'Ik ben geen vredesstichter' Gesprek van de Dag President George W. Bush Etiquette centraal op dag van mobiel bellen DONDERDAG 14 DECEMBER 2000 De dramatische apotheose van de presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten heeft geen echte winnaar opgeleverd. George W. Bush mag zich dan wel de 43ste leider van de na tie noemen, zijn mandaat is uiterst smal en omstreden. On danks het feit dat hij 'nationwide' de meeste stemmen be haalde, slaagde Al Gore er niet in munt te slaan uit de econo mische voorspoed tijdens het Clinton-tijdperk. Staat sinds 7 november het kiesstelsel ter discussie, na enkele omstreden vonnissen is nu ook de onafhankelijke rechtspraak onder vuur komen te liggen. Hoewel de opperrechters in dit geval niet direct van partijpo litiek kunnen worden beschuldigd, zal menig Amerikaan het besluit van het Hooggerechtshof langs die lijnen beoordelen. Dat kan ook niet anders in een land waar de leden van het belangrijkste rechtscollege op voordracht van de president door het 'politieke' Congres worden benoemd. Of het kiesstelsel op de schop gaat, is nog maar de vraag. De Verenigde Staten kent een federale staatsvorm met een hoge mate van autonomie voor de vijftig deelstaten. Het kiesstelsel en de politieke vertegenwoordiging in bijvoorbeeld de Senaat garanderen dat de stem van iedere deelstaat - ongeacht het aantal inwoners - meetelt. Het debat zal zich de komende ja ren vermoedelijk richten op de vraag of de stem van de indi viduele Amerikaan niet zwaarder moet tellen. Aan George W. Bush de taak zijn verdeelde natie te vereni gen. Over verzoening doen de uiterst patriottische Amerika nen meestal niet zo gek lang. Eén oprisping van Saddam Hussein en de Amerikanen staan als één man achter hun president. Haat en nijd zullen echter vermoedelijk voor lange tijd het politieke bedrijf in Washington kenmerken. Dat kan een uiterst verlammende werking hebben op de politieke agenda van de regering Bush. Dat het Hooggerechtshof een beslissend vonnis velde, heeft de Verenigde Staten wel van een constitutionele crisis gered. Had het Hof de zaak terugverwezen naar de collega's in Flo rida dan waren er vermoedelijk namens deze staat twee groepen kiesmannen afgevaardigd. Uiteindelijk had het Con gres de nieuwe president moeten aanwijzen: het recept voor politieke chaos en burgerlijke onrust. Hopelijk ebt de ongekende aandacht voor het politieke be drijf in de Verenigde Staten, waar meer dan de helft van de kiezers thuisblijft, myiïet weg. Wellicht zijn deze keer niet al le stemmen getel(|^^K de Amerikaanse kiezer weet tegelij kertijd dat zijn sten^^l degelijk de doorslag kan geven. L&levisie Fishermans Friend Ooit gehoord van Rex HuntVast niet. Re.x Hunt is een Au stralische visser die van zijn hobby zijn beroep heeft gemaakt. De man schijnt 'down-under' een heel bekende tv-persoon- lijkheid te zijn. Die status heeft hij venvorven met het hier en daar uitwerpen van een hengeltje. Kan het gekker? Rex Hunt is al een tijdje te volgen op Discovery Channel en zijn programma's deden mij in eerste instantie sterk denken aan BZN. En de overeenkomst had niets te maken met het feit dat dit populaire combo uit een vissersdorp afkomstig is. BZN mocht in het recente verleden altijd als ze een nieuwe cd hadden geproduceerd, op kosten van de publieke omroep op de meest exotische locaties hun liedjes playbacken. Daar werd dan een tv-registratie van gemaakt die nog werd uitgezonden ook. Pluggen, heet dat in de muziekwereld. Bij Hunt ligt het gewin er minder dik bovenop'. De ruige zee bonk - verwilderd haar, woeste baard, slordig petje, stem als een whiskeyproever - trekt heel Oceanië door op zoek naar de beste plekjes om beet te krijgen. De ene keer laat hij zich per oncomfortabele kano door de binnenlanden van Nieuw Gui nea voeren, de volgende keer zit hij op een luxueus jacht tus sen de schitterendste riffen op Merlijnen te jagen. De discus sies zijn altijd hetzelfde. Wat is het beste aas en, als de vis een maal is gevangen, wat is de beste manier om het beest klaar te maken voor consumptie. Braden, grillen, snufje van dit erbij, snufje van dat. Dat soort gesprekken. En tóch zijn de programma's van Hunt zeker de moeite van