Bas Wienbelt nieuwe wethouder Alphen Angst voor 'Amersfoort aan zee' mtermuziek: dansen, rinkeitjes en een glaasje prik Rijn Veenstreek Hogere huizenprijzen tegenslag voor Alkemade Schilder Bogerman mag toch uitbreiden Veel huiseigenaren twee keer zo duur uit \c 15 december 2000 rekers zijn politie te vlug af gN. Inbrekers in Nieuwveen wisten vannacht in een .volging de politie af te schudden. De mannen maakten evisie en geld buit in een sportkantine aan de W.P. Speel- eg. Iemand die getuige was van de inbraak waarschuwde jtie. Toen die arriveerde renden de inbrekers naar een - iter bleek gestolen - auto en scheurden weg. De politie ,-olgde ze tot de Legmeerdijk in Aalsmeer. Daar stapten rekers uit en vluchtten te voet de woonwijk in. De politie nergens meer vinden. De getuige krijgt nog een bedankje politie. Ei sidie 'Leimuiden voor Kinderen' jen. De Stichting Leimuiden voor Kinderen krijgt in 2002 )3 jaarlijks 1500 gulden van de gemeente Jacobswoude. ven van de subsidie had nogal wat voeten in de aarde, Jacobswoude doorgaans alleen activiteiten voor eigen iers subsidieert. Toch vinden burgemeester en wethou- at de stichting, die om het jaar een groep jonge Tsjerno- ichtoffertjes uit Wit-Rusland voor een paar weken naar iden en Rijnsaterwoude haalt, steun van de gemeente nt. Gisteravond bleek in de raadsvergadering dat alle par- et daar mee eens zijn. roep overtuigt Jacobswoude niet wou de De lokale omroep Sloja is 'niet representatief egemeente Jacobswoude'. Dat heeft de gemeenteraad vond besloten. Een gesprek met de voorzitter van de w Lokale Omroep Jacobswoude bracht wethouder Dam- d> liet op andere gedachten. Jacobswoude adviseert het lissariaat voor de Media dan ook, de omroep de zend- iging te ontnemen. Betert Sloja zijn leven niet voor 15 juli d jaar, dan valt het doek voor de radio-amateurs. i ir bergbezinkbassin in Woubrugge ugge De gemeente Jacobswoude wil in Woubrugge een izinkbassin aanleggen. Zo'n bassin is bedoeld om een bo- itige hoeveelheid riool- en regenwater op te vangen en vi leidingen naar de waterzuiverigsinstallatie te leiden. Tot R gaan deze overstorten nog vaak de sloot in, maar dat laat niet meer toe. Hoewel de politiek positief tegenover deze vriendelijke maatregel staat, leverde het voorstel gister- in de gemeenteraad toch veel discussie op. De betonnen et een inhoud van 250 kuub, kost ruim 1,6 miljoen gul- et gemeentebestuur wil de bak aanleggen onder het par- rrein bij sporthal Oudendijk in Woubrugge. De raad ging d met de aanleg van het bassin, maar praat in januari over de kosten en de plaats. doi krijgt 'smartengeld' Hoogvliet in den run» Bij de heropening van de Alphense vestiging jogvliet in de Julianastraat heeft de Bonifaciusschool een 15000 gulden ontvangen. Hoogvliet stelde dat bedrag gis- leschikbaar aan de nabijgelegen katholieke basisschool ge de herrie die de bouwwerkzaamheden het afgelopen roorzaakten. Moniek van de Kerkhof, die met schooldi- Hans Hartog de cheque in ontvangst nam, toonde zich dmet de gift. ,,We mogen van het geld muziekinstrumen- nschaffen", zegt Van de Kerkhof. „Dan kunnen wij ook an ons laten horen." der Lecq krijgt portefeuille Boelen ude Wethouder Van der Lecq neemt de portefeuille fi- nvan de Rijnwoudse burgemeester Boelen over. Dat be- laakte Boelen gisteravond in de raadsvergadering bekend, leg met de fractievoorzitters van de coalitiepartijen CDA, i PvdA. De PvdA-wethouder was verantwoordelijk voor Financiën komt daar nu bij. B en W hebben