ROLFF keukens Schrijvende Lezers Natuurstroom-actie NUON niet meer dan een ordinaire bedelbrief Lyczak niet enige schuldige in debacle Alphen Voor de kampkinderen was 2000 geen jubeljaar Leefbaarheidsmonitor geen maatstaf voor wijkontwikkelingsplarii Moeite met werkwijs van Willibrord Freqi| GA GERUST VOOR UW BEURT Siemens kookdemonstrati D Si op zaterdag 16 december van 11.00 tot 16.00 WHIPLASH: EEN ONZICHTBARE HANDICAP! Whiplash Stichting Nederland V VRIJDAG 15 DECEMBER 2000 Met de actie 'De voordelen van natuurstroom' tracht NUON u en mij te bewegen te kiezen voor schone energie. Zo op het eerste gezicht een mooi initia tief van deze energie-gigant. En mocht dan de milieu-con ferentie in Den Haag niet tot het gewenste resultaat hebben geleid, kleinschalig wordt er dus wel degelijk goed werk verricht, was mijn eerste ge dachte. Maar wat gaat er in werke lijkheid schuil achter deze ac tie? Het is niets meer of min der dan een ordinaire bedel brief. nota bene van een be drijf dat vele miljoenen winst maakt. Wat is namelijk het geval? Wanneer u kiest voor schone energie, krijgt u dezelfde ener gie als uw buurman, die niet voor schone energie heeft ge kozen. Maar let op, u gaat wel - afhankelijk van uw stroom verbruik - maandelijks mini maal 9,10 gulden meer beta len. Wie verzint zoiets? Verkeert de voetbalclub Vitesse in fi nanciële nood of is het aan het brein ontsproten van een der managers van dit energiebe drijf? Schone energie: een goede zaak maar niet op slinkse wijze op de achteloze burger verha len! Sjaak van Kins, Leiden. In alle commotie rondom het terechte vertrek van WD-wet- houder Stan Lyczak is de rol van de aannemer die er een potje van heeft gemaakt onder belicht gebleven. Het kan en mag niet zo zijn dat alle schuld voor het financiële debacle al leen in de schoenen van Lyczak wordt geschoven. Niet hij heeft de kostenoverschrijding veroor zaakt, maar de aannemer. Het is op grond daarvan noodzakelijk dat de handel en wandel van de aannemer aan een nauwgezet onderzoek wordt onderworpen. Daar heb ben de Alphenaren recht op. Zij moeten per slot van rekening de budgetoverschrijding, die enkele miljoenéh guldens be draagt, in de vorm van een be lastingverhoging of bezuiniging ophoesten. De oppositiepartijen die een motie van wantrouwen tegen de wethouder hebben inge diend, hebben nog veel huis werk te doen. Gaan zij nu ook de aannemer aansprakelijk stel len? Zij zijn dat alleen al mo reel, maar ook financieel gezien verplicht. Het is wel heel simpel om enkel en alleen de zwarte piet uit te delen aan een wet houder. Dat laat onverlet dat Lyczak alerter had moeten zijn. Als eerstverantwoordelijke voor het financieel beleid van de ge meente had hij de vinger aan de pols moeten houden. Het is overigens zeer de vraag of al leen de wethouder heeft zitten slapen. De ambtelijke top en de mensen die het project begelei den, hadden natuurlijk ook al lang aan de bel moeten trekken. Aangezien dat niet is ge beurd, zal dit ook gevolgen moeten hebben voor de ambte naren. Dat is zo klaar als een klontje. Het is namelijk niet te verkopen dat er maar één zon debok wordt aangewezen. Een andere les die de gemeenteraad uit deze affaire moet trekken, is dat het noodzakelijk is om bij grote projecten, zoals de bouw van een nieuw stadhuis, een bureau in te schakelen dat ge specialiseerd is in kostenbewa king. Dan was veel onheil te voorkomen geweest. R. Leget, Oud-wethouder Stan Lyczak Bodegraven. archieffoto engel ujc Marjan de Jo (fractievoorzitter (071589 68 82 (071589 60 4|f Fax (071589 63 35 Kabelbaan 1Leic TIJDENS DE KOOKDEMONSTRATIEDAG ZIJN ER SPECIALE AANBIEDINGEN 'Ik heb Leiden voor altijd in mijn hart gesloten'. De Japanse anbassadeur uitte deze beleefd heidsfrase kort nadat hem, tij dens een diner in de Lakenhal, de zilveren erepenning van de stad was aangeboden. Op vrij wel hetzelfde tijdstip was het precies 59 jaar geleden (8 de cember 1941) dat Japanse bom menwerpers richting Pearl