itraks alleen nog CDA'ers in raad' Jachthavens in regio slibben dicht 'Toneelspelen in klas goed voor leerling en leraar' eiderdorp breidt aantal reclames fors uit Politiek Oegstgeest blij met ommezwaai Steens Regio ider verkeer door Haaswijk' gT« Wethouder Van Eisen verwacht dat de verkeers- n Haaswijk minder wordt als de Almondeweg in Oegst- jdens de spitsuren dichtgaat. „Ik heb de indruk dat veel nu door Haaswijk rijdt om op de Almondeweg te ko- J ;ci hij gisteravond tijdens een raadsvergadering. De poli te nde in met het houden van een proef voor de duur van inden. Gedurende die periode moet een elektronisch re- paal in het wegdek de Almondeweg tijdens de ochtend- idspits afsluiten. Dit dwarsboomt het sluipverkeer tus- a 'stgeest en Rijnsburg, waar vooral de bewoners van een 0 i de Dorpsstraat last van hebben, tf 1 leel Oegstgeest alleen in Rijnfront gr* Alleen op het toekomstige bedrijventerrein Rijn- \i Oegstgeest kunnen ondernemers een bordeel begin- ig -gemeente heeft de regels voor vestiging zo opgesteld j0 andere plekken in het dorp uitgesloten zijn. Dat komt |g (bepaling dat sekshuizen niet in de buurt van scholen is, komen; een regel waaraan gisteravond tijdens de raads- n (ring door Progressief Oegstgeest nog iets aan werd toe- in j om de wijk Buitenlust ook te wijwaren van bordelen, ind een buurthuis moet geen bordeel komen", zei PrO- |A. Papineau Salm. „Als we het alleen op scholen hou- ft heel Oegstgeest verboden terrein voor bordelen, met e lering van de wijk Buitenlust. Als we de bepaling uitbrei- [j t'een buurthuis' dan discrimeren wij niet." j [omst tuinpaviljoen onzeker •st» Het tuinpaviljoen naast het Oegstgeestse gemeente- jft de gemoederen bezighouden. Gisteravond slaagde de iteraad er wederom niet in een besluit te nemen over de ist van het pand. Voor een onderzoek naar de gebruiks- kheden van het in verval geraakte gebouwtje in chalet- ;t Oegstgeest 10.000 gulden uit. De mogelijkheid om van 11 ite een trouwzaaltje annex expositieruimte te maken vin- I partijen te duur. Daarvoor is anderhalve ton nodig. i alle partijen het erover eens dat het gebouw moet blij- in en een grondige opknapbeurt noodzakelijk is. Voor irie van het rijksmonument ontvangt de gemeente een pvan 30.000 gulden. Kempen verlaat raad Oegstgeest est» Het Oegstgeestse raadslid Anton van Kempen kon- steravond zijn vertrek aan. Hij verlaat de gemeenteraad lij 'meer kan betekenen voor de gemeenschap' als be- *1 dvan verzorgingshuis Hofwijck. De combinatie van bei- ties vindt hij niet langer verantwoord. Hofwijck staat op t van een grondige verbouwing, die de gemeente nog ledkeuren. Van Kempen is mede tot zijn besluit geko- een oproep van WD-fractievoorzitter E. van Bellen. Zij dies tijdens de algemene beschouwingen op tot een on naar de 'mogelijke schijn van belangenverstrengeling' ombinatie van functies van raadsleden. ten-democraten in Zoeterwoude weer overhoop met WD en PZ oude Rob Spaas weg bij rooms-katholieke basisschool Westwoud in Zoeterwoude-Doip ZOETERWOUDE JAN PREENEN Rob Spaas neemt dinsdag af scheid als leraar, meneer, on derwijzer en meester van de rooms-katholieke basisschool Westwoud in Zoeterwoude - Dorp. Maar vooral toch als to neelspeler. Zo zien. zijn colle ga's hem. En zijn leerlingen van groep 4, jongens en meisjes van zeven en acht. Onder wie Kiki Turk: „Hij doet vaak heel gek. Staat-ie te springen als-ie het bord uitveegt. Geinig. Ik vind het helemaal niet leuk dat hij weggaat. Ik