afgespro- als Van der Lecq het te druk krijgt, de portefeuilles op- worden verdeeld. Van der Lecq en Boelen gaan samen de ommissie algemene zaken en financiën bijwonen. De neester maakte twee dagen geleden bekend dat hij zijn mille financiën neerlegt, omdat hij het rustiger aan wil oen. Hij kampt met hartklachten. gapt sieraden uit huis aan den rijn Bij een inbraak in een huis aan de Barn- traat in Alphen aan den Rijn heeft eert dief sieraden buit- kt. De inbreker klom gisternacht via het platte dak naar ite verdieping. Om binnen te komen forceerde hij het monie geeft kerstconcert ugge» Het Woubrugse fanfarekorps Harmonie geeft zon- JC n kerstconcert in gebouw De Wijk. De aanvang van het :oncert, onder leiding van dirigent Frans Klein en de iand van Marco van der Ven, is om drie uur. Gebouw De 3- gt aan de Schoolstraat 20-22. 'Ik had eigenlijk andere plannen Bas Wienbelt wordt de opvolger van de opgestapte Al phense wethouder Lyczak. De WD maakte zijn benoe ming gisteren officieel bekend. De liberaal, een nieuw komer in de Alphense raad, wordt benoemd tijdens een extra gemeenteraadsvergadering op 4 januari. alphen aan den run marieta kroft De benoeming van Wienbelt (53) hing al een tijdje in de lucht, zeker nadat de oppositie partijen Groenlinks en de Christenunie maandagavond hadden gezegd geen wethouder te leveren. De WD had dat ge vraagd om meer steun voor de collegevoorstellen te kunnen verkrijgen. Lyczak vertrekt im mers na een motie van wan trouwen, die met 16 stemmen vóór van de oppositie en 17 stemmen tegen van de college partijen maar net was verwor pen. Desondanks komt het wet houdersschap voor de oud-ma rineman onverwacht. ,,Ik had eigenlijk voor mezelf andere plannen. Sinds twee maanden ben ik met functioneel leeftijds ontslag. Hoewel ik verzekerd ben van een vast inkomen, wil de ik wat interim-management gaan doen. Als ik al iets had ge tekend, was ik niet beschikbaar geweest." Burgemeester en wethouders bespreken dinsdag de porte feuilleverdeling. Wienbelt gaat ervan uit dat hij de portefeuille van zijn partijgenoot Lyczak grotendeels overneemt. Dat be tekent dat hij verantwoordelijk wordt voor financiën en de bouw van het stadhuis. De nieuwe kandidaat is niet bang voor de problemen rond om het stadhuis, waarmee hij ongetwijfeld te maken krijgt. „Ik ben optimistisch. Ik ga er van uit dat de oppositiepartijen mijn voorstellen op basis van kwaliteit beoordelen. Als ze te gen zijn omdat ze oppositiepar tij zijn, moeten ze toch ook met alternatieven komen." Wienbelt heeft ervaring in de politiek als burgerlid van raads commissies in Alphen. Ook had hij lokale bestuursfuncties bin nen zijn partij, zowel in Alphen als in zijn voormalige woon plaats Den Helder. Verder was de nieuwe wethouder onder meer waarnemend-hoogleraar management en organisatie van de vakgroep maritieme be drijfswetenschappen. Als ad junct-directeur van de Rijks werf in Den Helder gaf hij enke le jaren leiding aan circa 700 medewerkers en was hij verant woordelijk voor alle scheepson derhoud bij de Koninklijke Ma rine. Bas Wienbelt wordt in januari 2001 benoemd als wethouder voor de WD in Alphen. fotó hielco kuipers De liberaal heeft ook een fi nanciële achtergrond. Zo stelde hij begrotingen op voor de ma rine. Wienbelt verdiende de af gelopen tijd zijn sporen bij de stichting Zorgwijzer. Als voor zitter van de raad van toezicht stelde hij er orde op zaken toen de stichting, die de indicatie voor thuiszorg en de wet voor zieningen