tebouwing f alkenburg liet genoeg 'Een echte verrassing is het eigenlijk niet' Ook in 1948 moest Marinevliegkamp Valkenburg al dicht' Duin Bollenstreek Mythe van Beatrix' veto doorgeprikt Spottersvereniging ziet einde naderen Van der Nagel: Eerst zien, dan pas geloven Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 41,00 (DERDAG 14 DECEMBER 2000 brekers slaan toe in Hillegom In een woning aan de Vosselaan in Hillegom zijn in lacht van dinsdag op woensdag bij een inbraak sieraden, tassen en een jas ontvreemd. De inbrekers kwamen bin- joor de voordeur, die niet in het nachtslot zat, open te peren'. De tassen zijn gisteren in de buurt van de Linden- teruggevonden. Diezelfde nacht werd er ingebroken in een aan de Van den Duyn van Maasdamlaan in Hillegom. Aan chterkant was een raam opengebroken. Het is nog niet dui- jkwat er is gestolen. jbewijs kwijt na rijden onder invloed Een 51-jarige vrouw uit Hillegom heeft vannacht wegens i onder invloed haar rijbewijs moeten inleveren. De vrouw rj op de Heereweg in Lisse aangehouden omdat een kop- ipvan haar auto kapot was. Toen de agenten haar daarop at- leerden roken ze een alcohollucht. Bij de ademstest bleek ze vier maal de toegestane hoeveelheid had gedronken. eld Schipholfonds voor kerkvoogdij Kerkvoogdij Hervormde Gemeente Lisse heeft vanmiddag jüizend gulden ontvangen van het Schipholfonds. Het geld dt gebruikt voor de aanschaf van nieuwe stoelen. Die zijn aan vervanging. ANTON DIEDRICH De lucht betrekt, het wordt aardedonker boven vliegkamp Valkenburg. Voorzich tig vallen de eerste druppels, binnen een mum van tijd storten liters water zich uit over de bedreigde marinebasis. Aan de poort staan korporaal Jaspers en ser geant Kolthof de ingang te bewaken. Au to rijdt naar binnen, even zwaaien, auto rijdt naar buiten, ook even zwaaien. De twee zijn in een beste stemming, on danks het weer en de aangekondigde sluiting van 'hun' marinevliegkamp. Maar over de toekomst van Valkenburg mogen zij niets zeggen. Luitenant ter Zee Lelijveld mag dat wel, alleen kan hij dat nog niet. „Ik moet het allemaal nog officieel horen van de marinevoorlichting. Via-via hebben we het vernomen, ja. Een echte verrassing is het eigenlijk niet." Al maanden is duidelijk dat minister Pronk in zijn Vijfde Nota aankondigt dat het vliegveld wordt volgebouwd met huizen. En dat zou betekenen dat de mi litairen ergens anders heen moeten met hun vliegtuigen. „Een verhuizing die drie- tot vierhonderd miljoen zou kos ten", zegt Lelijveld. „Dat moet érgens vandaan komen. Van het ministerie van defensie, of van VROM, dat weet ik niet. Maar helemaal uit het marinebudget, dat kan niet." De voorlichter van het ministerie van defensie is het met hem eens. „Geld is in dit soort politieke discussies altijd een belangrijk element. Wie gaat het beta len? Al die investeringen en kosten die met een verhuizing gepaard gaan", zegt J. Veen. „De bewindslieden van defensie hebben altijd gezegd zich niet te zullen verzetten tegen een eventuele verhui zing, hoewel het vliegkamp om defen sieredenen niet weg hoeft uit Valken burg. We zitten daar prima, we hebben ook goed contact met de gemeente. Maar als het kabinet vanuit het oogpunt van ruimtelijke ordening daar toch toe besluit - wat we eerst nog willen af wachten - dan wil defensie niet opdraai en voor de kosten." Afwachten Veen benadrukt dat de beslissing nog geenszins is genomen. „De berichtge ving is wat snel, is de zaken misschien iets vooruit", zegt hij. „Pas op vrijdag discussieert de voltallige ministerraad