CFO wil 6 procent in zorgsector ^ehnoe,n Zorg dat ik ook voorbij de loongrens voordelig verzekerd blijf. Whirlpool schrapt duizenden banen Concurrentie posterijen afgewezen Economie Zeeuwse oesters boven water Brussel betaalt zeventig procent voor 'oude koe' Dat kan zeker E DONDERDAG 14 DECEMBER 2000 Den Haag vordert mestsubsidie terug brussel Zes Nederlandse mestfabrieken hebben ten onrechte 5,5 miljoen gulden investeringssteun gekregen van de Neder landse overheid. Zij moeten het geld terugbetalen. Volgens de Europese Commissie is er sprake van ongeoorloofde staats steun. De commissie kwam in actie na klachten van kunstmest- producenten over concurrentievervalsing. Tot 1994 kregen de mestfabrieken staatssteun op basis van een regeling die bedrij ven in staat stelde te experimenteren met milieuvriendelijke mestwerking. De steun dateert uit 1995. Onderzoek bij Duitse spoorwegen berlun De Duitse regering heeft genoeg van de miljardenver- liezen en het gebrek aan daadkracht bij Deutsche Bahn. Ze heeft een stuurgroep gevormd die financiële handel en wandel van de Duitse spoorwegen gaat controleren. De stuurgroep be staat uit de staatssecretarissen van EZ, financiën en verkeer. Het is de bedoeling dat er van buitenaf adviseurs worden aange trokken. Deutsche Bahn werd in 1994 geprivatiseerd. In de loop van de jaren hebben de verliezen zich opgestapeld. Tot 2004 verwacht DB een verlies van 4 tot 5 miljard mark. Strijd om 'intermediair' voor hof den haag Vacaturesite Monsterboard.nl en uitgever VNU ont moetten elkaar vandaag voor het Haagse gerechtshof om in ho ger beroep te twisten over het gebruik van het woord 'interme diair'. Monsterboard.nl gebruikte de term intermediair als lok kertje voor de vacaturebank. Uitgeverij NVU betoogde vorig jaar voor de rechtbank met succes dat het internetbedrijf zou mee liften met de populariteit van de VNU-uitgave Intermediair. De rechter oordeelde dat de vacaturesite inbreuk maakte op het merkenrecht van VNU. Intel stelt opening Europese fabriek uit san francisco De Amerikaanse chipproducent Intel heeft de opening van een fabriek in het Ierse Leixip een jaar uitgesteld. De fabriek zou in de eerste helft van volgend jaar opengaan. De komst van goedkopere en grotere wafers, waarin de computer chips zijn ingebed, is de reden voor het uitstel. Intel heeft onge veer 2 miljard dollar gestoken in de fabriek. De vestiging in Leixip is een van de vier die Intel eerder dit jaar aankondigde in het kader van een stevige uitbreiding. MKB tegen Duitse belastingplannen delft Tot grote verontwaardiging van MKB Nederland wil Duitsland alsnog een wet invoeren die buitenlandse bouwbe drijven dupeert. De ondernemingen moeten 15 procent van de aanneemsom afdragen aan de fiscus. Via een uiterst ingewikkel de teruggaafsom kan dit bedrag volgens MKB worden terugge vorderd. De maatregel kost de Nederlandse bedrijven jaarlijks 750 miljoen gulden. Vorig jaar wilde de Duitse regering een soortgelijke regeling invoeren. Het ging toen om een voorhef fing van 25 procent. Brussel stak er toen een stokje voor. EPON: 200 miljoen voor vergassing Groningen Energieleverancier EPON in Zwolle wil voor 200 miljoen gulden een vergassingsinstallatie bouwen in de Gro ningse Eemshaven. Die moet per jaar een miljoen ton huishou delijk afval en 200.000 ton zuiveringsslib verwerken tot gas. De installatie zou de Eemscentrale per jaar een besparing van on geveer vijftig miljoen kuub gas opleveren."Die centrale verbruikt jaarlijks twee miljard kuub aardgas om vijftien procent van de Nederlandse elektriciteit te leveren. De nieuwe centrale zou eind 2001 klaar kunnen zijn. Courantier Hendrik Sijthoff overleden Amsterdam Hendrik (Henk) Sijthoff, ex-eigenaar-directeur van Het