver- bofstadt, die in Nice een groter gewicht voor de kleine landen bewerkstelligde, spreekt voorlo pig over een 'inconsistentie'. Republikeinen bereiden machtsovername voor George W. Bush bereidt zich voor om de presidentiële macht in Washington over te nemen. Hij heeft de Democratische senator John Breaux gevraagd te komen praten over een ministerschap in zijn regering, waarschijnlijk dat van energiezaken. Door een Democraat in zijn kabinet op te nemen, zou Bush voldoen aan zijn belofte om na zijn weinig overtuigende verkiezingszege verder te kijken dan de Republikeinse Partij. WASHINGTON AP-DPA-Rtr De komende dagen zal Bush de eerste namen bekend maken van mensen die hij in zijn kabi net en staf wil opnemen. Hoogstwaarschijnlijk wordt oud-stafchef van de strijdkrach ten Colin Powell de nieuwe mi nister van buitenlandse zaken. Condoleeza Rice, hoogleraar aan de Stanford Universiteit, wordt vermoedelijk de nieuwe nationaal veiligheidsadviseur. De Amerikaanse overheid heeft ruim 13 miljoen gulden en kantoorruimte beschikbaar gesteld voor de overgang van Bush naar Washington. Onder leiding van toekomstig vice- president Dick Cheney moes ten de Republikeinen tot nu toe werken vanuit gehuurde kanto ren in een buitenwijk van de hoofdstad. Vertrekkehd president Clin ton heeft inmiddels telefonisch contact gehad met Bush. Clin ton beklemtoonde de noodzaak om samen te werken en een soepele overgang van een De mocratische naar een Republi keinse regering te bewerkstelli gen. Volgende week dinsdag heeft Clinton een ontmoeting met zijn opvolger. Dan spreekt Bush ook met zijn verslagen te genstander Gore en met leiders van het Amerikaanse Congres. Het vertrouwen van de mees te Amerikanen in Bush blijkt door de langdurige verkiezings strijd niet geschaad. Uit een opiniepeiling van de Ameri kaanse krant USA Today en de televisiezender CNN bleek gis teren dat 80 procent van de Amerikaanse bevolking bereid is Bush te accepteren als nieu we ppesident. Ónder de Gore- aanhang ligt dat percentage op 61. Intussen stromen de felicita ties van staatshoofden en rege ringsleiders bij Bush binnen. De Russische president Poetin stuurde een telegram vanaf Cu ba, waar hij op dit moment op staatsbezoek is. Poetin hoopt op 'een verdere verdieping van de constructieve samenwerking met Rusland'. Onder de eersten die Bush feliciteerde was de Chinese president Jiang Zemin. De Japanse premier Mori roem de de Texaanse gouverneur als een man met 'ruime kennis en ervaring'. De Britse premier Blair zei er van overtuigd te zijn dat de 'speciale vriendschap' tussen de VS en het Verenigd Konink rijk onder Bush verder zal wor den versterkt. Demissionair premier Barak van Israël gaf ui ting aan zijn verwachting dat Bush de speciale betrekkingen tussen de VS en Israël in stand zal houden. De Palestijnen lie ten weten te hopen dat de nieu we Amerikaanse president het vredesproces in het Midden- Oosten weer op gang zal bren gen. Ouderen blijven, ook na sluiting van rampcentrale Tsjernobyl Met het omzetten van een schakelaar is vandaag de laat ste nog werkende reactor stil gelegd in de kerncentrale van Tsjernobyl. Vanuit zijn paleis in Kiev gaf de Oekraïnse presi dent Koetsjma daartoe rond het middaguur opdracht. On ze correspondent nam deze week een kijkje in en rond de centrale, waar in 1986 de erg ste kernramp aller tijden plaatsvond. TSJERNOBYL FRANK HENDRICKX CORRESPONDENT De 120 kilometer lange weg van Kiev naar Tsjernobyl wordt eenzamer naarmate de Oekra- iense hoofdstad verder naar de achtergrond verdwijnt. De per sonenauto's, vrachtwagens en bussen worden opgeslokt door de tussenliggende dorpen. Na honderd kilometer blijft er slechts een uitgestorven strook asfalt door dun naaldbos over. Het verkeer heeft niets meer te zoeken op deze weg naar nie mandsland, een zwart gat in het hart van Oekiaïne. De slagboom van de eerste controlepost zwaait open. Wel kom in wat Oekraïners 'de zo ne' noemen. In een straal van dertig kilometer rond Tsjerno byl is nauwelijks nog menselijk leven. De eerste verlaten dor pen duiken onmiddellijk na de slagboom op. Gras en de strui ken overwoekeren de lage huis jes. Ooit leefden de bewoners hier onbekommerd in de scha duw van Tsjernobyl-kerncen- trale. Ze realiseerden zich het gevaar pas toen ze in mei 1986, ruim een week na de ramp, werden geëvacueerd om nooit meer terug te keren. De weg kronkelt verder en