'Echte Jezus past niet in beeld van kerk Geloof Samenleving 'Ook protestanten mogen zieken zalven' Vaticaan neemt enige afstand van Haider Actie van Moluks con valt niet overal even VRIJDAG 15 DECEMBER 2000 VANDAAG I Vandaag 653 jaar geleden, op 15 december 1347, werd de Romeinse volksleider Cola di Rienzo door paus Clemens VI in de ban gedaan. Rienzo had een nieuwe staat in Rome uitgeroepen en de heersende adel verdreven. Door het instellen van hoge belastingen verloor hij echter de sympathie van het volk en was het met zijn macht gedaan. Daarop deed de paus hem in de ban. Later herstelde de paus zijn macht weer. Tijdens een daaropvolgende nieuwe opstand tegen zijn strenge re gime verloor Rienzo het leven op gruwelijke wijze (1354). Op 14 december herdenken RK bakkers en banketbakkers hun patroon Autbertus van Cambrai-Arras (600-669): fami lie en hofambtenaar van koning Dagobert I, kloosterstichter en bisschop die zelf z'n broden pleegde te bakken. Adventsfeest in Maranathacentrum katwijk In kerkelijk centrum Maranatha aan de Poolster in Katwijk-Rijnsoever wordt woensdag 20 december feest gevierd ter gelegenheid van de advent en als voorproefje van Kerstmis, long en oud is welkom vanaf 19.30 uur. meldt de voorberei dingscommissie van de hervormde wijkgemeente Rehoboth. De meditatie wordt verzorgd door dominee Weegink. Hij gaat in op het thema engelen. Het kerstverhaal wordt gelezen door com missielid Wim van der Plas. Verder staat de bijeenkomst in het teken van samenzang en geeft de groep 'Voice of Joy' uit Rijns burg muzikale en vocale medewerking. De toegang is vrij al wordt wel collecte gehouden. De zaal is open om zeven uur. Kerken tegen kerstinkopen op zondag Amersfoort De Raad van Kerken roept gelovigen op om op de zondag voor kerst geen boodschappen te doen. Daarmee steunt de oecumenische organisatie de protesten van kerken en paro chies tegen openstelling van winkels op 24 december. Het feit dat veel 'supers' op de zondag voor kerst graag open willen zijn, geeft volgens de raad aan hoezeer consumptief gedrag onze sa menleving bepaalt. Het CNV en de gereformeerd predikant S. Sijtsema uit Heerenveen riepen de consument eerder ook al op om op 24 december geen boodschappen te doen. China breekt kerken en tempels af peking In de Chinese kustprovincie Zhejiang zijn honderden gebouwen van religieuze groeperingen door de overheid afge broken. omdat er geen vergunning voor was. Volgens officiële cijfers heeft de overheid 450 gebouwen vernietigd, maar een mensenrechtenorganisatie in Hong Kong spreekt over meer dan 1.200 kerken, moskeeën en tempels. Een en ander betekent niet dat in China de godsdienstvrijheid in gevaar is. zei het mi- nisteri^van buitenlandse zaken gisteren. Die is vastgelegd in de Chin^H^ndwet. Wel moeten de samenkomsten gebeuren in door o^P^d goedgekeurde ruimtes. Vele kleine tempels, mos keeën en kerken zijn vaak illegaal gebouwd van spontaan inge zameld geld, aldus het ministerie. Heilige Plechelmus blinkt weer utrecht Medewerkers van het Utrechtse museum Catharijne- convent maken de reliekbuste van Plechelmus schoon. Het kunstwerk bevat een schedeldeel en een vingerkootje van deze vijftiende eeuwse heilige. Relieken, stoffelijke overblijfselen van heiligen, bieden volgens gelovigen genezing en bescherming. De tentoonstelling 'De weg naar de hemel, reliekverering in de Middeleeuwen' is speciaal voor het Catherijneconvent en De Nieuwe Kerk in Amsterdam samengesteld. Beide tentoonstellin gen openen aanstaande zaterdag de deuren en zijn te zien tot 22 april 2001foto anp marcel antonisse BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Lisse-Oost, H. Mast te Vlaardingen; voor Rand wijk, G. van Wijk te Nieuwer ter Aa. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Terwolde-De Vecht. C. Vogelaar te Grand Rapids (VS). Televisiedominee houdt lezing over Evangelie van Thomas Volgens voormalig IKON-dominee Hans Stolp bevat het niet officieel erkende (apocriefe) Thomasevangelie de meest oorspronkelijke woorden van de historische Jezus. Tijdens een lezing in Dordrecht legt hij uit: „Dit evange lie is geschreven in moeilijke, raadselachtige taal. Maar als je die eenmaal hebt leren lezen, dan kunnen die woorden de 'innerlijke Christus' in je doen ontwaken." DORDRECHT ONNO VAN T KLOOSTER Alsof het een sprookje betreft, vertelt de gereformeerde domi nee Hans Stolp hoe in 1945 een Egyptische boer bij de plaats Nag Hammadi een grote oude kruik vond onder het zand. „Het jaar 1945, moet u zich voorstellen, was zo'n beetje het dieptepunt van de menselijke geschiedenis", zegt Stolp. „En uitgerekend op dat moment wordt een belangrijke geestelij ke schat gevonden." Aanvankelijk was de boer bang dat er een boze geest in de kruik zou huizen. „Maar er zou ook een waardevolle schat in kunnen zittengaat Stolp ver der. „Uiteindelijk overwon zijn hebzucht het van de angst en hij brak de kruik open. Hij vond er een aantal lederen omslagen met daartussen oude papyrus- bladen. Dat was een tegenval ler. Goud en zilver was beter geweest. Een deel van de bla den gaf hij daarom aan zijn moeder die er het vuur mee Vondst uit 1945 zeker vijftien eeuwen oud Het Thomas Evangelie is één van de geschriften uit de Koptische bibliotheek van Nag Hammadi (Codex II, blz. 32-51), die pas in 1945 werd gevonden in Egypte. Er zijn 114 uitspraken in opgenomen die aan Jezus worden toege schreven. Ze zouden zijn genoteerd door de apostel Tho mas (de 'ongelovige'). Enkele fragmenten van de geschrif ten waren al bekend uit eerder in Egypte gevonden Griek se papyri. En meer dan helft van de uitspraken staat ook in de canonieke evangeliën in het Nieuwe Testament. We tenschappers zijn het desondanks onderling niet eens over de ouderdom van het evangelie. Volgens sommigen stamt het geschrift ongeveer uit het jaar 50 na Christus. Dat zou van de 114 spreuken de meest oorspronkelijke en directe informatie maken die we van de historische Jezus hebben. Maar vooral in meer orthodox kerkelijke kringen wordt deze opvatting bestreden. Met de steun van sommige we tenschappers schetsen zij het Thomasevangelie als een door gnostische (gnosis staat voor esoterische kennis) as ceten uit de vijfde eeuw verzonnen en geschreven verhaak aanstak." De rest verkocht de man voor een klein bedrag aan handelaren, die ook niet goed wisten wat de geschriften nu precies voorstelden. „Pas in de jaren vijftig begon in het Wes ten door te dringen dat er wel licht een belangrijke vondst was gedaan in Nag Hammadi." Tijdens zijn vertelling houdt Stolp regelmatig een klein boekje hoog, waarin de uitspra ken uit het Thomasevangelie, genummerd op een rij staan. „Zeventienhonderd jaar waren deze woorden van Jezus voor ons verloren", vervolgt hij. „U moet weten dat er in die eerste eeuwen na het begin van de jaartelling een strijd woedde tussen allerlei christelijke groe peringen. Deze geschriften wa ren dan ook verboden. Vandaar dat ze werden begraven in krui ken." Hans Stolp, voormalig zieken huispastor in Groningen, is een geoefend spreker. Zijn stem is rustig, zelfverzekerd en wellui dend. Bovendien kent hij het verhaal dat hij de plusminus vijftig mensen in Dordrecht voorschotelt, van buiten. In zijn presentatie is hij onmiskenbaar een dominee. Al heeft hij het niet op de kerkelijke autoritei ten en orthodoxe of rigide ge loofsbelijdenissen. Via de vele boeken die van zijn hand zijn verschenen, laat hij al jarenlang weten, een onortho doxe visie op het christelijk ge loof te huldigen. Hij verwierf landelijke bekendheid als ra dio- en TV-pastor bij de IKON. Geheel in lijn met het milde 'new age' klimaat dat al enige jaren binnen de IKON heerst, verkondigt ook Stolp een visie die vooral in diezelfde new age kringen gehoor vindt. Hij gelooft bijvoorbeeld in reïn carnatie. karma, engelen, ge- channelde boodschappen, en y- Voormalig IKON-dominee Hans Stolp. Volgens hem draait het leven om bewustwording van het feit dat alles in feite één is en verbonden. Alleen op die manier wordt volgens hem een mens pas echt 'gedoopt door de Heilige Geest'. foto ronald