Reddingsplan kabeljauw Economie Recordjaar voor Siemens E-mail nog geen concurrent voor kerstkaart Reorganisatie Wolters Kluwer kost 150 banen Vinding pakt bij toeval salmonella aan Ook Martinair wil schi verhalen op luchthaven Ontslag zonder vergunnin VRIJDAG 15 DECEMBER 2000 958 Oekraïense 'beste secretaresse' Amsterdam De Oekraïense Olena van Loon-Skalenko is gisteren uitgeroepen tot management assistent van het jaar. Zij werkt bij Bank Labouchere. Van Loon woont sinds vijf jaar in Nederland. Juryvoorzitter en FNV-voorman De Waal: ..Zij verstaat haar vak, kan zich goed presenteren en heeft gevoel voor humor." Vol gens De Waal was het niveau van de finalisten hoog. De verkie zing werd voor de 16de keer gehouden. Alleen heet de secreta resse dit jaar voor het eerst management assistent. Op de foto links van de winnares Manpower-directeur Kleij en rechts De Waal. foto pr BASF en DuPont stoten farmacie af LUDWicsHAFEN/NEw York Het Duitse chemieconcern BASF en de Amerikaanse branchegenoot DuPont stoten hun activiteiten in de farmacie af. BASF maakte vanmorgen bekend zijn farmadivi- sie voor 17 miljard gulden te verkopen aan het Amerikaanse Ab bott Laboratories. DuPont houdt het voorlopig bij een verzelf standiging van de farmatak. De geneesmiddelendivisie van BASF heeft een jaaromzet van 5,7 miljard gulden en er werken 10.700 mensen. Abbott zette vorig jaar met 60.000 werknemers 32,6 miljard om. Bouwer Heijmans neemt IBC over den bosch Bouwbedrijf Heijmans neemt branchegenoot IBC over. Heijmans verwacht volgend jaar een omzet van ruim twee miljard gulden, IBC van circa 1,3 milard. De nieuwe combinatie wordt een van de grootste aanbieders op de Nederlandse markt van woon- en werkpanden. Heijmans zit vooral in huizenbouw. IBC richt zich op de bouw van fabrieken en kantoren en op bin nenstedelijke ontwikkeling. De werkvoorraad van beide con cerns bedraagt ongeveer 27.000 woningen en 450.000 m2 com mercieel vastgoed. Heijmans heeft 8.300 mensen aan het werk, IBC 2.550. Duizeri^^ UPC-klanten geen internet amsterdam Duizenden klanten van kabelaar UPC hebben het de afgelopen dagen zonder internettoegang moeten stellen. Het gaat om maximaal 4200 abonnees in Amsterdam, Hilversum, Purmerend en Zaanstad. De storing, die maandag begon was gisteravond opgelost. De mensen die het langer dan 24 uur zon der internet moesten doen krijgen een deel van hun abonne mentsgeld terug. NUON ook in financiële diensten arnhem Energieconcem NUON gaat samen met verzekeraar Achmea financiële producten en diensten op de markt brengen. Vanaf maart 2001 verkoopt NUON diensten die met wonen te maken hebben zoals brandverzekeringen en financiering van verwarmingsinstallaties. Een woordvoerder kan nog niet zeggen of ook bijvoorbeeld hypotheekverstrekking binnen de mogelijk heden past. Bundeling in bioscoopwezen parus De Franse concerns Pathé en Gaumont brengen hun bioscopen onder in één bedrijf. Onder de naam Europalace ko men ruim 700 theaters te vallen. Pathé krijgt een belang van 66 procent in Europalace. De rest is voor Gaumont. Het nieuwe bedrijf is goed voor een omzet van 660 miljpen. Het merendeel van de bioscopen staat in Frankrijk. Pathé brengt een groot deel van zijn theaters in Nederland in, alsmede die in Zwitserland en Italië. De twee bedrijven blijven afzonderlijk films produceren. münchen cpd Het Duitse elektronicaconcern Siemens voerde het afgelopen boekjaar, dat tot 1 oktober liep, de nettowinst met ruim tachtig procent op tot 7,5 miljard gul den. De omzet steeg veertien procent tot 173 miljard. Inclu sief eenmalige baten - vooral het naar de beurs brengen van chips- en componentenactivi teiten - bedroeg de nettowinst zelfs 17,4 miljard gulden. In een toelichting