Artsen gaan actie voeren Veehouders verliezen najaren de slag om het platteland Binnenland zie Kamer en Netelenbos ;r prestatiecontract NS Europarlement wil vlieglawaai beperken Klacht tegen politie wegens verspreiden pedofiliegerucht Kamer houdt vast aan verjaring asbestziekten Politie krijgt pepergas mee Spirituele lessen in Groningse bieb |AG 15 DECEMBER 2000 e Pers Diensten rniloop op joodse oorlogstegoeden •agj Bij de Stichting Maror, die belast is met de verdeling iodse oorlogstegoeden, loopt het storm. Zo'n elfduizend n hebben inmiddels laten weten in aanmerking te willen ivoor de eenmalige, belastingvrije uitkering van 14.000 i, die is bedoeld als schadevergoeding voor tijdens de de Wereldoorlog geroofde bezittingen. Zowel joden die de gin Nederland overleefden als hun kinderen, pleegkinde- n partners komen in aanmerking. terbus en Fast Ferry blijven iecht De Waterbus en de Fast Ferry blijven nog vijf jaar vaart. Beide veerdiensten tussen de Drechtsteden en Rot- n, krijgen de komende twee jaar elk 3 miljoen gulden. De feus en Fast Ferry kampen met grote problemen: de Wa- heeft tegenvallende reizigersaantallen, de Fast Ferry kan iet hele traject op volle snelheid varen en moest daardoor mstregeling aanpassen. er vrijspraak XS4ALL in 'tapzaak' idam Internetaanbieder XS4ALL is in hoger beroep op- ifvrijgesproken in de zogenoemde tapzaak. De Amster- e provider handelde rechtmatig toen ze in '97 weigerde erechtelijk bevel op te volgen een klant af te tappen. Er i die tijd wettelijk nog niets geregeld over het aftappen van iet. Justitie wilde eind '97 dat de internetprovider het data- ;rzou aftappen van een klant die kinderporno verspreid- 14ALL weigerde, omdat ze onder meer vond dat justitie eroep deed op het verkeerde wetsartikel. Het Amsterdam rechtshof was het daar mee eens. Sinds december '98 is de ommunicatiewet van kracht waarin het aftappen wel is staan, zij het onder zeer specifieke voorwaarden. atregelen tegen gehoorschade ic Het kabinet moet meer werk maken van de bestrij- an gehoorschade en het tegengaan van geluidsoverlast, an door voorlichting en strengere regels op te stellen. Dat itrekking van een motie van RPF-Kamerlid Rouvoet, die en werd gesteund door de hele Tweede Kamer. Volgens oet lopen elk jaar ongeveer 20.000 jongeren onherstelbare e op aan het gehoor door harde muziek in disco's en en nans. De Kamer roept het kabinet op concrete maatrege- nemen om het probleem te bestrijden. rlingen krijgen schoolfruit lag De Tweede Kamer is voor de invoering van school- Op scholen moeten goedkope appels, tomaten en ander omen om kinderen gezonder te maken. Kinderen eten nu ideld 75 gram fruit per dag, veel minder dan de aanbevo- 10 200 gram per dag. Het voorstel voor schoolfruit is af lig van CDA-Kamerlid Atsma. Zijn motie om het gebruik :hoolffuit te stimuleren, kreeg steun van alle fracties be de WD; die partij is principieel tegen overheidssteun. ïorcoördinator in ziekenhuis lag De Tweede Kamer wil dat minister Borst van volksge- ïeid op korte termijn in alle ziekenhuizen die daarvoor in erking komen, speciale donorcoördinatoren aanstelt. Dat het aantal beschikbare donoren vergroten. Alle fracties den gisteren een motie van de PvdA voor uitbreiding van ntal coördinatoren. Momenteel vindt een experiment met coördinatoren in zes ziekenhuizen. Is Stensen College blijft katholiek Ü2 Het Niels Stensen College in Utrecht ziet af van het le school om te vormen tot een instelling met een katho- in islamitische grondslag. Als eerste school in Nederland het bestuur van de katholieke scholengemeenschap voor havo en vwo dit plan in juni op. Het schoolbestuur ziet iu vanaf, omdat er onvoldoende