pas seert in aanbouw zijnde opslag ruimten voor de tonnen nucle air afval die nog in de reactoren rusten. De nooit voltooide reac toren 5 en 6 flitsen voorbij. Dan duikt het hoofdgebouw van kerncentrale op. Het zilveren hoofd van Lenin kijkt toe hoe journalisten en talloze delega ties een laatste bezoek brengen aan het onschuldig ogende complex. Boven de hoofdin gang geeft een bord met neon licht de radioactieve straling aan: ruim boven de internatio nale norm. In reactor 3 kijken in het wit ge stoken mannen verveeld door de controleruimte. „Ieder jaar rond april die delegaties, dat vond ik nog het ergste", zegt Sergej Sjarsjoen. De stevig ro kende kernfysicus met gouden tanden heeft de leiding over re actor 3, de laatste die nog in ge bruik is. „Ieder jaar vroegen ze ons weer: willen jullie de reac tor sluiten? Maar niemand be grijpt dat we juist open willen blijven. Dit is ons werk. De meeste mensen kunnen ner gens heen. Enkele collega's gaan in Rusland, Iran of China werken, maar ik wil hier blijven wonen." Het ruim 5000-koppige perso neel van Tsjernobyl is in rouw gedompeld. Enkele medewer- In Prypjat woonden ooit 50.000 mensen, vrijwel allemaal gezinnen van werknemers van de nabijgelegen centrale. foto ap efrem lukatsky Verveeld kijkt een man door de controlekamer van reactor 3. kers hebben demonstratief een zwarte band rond hun arm ge bonden. In de gouden gang' die de verschillende onderdelen van het complex verbindt, klin ken steeds weer dezelfde argu menten. In Rusland zijn nog di verse centrales van het Tsjerno byl-type in gebruik en enkele daarvan zijn beduidend ouder. De Tsjernobyl-reactor 3 is bo vendien in prima staat en kan nog jaren mee, meent het per soneel. „Dit is hoge politiek", zegt Sjarsjoen berustend. „Niemand in het Westen wil de Russische centrales sluiten. En niemand die aan ons denkt. Er worden duizenden mensen ontslagen, maar geen mens weet wie moet vertrekken en wie mag blijven. Westerse collega's nemen het nu over. Wij mogen misschien wat uitvoerend werk doen." Nog geen twee kilometer verder ligt het stralende bewijs dat kernenergie levensgevaarlijk kan zijn. Een klein platform biedt uitzicht op het omhulsel van beton en staal dat de geëx plodeerde reactor 4 van de na tuur moet afschermen. De ra dioactieve straling is op dit punt desondanks ruim hon derd keer hoger dan de interna tionale norm. Op 26 april 1986 om 1.23 uur in de ochtend vond hier de fatale explosie plaats. Een experiment liep door een constructiefout volkomen uit de hand en een radioactieve wolk verspreidde zich over Europa. De Sovjet-au toriteiten onder leiding van Gorbatsjov openbaarden de ca tastrofe veel te laat. Pas na 36 uur kwam de evacuatie van het gebied 10 kilometer rond de brand op gang. Het radioactie ve stof uit de reactor heeft on telbare mensen en dieren met erfelijke afwijkingen opgeza deld. In de verderop gelegen stad Prypjat woonden ooit de dui zenden arbeiders van Tsjerno byl. Nu hangt er een beklem mende stilte. Het geblaf van eenzame honden echoot door foto CPD dolzhenko de straten. 'De partij van Lenin en de kracht van het volk zullen tot de overwinning van het communisme leiden', staat op één van de flats geschreven. Prypjat bereidde zich in 1986 voor op een 1 mei-viering die nooit meer zou plaatsvinden. Een feestelijk reuzenrad staat er op het centrale plein verlaten bij. De flats zijn geplunderd. Alles van ijzer is gestolen. Vergeten boeken slingeren in de gangen. Overal ligt glas. Het was voor de plunderaars geen probleem om te voet langs de controleposten van de zone te sluipen. Ze heb ben een ravage achtergelaten. Ooit woonden in Prypjat 50.000 mensen, maar de stad op een paar kilometer afstand van de kerncentrale zal nu voor altijd onbewoond blijven. Toch is er nog menselijk leven in de zone. Een overwoekerd pad leidt naar het kleine boer derijtje van het echtpaar Obraz- jej. Het bejaarde koppel moest in 1986 evacueren, maar keerde niet veel later terug naar zijn erf. „Jonge mensen willen van alles, maar ik niet meer", zegt de 80-jarige Sabba Obrazjej. „Wat moet ik nu in de stad? Ik m mo. PUMK rODOBg IBBJfittia UBPHL_. iPDEHHK IC 1930-303 1925-H 1MB 1337- m\ Wil. tS53 - ISS2 MIER H O SIS JS1 Tranen stroomden gisteren rijkelijk bij een herdenking van de mensen die stierven nadat ze in 1986 waren ingezet bij het indammen van de gevolgen van de Tsjemobyl-ramp. foto epa sergej