gehandicapten in de Rijnstreek uitvoert, in financiële problemen kwam. Wienbelt heeft nog zo'n veer tien maanden te gaan voordat er weer verkiezingen zijn. Of hij zich daarna opnieuw beschik baar stelt, weet hij niet. „Ten eerste weet ik niet hoe het loopt. En ten tweede zijn er ver- regio wim koevoet Diverse waterschappen, waaronder het Hoogheemraadschap van Rijnland, en de provincies Utrecht en Noord- en Zuid-Hol land claimen duizenden hectares in het Groene Hart. Die ruimte achten zij nodig voor afvoer en berging van water. In totaal is in de Randstad 15.000 hectare nodig. 6000 Hectare moet in het Groene Hart, het gebied tussen Amsterdam, Rotterdam, Go- rinchem en Utrecht, worden gevonden. De ene helft daarvan is nodig voor extra 'open water', de andere voor incidentele berging. De claim van de waterschappen volgt kort op het signaal dat hoogheemraad Steegh gaf tijdens een spreekbeurt. Na mens Rijnland wees hij gebieden bij Stompwijk, Nieuwkoop, Reeuwijk en in de Haarlemmermeer aan als mogelijke zoet waterbuffers. Dat de waterschappen juist nu komen met zulke claims heeft alles te maken met de vijfde nota ruimtelijke orde ning die binnenkort verschijnt. Daarin staat hoe Nederland er in de toekomst moet gaan uitzien. De waterschappen in de Randstad lieten het rapport Waterkansen in het Groene Hart opstellen. Aanleiding is onder meer het krappe watersysteem in het Groene Hart. Sloten, kanalen, plassen cn meren moeten in dit gebied volgens hen meer de ruimte krijgen. Dan kunnen de gevolgen van de steeds drogere zomers en de steeds nattere winters worden opgevangen. De schappen willen het zomerse watertekort kunnen aanvullen met schoon water uit het eigen gebied. Ook willen ze het water 's winters kwijt in datzelfde Groene Hart. De onderzoekers voorspellen, dat de pro blemen met water deze eeuw groter wor den. Daling van de bodem en stijging van alkemade janneke de jonge Inwoners van de gemeente Al kemade zijn volgend jaar nog meer kwijt aan onroerend zaak belasting dan de gemeente al dacht. In vergelijking met 1995 is de huizenwaarde niet met 56, maar met 86,7 procent geste gen. stelde taxatiebureau Da- mastes vast. Burgemeester en wethouders van Alkemade stel len nu voor het OZB-tarief te verlagen naar 9,25 gulden. Of de gemeenteraad daarmee ak koord gaat, blijkt volgende week woensdag. Voor de gemeente betekenen de cijfers een fikse tegenslag. Als de huizenprijzen stijgen, krijgen gemeenten minder geld van het Rijk. Alkemade had in de begroting voor 2001 al reke ning gehouden met een korting van 360.000 gulden. De extra tegenvaller van ruim 6 ton wil Alkemade afwenden op de in woners. Uit een overzicht van de af deling financiën blijkt dat flatei genaren in Alkemade het mees te lijden onder de hoge prijzen. Als ook reinigingsrecht en riool recht worden verrekend, beta len zij straks 31 procent meer belasting. Eigenaars van vrij staande huizen, hoekhuizen en bejaardenwoningen moeten 15 procent meer belasting betalen. Eigenaars van tussenwoningen kunnen rekening op een stij ging van 5 procent. Het gaat om kmuziekschool Alphen hanteert leerplan van klein tot groot erlaken muziekles is een feest- efelt docente Hennie Ma- kinderen zingen, dan- ipringen, trommelen, in hun handjes en ma- ïziek' met rinkeitjes. En de les is er een prik. Dat hoort erbij, ze op de Streekmuziek- n Alphen. Ouders kijken 'e' un kinderen, luisteren liedjes en doen soms e Zo leren ook zij de kunnen ze thuis met Va d oefenen. °r r voor