draagvlak voor is bij lera- uders en leerlingen. De dubbele grondslag zou de school ikkelijker maken in de ogen van Marokkaanse ouders en ïee mogelijk een middel vormen in de strijd tegen het da- lantal leerlingen. en jaar voor drugshandelaar Een 52-jarige man is gisteren door de rechtbank in ;rdam veroordeeld tot zeven jaar celstraf. Hij verhandelde 75 kilo cocaïne en ongeveer 380 kilo softdrugs. Het OM mt zich ook op stappen tegen advocaat N. Meijering, die :r van justitie Maan ervan betichtte te liegen en bedriegen, schuldigde Maan ook van het plegen van ambtsmisdrij- oor het achterhouden van stuklcen. g» hans jacobs Vierduizend huisartsen in Amsterdamse RAI tonen actiebereidheid De huisartsen gaan begin volgend jaar een maand lang zondagsdiensten draaien op doordeweekse dagen. Dit gebeurt in esta fette per regio. Het bestuur van de Landelijke Huisart senvereniging (LHV), dat hiervoor zelf het voorjaar in gedachten had, werd hier gisteren toe gedwon gen tijdens een massaal bezochte actiebijeenkomst in de Amsterdamse RAI. „Het water staat ons aan de lippen." amsterdam gpd De actiebereidheid onder art sen is groot. Minister van volks gezondheid Borst en de zorg verzekeraars kunnen een heet voorjaar tegemoet zien als de artsen op hun eisen niet op zeer korte termijn harde toe zeggingen met garanties krij gen. Dit bleek tijdens de door ruim vierduizend artsen be zochte bijeenkomst. Duizenden kelen scandeerden het 'Nu, Nu' toen het tijdstip van acties aan de orde kwam. De huisartsenzorg lag giste ren in het hele land vrijwel stil omdat ook nog eens 1200 art sen op een studiedag in Leiden zaten. Nederland heeft 7500 huisartsen, maar de wel wer kende artsen draaiden zon dagsdiensten. De artsen zeggen de laatste jaren te hebben inge teerd op hun inkomen en on der een te zware werkdruk te lijden door de avond-, week eind- en nachtdiensten. Zij wil- Protesterende huisartsen en hun kinderen in de RAI. len geld voor de stijgende prak- tijkkosten die zij uit eigen zak betalen, geld voor collectieve dienstenregelingen, hogere ver goedingen per patiënt en meer salaris voor huisartsen in oplei- ding. De nieuwe LHV-voorzitter Slachter hoorde de zaal af en toe protesteren tegen omdat de beroepsorganisatie deze te slap zou optreden. „Weg met het compromismodel van de LHV! Harde acties!" Zij beloofde de acties te vervroegen naar de pe riode vóór de Voorjaarsnota van het kabinet, waarin over het geld voor de artsen wordt gepraat. Probleem voor de LHV, die haar leden hierover volgen de week een voorstel zal doen, is dat minister Borst tot en met februari een commissie aan het werk heeft gezet om de financi ële eisen van de artsen (1.3 mil jard gulden) tegen het licht te houden. Tot die tijd zou het voeren van acties als onfatsoen lijk kunnen worden uitgelegd. De redevoeringen in de RAI waren af en toe emotioneel. Een wanhopige Utrechtse arts verklaarde dat zij in januari haar praktijk in een achter standswijk zal sluiten omdat zij haar patiënten geen goede zorg foto gpd evert elzinga meer kan bieden. Daarna vroeg een arts zich af of het kabinet pas luistert als een huisartsen praktijk in de woonwijk van een minister wordt gesloten. „Het water staat de Nederlandse huisarts, financieel en qua werkdruk, aan de lippen", vatte Slachter samen. Borst merkte de laatste we ken herhaaldelijk op niet te be grijpen waar de artsen zich zo zorgen over maken en deed links en rechts een enkele toe zegging. De artsen zeggen dat hen de laatste tijd wel vaker iets is beloofd wat niet is nageko men. straatsburg gpd Het Europees parlement wil de geluidsoverlast bij vlieg velden tijdens de nacht be perken. Voor grote luchtha vens als