Opbrengst van EK groter dan gedacht Oorlog op het spoor Geen BSE-hefflng op vlees amens havo en vwo rden eenvoudiger Binnenland Akkoord met Antillen over inburgering Erfenissen minder vaak naar familie '11 PERZISCHE TAPIJTEN In een handomdraai kijken waar de kerstfilms draaien. Tijdens lp de Warme v Winterdagen. Politierapport criminaliteit allochtonen niet gepubliceerd tP Telfort 15 DECEMBER 2000 ster wil snoeien in gratieverzoeken c> Minister Korthals (justitie) wil een einde maken aan groei van gratieverzoeken. In de toekomst moeten ge en die voor strafvermindering in aanmerking willen ko- in verzoek met feiten onderbouwen. Zij moeten aanto- 11 er feiten of omstandigheden zijn die niet bekend waren li ehandeling van hun zaak en die die de rechter dus ook I >ft kunnen meewegen in de strafoplegging. Kan de delin- |at niet, dan maakt hij weinig kans op gratie, luidt het dat het kabinet vandaag heeft besproken. rlandse piloten opgepakt Twee Nederlandse piloten zijn in Frankrijk in staat chuldiging gesteld wegens het witwassen van drugsgeld, ■etal werd maandag opgepakt op het vliegveld van Bazel- iiise met bijna drie ton aan Britse ponden bij zich. De n zijn op borgtocht vrijgelaten. De Nederlanders werden kt rijdens een controle op het vliegveld. In de bagage naast baar geld ook nog sporen van cocaïne aangetrof- ndje legt treinverkeer lam Een brandje in een treinstel op station Amsterdam lïëeft gisteren het treinverkeer tussen Utrecht en Am- ruim twee uur ontregeld. Rond kwart over vijf werd het 0 keer weer hervat. Bij de brand raakte twee conducteurs l. Ze hadden rook ingeademd toen ze het brandende rij- t jngen op zoek naar mogelijke passagiers. Niemand werd t offen. De brand is vermoedelijk aangestoken. De wagon 1 üg uitgebrand. ;e e hennepplantage ontruimd cht» De politie heeft gisteren in Maastricht een grote ioneel ingerichte hennepplantage met ruim 25.000 wiet- i aangetroffen. Volgens de politie is het de grootste ooit itricht aangetroffen. Een 36-jarige man uit Heerlen, die de ingang van de loods aan de Karveelweg bevond, is ouden. De opbrengst van de wiet zou volgens de politie httien miljoen gulden zijn geweest. i duurdere huizen bouwen' i u» Steden moeten sneller meer dure woningen bouwen, aatssecretaris Remkes (Volkshuisvesting). Huizenzoe- »i igen daar om. Dit moet zowel in de bestaande stad ge- als in nieuwbouwwijken aan de rand. Remkes schrijft de Tweede Kamer in een brief over gesprekken die hij de ei en maanden met negentien regio's heeft gehouden over elijking tot 2010. Remkes vindt dat vooral de grote ste- fij der aan de slag moeten. De bewindsman wil dat de re- v' or 1 april 2001 een plan maken om aan zijn wensen te st te komen. Daarna wil hij nieuwe afspraken maken voor e ode 2005-2010. ie :rlander aangehouden in Japan Een 41-jarige Nederlander is aangehouden in Japan ter- 9,3 kilo hasj het land in probeerde te smokkelen. De ia hasj waren geperst in de vorm van twee plaketten die erlander vervoerde als kunstvoorwerpen, aldus het Ja il lersbureau Kyodo. De man reisde uit Johannesburg naar d nse luchthaven Narita. Hij droeg twee plaketten met die- ib leidingen met zich mee. De douane vertrouwde de zaak ij liet de kunstvoorwerpen nader onderzoeken. Ze bleken ian uit samengeperste hasj met een straatwaarde van ïl 10.000 gulden. De Nederlander zegt dat hij-niet wist dat li ettes van hasj waren. Hij zou ze gekpcht hebben op het in dvan Mauritius tijdens een tussenlanding van zijn e-Reusprijs voor Turkse moeders Drie Turkse moeders uit Deventer zijn gisteren in het perscentrum Nieuwspoort onderscheiden met de 1 (eusprijs 2000. De moeders, Kafavet Akdag, Saliha De in Hannimnaz Aktas, voerden succesvol actie om hun in geplaatst te krijgen op een witte school. „Daar zitten ddels twee maanden en het gaat nu veel beter. Ze spre- :1 