Har bour vlogen. Dit feit zal in de Lakenhal wel niet zijn gememo reerd. Het Leidsch Dagblad maakte er in zijn verslaggeving in elk geval geen melding van. Aan burgemeester Jan Post- ma de eer om tijdens de feeste lijke bijeenkomst de Leidse penning aan de hoge, Japanse gast te overhandigen. Was het niet dezelfde Postma, die eer der dit jaar vele Indische Ne derlanders SGj^feerde door bij de ambassa^^^fc Japan na- waag te (lat^^Boen of er op het Rapenburg mag worden ge- demonsteerd tegen de komst van de Japanse keizer? Géén demonstratie van Jappenkamp slachtoffers dus voor het Van Siebolthuis. 'Laat ze maar een kilometer of wat verderop staan, ver genoeg uit het zicht van de keizer en de keizerin', zo luidde de boodschap. Maar, wat een geluk, een groepje uit het raam hangende studentes met 'lokkend pos tuur' zag kans om de keizer zo waar tot het maken van een praatje te verleiden. De foto die van deze spontane en onver wachte omtmoeting werd ge maakt, zou in het land van de rijzende zon een golf van en thousiasme hebben veroor zaakt en een keerpunt in de re latie tussen Nederland en Japan symboliseren. Het zijn mooie woorden, die de ambassadeur heeft gespro ken. Dat het tijd werd om de betrekkingen tussen beide lan den te intensiveren, het zij zo. Jammer alleen dat er hier nog steeds van die getraumatiseede lastposten rondlopen. Voor de meeste kampkinderen van toen was het géén jubeljaar. Dat wilde ik, met dank voor de plaatsruimte en met respect voor al mijn kampvrienden, graag even kwijt. P.C. Rosier, Wassenaar. De foto van de spontane en onverwachte ontmoeting tussen de Japanse keizer en drie uit het raam hangende studentes, zou in het land van de rijzende zon een golf van enthousiasme hebben veroorzaakt. archieffoto anp In zijn artikel 'Haagwegkwartier geen probleemwijk' van donderdag 30 november 2000 schrijft Robbert Minkhorst dat het onlangs gepubli ceerde leefbaarheidsonderzoek in Leiden uitwijst dat het Haagweg kwartier vergeleken bij andere wij ken in de stad gemiddeld niet slech ter scoort dan die andere wijken. Op zijn minst wordt de suggestie ge wekt dat het CDA daarom bij de be groting ten onrechte om een wijk ontwikkelingsplan voor het Haag wegkwartier heeft gevraagd. Omdat ik meen dat het artikel niet duidelijk maakt dat het hier om een speciaal onderzoek gaat en de in druk gewekt wordt dat er op grond van het onderzoek zonder meer be paalde conclusies getrokken kunnen worden, lijkt het mij nodig hierover enige duidelijkheid te verschaffen. Tegelijk kan ik een ander misver stand uit de weg ruimen. De leefbaarheidsmonitor brengt steekproefsgewijs in kaart hoe men sen in e.en wijk oordelen over hun woonomgeving. Dat is dus een sub jectief oordeel, dat wel wat zegt over de gevoelens van de bewoners over hun wijk, maar niet direct een af spiegeling behoeft te zijn van de ob jectieve situatie in zo'n wijk. Om de situatie van een wijk wel objectief te kunnen bepalen, hante ren de gemeenten die deelnemen aan het Grote Stedenbeleid een aan tal indicatoren, zoals de bevolkings samenstelling van een wijk, de con centratie etnische minderheden, in komen, werkloosheid, arbeidsonge schiktheid, bijstandsbehoefte, on veiligheid, sociale samenhang en de waarde van woningen. Op basis van zo'n totaalbeeld heeft de gemeente naast Leiden-Noord nog een aantal wijken als aandachtswijken be noemd waarvoor fasegewijs ook ontwikkelingsplannen zullen wor den gemaakt. Het Haagwegkwartier is een daarvan. De gemeente wil dat het wijkont- wikkelingsplan voor het Haagweg kwartier in 2004 gereed is (vergelijk: het meerjarenontwikkelingplan 'Lei den maakt kennis'). Dat betekent dus dat daarvoor nu al gesprekken plaats vinden en inventarisaties worden gemaakt. Voor de rest van Zuid-West moet no 2004 een plan worden gemaakt. Het CDA heeft bij de begroting aangedrongen op het naar voren halen van het maken van een wjijk- ontwikkelingsplan voor een groter gedeelte van Zuid-West dan het Haagwegkwartier, omdat