'Zee moet gekoloniseerd worden' Gesprek van de Dag Voetbadje voor Annabel fr I 35 A Poeh heeft psychische problemen H VRIJDAG 15 DECEMBER 2000 ^onimoataar Allochtonen en criminaliteit Uit een gisteren uitgelekt onderzoek van het Korps Landelijke Politiediensten blijkt dat bijna eenderde van de verdachten van een misdrijf van allochtone komaf is. Ze zijn buiten Nederland geboren of hebben een andere nationaliteit dan de Nederlandse. Het gaat vooral om allochtonen van de eerste generatie, in to taal ongeveer tien procent van de Nederlandse bevol- king. In Den Haag is verwarring over de vraag of het minis terie van binnenlandse zaken publicatie van deze cij fers nu wel of niet heeft willen tegenhouden. Dat is niet zo vreemd want de combinatie van allochtonen en criminaliteit geldt als (politiek) zwaar beladen. Er zijn nog altijd maar weinig politici bereid verontrus tende feiten als deze openlijk te bespreken. Allochto nen zijn niet alleen getalsmatig oververtegenwoordigd, hun misdrijven blijken ook ernstiger. In werkelijkheid is het probleem nog groter onder allochtonen van de tweede generatie. D66 heeft minister De Vries (binnenlandse zaken) op geroepen opening van zaken te geven. Het zou mooi zijn als die oproep het begin zou kunnen inluiden van een serieuzer publiek debat over de problemen van in- tregratie van minderheden. Zo'n debat is al jaren drin gend gewenst en vergt openbaarmaking van alle rele vante feiten. Gebeurt dat niet, dan loopt de samenle ving op twee fronten een risico. De (zware) criminali teit neemt verder toe en het verzet groeit tegen de aan wezigheid en de komst van vluchtelingen. Dat laatste ondergraaft de juist bereikte Kamerbrede steun aan de nieuwe Vreemdelingenwet; het eerste ondergraaft het vertrouwen in de politiek. M ('/('J IM'C Hippocrates hockeyt Even ^jjf^en. Ik ben niet vaak ziek. Wel eens een beetje hoofdpijn, een griepje, maar echt ziek. nee. dat ben ik zelden. Zo ziek dat er echt een dok ter bij moet komen. Maar gisteren was het dan zover. Voor het eerst in meer dan tien jaar voelde ik me zo beroerd dat wakker wor den al een bezoeking was en uit bed komen niet eens in me opkwam. Tot er allerlei andere dingen in me op kwamen. De details zal ik u onthouden, maar hier moest ab-so-luut een dokter naar kijken. Want een aanwijsbare oorzaak was er niet. echt niet. Af en toe drink ik wel eens een borreltje, ja. Maar zo'n effect heeft het nog nooit gehad en daarnaast, dit was nou toeval lig na een avond waarop ik redelijk vroeg mijn bed had opgezocht. Een glas rode wijn bij het eten, dat was al les. .Aardappels, kipfilet met een kaassausje en broccoli, dat kon het ook niet zijn. Goed, een dokter dus. Maar u raadt het al: de huisartsen waren er niet. Die waren allemaal in Den Haag aan het protesteren tegen de werkdruk. Een ongeluk komt nooit alleen. Zul je al tijd zien: net als ik er eentje nodig heb, en dan het liefst mijn eigen huisarts, want die is voor de kinderen ook zo lief. is ze er niet. Alsof ik d'r zoveel werkdruk bezorg. Nou ja, dan maar de vervanger - er was er in de stad nog eentje die een zondagsdienst draaide, voor het ge val er echt iets ernstigs zou gebeuren. En die was er na tuurlijk ook niet, die was een oor aan het aannaaien of zo. Spoedgevalletje. De assistente zei 'kijk het even aan en probeer het later nog een keer, als het niet overgaat'. Een uitstekende diagnose, daar was ik op dat moment héél blij mee. Gelukkig zakte het vreselijke gevoel (echt, ik begon uit te kramen dat