Debuut super-James Bond op salon Genève HUISMAN Aprilia heeft tweetaktmotor met directe brandstofinjectie Weg en wiel De'Silva met Seat Salsa in de prijzen Brandstofetiket autoV roept weerstand op Motorfabrikant Aprilia mikt op de toerliefhebber Shimano gul met automatische fietsen Rekje voor Beetle Nieuwe fabriek voor Rolls-Royce De Italiaanse motorfabrikant j Aprilia mikt komend motorsei zoen duidelijk op groottoeris- j ten. Dat blijkt onder meer uit i de komst van een tweetal nieu- we motoren die als RST 1000 i Futura en EVT 1000 Capo Nord hun weg naar de showroom j zullen vinden. De EVT 1000 is daarbij op te vatten als een no- 3 viteit, die door Aprilia gezien 3 wordt als representant van het ■|j 'total touring concept'. 1 De Capo Nord is met het oog i daarop voorzien van het vloei- stofgekoelde V-blok, dat eerder j voor de supersportieve Mille-R 3 reeks werd ontwikkeld. Door het topvermogen naar beneden i te brengen tot 98 pk die er bij ■j 8.250 tr/min uitkomen, worden I minder extreme rijeigenschap- ipen mogelijk. De twin koppelt bovendien een maximaal mo- torkoppel van 97 Nm bij 6.250 j tr/min aan een niet op super- l sportiviteit geënt eigengewicht van 215 kilogram. De toereigenschappen blijken j ook uit een grote brandstoftank 1 (25 liter inhoud), een standaard l aanwezig toerscherm en de l mogelijkheid de tweewieler rondom te behangen met kof- fers. Standaard zijn ook brand- stofinjectie, twee bougies per t' cilinder en remmen uit de Brembo Oro-serie (vóór twee remschijven met een diameter van 300 mm, achter een enkele van 270 mm). De motor kan op verzoek worden voorzien van een katalysator. De Capo Nord moet het in haar 1 klasse gaan opnemen tegen motoren zoals de Cagiva Navi gator T 1000. Moto Guzzi Quo ta, de Triumph Tiger, de GS-va- rianten van BMW en de Honda XL 1000 V Varadero. Dat met hetzelfde motorblok nog meer mogelijk is, bewijst Aprilia met de RST 1000 Futura. Ook ditmaal geen topvermo- gens van 130 pk uit de Mille-R serie, maar een op snel en spor tief toergebruik geënt blok dat i 113 pk levert bij 9.250 tr/min en i een maximale trekkracht afgeeft 1 van 96 Nm bij 7.250 tr/min. En ook hier weer een 2-cilinder met de cilinders in een 60 gra den V-opstelling opgehangen in een fraai gepolijst aluminium frame met dito achtervork Standaard aanwezig zijn brand stofinjectie, remmen uit dezelf de Brembo-serie als de EVT i 1000 en de mogelijkheid koffers aan te brengen. De Futura is af fabriek voorzien van een katalysator, een tank waarin 21 liter door de vulope ning kan verdwijnen en een echte middenbok Standaard is ook de rechts op de tank ge monteerde vulopening. Als de Futura op de zijstandaard wordt getankt, bevindt deze opening zich op het hoogste punt van de tank, waardoor er minder dure brandstof gemorst zal worden. Directe concurren ten zijn hier de ST 2, de S 4 en de recent geïntroduceerde ST 4S van Ducati. In het 1-cilindersegment blijft Aprilia de 5-kleps Pegaso 650 trouw. Het model is volgend jaar echter leverbaar als '650 i.e.' met Sagem multipoint brandstofinjectie. Saillant detail is hier de 'kill-sensor', die er voor zorgt dat de brandstoftoe voer wordt gestaakt als de mo tor omgevallen is. De dikke vloeistofgekoelde 1-cilinder le vert in 2001-uitvoering 49 pk bij 6.250 tr/min en een motorkop pel dat oploopt tot maximaal 54 Nm bij 5.400 tr/min. De 175 ki lo zware tweewieler is boven dien voorzien van een nieuwe remset, een andere Marzocchi- voorvork en een tot 810 mm verlaagde zadelhoogte. \am Gazelle Yamaha-pas