Leidsch Dagblad Nieuwe vredespoging Midden-Oosten Sneltrein Leiden-Utrecht Gehandicapte voetballers KRV gewond bij busongeluk v_ De tong komt straks uit Senegal en Spanje Ziektekostenpremies omhoog Concorde in maart weer de lucht in 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42492 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 13 Scholieren Dolfijn boos om opheffen schooltuintjes 16 Katwijkse leerlingen krijgen vuurwerkles 19 Rob Spaas weg Nieuwe Alphense als 'leraar, j wethouder Wienbelt had eigenlijk andere plannen Boerhaave toont techniek achter de Leidse anatomie euw hoog r in Engeland dige wateroverlast in rittannië dreigt die »e maand te overstij- overlast leidde toen rgste overstromingen jaar. De Britse over- raarschuwt voor een recordhoogte van het il, meldt de BBC van- loral het peil van de ri- Severn in Midden-En- n Wales baart de over- rgen. Gisteravond wa- 88 waarschuwingen overstromingen van waaronder veertien eur voor len zwemduo ran den Hoogenband de Bruijn zijn door het igevende Amerikaanse rimming World uitge- tot 'Wereld Zwemmers jaar'. Het is voor de eer in de geschiedenis nderscheiding ten deel Nederlanders. Swim- Vorld benoemde het it tijdens de Olympi- lelen in Sydney gros- in gouden medailles, is tot 'Europa's Zwem- n het Jaar'. ulkaan tot dexico-Stad Popocatepeü bij Stad heeft gisteren de- deze stad met een bedekt. Het is voor sinds 1994 dat de as likte. Volgens vulkano- er nog geen direct ge- |or de bevolking. Sinds lier 1994 spuwt de 5.450 loge vulkaan rook en as 1927 tot 1994 was hij ef. tkaart favoriet n e-mail [tkaart blijft populair, st denkt geen concur- te ondervinden van leten via e-mail. De wacht dan ook dat er r weer 200 miljoen arten worden bezorgd, ife aantal als vooraf- jaren. De grootste golf an af komend weekein- iacht. 10 artsen: Meer lagsdiensten sartsen draaien begin jaar een maand lang [diensten op doorde- :n. Dit gebeurt in e per regio. Het be an de Landelijke Huis- ïreniging, dat hiervoor voorjaar in gedachten hier gisteren toe ge- tijdens een massaal te actiebijeenkomst in terdamse RAI. re machines lm te stemmen belangrijkste techni- versiteiten van de Ver- ptaten, MIT en Caltech, nen proberen een een- li betrouwbare en be- stemmachine te ont- De poging is be ien herhaling te voorko- het debacle waarop Jsidentsverkiezingen in Izijn uitgelopen. MAG 26 PAGINA'S Israël zou willen toegeven inzake Jeruzalem en nederzettingen Israël en de Palestijnen willen een uiterste poging doen een raamwerk voor een vredesakkoord te bereiken voor dat de Amerikaanse president Clinton op 20 januari het Witte Huis verlaat. Afgelopen nacht heeft de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Ben-Ami, daarover uit voerig gesproken met de Palestijnse president Arafat. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Volgens Palestijnse bronnen heeft Israël een voorlopige vre desregeling aangeboden op ba sis van het akkoord van Camp David, plus verdere concessies aangaande Jeruzalem en de ne derzettingen in bezet gebied. In ruil daarvoor zouden de Pales tijnen bereid moeten zijn een oplossing voor het vluchtelin genprobleem uit te stellen. Is raël stelt blijkbaar niet langer de voorwaarde dat er niet wordt onderhandeld zolang de Palestijnse Aksa-intifada voort duurt. De vier uur durende bijeen komst van Ben-Ami en Arafat, beiden vergezeld door een uit gebreide delegatie, verliep vol gens partijen in een optimisti sche sfeer. Ben-Ami en Arafat spraken veertig minuten onder vier ogen. Volgens Ben-Ami zijn de partijen het erover eens dat