"Als die kleine meegaat is het lekker om alle winkels dicht bij elkaar te hebben. Bondscoach eist cultuuromslag van hockeysters Sport Geen nieuwe sporten op Spelen in Athene Springruiter Jos Lansink overweegt Belg te worden Van der Veen laat oude tijden herleven 0 DAG 14 DECEMBER 2000 27 )raak Kappes verworpen Het bestuur van de Duitse wielrenunie heeft gisteren iraak van de tuchtcommissie verworpen. De commissie renner Andreas Kappes vrij in een dopingaffaire. Het lat het besluit moest ratificeren, vond de uitspraak on- baar. Voorzitter Bohmer meende: „Kappes heeft n gebruikt bij de baankampioenschappen in Ham- [997 was hij ook al eens positief. Toen kreeg hij drie ischorsing. Er komt een nader onderzoek." ikanen dol op tickets Spelen ;ity De belangstelling voor de Olympische Spelen in City is groot. Veertien maanden voor het begin van de ielen is in Amerika al voor een bedrag van ruim 150 ulden aan kaarten besteld. De interesse in het kunst- n is het grootst. Voor die sport zijn al 107.000 kaarten iagd. Andere populaire sporten zijn ijshockey (88.000), en (43.000), skilopen (39.000), freestyle-skiën (32.000), [rden (30.000), bobslee (29.000) en alpine-skiën Voor het schaatsen loopt het niet storm. i completeert veld basketbalweek Hapoel Holon is als achtste en laatste ploeg toege- n het deelnemersveld van de Holland Basketbal Week let toernooi is van 22 tot en met 30 december in Rot- (hoy. Holon werd vorig jaar derde. De ploeg zit een et Eiffel Towers Nijmegen, het Belgische FLV Athlon Ie- e nationale ploeg van Kaapverdië. Nederland speelt 27 ir tegen de nummer twee van deze poule. Oranje komt later uit tegen het Russische Khimki. Nummer een van met Holon komt uit tegen het Braziliaanse Paulista All Union Olimpija Ljubljana uit Slovenië. Onder hammers blijft weinig bij het oude Bondscoach Mare Lammers staat een cultuuromslag in het nationale vrouwenhockey voor ogen. Hij presenteerde gisteren in Bunnik zijn plannen met de nummer drie van de Olympi sche Spelen in Sydney en wat hem betreft blijft er weinig bij het oude. Het moet efficiënter en beter en wie niet in de pas loopt kan gaan. Vanuit zijn ooghoeken be speurde Lammers, als coach van concurrent Spanje, in Au stralië al de stagnatie van de Nederlandse ploeg, die hij nu zelf onder handen mag nemen. In de evaluatiegesprekken met bondscoach Tom van 't Hek werd Lammers nauwelijks door diens conclusies verrast. De in ternationals vertrouwden hem onder vier ogen toe dat ze voor hun gevoel twee jaar hadden stil gestaan. „Ze waren niet be ter geworden, hun spel was slechts onderhouden." In Sydney kwam Nederland nog op wonderlijke wijze aan het brons. Er was veel onrust in de groep en de relatie met bondscoach Van 't Hek was er eentje onder spanning. De bevindingen van Van 't Hek houdt Lammers liever voor zich. „Maar je kunt aan mijn programma en plannen wel af lezen wat die ongeveer geweest zijn", onthult hij wel. Lammers wil bijvoorbeeld in de ochtenduren trainen, omdat de internationals aan het einde van een werk- of studiedag te moe zijn en de tijd niet efficiënt genoeg benutten. „Het rende ment ligt 's ochtends veel ho ger. Naar wat ik heb begrepen kwamen ze 's avonds ook nog wel eens te laat voor een trai ning. Nu mogen ze de avond gestopt en plus een paar belof ten. Een aantal ervaren interna tionals (Donners, Van den Boogaard, Boomgaardt en Dei- ters hebben van Lammers de permissie gekregen om pas op 1 februari in te stromen. Ze gaan in januari niet mee op trainingsstage in Maleisië. Eefke Mulder van Kampong viel af, omdat ze in de ogen van Lammers in een te laat stadium om een langere rustperiode vroeg. „En dat is voor mij het zelfde als voor Oranje bedan ken." Lammers, die nog