ze me maar moesten laten liggen, ga maar verder zonder mij. ik ben toch niets meer waard, red je voor het te laat is) en kon ik tegen het middaguur eens kijken wat er zo overdag op televisie is. Kopje thee erbij, droog crackertje, afstandsbediening op het tafeltje en een slaapzak op de bank. Middagtelevisie: Lunch-tv, met Mireille Bekooij. Kof fietijd, maar dan op Nederland 2. En wie had ze te gast? Tom van 't Hek, de werkloze hoc- keybondscoach en radiopresentator. En - dat wist u vast ook niet - huisarts. En ik dacht: als die eikel nou verder niets beters te doen heeft dan lunchen bij Mireille, waarom staat hij dan niet naast mijn bed? Of op het Binnenhof met een spandoek? Hoeveel huisartsen lopen er nog rond, die op dit mo ment geen huisarts zijn? Logisch dat de rest zo'n werk druk heeft, als de Van 't Hekken van deze wereld doof zijn voor hun werkelijke roeping. Hippocrates heeft vol gens mij nooit gehockeyd. Gelukkig hadden we nog paracetamol in huis. Het gaat nu wel weer. Maar voorlopig hoop ik niet meer ziek te worden. Dat gebeurt me ook zelden. Even afkloppen. Bètablokkers Ook het levenspad van een olifant in het Noorder Dierenpark gaat niet louter over ro zen. Annabel, met 36 jaar de oudste kolos van de Emmer Zoo, kampt al zes weken met een ontsteking aan een van haar poten. Hoewel artsen aanvankelijk hoopten het euvel te ver helpen met een voetbad, bleef het dier kreu pel. Daarom werd besloten tot een medische ingreep. De drieduizend kilo zware dame werd onder narcose gebracht, zodat de ontsteking kon worden verwijderd. Om het herstel te be spoedigen, zal de olifant de komende weken dagelijks een voetbad moeten nemen om de wond schoon te houden. Maar het personeel van de dierentuin verwacht dat ze daarna vol ledig zal genezen, foto cpd henk bentinc Winnie de Poeh, Janneman Ro binson en hun vriendjes in het Honderd Bunderbos hebben ern stige psychische problemen. Dat schrijven Canadese onderzoekers die de geestelijke gesteldheid van de creaties van auteur A.A. Milne onder de loep namen, zo meldde de BBC gisteren. Volgens een artikel in het tijd schrift van de Canadian Medical Association zouden Poeh en zijn vriendjes gebaat zijn bij kalmeren de middelen en meer ouderlijk toezicht. Winnie de Poeh is zo ge fixeerd op honing en heeft een dwangmatige neiging tot tellen. Dat wijst op een dwangneurose. Knorretje leidt aan overmatige be zorgdheid, een zogenoemde gege neraliseerde angststoornis. Kalme rende middelen hadden hem over het trauma van de vergeefse zoek tocht naar de Woezels heen kun nen helpen, aldus de psycholo gen. De andere vriendjes van Poeh zouden ook gebaat zijn bij medi catie: de chronisch depressieve Ie- joor en de roekeloze Teigertje, bij voorbeeld. De experts voorspellen dat kleine Roe waarschijnlijk op groeit tot een bajesklant omdat Kanga niet genoeg ouderlijk toe- Winnie de Poeh lijdt volgens Canadese onderzoekers aan een dwang j' zicht houdt. Alhoewel Janneman Robinson geen duidelijk aanwijsbare stoor nis heeft, maken de psychologen zich toch ongerust. Ze wijzen erop dat Jannemans ouders zich niet om hem lijken te bekommeren. Ook het feit dat hij met dieren praat, is onrustbarend. De auteurs willen met hun quasis- erieuze stuk laten zien dat sche stoornissen vaak niet onderkent, aldus de BBC. niet onderzocht of het leze Winnie de Poeh boeken oo chische problemen kan vei ken. Binnen halve eeuw wonen in buitengaatse paradijzen op zee Het klinkt als een droom. Maar dat -natte- visioen wordt wel