kersten zoals uit zijn betoog in Dor drecht blijkt, in gnostische tra dities. Gnostici spreken vooral van een God of Christus 'in' de mens. Daar waar de meerder heid van de christenen God zien als een almachtige persoon of kracht buiten ons. Stolp ziet voor zichzelf een brugfunctie weggelegd tussen de ene groep christenen en de andere. Hij benadrukt voor elk gehoor dat er een verband is tussen het ARNHEM ANP De Rooms-Katholieke Kerk heeft niet het alleenrecht op ziekenzalving. Ook in de pro testantse traditie bestaat de zal ving als een ritueel. Het is zelfs een oeroud bijbels gebruik. Dat zei gisteren advocaat P. van Wersch van de gereformeerde ziekenhuispredikante S. Ree- ders tijdens een kort geding dat tegen zijn cliënte is aangespan nen. Pastoor R. Mutsaerts en twee nabestaanden uit Tilburg zijn boos dat de predikante enkele maanden geleden een sterven de RK patiënt het sacrament van de stervenden heeft toege diend terwijl officieel alleen RK priesters dat zouden mogen. Daarom eisen ze in kort geding dat de predikante dat in het vervolg niet meer doet. „Een bizarre vordering", zei Van Wersch. Volgens de pleiter blijkt nergens dat rooms-katho- lieken in het algemeen of de RK-Kerk het eens is met de ei sers, aldus de raadsman. De advocaat stelde ter zitting dat een vicaris van het bisdom Den Bosch hem begin deze week telefonisch heeft laten weten dat hij niet wil dat dit ge- schjl via de rechter wordt be slist. Ook zei de vicaris dat bis schop Hurkmans pastoor Mut saerts heeft gevraagd zijn vor dering in te trekken. De advo caat heeft de indruk dat de pro cedure eigenlijk een persoonlij ke kruistocht is van Mutsaerts. De pastoor ontkent dat, Ziekenpastor Reeders zei ter zitting dat zij zich altijd uit drukkelijk voorstelt als protes tants pastor. Ook zei ze bij de rechtbank dat ze altijd zegt dat ze niet kan zorgen voor het toe dienen van het sacrament der zieken in de betekenis die het sacrament voor de RK-Kerk heeft. Ook stelde ze altijd bereid te zijn een priester te bellen. Door het priestertekort is dat vaak een probleem. Uitspraak 22 december. VATICAANSTAD AFP-Rtr-DPA-AP Het Vaticaan heeft gisteren enige afstand genomen van de rechtse Oostenrijkse poli ticus Jörg Haider. Een woordvoerder zei dat paus Johannes Paulus II 'eerbied voor menselijke en christelijke waarden' zal pre diken wanneer hij de extreem-rechtse Oos tenrijkse politicus morgen ontmoet. De geplande ontmoeting heeft protesten uitgelokt van de Israëlische regering, jood se organisaties en linkse politici in Italië. Meer dan duizend mensen hielden gister avond een fakkeloptocht langs het Colosse um in Rome om tegen het bezoek te pro testeren. De leider van de FPÖ komt naar het Vati caan om op het Sint Pietersplein een kerst boom uit de Oostenrijkse deelstaat Karin- thië te overhandigen. Voorzitter L. Paser man van de joodse gemeenschap in Rome is bang dat Haider de gelegenheid aangrijpt op een wijze 'die weinig met de kerstge dachte te maken heeft". Een ontmoeting vertrouwde christelijk geloof, oude mysterieculturen, Ooster se levensbeschouwelijke wijs heid en hedendaagse spirituele stromingen die gemakshalve via de term new age op eehoop worden geveegd. Vandaar dat hij ook wel de new age dominee wordt genoemd. In de controverse over de date ring van het Thomasevangelie kiest hij onomwonden voor de vroege variant. „Vijftig jaar na Christus", houdt hij zj voor, „dat is slechts zi jaar nadat zijn leerling hadden gezien. Het isi niets dat de uitsprakei zus in het Thomasevai ook in de bijbel staan, korter zijn. Dat is logis naarmate er meer tijd wordt het oorspronkë haal meestal aangedil Toch is er een uitspra Thomasevangelie diel zegt hij. Stolp pakt hei en leest een passage v in Jezus een goudstuk voorgehouden. Jezusi dat men de keizer mof wat des keizers is - Q geven, wat van God is moet geven, wat van n „Logisch toch dat diti langere uitspraak is?", Stolp retorisch. „Hieri laatste zin toege\ niet God is, zoals de ti neel christelijke theoli schrijft. Die zin zal en kelijk misschien