kom hier net op school. Heb ik hem maar even als meester gehad. Ik woonde in Zoeterwoude-Rijndijk. Bij Heineken. Nu in het Dorp." Met haar klasgenootjes heeft ze wat ingestudeerd. Ze wil ook wel zeggen wat dat is. Als het maar niet in de krant komt. „Die leest meneer ook. Niet op schrijven hoor." Beloofd. Kiki wil dan nog wel zeggen dat hij allerlei toneelstukjes in de klas opvoert. „Kind, conducteur, herder en herbergier." Steven Berg vult haar aan: „Hij is ook een keer zoeker geweest." Kiki: „Dat heet padvinder." De kinderen vinden het jam mer dat Rob Spaas vertrekt. Zelf heeft de Zoeterwoudenaar daar gemengde gevoelens over. Na tuurlijk zal hij 'zijn' kinderen missen. Hij houdt immers van hen, maar tegelijkertijd vindt hij zijn 'dubbelrol' zwaar. Lesge ven én toneelspelen gaat ie mand van bijna 61 (woensdag is hij jarig) niet in de kouwe kle ren zitten. „Het komt tegen woordig niet zo vaak meer voor dat iemand op die leeftijd nog les geeft. Zoveel grijze mensen zie je niet meer in het onder wijs. Veel leraren zijn met ziek teverlof." Tijdens een van zijn laatste lessen maakt Spaas echter be Rob Spaas tussen 'zijn' kinderen. „Veel grijze mensen zie je tegenwoordig in het onderwijs niet meer." paald geen uitgebluste indruk. Op het programma staat schrij ven. Zo schoon mogelijk. 'Cato logeert bij Carlo'. 'Oom Otto in zijn gele Ford'. De kinderen zet ten die interessante gegevens zo netjes mogelijk op papier. Plotseling zet Rob Spaas er een punt achter. De leerlingen moeten hun vingers in de lucht steken. „En nu gaan we staan en bewegen. De schouders los maken." Even later legt hij uit waarom hij zich ook nog eens als een soort gymnastiekleraar opwerpt. „Ze moeten zich af en toe ontspannen. Je voorkomt daarmee ook dat ze kramp in hun vingers krijgen.v Het hoort bij de alternatieve manier van lesgeven van Spaas, die 34 jaar in Zoeterwoude heeft gewerkt. Eerst in de Heilig Hartschool in de tijd dat daar nog nonnen rondliepen. Daar na in de Sjaloomschool en na de fusie met de 'Aloysius' in de Westwoudschool. Daar maakte hij naam als initiatiefnemer van toneelvoorstellingen. Bijvoor beeld aan het begin van het schooljaar en tijdens kerstvie ringen. Of zoals directeur Jopie Baars het zegt: „Hij springt er uit als leerkracht en toneelspe ler. Zo probeert hij meer uit FOTO MARK LAMERS kinderen te krijgen." Voor iemand die lid is ge weest van toneelverenigingen in Vlissingen (hij is geboren in Temeuzen) en Leiden (Litteris Sacrum), nog lid is van Anna- basis in Zoeterwoude-Rijndijk en vijftien jaar geleden het amateurgezelschap Pardoes in het Dorp heeft opgericht, is dat geen zware opgave. ..Eigenlijk speel ik elke dag toneel. Naar de kinderen toe. Ik probeer din gen altijd uit te beelden. Zicht baar te maken. Daarbij vind ik het heerlijk om te improviseren. Bijvoorbeeld in een rekenles. Ik heb een keer iemand nagedaan die flessen bij zich had en er een paar liet vallen. Nee, er lag geen glas in de klas. Het was louter pantomime. Spel dus. De kinderen zaten echt heel inge spannen naar me te kijken. Ze schrokken toen ik deed alsof die flessen kapot gingen. Als je dan die aandacht hebt, is het niet zo moeilijk om ze te laten rekenen. Hoeveel flessen zijn gebroken? Hoeveel zijn er nog over?" Hij geeft toe dat die 'speelse aanpak' hem op de been heeft gehouden. „Ik heb er altijd ple zier aan beleefd. Of het nu om een kerstvoorstelling ging, waarbij wij als leraren zelf op traden, of tijdens een les in de