twee dus. Leuk is blijkt wel uit de 'volle' n de wachtlijsten, die 4( iekschool - in het vroe- adhuis aan het Burge- Visserpark - voor de heeft aangelegd. Jong is oud gedaan, vertelt ^Biesma, die de kinde- n later vaak terugziet in is 'plezier met muziek', eer je peuters tussen de i vier jaar muziek? Ma- spelen spelletjes en die. Spelletjes als kat en we hebben een gro- 'goed vogel, Grumpie, kinderen dol op zijn. c uders, we zien dat aan 'mende gezichten, ge net zo als hun kroost, ok een goed gezicht als kleine grut zo aan de et. Op een speelse ma- 5p ken ze kennis met lied- te en niet te vergeten, G) enten." roepje peuters dat de essen volgt, is niet gro- vijftien kinderen. Een noeder en af en toe een Spelenderwijs muziek leren. Docente Hennie Marée doet vol overgave voor hoe de peuters iets moeten uitbeelden. foto henk bouwman opa of oma kijken aan de kant peuterles terugzien. Ja, ik be- De kinderen leren spelender- vast. Ontzettend leuk. Plezierig toe." De cursus bestaat uit tien grijp dat wel. Kinderen zijn dol wijs veel, zegt Marée. „Als je na ook voor mij, want je ziet dat je lessen (kosten 125 gulden), op muziek en ze mogen ook de cursus kijkt wat ze hebben eer van je werk hebt. Kijk, ik „Het gebeurt nogal eens dat we nog eens spelletjes doen. Wat geleerd en vooral hebben ont- ben als docent niet echt bezig dezelfde kinderen voor de wil je dan nog meer? Dat is toch houden, dan sta je versteld. Die met lesgeven. Praktisch alles tweede of derde keer op de heerlijk?" kleintjes houden zoveel dingen wordt met een spelletje overge- anderingen op komst. In de nieuwe raadsperiode is een wethouder hoogstwaarschijn lijk niet meer automatisch lid van de gemeenteraad. Fractievoorzitter Van der Schilden is blij met de aan staande benoeming van Wien belt. „Hij was gezien de om standigheden voor ons de beste kandidaat. Hij is breed inzet baar. Ik hoop dat hij veel steun krijgt. We hebben zo langza merhand in Alphen genoeg voor onze kiezen gekregen." Van der Schilden doelt hierbij niet alleen op het opstappen van Lyczak, maar ook op het gisteren aangekondigde vertrek van wethouder Dales, die bur gemeester wordt van Breuke- len. Bovendien is WD-wethou- der Van der Veen Meerstadt vermoedelijk nog een maand ziek en is wethouder Voogd ook nog maar sinds enkele maan den lid van het college. Voordat Van der Schilden Wienbelt officieel voordroeg, heeft hij de afgelopen dagen de oppositie in de persoon van PvdA'er Zandvliet gepolst. De fractievoorzitter vond het, ge zien de minieme meerderheid van de collegepartijen in de raad, belangrijk dat ook de op positie zou instemmen met de benoeming. Zandvliet is tevre den. „De WD neemt zijn ver antwoordelijkheid. Dat is een goede zaak. Ik ken Wienbelt al leen als commissielid. Hij maakt op mij een redelijke in druk. Ik heb er voldoende ver trouwen in." Wel maakt Zandvliet zich zor gen over de vele wisselingen binnen het gemeentebestuur. „Ik gun Dales zijn carrièrestap, maar die komt voor Alphen wel op een ongehoord ongelegen moment." het zeeniveau spelen hierbij een belangrij ke rol. In de lager gelegen polders komt steeds meer kwelwater omhoog, dat ook steeds zouter wordt. Zoute kwel gaat slecht samen met tuin- of woningbouw. „Tot voor kort dacht iedereen", zegt se cretaris Van Leeuwen van de stuurgroep van waterbeheerders, „dat het water zich naar onze wensen schikt. Maar die vlieger gaat niet op. Boeren en project-ontwikke laars zullen niet blij zijn met ons verhaal. Maar doen