naarstig op zoek is naar een assistent- bondscoach, wil ook de club trainers van de internationals verantwoordelijkheid geven. Binnenkort overhandigt hij ze videobanden van de speelsters met de daarbij behoren instruc ties waar aan gewerkt moet worden. Mijntje Donners. gebruiken voor hun sociale le ven." Ook het toewerken naar een toernooi wordt anders, vertelde FOTO EPA Lammers. „De aanloop naar de Spelen werd door de speelsters als een te lange ruk ervaren." Te saai en weinig inspirerend. Om ze bij de les te houden denkt Lammers betet af te zijn met 'blokken'. Zes dagen intern en hard trainen en daarna' vier dagen rust. „Dan mogen ze weer even denken aan hun vriendje of vriendinnetje", riep hij ter verduidelijking. De 21 speelsters die Lammers nu selecteerde kunnen zich al lemaal in zijn aanpak vinden en worden geacht zich vanaf juni bijna volledig vrij te maken voor het hockey. „Ze staan op een y-splitsing. Of een carrière of kiezen voor minimaal twee jaar hockey." Volgens Lammers kwam een aantal speelsters zelf al met die suggestie. „Ze hebben bij de Spelen ook wel gezien dat de landen buiten Europa een stuk professioneler zijn geworden." Lammers borduurt verder op de groep van Van 't Hek, minus de vijf internationals die zijn Het Internationaal Olympisch Comité heeft gisteren aan de noodrem getrokken voor het programma van de Olympische Spelen in Athene 2004. Er ko men geen nieuwe sporten en geen nieuwe onderdelen. De laatste nieuwe sporten: trampoline, triatlon en taek wondo mogen blijven. Waterski wordt niet toegelaten. Het pro gramma beperkt zich tot de driehonderd wedstrijden in 28 sporten die ook in Sydney plaats hadden. Het aantal deel nemers wordt beperkt tot 10.000. Voor het eerst tijdens de re geerperiode van voorzitter Juan Antonio Samaranch is er geen uitbreiding van het program ma. Wijzigingen van het pro gramma zijn niet eerder voor zien dan voor 2008. De beslui ten vielen op een bijeenkomst van het Executive Board van het IOC in Lausanne. In het olympisch hoofdkwar tier mochten de vijf resterende kandidaatsteden voor de orga nisatie van de Olympische Spe len in 2008 zich gedurende een kwartier officieel presenteren. Ze prezen zichzelf de hemel in. Peking is favoriet voor Parijs. Osaka, Istanbul en Toronto lij ken weinig kans te maken. Peking gaf wel een onhandige voorzet door het beachvolley- bal te willen houden op het Plein van de Hemelse Vrede waar enkele jaren geleden een studentenopstand bloedig werd neergeslagen. Parijs heeft tegen dat de Spelen van 2004 ook al in Europa zijn. Twee jaar na het uitbreken van het corruptieschandaal waarschuwde president Sama ranch nog maar eens dat de kandidaten beslist geen IOC-le- den mogen uitnodigen danwel cadeaus mogen sturen. Ze krij gen wel bezoek van een strenge inspectiegroep onder leiding van Hein Verbruggen en met Els van Breda-Vriesman als lid. De verkiezing van de stad is op 13 juli tijdens de eerste dag van de algemene ledenvergade ring van het IOC in Moskou. Drie dagen later moet in de Russische hoofdstad de opvol ger van Samaranch worden ge kozen. Een half jaar voor deze verkiezing heeft zich nog steeds niemand officieel kandidaat ge steld. staan paarden met een buiten lands paspoort in het nationale kampioenschap en op landen- wedstrijden te starten. Alleen wanneer Lansink in de toe komst op een olympisch toer nooi wil rijden, moet hij een paard starten met de Neder landse nationaliteit. Lansink is inmiddels vieren eenhalf jaar in dienst van Mel- chior. Zijn contract loopt af op 31 december 2000. Volgens de in Twente geboren en getogen ruiter is een contractverlenging aanstaande. „Ik blijf sowieso. Dat heeft niets te maken met mijn besluit al dan niet van na