eiden Regio KOOPZONDAG 'Natuur kun je niet uit een boekje leren' Studie traject tramlijn door binnenstad 'Leiden is de spil van een nieuwe wereldstad' :lijk krijgen stemt Indiëgangers nog niet tevreden fuintratuin Jru HET GROENE WARENHUIS amzorg verliest geding n voormalige directeur 'Breestraat kan niet zonder bussen' 17 DECEMBER 15 DECEMBER 2000 tie volkstuintjes deugt De eigenaren van volkstuintjes in de Oostvlietpolder >een extra geld. Volgens de raadscommissie voor beroep aarschriften is de waarde van de tuintjes juist ge- Wel volgt in enkele individuele gevallen een kleine aan- De tuintjes moeten plaatsmaken voor het baggerdepot istvlietpolder. De meeste eigenaren gingen direct ak- iet de vergoeding die de gemeente hen aanbood, maar paakten bezwaar omdat het geld niet toereikend is om andere plek opnieuw te beginnen. Met name ouderen, i tientallen jaren in tuin en huisje hebben gestoken, ich gedupeerd. en maanden cel voor dealen jeiden Een 30-jarige bijstandsmoeder uit Leiden die jaar handelde in cocaïne, moet daar van de Haagse Jc zestien maanden voor zitten. Daarnaast hangt haar acht maanden cel boven het hoofd als zij zich binnen nog eens inlaat met drugs. De vrouw begon te dealen iut van de belastingdienst. Van dat geld had ze volop jes gekocht. Toen de belasting het geld terugvorderde luw met een schuld van elfduizend gulden kwam te zit- itzij haar heil in de drugshandel. Twee weken geleden officier van justitie daarvoor twee jaar en zes maanden delijk plus een geldboete van 7500 gulden. Wetenschappelijke vader van Deltametropool: leiden wim koevoet Voor Leiden is een strategische rol en een spilfunctie weggelegd in de zoge naamde Deltametropool. Daarmee wordt de tot één wereldstad om te vor men Randstad bedoeld. De steden in dit gebied met meer dan 100.000 in woners, verenigd in de Vereniging Del tametropool, zijn het daarover eens. Het wordt tijd dat Leiden zelf ant woord geeft op de vraag of het deze positie wil innemen. Dat betoogde gis teravond D. Frieling, hoogleraar aan de Universiteit Delft, in de raadscom missie ruimtelijke ordening. Frieling is de 'wetenschappelijke va der van het Deltametropoolconcept', aldus wethouder Hillebrand. In de ver eniging zitten behalve grote steden ook waterschappen, Kamers van Koophandel, landschapsorganisaties, woningbedrijven en de trammaat schappij HTM. De leden maken plan nen voor een nieuwe metropool. „Nu is de Randstad nog een losse zwerm steden. Dat moet worden omgevormd tot een samenhangend stedelijk sys teem". aldus Frieling. De nog jonge vereniging wordt beschouwd als zeer invloedrijk. In de Vijfde Nota Ruimte lijke Ordening die binnenkort ver schijnt, zou al rekening worden ge houden met het gedachtegoed van de Vereniging. Frieling hield de Leidse raadsleden gisteren voor dat hun stad door lig ging, aard en omvang alles in zich heeft om een 'schakelfunctie' te ver vullen. Leiden ligt bij knooppunten van de belangrijkste verkeers- en ver- voersassen, moet als universiteitsstad 'een impuls geven aan de informatie maatschappij' en kan uitgroeien tot een echte grote stad, aldus de hoogle raar. Hij riep het stadsbestuur op om een einde te maken aan 'de onderbe nutting van de kwaliteiten van Leiden'. Dat vooral Leidens groei al jaren een bron van conflicten met omliggende dorpen is, deed Frieling tot grote hila riteit in de raadzaal af met de opmer king: „Die randgemeenten kunnen zeggen