we niets aan deze problematiek, dan ontstaat er een Amersfoort aan Zee", aldus de secretaris. Volgens onderzoekers zijn er twee ma nieren om het probleem onder controle te krijgen. De ene is het vasthouden en ber gen van water, de andere het graven van kanalen en de bouw van grotere gemalen. De voorkeur gaat uit naar waterberging. Dat is een betere oplossing, vinden ze. gemiddelde bedragen. Of de voorstellen van B en W het halen is nog onduidelijk. Deze week kwamen raadsleden in de commissie financiën met een aantal alternatieven. Amb tenaren rekenen die voorstellen deze week door, zodat de raad er volgende week een besluit over kan nemen. Daarbij gaat het voornamelijk over de tegen valler van 6 ton en over het ta rief dat bedrijven moeten beta len. bracht. Daarom, denk ik, is de peutermuziek zo in trek." Over de muzieklessen in het algemeen heeft de Streekmu- ziekschool goed nagedacht. „We hebben een leerplan", zegt Marijke Biesma, die ook de kleintjes begeleidt en aan wat oudere groepen lesgeeft. „Alle docenten weten van elkaar wat ze doen en breien daarop voort. Als de peuterlessen zijn afge rond, kan het kind doorstro men naar de cursus kleutermu- ziek en vervolgens naar de les sen plezier met muziek." „Bij de kleuters, bijvoorbeeld, breng je sfeer", vervolgt Marée. „Lichte muziek hoort bij ka bouters, zware muziek bij reu zen, onheilspellende muziek bij spoken. Je kiest beelden die de kinderen kennen. Na verloop van tijd herkennen ze verschil lende maten en horen ze welke instrumenten er in een orkest meespelen. De muziek gaat dan voor hen leven. Als ze wat ver der zijn, mogen ze zelf iets componeren." Directeur Piet Rummer vult aan, dat muziek eigenlijk net een taal is met zinnen en een structuur. „De mensen kennen die taal wel, maar ze hebben er vaak alleen maar naar geluis terd en hem nooit leren spre ken. Muziek bestaat niet alleen uit noten leren lezen. Neem het alfabet: al ken je de letters uit je hoofd, dan kun je nog geen woord lezen. Zo is het ook met noten. Al ken je ze allemaal, dan kun je nog geen muziek maken. De leerlingen van onze muziekschool leren dat wel. Noten zijn niet de kern, maar een hulpmiddel dat nodig is om muziek te kunnen maken. Raad Rijnwonde verwerpt voorstel runwoude marieta kroft Schilder Bogerman mag zijn bedrijf in het centrum van Ha- zerswoude-Dorp uitbreiden. Een nipte raadsmeerderheid verwierp gisteravond na een heftige discussie het voorstel van burgemeester en wethou ders om de uitbreiding af te wijzen. B en W vrezen, dat nu de raad 'ja' heeft gezegd tegen uitbreiding, ze bij een volgen de aanvraag van een Rijn woudse middenstander het zelfde moeten zeggen. Het was lang spannend wel ke kant het voor de schilder op zou gaan. De collegepartij en waren intern verdeeld. Al leen de oppositiepartijen D66 en SGP/RPF waren unaniem voor uitbreiding. Ze zijn tegen verdere afbrokkeling van de middenstand. Bogerman had te kennen gegeven dat hij zou stoppen met zijn bedrijf als hij niet zou mogen uitbreiden. Uiteindelijk gaf een slordig heid van wethouder Uljee de doorslag. Op de vraag hoe de bestemmingsplannen elders in de gemeente zijn geregeld om eventuele volgende aan vragen te weigeren, had hij geen antwoord. Ook na een schorsing wist hij niet hoe het precies zat. Desondanks hield hij vast aan het collegevoor stel, vanwege het gevaar van precedentwerking. Deze reactie was voor de PvdA, die aan het begin van de discussie al had gezegd het collegevoorstel te steunen, aanleiding