Financieele Dagblad, is zondag op 85-jarige leeftijd overle den. Hij stamt uit een onvervalste krantenfamilie. Vader Henri was voor de helft eigenaar van de Haagsche Courant. De andere helft was in bezit van zijn oom. Het lukte Sijthoff begin jaren negentig maar niet om Het Financieele Dagblad te verkopen. In 1990 maakte hij bekend van de krant af te vrillen, wegens zijn gevorderde leeftijd. Pas in 1997 wist hij het blad te verkopen aan een consortium van investeringsmaatschappij HAL en zijn ach terneef W. Sijthoff. De laatste jaren woonde hij in Zwitserland. Duizend nieuwe banen bij Airbus hamburg Bij de Airbus-fabriek in Hamburg wordt volgend jaar 1.000 man extra personeel in dienst genomen voor de bouw van de superjumbo A3XX en de extra productie van kleinere Airbus types. Airbus, onderdeel van het Europese lucht- en ruimte- vaartbedrijf EADS, meldde dat later nog eens 2.000 nieuwe mensen gezocht zullen worden. Bij toeleveringsbedrijven zal ook nog eens eenzelfde aantal mensen in dienst genomen wor den. In Hamburg werken 15.000 mensen. Internetten in de supermarkt numegen Als eerste supermarktketen in Nederland heeft Coop in Nijmegen een internetcafé geopend. Klanten kunnen er zes gulden een uur surfen. Twee uur kost een tientje. Er is grote belangstelling voor het internetcenter. foto anp vidipohoto BENTON HARBOR ANP De Amerikaanse fabrikant van huishoudelijke apparaten Whirlpool heeft gisteren een in grijpende reorganisatie aange kondigd. Het banenverlies over de hele wereld kan oplopen tot 6.000 ofwel tien procent van het totaal. Whirlpool is genood zaakt in te grijpen door de moeilijke marktomstandighe den in de VS en Europa. Het concern verwacht pas in de tweede helft van volgend jaar verbetering. De winstprog nose voor het lopende kwartaal is verlaagd. Het concern ver wacht ten opzichte van het, der de kwartaal een ongeveer ge lijkblijvend resultaat. Whirlpool heeft in Europa te maken met een verminderde vraag naar witgoed, veel lagere Leden dwingen vakbond looneisen op te schroeven KLM eist De CNV-bond CFO eist volgend jaar zes procent loons- L,~' J 1 i~1~ L verhoging voor de hele zorg- en welzijnssector. De chris telijke vakbond verhoogde de oorspronkelijke eis van 4,5 procent na klachten en reacties van leden die het bod te mager vonden. In de nieuwe eis zit een structurele ein dejaarsuitkering van 2 procent. den haag gpd In totaal vallen zo'n 700.000 mensen onder de vijf verschil lende CAO's in de zorg. Het is voor het eerst dat de bond de gezamenlijke inzet voor alle CAO's vaststelt. „De bijzonder vele reacties van leden die de eis niet hoog genoeg vonden, waren voor ons aanleiding om opnieuw naar de eis te kijken", aldus bestuurster Meulblok. „Gezien de specifieke positie van de werknemers in de zorg is een hogere looneis gerecht vaardigd." Zo kunnen werkne mers in de zorg volgens Meul blok meer eisen omdat nieuwe werknemers niet massaal in stromen door de 'zware ar- beidsomstandigdheden'. De sector kampt volgens de bond ook nog steeds met een slecht imago, 'hard werken voor wei nig geld'. De eindejaarsuitkering komt in de plaats van de winstde- lingsregelingen, prestatiebelo ning en optie- en aandelen- plannen zoals die in de markt sector voorkomen. „We willen een marktconforme CAO. In de markt heb je echter nevenbelo ningen zoals opties, die bijna net zoveel als een looneis zijn. In de zorg kun je dat niet trek ken, dus doen we het op deze manier", aldus Meulblok. Volgens de bond gaat het in de zorg vooral om mensen. De extra miljardenmeevallers wor den echter vooral besteed aan kwaliteitsverbetering. Voor het structureel verbeteren van de lonen in de zorg heeft het kabi net nog veel te weinig uitge trokken, stelt de bond. De CNV-bond in