Heathrow, Frankfurt en Parijs moet dit binnen en kele jaren leiden tot minder nachtvluchten. Schiphol krijgt in 2012 strengere nor men opgelegd. De milieumi nisters van de Europese Unie bespreken de voorstellen vol gende week. Het parlement wil een rus tige nacht van minimaal acht uur voor de omwonenden van de ruim honderd lucht havens van enige omvang in de Europese Unie. In de avond ('randen van de nacht') gelden minder stren ge geluidsnormen, overdag zijn de lawaairegels het soe pelst. De voorstellen daartoe van GroenLinkser De Roo werden gisteren met ruime meerderheid aangenomen. Volgens De Roo zijn Euro pese regels noodzakelijk om de gezondheid van de bur gers te beschermen. Steeds meer mensen klagen over ge luidsoverlast, vooral rond luchthavens. Als ieder EU- land een stille nachtelijke pe riode van acht uur hanteert, wordt bovendien voorkomen dat luchtvaartmaatschappij en uitwijken naar minder strenge landen. De Roo bena drukt dat Frankfurt nu een nachtregime van zes uur kent, Heathrow van 6,5 uur en Schiphol van zeven uur. Het is de vraag of de EU- ministers de voorstellen van het parlement overnemen. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, wil voorlopig niets weten van algemeen geldende geluids normen. De Commissie vraagt eerst om een geaccep teerde» methode om herrie te meten. De kans is groot dat de milieuministers deze voor zichtige opstelling steunen. leiderdorp anp den haag gpd De Tweede Kamer houdt vast aan de verja ringstermijn van dertig jaar voor asbest slachtoffers die vóór 2001 met asbest heb ben gewerkt. Een poging van Tweede-Ka merlid J. de Wit (SP) om de verjaringster mijn met terugwerkende kracht te schrap pen, strandde gisteren. Een ruime Kamer meerderheid wil, met minister Korthals (justitie) het bedrijfsleven niet op onvoor ziene kosten jagen. De Kamer behandelde gisteren de Wet Bevrijdende Verjaring, waarin de verjaringstermijn voor beroeps ziekten wordt geschrapt, maar niet met te rugwerkende kracht. De wet geldt alleen voor mensen die na inwerkingtreding van de wet met asbest in aanraking zijn ge weest. Die groep zal niet groot zijn, omdat al jaren niet meer met asbest mag worden gewerkt. Toch zullen tot 2030 naar ver wachting nog veertigduizend asbestslacht offers vallen onder mensen die vroeger met asbest hebben gewerkt. De Wit kreeg alle sympathie voor zijn voorstel van PvdA, WD, D66 en CDA. Maar daar bleef het bij. Alleen GroenLinks sprak steun uit. Een man die vorig jaar door be woners uit de Rijswijkse wijk Ypenburg werd weggejaagd omdat die dachten dat hij een pedofiel was, heeft een klacht ingediend tegen het politie korps Hollands-Midden. Vol gens hem hebben agenten van dit korps in zijn nieuwe woon plaats, ergens in het Groene Hart, het gerucht verspreid dat hij een pedofiel is. De politie wil de woonplaats van de man niet bekendmaken om privacy-re- denen. Ruim een jaar geleden ver trok de man met zijn gezin uit de nieuwbouwwijk Ypenburg nadat buurtbewoners hem had den bedreigd. Die hadden door de politie lucht gekregen van het gerucht dat hij pedofiel zou zijn. De man is nooit veroor- bestaande twee stoptreinen, maar NS weten nog niet of de capaciteit van het spoor - waar op in de toekomst ook de light- rail-verbinding Rijn-Gouwe plaats moet krijgen - voldoende is om de stoptrein Leiden-Gou- da in stand te houden. Mogelijk wordt die beperkt tot Alphen- Gouda. De Tweede Kamer heeft geen steun gegeven aan het voorstel van Christen Unie, GroenLinks en SGP om minister Netelenbos (verkeer) te dwingen eerder geld vrij te maken voor de Rijn- Gouwelijn tussen Leiden en Al phen aan den Rijn. Alleen de SP schaarde zich riog achter de motie van Stellingwerf (RPF), waarin werd gepleit het spoor traject voor de 'lightrail' verbin ding uiterlijk in 2005 gereed te hebben. In de plannen van de minister is dat pas in 2010 het geval. .De verbinding tussen Leiden en Amsterdam en Schiphol wordt opgevoerd tot zes sneltreinen per uur (nu vier). Schiphol zelf krijgt ook betere connecties met Hilver sum, Duivendrecht en Hoofd dorp. Na 2005 komt daar de ho gesnelheidslijn nog bij, al is het niet zeker of NS daarop mogen gaan rijden. Netelenbos wilde in oktober een definitief prestatiecontract sluiten met de Spoorwegen. Daarin staan afspraken over punctualiteit, verhoging van het aantal ritten in de spits, en ver betering van de kwaliteit, met beloningen voor goed gedrag en boetes voor het niet nako men van de overeenkomst. De Kamer meende echter dat voor zo'n contract geen wettelijke basis is, dat wordt pas volgend jaar geregeld. De minister be sloot te komen met een 'over gangscontract', dat op 1 januari moet ingaan, maar nu met voorbehoud van goedkeuring door de Kamer. Groningen In de openbare bibliotheek in Groningen is op dit moment een bijzonder spektakel aan de gang. Negen boeddhistische nonnen uit Nepal maken met engelenge duld van gekleurd zand een zogenoemde mandala. Dat is een uit de oosterse traditie overgewaaide kleurige afbeel ding, die kan helpen de geest op een hoger plan te tillen. Letterlijk betekent mandala heilige cirkel en 'dat wat de es sentie is'. Het is Sanskriet, de taal van het oude India. De nonnen zijn Tibetaanse boeddhisten. In de Tibetaanse cul tuur is een mandala een soort veilige, spirituele plek, waarop tijdens meditatie wordt geconcentreerd. In Neder land worden de laatste jaren steeds meer cursussen mand ala-tekenen gegeven. foto anp karel zwaneveld deeld voor een delict dat ver band houdt met pedofilie. In zijn nieuwe woonplaats zouden de man en zijn gezin opnieuw slachtoffer zijn van al lerhande pesterijen. De man vindt dat de politie hier niet af doende tegen is opgetreden. De politie heeft de klacht in behan deling en geeft geen commen taar zolang het onderzoek duurt. Het openbaar ministerie con cludeerde in de zaak Ypenburg dat de betreffende agenten on zorgvuldig waren omgegaan met informatie over de man. De agenten beschikten volgens eeh woordvoerster van het OM over 'zachte informatie van meer dan twintig jaar oud'. Uit plichtsgevoel zouden ze meer hebben losgelaten aan inwo ners van Ypenburg dan ze had den mogen doen. den haag gpd Politieagenten gaan vanaf 1 ja nuari komend jaar de straat op met een busje pepergas aan hun riem. Dit heeft minister De Vries (binnenlandse zaken) gis teren besloten. Agenten mogen de spuitbus inzetten bij de ar restatie van agressieve verdach ten. Eerder dit jaar werd door de politiekorpsen van Rotterdam, Drenthe, Groningen en Tilburg al geëxperimenteerd met het pepergas, ook wel peppersprav genoemd. Tijdens de proef bleek dat gebruik van de spuit bus agenten meerdere malen uit bedreigende situaties heeft gered. De politieagenten gaven dan ook aan zich veiliger te voelen. Het gas veroorzaakt bij aanraking met de ogen een he vige pijn, maar laat geen blij vend letsel na, aldus De Vries. De politievakbonden dringen al lange tijd aan op invoering van pepergas. Ook een meer derheid in de Tweede Kamer had de spuitbus al veel eerder willen invoeren. Het gas moet soelaas bieden bij man-tot man-gevechten met arrestan ten. Aan de landelijke invoering van pepergas worden door het kabinet wel enkele voorwaar den verbonden. Zo mag de spuitbus niet als vervanger die nen van 'geëigende' arrestatie- en zelfverdedigingstechnieken. Wie niet meewerkt bij een ar restatie of zich passief verzet, mag niet lukraak worden