De techniek achter de Leidse anatomie Popblad Melody Maker stopt ermee ,eiden English Choir: vooral lieve liedjes Cultuur Kunst Sponsors Van Nellecomplex moet rijksmonument worden 'Spotgeesten': ouderwets goed Amsterdam: Extra geld voor cultuur JDAG 15 DECEMBER 2000 petallica klaagt Guerlain aan iDEN De band Metallica onderneemt juridische stappen te- het Franse cosmeticahuis Guerlain, omdat het een parfum ider de naam Metallica op de markt heeft gebracht. De Ameri- anse groep heeft bij een rechtbank in California een aan- icht ingediend wegens oneigenlijk gebruik van een merk- ani. Het parfum, met als hoofdnoot vanille, is een exclusieve gave die in de Verenigde Staten verkocht wordt voor onge- er430 gulden voor een flesje van iets minder dan 250 mdlili- Metallica vreest dat de reputatie van de band geschaad irdt door het luchtje. rijs voor Naturalis-directeur ^bosch/leiden Naturalis-directeur Wim van der Weiden heeft iochtend de Phildalphia-erepenning ontvangen. Hij kreeg de js vanwege zijn bijzondere bijdrage aan de totstandkoming i het Phila del Art, een expositie- en atelierruimte voor ver- ndelijk gehandicapten. Dat onderkomen bevindt zich in de irmalige vrouwengevangenis, pal naast de ingang van Natu- isbij het Pesthuis. Van der Weiden nam de ere penning in tvangst op de laarafsluiting van de Stichting Philadelphia in :n Bosch. chuit te klein voor Das Pop [WUK De Belgische band Mintzkov Luna neemt zaterdag in Blauwe Schuit de plaats in van Das Pop. Voor die band, jneens afkomstig uit Belgie, bleek het podium van de Kat- jkse jongerensociëteit uiteindelijk toch te klein. Mintzkov na won eerder dit jaar de Humo Rockrally 2000. Eerder ver- :hte kaarten blijven geldig of kunnen aan de kassa worden igewisseld. Het concert begint om 22.15 uur. Zaal open: 21.00 hristusbeeld voor Rijksmuseum fERDAMHet Rijksmuseum in Amsterdam heeft voor bijna 2 Ijoen gulden een beeld van Christus gekocht. Het beeld is van hand van de Italiaan Giovanni Caccini (1556-1612/13). iristus de Verlosser' heeft eeuwen de kerk van Santa Maria vella in Florence gesierd, maar belandde via een Amerikaan- verzamelaarster uiteindelijk in een Londense kunsthandel, t Rijksmuseum heeft het stuk daar kunnen kopen dankzij de derlandse Sponsor Loterij. ocumentaire over Toon Hermans i/ersum Het publiek heeft Toon Hermans nooit helemaal ge il zoals hij was. Zijn eigen leven was van hemzelf. Dat zegt eke van Eeuwijk, die 22 jaar jaar lang assistente en kameraad s van de op 22 april van dit jaar plotseling overleden entertai- r. Ze is te zien in een documentaire over Toon Hermans die Avro op Nieuwjaarsdag uitzendt. Het programma 'En de ld zong' is gemaakt door Martin Maat. die de laatste maan- nvan Toon van nabij meebeleefde. Hermans was in die tijd bezig met een cd en dacht zelfs aan een show met confe- muziek recensie susanne lammers Silent Night, A Romantic stmas Carol Concert door het Lei- English Choir o.l v. Stef Collignon. i':V. het Leiden English Chamber Or- tra, Philip Curtis (bariton) en Casper jnge (piano). Gehoord: 14/12, Ma- rk, Leiden. Nog te horen: 16/12, pskerk, Wassenaar. iplugged' noemt het Lei- i English Choir het heel mantig. Geen groot orkest, bewust kleinschaliger ist kamermuziek en veel a lella werk. De bezetting van koor is zoals andere jaren, ir de begeleiding wordt sorgd door een pianist en kamerorkestje met strijk- trumenten, een fluit en een ;tje slagwerk. daar dat het kerstconcert jaar veel minder feestelijk komt vooral door het reper- :e. Het LEC zingt voorna- ilijk lieve liedjes met weinig te'. Een groot deel van het lodene heeft weinig om het en jammer genoeg articu- en vooral de dames zo cd. c at al die mierzoete 50 jdschap en het wezenloze ut met Het Kind niet te ne en vallen. )aarbij zingt het koor niet 'l even precies. Het lijkt jker. Er wordt hevig ge- nnield met inzetten, met de verheid