op de cij fers zei topman Von Pierer gis teren dat Siemens er voor het eerst in is geslaagd om alle acti viteiten uit de rode cijfers te krijgen. Dat betekent volgens hem niet dat Siemens nu rustig achterover gaat leunen. Het blijft streven naar verdere ver betering van de winstgevend heid. „We zijn van plan om snel alle zwakke plekken weg te snij den. We houden geen divisies in leven op kosten van ande ren". Als voorbeeld noemde hij de divisie aandrijvingstechniek. Die heeft te lijden onder over capaciteit en zal worden geher structureerd. Innovatie is ook een pad waarlangs Siemens de komende jaren wil groeien. Zo is de onderneming vast plan zich te nestelen in de top 3 van producenten van appara tuur voor mobiele telefonie. Ondanks problemen met de aanvoer van componenten wist Siemens vorige maand een re cordaantal van vier miljoen mobieltjes te verkopen. Sie mens streeft naar een verdub beling van de productie in 2001 tot 48 miljoen stuks. Een zwaar accent wordt ge legd op de omvorming van Sie mens tot een zogenoemde 'e company'. Alle processen moe ten zoveel mogelijk elektro nisch worden. Siemens inves teert daartoe de komende 1,5 jaar ruim 2,2 miljard gulden. Uiteindelijk moet dat besparin gen opleveren van bijna negen miljard, aldus Von Pierer. De topman is optimistisch over het komende jaar. Omzet, order portefeuille en winst zullen met dubbele cijfers groeien. Vangst van schol en tong in 2001 beperkt De visserijministers in de Europese Unie buigen zich de komende maanden over een herstelplan voor de Noord- zee-kabeljauw. Het gaat om maatregelen als het snel en tijdelijk sluiten van visgronden waar veel jonge kabel jauw aanwezig is en technische aanpassingen aan de netten, waardoor kabeljauw kan ontsnappen. Dat is af gelopen nacht afgesproken tijdens het jaarlijkse mara thondebat over de visquota. een stuk lager dan dit jaar. Voor Noordzee-schol bedraagt de to tale toegestane vangsthoeveel- heid (TAC) in 2001 78.000 ton, brussel anp Deze vissoort is er vooral in de Noordzee slecht aan toe. Vol gens het Wereld Natuur Fonds vergeleken met 97.000 ton dit wordt door overbevissing de kabeljauw met uitsterven be dreigd. Omdat kabeljauw vaak bijvangst is van schol- en tong vissers moeten zij er volgend jaar ook aan geloven. De hoeveelheid platvis die zij van Europa mogen vangen, ligt jaar. Daarvan mogen de Neder landers 29.440 ton opvissen te gen 36.230 ton dit jaar. Voor Noordzee-tong zakt de TAC van 22.000 naar 19.000 ton en het Nederlandse quotum van 16.550 naar 14.295 ton. De Europese Commissie zet te voor beide voor Nederland belangrijke vissoorten in op een vangstreductie van 20 procent. Staatssecretaris Faber pleitte de afgelopen nacht in Brussel voor een meer gematigde ingreep, een vangstreductie in stappen, maar vond uiteindelijk alleen gehoor voor de tong. Boven dien kunnen de tongvissers de hoeveelheid vis die zij dit jaar niet opvissen, meenemen naar het jaar daarop. EU-landbouwcommissaris Fischler kreeg zijn zin om de kabeljauwvangst fors in te per ken. Daarvan mag volgend jaar maar 48.600 ton worden opge vist, tegen 81.000 ton dit jaar. Voor Nederland valt de pijn mee. Zo'n twintig Nederlandse vissers verdienen met de kabel jauwvangst hun brood. Ze kun- Een medewerkster van het postsorteercentrum in Nieuwegein is bezig met de verwerking van stapels kerstkaarten. nieuwegein anp-gpd PTT Post denkt geen concurrentie te on dervinden van kerstgroeten via e-mail. De handgeschreven, en weer steeds vaker handgemaakte, kaart is nog altijd favoriet. De PTT verwacht dan ook dat er dit jaar weer 200 miljoen kerstkaarten worden be zorgd, hetzelfde aantal als voorafgaande jaren. De grootste golf wordt vanaf ko mend weekeinde verwacht, met als