Een nascholingsdag vol vakbondstaai Leiden dialect Leiden Regio Kiepelton geëist voor huisbaas vergiftiging door geiser arige Leidse kamerver- is verantwoordelijk ge- or een onveilige geiser. een bewoner op 10 vorig jaar een ernstige loxidevergiftiging op stelde officier van jus- ioersma voor de Haag- Jank. Zij eiste tegen de s maanden cel, de straf die de wet voor mogelijk maakt, ie koolmonoxidevergif- •P een 28-jarige kamer een ernstige hersen- iging op, waardoor het teker nooit meer goed zal komen. Ruim een de vergiftiging wordt de "ui nog steeds ver- Zijn toestand is licht d maar buiten het 'n met zijn ogen is hij communicatie met de ereld n staat. Hij is dek en heeft reeds en en longontsteking ge- r van justitie Boersma Leidenaar verantwoor- ior de vergiftiging om- leiser in de badkamer jde. De binnen de bad- ?eplaatste geiser be- üet over een afvoer en 'ntilatie. Daardoor ble- gassen in de douche, defiaanden tevoren had allateur de geiser in de afgekeurd. Plaatsing nieuwe geiser stuitte Huisartsenvak steeds zwaarder door maatschappelijke veranderingen DDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt eel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden u-d naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. S 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl IVUK René Diekstra geeft woensdag 20 december een le- rzijn nieuwe boek 'De kwestie van geluk'. De lezing wordt bij boekhandel Kooyker Ginsberg, Breestraat 127, aan- 30 uur. Wel graag even reserveren: telefoon 5160500. yUK 'Universele symboliek' is de titel van de lezing die [Theosofisch Genootschap (Point Loma-Covina) wordt •nop dinsdag 19 december. Mensen hebben altijd wat iheilig was uitgedrukt in symbolentaal. Die symbolen ver- ordigen de onzichtbare, geestelijke wereld. Hoewel ze in Ier tijden verkeerd begrepen en misbruikt zijn, blijkt hun ikelijke betekenis universeel te zijn. De lezing wordt ge- n de Lokhorstkerk, ingang Pieterskerkstraat 1en begint j uur precies. De toegang is gratis en er is gelegenheid tot in van vragen. Voor nadere informatie kan worden gebeld rkmaat-Joosten, telefoon 3617417 of 5141787. p Het Leidse Volkshuis verzorgt vrijdag 5 januari een le- r beeldend kunstenaar Kees Buurman. Na de lezing volgt bezoek aan de overzichtstentoonstelling van deze beken- e kunstenaar in stedelijk museum De Lakenhal. De lezing iats in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a en m 14.00 uur. Docent is Cécile Verburg. De kosten bedra- ilden, exclusief entree voor De Lakenhal, maar inclusief eiding. Inschrijven kan nog tot en met 21 december. Voor Drmatie: 5149180. IWUK In het Van der Willigenhof is woensdag 20 decern - 15.00 uur een kerstsamenzang met het jeugdkoor Voor ledereen is van harte welkom in het zorgcentrum aan de an 264. Informatie telefoon 5761200. ZEN Voor 55-plussers is er zondag om 14.45 uur een ont- jsmiddag in Rijn en Vliet met een kerstoptreden van het lofkoor. Er wordt een kerstverhaal verteld en er zullen leren gezongen worden. De zaal is vanaf 14.15 uur open. ing bedraag 2,50 gulden inclusief een kopje koffie of thee. Tiet staat aan de Aaltje Noordewierlaan 1. I/ARTIER De afdeling Rijnland van de Nederlandse vereni- Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen ver ensdag 20 december een bijeenkomst over trams in Oost- De val van de Berlijnse muur heeft daar veel veranderd, kundige Maurits van der Toom vertoont dia's en vertelt lelangrijkste gebeurtenissen. De voor iedereen toeganke- IS-avond wordt gehouden in de Connexxion-zaal, Rijns- eg 1 Aanvang 20.00 uur. De toegang is voor leden drie Tiet-leden betalen een gulden meer. VARTIER Jongeren van 6 tot 11 jaar kunnen woensdag 20 irvan 13.30 tot 15.00 uur met de IVN Kindernatuurclub bij shuis in de Leidse Hout een mooie kerstversiering maken, kmet natuurlijk materiaal. De kosten bedragen 2,50 gul- chtingen bij Els Witte, telefoon 5213620 of Cobie van Rijn, 5221111 I Bingoliefhebbers kunnen zondag naar buurtcentrum de nen voor een speciale kerstbingo. Er worden 10 rondes en onde bingo gespeeeld. De zaal in het