Batavus Batavus elektra Tomos Hl Vespa Loekie 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Levendaal 76 Leiden Tel.: 071 -5131515 Sumatrastraat/hoek Willem de Zwijgerlaan Leiden Tel.: 071-56806 80 Hoewel concurrent Peugeot al een aardig eind op weg is met digitaal gestuurde brandstofinjectie voor twee- taktmotoren, is Aprilia er op bromscootergebied als een van de eersten in geslaagd brandstofinjectie voor een 50 cc tweetaktmotor productie- rijp te krijgen. De nieuwe Aprilia SR 50 DI-tech (Direct Injection technologie) is dan ook voorzien van directe brandstofinjectie. Aprilia's DI-techjseen goed voor beeld i^^^dendaags mo- tormanagement. Het sys teem regelt niet alleen de hoeveelheid brandstof en lucht die in de cilinderkop worden gespoten, maar ook nog eens de olietoevoer voor de mengsmering. Voordelen zijn volgens Aprilia onder meer een gereduceerd olie- verbruik, een brandstofver bruik van maximaal twee li ter per 100 afgelegde kilome ters en een halvering van de uitstoot van schadelijke rest- gassen. VRIJDAG 15 DECEMBER 2000 Seats toekomstvisie door de bril van Walter de'Silva, die van Alfa Romeo kwam en het nu voor het zeggen heeft in het Seat-designcentrum in Martorell. Met de Salsa haalt hij zijn eerste prijzen binnen, foto pon car In het jaar dat het bedrijf een halve eeuw bestaat heeft Seat twee belangrijke designprijzen van het prestigieuze Ameri kaanse tijdschrift 'Automotive News International' gekregen. De baas van het Seat-design- centrum in Martorell, Walter de'Silva, werd uitgeroepen tot de beste Europese automobiel ontwerper van het jaar 2000 en zijn creatie 'Salsa' werd derde in de categorie Conceptauto van het Jaar. De winnaar was de Rossa van Ferrari-ontwerper Pininfarina. De Seat Salsa is begin dit jaar tijdens de autosalon van Genè- ve onthuld. De auto weerspie gelt Seats visie op de toekomst. 'Het is een realistische percep tie van een nieuwe stijl auto, die intense emoties kan over brengen en tevens efficiënte prestaties onder alle soorten van rij omstandigheden kan neerzetten', aldus Seat. Het Spaanse merk, eigendom van Volkswagen, lanceert met de Salsa een nieuw concept, het zogeheten Multi Driving Con cept. Dat houdt in dat de ambi ance in de auto zich in meerde re opzichten aanpast aan de rij stijl die de bestuurder wenst. Elementen als de dashboard- layout, de zitpositie van de chauffeur en de interieurver lichting veranderen mee als men voor een van de opties sport, comfort of city kiest. Opvallend aan het Salsa-uiter lijk zijn de aantrekkelijke, aal gladde lijnen, waar in duidelijk de hand van De'Silva is te ont dekken. Walter de'Silva komt van Alfa Romeo waar hij de gro te man was achter onder meer de succesvolle 156 en de groot ste Alfa, de 166. Ook heeft hij nog aan de wieg gestaan van de net gelanceerde Alfa 147. De Salsa is het eerste studiemodel dat hij voor zijn nieuwe baas heeft gemaakt. Overigens is het niet waar schijnlijk dat de Salsa in deze vorm in productie zal worden genomen, maar dat bepaalde stijlelementen zullen opduiken in komende productiemodellen van Seat, is zeker. Om de consument nog meer milieubewustzijn bij te bren gen, moeten vanaf volgend jaar nieuwe auto's in de showroom voorzien zijn van een duidelijk zichtbaar brandstofetiket. Daarop staan het brandstofverbruik en de C02-uitstoot vermeld. Vanaf 18 januari wordt deze EU-maatregel van kracht. Nederland zou Nederland echter niet zijn als het daar niet van zou afwijken. Het etiket, dat overeenkomt met dat van wasmachines, geeft