druk ste dag de zaterdag voor kerst. „Kerstmis valt dit jaar voor de post erg ongunstig. Op zondag wordt er niet bezorgd, dus de laatste kaarten moeten de zaterdag ervoor rondgebracht worden. Dit wordt met zo'n veertig miljoen kaarten absoluut de zwaarste dag," zegt directeur A. Kiene. De grote hoeveelheid kaarten en brie ven wordt verwerkt door zo'n tienduizend extra medewerkers. In de drukste periode, de week voor kerst, wordt er 24 uur per dag gewerkt. Om de grote stroom post aan te kunnen, heeft de PTT ook nog eens 21 nieuwe machines in gebruik genomen. Toch moeten afwijkende kaarten, zoals vierkante of hele kleine kaartjes, nog ou derwets met de hand gesorteerd worden. Waren het in de vorige eeuw ondanks opschriften als 'Prettige Kerstdagen' en foto anp ed oudenaarden 'Vrolijk Kerstfeest' vooral kaarten met kin deren die bijkans op het punt staan in huilen uit te barsten, vandaag de dag gaat het vooral om humor. Zelfs Anton Pieck naar de achtergrond verdrongen. Vooral op internet gaat vrolijkheid voor alles. De keuzie is overweldigend, net als de muziek die de afzender er onder kan zetten. Het grote 'kaartenbedrijf Hallmark organi seerde deze week zelfs een chatsessie op internet waar schrijvers Jan Kuitenbrou wer, Joost Zwagerman, Annemarie Oster, Lydia Rood en Yvonne Kronenberg 'inbel- lers' hielpen met het bedenken van een kerstwens. AMSTERDAM ANP Uitgeverij Wolters Kluwer gaat in Nederland haar vakpublica ties onderbrengen in drie uitge verijen. Het streven om tot één uitgeverij te komen, laat het be drijf los. De reorganisatie kost, zo werd gisteren bekendge maakt, in twee jaar 150 arbeids plaatsen. Het bedrijf sluit ge dwongen ontslagen niet uit. Vooral het service-apparaat met zo'n 1.000 arbeidsplekken gaat onder het mes. Wolters Kluwer wil niet zeggen hoeveel de reor ganisatie gaat kosten. De drie uitgeverijen waarin de vakpublicaties worden ge concentreerd, zijn Kluwer en Samsom, onder meer actief op juridisch en financieel terrein; uitgeefdochter Bohn Stafleu Van Loghum, die zich met de medische activiteiten gaat be zighouden, en Ten Hage Stam, actief in publicaties over onder meer bouw, industrie en ICT. De resultaten binnen Ten Hage Stam vallen tegen. Maatregelen worden in het eer ste kwartaal van volgend jaar bekend gemaakt. Directeur Hazewinkel. „We hebben geconstateerd dat de bedrijven onderling te weinig samenhang hebben. Daardoor kunnen er te weinig schaal voordelen worden gereali seerd." Ook dochters in Europa worden onder de loep geno men. Wel houdt de onderne ming vast aan de winstver wachting van ruim 900 miljoen voor dit jaar. 7 braeet/eze^fniet c/ezcmaa/ic/. Decembershow bij de Seat-dealer. Lagere besmetting kippenvlees door nieuwe gecombineerde koelmethode den haag janneke willemse Een ruimtebesparende koelinstallatie voor geslachte kippen blijkt onbedoeld een effectieve bestrijder van de salmonel labacterie. De uitvinding van Wïm van Stuyvenberg uit Tiel werd gisteren direct door het Productschap Pluimvee en Eie ren betrokken bij een actieplan om sal monella nog harder aan te pakken. Van Stuyvenberg lost al jaren proble men voor slachterijen op. Slachter Hago uit Rijssen schakelde hem in toen het be drijf op zoek was naar een koelinstallatie die minder ruimte in beslag neemt. Vein Stuyvenberg bedacht een combinatie van twee koelmethoden die nu gebruikt wor den: met lucht en met water. De kippen worden tegen de stroom in door een ijs koud bad gehaald. Met behulp van lucht word er nog wat extra werveling aan het water gegeven. „De 'Ultracooler' heeft legio voorde len", zegt Van Stuyvenberg, die laborato riumtests liet uitvoeren op de apparatuur. „Met deze koelmethode blijven 80 tot 90 procent minder bacteriekiemen