Leidsch Dagblad Eindelijk nieuwe president voor VS YD Valkenburg in 2010 dicht voor woningbouw ME maakt einde aan actie GroenFront! bij Dodewaard Rhijnhof vernietigt per iMobiStar, bepaalde de ongeluk grafmonumenten Alphense wethouder Dales burgemeester Breukelen 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Nascholingsdag zit huisartsenprotest in de weg )ERDAG 14 DECEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 voerders i gentech sn een eten strijd tin verleent ie aan Pope ssische president Poetin de Amerikaan Edmund gratie verleend. De 54- Amerikaan heeft de ge us verlaten, meldde itend het Russische ireau Interfax. Pope rorige week wegens spio- ot twintig jaar cel ver- ■ld. Hij lijdt aan kanker. ;en medailles iredase bagger verkers van het Water- Mark en Weerijs hebben ndst van hun leven ge- Bij het uitbaggeren van ingeloop, een stadsbeek Bredase wijk Haagse Men, vonden zij negen ■lies, waaronder drie Ifcische. De medailles blij- ilgendom te zijn van Wiif ly, tegenwoordig trainer le Nederlandse short selectie. Zij werden een ar geleden bij een in- uit zijn woning ont- L test bij NAVO :n 'Star Wars' ngers van milieuorgani- -reenpeace blokkeerden Drgen de toegang tot het -hoofdkwartier in Brus- aar wordt gepraat over ïerikaanse plannen voor uimteschild. Dat 'Star project' moet de Ameri- beschermen tegen een anval. Volgens Green- wordt de wereld terug- pen in de Koude Oorlog, er een nieuwe kernwa- ce en groeit de kans op irnoorlog als de plannen ude wordt heel k niet bestraft e wordt vaak niet be- zelfs niet als het bedrog ït licht is gekomen. Har- ers zijn er niet, maar de lene Rekenkamer ver dat hooguit 65 procent alle opgespoorde frau- uiteindelijk voor de :r verschijnt. In de ande- vallen komt het tot een dng of wordt de zaak ge- eerd. 25 Armstrong dreigt Tour de France 2001 te boycotten NR. 42491 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Sensatie en gratie in tal van winter- en kerstcircussen 22 Pia Douwes doet Cole Porter tussen bedrijven door 25 Charlie's Angel Drew Barrymore: S I r2|i»j i I l" 'Ik wilde altijd al K I ÉjLkil actie-heldin zijnljs I VRAGEN 071-5128030 VALKENBURG/DEN HAAG HANSJACOBS Vliegkamp Valkenburg gaat dicht. De be trokken ministers zijn het daarover eens geworden. Het voltallige kabinet zal het be sluit morgen bekrachtigen. Defensie krijgt tien jaar de tijd om de marineluchtvaart dienst over te plaatsen. Valkenburg komt dan vanaf 2010 beschikbaar voor woning bouw. De Leidse wethouder Hillebrand toont zich gelukkig met het besluit en vindt het verder bemoedigend dat het kabinet op zoek is naar alternatieve locaties voor wo ningbouw totdat Valkenburg in 2010 be bouwd kan worden. „We hebben al eerder aangegeven dat 2010 voor ons eigenlijk te laat is. Als we zo lang moeten wachten, ko men we in de knel te zitten. Niet alleen met nieuwbouw, maar ook met grote renovatie projecten. Waar immers laten we de bewo ners die uit hun huizen moeten?" Aan welke alternatieve plekken het kabi net denkt, kan Hillebrand op dit moment niet zeggen. „Ik heb geen idee. Ik ben daar over niet benaderd." Wel herhaalt hij nog eens de aanwijzingen die hij heeft, dat het kabinet in de Vijfde Nota Ruimtelijke Orde ning denkt over het bouwen van een 'Bol- lenstad'. „Zelf heb ik aangegeven dat ik lie ver aansluiting zie bij stedelijk gebied, bij voorbeeld door bebouwing van de Rijns- burgse kassengebieden." Volgens de Katwijkse wethouder A. van der Plas van ruimtelijke ordening is het niet