het bekijken waard. Hij vertelt wekelijks de meest fantastische anekdotes - echt visserslatijn dus - hij heeft een fenomenale •kennis van de onderwaterwereld en hengeltuig en hij is ook nog een beetje gek, getuige het feit dat hij de slijmerige schep sels altijd kust, gevolgd dooreen lachje van een krankzinnige, nadat als hij ze van de haak afhaalt en teruggooit in het wa ter. Daar komt nog bij dat hij ook altijd wat vangt. Ik kan me best voorstellen dat er een markt is voor zijn video's en dat zijn serie over de hele wereld te zien is. Leuk, leerzaam en onderhoudend. Ik mag mij een echte Fishermans Friend Elf Haarlemse studenten houden vandaag de eerste 'landelijke dag voor mobiel bellen en omgangsvor men'. Het initiatief Communiquette richt zich voornamelijk op (het ont breken van) etiquette in het mobiele telefoonverkeer. De organisatie speelt in op de toenemende ergernis over het gebruik van gsm's. Vandaag verspreidt Communiquette honderdduizend exemplaren van De Beltoon, een gratis krant met artike len over mobiel bellen en bijpassen de omgangsvormen. De krant is ook op internet te zien. Gisteren werd het eerste exemplaar aangeboden aan Eerste-Kamervoorzitter Korthals Altes, die een column in de krant voor zijn rekening heeft genomen. „Privacy houdt voor mij ook in dat ik niet ongewild getuige wil zijn van andermans privé-gesprekken", schrijft de senaatsvoorzitter. „Tegen mobiel bellen zijn we zeker niet, laat dat duidelijk zijn", zei Udo Waltman van Communiquette tij dens de aftrap van het project. „Zelf bellen we ook allemaal mobiel. We vinden dat het handig, leuk en soms zelfs noodzakelijk kan zijn. Alleen moet het geen overlast veroorza ken." Waltman somt de belangrijkste er gernissen op. Beltonen zijn irritant, vooral als ze langdurig en op vol vo lume te horen zijn en de eigenaar van de telefoon heeft gekozen voor een houseritme of, het schijnt een actuele kwaal te zijn, de tonen van 'Jingle Bells'. Ook bellen in openbare gelegenheden en het onnodig lang laten overgaan van de gsm irriteert volgens Waltman. „Het lijkt wel of dat met opzet gebeurt." Slechts één aanbieder van mobiele telefonie steunt de actie. Na oproe pen was telecombedrijf Ben het eni ge dat warmliep voor het project. „Om een steentje bij te dragen aan een leefbare maatschappij", aldus een woordvoerster. „We streven naar een balans tussen mobiel bel len en het wegnemen van irritatie." Al wil ze wel toegeven dat het na tuurlijk ook van economisch levens belang voor de telefoonbedrijven is dat de maatschappij zich niet tegen mobiel bellen keert. De andere aanbieders (KPN, Liber- tel, Telfort en Dutchtone) benadruk ken dat ze ieder voor zich wel dege lijk bezig zijn met etiquette voor mo biele telefonie. „Libertel heeft er voor gekozen om zich te concentre ren op eigen projecten. We hebben een lespakket helpen ontwikkelen voor middelbare scholieren, waarin ook omgangsvormen aan bod ko men", meldt een woordvoerder. „We willen het gedrag niet sturen, maar zoeken manieren om mensen te motiveren hun mobiel soms uit te zetten." Dutchtone zegt het belgedrag in bro chures ter sprake te brengen. Een verzoek tot ondersteuning van de landelijke dag kan de woordvoerder zich niet herinneren. „We waren ze ker langsgekomen." KPN heeft het onderwerp ook op de agenda staan, al zijn er op moment geen concrete acties. „We weten dat het leeft. We kunnen alleen niemand iets opleg gen", laat de grootste van de vijf we ten. Prijsvraag geeft geen oplossing voor hoofdluis De nationale prijsvraag Luis te Lijf heeft geen definities lossing gebracht om de hoofdluis te bestrijden. Dat bleek gisteren bij de uitreiking van de prijzen in het wetenschaj j museum NEMO in Amsterdam. Wel heeft de jury een aas spitsvondige ideeën binnengekregen die een nadere besti dering waard is. j |j Na de oproep van het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht stuurden ruim vierduizend kinderen hun oploi in. Omdat de definitieve er niet bijzat, heeft de jury, onde leiding van initiatiefnemer en jeugdarts Schulpen, de hoc prijs van vijfduizend gulden opgedeeld in drie prijzen. De Mariaschool uit Langeveen vangt tweeduizend gulden voor het ontwerpen van een gezelschapsspel over