op de kip achter." Een gewone waterkoeler als het schoepenrad, dat veel wordt gebruikt, heeft dit voordeel volgens Van Stuyven berg niet. „Het water is daar bij de ingang 16 graden. Dan krijg je een enorme groei van salmonella, want bij die temperatuur voelen die beestjes zich zo lekker alsof ze op de Bahamas liggen." Bij de nieuwe koeler krijgen de kipkar- kassen een temperatuurschok, waardoor de salmonella zich niet meer kan hech ten. Door de tegenstroom in het water worden de bacteriën die zich wel kunnen vasthouden alsnog van de kip afgespoeld. Vervolgens kunnen ze een volgende kip besmetten, omdat elke kip apart door het bad gaat. „Bij de spin-chiller (schoepen rad) gaan alle kippen tegelijk; de middel ste zal nooit goed afgespoeld worden." Doordat de kippen niet meer door mensenhanden worden opgehangen, is nog een andere besmettingsfactor uitge bannen. Kunnen gewoon gekoelde kip pen ongeveer zes tot acht dagen bewaard worden, met de nieuwe methode is dat toegenomen van 16 tot 18 dagen. Ook zal het kippenvlees er beter uitzien. De kip is in één klap koud, waardoor het vlees geen blauwe- of 'roestplekken' kan oplopen, omdat het bloed in het vlees direct stil staat. „Het vlees ziet er mooi wit uit." Afgelopen dinsdag meldde Van Stuy venberg zijn vinding aan het product schap. De organisatie was direct enthou siast en ziet mogelijkheden om de eis van een besmettingsgraad onder de 10 pro cent eind volgend jaar te halen. nen volgens de staatssecretaris gezien de zorgwekkende situa tie leven met de forse vangstre ductie. De pijn zit vooral aan Britse zijde. De Britse minister Morley sprak van een moeilijk compro misvoorstel, maar stemde ge zien de crisissituatie bij de ka beljauw toch in. De Britse vis- sector noemde de voorstellen echter rampzalig als ze niet werden aangepast. Voorzitter Langstraat van het Produktschap Vis noemt de vangstbeperking biologisch on nodig en voor de vissers vrese lijk. Hij is wel blij dat het afge sproken quotum voor tong iets minder is verlaagd dan de Eu ropese Commissie oorspronke lijk van plan was. schiphol pieter van hove Chartermaatschappij Martinair gaat in navolging van KLM een schadeclaim indienen bij Schiphol vanwege het haperen de bagagesysteem. Ook de ver eniging van (hoofdzakelijk) bui tenlandse vliegtuigmaatschap pijen Barin (Board of Airlines Representatives in the Nether lands) overweegt om gemaakte extra kosten te claimen. Die zijn voornamelijk gemaakt door de nagenoeg gehele sluiting van twee startbanen en de falende afhandeling van bagage. Een woordvoerder van Schip hol betwijfelt de legitimatie van de ontvangen claims. „Alle be trokken partijen zien de sluiting van de Aalsmeer- en Kaagbaan en de haperende afhandeling van bagage als een gezamenlijk probleem dat ook in overleg moet worden opgelost. Daarom ben ik ook verbaasd over deze handelwijze." De KLM maakte eerder deze week bekend 65 miljoen gulden schade als gevolg van blemen te hebben geledi gens een KLM-woordvo w de berekende 65 miljo Si den schade niet de hoo^1 de claim. „Wij willen een overleg met de lucf over de extra gemaakte l( Dan zien we wel op u 5| drag we uitkomen. We K' de schuld niet volle Schiphol. Ook wij male ten. Maar het bagagesys eigendom van Schiph luchthaven moet er d fl' voor zorgen dat die o 'c functioneert." Barin-voorzitter H. D 'e tevens directeur Lufthai derland, wil namens de gesloten nog geen direcöf pen ondernemen. er heeft de leiding van S ons nogmaals beloofd i alles te zetten om de van de dienstverlening groten. Maar als er geenie sing komt voor de prol 1 dan dienen ook wii een JURIDISCH BELICHT Het ontslagrecht in Nederland wordt wel 'Duaal Ontslagrecht' genoemd. De werkgever die een arbeidsovereenkomst wil