de vergadering op nieuw te schorsen. Na het in terne beraad stelde Van Beek voor dat B en W hun voorstel zouden terugnemen, zodat Uljee alsnog zijn huiswerk kon maken. Over een maand zou de raad dan een besluit kun nen nemen. Maar de wethouder vond dat de zaak Bogerman al lang genoeg heeft gespeeld. Hij wil de een besluit niet langer uit stellen. Met negen stemmen tegen van het college, het CDA en D66 werd het voorstel van de PvdA om het besluit pas over een maand te nemen af gewezen. Voor de twee PvdA-raadsle- den Van Beek en Goes was dat reden om tegen het college voorstel te stemmen. Met de stemmen van de oppositie, Démoed (CDA), Hollander (CDA) en Van Wieringen (WD) was er een meerderheid tegen het collegevoorstel. De jarige Bogerman nam na afloop de felicitaties in ont vangst. Hij kan nu verder met de procedures voor de bouw van een 100 vierkante meter grote ruimte bij zijn winkel. Als hij die heeft kan hij de ver koop van glas weer oppakken. De schilder ziet zijn moeite na vier jaar beloond. „Het was een zware dobber, maar als ik ergens voor ga. ga ik ervoor. Ik geef niet op en dat doe ik niet alleen voor mezelf, maar voor de hele middenstand. Er gaan al zoveel winkels weg. We moeten oppassen dat we niet in een neerwaartse spiraal te rechtkomen." Consternatie in Jacobswoude over taxatie jacobswoude janneke de jonge Ruim 180 huiseigenaren in de gemeente Jacobswoude moeten volgend jaar twee keer zoveel onroerend-zaakbelasting beta len als dit jaar. Die constatering leverde gisteravond tijdens de raadsvergadering enige con sternatie op. Maar omdat de voltallige coalitie vond dat de gemeente geen blaam treft, ging de meerderheid akkoord met het voorstel van burge meester en wethouders. De eigenaar van een woning betaalt volgend jaar 7,25 gulden per 5000 gulden huiswaarde. Voor een 'niet-woning' (van schuur tot bedrijfspand) is dit OZB-tarief bijna 12 gulden. De ze bedragen zijn lager dan de bedragen in het jaar 2000. Door de gestegen huizenprijzen kun nen gemeenten het OZB-tarief verlagen, terwijl ze toch hetzelf de bedrag binnenkrijgen. Op deze manier betaalt een eige naar van een huis in Ja cobswoude waarvan de waarde met 140 procent is gestegen, evenveel OZB. Is de waardestij ging groter, en dat geldt in de gemeente voor honderden ge vallen, dan is de huiseigenaar duurder uit dan dit jaar. Vooral het enige oppositielid Van Hoesel (D66) wond zich op over de enorme stijging van de huizenprijzen. Hij stemde uit eindelijk als enige tegen het voorstel. „Er zijn veel mensen die twee keer zoveel gaan beta len", zei Van Hoesel fel. „Dat kunt u niet uitleggen. Dat bete kent dat die vorige taxatie (uit 1992) van geen kant deugde of dat er van deze niets flopt." Van Hoesel pleitte ervoor de stijging uit te smeren over alle eigenaren, maar daar moest onder meer Gemeentebelang niets van weten. „De sterkste schouders moeten ook de zwaarste last dragen", aldus fractievoorzitter Witteman. De drie collegepartijen gaan ervan uit dat de taxaties flop pen. „Natuurlijk is het verve lend", zei Witteman. „Maar waarom moet het college dit uitleggen? Hier is sprake van marktwerking in het Groene Hart. En daarvan bent u door gaans een groot voorstander sneerde hij naar Van Hoesel. WD'er Keune noemde de stij ging ook vrij aanzienlijk, maar nam er genoegen mee als die goed wordt uitgelegd in een brief aan de inwoners. Het CDA had weinig moeite met de voor gestelde tarieven.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19