buurthuis gaat om open, om 13.00 uur gaan de balletjes rollen. Voor 55- is er woensdag 20 december een bingo. De bingo is in een niimte, maar voor rokers worden pauzes ingelast. Buurt - de Kooi staat aan de Driftstraat 49, telefoon 5221197. sfeervolle Leidse binnenstad is woensdag 20 december, 10 luari, 7 en 21 februari een avondwandeling onder leiding gids. Deze snerttocht begint om half zeven bij restaurant linerva aan de Boommarkt met een stevige erwtensoep, leling eindigt om ongeveer half negen bij de open haard in shuis bij de Burcht met warme chocolademelk. De kosten 135 gulden, inclusief erwtensoep en chocolademelk. In- bij de VW Winkel, Stationsweg 2D, telefoon 22.333 (99 cent per minuut). PAUL DE TOMBE ,,De nood is hoog, zeer hoog. De kwaliteit en de continuïteit van de huisartsenzorg staan op de tocht. Als er niet snel maat regelen worden genomen gaat die zorg naar de knoppen, en wij erbij. U hoeft alleen maar te kijken naar de rekening van de premie voor de arbeidsonge schiktheidsverzekering die deze week in de bus viel. Die moet gecompenseerd worden, en snel. Wij hebben een prachtig vak en dat willen we houden. Maar dan wel met goede ar beidsvoorwaarden. Daarvoor zijn toezeggingen van minister Borst, maar toezeggingen beta len de premie niet. Daarom zeggen we: eerst zien, dan gelo ven. We willen zien dat de op leidingscapaciteit voor huisart sen wordt uitgebreid, dat er een goede regeling komt voor avond-, nacht- en weekend diensten, een adequate vergoe ding voor de praktijkkosten en dat het inkomen van de huis arts wordt bijgesteld. Wordt aan die eisen niet voldaan, dan gaan we over tot harde acties." Het was pure vakbondstaai die Piet Klinkhamer, huisarts in Breda en bestuurslid van de Landelijke Huisartsenvereni- ging (LHV), gisterochtend sprak in het Gorlaeuslaboratorium en het Holiday Inn in Leiden. Daar waren 1050 van zijn collega's verzameld voor het volgen van een nascholingscursus, die sa menviel met de 'stakingsbijeen komst' van huisartsen in de Amsterdamse RAI. De cursus kon niet meer worden ge schrapt en de landelijke pro testactie kon alleen gisteren worden gehouden ('omdat er op een andere dag geen grote zaal beschikbaar was'), reden waarom Klinkhamer als be stuurslid van de LHV met zijn aanwezigheid een brug sloeg tussen Leiden en Amsterdam. In het 'Gorlaeus' werden vi deobeelden geschoten van zijn kernachtige toespraak en de navolgende bijval. Die frag menten werden 's middags in de RAI vertoond. „Als een soort Dokter Jan Verhage met een assistente tijdens de 'zondagsdienst' in Gezondheidscentrum Merenwijk. adhesiebetuiging voor de aan wezigen daar", aldus Klinkha mer die tijdens zijn missie voortdurend kon constateren dat de huisartsenstaking breed werd gedragen. „Dat merken we via alle kanalen. Het water staat heel veel collega's echt tot aan de lippen. Er is sprake van jarenlang achterstallig onder houd op het gebied van inko men en praktijkkosten en de gi gantische verhoging van de premie voor de arbeidsonge schiktheidsverzekering was de druppel die de emmer deed overlopen. Huisartsen zijn niet gewend te staken, maar ze zijn nu echt zeer boos. Zowel de ou deren, die altijd bescheiden zijn geweest, als de jongeren voor wie het door de huis- en grond prijzen en de kosten onmoge lijk wordt gemaakt een praktijk te beginnen." De huisartsen zijn zelfs zo kwaad dat bij de LHV een heel pakket acties in voorbereiding is die worden uitgevoerd als rond de voorjaarsnota niet aan hun eisen is voldaan. „Dan zouden we weieens kunnen stoppen met het invullen van keuringsformulieren en op ge wone dagen zondagsdiensten kunnen invoeren, in estaffette- verband door het hele land," waarschuwt Klinkhamer op voorhand. Weekenddiensten, waarbij al leen aan spoedgevallen aan dacht wordt besteed, werden ook gisteren gedraaid in de lan delijke huisartsenpraktijken. Bij het Gezondheidscentrum Me renwijk, waar er drie gevestigd zijn, was het dan ook bijzonder rustig. Met twee afspraken en een visite, kende dokter Jan Verhage een ongewone ochtend voordat hij rond het middaguur afreisde naar de