tionaliteit te veranderen", aldus Lansink. „Ik heb het verzoek van Melchior serieus in beraad. Er zijn ook voordelen; want ik woon en werk immers in Bel gië. Voor de jaarwisseling'hak ik de knoop door." Tijdens Jumping Amsterdam is al over de kwestie gesproken tussen Lansink en Ad Wagema- kers, topsportcoördinator van de Nederlandse Hippische Sportbond (NHS). En ook NHS- directeur George de Jong heeft zich al over het vraagstuk gebo gen. De NHS wil niets liever dan Lansink behouden voor Nederland. Jos Lansink beslist voor 1 janu ari of hij zich tot Belg laat natu raliseren. De springruiter van stal Zangersheide uit het Belgi sche Lanaken heeft een verzoek van zijn werkgever Leon Mel chior in overweging genomen. Melchior, eigenaar van de in- mense stoeterij, veranderde eerder al de nationaliteit van al zijn paarden. De dieren hebben inmiddels allemaal een Bel gisch paspoort. Bondscoach Bert Romp wil niet ingaan op de reden waar om Lansink van nationaliteit zou moeten veranderen. Het betreft een privé-aangelegen- heid waarop Romp niet wil en niet kan ingaan. „Ik durf ook niet te zeggen wat Jos gaat doen. Het zou natuurlijk een enorme domper zijn, wanneer hij in de toekomst voor België uitkomt. Jos is sinds jaar en dag een steunpilaar voor het Neder landse team. Op alle belangrijke kampioenschappen was hij present." Wanneer Lansink besluit niet in te gaan op de wens van Mel chior dan heeft dat vooralsnog geen sportieve consequenties voor de topruiter. Het is toege- Bert Jan van der Veen heeft gis teren de tweede wedstrijd van de marathon-zesdaagse gewün- nen. De schaatser uit Joure deed in Assen oude tijden her leven. Hij wist solo het peloton te dubbelen. De sprint van het peloton was een prooi voor Jan Maarten Heideman. Klasse mentsleider Cedric Michaud uit Frankrijk finishte als derde. De 32-jarige Van der Veen stak al sinds de openingsdag van het marathonseizoen in een supervorm. Toch kwam de Friese doordouwer niet aan winnen toe. Op het Drentse kunstijs trok Van der Veen zijn eigen lijn. Na zeventig ronden ging op avontuur. Alleen de anonieme Harry Kuipers wist zijn spoor te volgen, maar de waaghals kon het tempo van Van der Veen niet bijbenen. De wedstrijd over honderd ronden kreeg vervolgens een spraakmakende ontknoping. Van der Veen ontsteeg zichzelf door solo het peloton te ringe loren. Vorig seizoen had alleen Erik Huizebosch die stunt uit gehaald. Daarvoor was dat lang niet voorgevallen. Alleen de le gendarische marathonschaat sers Emiel Hopman en Hilbert van der Duim wisten in de ja ren tachtig solo het peloton op een ronde achterstand te zet ten. Het was opmerkelijk dat Van der Veen, die alleen in 1999 een marathon won, de hoofdprijs binnenhaalde. Hij moest het in Assen zonder Miel Rozendaal stellen. IJKEN KUN JE OVERAL, SLAGEN DOE JE BIJ MEUBELPLEIN LEIDERDORP Alles onder één dak en niet teveel winkels, precies wat je nodig hebt. Zonder urenlang te hoeven rondsjouwen vind je er altijd wat je zoekt. Want bij de Top 10 meubelzaken van de Randstad staat werkelijk alles. Van klassiek tot modern, lekker overzichtelijk bij elkaar. Het oergezellige Meubelplein ligt pal aan de afslag Leiderdorp (afslag 6) van de A4 met volop gratis parkeerruimte en is vanuit Leiden makkelijk bereikbaar met buslijnen 48, 49 en 167. Op het Meubelplein is altijd wat te beleven, ook voor de kleintjes. En ben je eenmaal uitgemeubeld, het AC Restaurant en McDonalds maken je rondje Meubelplein helemaal compleet! Ook op >^a r I I r I n I P I |k| donderdagavond zijn we open en voor wie meer t wil weten is er een speciaal informatienummer: n Cl D 071-5416585. Tot kijk! LC I U t KU V/ l\ r runland iekenhuis

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27