hoofdli De Stichting Kinderpostzegels gaat het spel uitbrengen. De openbare basisschool D'n Bogerd uit Waarde kreeg tweeduizend gulden voor het concept waarbij via geluids golven en warmte de luis wordt uitgeroeid. Duizend guld le was voor de familie Van de Veen uit IJsselstein die een Lu lo zenonvruchtbaarheidsdrankje uitvond. Hoofdluis is een groot probleem voor basischolen. Als ee n leerling eenmaal luis heeft, is vaak de hele klas de dupe. Twee procent van de 1,5 miljoen kinderen heeft het. Tien vijftien procent van de Nederlandse gezinnen heeft er me iti te maken. De middelen die nu op de markt zijn, werken vaak niet, zi aa bleek eerder uit een onderzoek van Wageningen Universi teit. Niet naar de rechter, maar naar de conflictoplosser De maatschappij juridiseert. Maar het leven na een rechtszaak is niet altijd beter, want waar er twee kijven neemt de rechter een beslissing. Die uitslag wordt beide partijen door de strot geduwd. De inschakeling van een conflictoplosser ofwel de mediator is niet een nieuwe weg naar het gelijk, maar naar de toekomst. Wat strijd leek, blijkt vaak niet zo te zijn. Steeds vaker gaan mensen met hun geschil naar de rechter. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER CREETJE KAMPS Procedeer je om een koe, leg je er één op toe. Eén dukaat vóór het proces is beter dan drie ema. Spreekwoorden die aangeven dat de gang naar de rechter niet altijd tot grote tevredenheid leidt. En dan gaat het 'alleen nog maar' om de financiële schade. Meestal is de emotionele malaise van een rechtsgang gigantisch. Zelfs een gunstige uitslag stemt niet altijd tot grote tevredenheid, want de maanden of jaren van procederen laten veelal een spoor van verdriet en onmacht na. En gelijk hebben is ook al niet hetzelfde als gelijk krijgen. Of dat nu om overhangende takken, een ali mentatie-regeling of de Amerikaanse presidentsver kiezingen gaat. De rechter beslist en met die uitslag moeten de kemphanen verder. In het gunstigste ge val zijn beide partijen een beetje tevreden. Bij mediation lossen partijen zelf hun conflict op. Niet via de rechter, maar met inschakeling van een mediator. Deze 'hulppersoon' kiest geen partij, waarborgt veiligheid, biedt vertrouwen en stimu leert de twee - weer - met elkaar in gesprek te ko men. De mediator helpt de strijders zelf een oplos sing te zoeken. Een oplossing waarbij ze beide mee uit de voeten kunnen. Mr. dr. drs. Michaël Boelrijk is één van de 1.700 me diators die Nederland op dit moment rijk is. Hij is zowel jurist als criminoloog en heeft een bureau in Amstelveen. „Het is vaak een illusie om te denken dat je er iets aan hebt om je recht te krijgen. Als je dat per se wilt, moet je naar de rechter. Maar in het leven gaat het er ook om of je morgen weer prettig kunt leven. Want al krijg je gelijk, wat koop je daar dan voor als je bijvoorbeeld blijft omkijken in ver bittering of haat en de hele proceduregang je heeft gesloopt?" De mediators zijn meestal oud-rechters of ex-advo- caten, maar ook psychologen zijn actief in deze branche. Ze zijn altijd aangesloten bij het Neder lands Mediation Instituut. Bij vijf arrondissements rechtbanken wordt geëxperimenteerd met doorver wijzen naar professionele conflictoplossers. Haar lem en Den Haag staan nog aan het begin van dit traject, maar Amsterdam, Zwolle en Arnhem heb ben al goede ervaringen. Voorstanders wijzen steeds nadrukkelijker 'op de voordelen: sneller, goedkoper en beter resultaat voor beide partijen. Ddarnaast zouden door media tion de overbelaste rechters het ook nog eens een stuk minder druk krijgen. Immers uit Amerikaans onderzoek is gebleken dat driekwart van de conflic ten waarbij mediators zijn ingezet, tot een goed ein de zijn gekomen. De verschillen tussen procederen en mediatii groot. Bij procederen gaat het altijd om het v< gen van recht op basis van gebeurtenissen uil verleden. Bij mediation gaat het er om hoe b« I partijen vorm kunnen geven aan de toekomst wijl beide daar voordeel bij hebben. r Mediation is volgens Boelrijk geschikt voor all1 soorten rechtspraak, inclusief het strafrecht. 