met een kleurcode (van groen naar rood) en van A-G de zuinigheid van een wagen aan. In alle andere EU-lan- den wordt het absolute brandstofverbruik vermeld, maar hier is besloten het re latieve brandstofverbruik aan te geven. De branche-organi saties RAI en Bovag hekelen deze beslissing, omdat de fraudegevoeligheid en de kans op fouten te groot is. „Bovendien kan het systeem als onlogisch worden erva ren. Er komen namelijk zo wel kleine als grote auto's met een groen etiket voor. Bij het relatieve verbruik wordt uitgegaan van de op pervlakte van de wagen, of wel van het verbruik pervj kante centimeter. Het ge wicht van de auto speelt eveneens een rol. Zo kanh gebeuren dat bijvoorbeeld sl een 9-persoons busje als re latief zuinig wordt aange merkt en in dezelfde categ rie valt als de Daihatsu Cui (B in dit geval). De laatste komt slechts één puntje te kort om in de zuinigste A-i tegorie te vallen. Overigens lukt dat laatstel 1 na geen enkele auto. Wag 1 die daar wel in vallen zijn ci elektrisch aangedreven au to's, de 3-liter Lupo van W de Smart en de Toyota-hji u de Prius. De minst zuinige v! auto's zitten in groep G, di ten minste dertig procent ia meer verbruiken dan hetg middelde in hun klasse. In die groep zitten vooral spc d en terreinwagens. De auto pt in categorie A zijn twintig ri procent zuiniger dan hun concurrenten. Aan een pre mieregeling wordt gewerkt maar die wordt pas in 200) van kracht. In totaal gaath om 6.000 modellen. Het boekje waarin ze allemaal staan vermeld, is in de ma en gaat ongeveer tweehon derd bladzijden tellen. 1 Sportief en snel: Aprilia's toermotor RST 1000 Futura. foto gpd FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij keulen Sommige Britse klassieke auto's hebben zo'n leuk chromen bagagerekje op de kofferbak. Geboren als noodoplossing, simpelweg omdat er in de auto geen plaats was voor een koffer, is het rekje in de loop der tijd uitgegroeid tot een als extra te bestellen uiterlijke verfraai ing. Dat is ook het geval met de nieuwste Twinny Load, een speciaal voor de VW New Beetle ontworpen kofferrekje. De op zich al bijzonde re auto krijgt hiermee nog een extra exclusief tintje, al zullen er ook mensen zijn die de Kever liever zonder zien. foto twinny load Het Britse merk Aston Martin is sinds jaar en dag bekend als producent van niet bepaald kinderachtige sportwagens. Op het mo ment is alleen de DB7 in productie, maar er is uit breiding op komst. Zoals de V12 Vanquish. houten De DB7 wordt alom gewaar deerd in sportwagenland en is met een jaarproductie van maximaal 600 exemplaren in middels het meest verkochte model in de roemrijke Aston Martin-geschiedenis. In mei van dit jaar nog werd de wagen uitgeroepen tot Auto van het Jaar 2000 van het meest presti gieuze lifestyle-magazine van de Verenigde Staten, de Robb Report. De concurrentie was niet gering: onder de tegenstan ders zaten auto's als de Ferrari 360 Modena, Mercedes Benz S- klasse, BMW M5, Porsche Box ster S en Jaguar S-type. De jury vond de DB7 Vantage 'het mooist denkbare voorbeeld van een sublieme, elegante sport wagen'. Die kwalificatie geldt zeker ook voor de nieuwste Aston Martin, die eind februari voor het eerst wordt getoond op de autoten toonstelling van Genève. Vol gens de Oxford English Dictio nary betekent "Vanquish' zoveel als 'overwinnen' of 'overweldi gen'. Een benaming die goed past bij het nieuwe topmodel van Aston Martin. Aston Martins vlaggenschip V12 Vanquish wordt geheel met de hand gebouwd. Dat duurt per auto