be spoten. Wel mag het gas wor den gebruik als alternatief voor de wapenstok. den haag gpd-anp Na zestien jaar soms bittere strijd hebben de veehouders de slag om het platteland verloren. Het maximaal te houden aantal varkens is gere geld, de hoeveelheid mest die ze mogen produ ceren is vastgelegd en met de Reconstructiewet is nu ook geregeld waar de varkens en de kippen mogen worden gehuisvest. Voor de uitvoering daarvan is meer dan 3 miljard gulden gereser veerd, waarvan ruim 1 miljard gulden uit de particuliere hoek moet komen. Daarmee is, ruim zestien jaar nadat toenmalig minister van landbouw Gerrit Braks de intensie ve veehouderij de wacht aanzegde, een einde gekomen aan de groei van de varkens- en pluimveestapel in Nederland. De komende tien jaar zal door strengere mestnormen en het ont breken van ruimte om een nieuw bedrijf te star ten zelfs een flinke krimp plaatsvinden van de veestapel en het aantal veehouderijen. Ondanks herhaalde pogingen van de politiek bleef het aantal dieren tot ver in de jaren negen tig groeien. De ommekeer kwam met de var kenspestepidemie in 1997. Het publiek schrok van de enorme hoeveelheden dode varkens die uit de stallen kwamen. Toen drong het besef door hoe intensief de varkenshouderij is en on der welke omstandigheden de dieren gehouden werden. Toenmalig minister van landbouw Jozias van Aartsen wist die publieke verontwaardiging handig uit te buiten. De boeren verloren de pr- slag vollédig, temeer qmdat ze gewoon doorgin gen met varkens fokken die later moesten wor den afgemaakt. Van Aartsen kwam met een Wet Herstructure ring Varkenshouderij, waarineen plafond wordt gesteld aan het aantal dieren per bedrijf. Een varkensboer die zijn bedrijf verkoopt, moet een aantal dieren inleveren. Bovendien moet de boer aantonen dat hij de mest van zijn beesten verantwoord afzet. De boer die meer mest pro duceert dan hij kwijt kan, moet een forse boete betalen. Door de hoeveelheid mest die op het land mag worden uitgereden steeds verder te beperken, zal het aantal varkens en kippen de komende jaren steeds verder dalen. Inmiddels hebben al 3500 varkenshouders hun beesten te koop aangeboden. Van hen hebben 2000 ook besloten de stallen te slopen en te stoppen met hun bedrijf. Daarvoor krijgen ze een vergoeding van de provincie. Die mag op haar beurt de ruimte waar de stallen stonden, gebruiken voor woningbouw. Uiteindelijk be taalt de huizenkoper dus de sloop van de stal len. Ten tijde van de varkenspest bleek ook dat de varkensstallen te dicht op elkaar stonden. Daar door sprong het pestvirus makkelijk over van het ene naar het andere bedrijf. Om dat te voor komen wil minister van landbouw Brinkhorst varkensvrije zones van een kilometer breed cre- eren. Daarmee wordt voorkomen dat het pestvi rus een verwoestend spoor door hele provincies kan trekken. Dat idee is nu opgerekt in de Reconstructiewet. Varkens en kippen moeten weg uit zones rond kwetsbare natuurgebieden. Intensieve veehou derij moet zoveel mogelijk geconcentreerd wor den in 'ontwikkelingsgebieden', zo ver mogelijk weg van natuur en huizen. De verplaatsing en sloop van de stallen geeft het platteland letterlijk lucht. Bebouwing in de buurt van stallen is nu verboden in verband met de mestgeur die ze verspreiden. De sloop van de architectonisch niet hoogstaande stallen verfraait het land schap, geeft natuur en recreatie meer ruimte en geeft wat ruimte voor wonen in het groen. Daarmee komt er een einde aan de dominante positie van de veehouderij op het platteland. Een duidelijk teken van de veranderde verhou dingen tussen boeren en de rest van de maat schappij.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5