zo dat het kabinetsbesluit automatisch door de Tweede Kamer wordt overgeno men. „Pas dan weet je echt waar je aan toe bent. Wij willen nog steeds het vliegkamp openhouden. Lukt dat niet dan willen we een door groen en water omgeven woon wijk Valkenburcht, waar niet meer dan 5.000 huizen mogen komen." Van der Plas heeft nog geen alternatieve bouwlocaties op het oog. „We onderzoeken momenteel de geringe mogelijkheden om huizen te bouwen en bedrijven te huisves ten. Dat valt niet mee." Pagina 16: Meer nieuws over de sluiting DODEWAARD ANP De ME heeft vanochtend een einde gemaakt aan twee weg blokkades van actiegroep GroenFront! in Dodewaard en Andelst. Actievoerders hadden zich met hun armen in olie drums en stalen pijpen aan el kaar vastgeketend. De politie hield alle elf actievoerders aan. Vanochtend is een transport met kernafval met een klein half uur vertraging vertrokken uit Dodewaard richting de Ka- loothaven in Vlissingen-Oost. GroenFront! protesteert vol gens een verklaring niet alleen tegen het transport, maar ook tegen het actieverbod dat de di rectie van de kerncentrale en de directie van de Britse opwer kingsfabriek BNFL uit Sellafield in kort geding hebben geëist. De rechtbank in Amsterdam doet vanmiddag uitspraak. Rubberbootjes van Green peace verhinderden vanoch tend dat het schip van de op werkingsfabriek kon aanleggen aan de kade. Het schip moet het transport verzorgen. Gore verliest lange race naar Witte Huis Vice-president Al Gore heeft vannacht in een tv- toespraak tot het Ameri kaanse volk toegegeven dat hij de lange race naar het Witte Huis heeft verloren van zijn tegenstander, de Republikein George W. Bush. Die heeft het presi dentschap inmiddels aan vaard, en zal nu op 20 ja nuari als 43ste leider van de Verenigde Staten de ambtseed afleggen. WASHINGTON-DEN HAAG GPD Gore stelde in zijn rede met na druk het oneens te zijn met de beslissing van het federale Hooggerechtshof om hertelling van de omstreden stemmen in de staat Florida in strijd met de Grondwet te verklaren. Hij riep de Amerikanen van zowel De mocratische en Republikeinse zijde echter op de felle strijd te staken, en zich eensgezind ach ter de nieuwe president te scharen. President Clinton legt- later vandaag een verklaring af. Gore's toespraak werd door Amerikaanse commentatoren getypeerd als 'ruimhartig'. Gore klonk niet verbitterd en felici teerde Bush met diens overwin ning. De vice-president liet in het midden of er in de politiek nog een toekomst voor hem is. Kort voor de tv-rede belde Gore met Bush. Daarbij werd de af spraak gemaakt dat beiden el kaar aanstaande dinsdag in Washington zullen ontmoeten. Die ontmoeting zou moeten leiden tot verzoening. In zijn telefoongesprek met Bush maakte Gore de grap dat hij 'niet terug zou bellen'. Dat sloeg op de verkiezingsnacht van 7 november, waarin hij Bush in eerste instantie geluk Wenste met de overwinning. Toen later bleek dat in Florida Bush' marge wel heel klein was en hertelling nodig bleek, belde Gore opnieuw om zijn felicita ties in te trekken. Ook George Bush, die zich nu LEIDEN PABLO CABENDA NDAAG 28 PAGINA'S iland iland iren Kunst 23 eigenaar nge België ïmbedrijf KPN heeft het ende belang van 50 pro- n het Belgische telecom- jf KPN Orange Belgium ht van France Télécom. e transactie is 11 miljard gemoeid. De Fransen en het belang verkopen het ook een meerder- elang heeft in het Belgi- 11 j Commissie. c Zo gauw de tragische vergis sing aan het licht kwam, heeft Rhijnhof