hierover." Toch weet ook hij dat er al heel lang over bouwen op Valkenburg wordt gepraat. En dus over het sluiten van het marinevliegkamp. „Laten we het nu eerst maar afwachten. En kijken waar ze het geld voor de verhuizing vandaan willen halen." Datzelfde zegt R. Maljers, lid van de medezeggenschapscommissie van het vliegkamp. Afwachten, eerst zien wat er vrijdag precies bekendgemaakt wordt. „Vooralsnog zijn we niet zo benauwd. Per slot van rekening speelt het al vijfen twintig jaar. Maar het is ons natuurlijk ook wel duidelijk in welke richting de politiek denkt." Richting vliegkamp De Kooi in Den Helder, een van de mogelij ke plaatsen waar de marinemensen naartoe zouden moeten verhuizen. „We hebben er binnen de commissie nog niet over gesproken, we hebben er met de commandant nog niet over gespro ken - op dit moment is het nog steeds een gerucht." Vervolg van voorpagina luwing van Marinevliegkamp Valkenburg is waar- nlijk niet genoeg om in de behoeften te voorzien. De lis groot dat er ook elders in de Bollenstreek, de zui- ke Haarlemmermeer en in het Groene Hart moet len gebouwd, zoals uit eerder gelekte concepten van iota is gebleken. Pronk heeft bebouwing van het kamp altijd een alternatief genoemd voor bouwen Grote Polder, aan de andere kant van Leiden. Nu lat de kans dat die toch wordt opgeofferd. Pronk It namelijk rekening met inkrimping van het Groene door verdere bebouwing aan de randen. IAG/VALKENBURG lerwachting is dat Pronk fplannen na goedkeuring de ministerraad persoon toelichten. De komende worden gebruikt om de wijzigingen - zo wilde ter Netelenbos (verkeer) ruimte voor infrastruc- ;n collega Jorritsma (eco- :he zaken) meer plek jedrijven - te verwerken, het stuk als Vijfde Nota lelijke Ordening' voor re en commentaar het 'land Als die zijn verwerkt, het kabinet eind volgend iet definitieve voorstellen. krappe meerderheid van teede Kamer, met de WD lomaamste tegenstemmer CDA in een afwachtende eft zich al eens uitgespro- jor sluiting van Valken- In het regeerakkoord zijn ook afspraken over ge- De WD-bewindslieden fensie hebben zich daar looit tegen verzet. Voor was het belangrijkste dat arineluchtvaartdienst een igend onderkomen krijgt, bijvoorbeeld in Den Helder. Staatssecretaris Van Hoof bere kende dat dit echter wel erg duur zou worden, en stelde dat hij zijn begroting daarvoor niet wilde gebruiken. De plannen met het marine vliegkamp zijn onderdeel van de blauwdruk voor de toekom stige ruimtelijke inrichting van Nederland. Minister Pronk (ruimtelijke ordening) heeft daar de afgelopen twee jaar aan gewerkt. Eerder deze week is de kern van het kabinet akkoord gegaan met de hoofdlijnen van Pronks nota. De bewindsman heeft er nooit een geheim van gemaakt voorstander te zijn van sluiting. Hij vindt het ook door regering en staatshoofd gebruikte vlieg veld geschikt voor woning bouw. Op die manier kan in de toekomst worden voldaan aan de al maar groeiende behoefte aan woningen in de regio Lei den en de Duin- en Bollen streek. Of de woningbouw grootschalig wordt - zoals Lei den wil - of beperkt, zoals de direct betrokken gemeenten Wassenaar, Valkenburg en Kat wijk wensen, moet duidelijk worden uit de nota. Dit beeld is over tien jaar verdwenen. Op het Marinevliegkamp Valkenburg maken de Orions plaats voor huizen. archieffoto dick hocewoninc Tien jaar nog krap bemeten VALKENBURG/DEN HAAG HANS JACOBS Minister Pronk heeft ruim de tijd genomen om zijn zoge noemde 'Vijfde Nota Ruim telijke Ordening' te schrij ven. De eerste schetsen la gen bij