werkelijkheid. Wonen op zee is derhalve geen utopie meer. Binnen vijf decennia kiezen we een buitengaats paradijsje uit. Directie stuu l leerlingen w na internette Bouwen op het water heeft de toekomst. Gisteren werden plannen voor bijvoorbeeld kassen op het water gepresenteerd. Amfibiewoningen, drijvende kassen en een stad in de zee. Voorbeelden van ontwikkelin gen die aanstaande zijn. Tij dens een gisteren gehouden congres in het Waterloopkun dig Laboratorium Delft werd het ene idee na het andere ge toond. Onder de titel 'De Drij vende Stad' discussieerden de congresgangers over het nut en de noodzaak van 'natte' urba nisatie. Enerzijds is er een steeds groei ende behoefte aan ruimte voor wonen, werken en recreëren. Anderzijds krijgt ons land steeds meer water te verwerken door de toekomstige zeespie gelrijzing, bodemdaling en ver hoogde rivierafvoeren. Deze twee ontwikkelingen lijken met elkaar op gespannen voet te staan. „Maar hogere dijken zijn geen oplossing. Op langere termijn zijn ze zelfs heilloos. Er staat ons maar één weg te gaan: be nut de mogelijhkheden van het water", hield dr. ir. Chris Ze venbergen het publiek voor. Zevenbergen is directeur van bouw- en infraconcern Dura Vermeer Groep nv. Het bedrijf was één van de organisatoren van de conferentie. De Drijvende Stad biedt vol gens Zevenbergen de oplos sing. Zowel voor de lage delen van Nederland, als langs de ri vieren en mogelijk zelfs voor gebieden die bedreigd worden door de zee. Een enorme ma quette in de hal van het labora torium gaf de congresgangers een idee hoe plezierig wonen op het water kan zijn. Maar ook het plan van emeri tus hoogleraar Frits Schoute baarde opzien. Schoute wil na melijk duurzaam wonen op zee. ,,De zee mag dan wel on berekenbaar, zij is niet onbe heersbaar", was zijn stellingna- me. De prijzen van een vier kante meter bouwgrond lopen langzamerhand de spuigaten uit, terwijl je voor een boot geeri grond hoeft te kopen en geen dure onroerend zaak be lasting hoeft te betalen. Dat is volgens hem een niet onbe langrijk aspect. Desalniettemin is comfortabel wonen op het ruime sop voor alsnog erg duur vanwege de extra voorzieningen. Toch noemt hij zijn luchtkasteel niet alleen realistisch, maar zelfs onvermijdelijk en noodzakelijk. Immers driekwart van de Ne derlandse bevolking woont op een afstand van minder dan vijftig kilometer van de kust. In 2050 zal zelfs tachtig procent van de wereldbevolking in del ta- en kustgebieden wonen. De druk om de zee te kolonise ren wordt daardoor steeds gro ter. En de Noordzee, stelt de hoogleraar, biedt voldoende mogelijkheden. Schoute noemt zijn project de Ecoboot. Het idee behelst twee fasen. De eerste stap is het bouwen van een woonboot op zee. Deze boot zal voorname lijk een onderzoeksfunctie hebben om te achterhalen hoe de tweede fase, verwezenlijking van een stad in zee, praktisch gerealiseerd kan worden. ,,Maar Ecoboot is meer dan een idee. Het is een concept' voor een andere wereld, waar technische oplossingen voor milieuproblemen en ruimtege brek met alle creativiteit kun: nen worden uitgeprobeerd. Ik besef dat er nog veel water door de Rijn moet vloeien voordat we op zee wonen. Maar dat Ecoboot er komt, staat als een paal boven wa ter." De woonboot, het onderzoeks centrum dus, wordt volgens hem binnen vijf jaar op een ponton gebouwd. De lucht in het ponton zorgt voor het drijf- vermogen. Omdat de meeste bouwsels bij windkracht twaalf bezwijken wil Schoute om het ponton een netwerk van dob bers