alle betrokken nabe staanden - schriftelijk op de hoogte gesteld van de pijnlijke situatie. In de brief geeft de begraaf plaats de nabestaanden de keus om nu tot herbegraving over te gaan. In dat geval stelt het cen trum de betrokkenen schade loos en zorgt voor een nieuw gelijkwaardig monument. Als tussenoplossing kan het graf tij delijk gemarkeerd worden met een naambordje waar de gege vens van de overledene op staan. M. Goudzwaard, woordvoer der van de stichting Beheer Be graafplaats Rhijnhof, betreurt de vergissing ten zeerste. „Hoe wel de officiële graffust tien jaar bedraagt, hanteren we hier de termijn van 15 tot 17 jaar. De grafmonumenten waar we het nu over hebben, staan er al vijf tien jaar. Dus was de termijn goed beschouwd al verstreken. Maar ze stonden op de lijst van 2001. De stenen waar we het over hebben,-zijn met een grij per verwijderd en vernietigd voordat de fout was ontdekt." Tot nu toe hebben drie men sen gereageerd op de brief van het centrum. Twee willen tot herbegraving overgaan met een nieuw grafmonument. De der de kiest voor een tijdelijk naam plaatje bij het graf. president elect mag noemen, mocratische tegenstander. De wendde zich via een tv-toe- huidige gouverneur van de spraak tot het Amerikaanse staat Texas zei Gore's uitnodi- volk. Sprekend vanuit het Huis ging aan te nemen om de strijd- van Afgevaardigden van de bijl de begraven teneinde zo staat Texas loofde Bush zijn De- een eind te maken aan de scherpe verdeeldheid in het land. „Ik ben dankbaar dat wij onze geschillen op een vreedza me manier kunnen bijleggen. En ik ben het Amerikaanse volk dankbaar voor het grote privile- 9,11 f en Samenleving16 ek van de Dag 2 15,17,18,19,21 12 24,25,27 13 sieprogramma's Een medewerker van begraaf plaats Rhijnhof heeft per onge luk 21 grafmonumenten verwij derd en vernietigd. De graven zouden pas in maart 2001 wor den geruimd. Voor die tijd zou den de nabestaanden bericht krijgen en kunnen kiezen of ze de stoffelijke resten wilden la ten herbegraven of cremeren. Maar omdat op het algemeen grafveld al een aantal aangren zende graven was geruimd, dacht een medewerker dat de 21 graven hetzelfde lot moesten ondergaan. Van donderdag 14 december t/m 16 december* krijgt u bij de Konmar letterlijk een voorproefje van de Kerst. Overal in de winkel vindt u heerlijke proeverijen. Kom langs en neem de proef op de Kerst! *Op zondag 17 december ook in de Elandstraat (Den Haag), Middelburg en de Wereldmarkt op de Kop van Zuid in Rotterdam. OL Oöflt 10 ■axon, ALPHEN AAN DEN RUN TIM BROUWER DE KONING De Alphense wethouder Frank Dales (D66) wordt met ingang van 16 januari 2001 de nieuwe burgemeester van Breukelen. Dat maakte de gemeente Al phen aan den Rijn gisteren be kend. Dales volgt in Breukelen CDA-burgemeester Van der Fetz op die volgende week met pensioen gaat. De benoeming van de 43-jari- ge wethouder komt voor het college van Alphen aan den Rijn op een ongelegen moment. Dales, die cultuur, onderwijs, armoede- en jongerenbeleid in zijn portefeuille heeft, is al de derde Alphense wethouder die deze maand vertrekt. Zijn WD- collega Lyczak legde zijn ambt Op donderdag 14 december en vrijdag 15 december zijn alle I/&D filialen geopend tot 21.00 uur. LEIDEN PAUL DE TOMBE v. VroomenDreesmann.nl Zeker duizend van de ongeveer 6.500 huisartsen die Nederland rijk is, konden vanmiddag niet aanwezig zijn op de protestbij eenkomst van de vakbond LHV in de Amsterdamse RAI. Zij na men deel aan een eerder ge plande