klas. Ik houd ervan om steeds wat anders te doen. Heeft een van die kinderen gezegd dat ik wel eens voor het bord sta te springen als ik het uitveeg? Grappig, dat is inderdaad wel eens voorgekomen, maar slechts een paar keer. Af en toe moet je de stemming in de klas veranderen. Op z'n tijd moet er gelachen worden. Ja, ook door mij. Lesgeven blijft op die ma nier leuk." Als hij voor het interview de klas verlaat en zijn kinderen even overlaat aan directeur Jo pie Baars begint de groep op deze 14de december spontaan 'Dag Sinterklaasje, ddhag' te zingen. Niet alleen Rob Spaas kan improviseren. De afscheidsreceptie is dinsdag avond 19 december van zeven tot negen uur in de Christus Dienaarkerk aan de Kerklaan in Zoeterwoude-Dorp. JAN PREENEN A in Zoeterwoude maakt in de Ie raadsperiode volledig d^ 'uit. De christen-democraten dan dertien van de dertietV ze- dat er voor Progressief Zoeter- :n de WD geen plaats meer is. cynische opmerking maakte ictievoorzitter I.Sanders gister- :ijdens de raadsvergadering. Zij het debat over de verhoging van oerend-zaakbelasting (OZB) in arde kritiek van CDA'er Van der die vooral de liberalen onder am: „Wij zijn de afgelopen in meer dan eens benaderd oeterwoudenaren die in 1998 i vertrouwen durfden te geven AD", aldus de CDA'er. „Zij kla- de WD-fractie die niet luistert* weet wat er in het dorp leeft. Sterker nog: een WD-fractie die 'jam mer' en 'helaas' roept en vervolgens weer trouw achter PZ aanhobbelt." Oppositiepartij CDA hield ook giste ren vast aan een stijging van twee pro cent ('de structurele prijsstijging') van de OZB, terwijl de collegepartijen WD en PZ akkoord gingen met een verho ging van de opbrengst van deze belas tingen met 10,62 procent, waardoor de inkomsten op ruim 4,4 miljoen gulden komen. Van der Hulst: „Tijdens de be grotingsvergadering verzekerde WD- wethouder Van der Kooi ons nog dat de OZB-verhoging in december best een stuk lager zou kunnen uitvallen. Maar nu komen we juist nog hoger uit dan eerst werd gezegd. De toch al morrende WD-achterban zal de wethouder hier ongetwijfeld dankbaar voor zijn." Van der Kooi gaf weliswaar toe dat hij zich enigszins had verkeken op de wet telijke mogelijkheden om meer onder scheid aan te brengen tussen woningen en niet-woningen, maar dat de schade voor veel inwoneré meevalt. „Het uit gangspunt is om de mensen zoveel mo gelijk te ontzien. Veel Zoeterwoude- naars zullen volgend jaar juist minder betalen dan dit jaar. Anderen gaan in derdaad méér betalen, maar die heb ben dan wel een huis dat veel meer waard is." Dat blijkt ook uit een onderzoekje van de afdeling financiën naar de ge volgen van de hertaxatie van woningen. De eigenaar/gebruiker van een huis dat in 1992 nog 176.000 gulden waard was en nu 313.000 gulden krijgt volgend jaar een aanslag van 479 gulden. Dit jaar was dat nog 573 gulden. Daarentegen gaat iemand wiens huis acht jaar gele den 136-000 gulden waard was en nu 368.000 gulden van 442 gulden naar 565 gulden. Vooral op dat laatste doelde Van der Hulst: „Een zo forse OZB-stij- ging gaat voorbij aan het feit dat zowel voor burgers als bedrijven een verho ging van bijna elf'procent gewoon een enorme financiële dreun is, uitgedeeld door de collegepartijen." Volgens de VVD geeft het CDA daar mee echter een vertekend beeld. San ders: „Het beleid om de belastingen een aantal jaren te verhogen is in 1997 onder een CDA-wethouder (Hogenelst, red.) ingezet." En Van der Kooi: „Dat beleid is toen raadsbreed