beter Nederlands en hebben nu ook Nederlandse )j es." De prijs -een trofee en 5.000 gulden, is een jaarlijkse jcheiding, vernoemd naar de in 1986 overleden actievoer- tde Vroome, de 'Rooie Reus'. Hij is bedoeld als blijk van ng en respect voor personen of organisaties die zich op le wijze inzetten voor de samenleving en tegen maat- elijk onrecht. foto cpd phil nijhuis 0 J jkken onafhankelijk verklaard k Het Front Kedaulatan Maluku (FKM), het Soevereini- 1 nt Molukken, gaat maandag de onafhankelijkheid van de een uitroepen. Dat gebeurt gelijktijdig op de Molukken, rta, in de Verenigde Staten en in Capelle aan den IJssel. 'U eft de woordvoerder van de FKM in Nederland, U. Santi, >B „Maandag maken we bekend dat we gebruik maken ffl t recht op zelfbeschikking zoals dat vijftig jaar geleden is g egdaldus Santi. Bij de plechtigheid in Capelle, waar de K e vlag wordt gehesen, zijn volgens Santi ook vertegen- gers van de RMS-regering in ballingschap aanwezig. Ie traal schriftelijke exa- 15 in havo en vwo bevat- le schooljaar minder on- n per vak. Met die me- heeft staatssecretaris 1 (onderwijs) de Kamer gisteren gerust- name PvdA-Kamerlid was bang dat de com- eifdie de eindtoetsen sa- (CEVO) nauwelijks lit irpen uit het program- t< hrapt had, zois de Ka- gevraagd, te ns Adelmund heeft de i de vorige examens in- te weinig gebruik ge- tan de mogelijkheden 'lichting. „Voor de ko- M examens is de commis- e' thartiger." De middel- ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diei Economische impuls van 320 miljoen gulden Euro 2000, het EK voetbaltoernooi van afgelopen zomer, heeft de Nederlandse econo mie een impuls gegeven van 320 miljoen gulden. Dat is vijftig miljoen meer aan extra bestedingen dan was verwacht. ROTTERDAM GPD De netto-opbrengst voor het Rijk bedraagt, na aftrek van ge maakte kosten, 32 miljoen gul den. Deze cijfers komen uit een onderzoek dat het bureau MeerWaarde heeft uitgevoerd in opdracht van de ministeries van binnenlandse zaken, eco nomische zaken en volksge zondheid, welzijn en sport, de vier speelsteden (Rotterdam, Amsterdam, Eindhoven en Arn hem) en het Nederlands Bu reau voor Toerisme. De bevin dingen worden maandag ge presenteerd. Een jaar geleden schatte MeerWaarde de effecten voor Nederland nog op 270 miljoen gulden. Het resultaat komt ho ger uit, omdat er 30.000 buiten landse bezoekers meer op het EK voetbal afkwamen dan voor af berekend. In het eindcijfer zijn de kosten voor de openba re orde en de verbouwing van de stadions buiten beschou wing gelaten. De 180.000 bui tenlandse gasten waren goed voor 589.000 overnachtingen en 339.000 stadionbezoeken. Zij bleven gemiddeld drie dagen in Nederland en gaven dagelijks 260 gulden uit aan vooral eten, drinken en logies. Euro 2000 leverde de werkge legenheid een extra impuls op van 1837 mensjaren. De grote winnaars van het EK zijn vol gens de onderzoekers de hore ca, taxibedrijven, het openbaar vervoer en de media dankzij de reclamebestedingen. Verliezers zijn vooral de detailhandel, mu sea, bioscopen en pretparken. Euro 2000 leverde Amster dam 126 miljoen (40 procent) op en Rotterdam 93 miljoen gulden (29 procent). Aan extra werk leverde het EK voetbal de hoofdstad 650 mensjaren op, en Rotterdam 460. Het imago van Nederland, dat in het buitenland nog altijd wordt geassocieerd met bloe men en windmolens, is door Euro 2000 nauwelijks veran derd. Uit de studie blijkt verder dat de Nederlandse bevolking het EK hoog heeft gewaardeerd. Spoorwegen gaan donderdag plat rijswijk anp» Een groep opstandige machi nisten en conducteurs legt aanstaande donderdag het treinvervoer rond Zutphen stil. Of ook in andere delen van het land gestaakt wordt, is nog niet bekend. Het Zut- phens Personeels Collectief (ZPC) heeft de staking don derdag aangekondigd. De bonden steunen de