zijn aantreden in 1998 al op tafel. Zijn voor gangster De Boer was daar mee namelijk al begonnen. Pronk was echter niet tevre den over de resultaten en begon in feite weer opnieuw. De publicatie van de nota werd daardoor steeds verder opgeschoven en de andere kabinetsleden kregen de de finitieve voorstellen pas en kele maanden geleden onder ogen. Toen moest er weer veel worden geschaafd, maar nu ligt de nota dan eindelijk op tafel bij de ministerraad. Het gaat echter om een 'voorlopig' voornemen van het kabinet, dat als 'eerste deel' van de nota naar de Ka mer, provincies, gemeenten en andere betrokkenen gaat. Die krijgen allemaal de kans om opmerkingen te maken, met tegenvoorstellen en al ternatieven te komen. De re gering publiceert de reacties in het tweede deel van de Nota, die in oktober 2001 moet verschijnen tegelijker tijd met 'deel drie': het even tueel aangepaste kabinets voorstel. Dan is het parle ment aan zet. De eindversie van de Vijfde Nota' ver schijnt nadat alle eventuele wijzigingen zijn opgenomen. Dan is het zeker al 2002, en als het een beetje tegen zit, komen de verkiezingen daar nog tussendoor. De uit voering van de nota. begint dus op zijn vroegst pas in het najaar van 2002. Dat ver klaart ook waarom er voor Valkenburg zo'n ruim tijd pad is afgesproken. Tenslot te moet er een alternatieve plek komen voor de nu op Valkenburg gestationeerde Orions. en die moet worden aangepast. Ook daarvoor zijn weer veel procedures (be stemmingsplan, geluidshin der) en inspraakrondes no dig. In dat licht bezien is 2010 nog kramp bemeten. Koningin en ministers moeten eerder van huis VALKENBURG VALKENBURG HANS JACOBS Jarenlang hebben tegenstan ders van sluiting van vlieg kamp Valkenburg zich vastge klampt aan de koningin. Die zou sluiting van 'haar' vlieg veld, op slechts luttele minu ten rijden van Huis ten Bosch, treffen met een veto. Kamerle den maakten daarover zelfs besmuikte opmerkingen, zon der dat iemand daarvoor het bewijs op tafel kon leggen. Misschien dat pas in pos tuum uit te geven memoires van premier Kok duidelijk wordt of de koningin met de vuist op tafel heeft geslagen bij de mededeling dat Valkenburg dicht gaat. Het 'geheim van het Noordeinde', dat alle ge sprekken tussen bewindslie den en het staatshoofd met een dikke mantel van zwijg zaamheid bedekt, zal zo'n ont hulling waarschijnlijk wel ver hinderen. Kok is niet het type dat uit de school klapt, ook niet jaren later. Dat het kabinet morgen de knoop over marinevliegkamp Valkenburg doorhakt, staat nu wel vast. Op termijn verdwij nen de Orions en komen er huizen voor in de plaats. De mythe dat koningin Beatrix persoonlijk die beslissing zou tegenhouden is meteen door geprikt. Ongetwijfeld zijn haar wensen - niet privé, maar als staatshoofd - meegewogen. Net zo goed als het gebruik van Valkenburg door andere leden van de regering en voor het Internationaal Gerechts hof. Maar uiteindelijk hebben andere belangen de doorslag gegeven. In de toekomst moe ten ministers en vorstin een half uurtje eerder van huis, om van Schiphol of Rotterdam te vertrekken. Het einde van de Val- kenburgse spottersver eniging. Dat vreest Marco Ferrageau van de Stichting Valken- burgse Vliegtuigspot ters (SWS) over de uit gelekte kabinetsbeslis sing dat het Marine vliegkamp Valkenburg moet wijken voor wo ningbouw. Maar ge schokt is hij niet door de kabinetsbeslissing. „Dit is al jaren aan de gang en voor het zover is, zijn we al weer ne gen jaar verder. In de praktijk worden de spotters lid van een andere