wel hi staan. Maar werd ven geschrapt omdat dier beeld paste dat de kef zus naar buiten wilde gen." Volgens Stolp heeft df zus mensen aangespo weg naar binnen te ve mondt, volgens hem, vergaren van zelfkem zou weer leiden tot de waarin we een zogi ling' worden. „Eenling wil zeggen b de dualiteit in onszelf reld om ons heen", di Stolp. „Maar bovenal van de notie dat alles één is, verbonden." A die manier, dus als we den uit het Thomasev goed tot ons laten doo worden we, althans \k Stolp, pas echt gedooj Heilige Geest. met Haider geeft de paus de kans om de politicus te wijzen op het respect voor menselijke en christelijke waarden, zegt een woordvoerder van het Vaticaan. Gisteren werd tevens bekend dat in de pauselijke nieuwjaarsboodschap onder de titel 'Dialoog tussen de culturen voor een beschaving van liefde en vrede' een lans zal worden gebroken voor verdraagzaamheid tussen de verschillende culturen. De bood- schap zal op 1 januari overal ter wereld in RK kerken worden voorgelezen. een typisch voorbeeli denken voor jullie, lie. Het had best watl stemd mogen wordei dat ik deze informs krant las, ontving il brief van het actiecom L. Kruizinga van he ke actiecomité is zich kwaad bewust. „Weh predikanten een brie met het idee van de i krijgen alleen maar e te reacties. Het klopti dat we aanvankelip hebben dat alle Molii open zouden zijn, m dit teruggedraaid." Kruizinga kan zit voorstellen bij Patty'i denheid met de medt de Molukse kerken zonder dat dit eer overkoepelende orga overlegd. „Het is mooi als mensen hu ven aan je willen bel vendien, als er echt 1 die niet aan de meedoen, openen ze ren toch gewoon niet' HAARLEM ALDWIN GELUK Mensen die hun deelneming willen betuigen met Molukkers zijn altijd welkom in Molukse kerken. Niet alleen aanstaande zondag omdat het dan een lan delijke actiedag is, vindt de Haarlemse gevangenispredi kant ds. E. Patty, bestuurslid van de landelijke Molukse Evangelische Kerk (GIM). „Als mensen slechts komen uit schuldgevoel, kunnen ze beter thuisblijven." Patty was verrast toen hij vo rige week in de krant las dat alle Molukse kerken overmorgen de hele dag zijn geopend in het ka der van de actie 'Nederland leeft mee'. „Het idee op zich is leuk en ik kan me best voorstel len dat de adventstijd bepaalde gevoelens oproept. Het is alleen een beetje mosterd na de maal tijd, want de onlusten op de Molukken zijn al twee jaar be zig." Het steekt Patty vooral dat niet van te voren is overlegd over het plan de kerken de hele dag te openen. Dit lijkt weer WEEROVERZICHT BUITENLAND F T Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Eerst bewolkt en af en toe regen of sneeuw. Zaterdag droger en vooral in het zuiden ook wat zon. Langs de noordwestkust eerst nog stormachtige wind. Maxima van min 8 graden in het noorden tot plus 5 in het zuiden. Zweden: Meest bewolkt en van tijd tot tijd re gen, in het midden en noorden meest sneeuw. Middagtemperatuur in het zuiden dalend tot net boven het vries punt. In het noorden maxima tussen mm 5 tot min 10 graden. Oenemarken: Veel bewolking en perioden met re gen. Vooral vrijdag vele wind. Middag- temperatuur dalend tot omstreeks 4 graden op zaterdag. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Overgang naar rustiger en droger weer. Vooral in het noorden en westen nog buien, in Schotland ook met sneeuw. Langs de Noordzeekust eerst nog veel wind. Lagere maxima, zaterdag tussen 4 en 8 graden. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien, ook met onweer en hagel en in de Ardennen met (natte) sneeuw. Eerst nog een gure noorden wind, in de loop van het weekeinde rustiger. Middagtemperatuur dalend tot 5 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Meest bewolkt en van tijd tot tijd re gen of buien, in de hogere streken in het oosten ook sneeuw. Tussendoor soms zon. Daling van temperatuur, za terdag maxima van 3 graden in de noordoostelijke departementen tot 9 in het westen. Zuid-Frankrijk: Aan de Cote d'Azur droog en zonnige perioden en in het Rhhnedal waait de Mistral. Verder bewolkt en af en toe regen, in bergstreken sneeuw. Maxi ma. zaterdag tussen 4 en 12 graden Spanje: Vrijdag half tot zwaar bewolkt en m het hele land kans op enkele buien. Zaterdag meer zon en droog, met uit zondering van het uiterste noorden. Maxima uiteenlopend van een graad of 8 in het binnenland tot 18 aan de zuidoostkust. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnige perioden en kleine kans op een bui. Een flink aanwakkerende wind en middagtemperatuur iets da lend tot 15 graden op zaterdag. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en vooral vrijdag kans op een bui. Maxima tussen 20 en 24 graden. Duitsland: Meest bewolkt en van tijd tot tijd pitti ge buien, in hogere streken vanaf zo'n 500 meter met sneeuw. Middagtem peratuur in het laagland dalend tot een graad of 5 op zaterdag. Oostenrijk: Meest bewolkt en af en toe regen, van af zo'n 700 meter sneeuw. Later in het zuiden ook wat zon. Maxima in de dalen omstreeks 4 graden. Zwitserland: Veel bewolking en nu en dan regen of, vanaf circa 700 meter, sneeuw. Later in het zuiden ook wat zon. Maxima in de dalen in het noorden rond 5 gra den. m het zuiden wat hoger. Italië: Af en toe zon en van tijd tot tijd buien, eerst vooral in het noorden en later juist in het zuiden. In het noorden maxima rond 6 graden, elders vrijdag nog rond 17 en zaterdag 14 graden. Corsica en Sardinië: Eerst wisselend bewolkt, kans op een bui en veel wind. In de loop van het weekeinde rustiger en droger. Maxima dalend tot omstreeks 14graden. Griekenland en Kreta: Eerst zonnige perioden. Later van het noordwesten uit meer bewolking en een toenemende kans op buien. In het zuidoosten en op Kreta tot zaterdag avond droog. Maxima 13 graden in het noordoosten tot 20 in het zuid westen. Turkije en Cyprus: Flink wat zon. Zaterdag in het westen een toenemende kans op een bui. Maxima tussen 16 en 20 graden, maar in het noorden eerst wat lager. ZATERDAG 16 DECEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.43 Zon onder 16.27 Maan op 22.52 Maan onderl2.41 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.05 19.25 6.38 18.58 Laag 02.35 14.55 2.16 «14.36 7 6 13.0 25 16 0.0 16 10 4.0 cm bewolkt ss, onweer W warmtefront SS# regen sneeuw koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur _innn— !uchtdruk m, looo hecto pascal Warschau regen Wenen zwaar bew. Zünch zwaar bew. Bangkok zwaar bew Buenos Aires licht bew. Casablanca onbewolkt Johannesburg licht bew. Los Angeles half bew. 10 10 31 22 0.0 33 24 0.0 20 7 0.0 Tunis 25 12 0.0 Vancouver 0.0 Tel Aviv Toronto half bew half bew onbewolkt LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 directie B M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, t. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) redactie A Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C van der Plas, chef eindredactie regio j Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W. F Wegman, chef redactie Leiden ZIEK TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 50 Familieberichten 023- 5311 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie 071- 53155 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag v; 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEÜ Maandag t/m vrijdag v< 071- 5143 545 ABONNEMENTEl bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging het automatisch afschrijven van h abonnements- geld, ontvangen) betaling. VERZENDING PERW Voor abonnementen die per pos! worden verzonden geldt een toe; aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CAS! Voor mensen die moeilijk lezen hebben of blind zijn (of een an leeshandicap hebben), is een« van het regionale nieuws uit hé Dagblad op geluidscassette bes informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectt N H U I 13 7 24.3 6 -1 400 16 10 12.0 9 6 00 -2 -10 12 2 24 8 0 0 3 -5 0.0 14 00 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond! feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum, tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14