nascholingsdag in het Leidse Gorleaus-laboratorium. Van daaruit werd wel een ver binding tot stand gebracht met Amsterdam zodat de huisartsen in het Gorleaus op de hoogte konden blijven van wat zich op de protestbijeenkomst afspeel de. Huisartsen uit heel Neder land waren in de RAI aanwezig om gezamelijk te protesteren tegen de stijgende werkdruk, de steeds hogere praktijkkosten en de achterblijvende inkomsten. De thuisblijvers draaiden 'weekenddiensten'. Dat was ook het geval in het gezondheidscentrum Meren- vvijk waar huisarts Jan Verhage van een zeer rustige ochtend kon spreken. Hij had met drie afspraken en een visite alle tijd voor een praatje. „Normaal zie je tijdens een weekenddienst de helft van de mensen die je op een gewone werkdag ziet. Nu was het heel stil", aldus Verhage. „Terwijl je hier toch in een centrum zit HET WOORD IS AAN A. Brouwer De glimlach is het woord der wereldtaal dat door een ieder wordt verstaan. 5*/6 3*/6° "173° 50% 30% 20% 20% 20% 30% De nieuwe president van de VS, George W. Bush beantwoordt het applaus van het publiek na zijn toespraak in het Huis van Afgevaardigden van de staat Texas, foto afp paul buck ge te dienen als de volgende president", aldus Bush. Pagina 2: Commentaar Pagina 7: Meer over de Ameri kaanse verkiezingen onlangs neer na problemen met de oppositie. De andere WD-wethouder Van der Veen Meerstadt is door ziekte nog ze ker een maand uit de roulatie. Om de onderbezetting op te vangen nemen burgemeester Schoof en de resterende CDA- wethouders Groen in 't Wout en Voogd de portefeuilles van hun afwezige collega's tijdelijk over. Tijdens een extra raads vergadering op 4 januari hoopt burgemeester Schoof opvolgers voor Dales en Lyczak te kunnen benoemen. De voornaamste kandidaat om Dales als wethouder op te volgen is D66-fractievoorzitter Ed de Leest. Pagina 18: Dales in de wolken met gemeente aan de Vecht Expeditie vindt verste bron van Amazone WASHINGTON AP Een expeditie van de National Geographic Society heeft hoog in het Andesgebergte in Peru de verst van de monding gelegen bron gevonden van de rivier de Amazone. Dat heeft het Ameri kaanse genootschap vandaag bekendgemaakt. In 1971 stelde een expeditie van National Geographic al vast dat de oorsprong van de mach tige rivier op de 5.509 meter ho ge berg Nevado Mismi zou moeten liggen. Daarover was de afgelopen jaren echter twij fel gerezen. Een nieuwe expedi tie, in juli dit jaar, heeft met be hulp van geavanceerde satel- liet-apparatuur - het zogeheten Global Positioning System - be vestigd dat het aanvankelijke vermoeden juist was. De expeditie stond onder lei ding van de Pool Andrew Pie- towski, die wiskunde doceert in de Verenigde Staten. De overige 21 expeditieleden kwamen uit de Verenigde Staten, Polen, Pe ru, Canada en Spanje. De groep onderzocht vijf rivieren in de Andes die samen de Amazone vormen: de Apurimac, Hualla- ga, Mant ar o, Mar anion en Urubamba-Vilcanota. De Apu rimac ligt het verst van de mon ding van de Amazone verwij derd. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. waar de deuren niet dicht kun nen omdat er meerdere dien sten zitten zoals maatschappe lijk werk, fysiotherapie en wijk verpleging. Iedereen weet ken nelijk dat wij staken. Dat heb ben we ook op allerlei manie ren aangekondigd. Het stond in de krant en we hebben een paar dagen een aankondiging op een bord in de hal gehad. Klaarblijkelijk hebben mensen daar begrip voor." Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1