vereniging en zullen ze verder moe ten rijden om bijzon dere vliegtuigen te fo tograferen." De SWS heeft vier honderd leden van wie twintig procent uit Val kenburg en directe omgeving komt. De lo kale leden zijn met grote regelmaat op het marinevliegkamp te vinden terwijl de uit de rest van Nederland af komstige leden vooral komen als er een bij zonder toestel arri veert. „De marine meldt altijd als er een bijzonder regerings toestel komt. Dat mel den wij weer in onze verenigingsblaadje. Daar komen dan de le den uit de rest van Ne derland op af. De tijd dat iedereen maar langs de kant van het vliegveld lag te wach ten op iets bijzonders is voorbij. De informa tie is nu veel beter", vertelt Ferrageau. Als die informatie bron wegvalt, ziet de SWS-voorzitter weinig bestaansreden meer voor zijn vereniging. En in het omdopen van de vereniging in Schipholspotters ziet hij niet veel. „Bijna tachtig procent van de spotters is namelijk al leen geïnteresseerd in militaire toestellen." j Hij hoopt er wel op dat de vliegtuigen met de regeringsleiders, de 'krenten in de pap' voor de spotters omdat dat vaak speciale toe stellen zijn, straks wel op Schiphol aanko men. „Dan hoeven we niet zo ver te rijden." fj eplannen om Marinevlieg- amp Valkenburg te sluiten, niet van vandaag of giste- jj Sterker nog, ook in 1948 tond in politiek Den Haag plan om het militaire :ld onder de rook van uiterlijk in 1950 op te in. Dat zegt de 62-jarige tgeestenaar Dirk Megchel- van 1956 tot 1964 bij de ie op Valkenburg heeft iend. Momenteel houdt de ligmaker in ruste zich Ier meer bezig met het ver telen van alles wat met (vliegveld te maken heeft. >rd zo langzamerhand tan al die indianenverha- vertelt Megchelse. „Ik nu al ruim vijftig jaar dat [kamp Valkenburg dicht en het is er nog altijd niet jekomen. Zal het er nu neens wel van gaan ko- omdat die Pronk dat zo [wil..? Het lijkt me sterk, is zo veranderlijk als een 'i laat staan als een politi- ^raaikonten zijn het. Bo- "ien is 2010 (pas na dat jaar ervan Pronk op het mari- 'egkamp worden ge- ;'d) nog ver weg. In de tus- jd kan er nog van alles ge en." ens Megchelse weten ze in Haag niet wat ze doen als e knoop doorhakken en inevliegkamp Valkenburg n ten faveure van duizen- Onder redactie van Rob Onderwater tel. 071 5356457 den huizen en nog meer au to's. ,;Ze zouden eens een keer goed naar het vroegere vlieg veld Ypenburg moeten kijken, waar ook zo nodig huizen moesten komen. Dan beseffen ze dat zo'n beslissing uiteinde lijk alleen maar verliezers ople vert. Er moet in ons land toch ook ruimte zijn en blijven om te leven. Marinevliegkamp Val kenburg is op dit moment de enige groene long die we nog tussen Leiden, Katwijk en Was senaar hebben. Daar moeten we dan ook héél zuinig mee omspringen." Het verplaatsen van het mari nevliegkamp naar Den Helder is 'de domste zet die het kabi net kan doen', waarschuwt Megchelse. „Nu hebben we hier een prachtig militair vlieg veld dat bovendien gunstig is gelegen. Al onze belangrijke gasten worden hier op Valken burg met alle egards ontvan gen. Regeringsleiders die hier komen, zijn altijd onder de in druk. Ze worden hier netjes ontvangen. Valkenburg is ons visitekaartje en paradepaardje tegelijk. Niemand lijkt dat te beseffen. Een koninklijke ont vangst kan op Schiphol ge woon niet. Daar moeten alle prominenten onmiddellijk vanuit het vliegtuig via een achterdeurtje hun reis vervol gen. Dat maakt natuurlijk geen al te beste indruk. En, de eerste indruk telt bij die lui die zo veql in de melk te brokkelen