nemen ze het niet nauw en tempo houden jkt ook heel lastig. Zo kan gebeuren dat zelfs de 50 erbekende kleine 'Drum- irboy' gemaltraiteerd wordt, 'oor de pauze spreken Brit- londen ap Melody Maker, voor zover bekend het oud ste weekblad over populaire muziek ter we reld, verschijnt volgende week na 74 jaar voor de laatste keer. Het blad gaat samen met zijn grootste rivaal, New Musical Ex press. De eerste uit 1926 daterende nummers van Melody Maker bevatten bladmuziek en aanwijzingen voor muzikanten, bijvoor beeld over 'hoe de gezichtshoek van in vloed is op het klarinetspel'. In de jaren '30 zorgde het blad er mede voor dat jazz- grootheden als Duke Ellington en Louis Armstrong de oversteek over Atlantische Oceaan konden maken om een nog groter publiek te bereiken. Midden jaren '90 tens 'A Hymn to the Virgin' en 'A Fanfare for Christmas' van Robin Wells het meest aan. De Hymn ontleent zijn spanning aan zijn dubbelkorigheid. Een deel van het koor zingt de En gelse tekst, een ander deel antwoordt vanuit een uithoek van de kerk in het Latijn. Heel verfijnd en verstild, totdat het tempo haast verdubbelt en het koor vleugels krijgt, om dan weer klein en eerbiedig te worden. De Fanfare klinkt on gekend vurig met heren die doedelzakken imiteren en ju belende dames. Maar het als pièce de resis tance gedachte werk, Vaughan Williams' driedelige 'Fantasia on Christmas Carols' met een hoofdrol voor bariton Philip Curtis, valt ronduit tegen. De variaties op oude kerstliede ren zijn mat en braaf, het or kestje speelt slordig en Curtis' metalige timbre overtuigt ook niet echt. Na de pauze wordt het niet beter, het koor houdt het overwegend bij inwisselbare, weke kerstliedjes en zingt bij voorbeeld een hyper-Ameri kaanse versie van 'Stille Nacht', die niet swingt maar dweilt en waarin Curtis alleen maar boven het koor uit weet te komen door zich suf te vi breren. Het Leiden English Choir kan zoveel meer. zoals ze overtuigend laten horen in het oude Franse 'II est né le divin Enfant', waarin de dames smachtend en helemaal ver liefd hun partij zingen. Maar dat soort tractaties waren schaars. leiden coen polack „De beste anatomische collectie van West-Europa." Zo noemt Kees Grooss de verzameling preparaten van men selijke en dierlijke lichaamsdelen en organen van het Anatomisch Museum. Vanaf vandaag presenteert Muse um Boerhaave een kleine greep uit die collectie in haar jaarlijkse foyer-tentoonstelling, deze keer getiteld Leidse Anatomie. verliet.'' De expositie in Boer haave is toch geen smerig, op sensatiebelust rariteitenkabinet geworden? Grooss: „De ten toonstelling gaat vooral over de techniek achter het prepareren. Aan de hand van bijzondere voorbeelden laten we zien wat er in de loop der eeuwen op dit gebied is geweest. Er is duide lijk verschil te zien tussen bij voorbeeld de terpentineprepa raten, waarbij het weefsel door zichtig wordt, en de preparaten gemaakt met formaline, waarbij het weefsel een spookachtige witte kleur krijgt." Er zijn zeer unieke objecten te zien. Grooss is vooral en thousiast over een geprepa reerd kinderhoofdje. „Dit is werk van Frederik Ruysch uit de 17de eeuw. Het is voor die tijd verschrikkelijk goed ge daan. Eerlijk gezegd hebben we vandaag de dag nog steeds geen idee, hoe hij dit destijds voor elkaar heeft gekregen." De objecten op de expositie Als het Anatomisch Museum aan de Wassenaarseweg open huis houdt, is het dringen ge blazen. Mensen staan in de rij om een blik te werpen op de gi gantische collectie embryo's in potten, rijen schedels en in per spex gegoten plakjes menselijk orgaan. Maar aangezien het Anatomisch Museum slechts een enkele keer per jaar haar deuren opent, en verder alleen voor de wetenschap toeganke lijk is, mist het publiek veel bij zonders. Althans, dat vindt Grooss. De conservator van Boerhaave stel de met beheerder Dries van Dam van