ongeveer acht weken. Als 'Project Vantage' was het prototype van de auto geduren de de eerste helft van 1998 al op diverse internationale shows in Noord-Amerika en Europa te zien. Gezien de reacties werd onmiddellijk na de onthulling ervan op de North American International Auto Show in ja nuari 1998 besloten deze super sportwagen daadwerkelijk te gaan bouwen. De afgelopen drie jaar heeft de producent meer dan twee mil joen Britse popden geïnves teerd in nieuwe machines en de renovatie van de fabriekspan den te Newport Pagnell. De al daar uit koolstofvezel en alumi nium gebouwde sportwagen is zonder twijfel het meest spor tieve en indrukwekkende mo del dat ooit door het fameuze Britse sportwagenmerk werd ontworpen en ontwikkeld. De vormgeving van de carros serie is van de hand van de in ternationaal onderscheiden ontwerper lan Callum. Het is een uitermate moderne sport - foto kroymans auto die met zijn dynamische lijnenspel de historie en traditie van Aston Martin weerspiegelt. De James Bond-auto van wel eer (DB5) is nog steeds te her kennen in het ontwerp. Nooit eerder werd aan de ont wikkeling van een Aston Martin zoveel aandacht besteed als bij het rijpingsproces van de Van quish. Liefst vijftig prototj en bijna twee miljoen test meters zijn gebruikt om h testprogramma uit te voei niets werd daarbij aan het val overgelaten. Bekendei men die meededen aan di wikkeling van deze supers wagen zijn Aston Martin-f naar Ford, motortuner Co worth en sportwagenspec Lotus. De V12 in de Vanquish isc doorontwikkeling van deis dig lichtmetalen 48-kleps 1 ter VI2 krachtbron die sin d kort in de DB7 Vantage wi toegepast. Met z'n maxim vermogen van 450 pk bere Vanquish een topsnelheid net iets boven de 300 km/i terwijl de acceleratie vanC km/u in slechts 4,7 secom kan geschieden. De VI2 Vanquish is leverb als 2-zitter met achter des len extra bagageruimte of +2 coupé. Elke auto wordt de hand gebouwd, afgewe uitgerust naar de individu wensen van de klant. Kop worden uitgenodigd naar port Pagnell te komen om een carrosserie- en interie kleur te kiezen. Na de wereldwijde premii Genève zullen de eerste le gen in het tweede kwartai volgend jaar plaatsvinden prijzen zullen niet voor de troductiedatum worden b kendgemaakt. Bij ons woi nieuwe super-Aston verko door Aston Martin Lagoni distributeur Kroymans in versum, die overigens ooi rari verkoopt. BMW heeft een nieuwe locatie gekozen voor 's werelds meest exclusieve automerk Rolls-Roy ce. In een nieuwe fabriek op het befaamde landgoed Goodwood in West-Sussex aan de Engelse zuidkust, zal vanaf 2003 een volledig nieuwe, uiterst luxueu ze Rolls-Royce limousine wor den gebouwd. In eerste instan tie gaan rond 350 werknemers gemiddeld duizend nieuwe Rollsen per jaar bouwen. BMW verwierf al in 1998 de rechten op de merknaam Rolls- Royce en neemt vanaf 2003 ook de volledige verantwoord heid over voor productie wereldwijde verkoop. Die thans nog in handen van wagen, dat straks wel het Bentley behoudt. Nu nog Bentley in feite een sporti afgeleide van een Rolls-R< BLIK IN HET VERLEDEN Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan het Audi Forum Ingolstadt, het architectonische 'visitekaartje' van de Duitse VW- dochter Audi. Het Forum is ont worpen om de wereld van het merk Audi te presenteren aan bezoekers en klanten en om een band te scheppen tussen de his torie en de toekomstvisie van het merk. Het middelpunt van het Forum is het 'museum mobile', waar rond vijftig auto's en dertig tweewielers uit de