wat ze willen, maar er is er niet één die denkt dat zij leiding kan geven aan dit proces. Ook al is het een zware beslissing, het is Leiden dat bepaalt of het zijn strategische potenties wil waarmaken. De rest kan niet anders dan volgen." Frieling vergeleek de vorming van de Deltametropool met de beklimming van de Mount Everest. Hetgeen CDA- raadslid Bleijie tot de vraag bracht wat de noodzaak van zo'n avontuur is. „Of is het alleen maar een kwestie van sportiviteit?" Volgens Frieling zijn in het Europa van de toekomst lands grenzen van ondergeschikt belang en zijn het stedelijke regio's die de dienst uitmaken. Het is van groot belang, stelde hij, om overeind te blijven in de concurrentiestrijd die uitbreekt tussen Londen, Parijs, Milaan, Berlijn én de Deltametropool. Niet alleen economi sche belangen moeten worden veilig gesteld maar ook typisch Nederlandse culturele eigenschappen zoals toleran tie, solidariteit en matigheid. „Denk ook aan de taal. Willen we voorkomen dat we straks allemaal Engels spreken, dan moeten we onze onafhankelijk heid waarborgen. Onze cultuur is geen vanzelfsprekende zaak in Europa." Frieling daagde het sceptische CDA uit met de opmerking dat het iedereen vrij staat om 'niet mee te spelen om de Europacup'. „Dan speel je niet mee om de hoofdprijs en kom je uit in de derde klasse. Veel plezier daar." ^IlÜFFELEN ing Kraamzorg Neder- •ling Leiden, heeft het aangespannen kort igen haar voormalige verloren. De stichting [-directeur P. Corne ll niet meer zou be- ïet een opleidingspro- de scholing van zorgenden en dat hij ■nlijst van potentiële afgeeft. Volgens de rechtbankpresident stichting echter niet id dat Comelissen of ;ken van de namen- ortgang van het pro- weg zit. Drg Leiden legde de maanden contacten jbeidsbureau in Lei- ;t ROC in Gouda om of februari in Leiden is voor twintig tot aamverzorgenden te Na het ontslaan van n door de Raad van eind september, zou volgens Kraamzorg wel privé als namens Joudse Stichting mzorg Zuid-Holland - waarvan hij directeur is - po gingen hebben gedaan om de opleiding naar Gouda te halen. Comelissen zei tijdens het kort geding dat dat niet zo is, maar de rechtbankpresident vindt dat de voormalige directeur hierover dan op zijn minst ver warring heeft gezaaid. Enerzijds omdat hij op briefpapier van Thuiskraamzorg Zuid-Holland een uitnodiging aan een cursis te heeft verstuurd voor een in troductieochtend in Gouda, an derzijds omdat hij contact heeft opgenomen met het Arbeids bureau in Leiden en zich daar bij heeft voorgesteld als vervan ger van een medewerkster van Kraamzorg Leiden. De rechtbankpresident vindt echter ook dat er eigenlijk niets is wat het project nog kan te genhouden, omdat Comelissen tijdens de zitting zei zich er niet mee te bemoeien en ook niet van plan was om het in de weg te gaan zitten. Het ontbreken van de namenlijst en andere in formatie zou het project ook niet bemoeilijken. Desnoods kan de stichting de namenlijst ook opvragen bij het Arbeids bureau in Leiden of bij het ROC in Gouda. leiden Voor het echt Kerstmis is moeten nog wel wat blaadjes van de kalender worden afgescheurd. Maar de kerstsfeer hangt zoals gewoon lijk al veel eerder in de stad. Dat betekent vooral dat de mensen van alles en nog wat versieren met lichtjes, veel lichtjes. En dat is hier vanaf de Prinsessekade goed te zien. foto hielco kuipers odschap is niet overgekomen irschoten Heeg is niet