de afspraken die zijn ge maakt tijdens de topconferen tie van Sharm al-Sheikh, in ok tober, moeten worden nageko men. Ze willen daartoe een nieuwe gezamenlijke poging ondernemen. De contacten zullen in de ko mende dagen worden voortge zet, wellicht in de Egyptische hoofdstad Cairo. Als er concre te vooruitgang wordt geboekt, rekent men op de komst van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Albright, of zelfs president Clinton zelf. Volgens Palestijnse bronnen is Israël nu bereid tot meer concessies dan het heeft ge daan op de topconferentie van Camp David, in ruil voor het op de lange baan schuiven van een oplossing voor het vluchte lingenprobleem. De nieuwe concessies zouden betrekking hebben op de toekomst van de nederzettingen en de status van Jeruzalem. Het is niet dui delijk in hoeverre de Palestijnse informatie is bedoeld om bij het Palestijnse volk de indruk te wekken dat de Aksa-intifada resultaat heeft gehad. In Israël is de Palestijnse in formatie niet bevestigd, maar onderhandelaar Gilad Sher heeft wel laten weten dat een overeenkomst binnen twee maanden naar zijn gevoel tot de mogelijkheden behoort. De tijd dringt. Waarschijnlijk Israël op 6 februari naar de stembus om een nieuwe pre mier te kiezen. LOENERSLOOT/KATWUK De spelers van het gehandicap tenteam van voetbalvereniging Katwijkse Rijnvogels (KRV) die gistermiddag betrokken waren bij een ernstig busongeluk, zijn vandaag uit het ziekenhuis ont slagen. Op de terugweg van opna men van het televisieprogram ma 'Knoop in je zakdoek' raak te de bus van Brouwers Tours op de Provincialeweg N201 bij Loenersloot in een slip en be landde in een sloot. Van de 35 inzittenden moesten er 17 naar ziekenhuizen in Amsterdam, Utrecht. Hilversum en Blari- cum. Tien -passagiers bleven daar voor observatie, een aantal moest een nacht blijven. De bus raakte van de weg na dat hij was gesneden door een automobilist die de touringcar op een viaduct inhaaldë, meldt woordvoerder J. de Carpentier Wolf van Brouwers Tours. De bus belandde twintig me ter verder op zijn zijkant in een sloot onder aan het talud. Van de automobilist die de bus sneed is niets meer vernomen. Toen de bus tot stilstand kwam, ontstond er bij de ge handicapten, ouders en bege leiders even paniek, vertelt een passagier. Uiteindelijk konden zij allemaal via de voordeur en ramen naar buiten klimmen. Een voetballer viel daarbij in de „sloot. De buschauffeur die hem even daarvoor op dezelfde ma nier was voorgegaan, wist hem snel op het droge te krijgen. De 40-jarige buschauffeur die al tien jaar voor Brouwers Tours rijdt werd even later ge wond en in shock overgebracht naar het ziekenhuis. De ver wondingen van de passagiers betroffen kneuzingen, spierver- rekkingen, nekletsel en een bot breuk. Na het ongeluk werd een Eén van de gewonden wordt door hulpverleners het talud opgedragen. deel van de passagiers in een bus van een vervoerder uit Mijdrecht naar huis gebracht, meldt De Carpentier Wolf. ,,Je Importeurs varen we! bij vangstbeperking KATWUK/VELSEN COVERT WISSE Ondanks de forse vangstbe perking hoeft de Nederlandse consument niet bang te zijn. Ook volgend jaar zijn schol, tong en kabeljauw in ruime hoeveelheid in de viswinkel te koop. Maar het is zeer twijfel achtig of de kwaliteit van die populaire vissoorten blijft ge handhaafd. De handel zal op zoek gaan naar minder aantrekkelijke, mqar goedkopere alternatie ven voor de Noordzeevis, zoals kabeljauw uit de Oostzee en tong uit Senegal en Spanje. Noordzee-vis wordt nog schaarser en dus nog duurder. Maar niet