actie niet. De opstandige NS'ers ver zetten zich tegen het reorga nisatieplan van de Neder landse Spoorwegen. De werk nemers zijn vooral tegen 'het rondje om de kerk', het wer ken op vaste trajecten. De NS willen vertragingen tegen gaan met deze maatregel. Nu rijden machinisten en con ducteurs kriskras door het land. De vakbonden steunen de acties niet omdat zij al hun handtekening hebben gezet onder de plannen. Zelfs de radicale bond WMC heeft zich vastgelegd. Maar ook bij de bonden gist het. Zij heb ben inmiddels de Nederland se Spoorwegen ook een ulti matum gesteld uit onvrede met het sociaal plan bij een reorganisatie van de ver keersleiding in Deventer, Hengelo en Zutphen. Als de NS niet voor maandag 12.00 uur met een betere reistijd compensatie komen, volgen er acties. DEN HAAG ANP UTRECHT GPD De moderne tijd lijkt aan de Nederlandse Spoorwegen voorbij te zijn gegaan. Het ene na het andere 'personeelscollectief staat op om middels een wilde staking te strijden tegen de directie en 'het kapitaal'. De con ducteurs en machinisten versus de NS-ma- nagers in de toren te Utrecht. In de kantine van conducteurs en machi nisten in Utrecht ligt een kerstpakket in de vuilnisbak. „Dat ze ons daarmee durven af te schepen", zegt een conductrice woe dend. „Een zakje chips, twee biertjes en an dere rommel, meer is het niet." Een colle ga: „Terwijl de managers feest vieren en een kerstbonus hebben gekregen van 2500 gulden!" De sfeer is verbeten in de kantine waar het rijdend NS-personeel uit heel het land sa menkomt. Vooral het plan van het spoor bedrijf om de conducteurs en machinisten aan vaste trajecten te binden moet het ont gelden. Het 'rondje om de kerk' zoals het personeel dat noemt, moet de vertragingen beperken. Hoewel de kantine hemelsbreed nauwelijks 200 meter verwijderd is van de het NS- hoofdkantoor, is het een wereld van ver schil. De kloof tussen de werkvloer in uni form en de managers in pak is fenomenaal. „Ik ben deze zomer behoorlijk mishan deld", zegt de conductrice. Er was wel op vang, „maar van de directie heb ik nooit wat gehoord. Je moet gewoon de trein weer op. En dan willen ze je ook nog op vaste trajecten zetten. Dan zie je die klanten elke Het bezoek van de driekoppige NS-directie aan het Zutphens Personeels Collectief (ZPC) is deze week aan geen conducteur of machinist voorbijgegaan. Velen hadden ge hoopt dat de directie water bij de wijn zou doen om de staking donderdag te voorko men. Maar de top week geen millimeter. Na afloop van de bijeenkomst stoof NS-di- recteur Huisinga de deur uit zonder maar een woord te wisselen met de media. „Heel Nederland kon zien hoe arrogant die man is", klinkt het in de kantine. „De woede zit echt diep", zegt een begin nende 26-jarige conducteur over zijn oude re collega's. „Zelfs mensen die van nature rustig en bedeesd zijn, komen ineens woe dend uit de hoek." Ómdat het rijdend per soneel uit angst voor represailles anoniem wenst te blijven, wil hij liever niet met naam en toenaam in de krant. Niettemin noemt hij 'het korps', zoals de conducteurs zichzelf noemen 'net een grote familie'. Dat familiegevoel blijkt ook uit de talrijke per- soneelscollectiefjes die als paddestoelen uit de grond schieten. Inmiddels zijn er behal ve in Zutphen ook personeelsclubs in Dor drecht, Rotterdam, Roosendaal, Hoorn, Amsterdam en Utrecht en zijn er in oprich ting in Eindhoven, Heerlen en Arnhem. De nieuwste club zetelt in Den Haag. Het ledenaantal bij de vakbonden is overi gens niet echt afgenomen. Naar schatting is 90 procent van het rijdend personeel aangesloten bij een vakbond. Wel heeft de FNV afgelopen jaar veel conducteurs en machinisten verloren. Zo'n zeshonderd le den lieten zich overschrijven naar de radi calere WMC (Vereniging voor Machinisten en Conducteurs), die daarmee uitkomt op 3600 leden, ruim