tevreden. De jen het bezoek van de Ja- :er zijn in het gelijk gesteld, kopen ze daarvoor? „We ïlemaal niet kunnen demon- 'e zijn op een zijspoor gezet. :hap is niet overgekomen", voonster van Voorschoten 25 mei naar Leiden om met ié van Oud-Indiëgangers te n tegen het bezoek van kei- De keizer merkte daar ech- van, omdat burgemeester Postma het groepje bejaarde betogers de toegang tot het Rapenburg had ont zegd. De raadscommissie voor beroep- en bezwaarschriften tikte de burgemees ter daarvoor deze week alsnog op de vingers. De commissie sprak zich uit over twee bezwaren tegen de afgege ven demonstratie, die waren inge diend door de Stichting Japanse Ere schulden en door Heegs echtgenoot. Het echtpaar lichtte zijn bezwaar toe tijdens een emotionele zitting van de commissie op 15 september. Burgemeester Postma legt zich neer bij het advies van de commissie, zo blijkt uit een brief die hij deze week heeft verstuurd aan de bezwaarma kers. Daarmee erkent hij impliciet dat hij de demonstratie meer ruimte had moeten geven. Heeg heeft die brief nog niet ontvan gen, maar de tijd valt toch niet terug te draaien. Van genoegdoening is voor haar dan ook geen sprake. „Wij zijn op een zijspoor gezet, om te verhinderen *dat de keizer onze bor den 'pay your debts' (betaal uw schul den) te zien zou krijgen. Dat gebeurde ook in Den Haag, Apeldoorn en Am sterdam. Mijn zusje was in Den Haag, waar demonstranten met dranghek ken naar achteren werden geduwd. Aan de overkant van de straat stonden Japanse kindertjes die wel met hun vlaggetjes naar de keizer mochten zwaaien." Heegs boosheid wordt nog vergroot door de omvang van de compensatie voor het gebrekkige rechtsherstel van de Indische gemeenschap, waartoe de' regering deze week heeft besloten. De individuele uitkeringen gaan ongeveer 3500 gulden bedragen. „Een fooi", vindt mevrouw Heeg. „De verhouding is zoek. Joden krij gen 14.000 gulden en dat gun ik ze want zij hebben verschrikkelijk gele den. Maar het verschil ten opzichte van die 3.500 gulden is wel erg groot. Wij zijn nog steeds tweederangs bur gers. Die ergernis zit diep. Na de Tweede Wereldoorlog is het leed van Indische Nederlanders stelselmatig genegeerd, zegt Heeg. „Nog steeds is er op de scholen geen aandacht voor wat er in Indië is ge beurd, terwijl de Duitse bezetting uit voerig wordt behandeld. Ik kreeg ooit eens een 4 voor een opstel omdat ik over de jap en jappenkampen had ge schreven. Dat moest Japanner en Ja panse kampen zijn. Nederlanders mochten wel over de moffen praten, maar wij niet over jappen. Dat is me ten met twee maten en daarin is nog niks veranderd." ou wel of niet zaad- n bestellen voor de inen tussen de Rijnka- Oosterdwarsstraat? kinderen van de na- n basisschool De Dol- Munnikenstraat ook aar kunnen zien hoe nemen hun gezicht ton keren en hoe de sla uit de grond krui- Stallinga heeft geen Je. Misschien kan het d nog. Maar voor het- Id begint de gemeente ort met het saneren odem. En wordt er et ene na het andere s uit de grond ge- Ik weet het niet", zegt officiële zijde, van de dus, heb ik nog niets gehoord." Voor de goede orde: Inge Stal- linga is van de Vereniging Leid se Schooltuinen, die al meer dan tien jaar gebruikmaakt van een klein deel van het gewraak te stuk grond. De gemeente, die de helft van de grond al in handen had, kocht een poosje terug de andere helft. En heeft inmiddels een overeenkomst gesloten met bouwbedrijf