1 licht toe: „Uiteraard is mediation bij het straft het meest complexe traject, omdat het daarbij gaat om zeer ingrijpende gebeurtenissen. Daa is er nog de plicht van de overheid aangaande vergeldingsaspect richting maatschappij. Toci mediation hierbij een toegevoegde waarde, g( op de toekomst, hebben. De dader krijgt door diation meer inzicht in wat hij heeft aangerid wijl het slachtoffer ervaart dat de dader geen beeld, maar een mens, is." Conflictbemiddeling gebeurt altijd op vrijwilli sis. Er zijn tegenwoordig wel rechters die part hetzij aan het begin of hetzij gaandeweg de o| van mediation aanbieden. Zij schorsen dan dt dische procedure, zodat de kemphanen met diator in conclaaf kunnen en tevens de moge heid houden terug naar de rechtbank te gaan Boelrijk vertelt over zijn werkwijze. Allereerst ten beide partijen de gelegenheid krijgen hun kwijt te kunnen. Alle emoties, onderbuikgevo frustraties mogen bij de mediator op tafel koi De intermediair is een volstrekt veilig en onpa baken. „Als je aan deze fase voorbij gaat, loop vaak later verkeerd af. De mediator 'parkeert' met de klant deze gevoelens. Daarna wordt gi naar wat nu echt belangrijk is. Wil degene die arbeidsconflict heeft een gouden handdruk oi plezierige werkplek? Wil de werkgever bij een ganisatie een werknemer het plezier in - ande werk geven of wil hij een werknemer die niet „Pas daarna komt de fase waarin beiden aang wat hun belangen zijn en hoe die verwezenliji kunnen worden. En hoe de pijn voor beide zo mogelijk gehouden kan worden. Vaak, echt hi vaak blijkt dat verschillende belangen gelijke! gen zijn. En als beide partijen dat ervaren, bei geslaagd. Ik voel me ook geen wereldverbeten vredesstichter, want die personen vormen zici gaandeweg een zaak een oordeel. Ik ben en b' partijdig. Ik hoop alleen dat beide partijen na bemiddeling - gelukkig - verder kunnen leven IRENE NIEUWENHUUSE Het product huisartsengeneeskunde W, enselijk Dezer dagen nam een van de laatste solistisch werkende huisartsen hier in de buurt feestelijk af scheid. Hij ging met pensioen. Niks vervroegde uittreding gewoon 65 jaar geworden, zonder al lerlei nieuwerwetsigheid. Geen computer op zijn bureau, maar gewoon een kaartenbak met gege vens van zijn patiënten. Altijd beschikbaar, maar wel alleen als het nodig was. Zijn patiënten had den niet het lef onnodig een beroep op hem te doen. 'Helemaal uit de tijd', hoorde ik jongere collega's over hem zeggen. Hoezo? Hij had tot de laatste dag plezier in zijn werk gehad, iets dat al die k stakende en demonstrerende huisartsen kennelijk niet hebben. Of hun onvrede werkelijk te genezen valt met meer geld, waag ik te betwijfelen. Een deel van hun dagelijkse problemen is immers te wij ten aan hun opleiding. Ze zijn te hoog opgeleid voor snotneuzen en oorpijn en te laag om slaapproblematiek en pij nklachten effectief te be strijden of psychiatrische aan doeningen en zeldzame ziekten goed te herkennen. Dat patiënten blijven 'zeuren' is dan ook in iet venuonderlijk. Waarom kijken die stakende huisart sen ook niet eens kritisch naar hun eigen rol? Wat is hun eigen aandeel in hun gebrek aan motivatie en hun tanende imago? Het lijkt mij geen toeval dat met opkomst van de huis- artséngeneeskunde ook de romantiek uit het vak verdween. De ou derwetse huisarts in zijn een- manspraktijk had een vanzelfsprekend overwicht en kreeg respect, ook al kon hij soms maar weinig doen. Zijn belangstelling, zijn persoonlijke be trokkenheid en beschikbaarheid maakte dat ruimschoots goed. Maar huisartsen moesten in de jaren zeventig zo nodig meer toereikende hulpverleners worden die de procesgang van gezins- en levensloop bij dia gnoses ging betrekken, evenals de sociale omge ving. Dat bij voorkeur vanuit een groepspraktijk. In de jaren tachtig kwamen daar preventieve acti viteiten bij en de noodzaak van een betere com pliance', in de jaren negentig de kosteneffectieve zorgen de automatisering. Nu is de huisarts (v/m) te langen leste steeds meer een uitvoerder gewor den van protocollen en richtlijnen. Moderne huisartsen hebben ogenschijnlijk welis waar meer medische mogelijkheden, maar ze roe pen dikwijls het beeld op van functionarissen die uitsluitend denken in termen van het product huisartsengeneeskunde. Daarnaast presenteren ze zich ook nog eens nadrukkelijk als een beroeps