op zeggen moet namelijk niet al leen de bepalingen van het Bur gerlijk Wetboek in acht nemen, maar ook de regels van het Bui tengewoon Besluit Arbeidsver houdingen. Belangrijkste bepa ling daarvan is dat de werkge ver voor opzegging toestem ming moet hebben van de re gionaal directeur voor de Ar beidsvoorziening. Anders kan de werknemer nietigheid van het ontslag inroepen. Als alternatief kan de werkge ver er ook voor kiezen om aan de kantonrechter te vragen de arbeids overeenkomst te ontbinden. Hij heeft dan niets te maken met het het BBA. De kantonrechter kan, anders dan in de procedure volgens het BBA, vaststellen dat bij de beëindi ging een vergoeding aan de werknemer moet worden be taald. Wanneer de werknemer vind dat er onterecht is op gezegd, kan hij al leen achteraf nog een vergoer ding wagen in een zogenaamde 'kennelijk onredelijk ontslag'- procedure. De ontslagvergunning werd door de Duitse bezetter tijdens de Tweede Wereldoorlog in het leven geroepen. Na de oorlog, tijdens de wederopbouw, is zij als noodmaatregel gehand haafd om de arbeidsmarkt te ordenen. Recentelijk zijn in de politiek stemmen opgegaan om de 'ouderwetse' regel af te schaffen. In februari 1999 werd met het oog hierop een speciale com missie in het leven geroepen. Vorige maand presenteerde de ze Commissie Duaal Ontslag een rapport met voorstellen voor een ingrijpende wijziging van het ontslagrecht. Volgens de commissie heeft de ontslagtoets door de RDA geen bestaansrecht meer. Een werkgever moet de arbeids overeenkomst kunnen opzeg gen zonder toestemming vooraf van een derde. Voor opzegging geldt als strikte eis dat een re delijke grond aanwezig moet zijn (gebaseerd op het functio neren en gedragingen van de werknemer). De redelijke grond kan ook gelegen zijn in bedrijfsecono mische- of bedrijfsorganisato rische omstandigheden. Zegt de werkgever op wegens een bedrijfseconomische noodzaak en wil hij binnen zes maanden toch weer nieuw personeel aannemen (omdat de kansen zijn gekeerd) dan moet hij eerst de ex-werknemer in st; len weer in dienst te tred De werknemer kan altijd achteraf laten Binnen twee maanden opzegging kan hij de wagen de opzegging te i gen, wanneer er vol gei - geen redelijke grond a a j was. De rechter kan erw j zen om in plaats van v ging van de opzegginj e door blijft de arbeidso t( komst voortbestaan) te 1 n dat de werknemer een vergoeding toekomt. Vóórdat wordt o[ dient de werknemer in meen de gelegenheid te om in een V el gen. Ver" werkgever kan de wer om nietighe de opzeggii a gen Een vera g ontbinding n kantonrecht! J( in deze voor opzet nog worden wanneer de ver bij de op wordt door één van de opze den van het Burgerlijk bijvoorbeeld tijdens zi jy wanneer sprake is van beidsovereenkomst vo y paalde tijd, zonder tussi opzeggingsmogelijkheid looptijd van minimaal resteert. Anders dan nu staan tl ontbindingsbeschikking beroep en cassatie op kan nu slechts in ui y ringsgevallen, bijvo j. wanneer hoor en wei niet is toegepast). Ook procedure geldt het rei de werknemer op een 1 ting, voorafgaand aan dl ning van het verzoek. Onduidelijk is of de die de commissie voors minder gerechtelijke procedures zal leiden, dige systeem van de onl scherming brengt met zi 1 dat de werknemer een onderhandelingspositie bij een voorgenomen die zich dikwijls vertaalt J; ontslagvergoeding. Wanneer over deze ding alleen nog maar a .e kan worden geprocedei len werknemers zich de kosten en moeite v procedure willen bespal zien de huidige gunst v beidsmarkt hebben de r weer snel een andere Een andere factor kan in het nieuwe belasting! 1 de kosten van juridisc stand bij ontslag voor v mers niet meer aftrekbal rv r v

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10