ondersteund. Ik heb me daar aanvankelijk tegen ver zet, maar ik kwam wel met voorstellen voor bezuinigingen. Dat mis ik nu bij het CDA. We zitten met het gegeven dat we veertig procent minder van het rijk hebben gekregen. Als we niets doen, valt er een gat van vierhonderdduizend gulden." Watersportwereld wil snel maatregelen il doorgaande wegen erg gewild bij bedrijven f* ERIC WENT irp breidt het aantal reclames fors uit, van r 200. Op de Persant fg en de Engelendaal !1 nieuwe masten, op ruim 40. De huur van Ibak gaat omhoog met procent naar 1200 gul jaarbasis levert dat Lei- 77.000 gulden extra op. emeenteraad heeft in 8 vastgelegd, dat Lei- maximaal 120 licht- angs de openbare weg langen. Uit eeh contro- dat het er nu al 135 /endien is de belang- oor de huur van licht- nog steeds groot. Van- wethouder Roest het ge maximum begin dit st naar 150 heeft uitge- 'ooruitlopend op de ring van de gemeente middels is dat aantal, le alsmaar groeiende Iweer bijgesteld naar de doorgaande wegen dorp zijn gewild bij re- ikers. Daar zijn ook oeg bruikbare masten lantal lichtbakken ver- voeren, denkt Leider- draagt de provincie Hand volgend jaar de er aan de gemeente, eze weg zijn nog 44 vrij voor reclameuitin- restant komt in mas- de Engelendaal en de inoepweg te hangen, ige bewoners die uit- deze doorgaande we- daar niet gelukkig mee. et niet te gek worden", torst van de Bewoners- ig Wilddreef. „Als ik uit kijk, dan zie ik er nu Jachthavens in het Hollandse Plassengebied, waartoe onder meer de Kagerplassen, de Westeinderplassen en de Braassemermeer behoren, slibben steeds verder dicht. Dat komt doordat vaargeulen en meren te weinig worden gebaggerd. Veel van het slib verplaatst zich naar de havens, die steeds ondieper worden en in de proble men komen. Dat blijkt uit een onderzoek van de HISWA- ve^eniging en het Koninklijk Nederlands Watersport Ver bond (KNWV). De organisaties vinden dat er snel iets moet gebeuren. Nu al lopen regelmatig boten vast en zijn sommige ligplaatsen zelfs onbereikbaar geworden. zoveel bagger in de de plassen dat het amper zin heeft om de havens te baggeren. Ze lopen meteen wéér vol." Uit het onderzoek van de wa tersportorganisaties blijkt dat in jachthavens gemiddeld bijna 2500 kubieke meter slib ligt. Het baart de HISWA en de KN WV zorgen dat de waterbeheer der, het Hoogheemraadschap van Rijnland, geen serieuze baggerplannen' heeft. Gebrek aan geld en aan stortlocaties in de nabije omgeving is daarvan de oorzaak. „Wij zouden heel L. van Schie, die in Warmond een botenstalling heeft, kent de problemen. „We kunnen er hier nu nog mee leven. Maar als er niks gebeurt, zit je over een jaar of twee misschien wel klem." Volgens HISWA en KNWV kun nen eigenaren het uitbaggeren van jachthavens niet zelf bekos tigen. Bovendien heeft het wei nig zin om alleen de jachtha vens aan te pakken, legt woord voerder P.de Vries uit. „Er zit graag baggeren", zegt een woordvoerder van het Hoog heemraadschap. .Alleen moet je die bagger ergens kwijt. En dat is het grote probleem." Daarom moet het Hoogheem raadschap prioriteiten stellen, aldus de woordvoerder. Alleen op bepaalde 'knelpun ten' wordt gebaggerd, en dat zijn niet de plassen. „Water schappen baggeren om een goede doorstroming te krijgen. Wij houden de boel niet op diepte uit scheepvaartbelang. Op bepaalde knelpunten waar de doorstroming in gevaar komt wordt wel gebaggerd. Die bagger kunnen we dan tegen zeer hoge kosten kwijt in Rot