het Anatomisch Mu seum de expositie samen. „Dat heeft nog lang geduurd. Het se lecteren gaat je niet in de koude kleren zitten, want er liggen buitengewoon naargeestige ob jecten in het Anatomisch Muse um. Het is wel gebeurd, dat ik klappertandend' het gebouw zijn koel en met enige afstand tentoongesteld. Het moet bij het publiek niet te zeer een ge voel van walging oproepen, maar eerder bewondering voor de techniek. Toch liggen in de vitrines stukken, waarbij de meeste bezoekers wel even moeten slikken. „Er was vroe ger een opmerkelijke voorliefde voor het prepareren van penis sen", legt Grooss uit. „Het was een ingewikkeld werkje, omdat een penis slechts uit weefsel bestaat. Er is geen bot om mee te werken. In totaal liggen er vier geprepareerde penissen in de vitrines." Een ander topstuk is een in formaline geprepareerd em bryo, compleet met baarmoe der. Grooss: „Er zijn veel meer van dit soort preparaten in de collectie van het Anatomisch Museum. Dit is misschien drie procent van het totaal aantal vergelijkbare stukken. En dat is dan weer een fractie van de he le collectie." Grooss begrijpt dat veel men sen het jammer vinden dat het Anatomisch Museum niet ge woon geopend is voor bezoe kers. „Maar er zijn in het muse um ook heel veel stukken die je niet eens wilt zien, neem dat maar van mij aan. De stukken op zich hebben nog wel iets on- bracht het blad de Britpop, met groepen als Oasis en Blur, aan de man. Melody Maker had het de afgelopen jaren moeilijk. Een verandering van kranten- naar magazineformaat eerder dit jaar zorg de nauwelijks voor een hogere oplage. Twee weken eerder kondigde een ander Brits muziekblad, het maandelijks verschij nende Select, aan dat het zou verdwijnen. Dit kinderhoofdje werd geprepareerd door de Amsterdammer Frederik Ruysch. Hoe hij al in de 17de eeuw preparaten van deze hoge kwaliteit kon maken, is tot op de dag van vandaag een raadsel. publiciteitsfoto's Geprepareerde penissen, embryo's en een kinderhoofdje Deze foetus is geprepareerd in zijn natuurlijke omgeving: de baarmoeder. menselijks, waardoor je mis schien afstand voelt. Maar het is vooral de veelheid in het mu seum die er stevig in hakt. Uiterlijk onbewogen vertelt Grooss de verhalen achter de Boerhaave-expositie. „Dit is de schedel van een syfilis-patiënt. Als de ziekte zo ver gevorderd is als in dit geval, dan worden zelfs de botten aangetast. Bij deze man ontstond er een gat in zijn schedeldak, waardoor je van boven zo tegen zijn hersen vlies aankeek. Je kon de vaten eronder zien kloppen." Expositie Leidse Anatomie - Museum Boerhaave. Te zien tot 1 april 2001 in Museum Boerhaave, Lange St. Agnie- tensteeg 10, Leiden. Openings tijden: dinsdag t/m zaterdag tussen 10.00 en 17.00 ge opend. Op zondag vanaf 12.00 Deze mammoet is opgegra ven met geld van de Vlees- meesters (Naturalis) of Dit olieverfschilderij is aan gekocht met steun van de Shell (Lakenhal) of Deze mummie is ontwikkeld op kosten van de Ohra (Oud heden) Het klinkt misschien absurd - en dat is het ook - maar hoe lang zal het nog duren eer de Leidse musea hun waardevol le objecten van bordjes met dit soort begeleidende teksten voorzien? 'Nooit', zegt Wim van der Weiden, directeur van Natu ralis. 'We verkopen onze ziel toch zeker niet aan de duivel? Tut, tut, Wim. Zeg nooit nooit. Straks slik je je tong nog in. Voor alle duidelijkheid eerst maar even wat aan dit voor gaande ten grondslag ligt. In zijn Nationaal Natuurhis torische Museum trad Wim van der Weiden eerder deze week op als gastheer bij een opmerkelijke gebeurtenis. Hoewel het prachtige gebouw van architect Fons Verheijen pas twee jaar oud is, onder ging één van de vaste tentoon stellingsruimten nu al een grondige renovatie. De facelift van de zaal Aarde behelsde ondermeer een entresol (ver laagd plafond), een giganti sche wereldbol en een draai aan het oorspronkelijke