de helft van het totale aantal werknemers op het spoor (zo'n 6000). De WMC timmert dan ook flink aan de weg. Zij vindt dat de NS zijn doorgeslagen in hun hang naar efficiency en rooskleurige cijfers. „We krijgen een McDonald's-con- cept. Dit jaar is er 300 miljoen gulden winst, maar de klant zit in een overvolle, defecte trein. Het gaat NS helemaal niet om de service aan de reiziger, maar om een zo hoog mogelijk rendement uit de treinen. De conducteurs en machinisten zien dat en komen nu op voor de klant", zegt een W- MC-woordvoerder. Gerben Hardeveld, het vroegere kopstuk van de oude spoorwegvakbond FSV die is opgegaan in FNV Bondgenoten, zegt dat het NS-personeel niet zozeer is verwikkeld in een slag met zijn eigen directie, maar vecht tegen de toekomst. Bij het rijdend personeel overheerst de angst dat het straks niet meer werkt bij de Familie Spoor maar bij 'zomaar een vervoersbedrijf. Wie de afgelopen maanden nog het meest zijn ogen heeft uitgekeken is de kersverse FNV-bestuurder Andries van de Berg. Hij is gewend aan de werels van chemie en staal, waar veel verantwoordelijkheden zijn gede legeerd en oplossingen in overleg ontstaan. „De NS zitten heel anders in elkaar. Hier worden geen oplossingen bedacht, maar nieuwe regels en wetten. Het beleid wordt hier centralistisch vanuit die Utrechtse to ren uitgevaardigd. Het is net Boris en de Doema. De NS-directie regeert per de creet." De regering van de Nederland se Antillen is akkoord gegaan met een verplichte inburge- ringscursus voor kansarme An- tillianen tot 25 jaar die naar Ne derland willen vertrekken. Dat heeft een woordvoerder van staatssecretaris De Vries van Koninkrijksrelaties gisteren ge- zegd. De Antillen zijn tegemoet ge komen aan de Nederlandse wensen, maar spreken niet van een inburgerings- maar van een educatieplicht. Die educatie plicht is er niet alleen voor kansarmen die naar Nederland willen vertrekken, maar ook voor slecht opgeleiden die op de eilanden blijven wonen. Voor mensen die aangeven dat ze naar Nederland willen, zijn alle aspecten van de inburge- ringscursus opgenomen. Vorige week vertrok minister Van Boxtel van grote stedenbe leid boos van de Antillen, om dat de regering-Pourier hem te vroeg had uitgenodigd om een akkoord over de inburgering te ondertekenen. Bij aankomst van Van Boxtel bleek dat de co alitie er nog niet uit was. DEN HAAG GPD Goede doelen krijgen steeds vaker geld uit nalatenschap pen. Zowel rijke ouderen zonder kinderen als alleen staanden geven in hun testa ment dikwijls de voorkeur aan charitatieve instellingen boven broers, zussen, neven en nichten of verdere fami lie. Volgens het Centraal Bu reau Fondsenwerving (CBF) is vorig jaar 455 miljoen gul den uit nalatenschappen overgemaakt aan goede doe len zoals het Nederlandse Rode Kruis, het Koningin Wilhelmina Fonds en Green peace. In vergelijking met 1998 (312 miljoen) is dat een stijging van 45 procent. Veel organisaties bestoken notarissen met folders en brochures om zich te pre senteren en in aanmerking te komen voor een donatie. Soms gaat dat gepaard met cadeautjes. Zo stuurde de Zeehondencrèche in Pieter- buren alle 1400 notarissen een presse-papier als ver jaardagsgeschenk. Onze tapijten zeggen genoeg. Heemstede, Binnenweg 211: 023-5292509 bare scholen zijn inmiddels op de hoogte van de onderwerpen van de examens in 2001. De tijdelijke verlichtings maatregelen moeten tot verla ging van de werkdruk van exa menkandidaten leiden. De tweede fase havo/vwo (studie huis) leidde bij de recente in voering tot een overladen pro gramma. Adelmund kon don derdag nog niet aangeven of de programmaverlichting na 2002 definitief wordt. De Kamer had op meer duidelijkheid gehoopt. Onderwerpen die zijn afge vallen voor het 'centraal schrif telijk' hoeven niet per se in het eigen schoolexamen te