binnen kort gestart wordt met het opknap pen van de Luifelbaan. Op die ma nier zou ook de omgeving van de Luifelbaan in de plannen kunnen worden meegenomen en zo 2004 gestart kunnen worden het uitvoeren van de plannen. Het college heeft een motie n het CDA hierover niet willen nemen. De plannen voor een g deel van Zuid-West gaan voor dus niet door, maar de plai |g voor het Haagwegkwartier staaj degelijk op stapel. En terecht, n de indicatoren geven aan dal j voor die wijk heel hard nodig is In de Zaterdag Bijlage van het Leidsch Dagblad van 9 december, viel mijn oog op een interview met Willi brord Frequin. Onder het genot van een alcoholische versnapering doet onze na tionale 'Robin Hood' uit de doeken hoe hij opkomt voor de zwakkeren en mis- deelden en genadeloos op jacht blijft gaan naar de slechteriken in Nederland. Hij is overtuigd van zijn intense goedheid en bena drukt het belang van zijn nobele daden. Frequin waarschuwt in het inter view zelfs, dat mensen die bepaalde functies; bereiken in de maatschappij, moeten weten dat hij ze 'kan bena deren. Die nobele daden worden volgens de moderne trends - 'This is reality tv, man' - op de beeldbuiis gebracht. Ik kan mij niet zo vinden in deze werkwijze. In de meest wilde achter- volgingsscenes probeert hij zijn slachtoffers voor de ca mera te krijgen. Een ingeze tene van onze sleutelstad kan er over meepraten. Wat te doen voor B- de Nederlanders enT dat misschien gaan den? I Ik raad hen aan een diacursus voor gevordi te gaan volgen: 'Hoe leef ik W.Fr.' Mulitple choice- één: |j A. Heel hard wegren Fout. J B. Plat op de grond Ie liggen en roepen om i Als er geen hulp ki u sterkte! - Fout. I C. Openbare toiletn el binnen vluchten - Foui ia D. Rustig blijven staa ,3 Frequin en zijn car da ploeg vriendelijk uitnoi voor een koolzuurhou ri bronwatertje in het dit ii bijzijnde café; uiteraai n uw kosten - Goed. 9 Wedden dat de seer k de beeldbuis dan niet gaat. Het cafébezoek j schijnlijk ook niet. Jetty van der Zwan-Di L Inductie kookplaat. Twee maal zo snel als gas. Een laag energieverbruik. En een kookplaat die zelf niet heet wordt. Dat is inductiekoken! De warmte ontstaat door een magnetisch veld in de panbodem zelf, niet in de kookplaat. Kom zelf kijken hoe het werkt. Hoe simpel. En hoe veilig. SIEMENS U bent van harte welkom op onze demonstraties. Rolff Keukens, Industrieweg 14 (Industrieterrein Grote Polder), Zoeterwoude. Telefoon 071 - 5899206. Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 09.00 -17.30 uur, zaterdag 10.00 -17.00 uur, donderdag koopavond 19.00-21.00 uur. Ruime parkeergelegenheid. Dullaarft glas Leiden BV Al 70 jaar een begrip in Glas! i— Vensterglas Spiegels en spiegelwanden Tijdens de demonstratie kunt u zien hoe beeldschoon de Siemens inductie kookplaten zijn. Magnetron plus oven. De kompakte alleskunner, moeiteloos ontdooien, verwarmen, grilleren, bakken en braden met meerdere systemen. Snel en veelzijdig en eenvoudig te bedienen. In één klap maakt uw hoofd een heftige slingerbeweging ten opzichte van de romp. Tijdens een aanrij ding, een val op het werk of gewoon door een ongelukje thuis. Daarna heeft u misschien hoofd- en nek pijn, kan er sprake zijn van duizeligheid en misselijkheid. Maar... er is verder niets te zien! Jaarlijks worden tussen de 15.000 en 30.000 mensen slachtoffer van een whiplashongeval. De Whiplash Stichting Nederland geeft de informatie en steun die u nodig heeft! Door lotgenotencontact, voorlichting, belangenbehartiging, juridisch advies en het bevorderen van wetenschappelijk onderzoek. Postbus 105, 3980 CC Bunnik TIJDELIJK 3 JAAR GRATIS ONDERHOUD Als u voor 31 december een nieuwe Daewoo Maciz koopt, krijgt u maar liefst 3 jaar gratis onderhoud cadeau. Gegarandeerd! Ga snel naar uw Daewoo dealer en vraag naar de voorwaarden. U BIENT TOE AAN 'N DAEWOO Leithon Cars Maredijk 175, Leiden, 071 -521291 Ie-mail: leithon@daewoo.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 22