de bouw eist ook 6 procent. Maar dat is inclusief een welvaartstoeslag van 2 procent die kan vervallen yerseke Het is op dit ogenblik erg druk in de oesterputten bij de verschillende bedrijven in Yerseke. De vraag rond de kerst naar deze delicatesse uit de Zeeuwse wateren is enorm. De platte oesters gaan de hele wereld over. De bestellingen komen van peperdure restaurants maar ook van particulieren. De verwerking werd afgelopen dagen bemoeilijkt door het stormachtige weer. foto anp wim van vossen wanneer het economisch slech- ter gaat. Hoewel de meeste le den in de zorg uiteindelijk ak koord gingen, waren er volgens Meulblok een heleboel die meer wilden, sommigen wel 7 tot 8 procent. De Abvakabo FNV maakte eerder al bekend zich te hou den aan de looneis van 4 pro cent die de vakcentrale FNV heeft bepaald. Hoe het totale eisenpakket voor de zorg eruit gaat zien is nog niet duidelijk. Er is nog wel ruimte in de ein dejaarsuitkeringen. Zeeland met Limburg aan kop in export den haag anp De export is dit jaar vooral in Zeeland en Limburg sterk toe genomen. Met een stijging van respectievelijk 18,3 en 16,1 pro cent ten opzichte van 1999, ste ken beide provincies ver uit bo ven het landelijke groeicijfer van 8,5 procent. Vooral de industrie en de groothandel zagen de uitvoer stijgen, zo blijkt uit de jaarlijkse Enquête Regionale Bedrijfsont wikkeling van de Vereniging Kamers van Koophandel. De ondervraagde onderne mers verwachten niet de mooie groeicijfers van dit jaar in 2001 te kunnen evenaren. Wel den ken ze volgend jaar meer omzet te behalen. Ook zal de groei van de werkgelegenheid verder toe nemen, al zet de krapte op de arbeidsmarkt een rem op de stijging. Dit laatste geldt vooral voor de bouw en de groot- en detailhandel. Dit jaar is de werkgelegen heid gemiddeld met 3,3 procent toegenomen. Koploper is de provincie Drenthe met een stij ging van het aantal banen met 4,5 procent. De stijging gebeurt vooral bij kleine bedrijven. amstelveen anp De KLM wil dat de luchthaven Schiphol de schade vergoed voor fouten bij de bagage-af handeling en de sluiting van startbanen vanwege de geluids- regels. De luchtvaartmaat schappij zegt daardoor in totaal 65 miljoen gulden schade te hebben geleden. Daarvan komt 26 miljoen gulden door het falende baga gesysteem en de rest door de beperkingen van het baange bruik. „Wij willen met Schiphol van gedachten wisselen over het afhandelen van de schade", zegt een woordvoerder. De KLM vindt dat zij niet alle schade zelf moet dragen, omdat de maatschappij stelt er part noch deel aan te hebben. Het bagagesysteem valt volgens de KLM regelmatig uit, met name in de spitsuren. De maatschap pij zegt vaak te zijn geconfron teerd met schadeclaims van rei zigers. „We hebben al jarenlang gewaarschuwd dat het systeem onvoldoende capaciteit heeft", zegt de woordvoerder. Het is voor het eerst dat de KLM een claim indient bij Schiphol. Overigens werd in september al duidelijk dat de KLM zinde op een schadever goeding. De luchtvaartmaat schappij was woedend over de plotseling ingevoerde beperkin gen van het baangebruik. Door deze maatregel, bedoeld om overschrijding van de geluids zone te voorkomen, kampte de vliegmaatschappij met vertra gingen en annuleringen. De KLM zegt enkele weken geleden al een eerste brief te hebben geschreven met een verzoek om een gesprek. Het bedrijf heeft daarop geen ant woord gekregen. Schiphol reageert verbaasd. „We moeten dit via de media vernemen, we hebben de brief nog niet binnen", zegt een woordvoerster. Een claim zou haar verbazen: „Wij voeren met alle partijen, en met name met de KLM, gesprekken om onze processen te verbeteren. Zo'n brief zou overtrokken zijn." straatsburg marc peeperkorn correspondent Het Europees