RAI en een collega zijn dienst overnam. „Normaal ge sproken heb je tijdens week enddiensten de helft van de veertig tot vijftig contacten die je gewoonlijk per dag hebt, maar nu is het bijzonder stil," aldus Verhage. Zelf begrijpt Verhage volledig waarom de huisartsen in Ne derland tot actie overgaan. Hij werkt parttime, „maar zelfs nu ik voor zeventig procent in dienst ben, maak ik al 53 uur in de week, inclusief de avond- en de nachtdiensten. We werken hier met z'n tweeën voor 2850 FOTO HIELCO KUIPERS patiënten en samen maken we toch snel 75 uur. Als je dat in je eentje zou moeten doen, denk je al gauw dat je in het bedrijfs leven beter af bent. Daar zit ook de grootste onvrede in de be roepsgroep. Bij die niet aflaten de werkdruk. De combinatie van overdag en 's avonds en 's nachts werken, wordt alom als steeds zwaarder ervaren. Na tuurlijk zijn er avonden dat je niet door de stad hoeft te zwer ven, maar er zijn ook nachten dat je constant gebeld wordt en er op uit moet. En dan moet je de volgende ochtend toch weer om acht uur klaarzitten voor het spreekuur. Het is, volgens hem, mede een gevolg van de veranderde maatschappelijke verhoudin gen. „Vroeger was de drempel om de dokter 's nachts te bellen veel groter", weet de 47-jarige huisarts. „Je moest zo ongeveer half dood zijn voordat je dat deed. Maar dat is allemaal an ders geworden door de veran derde verhoudingen, de 24 uurs-economie en de mobiel tjes. Mensen denken: we bellen gewoon, want daar zit die man voor. Dat is een maatschappe lijke tendens. Die kun je moei lijk keren, maar daardoor raakt de pijp bij veel huisartsen wel leeg. Ze krijgen een burn-out, stoppen of gaan parttime wer ken. Maar ook dat begrip heeft een andere lading gekregen." „Kijk", zegt Verhage, „ik vind mijn vak nog steeds leuk en het is hier in dit centrum ook goed geregeld. Binnen de huisartsen groep heb ik af en toe een weekenddienst en twee avond diensten in de drie weken. Maar je hebt ook nog een avond in de week nascholing, zodat je toch minimaal een paar avonden in de week met je beroep bezig bent. Dan ben je op vrijdag moe te noemen, ja. Vooral omdat het allemaal veel anders en veel drukker is ge worden in de diensten en in het spreekuur. Het vak is intema- tionaler geworden nu we ook met de zorg in asielzoekerscen tra te maken hebben, Neder land vergrijst en de vraagstel ling van patiënten is veranderd. Je moet tegenwoordig veel meer uitleggen dan vroeger. Niet slecht natuurlijk, maar het kost wel meer energie en meer tijd. En tijd kun je niet maken." „Een groot probleem is ook de verschuiving van de zorg", vervolgt hij. „De thuiszorg functioneert niet adequaat meer en de mantelzorg is an ders geworden. Vroeger sprong een van de tien kinderen bij als een ouder ziek werd, nu ge beurt dat niet meer en de maat schappij springt daar niet op in. Instellingen en ziekenhuizen raken verstopt. Als je ziet hoe wij vaak moeten leuren met een hartinfact, daar heb je geen weet van. Je bent ontzettend veel tijd kwijt om die mensen in ziekenhuizen onder te bren gen." op bezwaren vanwege de prijs van zevenhonderd gulden. In plaats daarvan liet de Leidenaar door een bekende voor een be drag van 150 gulden een oude geiser uit zijn eigen keuken in de badkamer plaatsen. „Voor een besparing van 550 gulden is een leven verwoest", zei de officier van justitie. „Als je huisbaas wordt, krijg je een extra zorgplicht. Die geldt niet slechts voor een prettig maar ook voor een veüig woonge not." Een verwijzing van de man naar de monteur van de geiser en de gemeente Leiden, die het huis enkele maanden tevoren had geïnspecteerd, werd door de officier aange merkt als het afschuiven van verantwoordelijkheid. Advocaat M. Evers van de ka merverhuurder legde de verant woordelijkheid voor de geiser wel bij de gemeente en de monteur.'De gemeente heeft na de inspectie geen aanschrijving doen uitgaan om de geiser uit de badkamer weg te halen. De monteur, die de geiser voor een vriendenprijs plaatste, spreekt volgens de advocaat niet de waarheid. Om zijn eigen straat je schoon te vegen, zegt de