iedereen is daar de dupe van. Visimporteurs varen wel bij de speurtocht naar plaatsvervangende vis voor de Nederlandse schol en kabel jauw. Groothandelaar Henk Schoorl in IJmuiden gruwt bij de gedachten dat hij straks tongfilet uit Senegal moet ver kopen. ,,Er gaat niets boven de vis uit de Noordzee. Hoe zui delijker je komt, hoe minder de samenstelling .en smaak worden. De tongfilet uit Sene gal is echt een ramp." Schoorl vertrouwt op de smaak van zijn klanten. ,,De consument bewijst nu al best te willen be talen voor een goede vis. Tongfilet is op dit moment tien keer zo duur als een kar- bonaadje en toch is er vraag naar." Volgens voorzitter D.Lang straat van het Produktschap Vis zorgt de reducering van de quota voor een totale inkom stendaling van 90 miljoen gul den op jaarbasis. Elly van de Ree, eigenares van de kotter IJM 44, ziet de toekomst voor haar visserijbedrijf somber in. ,,Dit jaar hebben wij en ons Katwijkse personeel bijna niks verdiend door de gestegen brandstofprijzen. In 2001 wordt het nog minder lonend. Ik ben zelfs bang dat mijn mensen ermee stoppen." Pagina 10: Reddingsplan ka beljauw PAANAKKER CO START OPRUIMING ZATERDAG 16 DECEMBER OM 9.00 UUR Maarsmansteeg 12 Leiden zag aan hun gezichten dat ze heel wat hadden meegemaakt. Maar ze waren niet bang om weer in een bus te stappen. En Gedeelte strand Zandvoort weer toegankelijk ZANDVOORT FLEUR LEEFLANG De eerste tweehonderd meter van het afgezette 'bommen- strand' in Zandvoort is met in gang van vandaag weer toegan kelijk voor publiek. Ruimings- bedrijf Leemans heeft het zand daar tot op drie meter diepte van munitie uit de Tweede We reldoorlog ontdaan. De ge meente Zandvoort verwacht dat op 22 december ook de tweede strook van tweehonderd meter is geruimd. De vondsten aan explosieven op het eerste stuk strand heb ben de verwachtingen van de gemeente Zandvoort overtrof fen. Leemans heeft geschut- smunitie, hand- en geweergra naten, mortiermunitie en mij nen aangetroffen. In totaal spreekt het bedrijf over bijna duizend explosieven. Het twee de stuk strand is tot op de helft geruimd. In verband met de storm heeft Leemans het werk enkele dagen stilgelegd. Het to tale project wordt voor 1 april afgesloten, hoopt de gemeente nog steeds. Of dat lukt, hangt af van de weersomstandigheden de komende maanden. Zodra ook de tweede strook is geruimd, mag restaurant Riche weer open. Of het restaurant meteen opent, is twijfelachtig. De storm heeft het zomerpavil- joen beschadigd. Vanwege ex plosiegevaar kon het niet wor den afgebroken en voor de win ter opgeslagen. ze hebben op de terugweg zelfs nog zitten zingen." In de kantine van de voetbalvereni ging werden zij gisteren opge vangen door de burgemeester, de politie, slachtofferhulp en mensen van Brouwers Tours. De voetballers waren allemaal rond de vijftien jaar. Pagina 16: 'Misschien komt de klap morgen' Tussen Leiden en Utrecht komt gaat een sneltrein rijden naast de bestaande twee stop treinen per uur. De NS weten nog niet of de capaciteit van het spoor - waarop in de toe komst ook de lightrail-verbin- ding Rijn-Gouwe plaats moet krijgen - voldoende is om de stoptrein Leiden-Gouda in stand te houden. Mogelijk wordt die beperkt tot Alphen- Gouda. Deze plannen verke ren nog in een pril stadium en moeten nog nader worden uit gewerkt. De verbinding met Amster dam en Schiphol wordt opge voerd tot zes sneltreinen per uur (nu vier). Schiphol zelf krijgt ook betere connecties met Hilversum, Duivendrecht en Hoofddorp. Na 2005 komt daar de hogesnelheidslijn nog bij, al is het niet zeker