parlement weigert het mono polie van de nationale posterijen op de briefbezorging af te breken. De europarle mentariërs vrezen dat concurrentie op de postmarkt leidt tot massa-ontslagen en dat afgelegen gebieden verstoken blijven van post. Verantwoordelijk eurocommissaris Bolkestein is zeer gerriteerd over deze op stelling. „Dit is belachelijk, gewoon te gek voor woorden." Het parlement zal vandaag de plannen van Bolkestein verwerpen om de nationale PTT's concurrentie te geven. Christen-de mocraten, socialisten en de Groenen zien de vrije markt als 'de doodsteek voor de postdienst'. Van de ruim 1,4 miljoen men sen die nu werken bij nationale posterijen in de Europese Unie, zou slechts tien pro cent zijn baan behouden. Bolkestein be strijdt deze cijfers. Hij verwacht juist meer werkgelegenheid als gevolg van de concur rentie. De nationale postbedrijven hebben nu nog een monopolie op 97 procent van de postmarkt. De Europese Commissie wil dit vanaf 2003 terugdringen tot 77 procent. Nieuwe ondernemingen moeten dan kun nen meedingen naar het bezorgen van brieven zwaarder dan vijftig gram. Vanaf 2007 voorziet de Commissie een verdere af braak van de monopolies. Het parlement wijst dit af. De meeste partijen willen in 2005 maximaal negen procent van de postbestelling aan de vrije markt overlaten. Verdergaande concurren tie bedreigt volgens de parlementariërs de bezorging op het platteland. Bolkestein gaf gisteren de 'keiharde garantie' dat dit niet zal gebeuren, maar het maakte geen enkele indruk. In een bitse woordenwisseling beti telde hij de parlementsvoorstellen als 'te laat en te weinig'. Hij beticht vooral Franse, Britse en Italiaanse vakbonden van verre gaand conservatisme. Zweden is de post bezorging sinds 1993 volledig geliberali seerd. Zweedse europarlementariërs stellen dat sindsdien de postdiensten beter en goedkoper zijn geworden. annen anp Drents waterleidingbedrijf gaat drinkwater in flessen verkopen uit het waterwingebied De Bul ten. Het water wordt gezuiverd en gebotteld bij het nabijgele gen WMD-waterwinstation in Annen. In een hal van 800 vierkante meter komen drie productielij nen. Eén lijn is er voor grote re tourflacons van 20 liter, die een richtprijs van 20 gulden mee krijgen. Op de twee andere lij nen worden wegwerpflessen van 5 liter gevuld voor huishou- i delijk gebruik en flessen van een of een halve liter voor de I horeca. De prijzen daarvan zijn I nog niet bekend. De Waterleiding Maatschappij Drenthe (WMD) gaat vanaf ko mend voorjaar drinkwater bot telen en aan de man brengen. Het waterleidingbedrijf neemt hiertoe een belang in een nieuw bedrijf, samen met waterleve rancier Springwater Company en investeerder Willem van Kooten. Het bedrijf begint met drie man personeel en een pro ductiecapaciteit van 5.000 liter per uur. Het bronwater, dat mogelijk An 1'eau gaat heten, is afkomstig prijzen en stijgende materiaal kosten. In Nederland gaan de zaken wel goed. aldus directeur Hageman van Whirlpool Ne derland. Hij verwacht dan ook geen gevolgen voor zijn 150 mensen tellende verkooporga nisatie. De problemen liggen volgens hem vooral in Duits land, Frankrijk en Italië. Whirlpool nam in 1991 de di visie huishoudelijke apparaten van Philips over. Het concern verkoopt in Europa behalve on der de eigen naam ook de mer ken Bauknecht en Ignis. Voor de wereldwijde reorganisatie kosten wordt 750 tot 875 mil joen gulden gereserveerd. De maatregelen moeten uiteinde lijk een jaarlijkse kostenbespa ring opleveren van zo'n 600 miljoen. brussel-gpd Zo krijgt een Luxemburgse boer bijna het dubbele voor zijn afgekeurde koeien vergeleken met een boer uit Portugal (1.216 tegen 618 gulden). Ne derland zit in de middenmoot. Volgens eurocommissaris Fischler