worden opgenomen, zo benadrukte Adelmund. „Leraren zijn pro fessioneel genoeg om zelf keu zes te maken bij het samenstel len van de schoolexamens." /T2\ .f&iP. Trium Mars 5> §51/199,- ry©,7 G«ch,k» voor WAP 'I en met in totaal Jf 50,- beltegoed. HAARLEM JOHN OOMKES Binnenlandse Zaken ziet af van publicatie van een landelijk po litierapport over criminaliteit onder allochtone Nederlanders omdat het cijfermateriaal 'niets nieuws' bevat. Het departement onder schrijft de conclusie dat meer dan dertig procent van de ver dachten van een misdrijf van allochtone origine is. Binnen landse Zaken ontkent dat het verspreiding van het rapport wilde voorkomen omdat 'de in houd stigmatiserend is'. Volgens woordvoerder Ver- meerssen nam het ministerie pas vrijdagmiddag om vier uur kennis van het bestaan van het concept-rapport van het Korps Landelijke Politie Diensten. In 'Allochtone Verdachten in 1998' wordt gesteld dat 31,4 procent van de verdachten van een mis drijf over het algemeen behoort tot allochtonen van de eerste generatie. Die bevolkingsgroep maakt circa, tien procent van de bevolking uit. „Anders dan is gesuggereerd, schrikken we daar niet van. Binnenlandse Za ken en in het bijzonder minis ter Van Boxtel (integratie- en grote stedenbeleid) heeft de Tweede Kamer soortgelijk cij fermateriaal ter beschikking ge steld." D66 wil minister De Vries (binnenlandse zaken) echter dwingen het politierapport, dat is opgesteld onder auspiciën staat van Nationale Recherche Informatie, alsnog te publice ren. Het kamerlid Scheltema-de Nie vraagt de minister of de cij fers de actuele situatie weerge ven. Volgens het departement had de KLPD niet 'eigenstan dig' het concept-rapport vrijdag bij de drukker mogen afgeven, zonder dat het onderzoek be sproken was op het departe ment. De woordvoerder: „En nu zien we van publicatie af omdat het oud nieuws betreft." Pagina 2: Commentaar Ze zijn er weer, de Warme Winterdagen van Telfort Pak&Bel. Dat betekent behalve voordeel ook een hoop gemak. Neem de Trium Mars, een lichtgewicht telefoon die geschikt is voor WAP. Hiermee kunt u onder andere filmtips bekijken, en de sportuitslagen volgen. Verder natuurlijk bellen, gebeld worden en sms-berichten versturen in binnen- ep buitenland*. Leuke bijkomstigheid: wappen kan al vanaf 35 cent per minuut. DEN HAAG ANP Telfort maakt 't waar. Vraag in de winkel naar de actie- a maximaal 2 pakketten per klant "Kijk abonnementsvoorwaarden Pri|zen geldig t/m 31-12-2000 (zolang de voorraad strekt) en v unw moor informatie, tarieven en verkooppunten op www.telfort.nl/warmewinterdagen Er komt geen BSE-heffing op vlees. Het blijkt juridisch zeer lastig om consumenten te laten meebetalen aan de maatregelen tegen de gekkekoeienziekte BSE. Minister Brinkhorst ant woordde dat gisteren op een vefzoek van CDA-Kamerlid Ats- ma. Moeilijkheid is volgens de minister dat een Nederlandse heffing de handelsvrijheid zou belemmeren. Dat is verboden op grond van Europese en ver- dragsregels. Een Franse poging tot een toeslag op de vleesprijs is onlangs door de Europese Unie verboden verklaard. „Deze weg is dus waarschijn lijk onbegaanbaar", conclu deerde Brinkhorst tijdens over leg in de Kamer. Hij zei wel een bepaalde tegemoetkoming te overwegen voor de boeren, vee voerbedrijven en slachterijen. De sector kampt met miljar- denkosten door de BSE-aan- pak. Slachtafval en karkassen mogen voorlopig niet meer in veevoer, ondanks voorzorgs maatregelen die Nederland had genomen. Ook zijn 600.000 BSE-testen nodig voor 230 gul den per stuk. Runderen waar voor bij de slacht geen test be schikbaar is, moeten worden vernietigd. Spooremplacement bij Utrecht CS. De onrust onder het rijdend personeel bij de spoorwegen neemt met de dag toe. foto cpd robin utrecht

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3