the ma in de richting van Energie. Onze nationale astronaut Wubbo Ockels opende dins dag die opgepoetste Aarde op ludieke wijze. Goed, tot zover nog niets aan de hand. Maar let op: hier volgt de afre kening. Kosten project: 1 miljoen. Kostendragers: 2 grote ener giebedrijven. Aha. Het gaat hier dus om een snel uitgevoerd, zij het open lijk één-tweetje tussen muse um en bedrijfsleven. En het betreft niet zomaar een lullig akkefietje. Een miljoen gulden is perslot van rekening geen kattepis. Daar loop je niet elke dag tegenaan. Je vraagt je natuurlijk wél meteen af. hoe zit het met de tegenprestatie? Want voor niks, en dat weten ze in dit verband nergens beter dan bij Naturalis. gaat op Aarde uit sluitend de zon op. Lopen soms alle conservatoren en suppoosten straks net als de voetballers van Vitesse met Nuon op hun shirt? Of staat er inderdaad binnenkort bij alle objecten - de valse niet uitgezonderd - een bordje met de naam van de gulle gever? Het soort milieuvervuiling waar helemaal niemand op zit te wachten? Zeker niet bij een openbare instelling als een museum? Het valt voorlopig mee. Een plaquette ter grootte van een kleine gewervelde geeft bij de entree van de zaal onopval lend aan wie hier het geld heeft gestiekt voor die mooie presentatie. De ruimte zelf, en ook de objecten, zijn met rust gelaten en zelfs het aanpassen van het thema is alleszins te verdedigen. Wisselwerking op niveau, zeg maar. Maar Van der Weiden meldde nog bij diezelfde opening, dat hij het hier niet bij zou laten. 'Willen we het publiek blijven boeien dan zullen we toch naar an dere wegen moeten zoeken. Want van de overheid hebben we niks extra's te verwachten'. Hij kondigde in elk geval aan op zoek te gaan naar sponsors om in navolging van Aarde de zaal Leven van een stevige (fi nanciële) injectie te voorzien. En hij zoekt geïnteresseerden die voorde somma van 25.000 gulden per keer een draai wil len geven aan het enorme bord aan de buitenkant van het gebouw, waarop Natura lis zijn exposities aankondigt. Een kwart ton, dat is wat die kikker kost. 'Het Breinvergt in het voorjaar zo'n zelfde be drag. Stan te pede beloofde de direc teur evenwel zijn principes ook ten aanzien van toekom stige sponsors niet los te laten. Niet zomaar een knieval te maken voor de commercie. Meteen: "Wegaan netzover als we zelf willensloot hij af. Mooi gesproken, Wim. Natu ralis moet schoon blijven. U bent mijn getuige. Goed, dat is dat. Nu nog wat anders. Ik blijf van mening dat de Leidse grachten weer open moeten. Te beginnen met de Lange Mare. AD VAN KAAM rotterdam gpd Het Van Nellecomplex in Rot terdam is een monument van wereldfaam en moet be schermd worden, vindt het Rot terdamse college van burge meester en wethouders. De ge meenteraad wordt voorgesteld om een deel van het gebouw voor te dragen als rijksmonu ment. Het gaat om enkele pakhui zen (de Schiehallen uit 1943), de laad- en loskade en het fa brieksterrein. De rest van het complex is zestien jaar geleden elevisiemakers aan op cursus sterdam er voor te zorgen dat er er tien jaar voldoende 50 üticiilturele kinderpro- 50 mma's op de televisie 55 ia, begint dit weekeinde in 501 Victoria Hotel in Amster- 5( m onder de titel 'Kind en ur' de eerste opleiding 5( ïr het schrijven van televi- drama voor een multicul- eel publiek. (ind en Kleur is een initia- f van het Stimulerings- ids Nederlandse Culturele iroepproducties in sa- 01 inwerking met het Maurits iger Film Instituut. Doel de vijf maanden duren- cursus is om programma- 'cers kennis op te laten 'n in het schrijven van te- iedrama voor allochtone eren. eer dan 150 film- en te- siemakers hebben zich iddels aangemeld. theater recensie wunand zeilstra 'Spotgeesten' van Noël Coward Regie. Andy Daal Spel Trudy Labij, Kees Coo- len, Bea.Meulman, Anne-Mieke Ruyten, Will van Seist, Francine Dreessen en Kata- rina