terdam." HISWA en KNWV vinden dat 'meer creativiteit en innovatie' nodig is als het gaat om verwer king van bagger. Zo liggen er volgens beide organisaties on der meer kansen voor het ma ken van tijdelijke depots en het creëren van-een 'baggerfonds'. Zowel HISWA als KNWV zijn bereid om hierin te investeren. Vooral de doorgaande wegen in Leiderdorp, zoals de Engelendaal, zijn gewild bij reclamemakers. al een stuk of tien hangen. Nu is het haast al geen nacht meer, met al die straatverlichting. Als het aantal lichtbakken nu ook nog verder wordt uitgebreid, wordt het helemaal niet meer donker." Ook J. Frankhuizen van de Schansen heeft zo zijn mooi is het natuurlijk niet." twijfels. „Dan denk ik niet eens zozeer aan het uitzicht vanuit de flats, maar aan de verkeersveiligheid. Al die lichten leiden de auto mobilist alleen maar af. En echt De gemeente Leiderdorp er kent het gevaar van 'horizon- vervuiling', maar vindt dat geen reden om het aantal lichtbak ken langs het openbare wegen net te bevriezen. FOTO HIELCO KUIPERS Langs de Engelendaal en de Persant Snoepweg hangen ze nu toch al, en omdat de afme tingen aan standaardmaten zijn gekoppeld zal het niet gauw een 'kermis' worden, stelt de gemeente. OEGSTGEEST ERNA STRAATSMA Tevreden zijn ze niet, want veel is nog onzeker. Toch stemden de Oegstgeestse fracties, met uitzondering van D66, gister avond in met het uitgebreide huisvestingsplan voor scholen van wethouder Steens (Leef baar Oegstgeest). Wel zijn ze blij dat Steens nu toch is ge zwicht voor hun verzoek om permanente uitbreiding van scholen, in plaats van het neer zetten van noodlokalen. Vooral de financiële kant van Steens verhaal laat nog veel vraagtekens over, maar de poli tiek zag gisteren geen heil in een luidkeels 'nee'. Leefbaar Oegstgeest kraakte twee weken geleden nog harde noten over het tekortschietende beleid van haar eigen wethouder, maar slikte die gisteren weer in. „Dit is misschien niet alles, maar je kunt ermee uit de voeten", al dus fractievoorzitter G. Eegde- man. De WD uitte haar ergernis over het gebrek aan een goede onderbouwing van het huisves tingsplan, dat onder meer voor ziet in tal van uitbreidingen bij basisscholen. „We zijn voor de gek gehouden", zei WD-raads- lid M. van den Brandeler, die zich afvroeg waarom Steens tij dens de begrotingsbehandeling in oktober geen enkele infor matie had over de financiële kant van het verhaal. „Dat zit ons niet lekker." Volgens de wethouder hoe ven de fracties zich niet al te veel zorgen te maken over het nog ontbrekende geld om alle uitbreidingsplannen te realise ren. „Wij gaan ervan uit dat het' rijk met extra middelen komt." Als dat onverhoopt niet het ge val is wil ze de tarieven voor OZB verhogen om uit de kosten te komen. WD en PrO voelen daar echter weinig voor. Na lang aandringen van de raad kiest Steens voor perma nente uitbreiding van scholen, als ze voor langer dan vier jaar ruimtegebrek verwachten-. Het CDA loofde Steens voor deze ommezwaai. „Onze compli menten, dit stemt ons tot vreugde", aldus E. van den Bosch. Voor de Hofdijckschool en de Gevers-Deutz Terweeschool is een aanvraag om permanente uitbreiding inmiddels gehono reerd. Het ruimtegebrek van de Joris de Witteschool wordt na der onderzocht. Steens wil on der meer bekijken in hoeverre de huisvesting van de Spring plank hierbij kan worden be- trokkken. Voor het onderzoek trekt de gemeenteraad 75.000 gulden uit.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17