leggen. Dit zelfrepareren- de systeem moet de golven pr-illustratie breken. Tevens zal middels ko lommen die gevuld zijn met water het stabilisatieprobleem worden aangepakt, zodat het platform gevrijwaard is van de ining. Als er op deze woonboot vol doende ervaring is opgedaan kan, belooft de hoogleraar, er begonnen worden met de bouw van een drijvende stad in zee. Een stad waar volgens Schoute permanent gewoond kan worden op een gestabili seerd platform dat uit vele de len bestaat. Er zullen naast huizen, wegen en winkels vol doende recreatiemogelijkhe den zoals verwarmende, ge neeskrachtige baden zijn. Im mers water én energie zijn op zee in voldoende mate aanwe zig. Want tegen die tijd, weet Schoute, is er genoeg kennis om gebruik te maken van de op zee aanwezige energiebron nen. IRENE NIEUWENHUUSE De directie van de Lee ei borgh opleidingen in tricht heeft vier leerlinj d school gestuurd en twi 0 ren geschorst. Het zest zich op de internetsite zeiken.com discrimine dreigend en beledigen! ten over leraren, medef' gen en buitenlanders, de leraren en een oude|9, een leerling hebben gedaan. De gestrafte leerlingen de gewraakte teksten d n het gebouw van de mb e ding Leeuwenborgh o[ Er zouden teksten als landers zijn kut, afknal jo hap' zijn ingevoerd. 0( ei de schrijvers leerlingei d een leraar, die volgens mo is, 'op zijn kutteko| slaan'. De man zou hel dienen om hier op aan ven. Die leraar stapte politie. De website is inmiddel internet verdwenen. Si nager Wijnants heeft g wie de site beheerde: nen de webmaster niet blijkbaar zijn er leerlinj hem of haar wel kenne de zaak is van het netjj Volgens Wijnants neei Leeuwenborgh de zaal rieus. „Ze vonden het grote grap, maar wij zi anders. We vinden dat den hier niet meer geh haafd kunnen worden jongens zijn allen 18 ji Twee van hen mogen Kerstmis weer terugko dat hun aandeel kleine dan dat van de andere Leeuwenborgh is een leiding met 10.000 leer! Sittard en Maastricht. Flexibel oo aan koffiebi Wie om zijn plastic kof tje altijd een tweede do verbranding te voorkoi nu de oplossing tegemi Uitvinder M. van Beek; neveld verzon een oor< koffiebekertje, dat tegel als roerstaafje dient. Het staafje ligt in de bu van het bekertje verzon het is gebruikt om te ro steek je het weer terug door er een oortje onts Omdat door het fiexibe een tweede bekertje nil nodig is, is de uitvindii goed voor het milieu. enselijk Ik heb woedende brieven gekregen omdat ik, al heb ik toch duidelijk gezegd dat ik zelf niet zo snel naar een homeopathisch middel zal grijpen, de homeopathie niet onvoorwaardelijk afwijs. Ik heb ook woedende brieven gekregen om dat ik evenmin de reguliere geneeskunde onvoorwaardelijk afwijs. Blijkbaar is de mensheid verdeeld in twee groepen. Men sen die fel gekant zijn tegen al wat maar zweemt naar alternatieve geneeskun- y de, en mensen die niets op hebben M met de reguliere geneeskunde. Mij W dunkt: denk toch aan wat de apostel Paulus schreef: onderzoekt alle dingen en behoudt alleen het goede. In ieder geval is duidelijk dat homeopa thische middelen goedkoop en wat hun bijwerkingen betreft ongevaarlijk zijn. Regidiere geneesmiddelen zijn doorgaans duur en hebben vaak vreselijke bijwerkin gen. Neem nou bètablokkers. Ik heb daar ervaring mee omdat ik last heb van hoge bloeddruk en lijd aan hartritmestoornis sen. Ik heb eerst een poosje de bètablokker atenolol geslikt en daarna de bètablokker sotacor. Bètablokkers remmen de bèta-receptoren van het sympathische zenuwstelsel. Hoe ze dat precies doen - daar heb ik uit de medische litera tuur nog nooit een duidelijk beeld van kunnen krijgen, maar een feit is: slik je een bètablokker dan word je beslist rustiger. Veel musici plegen er naar te grijpen als zij een concert moeten geven, want met zo'n bètablokker ben je veel minder ze nuwachtig. Bètablokkers plegen ook de bloeddruk te verlagen. 