Audi-geschie- denis worden tentoongesteld. Een van die 'monumenten' is de ze fraaie Horch 12-cilinder type 670 sport cabriolet, bouwjaar 1932. In datzelfde jaar fusee de vier automerken Wanden (1885), Horch (1899), DKW (1907) en Audi (1909) tot Ai Union AG, gesymboliseerdi een merkbeeld van vier veib den ringen, zoals we dat nu steeds op elke Audi aantrel foto Shimano maakt fietsonderdelen, geen complete fietsen. Het propageren van het nieuwe volautoma tische versnellingssys teem Nexus-Auto D verloopt daarom met behulp van een fietsfa- brikant. Met 'bel en win-acties' in tijd schriften konden lezers de afgelopen weken fietsen winnen van het Nederlandse fabrikaat Multicycle, compleet uitgerust met de auto maat van Shimano. Zo kreeg mevrouw A. Breewel uit Amsterdam vorige week bij de Rijwieltrust, Multi- cycle-dealer in Haarlem, de sleuteltjes van een fiets ter waarde van bijna 2.500 gulden. „Mevrouw behoort precies tot de doelgroep van fietsers waar voor dit schakelsysteem ge maakt wordt," zegt directeur Jacob Pot van Multicycle in Ulft. „Dat zijn de recreatieve fietsers die een goede stadsfiets willen waarmee je ook kunt meedoen aan de Drenthse Rij- wielvierdaagse. Natuurlijk zijn daar goede versnellingssyste men voor, maar in de praktijk vergeet de fietser vaak te scha kelen. Men is schakellui en rijdt weg in een te zware versnelling, waardoor én de knieën én de techniek kapot gaan. Met het Auto D-systeem rijdt de fietser automatisch in een lichte ver snelling weg." Mevrouw A. Breewel neemt bij de Rijwieltrust gratis een volautomatische Multicycle in ontvangst. foto united photos de boer michel schnater De automaat van Shimano be staat uit vier delen: de tandwie len in de dichte naaf van het achterwiel, een schakelmotor op deze naaf, een kastje met batterij onder de trapas en de bedieningsknoppen op het stuur. De fietser kan kiezen uit de schakelstanden comfortabel, sportief en zelf schakelen. To taal zijn er vier versnellingen. De bedieningsknoppen vormen een geheel met een digitale tel ler die de snelheid aangeeft en de ingeschakelde versnelling. Het schakelen is evenredig aan de snelheid, dus pas bij te snel ronddraaien van de pedalen schakelt het systeem een ver snelling verder. Daarmee ge bruikt de fietser de trapenergie optimaal. Volgens Shimano hoeft de batterij onder normale omstandigheden en gemiddeld fietsgebruik van een uur per dag slechts eens per jaar te worden opgela den aan het stopcon tact. Auto D is geen pak ketje dat je koopt en zomaar even op een fiets monteert. Het is bedoeld als 'eerste montage' door fietsfa- brikanten. De fiets krijgt daardoor een meerprijs van 350 gul den. De door Shimano be schikbaar gestelde Multicycle van 2.500 gulden, type 'Active', heeft een aluminium frame en is uitgerust met nog een reeks andere technische voorzieningen die het fietsen uiterst comfortabel en veilig maken. Een remkrachtbegren- zer bijvoorbeeld en een voor ziening dat bij het remmen met een hand altijd het achterwiel remt. Er zijn geen verlichtings- snoeren en het achterlicht op batterijen floept automatisch bij schemering aan. Op de ba gagedrager van bijzonder ont werp kunnen gladde voorwer pen niet wegglijden. De fiets is voorzien van roller- brakes, het dichte remsysteem van Shimano dat wel de voor delen maar niet do nadelen van trommelremmen heeft. De za delpen is verend en tegen meerprijs kan er een verende voorvork op. Er is een dames- en een herenuitvoering van de 'Active'.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 24