Justic Gezien: 15/12, Schouwburg, Leiden Nog te zien 15 t/m 20 december, Koninklijke Schouwburg, Den Haag. Laat Trudy Labij flink kwaad worden en je kunt smakelijk om haar lachen. Deze actrice bezit de gave om een zaal te laten ge nieten van haar woede-aanval len. Het is bijvoorbeeld prach tig om te zien hoe zij haar echt genoot sissend tussen haar tan den voor 'astrale bigamist' uit maakt. In zekere zin heeft ze gelijk. De eerste vrouw van haar man, die al enige jaren geleden is overleden, keert als geest te rug. Haar man is dus met twee vrouwen tegelijk getrouwd: één van hiér en één van gene zijde. Het is niet verwonderlijk dat zoiets niet goed kan gaan. Noël Coward raapt heel wat flauwekul bij elkaar. Dat ge beurt echter zo geraffineerd dat je je moeiteloos laat meeslepen en in al die onzin met graagte gaat geloven alsof het de ge woonste zaak van de wereld zou zijn. 'Spotgeesten' heet het bijna zestig jaar oude blijspel dat nog altijd bij een groot pu bliek in de smaak blijkt te val len. De enscenering doet denken aan de blijspelstijl van de voor malige Haagse Comedie die het uitbrengen van dit soort reper toire tot een eigen specialiteit had ontwikkeld. Sierlijke ele gantie voerde daarbij de boven toon. Kees Coolen in de rol van de geplaagde echtgenoot heeft jarenlang in deze stijl ervaring kunnen opdoen bij het ter ziele gegane Haagse gezelschap. Die lichtelijk joyeuze speelstijl komt hem hier goed van pas. Maar ook Francine Dreessen met vele dienstjaren bij de Haagse Co medie heeft als de vrouw van het doktersechtpaar dat op be zoek komt, een uitermate be scheiden rolletje. Maar ook de ze puur dienende rol wordt met toewijding gespeeld. Een beetje exclusievere kle ding en een smaakvol ingericht decor zijn onlosmakelijk met een dergelijke aanpak verbon den. Met recht kun je dit welis waar ouderwets amusement noemen. Maar zo consequent in quasi-bekakte stijl verpakt dat je dergelijk klassiek reper toire onmogelijk achterhaald kunnen noemen. Het is ook nu nog leuk. In alle keurigheid komen ove rigens langzaam maar zeker barstjes. Zo overheerst aanvan kelijk een nette conversatie toon. Alleen Trudy Labij valt als het ware wel eens uit haar rol en doorspekt haar keurig «pra ten met af en toe een kreet die voor perfect tegenwicht zorgt. De ironische component van het stuk is nu eenmaal bij haar in goede handen. Op die ma nier heeft ze toch weer de dra gende rol van deze productie, waarin ze de aardse tweede Spotgeesten met Anne-Mieke Ruyten, Bea Meulman en Rien Bekkers. echtgenote van de mannelijke En tegenover haar Onaardse ri- hoofdrolspeler mag vertolken, vaal mag ze af en toe heel foto ben van duin al als rijksmonument aangewe zen. De fabriek wordt gerestau reerd en verbouwd tot een Ont- werpfabriek, een verzamelge bouw voor communicatie en design. De gemeente gaat voor de restauratie een'subsidie aan vragen van 5 miljoen gulden bij de staatssecretaris voor cultuur. De Van Nellefabriek werd ge bouwd tussen 1925 en 1931. Het complex, dat werd ontwor pen door de architecten J. Brinkman en L. van der Vlugt, is een schoolvoorbeeld van het Nieuwe Bouwen. amsterdam anp Een meerderheid van de Am sterdamse gemeenteraad wil jaarlijks 1.65 miljoen gulden uittrekken voor cultuur in de stad. Zo willen ze 3,5 ton uit trekken voor debutanten en vooral allochtone kunstenaars. Een even groot bedrag moet naar meer cultuur in buurtthe- aters in de stadsdelen. De rest van het geld gaat naar de pro grammering van instellingen variërend van het Pianolamuse um tot Cinekid. Het plan moet onder andere worden gefinan cierd met opbrengsten van het Grondbedrijf. De Amsterdamse gemeente raad wil verder dat het Stedelijk Museum de prijs voor een toe gangskaartje verhoogt. De afge lopen jaren leed het museum respectievelijk 1,4 en 1,9 mil joen verlies.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21