zijn de vergoedingen bewust hoog gehouden om ge knoei met het vernietigingspro gramma te voorkomen. „Deze maatregelen kosten geld, maar ze bieden een maximale zeker heid aan de consument", zegt hij. Om hoeveel koeien het gaat hangt onder meer af van de vraag hoeveel er getest kunnen worden. De Europese Commissie be cijferde gisteren dat het vernie tigen van twee miljoen koeien in de hele EU ongeveer 1,9 mil jard kost. Alleen in Finland, Oostenrijk en Zweden, waar het BSE-risico klein is, mogen niet- geteste koeien ouder dan dertig maanden nog voor consumptie worden geslacht. Ze mogen echter niet worden uitgevoerd. Voor elke Nederlandse koe die in verband met de BSE-crisis moet worden afgemaakt, be taalt Brussel zeventig procent van de kosten met een maxi mum van 919 gulden. Voor vaarzen of tweejarige koeien geldt een maximum van 847 gulden. Het dagelijks bestuur van de EU, verwacht dat de overheid de rest bijdraagt. Den Haag moet bovendien de op slag en de vernietiging van de karkassen betalen. Vanaf 1 januari 2001 worden koeien die ouder zijn dan dertig maanden en niet op BSE zijn getest een half jaar lang niet meer geschikt geacht voor con sumptie. Dat betekent in de praktijk dat in alle EU-landen een massaal vernietingspro- gramma op gang komt. De prijs die de boeren voor hun koeien krijgen wordt vastgesteld op ba sis van de marktwaarde, die in alle landen verschillend is. utrecht anp Laatste overleg met NS mislukt om vijf uur afliep zonder dat de plannen werden veranderd. En kele 'personeelscollectieven' dreigen het treinverkeer plat te gooien als het plan van de NS- top niet wordt aangepast. De directie wil dat machinis ten en conducteurs op vaste trajecten worden ingezet. Dat voorkomt Vertragingen. Het plan is al meer dan tien jaar oud, maar geen enkele NS-di- recteur heeft het durven invoe ren. Dit jaar lukte het de direc tie om de handtekening van de officiële vakbonden te krijgen onder het voorstel. Nu dreigt het personeel buiten de bon den te gaan staken. De laatste kans om een spoor staking te voorkomen, lijkt ver keken. Tijdens een overleg gis teren tussen vakbonden en di rectie van NS Reizigers bereik ten partijen geen compromis volgens de spoorbond WMC. Officieel zijn de bonden ove rigens geen partij bij de drei gende staking op 21 december. Aanpassingen van een omstre den plan om de dienstroosters te wijzigen, had de gemoederen echter kunnen bedaren. Het Zutphens Personeels Collectief had NS een ultima tum gesteld, dat gistermiddag Helaas, u moet het H;-* ziekenfonds uit. Hoewel u niet onaardig verdient, zit u natuuilijk V niet te wachten op een hogere uitgave voor uw ziektekostenverzekering Stap daarom van het ziekenfonds over naar de Basis Privé Polis van Zorg en Zekerheid Dat is een particuliere ziektekosten- verzekering met een ruime dekking tegen een uiterst aantrekkelijke premie Bovendien „ij Zo,g in Zike.hiid. W»u inkomen boven de loongrens van 654 00.00 dan hebben wij een voordelige particuliere ziektekostenverzekering. Zorg en Zekerheid komt in 2001 met een gemiddelde premiestijging van slechts 5 (i.p.v. de 8 tot 10% bij andere verzekeraars) En overstappen is gemakkelijk. Bent u al verzekerd bij Zorg en Zekerheid dan neemt u uw huidige aanvullende verzekering gewoon mee. verhogen we de totale premie gemiddeld maar 5% in plaats van 8 tot 10% zoals veel andere verzeke raars. Kortom, Zorg en Zekerheid blijft voordelig ook in 2001. Dus als u uit het ziekenfonds moet, stapt u toch gewoon over naai de particuliere ziekte kostenverzekering van Zorg en Zekerheid Bel (071) 5 825 500 of kijk op www.zorgenzekerheid.nl www.zorgenzekerheid.nl fZorg en Zekerheid Voor alle zekerheid dichtbij.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9