monteur de Leidenaar voor de onveilige geiser gewaarschuwd te hebben. Zelf zegt de kamer verhuurder als restauranthou der geen verstand van geisers te hebben. Advocaat Evers pleitte voor vrijspraak. Uitspraak volgt einde volgen de wèek. Even wat post van lezers afhandelen. Ik schreef een paar weken geleden over de Stijfselbaan, het traject tussen Rapenburg en Station, 's Zondags liepen daar de jongens en de meisjes te flaneren in de hoop sjans te krijgen: „Nee hoor, fout", rea geerde mevrouw Siera-Lunenburg. „De Stijfsel baan was toen ik jong was - ik ben nu 72 - alleen op de Stationsweg. Laten we zeggen, vanaf waar nu de Bruine Boon is tot aan de Kamer van Koophandel. De Breestraat was voor de kan toormeisjes. Voor de bete re klasse, dus. Er was dui delijk sprake van stands verschil. Dat is na de oor log wel veranderd." Ik dacht dat de Stijfsel baan zo genoemd werd omdat de meisjes geste ven bloesjes droegen. Maar mevrouw L.A.C- van den Berg (uit 1926) weet zeker dat stijfsel verwijst naar 'de naar boven ge kamde kuif van de jon gens, met een slag erin en met gel op z'n plaats ge houden.' Weer een andere lezer weet nog een andere verklaring. „Er werd nogal wat gevrijd door sommige stoutmoedigen. Vrijen dan in de huidige beteke nis. Naar mijn idee heeft stijfsel hier de betekenis van mannelijk zaad. Of is dat te ver gezocht?" Ik weet het niet. Mis schien komen we er wel nooit uit. Maar ik hou me aanbevolen voor andere oplossingen. Waar ik wel uit ben, is de kietelton. Dat moet niet kietel- ton zijn, maar kiebelton of kiepelton of kieperton (volgens H. Schellingerhout en Heieen Hassel- bach). Ik laat mevrouw J. Vreeken hierover aan het woord. „Mijn schoonmoeder is geboren in Amsterdam. Ze vertelde vaak dat er vroeger, be gin 1900, op gezette tijden een kar rondkwam waarop de volle ton uit de houten poepdoos werd geladen. Je kreeg dan een schone en uiter aard lege ton terug. Zelf herinner ik me (ik ben van 1921) dat er bij ons thuis een boer kwam om de gierput van onze houten poepdoos te legen. We woonden in een klein dorp en hadden nog geen riolering. Het stonk geweldig! De inhoud ging dan in een grote ton op wielen die om z'n as kon draaien en zo leeggegooid kon worden. Vol gens mij heette die ton een kiepelton." Hans van Biezen kent kiepelton voor een 'afval bak', in het bijzonder voor etensresten van bij voorbeeld restaurants. Hij wijst erop dat Van Dale ook nog de vorm kiebelton kent en dat dit woordenboek vermeldt dat kiebelton of kiepelton is samengesteld uit kiepe of kib dat 'korf bete kent en ton. Het zou dus niets met het 'omkiepe ren' van de ton te maken hebben. Maar de kiep elton was vroeger van vlechtwerk gemaakt. 'Hij zit bij mijn in de perremetasie' betekent 'hij is nog familie van me'. H.P. Ruijsenaars uit Sas- senheim reageerde met een paar spottende, ge heimzinnige regeltjes. 'Schoon ik (nog) niet bij u in de perremetasie sta, permitteer ik mij deze op merking: geen familie band, maar wel in een goed blaadje staan. Wat bedoelt hij hiermee? 'Hij staat bij mij in de perre metasie' betekent niet 'hij is nog familie van me', maar 'hij staat bij mij in de gunst'." Dat is ook de me ning van mevrouw Kruyt uit Katwijk. Waarom twee zo heel ver schillende betekenissen van een en hetzelfde woord! Dat is vrij eenvou dig. Perremetasie familie' is afkomstig van het Fran se woord parrentage Ver wantschap'. En de beteke nis 'gunst' is in verband te brengen met permitteren toestaan'. Tot slot de minneman voor een 'nieuwsgierig knaapje'. Dat heeft niks te maken met min in de zin van 'laag' weten de heren H.J. Dingejan en L. Mier- met. Nee. „Op de Heren gracht - Oostzijde, vlak bij de Groenesteeg, was een instelling van christelijke zijde voor alleen oude mannen. Thans is het verbouwd tot appar tementencomplex. Als de oudjes buiten kwa men, waren zij gekleed in een zwart, lakens pak met een zwarte lange jas. Zij droegen een hoedje. In de volksmond werden ze de minnemannen genoemd. Dat oudeliedenhuis heette het minne- huis. Vandaar." Henri Dingjan kent het woord hazetazen voor 'heel gehaast bezig zijn', maai- weet niet of het echt Leids is. Kent een van de lezers het mis schien? HANS HEESTERMANS Reacties en tips voor deze rubriek kunt u stu ren naar de redactie van deze krant, postbus 54, 2300 AB Leiden, onder vermelding van de rubrieksnaam 'Leids dialect'. E-mailen naar de auteur kan ook: heestermans@inl.nl Leidsch Dagblad iRCHlliVliN ANNO 1900 Zaterdag 15 December VOORSCHOTEN - In Augustus jl. werd alhier aanbe steed, door het R.