supinsky heb hier heel mijn leven ge woond en ben niet bang. Ik weet dat ik hier zal sterven." Ongeveer tweehonderd andere ouden van dagen zijn ook te ruggekeerd naar de zone. Po gingen van de autoriteiten om ze opnieuw te evacueren, lie pen op niets uit. „De politie is hier geweest om ons mee te ne men", zegt Elena Obrazjej. „Maar ik ben op de grond gaan liggen en heb gezegd dat ik lie ver ter plekke zou sterven dan mee te gaan." Het paar hectare grote veldje van het echtpaar ligt er keurig bij. „We doen alles zelf zegt de kromme en gekreukelde Sabba. „Alles groeit en bloeit hier. We hebben graan en aard appelen. En paddestoelen zijn er volop. Onze koe en kippen zijn nog goed gezond. Alleen het paard is mank. Het bewer ken van het land is daardoor wel zwaar geworden." Sabba fietst soms naar de kern centrale om wat brood en vlees te halen. „Voor de mensen die er werken is het verschrikkelijk dat de fabriek dichtgaat, maar mij doet het niet veel. Ik hoop maar dat ze af en toe nog wat brood hebben. De laatste tijd wordt het minder. Het komt voor dat we drie weken geen brood hebben." Klagen doèn de bejaarde echte lieden nauwelijks. Het is verve lend dat de generator soms uit valt waarna ze dagen zonder elektriciteit zitten, maar dat kan ook in de stad gebeuren. Aan de eenzaamheid zijn ze ge wend, zegt Sabba, al doen de woeste huilbuien van zijn vrouw over een gestorven zoon iets anders vermoeden. De twee oudjes zien er treurig uit als ze weer alleen achterblijven. „Dat God jullie veilig thuis mag brengen", zeggen ze. Per 1 januari 2001 is er het nieuwe belastingstelsel. Stort daarom vóór 31 december a.s. een lijfrentekoopsom. U kunt dan nog êén keer optimaal gebruik maken van de huidige fiscale voordelen. Bel direct (023) 5258061 of stuur de bon in. neemt u direct contact met mij op voor een lijfrentekoopsompolis. DE HEER partners verzekeringen en financiële dienstverlening Rijksstraatweg 269, Haarlem, tel. (023) 525 80 61 verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - bankzaken BRUSSEL HETTY VAN ROOU Volgens Borst hebben de plannen om de mogelijke gevolgen van het roken in beeld te brengen een averechts effect, terwijl de teksten op pakjes sigaretten worden afge zwakt. „Het Europees Parlement biedt ie dere sigarettenproducent de mogelijkheid om een zo slap mogelijke tekst te kiezen. Omdat het Europees Parlement mede wetgever is, moeten de EU-ministers van gezondheidszorg en het parlement hun meningsverschil zien te overbruggen.. CORRESPONDENT De radicale voorstellen van het Europees parlement om het roken tegen te gaan, vin den geen genade in de ogen van de Euro pese ministers van gezondheid. 'Onsmake lijk', noemde minister Borst de mogelijk heid om een kleurenfoto van een aangetast gebit of verwoeste longen af te beelden op pakjes sigaretten. Borst hekelde gisteren in Brussel de 'bedenkelijke' rol van het parle ment. Woensdag stemde het Europees Parle ment voor voorstellen van de WD'er Maaten. Het parlement wil sigarettenfabri- kanten verplichten dertig procent van de voorkant en veertig procent van de achter kant van een pakje sigaretten te reserveren voor waarschuwingen in woord en beeld. Gisteren haalden de ministers van volks gezondheid een streep door de rekening. De Franse president Chirac heeft gisteren categorisch ont kend dat hij betrokken is bij smeergeldpraktijken. In een te levisie-interview zei hij 'diep gekwetst' te zijn door de be schuldigingen in die richting. De aantijgingen hebben betrek king op de tijd dat Chirac bur gemeester van Parijs was. In ruil voor bouwopdrachten in de Franse hoofdstad zouden be drijven eind jaren tachtig en be gin jaren negentig miljarden francs hebben moeten afdragen die via het stadhuis naar de kassen van politieke partijen vloeiden. Ook andere partijen zouden daarvan hebben gepro fiteerd, maar Chirac, die van 1977 tot 1995 burgemeester was, is door het schandaal het zwaarst getroffen. Gisteravond zei Chirac niet te hebben geweten van de smeer geldpraktijken, 'om de simpele reden dat ik als voorzitter van de RPR niet over geldzaken ging'. In het interview voor de particuliere zender TF1 wees Chirac bovendien op wijzigin gen in de wettelijke bepalingen aangaande de partijfinancie ring. Pas in 1995 werd in Frank rijk een wet aangenomen die donaties van bedrijven aan po litieke partijen verbiedt.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7