Jobo, waarin zij zich verplicht de grond te leveren. Dat gebeurt dan na goedkeuring van de plannen van Jobo. En dat be drijf wil er, na de sanering door de gemeente, uiteindelijk wo ningen neerzetten, geheel in overeenstemming met het be stemmingsplan. „Daar hebben we dan ook helemaal geen pro- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. blemen mee. Ook al omdat de gemeente steeds heeft gezegd dat wij aan het gebruik geen rechten konden ontlenen. We wisten dus dat dit kon gebeu ren. Het bevreemdt ons alleen dat de gemeente blijkbaar niet heeft nagedacht over de conse quenties voor ons." En die zijn groot, als dë school tuinen daadwerkelijk verdwij nen, zegt Jan van Klayeren van basisschool De Dolfijn. „Ga maar na waar er in Leiden ver der nog van die tuinen zijn. Bij de Willem de Zwijgerlaan, in de Stevenshof, polderpark Cro- nesteyn.... Daar zie ik de kinde ren nog niet zo snel naartoe fietsen. Bovendien zijn veel kinderen hier niet mobiel. Ze hebben geen fiets. Of de ou ders zijn met de auto naar het werk. Ja, dan valt er iets weg. De natuur kun je niet uit een boekje leren." Een duidelijk verhaal, duidelij ke standpunten. Alleen, hoe breng je daarvan de gemeente op de hoogte? Van Klaveren zegt het niet te weten. „Ander- halfjaar geleden heb ik een be zwaarschrift ingediend tegen de bouwplannen. Krijg ik een reactie van Bouwen en Wonen in de trant van: 'Meneer, dat is veel te prematuur, er zijn nog geen plannen. Wat hoor ik kort daarop van iemand anders binnen de gemeente? 'Joh, ze gaan binnenkort bouwen.' De verklaring van de gemeente: 'Nou, dat zullen we dan wel misgecommuniceerd hebben." En zo gaat het nou de hele tijd, zegt hij. „Steeds krijg ik te ho ren of ik dan misschien weet Ook zo kun je aandacht proberen te trekken van gemeentevertegenwoordigers. Kinderen van De Dolfijn bij de uitreiking van de Co Verhoogprijs in het stadhuis, ruim een week geleden. foto taco van der eb onder welke afdeling de schooltuinen vallen. Onder wijs? Grondzaken? Ruimtelijke ordening? Dat horen ze bij de gemeente toch zélf te weten. Een afspraak maken met de verantwoordelijke mensen wordt zo wel erg moeilijk. Toch willen hij en Inge Stallin- ga geen klaagverhaal ophan gen. „Mijn drijfveer dat ik strijd voor het behoud van de schooltuinen is dat ik het zo zonde zou vinden als ze zou den verdwijnenzegt Stallin- ga. „Het is zo'n superplek. Kijk, huizen bouwen is prachtig, ik woon ook graag, maar dit is zo mooi voor de kinderen. Ik zou «alleen maar tegen de gemeente willen zeggen nog eens na te denken. Of huizenbouw werke lijk het algemeen belang dient? En als er dan toch huizen moe ten komen: kan er dan nog een plekje worden vrijgehouden voor de schooltuinen?" Nou, wat dat laatste betreft is er een sprankje hoop, zo blijkt uit een reactie van een ge meentewoordvoerster. „Er wordt aan gewerkt. We kijken of er in de buurt een andere plek is voor de schooltuintjes. Maar makkelijk zal dat niet worden. De buurt is natuurlijk al aardig volgebouwd." herman joustra Route van centrum naar Station onzeker Het staat nog niet helemaal vast welk traject de Rijn Gouwe Lijn in Leiden krijgt. Dat de tram Leiden bij sta tion Lammenschans binnenkomt en via de Lam men- schansweg en de Korevaarstraat naar de Breestraat rijdt, was al wel een uitgemaakte zaak. Maar het traject vanaf het Kort Rapenburg is nog onzeker. leiden wim koevoet In de ene variant wordt de Rijn Gouwe