-K. parochiaal kerkbestuur, het maken van een gebouw voor de Jongelingsvereeni- ging, waarin tevens de afd. Voorschoten van den Ned. R.-K. Volksbond haar intrek zal nemen. Het ge bouw is geplaatst vlak naast de pastorie van de R.-K. kerk. De schoone voorgevel, in het midden onder een baldakijn het beeld van den H. Aloysius, en aan weerskanten in den gevel gegrift, de namen van de H.H. Aloysius en Willibrord vertoonend, trekt ieders aandacht. De oppervlakte is 30 x 8 meter. Bij den ingang in een groote vestibule, waarin links een ka mer voor de leesbibliotheek van den Volksbond, rechts het ruime buffet; dan komt men in de ruime zaal, met haar prachtig houten verwulf, en plaats voor ruim 300 personen. Aan het einde een flink tooneel met kleedkamer, en een bestuurskamer. ALGEMEEN - Het eerst 'Krüppelheim' of Tehuis voor gebrekkige en mismaakte kinderen' in ons land is te Arnhem geopend in het huis 'Bethanië', behoo- rende tot het Protestantsche Diakonessenhuis al daar. ANNO 1975 OEGSTGEEST - In het kader van het 20-jarig bestaan van het Rijnlands Lyceum was er gisteravond een jazz-concert van Hans Dulfer en zijn negenmans-formatie, waarvoor veel belangstelling was. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Maandag 15 december BEILEN - Aan een slopend drama dat drie mensen het leven heeft gekost, kwam pas een einde na 290 uur, de langste gijzelingsactie uit de Nederlandse geschiedenis, waaraan tot het laatste toe 23 mensen zijn blootgesteld geweest. De Zuidmolukse terroris ten legden omstreeks tien minuten over twaalf giste ren hun wapens neer, nadat de vier Zuidmolukse be middelaars ir. Manusama, mevrouw Soumokil en de heren Delima en Kuhuwael met hen hadden gespro ken. Waarom zij zich hebben overgegeven zal voorlo pig onduidelijk blijven, maar aangenomen mag wor den dat de kou, waarop minister Van Agt steeds de nadruk heeft gelegd, een belangrijke factor is ge weest. De trein zag gisteren helemaal wit van de vorst, de bloemen stonden op de nog gedeeltelijk dichtgeplakte ruiten; het had plaatselijk zes graden gevroren. VOORSCHOTEN - De opslagplaats van de textiel handel Fa. Zeeman aan de Kalkoenstraat in Voor schoten is gistermiddag totaal uitgebrand. De brand, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, brak om twee uur uit. De brandweer, die met alle ploegen uitrukte, kon de brand beperken tot de opslagruim te. De bewoners van de kamers boven de opslag ruimte konden tijdig worden gered. De politie moest één van de'kamerbewoners wekken. Deze had niet gemerkt dat de opslagruimte onder zijn kamer in lichterlaaien stond. De winkel aan de Schoolstraat werd gespaard. Over de schade valt nog weinig te zeggen. Een recherche-team van de politie stelt van daag een onderzoek in. LANGERAAR - Zaterdag heeft de Stichting Jeugd- gebouw 'Schakel' haar gebouw officieel in gebruik genomen. Onder grote belangstelling werd een voor deze gelegenheid ontworpen plaquette onthuld door Loek Sassen, een actief lid van de jongerenvereni ging 'De Schakel'. Van het gemeentebestuur was niemand aanwezig. De burgemeester van de gemeente Ter Aar, mr. H.J. van de Poel had een bericht van verhindering ge stuurd, waarin hij de jongerenvereniging veel geluk toewenste met het nieuwe gebouw. Fold's In dew? rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen 11a plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gidden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, |>osthus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. in KcemaER ïWm: msMTsemMTijn sexorcn m eey landelijke psrfrtjovswms osmLL^ ZllNnl/

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15