of de NS daarop mogen gaan rijden. De plannen over het zoge naamde hoofdrailnet (de be langrijkste lijnen in Neder land) maken deel uit van het overgangscontract dat minis ter Netelenbos sluit met de Spoorwegen. De Kamer is boos op de minister omdat ze de overeenkomst pas op het allerlaatste moment aan het parlement heeft laten zien, maar zij spreekt van 'over macht'. Pagina 5: Ruzie Kamer en Ne telenbos over prestatiecon tract NS DEN HAAG GPD Gemiddelde stijging van tien procent in 2001 zelf de premies vast te stellen. Volgens de zorgverzekeraars is het extra geld dat het kabinet uittrekt voor de ziektekosten volgend jaar niet genoeg. Om onder meer de wachtlijsten weg te werken is meer geld nodig. Dat moeten de verzekerden nu opbrengen. De verzekeraars wijzen al jaren op de gestegen kosten van de gezondheidszorg. De premies volgen deze kostenstijging. Het is nog niet duidelijk hoe de uiteindelijke premie voor het ziekenfonds eruit gaat zien. Een deel van de premie wordt bepaald door de verzekeraars. De premies van de standaard pakketpolissen mogen volgend jaar maximaal tien procent stijgen. De ziektekostenpremies stijgen volgend jaar gemiddeld met tien procent. Volgens een on derzoek van verzekeringsvakblad Assurantie Magazine verhogen Axa, De Goudse, ONVZ, Stad Rotterdam, De Amersfoortse en Nationa- le-Nederlanden de premies met 9,5 tot 11,5 procent. Daarmee is de stijging van de premies voor het derde jaar op rij tien procent of meer. Het overkoepelend orgaan van de ziektekos tenverzekeraars berekende in september al dat de kosten voor de verzekeraars volgend jaar tien procent omhoog gaan. Meestal volgen de verzekeraars deze berekening, al zijn ze vrij om —r-sCieba Kantoormeubelen HET WOORD IS AAN William Dean Howells Sommige mensen kunnen langer blijven in een uur dan anderen in een week. iets rbin8err buien ■f1 v wZ? w ZT 275° °74° 30% 20% ?omach?|n 20% 30% LONDEN AP British Airways verwacht dat de Concorde in maart 2001 weer de lucht in kan. De Britse lucht vaartmaatschappij wil het su personische toestel onder meer aanpassen met gebruik van technologie voor racewagens van de Formule 1. Dan zou het weer veilig genoeg zijn om te mogen vliegen. De zeven Concordes van Bri tish Airways en de vijf van Air France staan op last van de luchtvaartautoriteiten sinds midden augustus aan de grond. Dat is het gevolg van de ramp met een Concorde in Parijs op 25 juli. British Airways praat de ko mende tijd met Air France, on derzoekers, fabrikanten en au toriteiten uit Groot-Brittannië over nieuwe veiligheidsmaatre gelen. Het plan is onder meer in de brandstoftanks van de vliegtuigen een speciale kunst stoflaag aan te brengen die ook voor Formule-1-raceauto's wordt gebruikt. Onderzoekers denken dat de explosie mogelijk is veroorzaakt door brokstukken die in de brandstoftanks drongen. Ze sluiten ook niet uit dat de brandstof is gaan branden door kortsluiting of als gevolg van hete gassen in de voorkant van de motoren. FOTO ANP MARCO OKHUIZEN Plannen nog in pril stadium 1 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. I Voorletters: Adres: I Postcode: Plaats: Telefoonnumi (i.v.m. introle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch 106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: l i l l l l Handtekening I I I I I I Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. I Leidsch^Dagblad DE WERELD OM JE HÈEN. Stuur deze bon In een envelop, l zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren via: www.leidschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1