groep die gesteld is op kantoortijden, vrije tijd, parttime werken en een goed inkomen. Dit alles leidt tot een steeds grotere verwijdering van het vroegere, romantische beroepsideaal. Mede door hun eigen toedoen is het vak van huis arts gedegradeerd tot een bezigheid die netzo goed of zelfs beter, zoals uit Engels onderzoek blijkt, kan worden gedaan door een speciaal daarvoor opgeleide, zelfsthndig werkende ver pleegkundige. Deze levert niet alleen dezelfde me dische kwaliteit als de huisarts, maar patiënten prefereren de verpleegkundige zelfs boven de huis arts, omdat hij of zij meer persoonlijke aandacht geeft en tijd uittrekt. Bij dat laatste wringt hem de schoen. Terecht stelt een kritische huisarts dan ook in een vakblad het probleem van de continuïteit in cle huisartsge- neeskundige zorg tijdens kantooruren aan de or de. Volgens een recente enquête vindt de Neder lander na deskundigheid, vertrouwdheid het be langrijkste kenmerk van de ideale huisarts. Uit ander onderzoek blijkt dat patiënten veel meer te vreden zijn over een consult als zij hun eigen huisarts zien. Deze patiënten hebben bovendien het gevoel dat ze beter in staat zijn zichzelf gezond te houden en voelen zich ook beter in staat om met hun ziekte om te gaan. De uitdaging voor de huisartsengeneeskunde is dan ook niet op de eerste plaats meergeld van de overheid te krijgen, maar om dat deel van de ro mantiek dat persoonlijke continuïteit heet weer in te voeren. Want huisartsen die inwisselbaar en vervangbaar blijken te zijn, overtuigen niet. Niet de patiënten en niet zichzelf. De wetenschap dat je werk als huisarts netzo goed door een ander ge daan kan worden, is dodelijk voor je imago en werkplezier. Lastige patiënten ontstaan juist door het ver schijnsel dat zij geen vaste dokter meer hebben, maar voortdurend een ander krijgen: de collega uit de groepspraktijk of een waarnemer. Deze werpt bij je binnenkomst als patiënt doorgaans een vluchtige blik op je, om vervolgens met bedui dend meer passie zijn computer te bekijken. Want niet het feit dat je in levende lijve voor hem zit, als wel datje oproepbaar in zijn computer zit, is van doorslaggevend belang geworden voorde behan deling. Dat geeft veel irritatie. Wanneer je tobt met een ziekte of met een kwaal, dan ervaar je jezelf immers niet als een over draagbaar elektronisch medisch dossier in het ka der van het gegarandeerde product huisartsenge neeskunde. Dan wil je gehoord, gekend en beke ken worden. Eigenlijk zouden patiënten van dit soort huisartsen eens moeten gaan demonstreren. Filmster ROBERT DE NIRO heeft vooi miljoen pond (11,8 miljoen gulden) partement gekocht in de wijk Docklan: Londen. Hij wil daar nog dit jaar zijn nemen, zo meldt de Britse krant The li pendent. De Newyorker gaat wonen in penthouse dat eerder eigendom is gev van bokser Lennox Lewis. Die heefter nooit gewoond. De woning maakt deel een complex van 320 appartementen, vijfsterrenhotel en een fitnesscentrum uit zijn penthouse van 3.500 vierkant kan De Niro genieten van het uitzicht Theems en de tuin die bij het apparte behoort. De Docklands zijn de laatste erg gewild bij bankiers en advocaten, De POLITIE in het Britse Northampt heeft iedereen die in haar regio nog zocht door justitie, een KERSTKAAF stuurd. Behalve de wens voor een za feest, krijgen de uitverkorenen ook v dringende verzoek zich bij een politi te melden. De meldt de krant The In dent. Het politiekorps zoekt nog zeke derd mensen. Productiemaatschappij Endemol gaat zowel in Nederland als Duitsland aan d met een opvolger van BIG BROTHER. De tv-makers hebben het programma B bedacht, waarin twaalf dikke deelnemers onder het oog van camera's 84 dage zitten in een kuuroord om af te slanken. Degene die de meeste kilo's kwijtraak een geldbedrag. Dat heeft een woordvoerder van SBS6, de zender die het prog vanaf maart in Nederland gaat uitzenden, onlangs bevestigd. De vrijwillige afv worden al die tijd opgesloten in een Limburgs kuuroord. Voor de Duitse versie speciaal een kuuroord gebouwd. Volgens de programmamakers krijgen de dee wel medische begeleiding bij hun afvalrace. Robert ten Brink presenteert de landse versie.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2