heb ben en hier handel en /of geld komen brengen." Marinevliegkamp Valkenburg ligt volgens Megchelse - die ja renlang in Afrika helikopterbe drijfjes heeft opgezet en zijn laatste acht dienstjaren bij het Amerikaanse leger heeft geze ten- 'lekker centraal'. „Als de nood aan de man is in bijvoor beeld de Rotterdamse haven is Valkenburg een uitstekende uitvalsbasis. Stel je voor dat ze eerst helemaal vanuit Den Hel der moeten komen. Dan gaat er veel kostbare tijd verloren." Megchelse vindt het onbegrij- Dirk Megchelse: „Ik hoor nu al ruim vijftig jaar dat vliegkamp Valkenburg dichtgaat en het is er nog altijd niet van gekomen. Waarom nu dan wel?" pelijk dat uitgerekend Pronk het marinevliegkamp de nek omdraait. „Hij is misschien wel het meest van alle huidige mi nisters en staatssecretarissen zijn reis op Valkenburg begon nen en heeft hem daar net zo vaak weer afgesloten. Hij zou beter moeten weten." De verplaatsing naar Den Hel der kost volgens het kabinet bijna 500 miljoen. „Dat is echt het wegsmijten van belasting geld", vindt Megchelse. „En ze kunnen in Den Haag over het algemeen slecht rekenen. Het zal wel het dubbele worden. Nee, het is doodzonde als ze foto taco v het Marinevliegkamp Valken burg sluiten. Het doet me so wieso pijn dat de Nederlandse luchtvaart - ooit onze trots - stukje bij beetje de nek wordt omgedraaid, want het wordt nooit meer zoals het was." Katwijk en Valkenburg reageren terughoudend VALKENBURG/KATWUK SJAAK SMAKMAN EN PETER BLOK Valkenburg en Katwijk reage ren vooralsnog terughoudend op het kabinetsbesluit om Ma rinevliegkamp Valkenburg te sluiten en op die plek vanaf 2010 woningbouw toe te staan. De Valkenburgse loco burgemeester Van der Nagel wil het eerst allemaal wel eens zwart op wit zien. „Er is al zo veel gelekt door deze regering, daar word ik echt niet goed van." De Katwijkse wethouder van ruimtelijke ordening A. van der Plas vindt dat de rol van de Tweede Kamer wordt onder schat. „Het is behalve een standpunt van Pronk nu blijk baar ook een kabinetsbesluit. Maar daarmee is de Tweede Kamer natuurlijk nog niet ak koord. Bij mijn weten is die behoorlijk verdeeld. Het is goed dat het kabinet nu einde lijk kleur bekent, want die on duidelijkheid was ook maar niks. Maar het is natuurlijk ook weer niet zo dat we nu in eens weten waar we aan toe zijn." De vraag wie mag bouwen, blijft vooralsnog onbeant woord. En wat er tussen nu en 2010 moet gebeuren, is even eens één groot vraagteken. „Ook de komende tien jaar hebben we huizen en ruimte voor bedrijven nodig", stelt Van der Plas. „Dat moeten we onder ogen zien. We zoeken samen met de Leidse regio naar oplossingen, maar die lig gen niet voor het oprapen." Katwijk, Wassenaar en Val kenburg blijven, als het vlieg veld dicht moet, inzetten op een natuurrijke wijk omgeven door water en met maximaal vijfduizend huizen. „Maar voordat er überhaupt ge bouwd wordt, moeten de be reikbaarheid van de nieuwe wijk en Katwijk flink worden verbeterd", vindt Van der Plas. „De N206 moet worden ver dubbeld. De oost-west-verbin ding moet absoluut beter door de aanleg van de Nil/West. En de Rijn-Gouwelijn moet dan wel rijden. Anders wordt de Duin- en Bollenstreek vol strekt onbereikbaar." Van der Plas wil dat er nu eerst eens goed wordt gekeken naar de woningbehoefte, de beschikbare capaciteit om te bouwen en de kwaliteit van de nieuwe woningbouwlocaties en bedrijventerreinen. „In dat spanningsveld moet naar goe de oplossingen worden ge zocht."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21