'Hoe overigens bètablokkers de bloeddruk verla gen, is niet echt duidelijk,schrijft Ivan Wolffers in zijn medicijnenbijbel. Bij mij verlaagden noch atenolol, noch sotacor de bloeddruk ook maar een heel klein beetje. Integendeel, slik ik sotacor dan gaat de bloeddruk juist omhoog. Dat komt omdat ik al zo'n ouwe zak ben. Boven de vijftig werken de bètablokkers zelden nog bloeddrukverlagend. Atenolol - je zou zeggen dat een merknaam die op lol eindigt je wel een beetje vrolijk zou moeten maken. Niets bleek bij mij minder waar. Zowel van Atenolol als Sotacor werd ik vreselijk down. Ook werd ik er doodmoe van. En dan mocht ik nog blij zijn dat dat bij mij de enige bijverschijn selen waren. Gebruikers van bètablokkers rappor teren dat ze zich niet meer konden concentreren. Ze krijgen koude voeten. Ze gaan heel eng dro men. Met bètablokkers elke nacht een cauchemar! En je moet echt niet denken dat je, als je uit zo'n nachtmerrie ontwaakt, je schrik te lijf kunt gaan met een vrolijk vrijerijtje, want van bètablokkers word je impotent. Alle artsen die een bètablokker voorschrijven zou den zelf eerst eens zo'n onding moeten slikken. Al leen al om het ellendige bètablokker-gevoel te er varen, het hopeloze gevoel dat alle leed van de we reld op je drukt, het lamme gevoel dat niets nog enige zin heeft, dat het leven doel- en nutteloos is. Het is merkwaardig dat zo'n klein wit pilletje je zo mismoedig kan maken. In mijn geval is al een half pilletje sotacor in staat om me begerig te doen uitzien naar een stevig stukje touw om me mee te verhangen. Jezelf verwurgen is wel een reuze effec tieve methode om je bloeddruk akelig drastisch te verlagen, dus via een omweg bereikt sotacor wa rempel dan toch nog 't gewenste effect. Bètablokkers - als u er baat bij heeft, en er juist vrolijk van wordt en de sterretjes van de hemel vrijt - blijf ze dan gerust slikken. Als ik ze maar nooit meer hoefin te nemen! KONINGIN BEATRIX is door acht kerkelijke organi saties per brief opgeroepen om te gaan praten met de DWAZE MOEDERS in Argentinië. Dit gebaar kan een belangrijk deel van de onvrede wegnemen die is ontstaan in de controverse rond de vader van Maxima, zo me nen de organisa ties. Het plan om de koningin dit voorstel te doen ontstond vorige maand op de Sa- menWijzerdag, een werkdag waar alle organisaties bij betrokken wa ren. „Mogelijk leidt dit contact ook nog tot een ontmoeting tussen de heer Zorreguieta en de Dwaze Moeders of tot an dere ontwikkelingen die iets positiefs in gang zet ten", schrijven ze. De Dwaze Moeders zijn vrouwen die mannen en kinderen kwijtraakten tijdens het re gime van generaal Videla. Jorge Zorreguieta was in die periode minister van landbouw. Een 49-jarige LAAR uit hetS Irvine moet o de rechter alle DUIZEND ker; op zijn huisde alle verlichte! nen, rendieren len en kerstbo zijn dak moger langer stralen vijftig omwone hadden gekla? de versieringei hebben geleid keersopstoppi' de wijk en totc van aangescho kers. De rechtf de verlichting uitschakelen c een vorig jaar i verbod op buit verlichting na uur ook al geer maakte.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2