Lijn via de Blauw- poortsbrug, Steenstraat en Sta tionsweg naar Leiden Centraal doorgetrokken. Een andere mo gelijkheid is om de tram via de Turfmarkt. Nieuwe Beesten markt en het Schuttersveld naar het station te laten rijden. Maar dat kan ook vanaf de Nieuwe Beestenmarkt en de 2de Bin nenvestgracht. Vanaf het station moet de tram naar het transferium bij de A44 rijden. Ook dat kan op verschil lende manieren. De meest di recte en ook goedkoopste loopt via Stationsplein en Plesman- laan. Maar er gaan steeds meer stemmen op die de tram via de Joop Walenkamptunnel bij het busstation, langs het LUMC en door de Leeuwenhoek (bio-sci- encepark) willen laten rijden. Op de voor- en nadelen van de verschillende opties wordt nog uitgevoerig gestudeerd. Bij de diverse politieke partijen zijn nog geen voorkeuren te be speuren. Wel informeerde Ho- gervorst van GroenLinks giste ren tijdens de commissie ruim telijke ordening voorzichtig naar de mogelijkheid om de Rijn Gouwe Lijn van het westen naar het oosten aan te leggen, zodat Leiden eerder aan de beurt komt. Volgens wethouder Hillebrand ligt de volgorde ech ter al vast. Met de aanleg wordt in Gouda begonnen. „Tech nisch gezien is het traject Gou- da-Alphen-Leiden Lammen schans sneller te realiseren, simpelweg omdat voor dit deel van de Rijn Gouwe Lijn gebruik wordt gemaakt van het be staande spoor. Voor het deel van Leiden naar de kust (Kat wijk en Noordwijk, red.) moet ook een mileu-effecten-rappor- tage worden gemaakt. Deze procedure neemt de nodige tijd in beslag. Daar moeten we niet op gaan wachten", aldus de wethouder, die het overigens eens is met GroenLinks dat het 'Leidse' deel van het traject van groter belang is. Sommige raadsleden vragen zich af of het wel verstandig is om de tram naar het transferi um te laten rijden. Tot dusverre is deze 'overstapplaats voor au tomobilisten' een grote flop. Volgens wethouder Hillebrand zou het al een hele verbetering zijn als vanaf het transferium ook op zaterdag bussen naar het Leidse centrum rijden. Ge deputeerde Norder (PVdA) had hem toegezegd dat deze buslijn afgelopen zomer een feit zou zijn. In de vergadering van de raadscommissie werd Hille brand duidelijk dat Norder zijn belofte geen gestand heeft ge daan. Hij beloofde de commis sie de gedeputeerde hierover aan zijn jasje te zullen trekken. Een Breestraat zonder bus sen is een illusie. Ook als de tram van de Rijn Gouwe Lijn een feit is blijft 'medege bruik' van deze straat door bussen noodzakelijk. Dat werd gisteravond duidelijk in de raadscommissie ruimte lijke ordening, wonen en verkeer, tijdens een spreek beurt van provincie-ambte naar R. Liemburg, verbon den aan het projectbureau Rijn-Gouwelij n. Volgens Liemburg betekent een bus- loze Breestraat 'te veel over stappen'. „Vooral voor reizi gers met het openbaar ver voer vanuit de kuststreek blijven er dan te weinig mo gelijkheden over om met de bus in het centrum van Lei den te komen." Bezoek dit weekend van 12.00 tot 17.00 uur onze kerstmarkt. Michele haarmode demon streert: Redken haaranatyse via de computer en make-up verkoop en informatie VUURWERK VERKOOP 28 - 29 - 30 DECEMBER Bij bestelling voor de kerst 10% KORTING Met uitzondering van de Superaanbiedingen en de Crown Collection. GRATIS VEILIGHEIDSLONT De folder is vanaf nu verkrijgbaar bij: VOORSCHOTEN LEIDSEWEG 518, TEL. 071 5322203

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13